مطالب مرتبط:
«ایدئولوژی زدایی» از شهر، برنامه اصلی اصلاح طلبان برای تهران/ چرا «حناچی» همان «آخوندی» است؟+تصاویر
نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران: گزارش اصلاح ساختار نیروی انسانی شهرداری به شورا ارسال شود
جلسه اصلاح طلبان با اعضای شورای شهر تهران برگزار شد
انتقاد محسن هاشمی از روحانی به دلیل عدم اختصاص مبالغ وجوهی در بودجه به شهرداری ها/ گلایه اصلاح طلبان از شورای شهر تهران
اصلاح طلبان دولت و مدیریت شهری علیه یکدیگر؛ احتمال انحلال شورای شهر تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 23:052018-11-19سياسي

«ایدئولوژی زدایی» از شهر، برنامه اصلی اصلاح طلبان برای تهران+تصاویر


قوچانی در «روایت دوم» سرمقاله خود، حناچی را هم چهره ای از سنخ آخوندی معرفی می کند که تفاوت آن ها تنها در تفاوت "لیبرالیسم با تکنوکراسی است، - ایدئولوژی زدایی از شهر، برنامه اصلی اصلاح طلبان برای تهران+تصاویر " قوچانی در روایت دوم سرمقاله خود، حناچی را هم چهره ای از سنخ آخوندی معرفی می کند که تفاوت آن ها تنها در تفاوت "لیبرالیسم با تکنوکراسی است، یعنی دو روایت از یک اندیشه که همان لیبرالیسم است.

شعارسال": قوچانی در روایت دوم سرمقاله خود، حناچی را هم چهره ای از سنخ آخوندی معرفی می کند که تفاوت آن ها تنها در تفاوت "لیبرالیسم با تکنوکراسی است، یعنی دو روایت از یک اندیشه که همان لیبرالیسم است.

مفهوم ایدئولوژی در همه نظام های برآمده از انقلاب، در اقصی نقاط جهان، یک مفهوم محوری است.

مرزهای هویتی یک نظام سیاسی انقلابی توسط ایدئولوژی تعیین می شوند و میزان استحاله و تهی شدن آن هم با همین قیاس ایدئولوژی معلوم می گردد.

به بیان دیگر، یک نظام تا وقتی انقلابی محسوب می شود که مبنا و ستون اصلی سیاستگذاری های آن در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی، ایدئولوژی کانونی ان نظام باشد.

متاسفانه از اوایل دهه هفتاد شمسی، تلاش های آشکار و نهانی از سوی بخشی از بدنه حاکمیت(در هماهنگی و همنوایی با خارج از مرزها) آغاز شد تا پروژه ایدئولوژی زدایی از ساحات مختلف به پیش برود و به تعبیر استحاله طلبان، ایران تبدیل به یک شهروند عادی نظام لیبرال-سرمایه داری جهانی شود.

اگر کاتالیزور تبدیل جریان چپ انقلابی دهه 60 به جریان اصلاح طلب دهه هفتاد را، محفلی از نیروهای تئوریک جناح چپ سابق موسوم به حلقه کیان بدانیم (که خروجی آن نشریه کیان بود)، از همان سال های نخست دهه هفتاد کاملا معلوم بود که یک پروژه کلان با هدف ایدئولوژی زدایی در این محفل(و خرده محفل های مشابه) در حال پخت و پز است که در اولین فرصت بازگشت جناح چپ به قدرت، در دستور کار قرار گیرد.

اجزای مختلف این ایدئولوژی زدایی مفاهیمی چون نسبی شدن ارزش ها ، تبدیل امر قدسی به امر عرفی ، تکثرگرایی یا پلورالیزم ، پروتستانتیسم اسلامی ، اسلام رحمانی ، شریعت حداقلی و.

بودند که دستور کار سیاسی آن ذیل عنوان توسعه سیاسی ، بلافاصله بعد از روی کار آمدن سیدمحمد خاتمی در سال 76، در اولویت اجرا قرار گرفت.

از این رو، یکی از چهره های اصلی این جریان، سید مصطفی تاجزاده ، با طرح توسعه سیاسی در راس معاونت سیاسی وزارت کشور قرار گرفت تا بسترهای لازم را برای تحقق ایده های تئوریک حلقه کیان آماده کند.

