مطالب مرتبط:
برگزیدگان جشنواره نمایشنامه نویسی کردی در بوکان معرفی شدند
فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر اکبر رادی
دوره کارگاه آموزش نمایشنامه نویسی «از ایده تا متن» به کار خود پایان داد
بسته خبری تئاتر/ 11 مهر 97 معرفی داوران نمایشنامه نویسی جشنواره مقاومت/ گزارش مالی 4 دوره جشنواره تئاتر فجر
کارگردان نمایش «روبان قرمز»: نمایشنامه نویسی معضل تئاتر ایران است/ نخستین نمایش با موضوع «ایدز»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 22:252018-11-19فرهنگي

نمایشنامه نویسی در بحران قرار دارد


پژوهشی تئاتر دفاع مقدس صبح یکشنبه 27 آبان ماه 97 در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ تسنیم نوشت: بخش همایش پژوهشی شانزدهمین جشنواره تئاتر دفاع مقدس به سرپرستی دکتر مهدی حامدسقاییان، صبح روز گذشته 27 آبان ماه 97 در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار کرد.

در این همایش فرهاد مهندس پور، رحمت امینی، اسماعیل شفیعی، مهرداد رایانی مخصوص، فارس باقری، سعید اسدی، شهرام کرمی حضور داشتند.

نشست آینده تئاتر مقاومت بخش پایانی این همایش نشست موضوعی آینده تئاتر مقاومت در ایران بود که با حضور شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، اسماعیل شفیعی، استاد دانشکده سینما و تئاتر و فرهاد مهندس پور، پژوهشگر و استاد دانشگاه هنر دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

شفیعی به تبیین مفهوم آینده پژوهی پرداخت و گفت : وقتی صحبت از آینده پژوهی می کنیم یعنی دنبال شکل بخشیدن به آینده ای هستیم که برای آن متصوریم.

شناخت وضعیت حال و آینده ای که برای آن متصور هستیم.

این آینده می تواند یک آینده مطلوب یا یک آینده برآیند باشد.

به نوعی وضع موجود استمرار می یابد یا در آن تغییری ایجاد می شود.

استمرار وضع موجود تابع گزاره هایی است که شامل تغییر یک مدیر یا بودجه و .

می شود و در نتیجه تغییراتی در وضع موجود پدید می آید.

مهندس پور در ادامه درباره مفهوم آینده گفت: وقتی از آینده حرف می زنیم به طور مشخص منظورمان تغییر است.

بنابراین باید به این سوال جواب دهیم که چرا باید تغییر کند؟ نکته دوم اینکه چگونه باید تغییر کند؟ و نکته سوم اینکه عواقب این تغییرات چیست؟ سطح دوم مربوط می شود به تئاتر جنگ و دفاع مقدس، داریم درباره پدیده ای حرف می زنیم که بخشی از تئاتر کشور است.

نمایشنامه نویسی دفاع مقدس جدا از کلیت نمایشنامه نویسی ایران نیست.

به عقیده من از سال 86 به بعد تا الان نمایشنامه نویسی ایران بسیار لاغر شده است و بسیار از جامعه زیست ایران دور شده است؛ چرا که ما موفق شده ایم که به مقدار کافی آن را از واقعیت دور کنیم.

ضعف نمایشنامه نویسی در یک دهه اخیر مهندس پور با اشاره به اینکه از سال 85 به این سمت نمایشنامه نویسی در ایران نازک و لاغر شده و از واقعیت زیست جامعه فاصله گرفته است، اظهار داشت: الان این نمایشنامه نویسی در بحران قرار دارد چرا که اگر به آمار درست دست یابیم متوجه می شویم نسبت نمایشنامه نویسی در ایران خیلی کمتر از ترجمه است.

وی با ارائه مثالی گفت: بعد از پیروزی انقلاب من تمام کتاب هایم را بخشیدم و تصورم این بود که دیگر نیازی به کتاب نیست و ما به چیزی که می خواستیم دست یافتیم، این تصور من در همان سال تغییر کرد.

نتیجه همین تصور اولیه ما نمایشنامه های دوره انقلاب است که البته تعداد کمی از آنها باقی مانده است.

جنگ باعث شد ما واقع بینانه تر نسبت به مسائل نگاه کنیم و به نظرم وضعیت نمایشنامه نویسی جنگ از کل نمایشنامه نویسی در ایران جدا نیست.

