مطالب مرتبط:
دریا خزر جان زن پاراگلایدر باز را نجات داد
تحدید حدود دریا در کنوانسیون رژیم حقوقی خزر مطرح نیست
​وزیر خارجه روسیه: کنوانسیون خزر پایه ای برای همکاری جهانی در این دریا است/ رسیدن به این توافق 22 سال طول کشید
جنگل های آمل در تسخیر زباله/ عکس
حل چالش اشتغال با رشته زیست شناسی دریا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 23:152018-11-19سياسي

چالش های سه گانه دریا، دشت و جنگل/ تسخیر قلب خزر


تسخیر دریا، دشت و جنگل در مازندران معضل قدیمی است و هر ساله از سطح دشت ها و جنگل ها کم و کام دریاخواران نیز شیرین می شود.

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران می گوید: - طبق آیین نامه اجرایی ماده 64 قانون برنامه توسعه، دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی موظف هستند نسبت به ساماندهی سواحل اقدام کنند درحالی که برخی دستگاه ها از جمله وزارت نیرو که خود متولی آزادسازی حریم ساحلی هستند به جای پسروی از حریم دریا، پیشروی کرده اند.

شعارسال": پسروی دریا در سال های اخیر، دریاخواران را به قلب خزر نزدیک کرده، عده ای قانونی با رو کردن بنچاق های آبا و اجدادی، خود را مالک دریا می دانند و برخی نیز گستره املاکشان را در حریم دریا وسعت بخشیده اند.

وضعیت دشت ها و جنگل ها و رخم رفته بر پیکره آن در مازندران هویدا است چرا که تغییر کاربری و ویلاسازی قلب دشت و زمین های حاصلخیز و جنگل را نشانه گرفته است.

تسخیر ساحل، پسروی دریا و بی توجهی به ساماندهی دریا ریشه تاریخی دارد زیرا ساماندهی ساحل و دریا مورد غفلت تاریخی قرار گرفته و پهلوگیری شناورهای تندرو و کروز در ساحل خزر هنوز در حد یک شعار و طرح باقی مانده و آیین نامه اجرایی ماده 64 مربوط به سواحل راکد مانده است.

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران می گوید: طبق آیین نامه اجرایی ماده 64 قانون برنامه توسعه، دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی موظف هستند نسبت به ساماندهی سواحل اقدام کنند درحالی که برخی دستگاه ها از جمله وزارت نیرو که خود متولی آزادسازی حریم ساحلی هستند به جای پسروی از حریم دریا، پیشروی کرده اند.

وی با بیان اینکه بخش اعظم سواحل در دست دستگاه ها است اظهار داشت: طبق برنامه ششم توسعه متولی ساماندهی ساحل میراث فرهنگی است اما بنظر می رسد که طرح دریا را با ساماندهی اشتباه گرفته ایم و در بحث ساماندهی عقب مانده ایم.

وی ادامه داد: برای ساماندهی درست و ایجاد اسکله های دریایی و آوردن شناورها برنامه نداریم درحالی که با اجرای این طرح ها، دیگر مشکلی از نظر اقتصاد در حاشیه دریای خزر نخواهیم داشت.

فرزانه یادآور شد: طبق آمار سازمان بنادر، بیشترین تخلفات دریایی در نوشهر صورت گرفته است اما تخریب سازه های دریایی مشکلی را حل نمی کند زیرا ما فرصت را به سرمایه گذار ندادیم و نیاز به اسکله های دریایی و پهلو گرفتن شناورهای سبک و تندرو در دریای خزر وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با عنوان اینکه ما در از دست دادن فرصت ها سابقه زیادی داریم افزود: اکنون عملا گردشگری دریایی در حد صفر است، این درحالی است که سازمان گردشگری متولی اعطای مجوز در حوزه ساحل و دریا نیست.

