مطالب مرتبط:
گرانفروشی پسته ایرانی به بهانه گرانی دلار!
خیز بلند قزوین برای تحقق 18 هزار شغل جدید
راجع به بادام هندی و خواص فوق العاده آن چه می دانید؟
دفاع آقای رییس از پسته 200 هزار تومانی!
دفاع رییس اتحادیه از قیمت 200 هزار تومانی پسته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 00:222018-11-19اقتصادي

پسته دیگر نمی خندد/ خیز بلند گرانی برای شب چله/بادام هندی و پسته 200 هزار تومان!!


هر چند موج تازه ای از گرانی هر ساله در هفته های مانده به شب یلدا بازار آجیل را زیر و رو می کند و داد بسیاری از اقشار کم درآمد را در می آورد، اما امسال این موج از چند ماه قبل تر، - "، در ماه های اخیر، حباب قیمت آجیل و خشکبار به دنبال نوسان نرخ ارز به حدی چشمگیر بود که این اقلام در زمره اقلام لوکس در سبد خانوار قرار گرفته است و موجب شده است تا پاخور آجیل فروشی ها نسبت به سال های گذشته کاهش محسوسی داشته باشد.

هر ساله با آغاز فصل سرما میل خرید به انواع آجیل در میان مردم افزایش پیدا می کند و این میل در اواخر پاییز و روزهای مانده به شب یلدا به اوج خود می رسد.

خیز بلند گرانی برای شب یلداهر چند موج تازه ای از گرانی هر ساله در هفته های مانده به شب یلدا بازار آجیل را زیر و رو می کند و داد بسیاری از اقشار کم درآمد را در می آورد، اما امسال این موج از چند ماه قبل تر، خیز بلندی برداشته است و از همین حالا مشخص است که چه قرار است بر سر بازار و مردم بیاید!یادش به خیر! پسته 64000 تومانبا وجود آنکه قیمت انواع آجیل در یک هفته مانده به شب یلدای سال گذشته با افزایش نهایت 15 تا 20 درصدی روبرو شده بود، قیمت ها در بازار با نرخ پسته کله قوچی 64هزار، پسته اکبری 64هزار، پسته احمدآقایی 52 هزار، پسته فندقی اعلا 48 هزار، بادام درختی 64 هزار، بادام هندی 85 هزار، بادام زمینی آستانه 25 هزار و بادام زمینی چینی 16 هزار تومان به دست مشتریان می رسید که با اعتراضات گسترده و گلایه و نارضایتی های شدید اقشار مردم به ویژه طبقات ضعیف و کم درآمد همراه شده بود.

خریداران سال قبل نمی دانستند که دیگر قرار نیست این قیمت ها را هم از خیال خود بگذرانند و باید در سال آتی، این اقلام را با افزایش چند برابری خرید کنند و دیگر نمی شود با این پول، نصف این مقدار آجیل را هم خرید!پسته 200 هزار تومانمصطفی احمدی رییس اتحادیه آجیل و خشکبار درباره دلیل افزایش قیمت پسته در بازار و رسیدن قیمت آن به هر کیلوگرم 200 هزار تومان، اظهار کرد: پسته یک کالای بین المللی است و همیشه بر اساس قیمت های بین المللی نرخ آن در بازار داخلی نیز تعیین می شود.

وی افزود: در سال هایی هم که این محصول در کشور مصرف و مورد استقبال قرار می گیرد، حداکثر 20 درصد آن در داخل مورد استفاده و مابقی صادر می شود.

کاهش 50 درصدی تولید عامل گرانی پستهرییس اتحادیه آجیل و خشکبار ادامه داد: مقداری تولید نیز در سال جاری کاهش یافته است که این امر نیز بر افزایش قیمت پسته در بازار داخلی تاثیر گذار بوده است.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی میزان تولید پسته در سال جاری حدود 50 درصد کاهش یافته است اما برخی میزان کاهش تولید را 60 تا 70 درصد می دانند.