شهرام کرمی نیز با اشاره به نگاه به گذشته و آینده برای تحلیل موضوعات گفت: ادبیات ابزورد (پوچ و سیاه) و نمایشنامه های آن حاصل جنگ جهانی دوم است، هر جنگی که در جهان رخ می دهد تأثیر خود را تا صد سال بر جای می گذارد.

ما در طول 50 تا 60 سال رویدادهایی را شاهد بودیم که جریان هنرهای نمایشی را دستخوش تغییرات کرده است، از مشروطه تا 28 مرداد و انقلاب اسلامی و جنگ بر تئاتر دفاع مقدس موثر بوده اند.

وی با طرح این سوال که با این تغییر و تحولات چطور می توانیم آینده را ترسیم کنیم، گفت: دهه های 70 و 80 پس از انقلاب تجربه فعالیت های هنری متفاوت بود و ابتدا شاید قدری تابع احساسات و جنبه تبلیغاتی کارها داشت و دهه هشتاد دیگر کارها عمق بیشتری گرفت، آثار هنری تئاتر مقاومت بیشتر شد و نمونه آنها در کارهای هنرمندان موجود است.

کرمی با تأکید بر اینکه ممکن است آنچه ما امروز درک می کنیم در آینده مفهومی این چنین نداشته باشد، افزود: حال به نظر من جریان تئاتر مقاومت در آینده حتماً تداوم دارد؛ اما نوع و تحلیلش قطعاً متفاوت خواهد بود.

اسماعیل شفیعی با بیان اینکه در بحث آینده پژوهشی مبنای نگاه به وضعیت حال است، افزود: امروز شناخت وضعیت حال تئاتر دفاع مقدس قدری مشکل شده؛ چون مفهوم تئاتر مقاومت و دفاع مقدس جزء مباحث چالش برانگیز شده است.

از نگاه من تئاتر مقاومت از تئاتر دفاع مقدس و آن هم از تئاتر دینی و اجتماعی جداست؛ هر چند برخی معتقد به این تفاوت نیستند و می گویند مقاومت همان دفاع مقدس را شامل می شود و همه تحت پوشش تئاتر دینی هستند.

وی با تأکید بر اینکه زمانی می توانیم سراغ آینده برویم که وضعیت حال را خوب بشناسیم، افزود: تعدد تعاریف باعث می شود شناخت وضعیت حال سخت باشد.

تا زمانی که سیاستمداران در این حوزه حضور دارند، تعاریف مختلفی هم در این عرصه وجود دارد؛ چرا که نگاه آنها به این حوزه هنری نیست.

بنابراین به نظر من این دفاع مقدس نیست که تغییر کرده؛ بلکه تعاریف افراد متفاوت شده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه احتیاج به پژوهش بیشتر در حوزه دفاع مقدس داریم، اظهار داشت: ما متصدی سازماندهی این امر را هم باید مشخص کنیم که انجمن تئاتر انقلاب یا وزارت فرهنگ و ارشاد یا خردجمعی فرهنگ عمومی یا دانشگاهیان در این زمینه متصدی هستند؟ حال اگر سیاستمداران را از این حوزه جدا کنیم تئاتر دفاع مقدس باقی می ماند.

اینها همه چالش است که قبل هر اقدامی باید رفع شود.

مهندس پور نیز اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران قرار بود انقلاب فرهنگی باشد؛ ولی تنها چیزی که در آن رعایت نشده فرهنگ است برای همین هم بهترین نیروهای انقلاب استعدادهایشان بروز پیدا نکرده است.

الان پاسخ دهید که بزرگترین مشکل ما دلار است یا تئاتر دفاع مقدس؟ در همه جای دنیا مطرح می شود که اقتصاد همه چیز را مشخص می کند و این ایده بزرگی است؛ اما در ایران با وجود ادعای فرهنگ باز هم شرایط همین طور است.

به سانسور اعتقادی ندارم مهندس پور در ادامه افزود: الان بگویید ستاره های سینما محبوب تر هستند یا عرفا و شخصیت های فرهنگی؟ چرا ما به این وضع افتادیم؟ چون نخواستیم در این حوزه ها بحث کنیم.

ما دچار این مشکل هستیم که تکلیفمان با خودمان مشخص نیست؛ چرا که در حال گذار هستیم و ارزش هایمان به سرعت در حال تغییر است.

فرهنگ در گذشته هم مساله نبوده الان هم نیست! این استاد دانشگاه با بیان اینکه به سانسور اعتقادی ندارد، گفت: چرا که نهادهای فرهنگی ما ایده ای ندارند که براساس آن سانسور کنند؛ بلکه یک اعمال نظرهای پراکنده انفرادی دارند.