وی با اشاره به فرصت سوزی های صورت گرفته برای توسعه گردشگری دریایی اظهار داشت: یک سرمایه گذار بوشهری قرار بود در حوزه دریا سرمایه گذاری کند ولی به نتیجه نرسیدیم.

فرزانه با تاکید بر اینکه باید برای سرمایه گذار در حوزه دریایی پکیج تعریف کنیم تصریح کرد: با تهیه پکیج، تخریب و تسخیر سواحل نیز از سوی دستگاه ها کمتر می شود.

مازندران 480 کیلومتر نوار ساحلی دارد که طبق اعلام مسئولان دستگاه قضایی 80 درصد سواحل استان در تصرف بخش های مختلف است.

این در حالی است که در ماده 63 قانون برنامه چهارم توسعه آمده که تمام دستگاه های دولتی دارای اراضی ساحلی موظف به آزادسازی ساحل هستند و در این ماده هیچ نامی از نهادهای غیردولتی ذکر نشده و همین امر موجب مستثنی دانستن برخی نهادها از اجرای ماده 63 قانون است که پیشنهاد می شود به منظور ساماندهی و یکسان سازی، ماده مذکور نهادهای مربوط را شامل شود.

سید وجیه الله موسوی مدیرکل منابع طبیعی غرب مازندران با اشاره به اینکه غرب مازندران دارای 145 کیلومتر ساحل است گفت: از سال 95 تاکنون 45 کیلومتر از این سواحل در شهرهای نوشهر، رویان، چالوس، عباس آباد، تنکابن و رامسر آزادسازی شده است و در هشت نقطه از سواحل آزاد شده برای 2400 نفر اشتغال زایی شده است.

طبق آمارهای غیررسمی 54 درصد از تصرفات صورت گرفته مربوط به مجاری و متصدیان دولتی است و 46 درصد مابقی در اختیار بخش خصوصی قرار دارد.

طبق آمارهای غیررسمی 54 درصد از تصرفات صورت گرفته مربوط به مجاری و متصدیان دولتی است و 46 درصد مابقی در اختیار بخش خصوصی قرار دارد و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری که بستر و سواحل دریا مربوط به این سازمان می شود، وزارت نیرو و امور آب منطقه که در حال حاضر اصلاً به موضوع حراست و حفاظت از سواحل توجهی ندارد، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان بنادر، کشتیرانی و دریانوردی متولیان چهارگانه ای هستند که در حد مطلوب آن گونه که می بایست به وظایفشان در حوزه ساماندهی حریم ساحلی عمل نکردند.

قاسم احمدی عضو مجمع نمایندگان مازندران نیز با اشاره به اینکه برخی افراد در کنار سواحل و معابر نزدیک به دریا دارای زمین هستند، افزود: همین موضوع سبب شد در منتهی الیه 60 متری نزدیک دریا هم افراد سودجو اقدام به ساحل خواری کرده و بخشی از زمین ها را برای استفاده خصوصی مصادره کنند.

وی با بیان اینکه افراد دربرخی شرایط از این مکان ها به عنوان محل نگهداری قایق های شخصی خود استفاده می کنند، تصریح کرد: طی چند ماه گذشته بازدیدهای بسیاری از سواحل صورت گرفت و معضل تجاوز افراد به حریم دریا نگرانی های مسئولان و مقامات استانی را افزایش داد.

البته برای رفع این مشکل دستگاه قضایی و استانداری اقدامات قابل قبولی انجام دادند.

احمدی با تاکید بر پیگیری و جدیت مسئولان برای مقابله با ساحل خواری، گفت: خوشبختانه درحال حاضر در شهرستان های نوشهر، چالوس و منطقه عباس آباد با اقدامات قابل قبول اداره کل منابع طبیعی غرب استان مازندران از تجاوز به حریم دریا جلوگیری شده است؛ هرچند که هنوز درصد بسیاری از سواحل در دست افراد و در اختیار دستگاه های دولتی قرار دارد.