گفتنی است که همزمان با تحرکات حلقه کیان، در برخی موسسات حکومتی از قبیل مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری که بعدا در سال 76، با خروج اکبر هاشمی رفسنجانی از ریاست جمهوری و قرار گرفتن در راس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تبدیل به مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام شد، همین مباحث در حوزه اقتصاد و اقتصاد سیاسی در جریان بود.

ریاست این مرکز که از زمان تاسیس در سال 68 بر عهده محمد موسوی خویینی ها بود، در سال 71 به حسن روحانی سپرده شد که تا سال 92 و رفتن به نهاد ریاست جمهوری، همین منصب را بر عهده داشت.

در زمان ریاست روحانی بر مرکز دو پروژه اصلی توسعه سیاسی و جهانی شدن در دستور کار مطالعاتی و تدوین استراتژی در مجمع قرار داشت که محور و مبنای هر دو، کم رنگ کردن نقش ایدئولوژی در حکمرانی، پذیرفتن استانداردها و هنجارهای دستوری و توصیه ای نهادهای غربی و در نهایت جذب و هضم شدن در نظام لیبرال-سرمایه داری جهانی بود.

بسیاری از پروژه هایی که در دوران زمامداری دولت اعتدال بر قوه مجریه به صورت آشکار یا چراغ خاموش به اجرا درآمد، محصول دوران ریاست حسن روحانی بر مرکز تحقیقات استراتژیک بوده و هست.

اما اگر حسن روحانی و جناح اعتدالیون در بسیاری مواقع، مشترکات فکری خود را با اصلاح طلبان در لفافه و خزنده و چراغ خاموش پیش می برند، اصلاح طلبان(به ویژه اصلاح طلبان رادیکال مثل طیف مشارکت) هیچ گاه ابایی نداشتند که تقابل خود را با ایدئولوژی و گرایش شدید خود را به لیبرالیسم جار بزنند.

دست کم یکی از اجزای اصلی جریان اصلاح طلب ، یعنی کارگزاران سازندگی، در سالیان گذشته بارها از تریبون سخنگویان خود اعلام کرده که پیرو مکتب لیبرالیسم است.

شاید نخستین بار، حسین مرعشی، از موسسان و چهره های کلیدی این جریان بود که در 16 اردیبهشت 88 در جریان تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری آن سال، در دانشگاه باهنر کرمان گفت: " در جمهوری اسلامی آزادی است و رای مردم مبنای مشروعیت حکومت اسلامی است و ما نیز لیبرال دمکرات مسلمان هستیم و بر این اساس عمل می کنیم.

"[1] اما جریان تبلیغ و ترویج لیبرالیسم توسط حزب کارگزاران و بازوهای تبلیغاتی-رسانه ای آن به چند سال پیش از این سخنرانی بازمی گردد، یعنی زمانی که محمد عطریانفر (عضو شورای مرکزی کارگزاران) روزنامه شرق را در سال 82 با سردبیری محمد قوچانی راه اندازی کرد تا چون مروّج مرام لیبرالیسم به عنوان آلترناتیو ایدئولوژی انقلابی عمل کند.

محمد قوچانی(که در فروردین سال 96 عضو شورای مرکزی کارگزاران شد) [2] در همه این سال ها، در هر نشریه ای که با محوریت او شکل گرفته، همین خط را به پیش برده است.

او بارها به صراحت و آشکارا در دفاع از لیبرالیسم سرمقاله نوشته و حتی با بافتن آسمان به ریسمان، برای لیبرالیسم مبانی اسلامی تراشیده است.

او حتی چندی پیش به صراحت حسن روحانی را یک لیبرال معرفی کرده است.

[3] محمد قوچانی اما آخرین نمود بارز عشق قوچانی به لیبرالیسم، بر سر ماجرای انتخاب شهردار تهران از میان دو گزینه عباس آخوندی (وزیر سابق مسکن و شهرسازی) و معاون او در آن وزارت پیروز حناچی جلوه گر شد.

او در تاریخ 21 آبان، تیتر اصلی روزنامه تحت مدیریت خود، سازندگی (ارگان رسمی حزب کارگزاران) را چنین برگزید: فینال لیبرال ها قسمت اول سرمقاله او (روایت اول)، بیشتر شبیه یک ستایش نامه از عباس آخوندی به عنوان یک لیبرال ارتدوکس و باورمند است، همان آخوندی که فغان از عملکرد 5 ساله او در وزارت مسکن و شهرسازی از سوی جناح های مختلف سیاسی بلند شده بود و رییس جمهور هم که زمانی اعتقاد محکمی به او داشت، مجبور به قبول استعفایش شد.