در سال 85 نمایش زمهریر در تئاتر شهر پرفروش شد و مطرح می شد که نمایشی مذهبی است در حالی که غیراخلاقیات را به اسم مذهب به خورد مردم داد، به این نمایش بودجه هم تعلق گرفت و در تئاتر کشور تشویق شد! وی دیگر مشکل تئاتر دفاع مقدس را بی توجهی به نمایشنامه نویسان به شمار آورد و گفت: الان نمایشنامه نویسان دفاع مقدس ما کجا هستند و چطور زندگی می کنند، ما امروز منتظر هستیم دلار به ثبات برسد بقیه چیزها حل می شود؛ در حالی که اینطور نیست! باید از پژوهش و پرسشگری در تئاتر شروع کنیم بقیه چیزها از دل پژوهش بیرون می آید.

جریانات هنری متأثر از هنرمندان است نه سیاستمداران در ادامه کرمی نیز با توجه بخشی از صحبت های اسماعیل شفیعی مبنی بر تمرکز سیاستمداران بر تئاتر گفت: اساساً جریانات هنری در طول تاریخ هیچ وقت وابسته به حکومتی نبوده؛ بلکه خود هنرمندان به عنوان شخصیت مستقل مرحله آفرینشگری و خلق اثر هنری را طی کرده اند.

تقریباً در عرصه تئاتر دفاع مقدس هم ما این جریان را شاهد هستیم.

وی همچنین گفت: ملاک اینکه یک کاری خوبی است یا نه، استقبال عموم نیست.

اگر اثری ریشه ای باشد تأثیر خود را روی آینده و جامعه هنری می گذارد.

در جریان تئاتر دفاع مقدس هم از 10 تا 20 سال پیش آثاری اجرا شد که شاید فاقد ارزش هنری باشند؛ اما آنها جزء هویت ما شدند.

وی در بحث از آینده تئاتر گفت: یک روند خلاقانه و مسیر رو به جلو قطعاً به تناسب تغییرات اجتماعی جامعه و همچنان موضوع مقاومت اندیشه محور را بهبود می بخشد.

امیر نصیربیگی، دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت در سخنانی ضمن خیر مقدم به حاضران در همایش به اهمیت و جایگاه پژوهش در تئاتر کشور پرداخت.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: هر جامعه ای که نیازمند بقاست پشتوانه آن پژوهش است.

اگر جامعه ای پشتوانه پژوهش نداشته باشد در آن جامعه استمرار موفقیت وجود نخواهد داشت.

آنچه که پیداست ما در سنوات گذشته در زمینه پژوهش غفلت کرده ایم و آنچه که در شأن تئاتر است اتفاق نیافتاده است.

ما در زمینه ادبیات مکتوب فعالیت پژوهشی چندانی نداشته ایم و در واقع این نشات گرفته از آن است که پژوهش مسئله مدیران سال های قبل نبوده است.

وی در ادامه به مسئله تحول گرایی در مدیران فرهنگی پرداخت و یکی از دغدغه های شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت را گفتمان سازی مفهوم مقاومت در سطح کشور و خارج از کشور برشمرد.

وی ابراز داشت : ما در این دوره تلاش کردیم که برای نخستین بار جشنواره را به صورت بین المللی برگزار کنیم.

حتی با 11 گروه خارجی از کشورهایی مانند آلمان، فرانسه ، انگلستان و .

مذاکراتی نیز انجام دادیم ؛اما این مهم در نهایت به دلیل کمبود منابع مالی تحقق پیدا نکرد.

بنابراین در این دوره تلاشمان را متمرکز روی تئاتر ملی و تولیدات داخلی گذاشتیم.

رونمایی از کتاب بیم ها و امیدها و ریختارهای نمایش ایرانی در بخش بعدی این همایش با حضور محمد حبیبی، مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح، امیر نصیربیگی دبیر جشنواره تئاتر مقاومت، دریالعل، معاون هماهنگ کننده روایت فتح، مهدی حامد سقاییان و .

از دو کتاب بیم ها و امیدها مجموعه مقالات ششمین همایش علمی پژوهشی تئاتر مقاومت و کتاب ریختارهای نمایش ایرانی از انتشارات ساقی به قلم دکتر مهدی حامد سقاییان رونمایی شد.

