مطالب مرتبط:
هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات بخاطر گرانی: بیماری ها و عوارض مصرف کم لبنیات در کشور افزایش یافته است| افزایش مرگ های جاده ای در ایران
هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات
هشدار وزارت بهداشت: کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات در ایران
هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات
هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 23:152018-11-19اقتصادي

هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات


سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به کاهش مصرف شیر و لبنیات در سال های گذشته در عین گفت: به نمایندگی از وزارت بهداشت صراحتا هشدار می دهم که با افزایش قیمت شدید اخیر شیر و لبنیات و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، - سرانه مصرف شیر و لبنیات در معرض کاهش قابل توجه است.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت ضمن تسلیت درگذشت دکتر نوبخش و تاج الدینی مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی، گفت: هر دو عزیز از زحمت کشان حوزه تامین اجتماعی بودند و اقای دکتر نوربخش از زمان جبهه در این حوزه ها فعالیت داشتند.

کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات در کشور وی در ادامه با اشاره به کاهش سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور، گفت: متاسفانه سرانه مصرف شیر و لبنیات که قبلا هم در کشور پایین بود، با حذف یارانه شیر و لبنیات در سال 89 به دنبال اجرای هدفمندی یارانه ها و نیز به دنبال تورم شدید سال های 90 و 91 و کاهش قدرت خرید خانوارها، در سال های 90 و 91، کاهش قابل توجه مصرف شیر و لبنیات در خانواده ها به وجود آمد و در سال های بعد هم کاهش تدریجی در مصرف شیر و لبنیات داشتیم.

در همین سال ها بیماری ها و عوارض مربوط به مصرف کم شیر و لبنیات در کشور به وضوح افزایش یافته است.

وی افزود: بنده به نمایندگی از وزارت بهداشت صراحتا هشدار می دهم که با افزایش قیمت شدید اخیر شیر و لبنیات و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر و لبنیات در معرض کاهش قابل توجه است و کنترل قیمت و نیز اختصاص منابع هدفمند برای تامین شیر و لبنیات مورد نیاز مردم و نیز اقدامات حمایتی نظیر توزیع شیر در مدارس یا بسته های غذایی حمایتی غنی از شیر و لبنیات برای فقرا و اقشار آسیب پذیر از ضروریات این مقطع زمانی است.

کاهش معنادار تورم در حوزه سلامت حریرچی درباره کنترل تورم هرینه های سلامت نیز گفت: با اقدامات انجام شده، 9 ماه متوالی است که تورم حوزه سلامت از تورم عمومی جامعه به میزان معنی دار و کاملا واضحی پایین تر است.

تورم حوزه سلامت که در ربع قرن گذشته به طور متوسط 40 درصد از تورم عمومی جامعه بیشتر بوده است، در سال 96 تقریبا به سطوح مشابه تورم عمومی جامعه کاهش پیدا کرد.

از آبان ماه سال 96 روند نزولی تورم سلامت شدت بیشتری پیداکرد و در دوره 9 ماهه بهمن ماه 96 تا مهر سال 97 هر ماهه تورم سلامت از تورم عمومی کشور کمتر بوده است.

وی افزود: در مهرماه امسال تورم عمومی ماهانه بهداشت و درمان 2.

2 درصد در مقابل 4.

6 درصد تورم عمومی بنا به اعلام بانک مرکزی بوده است و تورم سلامت مهرماه نسبت به مهر گذشته 19.

1 درصد است که تقریبا نصف تورم 36 درصدی عمومی کشور در یک سال منتهی به آخر مهر ماه است.

وی با بیان اینکه ممکن است با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش تورم و گرانی، این موفقیت بسیار بزرگ از لحاظ ذهنی ملموس نباشد و نیز ممکن است گفته شود که تورم حوزه سلامت روند معمول خود را داشته است و در مقابل تورم عمومی که افزایش پیدا کرده است، کمتر خود را نشان می دهد، گفت: در سال های 91 و 92 که تورم عمومی به صورت شدیدی افزایش پیدا کرد، تورم بخش سلامت به طور واضحی بیشتر از تورم عمومی بوده است که اقدامات وزارت بهداشت و همکاری جامعه پزشکی و تولید کنندگان و واردکنندگان دارو و ملزوکات پزشکی مانع تکرار این موضوع و جلوگیری از فشار بر مردم شد.

مصوبه شورای عالی بیمه برای اصلاح تعرفه هتلینگ بیمارستان ها حریرچی ادامه داد: سیاست واضح و قطعی دولت و وزارت بهداشت در شرایط تورمی کنونی که قدرت خرید خانوارها خصوصا در مورد هزینه های خوراکی و مسکن دچار محدودیت است، کنترل قیمت در حوزه سلامت و جلوگیری از هرگونه فشار مضاعف به مردم و بیماران است و خواهد بود.

بنده از جامعه پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و پرستاری و پیراپزشکی و نیز تامین کنندگان ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی که علی رغم افزایش هزینه ها در تعامل خوب با دولت و وزارت بهداشت و بیمه ها و با رعایت شرایط اقتصادی مردم با تعرفه های قانونی به خدمت رسانی مشغول هستند، تشکر می کنم.