قوچانی در تحسین عباس آخوندیِ لیبرال، مخالفان وی را ائتلافی از مارکسیست ها، شبه مارکسیست ها و اصولگرایان تندرو می خواند! به این تعریف قوچانی از آخوندی دقت کنید: " آخوندی از معدود سیاستمداران و مدیرانی است که در دوره فراغت از قدرت در غربت، خوب درس خوانده است و مهم تر از مدرک، به درک درستی از مفاهیم علوم اجتماعی رسیده است.

نزدیکی فکری او به اندیشمندانی چون سیدجواد طباطبایی در اندیشه سیاسی و موسی غنی نژاد در اقتصاد سیاسی آخوندی را به یکی از بی تناقض ترین سیاستمداران جمهوری اسلامی تبدیل کرده است.

" و اهل فن می دانند که سال هاست محمد قوچانی در نشریات تحت مسوولیت خود، صفحات اندیشه را به تبلیغ افکار سیدجواد طباطبایی اختصاص داده و یکی از مشتریان همیشگی میزگردها و مصاحبه های اقتصادی و اقتصاد سیاسی نشریات قوچانی هم موسی غنی نژاد است.

سید جواد طباطبایی همان کسی است که چند سالی است، مفهومی به نام ایرانشهری را به عنوان پارادایم حکمرانی مطلوب مطرح کرده و عباس آخوندی در این 5 سال وزارت خود در دولت اعتدال، در کنار مشغله های فراوان، چند درسگفتار و سخنرانی را به تبلیغ همین ایرانشهری اختصاص داده است.

حتی به روایتی، او بود که به حسن روحانی اصرار کرد تا جایزه فارابی را در دی ماه 96 به طباطبایی اهداء کند.

[4] جالب این جاست که تیتر دوم همین سرمقاله قوچانی دعوت به ایرانشهر است.

روحانی در حال اهدای جایزه فارابی به سیدجواد طباطبایی(دی ماه 96) لازم به ذکر است که سیدجواد طباطبایی آن قدر در ضدیت با ایدئولوژی جمهوری اسلامی سرسختی و صراحت به خرج داد که در نهایت عذر او را در اوایل دهه هفتاد، از دانشکده حقوق و علوم سیاسی داشنگاه تهران خواستند (همان دانشگاهی که حسین بشیریه، صادق زیباکلام، حسین سیف زاده و بسیاری از سکولارهای شناخته شده تا سال های بعد در آن به تدریس مشغول بودند).

موسی غنی نژاد هم از سال های نخست فعالیت روزنامه شرق، یکی از مبلغان سرسخت بازار آزاد و آزادسازی اقتصادی شناخته می شود و او را در کنار مسعود نیلی، محمد طبیبیان، محمود سریع القلم، سعید لیلاز و چند تن دیگر، چهره های رسانه ای حلقه نیاوران می دانند.

[5] سید جواد طباطبایی موسی غنی نژاد قوچانی در روایت دوم این سرمقاله، حناچی را هم چهره ای از سنخ آخوندی معرفی می کند که تفاوت آن ها تنها در تفاوت "لیبرالیسم با تکنوکراسی است، یعنی دو روایت از یک اندیشه: آزادیخواهی و فن سالاری" (بخوانید لیبرالیسم و تکنوکراسی که ایدئولوژی حزب کارگزاران است).

قوچانی در لفافه، فن سالاری حناچی را همان لیبرالیسم آخوندی می داند که قید زمان و مکان را لحاظ می کند، با این شرط که اصول خود را (اصول لیبرالیسم) فراموش نکند.

به بیان ساده و سرراست، قوچانی (یک روز قبل از اعلام گزینه نهایی از بین این دو نامزد توسط شورای شهر، این پیام را می دهد که حناچی همان آخوندی است که البته برّندگی و روحیه تهاجمی آخوندی را ندارد و قدرت تعامل بالاتری دارد، وگرنه در باور و هدف هر دو کاملا یکسان هستند.