مهرداد رایانی مخصوص مقاله کارویژه های تئاتر دفاع مقدس/مقاومت در کاهش تاثیرات نامطلوب جنگ ، بهرام جلالی پور با عنوان مقاله جنگ در روایتی تکه چینانه، بررسی نحوه بازنمایی دراماتیک و دلالت های معنایی در نمایشنامه 11 سپتامبر 2001 ، غلامحسین دولت آبادی با عنوان مقاله تاثیر کودتای 28 مرداد بر شکل گیری نمایشنامه نویسی متعهد در ایران و لیلی عاج با عنوان مقاله بررسی عنصر زمان در الگوی روایت نمایشنامه سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا به ارائه مقالات خود پرداختند.

در بخش دوم همایش فارس باقری با عنوان مقاله گونه شناسی مفهوم دیگری در نمایشنامه سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا به ارائه مقاله خود پرداخت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آینده - تئاتر - نمایشنامه نویسی ایران - دفاع مقدس - ایران - آینده پژوهی - برگزار - دانشگاه تربیت مدرس - مقدس - شفیعی - همایش - دانشگاه - استاد دانشگاه - واقعیت - مقاومت - فرهاد - بحران - جامعه - کتاب - مدیر - لاغر - زیست - جشنواره - یکشنبه - گزارش - تربیت - پدیده - ترجمه - سینما - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
پایان همایش تئاتر استان ها در تهران

استخدام کارمند آژانس گردشگری تسلط کامل به زبان اسپانیایی-تهران

مشکل کاغذ ناشران کشور رفع شد

دسترسی مردم به کتاب آسان شود

شایعه ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی +عکس

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

بچه ها در خانه تکالیفی انجام دهند که منجربه تقویت تفکر آن ها شود

معرفی هیأت انتخاب «مستند» در جشنواره فجر

سفیران حیات +فیلم

معرفی هیات انتخاب بخش مستند جشنواره ی فیلم فجر

اشکی که فیلم ساز ایتالیایی پس از تماشای «کلوزاپ» می ریزد

سرانجام نمایش فوتبال در سینما چه می شود؟ / سکوت مدیرعامل خانه سینما

همخوانی احساسی همایون شجریان با دختر معروف همدم +فیلم

اعلام برنامه آخرین روز جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان

فیلیپ لانسون برنده جایزه جایزه های فرانسوی 2018

پیوند چهل سالگی انقلاب با فرهنگ و هنر در قالب جشنواره

نقد نادیده فیلم ها تخصص فراستی است/ فیلم ها را با عنوان قضاوت نکنیم

مستند روایی «دل سپرده» رونمایی می شود

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال: جای خالی فعالان فرهنگی در عرصه بین الملل نگران کننده است

شایعه ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی از کجا آب خورد؟

هانیه توسلی در میان این گروه مردان غیر خشن! + عکس

اتهام بزرگ: جنیفر لارنس با رابطه غیر اخلاقی اسکار گرفت

افشاگری بازیگر زن درباره نحوه انتخاب بازیگران سینما

جنجال ناتمام استفده از کلاه گیس ها در تئاتر/تذکر جدی یکی از مراجع تقلید هم به جایی نرسید

کودکان کار مهمانان ویژه تالار وحدت

بستری شدن دوباره بازیگر مشهور در بخش مراقبت های ویژه

«سوپرمن» 40 ساله شد/مردانی که قرار بود سوپرمن باشند

چرا هدایای موزه «دورهمی» حراج نمی شود؟

بازیگران «ممنوعه» جان سالم به در بردند

«انحراف موقت» در تئاتر ایران

برپایی نمایشگاه عکس و ابزار استاد کاران کفش دوز قدیم سنندج

چهره هایی که سوپرمن نشدند

دوشاب خرمالوجنگلی مفید اما ناآشنا

جزییات شانزدهمین دوره جشنواره ملی ره آورد سرزمین نور اعلام شد

آقای بازیگر در بخش مراقبت های ویژه بستری شد

سریال پایتخت نوروز امسال هم پخش می شود؟

یک منتقد و مدرس سینما: سینمای ایران نیاز به عمق دارد/ ضرورت پژوهش در مستندسازی

چرا هدایای موزه «دورهمی» حراج نمی شود؟

هیچ حمایتی از کتاب کودک نمی شود

داوودنژاد بعد از فیلم خارجی، جلوی نسل تازه فیلمسازان ایران را گرفت

انتشار «فرار پدربزرگ» و کتابی برای هوش اجتماعی

تحویل شی تاریخی توسط مردم محلی به اداره میراث فرهنگی دلگان

تازه ترین خبرها از «متری شش و نیم» با بازی پریناز ایزدیار

آلبوم «اینجه اینجه» با صدای آیهان منتشر شد

آغار پیش تولید مجموعه انقلابی «پسران سفیدرود»