دلار هم بالا نمی رفت پسته گران می شداحمدی گفت: با در نظر گرفتن تولید مانده در انبار از سال قبل میزان کاهش تولید در سال جاری به 50 درصد کاهش یافته است که اگر دلار نیز گران نمی شد، امسال قیمت پسته در بازار داخلی افزایش می یافت.

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار خاطرنشان کرد: قیمت جهانی پسته ایرانی در دنیا 8 تا 15 دلار است که در صورتی که قیمت متوسط آن را 12 دلار در نظر بگیریم، قیمت عمده این محصول معادل 180 هزار تومان می شود که با در نظر گرفتن سود 10 درصدی خرده فروشی پسته در بازار مصرف داخلی به 200 هزار تومان می رسد.

هیچ ارزانی بی علت نیستوی تصریح کرد: در برخی موارد قیمت پسته در برخی از خرده فروشی های داخلی کشورمان از قیمت های جهانی پایین تر است که دلیل این امر داشتن پسته از سال قبل است که با در نطر گرفتن اینکه میزان فروش آن ها کاهش یافته است برای اینکه محصولات شان به فروش برسد آن ها را به قیمت های کمتری به فروش می رسانند.

از گرانی پسته تا کاهش فروش و تعطیلی 20 درصدی مغازه هااحمدی اضافه کرد: با وجود اینکه قیمت ها 100 درصد در برخی محصولات افزایش یافته، اما فروش به یک پنجم رسیده است.

وی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته در اتحادیه حدود 20 درصد انصراف از جواز آجیل و خشکبار بیشتر شده است؛ اعلام کرد: خرده فروشی ها نمی توانند جنس مورد نیاز خود را تهیه کنند و از این گذشته برای راه اندازی یک آجیل فروشی کوچک به حدود 400 میلیون تومان سرمایه نیازداریم در حالی که پیش از این با حدود 50 میلیون تومان این کار را انجام می دادیم.

آجیل تا 200 درصد گران شده استمحمد اعلایی یکی از آجیل فروشان فعال مازندران در این باره به خبرنگار ما گفت: گزاف نیست اگر بگوییم برخی اقلام بازار آجیل نسبت به مدت مشابه سال قبل، تا 200 درصد هم افزایش داشته است.

دلار، صادرات و سرما دلایل اصلی گرانیوی افزود: دلیل این گرانی ها جدا از نوسانات ارزی، صادرات بی رویه و کاهش تولیدات داخلی بر اثر سرما بوده است.

قیمت آجیل در بازار امسال چند؟این فعال صنفی در پاسخ به قیمت حال حاضر انواع پسته در بازار اعلام کرد: قیمت فعلی پسته احمدآقایی را 170 الی 200 هزار، پسته کله قوچی را 180 هزار، پسته اکبری را 200 هزار و پسته فندقی را 140 تا 150 هزار تومان در بازار می باشد.

این کسبه بازار در خصوص قیمت سایر اقلام آجیل در بازار گفت: قیمت حال حاضر بادام درختی 140 تا 150 هزار، بادام هندی 180 تا 200 هزار، بادام زمینی آستانه 35 تا 40 هزار، بادام چینی 25 هزار، تخمه آفتابگردان 25 تا 30 هزار، تخمه کدو 45 تا 55 هزار و فندق 80 هزار تومان می باشد.

آجیل گران تر هم می شود!اعلایی درپاسخ به این سوال که آیا قیمت آجیل در هفته های منتهی به شب یلدا دوباره دستخوش تغییراتی خواهد شد یا نه، عنوان کرد: سالیانه بر اساس عرضه و تقاضا یک افزایش 10 درصدی قیمت در بازار شب یلدا را داشتیم که طی سال جاری اگر نوسانات دلار ثابت بماند، احتمال شاهد افزایش قیمت 5 تا درصدی خواهیم بود و اگر دوباره نوسانات ارزی داشته باشیم این افزایش به 20 تا 25 درصد هم خواهد رسید.