پیروز حناچی، منتخب شورای شهر برای شهرداری پایتخت چند سطر جلوتر، قوچانی در لفافه مدل مطلوب خود(یعنی حزب کارگزاران) را برای شهرداری مشخص می کند: " در واقع، پاشنه آشیل روایت اول (آخوندی) در اندیشه به جای عمل، و پاشنه آشیل روایت دوم(حناچی) عمل بدون اندیشه است.

اما اگر این دو با هم ترکیب شوند و شهرداری تهران بر مبنای آن چه در اندیشه راست مدرن به عنوان اصول آزادی خواهی(لیبرالیسم) شناخته می شود، عمل کند، دیگر مهم نیست کدام یک از این دو روایت بر کرسی می نشیند، و این جاست که یک بازی برد-برد شکل می گیرد.

" (توضیحات داخل پرانتز از ماست) یعنی حالا که تکلیف معلوم شده و حناچی به عنوان شهردار تهران انتخاب شده، مدل مطلوب لیبرال های وطنی این است که تیم حناچی-آخوندی بالاتفاق شهر را اداره کنند: نظریه پردازی از آخوندی، اجرا از حناچی.

حناچی چند سال معاون عباس آخوندی در وزارت مسکن و شهرسازی بود پس دور از ذهن نیست که حناچی برای آخوندی به عنوان مشاور ارشد یا حتی معاون خود حکم بزند، چون مهم پیشبرد پروژه ای است که اصلاح طلبان در ذهن دارند.

پروژه ای که به باور ما ذیل ایدئولوژی زدایی از شهر تعریف می شود.

پاراگراف آخر مقاله قوچانی بسیار مهم است: " آن چه امروز رخ داده، حاکمیت گفتمان توسعه بر گفتمان رقیب است.

توسعه اگر درست فهمیده و اجرا شود، کلید عدالت و رفاه است.

در چنین شرایطی برای ما گفتمان بر تشکیلات فضیلت دارد که فضیلت در اندیشه و عمل است نه فرقه و قبیله و دسته.

ما که همواره از تقدم استراتژی بر ایدئولوژی سخن گفته بودیم، اینک به برادران و خواهرانی که چاره را در فن سالاری جسته اند خیرمقدم می گوییم.

" در این مقال، مجال آن نیست که به تناقض ساختاری مبانی آن چه پروژه ایرانشهری سیدجواد طباطبایی خوانده می شود با لیبرالیسم ادعایی قوچانی و آخوندی و امثالهم بپردازیم، ولی همین قدر بگوییم که بی شک پررنگ کردن و ترویج مفهوم ایرانشهری ، صرفا یک ابزار برای آلترناتیوسازی در برابر ایدئولوژی انقلاب اسلامی است که به خاطر دلالت های باستانگرایانه و ملی گرایانه، احتمالا محبوبیتی در مخاطب عام هم خواهد یافت.

لیکن تردیدی نیست که یا قوچانی(که ادعای فهم و کمالات او در مقالاتش موج می زند و با حق به جانبی یک دانای اسرار دست به قلم می برد) هیچ چیز از اندیشه ایرانشهری طباطبایی (که اشکالات اساسی بر آن وارد است) نفهمیده و صرفا ادای فهم ان را درمی آورد، یا چیزهایی فهمیده و به تناقض ذاتی ایرانشهری و لیبرالیسم پی برده، ولی استفاده(یا سوء استفاده) کاملا ابزاری از این مفهوم انجام می دهد.

وگرنه هر کسی که صرفا تاملی اجمالی در نظریه طباطبایی کرده باشد، به خوبی آگاه می شود که با صد من چسب و سیمان هم نمی توان اندیشه اقتدارگرا و دولت-سالار هگل و باستانگرایی و فره ایزدی زردشتی گری(که مقومات اندیشه طباطبایی هستند) را با نظریه لیبرالیسم و نقش حداقلی دولت و بازار آزاد مورد علاقه کارگزارانی ها به هم پیوند داد.

به نظریه ایرانشهری در مجالی دیگر و در آینده نزدیک به طور مستقل خواهیم پرداخت.