البته افزایش هزینه های پشتیبانی سایر هزینه ها، اصلاح تعرفه بعضی خدمات مثل هتلینگ بیمارستان ها را ضروری می کند که شورای عالی بیمه در این زمینه پیشنهاد و مصوبه داشته است.

فرسودگی 66 درصد تخت های بیمارستانی تهران وی در ادامه با اشاره به سالگرد زلزله کرمانشاه، در مورد مقاومت بیمارستان ها در مقابل زلزله و فرسودگی بیمارستان ها گفت: با اجرای برنامه جایگزینی بیمارستان های فرسوده طی 10 سال گذشته، میزان درصد فرسودگی تخت های کل کشور از 73 درصد به 45 درصد و تخت های استان تهران از 87 درصد به 66 درصد تقلیل یافته است که هنوز رقم بسیار قابل توجه و نگران کننده ای است.

البته در صورت جایگزینی بیمارستان های در دست اجرا و طبق برنامه تا سال 1399، امیدواریم میزان درصد فرسودگی تخت های کل کشور و استان تهران به ترتیب به 30 درصد و 38 درصد کاهش یابند.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: جهت اصلاح وضعیت فوق، وزارت بهداشت اقداماتی مانند ایجاد شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه فضاهای بهداشتی و درمانی و تحویل کلیه پروژه های با پیشرفت کم و پروژه های شروع نشده در سطح تهران و کشور جهت انجام عملیات اجرایی در یک برنامه زمانی مشخص تا افق 1404، خلق منابع جدید از طریق فروش و تهاتر املاک مازاد دانشگاه های علوم پزشکی جهت تامین منابع مالی ساخت از جمله بیمارستان های تجریش و رازی تهران که خود جایگزین بیمارستان فرسوده است، فاینانس خارجی بیمارستان ها به ویژه بیمارستان های بزرگ در کشور از جمله کلانشهرها، تهران، شیراز، تبریز و مشارکت با سایر نهادها و سازمان ها در کشور از جمله بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در ساخت بیمارستان ها در کشور به ویژه در مناطق محروم از جمله اهواز، دزفول و شهرهای استان کرمان و سیستان و بلوچستان است.

برنامه ریزی ساخت 8 مگاهاسپیتال در تهران وی ادامه داد: در تهران نیز شهر تهران به شش حوزه درمانی و تعریف هشت مگا هاسپیتال (1500 تختخوابی) در مناطق شش گانه تهران حوزه بندی شده و 2 پروژه از آنها یکی در منطقه 22 با اخذ وام از بانک جهانی و یکی در مرز منطقه 6 و 2 با همکاری خیرین و بخش خصوصی آغاز شده است.

همچنین تعریف و جایگزینی بیمارستان های اقماری در سطح بافت شهر تهران در محل های خود بیمارستان ها یا نزدیک به آنها از جمله بیمارستان امیراعلم، بیمارستان فیروزگر، بیمارستان لولاگر، بیمارستان اکبرآبادی، بیمارستان لقمان و .

از دیگر اقدامات مان است.

وی افزود: البته همزمان با طرح جایگزینی بیمارستان ها، مقاوم سازی بیمارستان هایی که بهسازی آنها از لحاظ فنی و اقتصادی توجیه پذیر یا به دلایل مدیریتی حائز اهمیت بود، در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

در سال های گذشته بیمارستان سینا تهران، شهید محمدی بندرعباس و فریده بهبهانی در بهبهان مقاوم سازی شده و عملیات مقاوم سازی بیمارستان های امام علی (ع) چابهار و امام حسین (ع) رفسنجان در حال انجام است.

با اشاره به آمار سزارین در کشور گفت: باید توجه کرد که میزان مطلوب سزارین در زایمان ها 10 الی 15 درصد است و بسیاری از کشورها به این آمار رسیده اند.

در کشور ما پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، میزان کل سزارین 56 درصد بود که با اقدامات انجام شده به 50 درصد رسید و میزان سزارین نخست زا نیز به 47.

5 درصد کاهش یافت، اما هنوز میزان سزارین در کشور بالاست و روش تغییر آن تاثیر فرهنگ مردم و رفتار پزشکان متخصص است.

در عین حال اقدامات نظارتی و پیشگیرانه نیز باید از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه ها انجام شود.