آجیل دارای قیمت پایه مصوب سالانه نیستحسین اصغرزاده در خصوص افزایش چند برابری قیمت آجیل در بازار به خبرنگار ما گفت: آجیل و به ویژه پسته که این روزها تب افزایش قیمت آن روی زبان ها افتاده است دارای قیمت پایه مصوب نیست و نظارت های ما بر اساس فاکتور خرید است.

وی افزود: اینکه پسته از قیمت 100 هزار تومانی سال گذشته امسال به 200 هزار تومان رسیده است، ضعف در نظارت بازرسی ما نیست، چرا که ما مرکز تولید و یا نرخ گذاری نیستیم.

نظارت بازرسان صنفی بر اساس لحاظ سود نسبت به فاکتور خرید استمعاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خاطرنشان کرد: بازرسان ما نظارت شان بر اساس فاکتور خرید است و با در نظر گرفتن لحاظ سود فروشنده نسبت به فاکتور رسمی خرید که برای خرده فروشان 12 درصد است، در صورت مشاهده تخلف و تخطی از سود قانونی با آن واحدها برخورد می کنند.

سیدمجتبی پیرزاده یکی دیگر از مسئولان صنفی استان در این باره به خبرنگار ما گفت: از آ نجا که پسته جزو اقلام صادراتی است و نرخ آن با دلار محاسبه می شود، به همین دلیل، نوسانات نرخ دلار بر قیمت آن اثرگذار بوده است.

نماینده اتاق اصناف ایران در مازندران افزود: طبیعی است که با افزایش چند برابری قیمت دلار نسبت به سال گذشته، شاهد افزایش چند برابری قیمت پسته در بازار نیز باشیم.

رییس اتاق اصناف مرکز مازندران متذکر شد: البته در کنار نوسانات ارزی، کاهش تولید پسته و متعاقب آن کمبود عرضه در برابر تقاضا نیز مزید بر علت شده است.

با رصد قیمت 64 هزار تومانی پسته سال قبل با پسته 200 هزار تومانی فعلی، قیمت 85 هزار تومانی سال قبل بادام هندی در برابر قیمت 200 هزار تومانی امسال، قیمت 64 هزار تومانی بادام درختی پارسال با قیمت 150 هزار تومانی امسال و نیز اقلام دیگر آجیل در می یابیم که قیمت ها در شب یلدای امسال تا سه برابر و حتی بیشتر هم گرانتر شده است!شب چله امسال ساده سادهبا این اوصاف نه دیگر پسته می خندد و نه مردم، نه خبر از مغازه های پر مشتری است نه سفره های جورواجور از تنقلات، امسال شب یلدای خیلی ها، ساده تر از هر سالی است و شاید خیلی ها حتی سفره ای هم پهن نکنند!با این گرانی ها که گویی تمامی هم ندارد، این شب نشینی ها و دورهمی های شبانه است که رنگ می بازد و حال زار خریداران از گرانی گویی تمامی ندارد، گرانی که به همه جا سرک می کشد و جز خرابه هیچ باقی نمی گذارد!
کلید واژه ها: پسته - آجیل - بازار - قیمت - افزایش - اقشار کم درآمد - گرانی - بادام زمینی - بازار داخلی - افزایش قیمت - بین المللی - خرید - تولید - درآمد - مردم - درصد - کاهش - انواع - قیمت آجیل - هندی - نارضایتی - اعتراضات - نرخ ارز - فروشی - میزان - اکبری - احمدی - همیشه - پاییز - همراه

آخرین اخبار سرویس:
رشد 25 درصدی صادرات ایران به پاکستان

قطر جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز در جهان را از دست داد

آشنا: جهانگیری اگر اختیاری در دولت ندارد، چرا استعفا نمی دهد؟

پلی که تنها درزگیری اش 700 میلیون تومان آب می خورد!