کلید واژه ها: تفاوت - سیاسی - اصلاح طلب - اصلاح طلبان - سرمقاله - نظام - آخوندی - چهره - اصلاح - سیدمحمد خاتمی - مصطفی تاجزاده - اندیشه - برنامه - معاونت سیاسی - اسلام - پروژه - توسعه - وزارت کشور - اجتماعی - اسلامی - رحمانی - مصطفی - وزارت - میزان - جهانی - ایران - خاتمی - اولین - کشور

آخرین اخبار سرویس:
همیشه از رفراندوم ترسیده ایم/ اگر در مورد لوایح چهارگانه رفراندومی انجام می شد نمایندگان هم در تصمیم گیری راحت تر بودند

مترو از تحویل لوازم ایمنی فردی و لباس کار به کارکنان خودداری می ورزد

توضیحات موسوی لارگانی در خصوص استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان/ کاهش فروش نفت ایران به 1/5 میلیون بشکه در سال/ جمع بندی جلسه سران 3 قوه درباره بودجه سال 98/ دستور رییس جمهور برای تعلیق حکم دامادش/انتخاب ارکان هیات رییسه فراکسیون امید

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت صفا رایانه در تهران

رویدادهای خبری دوشنبه 26 آذر ماه؛ مرکز لرستان

ائمه جمعه چهارمحال و بختیاری خواستار رفع مشکل آب شدند

سفیر پاکستان: خواهان تعمیق روابط با ایران هستیم

اصلاح نگرش جامعه زمینه ساز مشارکت سیاسی بانوان

سردار غیب پرور درگذشت پدر شهیدان زیانی را تسلیت گفت

حکم قطعی نظریه خلاف واقع 3 کارشناس در خصوص تجدید نظر خواهی شرکت گاز بوشهر صادر شد

«منشأ جرم»؛ «منشأ اختلاف» / فرآیند بررسی لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی»

چطور از خدا بخواهیم؟

نوری: تنها راه عبور از بحران، اصلاحات واقعی است

تجربیات بشری عوامل پیش برنده حوزه در امر پژوهش هستند

تاکید کمیسیون امنیت ملی بر تقویت بودجه دفاعی در جلسات مشترک با مسئولان مربوطه

حکایت یک «صندلی طلسم شده»

ائمه جمعه چهارمحال و بختیاری خواستار رفع مشکل آب شدند

از یلدا بپرس راز شب زنده داری عاشقان را

تاکید کمیسیون امنیت ملی بر تقویت بودجه دفاعی در جلسات مشترک با مسئولان مربوطه

صادق زیباکلام: شایدمجبور شویم به ناطق نوری و علی لاریجانی رأی دهیم/ بهزاد نبوی تغییر کرده همانطور که هاشمی رفسنجانی تغییر کرد/رأی به روحانی درست بود/ عدم شرکت در انتخابات یقینا ما را به عقب می برد

اجرای سند جامع ترافیک یزد در گرو همکاری دستگاه هاست

دوستی 24 ساله 2 بازیگر زن ایرانی /عکس

سفیر پاکستان: خواهان تعمیق روابط با ایران هستیم

تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

سوره ای برای از بین بردن ناراحتی ها

آیا از برکات بی نظیر سوره «ناس» باخبر هستید؟

اصلاح نگرش جامعه زمینه ساز مشارکت سیاسی بانوان

سامانه بازاریابان استارتاپ بیمیتو رونمایی شد

پیامک فیلتر اینستاگرام از کجا ارسال می شود؟

نقشه فراری دادن «باقری درمنی» در یکی از اعزام ها

رفع مشکلات آبرسانی روستاها، مستلزم مشارکت مردم، بخشداران و دستگاه ها

عبدالله نوری: از مردم عذرخواهی می کنم

چشمه هفت رنگ مجن شاهرود

علت اخرج یک استاد و دانشجو دانشگاه تهران

راه جنگ با آمریکا از نظر مصباح یزدی

نگران ترور لاریجانی بودیم

دوستی 24 ساله 2 بازیگر زن ایرانی /عکس

برخی واحدهای صنعتی خوزستان شورای کارگری ندارند

مهم ترین قوانین برای تهیه جهیزیه عروس

جامعه روحانیت مبارز تغییر نام داد

استخدام کارمند اداری در آموزشگاه زبانهای خارجی معیری در البرز

فرمانده منطقه ای سپاه در شمال شرق کشور در گذشت

شهروندان ماهشهری از طرح های نیمه تمام آبفا گله دارند

استخدام وردپرس کار،کارشناس سئو SEO،طراح سه بعدی کار در اصفهان

خروج علم از انحصار غرب نشان از پایان تسلط آن ها بر بشریت است

پیام تسلیت سردار برای عروج آسمانی فرمانده

استخدام نیروی سالن کار( گارسون) آقا در یک باغ رستوران معتبر

فال روزانه 26 آذر 97

صفحه اول روزنامه های 26 آذر

همسر مهدی بازرگان درگذشت+ عکس

گفت وگوی مشروح فارس با رایزن فرهنگی ایران در آلمان/2 انسان سرگشته ای که «قبله» سجده گاهش شد/ مردم برلین سر سفره افطار رایزنی ایران

