مطالب مرتبط:
اگر برجام نبود دلار چهار سال پیش به قیمت کنونی رسیده بود/هیچ بخشی از دریای خزر را واگذار نکردیم/آمریکایی ها نمی توانند فروش نفت ایران را به صفر برسانند
شرکت ملی نفت ایران: سه هفته است به بابک زنجانی شماره حساب داده ایم، از پول خبری نیست!/ بابک زنجانی سعی در طولانی کردن پروسه مذاکرات و پرداخت بدهی دارد
شرکت ملی نفت ایران: سه هفته است به بابک زنجانی شماره حساب داده ایم، از پول خبری نیست!
جوابیه شبکه ایران اینترنشنال و پاسخ بعیدی نژاد/ریشه گروهک تروریستی «الاحوازیه» در کدام کشورها است؟/به همه نفت می فروشیم، جز بابک زنجانی ها
وکیل زنجانی: شرکت ملی نفت ایران و شرکای خارجی بابک زنجانی قرارداد بسته اند / وکیل شرکت نفت: صحت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 00:052018-11-19اقتصادي

معادله قیمت نفت چالش جدید آمریکایی ها/آیا بابک زنجانی جدید در نفت ایران ظاهر می شود؟


تهدیدهای آمریکا برای کاهش صادرات ایران محقق نشده است و عربستان نیز نمی تواند به وعده های ارباب آمریکایی خود پاسخ دهد، زیرا قیمت نفت کاهش یافته و عرضه بیشتر یعنی ضرر اقتصادی به خودشان.

- از طرف دیگر در داخل فرایند عرضه نفت به بخش خصوصی شروع شده که نگرانی های برای ادامه آن به وجود آمده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری موج، پس از فرا رسیدن و این مسئله آسیبی برای همان کشورهای صادرکننده خواهد بود.

در آن روی سکه ایران عرضه نفت در بورس را آغاز کرده که بخش خصوصی به عنوان مشتری نفت ایران با سازوکار جدید به بازار جهانی ورود کرده است که دولت روند آن را برای مصون ماندن از تحریم ها مخفی نگه داشته است که این موضوع دو چالش ایجاد کرده، نخست اینکه دولت آمریکا برای اجرای سیاست های خود و شناسایی مسیرهای صادراتی سردرگم شده است و چالش دیگر نگرانی های داخلی برای رانت سازی و به وجود آمدن بابک زنجانی ها است.

در این گزارش به این مسائل به تشریح پرداخته شده است.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تهران درباره معافیت 8 کشور از واردات نفت ایران و تاثیر آن بر کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی به موج، گفت: به احتمال زیاد کشورهای تولیدکننده متاثر از فضای به وجود آمده ذخایر نفتی خود را بیش از تقاضای بازار عرضه کردند و این مازاد عرضه پیش از کاهش عرضه ایران بود، چراکه ایران یک میلیون کاهش عرضه داد و عربستان و چند کشور دیگر از جمله روسیه آن را جبران کردند، البته احتمال این نیز وجود دارد که آمریکا تاحدودی مقداری از ذخیره نفت خودی را عرضه کرده باشد.

فرشید سیم بر با اشاره به دیگر عواملی که ممکن است در کاهش قیمت نفت اثر گذار بوده باشد، افزود: احتمال اینکه در نتیجه رکود صنعتی بخشی از تقاضای واقعی بازار جهانی کاهش یافته باشد وجود دارد و حتی ادامه این روند رکودی بر میزان عرضه نفت اثر خواهد گذاشت.

یک پیش بینی دیگر برای کاهش قیمت نفت این است که کشورهای صنعتی با کاهش تقاضا به دنبال پایین کشیدن قیمت باشند که عربستان برای مقابله با آن اعلام کرده 500 هزار بشکه، عرضه را کاهش خواهد داد و سایر کشورهای تولیدکننده نفت نیز این روند را دنبال خواهند کرد، در چنین شرایطی قیمت نفت بار دیگر برمی گردد.

او با تاکید بر اینکه آمریکا به برخی کشورهای واردکننده نفت از ایران معافیت داده تا این کشورها با بحران سوخت مواجه نشوند، تصریح کرد: تولید کننده های صنعتی همچون ژاپن، کره جنوبی، چین و ترکیه بدون نفت ایران با بحران روبرو می شوند، زیرا ممکن است در ادامه به بحرانی جهانی بدل شود، هرچند زمزمه این بحران وجود دارد که اگر آشکار شود که به بیکاری در کشورهای اروپایی دامن می زند.

سیم بر با اشاره به اینکه امروز استخراج نفت شل در آمریکا سخت است، گفت: در حال حاضر هزینه های بالایی برای استخراج شل وجود دارد و کاهش قیمت نفت در بازار جهانی مانع اجرای آن خواهد شد.

او درباره پیش بینی قیمت نفت در بازار جهانی تصریح کرد: در یک طرف بازار عربستان به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت وجود دارد و از طرف دیگر شرکت های بزرگ و اسلحه سازی ها وجود دارند که این کشور از آن ها خرید کرده و از عرضه بالای نفت این کشور حمایت می کنند تا بتواند به تعهدات خود در قبال خریدش پایبند باشد و روسیه نیز به دلیل مشکلاتی که دارد به دنبال افزایش قیمت نفت است، بنابراین در کوتاه مدت ممکن است قیمت نفت در نتیجه فشارهای تحریم به ایران و ونزوئلا کاهش یابد، اما این مسئله کوتاه مدت خواهد بود و در بلند مدت بار دیگر افزایش قیمت نفت ادامه خواهد یافت و اگر در دو سال آینده ایران با کشورهای اروپایی و .

به توافق برسد میزان صادرات ایران افزایش خواهد یافت و در آن شرایط قیمت نفت متناسب با معادله عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

این کارشناس نفت با بیان اینکه در حال حاضر توان بخش خصوصی برای خرید نفت ایران وجود ندارد، تصریح کرد: برای صادرات نفت فرقی بین بخش خصوصی و دولت نیست، زیرا امکان انتقال ارز به ایران وجود ندارد و اگر بخواهد فردی صادرکننده پول را به حساب شخصی خود در کشورهای خارجی واریز کند دولت نمی تواند منابع را به کشور برگرداند، از این رو تنها اثر آن رانت سازی برای تعدادی واسطه است و باعث نابودی منابع اقتصادی ایران خواهد شد و حتی ممکن است در اثر تحریم ها حساب این افراد بلوکه شود.

خریدار بخش خصوصی پول نفت را می پردازد کاهش اخیر قیمت نفت در بازار جهانی نشان می دهد التهابی که آمریکایی ها ایجاد کرده بودند فروکش کرده است، استاد حقوق انرژی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج ضمن تایید این موضوع، گفت: روند کاهشی قیمت نفت حاکی از این است که تحریم نتوانسته موثر واقع شود و نفت به قیمت اولیه خود برگشته است، بنابراین نفت ایران در بازار جهانی همچنان عرضه می شود و تغییر زیادی ایجاد نشد، در حالی که آمریکایی ها رسانه ها و افکار عمومی را ترسانده بودند و این مسئله باعث افزایش قیمت نفت شده بود.

حسن مرادی با تاکید بر اینکه ایران در شرایط کنونی باید عرضه نفت در بورس و تعامل با سایر شرکا را تقویت کند، افزود: برای نمونه کشورهای مانند چین و روسیه برای سرشاخ شدن با آمریکا توان بالقوه ای دارند و اگر تعامل با این کشورها افزایش یابد می توان مسیرهای جدیدی باز شود.

او درباره اینکه آیا عرضه نفت به بازار جهانی از طریق افراد حقیقی باعث به وجود آمدن بابک زنجانی ها نخواهد شد، تصریح کرد: به نظر من پرونده بابک زنجانی با عرضه نفت از طریق بورس متفاوت است، زیرا زنجانی تحت عنوان شرکت هایی در خارج از کشور عمل می کرد، اما امروز وضعیت بورس شفاف است و تاکنون نیز عرضه نفت در بورس انجام شده است.

از طرف دیگر در حال حاضر دولت آمریکا با چالش های مواجه است، زیرا مدتی طول می کشد مسیر عرضه نفت ایران و طرف های معامله توسط بخش خصوصی را شناسایی کند و این روند حداقل شش ماه زمان می برد تا این کشور به تحریم های جدیدی در بازار نفت ایران دست بزند.

مرادی با پیشنهاد اینکه دولت باید برای انتخاب افراد و شرکت های خصوضی در خرید نفت دقت کند، افزود: دولت به تازگی اعلام کرده میلیارد ها تومان ناشی از صادرات باید به کشور برگردد و این موضوع حاکی از اهمیت ارزیابی شرکت های خریدار است، گرچه تاکنون خرید نفت از طریق بورس در چند بخش انجام می شود که در گام نخست خریدار بخشی از اعتبار را واریز می کند و بعد در زمان تحویل بخش دیگری از پول را واریز می کند، در این حالت اینکه فرد پول کامل نفت را در داخل پرداخت کرده است تعهدی برای بازگرداندن ارز ندارد، اما ممکن است با توافق دولت بخشی ازمبلغ خرید نفت در زمان فروش به کشور برگردد.