عکس العمل های گوناگون به قیمت های جدید ایران خودرو

باسوادی 71 درصد عشایر کشور/ 25 درصد گوشت کشور توسط عشایر تولید می شود

تجمع صنفی تعدادی از مهمانداران ایران ایر مقابل وزارت راه

رییس سازمان بسیج عشایر کشور عنوان کرد باسوادی 71 درصد عشایر کشور/ 25 درصد گوشت کشور توسط عشایر تولید می شود

تعاونی های کشور با مشکل بازار و برندسازی روبرو هستند

303 کیلومتر مسیر تهران - همدان ریل گذاری شد

بهترین مجری هوشمندسازی شهرها را دریابیم

پرداخت های کاغذی قبوض آب، برق و گاز حذف می شود/ کمبود اعتبار اجرای طرح فهام را طولانی کرد

کاهش 15درصدی آمار جانباختگان تصادفات فوتی

جزییات خط فقر درمناطق شهری و روستایی/رشدخط فقردراستانها چقدر است؟

عملکرد مثبت بانک توسعه صادرات در واگذاری اموال مازاد

اصلاح آیین نامه های شورای عالی بیمه در دستور کار است

مهر ایران؛ گامی بزرگ در مسیر اشتغال های کوچک

عرضه آجیل یلدا با تخفیف 22 تا 30 درصد در میادین میوه و تره بار

خرید و فروش کلیه در خیابان کلیه تهران تخلف محسوب می شود

افزایش حقوق ها به ضرر مردم تمام می شود

موافقت دولت با افزایش اعتبارات مددجویان در بودجه سال 98

استخدام طراح گرافیک در یک شرکت تولیدی معتبر

وزیر صنعت: عرضه خودرو با نرخ 5 درصد کمتراز بازار شروع شده است

برای نخستین بار در ماه نوامبر واردات نفت چین به بیش از 10 میلیون بشکه در روز رسید

روسیه تولید نفت خود را کاهش می دهد

اعلام هزینه های قابل قبول مالیاتی طرح های با مشارکت بانک ها

طلب 141 میلیارد تومانی برق مازندران از مشترکان

حوضه زاینده رود در وضع بحرانی قرار دارد

پیامد جالب گرانی کله پاچه

هنگام ورود رمز در دستگاه های کارتخوان، مراقب دوربین های مدار بسته باشید!!

مشخصات فنی و آپشن/ نیسان ایکس تریل

تلاش شرکت های ایرانی برای فتح بازارهای آفریقای جنوبی

خسارت 4 میلیارد ریالی به ایلراه های عشایری

3 سنگریزه از ماه 850 هزار دلار

حوضه زاینده رود در وضع بحرانی قرار دارد

طلب 141 میلیارد تومانی برق مازندران از مشترکان

فهرست داروهای فوریتی مورد نیاز آذر ماه اعلام شد

احضار 1700 نفر و صدور 73 فقره کیفرخواست در پرونده های شعب ویژه/ صدور کیفرخواست در پرونده پتروشیمی با ارزش سه میلیارد یورو/ صدور پنجاه فقره کیفرخواست در مورد دلالان ارز