جمع بندی روز: یکشنبه، 25 آذر 1397

فال آنلاین دیوان حافظ دوشنبه 26 آذرماه 97

عامل تقویت و تضعیف ایمان

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

ماجرای فروش بخش شمالی پارک جمشیدیه چیست؟

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز دوشنبه

یادکردی از یک شهید

توسعه پژوهش در حوزه نیازمند گسترش پژوهش محوری در مدارس است

دستاوردهای انقلاب احصاء و معرفی شود

بیشترین افزایش بودجه 98 در سازمان میراث اتفاق افتاده

استخدام انباردار آقا در کارخانه بستنی وینتر در کرمان

پزشکیان: از نامه اصلاح طلب ها به رهبری برای برگزاری همه پرسی اطلاعی ندارم

حکم مشایی تایید شد

قرائتی: چشم بسته مطلب سایت ها و فضای مجازی را نپذیرید

علت وقوع سانحه برای سردار منصوری اعلام شد

یادداشت/ سعدالله زارعی یمن، حق به حقدار می رسد

ترویج فرهنگ ازدواج آسان

مجری تلویزیون کچلی ترامپ را برملا کرد +فیلم

تغییر آدرس یادواره شهدای مدافع حرم «فاتحین»

یادداشت/ حسین شریعتمداری بعد از فروش پس گرفته نمی شود

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 26 آذر 97

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم

روایت 258 روز تبعید آیت الله خامنه ای به ایرانشهر

روسری عجیب «مهناز افشار» /عکس

توییت ترامپ: طرح همدستی ستاد ترامپ با روسیه توطئه بی اساس دموکرات ها است

هر نقدی که دل مردم را خالی کند خیانت است/ زمینه برای منتقدین فعلی در گذشته فراهم نبود/ حامیان دولت تریبون ندارند

منافع شخصی مهمترین دلیل اصرار سازش کاران به برقراری ارتباط با آمریکا است

استخدام برنامه نویس Back-End در یک شرکت معتبر در تهران

برخی واحدهای صنعتی خوزستان شورای کارگری ندارند

نوروزی: مشاورانی در کمیسیون های مجلس اجرای قوانین را پیگیری کنند

بعد از فروش پس گرفته نمی شود

مبارزه ریشه ای با انتصابات فامیلی یادداشتی از مسیح مهاجری

استخدام کارشناس دامپروری در یک شرکت معتبر در تهران

ظریف سؤال باران شد

واژه شناسی «نفوذ» در آیات و روایات/ «حزب الشیطان» چه کسانی هستند؟

دیدار جابری انصاری با بشار اسد و گفتگو درباره تاسیس کمیته قانون اساسی سوریه

ضرورت مقابله با جنگ اقتصادی

صنایع نظامی به دانشگاه های قم رسید/ بسیج دانشجویی در مسیر بومی سازی صنعت

استخدام برنامه نویس وب،ویندوز در شرکت مهندسی آتیه پرداز معین

انتقاد ماهاتیرمحمد از موضع استرالیا نسب به «قدس»

استخدام مسئول دفتر خانم در یک واحد تولیدی در تهران

اورهال اولین هواپیمای پسابرجامی در شرایط تحریم

یک جایی چند قدرت بزرگ می نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت وپز می کنند

استخدام مدیر برنامه ریزی و انبارها در یک شرکت معتبر در البرز

حکایت بک «صندلی طلسم شده»

محصولات جانبی عسل کدامند؟

سه کاری که موجب افزایش دوستان و ستایش کنندگان می شود

حشد الشعبی؛ بازیگر اصلی صحنه سیاسی و اجتماعی عراق

دفاع ترامپ از سیاست جدا کردن والدین مهاجر

«ایدئولوژی زدایی» از شهر، برنامه اصلی اصلاح طلبان برای تهران+تصاویر

«ایدئولوژی زدایی» از شهر، برنامه اصلی اصلاح طلبان برای تهران+تصاویر