او درباره پیش بینی قیمت نفت در آینده، گفت: در حال حاضر بخشی از پالایشگاه ها در حال اورهال هستند و تعطیلات یک ماهه سال میلادی را پیش رو داریم، با این حال خریدهای زمستانی نیز آغاز می شود و به نظر می رسد به روندی پایداری در قیمت نفت برسیم که پیش بینی من پایداری قیمت نفت اوپک در 70 دلار است.

این کارشناس بازار نفت با اعلام اینکه آمریکا نمی تواند از طریق افزایش استخراج شل در روند بازار تاثیر گذار باشد، گفت: نفت شل در زمان های قبل که توسط دولت آمریکا استخراج می شد صرفه اقتصادی داشت، اما امروز برای شل شرایط و سازوکار قبلی وجود ندارد و اگر روند قیمت صعودی نشود این کشور نمی تواند تولید نفت شل را افزایش دهد.

بنابر این گزارش، روند بازار جهانی نفت متاثر از شاخص های مختلف اقتصادی و سیاسی است و نمی توان روند پیش بینی دقیقی داشت، زیرا در گذشته بسیاری از کارشناسان معتقدند بودند با رسیدن 13 آبان قیمت نفت افزایش می یابد، اما در عمل این اتفاق نیفتاد و قیمت نفت روند کاهشی آغاز کرد و از طرف دیگر سیاست های تحریمی آمریکا با شکست مواجه شد، زیرا این کشور نتوانست بازار نفت ایران را به طور کامل محدود کند.


کلید واژه ها: قیمت نفت - ایران - کاهش - آمریکا - کاهش قیمت نفت - نفت ایران - کشور - قیمت - بازار جهانی - عربستان - بابک زنجانی - بازار - دانشگاه شهید بهشتی - آمریکایی - جهانی - تولید - بحران - معافیت - زنجانی - صادرات - جدید - اقتصاد - صادرات ایران - دولت آمریکا - گزارش - هیات علمی - رکود - خبرگزاری - دولت - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
گوشت را که شما دست گربه دادید آقای جهانگیری

قیمت تضمینی گندم، 1600 تومان تعیین شده است

اخبار ایرنا تخلف کارخانه شیر را در یاسوج ثابت کرد

اختصاص قبر رایگان به قمی ها

مهار بازار سرکش ارز با دخالت دولت

افزایش60 تا 90 درصدی قیمت بازار خودروهای سایپا

قاچاق روزانه 11/5 میلیون لیتر سوخت به خارج کشور

برنامه ریزی کوتاه مدت مهمترین اقدام برای عبور از مشکلات

چرا طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

بهای نفت در بازار نیویورک بیش از سه دلار کاهش یافت

به محصولات ارگانیک کد 18رقمی اعطا می شود

ثروتمند ترین آمریکایی ها چه کسانی هستند؟

فاز دوم خانه صنعت و جامعه در دانشگاه شیراز گشایش یافت

نخستین سیستم هوشمند ملی پایش کندو در یاسوج ساخته شد

راه اندازی اولین جایگاه پرورش شتر شیری در سراوان

مه شبانگاهی دید افقی در اهواز را به 20 متر کاهش داد

تامین لوازم یدکی موردنیاز کامیون داران تسهیل شود

قاچاق روزانه 11 و نیم میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور

تفویض اختیار وزارت صمت به استان ها آغاز شد

پتروشیمی ایران فقط شش دهم درصد از سهم بازار جهان را دارد

جایگاه پژوهشی زنان در حوزه علم و فناوری ارتقاء می یابد

تصمیم دیرهنگام برای تنظیم بازار میوه شب عید

بخش خصوصی برای شیرین سازی آب دریا دست به کار می شود

اولین لوکوموتیو با موتور ملی به دستور وزیر راه و شهرسازی حرکت کرد

وضعیت دستیابی به آب های ژرف در سیستان همچنان در هاله ای از ابهام است

استفاده از کارت سوخت از اول دی ماه اجرایی می شود

نگاه ساختاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی باید به تجاری سازی باشد

پنج سرفصل برنامه وزارت نیرو برای پایان تنش آبی تا سال 1400

از 19 پروژه بندری با سرمایه گذاری بخش خصوصی بهره برداری می شود

ابهام در سرنوشت وام 500 میلیون یورویی تأمین دارو و تجهیزات پزشکی

انتقاد از اسراف در ساخت یک دکور عجیب در برنامه تلویزیونی

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 28آذر

با نمک ترین استان ایران کجاست؟+تصاویر

اراده های فولادی در آذین فورج اسفراین

دوربرگردان نفت بعد از اجلاس اوپک

قیمت طلا قیمت سکه و قیمت دلار امروز 27 آذر

یک صادرکننده متخلف فرآورده های نفتی در تهران بازداشت شد

هم مواد اولیه هست، هم نقدینگی؛ کارگران اجازه فعالیت کارخانه را نمی دهند!

500 گلدان بذر بومی درجنگلهای کهگیلویه و بویراحمد کشت شد

جرائم اقساط معوق وام مسکن مددجویان بخشیده می شود

صنعت اسقاط خودرو در خراسان رضوی در حال خاموشی است

آب خزر مرهمی بر تشنگی سمنان

ایران در حلقه ترانزیتی جهان، جایگاهی پایدار و ثابت دارد

علمی کردن تولید آبزیان پرورشی از برنامه اصلی شیلات هرمزگان است

حوادث طبیعی 9500 میلیارد ریال به آذربایجان غربی خسارت زد

پتروشیمی خراسان 33 میلیارد ریال در تامین قطعات صرفه جویی کرد

دمای تورم در 188 کشور

قیمت پیشنهادی آپارتمان در منطقه مصرفی غرب تهران

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 27 آذر 97

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 28آذر

عوامل تکنیکی و کاهش قیمت نفت

تاکید وزیر کشور بر ضرورت اطلاع رسانی آگاهی بخش و کارشناسانه دستگاه های مسؤول درباره بودجه 98

آینده نامعلوم بریگزیت، اقتصاد انگلستان را فلج می کند

نرخ فروش میوه های شب یلدا (جدول)

آدرس گره های تجارت با همسایگان

اعمال نفوذ و خلاء قانونی مانع از تخریب ساختمان های احداثی در اراضی کشاورزی نمی شود

کاهش تولید نفت روسیه مطابق با توافق اوپک

تقاضای جهانی برای زغال سنگ بالاتر می رود

رقابت های ناسالم می تواند صنعت بیمه را ورشکسته کند

استاد دانشگاه: از هر 30 نفر یک نفر مهاجرت می کند

تأمین مالی بنگاه های تولیدی

قیمت خودروهای داخلی در 1307/9/27

قیمت مرسدس chr(8211) ای ام جی جی تی 4 درب کوپه اعلام شد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 آذر

تایم لپس ساخت استخر

ارزیابی میزان پیشرفت طرح های اقتصاد مقاومتی رودبار جنوب

واردات قراضه به ترکیه کاهش می یابد

کاهش صادرات و واردات بیلت کره جنوبی

افزایش تولید پی وی سی روسیه

روند صعودی قیمت طلا تا پایان 2018 سریعتر خواهد شد

چشم انداز هفتگی قیمت طلا و فلزات گرانبها

روند معاملات شمش روی در آخرین روزهای سال 2018

پردرآمدترین تور موسیقی2018 به نام «اِد شیرِن» ثبت شد

تفاوت بودجه ایران با عربستان

تعویق حقوق کارکنان ادارات و دستگاه ها، ممنوع!

بیش از 70 درصد از درآمد مالیاتی ایران محقق شده است

زیر پای کشاورزان خالی شد

ابطال بیش از 8 هزار کارت سوخت غیرقانونی مهاجر با آغاز ثبت نام کارت سوخت المثنی

مصوبه مثبت مجلس برای شرکت های خدمات پرداخت بورسی و بانک ها

نرخ جدید سود سپرده بانک های خصوصی به 20 درصد کاهش یافت

رکود اقتصادی در راه آمریکا؟

ابلاغ شریعتمداری برای شفاف سازی قراردادها +سند

چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

جدیدترین خودروی چینی وارد بازار ایران شد (+قیمت)

تولید روزانه نفت شیل آمریکا از 8 میلیون بشکه گذشت

کدام کشورها بیشترین اکتشافات نفتی را داشتند؟

اوپک منحل می شود؟

رکود مسکن در انتظار شهرستان ها

قیمت نفت کاهش یافت

لاریجانی: توجه به سواحل مکران یک جهت گیری استراتژیک است

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/9/27

جزییات ساخت گلوله های بارورسازی ابرها در ایران

احتمال کاهش تولید نفت روسیه در 2019

پول زیادی نداریم

مهم سهم کشاورزی از آب نیست

سفره یلدای امسال چقدر از پارسال گران تر شده؟

احداث 10 هزار واحد مسکن محرومین در کشور

رییس سازمان بسیج مستضعفین در گفت وگو با فارس خبر داد احداث 10 هزار واحد مسکن محرومین در کشور

بازار سنندج در آستانه شب یلدا

اقدامات انجام شده در توسعه ریلی و حمل و نقل کشور

معادله قیمت نفت چالش جدید آمریکایی ها/آیا بابک زنجانی جدید در نفت ایران ظاهر می شود؟

معادله قیمت نفت چالش جدید آمریکایی ها/آیا بابک زنجانی جدید در نفت ایران ظاهر می شود؟