بهره برداری بیش ازحد از سواحل، ساخت وسازهای بی رویه، نبود برنامه های خاص توسعه ای به جهت دستیابی مطلوب به محصولات گردشگری دریایی، اجرای طرح هایی نظیر ایجاد اسکله های دریایی تفریحی – توریستی برای پهلوگیری کشتی های تفریحی – توریستی و سرگرمی های دریایی مانند جت اسکی، بازی های آبی و موج سواری و .

باید مدنظر قرار گیرد اما در حال حاضر ساخت وسازهای بی رویه نفس دریا را بند آورده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 27آبان 1397 ، کدخبر:4461270 ،www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: دریا - میراث فرهنگی - مازندران - دریایی - نامه - ساحل - برنامه - فرهنگی - میراث - جنگل - سواحل - وزارت نیرو - دریای خزر - توسعه - برنامه ششم توسعه - قانون - گردشگری - تاریخی - آیین - ماده - سرمایه گذار - از دست دادن - وزارت - ساحلی - اسکله - نیرو - اشتباه - تخلفات - سرمایه - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
کلانی: این «تیم» است که «آقا» می شود/ کی روش باعث امیدواری ما شده

اعلام زمان انتشار آگهی فروش استقلال و پرسپولیس

استخدام فروشنده در یک غرفه خوراکی واقع در شهربازی در کوروش مال

آیت الله تسخیری: هدف از اعلام هفته پژوهش این بود که کل ایران، اتاق فکر شود

رییس قوه قضاییه: قدرت خرید قشر کارمند و کارگرمحدود است، برای کنترل قیمت ها باید فکر عاجلی کرد

ابراهیمی ترکمان: مطالعات شیعی وارد مدخل های دایره المعارف ها شده است

به دلیل تخلف پژوهشی یک دانشجو اخراج و یک استاد دانشگاه تهران از خدمت برکنار شد

معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: کرسی های نظریه پردازی در حوزه مورد توجه قرار گیرد

لک زایی:برخی بدون اطلاع از فعالیت های حوزه آن را قضاوت می کنند

مگر قحط الرجال است که اینها را سرِ کار آورده اند؟!

آیت الله موسوی بجنوردی: نباید ارزش را به جنسیت ببریم، ارزش انسان به علم و اندیشه است

ماجرای انتصاب «دامادزاده ها»/ لزوم تصویب طرحی برای ممنوعیت انتصابات فامیلی در همه ارگان ها و نهادها

کوچک زاده: یک میلیارد دریافتی مجلس را به صاحبان اصلی اش بازگرداندم

نماینده مردم اهواز: بازداشت کارگران محکوم است/ کارگر معترض را باید قانع کرد

آقایان ضرغامی و احمدی نژاد! یک بار مناظرات 88 را با هم ببینید

داماد سالاری به شمخانی هم سرایت کرد +عکس

بازداشت تعدادی از کارگران فولاد| نماینده اهواز: بازداشت کارگران محکوم است| کارگر معترض را باید قانع کرد نه بازداشت| اداره کار اهواز: نهادهای امنیتی مسئولِ امر هستند

پاسخ آیت الله فاضل لنکرانی به اظهارات رحیم پور ازغدی: چرا بعضی ها چشم خود را می بندند و با ادعاهای دروغ به حوزه حمله می کنند؟ / این، تدین، عقل و انصاف است؟ / اول به حوزه ها بیایید و فعالیت ها را ببینید؛ بعد داد و فریاد کنید / مراکزی که دنبال تضعیف اند، بدانند کور خوانده اند

آقایان ضرغامی و احمدی نژاد! یک بار مناظرات 88 را با هم ببینید

چرا باقری درمنی به اتهام افساد فی الارض محاکمه شد؟

نماینده ولی فقیه در سپاه:انقلاب اسلامی و نظام ولایی فرصتی برای محک زدن انسان هاست/ مردم ولایتمدار و پشت سر رهبر خویش هستند

معاون پارلمانی رییس جمهور:
 
 مؤلفه اصلی امنیت اعتماد و وحدت است

مطهری:
 
 مقصود از وحدت حوزه و دانشگاه، وحدت فلسفی نیست؛ وحدت هدف است

بازدید سه ساعته قضات دادسرای اردبیل از زندان/ تسریع در پذیرش دادخواست های اعسار محکومان مالی و مهریه

امروز آخرین مهلت ثبت نام تاسیس موسسه میانجی گری

تشکیل یک کارگروه در استانداری گلستان جهت شناسایی و تعیین تکلیف اختلافات اراضی / دستگاه های متولی تخلفات را گزارش نمی کنند

ثابت کردیم که هرگز در قبال تحولات منطقه ساکت نمی نشینیم/ حضور ایران در منطقه باعث شکست قدرت های بیگانه شد

نخستین کنگره بین المللی سربازان صلح آغاز شد

حبس زدایی سیاست درستی است که باید همراه با رعایت امنیت جامعه باشد / حل مشکلات اقتصادی با برخورد صرفا قضایی ممکن نیست، گرچه رسیدگی های قاطع قضایی لازم است / دادستان ها در چارچوب قانون به موضوع گرانی ها ورود کنند

ارتقای جایگاه برنامه ریزی و نظارت در سازمان شهرداری تهران/جذب کارشناسان متخصص و متعهد در حوزه برنامه و بودجه

طرح های فناورانه دانشجویان در حوزه نساجی تقدیر شدند

دبیر شورای عالی امنیت ملی به استان خوزستان سفر می کند

سرهنگ جهانبخش، فرمانده انتظامی زنجان شد

راز ایلان ماسک برای یادگیری سریع

سامانه بازاریابان بیمیتو برای گسترش بیمه و درآمدزایی کاربران رونمایی شد

برگزاری بیش از 1100 برنامه در روز دانشجو

لزوم آشنایی اهالی رسانه با مفاهیم تخصصی جمعیتی

دستیار و مشاور عالی فرمانده مظعم کل قوا درگذشت سردار منصوری را تسلیت گفت

حبس زدایی سیاست درستی است که باید همراه با رعایت امنیت جامعه باشد / حل مشکلات اقتصادی با برخورد صرفا قضایی ممکن نیست

پایان سرگردانی بیماران با ادغام داروخانه های تک نسخه ای و مرکزی هلال احمر

طرح «یلدانه» با شعار «یلدا برای همه» اجرایی می شود

سردار سپهر:راهیان نور موجب تقویت باورهای دینی، اعتقادی و انقلابی می شود

سعید ممبینی رییس اتاق اصناف ایران شد

طرح های برتر فولادی سال 97 کشور معرفی شدند

وجود GPS در گذرنامه کذب است

توییت همسرِ مهناز افشار درباره اتفاقات اخیر+عکس

قرعه کشی یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا انجام شد/ نفس راحت رئال و سیتی

جلوگیری از حملات فیشینگ با هوش مصنوعی

شهر خودرو محور را به شهر انسان محور تبدیل می کنیم

حزب مردم دولت پاکستان را به سرنگونی تهدید کرد

نظر وزارت کشور درباره استانی شدن انتخابات مجلس

سعید ممبینی رییس اتاق اصناف ایران شد

رییس قوه قضاییه: برای کنترل قیمت ها باید فکر عاجل کرد / دادستان های سراسر کشور در چارچوب قانون به موضوع گرانی ها ورود کنند

طرح بلیچرریپورت به بهانه بازگشت دوباره کریس رونالدو به مادرید

مصدومیت امیری؛ جای استوک ها روی پای هافبک ایرانی|وحید امیری در دیدار شب گذشته برابر بشیکتاش از ناحیه ساق پا دچار مصدومیت شد

شورای عالی سازمان نظام پزشکی جلسه فوق العاده خود را با حضور اعضای هیات رییسه و بازرسان مجمع عمومی تشکیل داد

پایان سرگردانی بیماران با ادغام داروخانه های تک نسخه ای و مرکزی هلال احمر

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: مگر شهرداری از سیگارفروشان و قلیان سراها عوارض و مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی کند، این درآمدها باید برای ساماندهی معتادان و آسیب دیدگان اجتماعی هزینه شود

مغایرت لوایح FATF با قانون اساسی و سیاست های کلی

آقایان نماز جمعه تراز انقلاب این نیست!