​لنزبازی وارد بازار نشر شد

​اعلام آخرین مهلت رأی دهی در جشنواره «آوای بیداری»

پرتو خیرکننده نور در آسمان چین+فیلم

پرتاب راکت فضایی از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا + فیلم

موزه مولوی، پربازدیدترین موزه ترکیه

«اینجه اینجه» با صدای آیهان منتشر شد

رونمایی از مستند متولد آذر/مقام معظم رهبری درباره مرتضی سرهنگی چه گفتند

چاپ سوم کتاب سینمای کیارستمی به روایت ژان لوک نانسی

بیوگرافی ساعد سهیلی پسر کارگردان معروف + عکس همسرش

چرا هدایای موزه «دورهمی» حراج نمی شود؟

افشاگری مریم کاویانی درباره نحوه انتخاب بازیگران سینما

انتشار «فرار پدربزرگ» و کتابی برای هوش اجتماعی

ابتذال در فیلم های کمدی وجود دارد/ امیدوارم موج علاقه به فیلم های دفاع مقدس ادامه پیدا کند

حسین محب اهری در بخش مراقبت های ویژه بستری شد

هیچ حمایتی از کتاب کودک نمی شود

«نفرین شدگان» با «گل ایرانی» در راه جشنواره عمار + تصاویر

اولین فیلم سروش صحت با حضور سه بازیگر معروف

بمب هایی که نمی ترکاند

تازه ترین خبرها از «متری شش و نیم» با بازی پریناز ایزدیار

پایانی خوش برای سال بد سینمایی «الناز شاکردوست» /تصاویر

بازگشت دوباره موجودی عجیب به سینماها/ تصاویر

نمایشگاه کاریکاتور درموزه کاشف السلطنه لاهیجان گشایش یافت

مریم کاویانی: بازیگران بر اساس تعداد فالوور انتخاب می شوند

مجموعه خبرهای ورزشی بیست و پنجم آذر ماه+فیلم

فیلم/ سریع ترین هت تریک های سال 2018 ؛ رکورد در دست ستاره ارمنی!

کیوان ساکت: مافیای پنهانی در کار است

برگزاری جشنواره محلی «قرآن و عترت» در لنده

یادآوری قطعات خاطره انگیز انقلاب در «شب های هنر»

5 دی ماه؛ آخرین مهلت رأی گیری مردمی جشنواره «آوای بیداری»

رونمایی مستند پرتره «متولد آذر» در حوزه هنری

آغار پیش تولید مجموعه انقلابی «پسران سفیدرود»

عاشقانه ترین کتاب مدافع حرم

سوالات ارشد کارگردانی، سینما، تولید سیما، ادبیات نمایش - دولتی 92

برترین های سینمای اروپا در سال 2018

نمایشگاه کاریکاتور درموزه کاشف السلطنه لاهیجان گشایش یافت

درخشش ظروف کهن در بلندترین شب ایرانی

فیلم | عذاب جدید برای محبوبیت در شبکه های اجتماعی

مجموعه خبرهای متنوع بیست و پنجم آذر ماه+فیلم

نامزدهای 2 گروه جشنواره «نقد کتاب» معرفی شدند

«جنگ سرد» برنده بزرگ جوایز فیلم اروپا نام گرفت

افشاگری مریم کاویانی درباره نحوه انتخاب بازیگران سینما

مهتاب کرامتی سوپر استار قصه گویی شد

«روان شناسی فرهنگی_تاریخی» در یک کتاب

افشاگری مریم کاویانی درباره انتخاب بازیگران سینما

شایعه ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی

شایعه ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی

بارش باران پول از آسمان هنگ کنگ! + فیلم

انتشار «فرار پدربزرگ» و کتابی برای هوش اجتماعی

اعلام آخرین مهلت رأی دهی در جشنواره «آوای بیداری»

نمایشگاه عکس و ابزار استادکاران قدیم سنندجی در حرفه کفش دوزی

خاطره بازی با سرودهای انقلابی در «شب های هنر»/ میزبانی شبکه چهار از حمید شاهنگیان و هوشنگ جاوید

تمدید مهلت شرکت در جشنواره قصه گوییِ نهاد کتابخانه های کشور

«دریابم» جدیدترین اثر محسن یگانه منتشر شد/ صوت

خبر ازدواج مجدد بازیگر معروف ایرانی صحت دارد؟

سارا خویینی ها در کنار مجری سابق تلویزیون که اینک بازیگر شده است/عکس

نمایشنامه نویسی در بحران قرار دارد

نمایشنامه نویسی در بحران قرار دارد