آمار واقعی نیازمندان بیشتر از مددجویان تحت حمایت است

بهره برداری از آب شیرین کن و نیروگاه گازی در هرمزگان

قیمت جدید خودرو در بازار تهران + جدول

واردات شکر به صفر رسید/ تولید بیش از 300 میلیون نشا به همت آستان قدس رضوی

رونمایی از محصول جدید شرکت کمباین سازی ایران

ابلاغ برنامه های بهسازی و بازآفرینی به استانداران

ساخت سالانه 100 هزار واحد مسکونی در بازآفرینی شهری

جهانگیری : برای واردات کالاهای اساسی محدودیتی وجود ندارد

بسته بندی مقوله ای مهم در توسعه صادارت

تفاوت های شرکت ها

معاون اول رییس جمهوری دستور طرح تحول صنعت دریایی کشور را صادر کرد

قاچاق حدود دو میلیارد دلاری لوازم آرایشی

عضو هیات مدیره بانک دی، مدیرعامل هلدینگ بانک سپه شد

بازار هدف شرکت های فن آوری ایران خاورمیانه و آفریقا هستند

رییس اتحادیه املاک: فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است

فهرست داروهای فوریتی مورد نیاز آذر ماه اعلام شد

پیشرفت 80 درصدی بزرگترین پروژه توانبخشی ایثارگران

حل مشکل حقوق معلمان خارج از کشور/ارسال حواله ارزی به چهار کشور

کله پاچه را 110 هزار تومان می خریم

استخدام راننده،بازاریاب در صنایع غذایی بفرمایید در قزوین

واریز سومین حقوق معوق کارگران شرکت نیشکر هفت تپه

استخدام چرخکار، راسته دوز و وسط کار خانم در خرمدشتِ کرج

فارس گزارش می دهد جلوگیری از گرانی PET در گرو تصمیم گیری هلدینگ خلیج فارس

استخدام کارشناس حسابداری خانم در شرکت ایمن شبکه فرازنیک - مشهد

استخدام مهندسی صنایع،مهندسی مکانیک در تهران

عرضه خودرو با نرخ 5 درصد زیر قیمت بازار شروع شد

هدف ترکیه: کسب 40 میلیارد دلار از طریق گردشگری در سال 2019

معاون وزیر تعاون: حال آموزشگاه های مهارت آموزی خوب نیست

نقش بسته بندی در افزایش صادرات محصولات برجسته است

تولید برق از انرژی پاک به یک گیگا وات می رسد

شفاف سازی از اولویت های شخص وزیر است

عرضه آجیل یلدا با تخفیف 22 تا 30 درصد در میادین میوه و تره بار

پلس که تنها درزگیریش 700 میلیون تومان آب می خورد!

با ویژگی های دیوار و سقف کاذب کناف بیشتر آشنا شوید

راه اندازی قراردادهای آتی سبد سهام از 25 آذرماه

صنعت برق نیازمند 600 هزار میلیارد تومان سرمایه جدید

معاون اول رییس جمهوری دستور طرح تحول صنعت دریایی کشور را صادر کرد

تولید برق از انرژی پاک به یک گیگا وات می رسد

مکرون سرانجام تسلیم جلیقه زردها شد

کاهش قیمت 10 تا 15 درصدی لوازم خانگی از شنبه/ از هر فروشگاهی خرید نکنید

آشنایی با انواع جعبه دنده

داستان بازسازی لامبورگینی میورای شاه مخلوع + تصاویر

آخرین قیمت طلا،سکه و ارز در بازار امروز/ سکه 3 میلیون و 590 هزار تومان شد

نظارت دقیق بر بازار؛خواسته استاندار زنجان

توسعه آذربایجان غربی نیازمند عزم جدی است

رهاسازی گونه های جدید پرورش ماهی در قفس های دریایی

توضیحات شرکت ملی گاز در مورد یک خبر

طرح های تشویقی و افزایش مشارکت مردم را باید دنبال کنیم

افزایش 50 درصدی قیمت گوشت سفید و قرمز

تشک ایرانی یا تشک خارجی؟ کدامیک و چرا؟  

کاهش 300 تومانی نرخ تخم مرغ در بازار

قیمت ها در بورس کاهشی شد

نسخه بانک مرکزی برای تک نرخی شدن ارز

زمین خواران چگونه زمین ها را می خورند؟

موسوی لارگانی: باید نفت را در بورس عرضه کنیم

صدور مجوز افزایش سرمایه 172 درصدی سیلام

حل مشکل حقوق معلمان خارج از کشور

وقتی بوی بنزین جان و بدنت را می سوزاند

فیس لیفت آئودی A4 در راه است

هدف ترکیه: کسب 40 میلیارد دلار از طریق گردشگری

زمستان، فصل شکار طمعکاران بازار مسکن

کاهش ظرفیت حیاتی و سلامتی دختران در 15 سال گذشته

پسته دیگر نمی خندد/ خیز بلند گرانی برای شب چله/بادام هندی و پسته 200 هزار تومان!!

پسته دیگر نمی خندد/ خیز بلند گرانی برای شب چله/بادام هندی و پسته 200 هزار تومان!!