عوامل سایبری روس همیار پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 2016 بودند

آقای روحانی میگوید FATF را امضا نکنیم

6ویژگی که انسان های باهوش دارند

دانشکده علوم انسانی تفریح گاه آموزشی

«مشق شب» در کشورهای دیگر دنیا چگونه است؟

شبکه حقوق شهروندی در وزارت جهاد تشکیل شد

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشگاه تربیت مدرس تمدید شد

آلودگی خاک، خطری پنهان

بودجه 98 باید با اصلاحاتی ارائه شود

آملی لاریجانی: برای کنترل قیمت ها باید فکر عاجل کرد

عامری: سخنان ظریف و روحانی درباره FATF مغایرت دارد

ویدئو/ آشنا: از حصر فقط پوسته اش مانده

زنان اسیر پنج گانه خشونت و آزار

کلاهبرداری برخی مؤسسات به نام بیمه سلامت/ 3 مؤسسه متخلف شناسایی شدند

گردهمایی فعالان فضای مجازی گیلان با حضور سردار غیب پرور

عمان و قطر دو فرصت مهم برای صدور خدمات مهندسی استان فارس هستند

رفتار روحانیون باید نشانگر معارف الهی و برگرفته از مکتب اهل بیت (ع) باشد

تاکید 8 نماینده اصفهان بر پیگیری مطالبات/ زاینده رود احیا شود

پاسخ وزارت خارجه به شبهاتی درباره کانال مالی اروپا

جایگزینی هزار و 300 نیروی ایرانی با اتباع خارجی در شهرداری تهران

لزوم تقویت جایگاه استاندار تهران

برای کنترل قیمت ها باید فکر عاجل کرد

سعید ممبینی رییس اتاق اصناف ایران شد

ایرج فاضل: با آگاهی از نظام پزشکی استعفا دادم

پیام تسلیت سرلشکر صفوی در پی درگذشت سردار منصوری

محمدی سیرت مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه شد

هیچگاه برای هیچیک از دامادهایم سفارشی برای کاری نداشته ام

مؤلفه اصلی امنیت اعتماد و وحدت است

تامین 2200 میلیارد تومان حق بیمه رانندگان در انتظار تأیید شورای نگهبان

ایران به تعامل با اروپا امیدوار ا

پاسخی بر دو شبهه جدید وهابیون

وحدت حوزه و دانشگاه با شعار محقق نمی شود

تصاویر/ همایش وحدت حوزه و دانشگاه در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران

افتتاح بازارچه کارآفرینی در مکتب الزهرا(س) یزد+ عکس

دانشجویان و طلاب به درس‎های حوزه و دانشگاه قانع نشوند

دانش پژوهان جامعه المصطفی پاسخ گوی نیازهای علمی و معرفتی در مناطق خود باشند

کتاب عصره المنجود فی علم الکلام منتشر شد

یادواره شهدای مدافع حرم پردیسان برگزار می شود

دهمین کنگره شهدا و ایثارگران طلبه و روحانی اصفهان برگزار می شود

کلیسای ایندیانا میزبان مراسم عبادی مشترک مسلمانان و مسیحیان شد + تصاویر

چالش های سه گانه دریا، دشت و جنگل/ تسخیر قلب خزر

چالش های سه گانه دریا، دشت و جنگل/ تسخیر قلب خزر