کلید واژه ها: لبنیات - تورم - وزارت بهداشت - کاهش - مصرف - بهداشت - سلامت - وزارت - تامین اجتماعی - کشور - افزایش قیمت - درصد - افزایش - نمایندگی - هدفمندی یارانه ها - جامعه - هشدار - تامین - اجتماعی - اقشار آسیب پذیر - هدفمندی یارانه - دکتر - قیمت - مردم - یارانه - خرید - حریرچی - حذف یارانه - بانک مرکزی - کاهش مصرف

آخرین اخبار سرویس:
جزییات پرداخت تسهیلات ارزی در 9 بخش بزرگ اقتصادی

آخرین وضعیت بارش های ایران؛ ادامه پربارشی آذرماه

مذاکره با کشورهای اروپایی برای برندسازی محصولات ارگانیک

بازار پسته را از آمریکا پس می گیریم/دولت از پسته کاران حمایت نکرد

سکه طرح جدید امروز پنجشنبه 22 آذرماه،3 میلیون و 660 هزار تومان شد

بازار ارز در کنترل بانک مرکزی است/ مردم مراقب دلالان باشند

هزینه واردات کره جنوبی به پایین ترین سطح چهار ساله اخیر رسید

وقوع 60 درصد تصادفات در 30 کیلومتری ورودی شهرها

تولید اوپک با کاهش تولید ایران افت کرد/رشد تولید سعودی ها خنثی شد

حذف دلار از مبادلات اقتصادی اروپا هدف اصلی راه اندازی SPV است

رشد سهام آسیایی با چشم انداز توافق تجاری آمریکا و چین

اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه های وارداتی

اهمیت توجه به زیست بوم کارآفرینی نوآورانه

امکان کاهش 30 درصد مصرف برق در کشور وجود دارد

ادامه پربارشی آذرماه + جدول

شیوه اعتراض کسانی که مشمول بسته حمایتی نشده اند

آیا «بازار» در کنترل «بانک مرکزی» است؟

پنتاگون از امارات و سعودی ها 331 میلیون دلار مطالبه می کند

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

تصاویر/ برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2018

بیش از 4.7 میلیون دلار تنه دوچرخه وارد کشور شد+جدول

موتور 1000 اسب بخاری استون مارتین + عکس

چگونه التهاب بازار لوازم خانگی فروکش کرد؟/ تعادل در عرضه و تقاضای بازار لوازم خانگی

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت وگو با فارس: نگرانی از آسیب محصولات تراریخته به محیط زیست وجود دارد

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

ضرب الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه یابی کمبود گاز

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

چاره ای جز ادغام نیست

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

درآمدزاترین منطقه پس از عسلویه کجاست؟

سوالات عجیب استاندار از قیمت طلا و گشت و گذار شبانه در خیابانهای سلیمانیه + عکس و فیلم

اگر بخواهند در پیشرفت صنعت خودرو کمک می کنیم

معرفی دانشگاه های جهان دانشگاه کاردیف؛ دانشگاه برتر در آثار پژوهشی

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

راه اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا

افزایش حقوق 20درصد، تورم بالاتر45درصد!

پاسخ به ابهامات پرونده سلطان سکه/ چرا ظریف اسنادش را به شورای مبارزه با پولشویی نداد

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

دختران مجرد نیز مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

خودرو هست اما گران است

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

رکورد واردات نفت خام توسط چین شکسته شد

مظنه خرید آپارتمان در منطقه پاسداران

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

تبعات پذیرش فرمول خودروسازان و قطعه سازان قیمت گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

آرامش یا چالش؛ مقایسه کیا سراتو وارداتی در برابر ام جی 6

کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می گیرند مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

تولید نانومالچ طبیعی برای اولین بار در ایران

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

ایجاد 130 هزار شغل مستقیم با اعتبار 21 میلیاردی

آمار بی خانمان های انگلیس دراثر سیاست ریاضتی روبه افزایش است

عکس | سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت

روند صعودی قیمت طلا متوقف شد

زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش ذخایر آمریکا

ترامپ: فدرال رزرو نباید نرخ بهره را افزایش دهد

پرواز قیمت مرغ و سکوت سازمان حمایت

با کمترین هزینه به جنگ پیری بروید

غذای 9 میلیون نفر در ایران دور ریخته می شود

استعفای تمامی مدیران دو شغله وزارت تعاون

آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

استاندار اردبیل خبر داد آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

افزایش 25 درصدی خط فقر در یک سال

هنگ کنگ موطف به اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران نیست

مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

آیا پنیرهای فیبردار جذب کلسیم را کاهش می دهند؟

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد

136 هزار برده در انگلیس وجود دارد

سه سناریوی پیشنهادی درباره قیمت بنزین

نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

دلایل کاهش قیمت دلار اعلام شد

کاهش صادرات نفت عربستان

حیف اون دلار گرون برای این دو استقلالی !

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می رود؟

طرح های سرمایه گذاری روسیه در سوریه اجرا خواهند شد؟

36 گلوگاه فساد در شهرداری

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون تومان !

توزیع یارانه باید در بودجه 98 بازنگری شود /مافیای سهام عدالت بوجود آمده است/ باید به سوی نرخ واحد ارز حرکت کنیم

عکس روز: شیشه پاک کن ها

عراق رتبه نخست مشارکت در ایران اکسپو 2018

مغز ربات ها به فروش می رسد!

سومین شماره «خبرنامه رصد جنگ اقتصادی» منتشر شد+ دانلود

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

چگونه در خانه دوغ کفیر درست کنیم ؟

غذای 9 میلیون ایرانی دور ریخته می شود!

هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات

هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات