مطالب مرتبط:
بزرگداشت روز ملی یوزپلنگ ایرانی داستان غم انگیز گربه سان ایرانی/ شیرازی ها برای حمایت از یوز آسیایی گرد هم می آیند
یوز های ایرانی در پی شکار گوزن های سریع
داستان غم انیز گربه سان ایرانی/ شیرازی ها برای حمایت از یوز آسیایی گرد هم می آیند
کاهش تعداد یوزپلنگ های مشاهده شده در منطقه میاندشت جاجرم
به بهانه روز ملی یوز ایرانی سوءمدیریت یوزهای ایرانی را به ورطه انقراض کشاند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 21:062018-11-19اجتماعي

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی


ایرنا - منطقه حفاظت شده میاندشت در شهرستان جاجرم، بهترین زیستگاه برای زیست گونه ارزشمند یوزپلنگ ایرانی است که البته تنها زیستگاه مولد این گونه نیز به شمار می رود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، منطقه حفاظت شده میاندشت با گستره 85 هزار هکتار، از امن ترین زیستگاه های یوز ایرانی است که در سال 1352 زیر حفاظت قرار گرفته است.

این منطقه پوشیده از دشت های وسیع با اقلیمی خشک، نیمه خشک و تراکم گیاهی نسبتا مطلوب است و عبور کالشور از آن سبب شده تا این منطقه حتی در خشکسالی ها چندان مشکل کم آبی را احساس نکند.

* خرید پروانه های چرای دام برای تامین امنیت یوزهارییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: به منظور حمایت از گونه ارزشمند یوز ایرانی و کاهش حضور دام در زیستگاه آن، پروانه چرای یکهزار و 500 راس دام گله داران منطقه میاندشت جاجرم، خریداری می شود.

سیدمحمد موسوی اظهار داشت: امسال سه میلیارد ریال اعتبار برای خرید پروانه چرای دام هزینه می شود که پارسال نیز با همین میزان اعتبار، پروانه چرای یکهزار و 500 دام در میاندشت خریداری و از میزان حضور دام در این منطقه کاسته شد.

وی افزود: خرید پروانه چرای دام به منظور کاهش حضور دام و جولان سگ های گله و به دنبال آن افزایش امنیت یوزپلنگ ها در میاندشت اجرا می شود.

وی تصریح کرد: منطقه حفاظت شده میاندشت پویاترین زیستگاه یوز آسیایی در کشور است اما حضور سگ های گله تهدیدی مهم برای این گونه در آستانه انقراض به شمار می رود.

_________وی افزود: بر اساس آمار مشاهده یوزها در منطقه حفاظت شده میاندشت، این منطقه با داشتن بیشترین شمار یوز در واحد سطح، پویاترین زیستگاه یوز آسیایی در کشور است.

وی گفت: در سالیان اخیر، چرای دام در میاندشت جاجرم افزایش یافته و حضور سگ های گله، تهدیدی برای زیست گونه یوزپلنگ، بویژه توله های آن تلقی می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم تاکید کرد: امنیت یوزها، توسط سگ ها در معرض خطر است و از آنجا که در سالهای اخیر، جمعیت یوز و توله ها در میاندشت افزایش یافته، باید برای تامین امنیت این گونه ارزشمند، میزان حضور دام ها محدود شود.

وی گفت: کاهش جمعیت دام در منطقه میاندشت، سبب بهبود وضعیت مراتع و کمک به افزایش جمعیت آهوان به عنوان طعمه یوز می شود.

موسوی اظهار داشت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای چرای 15 هزار راس دام در منطقه میاندشت پروانه صادر کرده که بر اساس برنامه ریزی ها، شمار پروانه های حذف شده در این منطقه، امسال به سه هزار راس می رسد و حذف مابقی پروانه ها در برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

وی افزود: نهال کاری گونه های آتریپلکس و قره داغ در 250 هکتار از عرصه های میاندشت جاجرم از دیگر اقدامات برای بهبود مراتع، افزایش جمعیت آهوان و حمایت از یوزپلنگ آسیایی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم اظهار داشت: در این سال ها، مردم به اهمیت حفاظت از یوز آسیایی به عنوان گونه ارزشمند در تنوع زیستی، واقف شده اند و روستاییان هم همکاری خوبی دارند.

موسوی گفت: ایجاد پارک ملی ضامن آهو با 15 هزار هکتار وسعت، از دیگر اقدامات موثر سالیان اخیر در منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم برای زیست و ماندگاری یوز و توله های آن است.

وی افزود: پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهوی جاجرم، عرصه ای امن برای تولید مثل و زاد و ولد یوز به شمار می رود.

وی گفت: کوشکی ، یوزپلنگ نر منطقه میاندشت جاجرم که در شرایط نیمه اسارت نگهداری می شد، چهار سال پیش برای اجرای طرح تکثیر این گونه به تهران منتقل شد.

وی گفت: در سال گذشته، دوربین های تله ای تصویر و فیلم چند قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو ثبت کرده اند.

رییس محیط زیست جاجرم در باره اهمیت حفاظت از یوز آسیایی گفت: در گذشته های نسبتا دور، زیست یوزپلنگ از آسیای مرکزی تا غرب آسیا پراکنش داشته اما اکنون تنها در هفت منطقه از ایران مشاهده می شود و پنج منطقه توسط سازمان محیط زیست به عنوان زیستگاه یوز معرفی شده است.

* میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز با بیان اینکه میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز در کشور است، گفت: حضور سگ های گله به همراه دام ها در زیستگاه یوز آسیایی، مهم ترین تهدید برای این گونه و زمینه ساز ایجاد ترس، استرس و کاهش جمعیت یوزها و حتی آهوها است.

سیداصغر مطهری اظهار داشت: وجود گرگاس ها در منطقه، که نتیجه آمیزش سگ های رها شده گله با گرگها است، از مهمترین آفات برای زاد و ولد یوزها و آهوان و تهدید کننده زیست آنها است.

وی افزود: این اداره کل در تلاش است تا شمار دام ها و حضور چوپانان را در پناهگاه حیات وحش میاندشت کاهش دهد، از این رو اقدام به خرید پروانه های چرای دام در این منطقه کرده است.

وی افزود: با این اقدام محیط زیست، چند صد هکتار از مراتع این منطقه از حضور دام خالی شده و امسال هم برای افزایش امنیت یوز و بهبود وضعیت تغذیه آهوان، به عنوان اصلی ترین طعمه یوزها، این امر در دستور کار قرار دارد.

* عبور جاده، خطری برای حیات یوزها مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: برخورد خودرو با یوزها در جاده ها یکی از مهم ترین خطرات برای این گونه با ارزش جانوری است.

مطهری با اشاره به اینکه بیشترین تصادف یوزها در محدوده جاده سمنان - سبزوار روی می دهد، گفت: پیشنهاد و درخواست ما ایجاد زیرگذر و یا روگذر و نصب تابلوهای هشدار دهنده و نصب دوربین های کنترل سرعت در این محدوده و سایر جاده هایی است که در حواشی زیستگاه یوز قرار دارند.

وی با اشاره به حادثه هفته گذشته و تلف شدن یک قلاده یوز در تصادف محور سنخواست - جاجرم، افزود: امید می رود وزارت راه و شهرسازی بیش از این همکاری لازم کند تا امنیت یوزها هنگام عبور از جاده های این مناطق ارتقا یابد.

* کاهش طعمه ها، یک دغدغه مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: حفاظت و جلوگیری از کاهش طعمه یوز از دیگر دغدغه های ماست و وقوع خشکسالی ها و کاهش پوشش گیاهی مراتع، به خودی خود در کاهش زاد و ولد آهوان تاثیرگذار است و البته شمار جمعیت آهوان در میاندشت جاجرم نسبتا مناسبت است.

وی گفت: یکی از نگرانی های ما برای کاهش جمعیت آهوان میاندشت جاجرم، حضور این گونه ها در اطراف کشتزارها و نزدیک شدن به روستاها است.

وی تصریح کرد: کاهش علوفه در مراتع ممکن است آهوان را به نزدیکی روستاها و مناطق مسکونی بکشاند و در معرض آسیب و حتی شکار توسط برخی روستاییان و کشاورزان قرار دهد.

مطهری خاطرنشان کرد: البته، بیشتر کشاورزان همراهی داشته و کمتر شاهد خسارت و صدمه به آهوان هستیم اما بعضا این امر فرصت مناسبی را برای برخی متخلفان فراهم می آورد تا نسبت به شکار و صدمه زدن به آهوان مبادرت کنند.

مطهری اظهار داشت: تلاش داریم تا برای حفظ و افزایش جمعیت آهوان میاندشت جاجرم، از حضور دام های اهلی در این منطقه بکاهیم.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی، بیشترین یوزپلنگ کشور در واحد سطح را دارد، گفت: گربه سانان برای خود قلمرو تعیین می کنند و وسعت این قلمرو در یوزها نسبتا وسیع است.

وی افزود: منطقه میاندشت در خراسان شمالی یکی از زیستگاه های مهم یوز در کشور است که بر اساس مشاهدات در سنوات گذشته و برآوردهای انجام شده، هفت تا هشت قلاده از این گونه کمیاب در این زیستگاه زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه پارسال یک قلاده یوز ماده به همراه 2 توله در میاندشت مشاهده شد و امسال هم نصب دوربین در دستور کار قرار دارد، خاطر نشان کرد: شمار طعمه های یوزها نیز در منطقه میاندشت افزایش داشته است.

وی با اشاره به سرشماری پاییزه آهوان و سایر گونه ها در مناطق حفاظت شده، گفت: امید است با تمام کمبودها و در شرایط خشکسالی و کاهش منابع آبی، بتوانیم جمعیت آهوان و یوزها را در اندازه مناسب و ثابت حفظ نماییم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در خصوص احتمال افزایش جمعیت یوزها در میاندشت گفت: افزایش جمعیت این گونه کار راحتی نیست اما امید است با همراهی مردم و سایر نهادها، این امر محقق شود.

* کاهش قلمرو یوزها مطهری اظهار داشت: هم اینک اعتباری بین المللی برای پروژه یوز وجود ندارد اما سازمان محیط زیست تلاش دارد تا این پروژه از طریق اعتبارات سازمانی تداوم داشته و کماکان به عنوان یکی از پروژه های مهم سازمان محیط زیست به فعالیت خود ادامه دهد.

وی با بیان اینکه بیشتر توله یوزها که در میاندشت به دنیا می آیند برای دستیابی و انتخاب قلمرو خود به سوی پارک ملی خارتوران در استان سمنان کوچ می کنند، گفت: پارک ملی خارتوران با وسعت 1.

5 میلیون هکتاری، یکی از زیستگاه های مهم یوز در کشور است که به لحاظ وسعت، دومین پارک ملی دنیا محسوب می شود.

وی تصریح کرد: وسعت زیاد این پارک سبب می شود که یوزهای نر و ماده کمتر همدیگر را ملاقات کنند لذا امکان آمیزش این گونه در فصل جفت گیری کاهش می یابد، اما در میاندشت جاجرم این مشکل کمتر است و وسعت کم زیستگاه سبب شده تا شرایط برای جفت گیری مناسب تر و بیشتر باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: به نظر می رسد قلمرو یوزهای ایرانی در منطقه میاندشت کاهش یافته و بر اساس مشاهدات، امسال شماری از یوزها به مناطقی دیگر از جمله قرخود مانه و سملقان و سایر مناطق پیرامونی میاندشت کوچیده باشند.

* زیستگاه یوزها در تنگنا است مطهری گفت: یکی از مشکلات و دغدغه ها برای حفاظت از یوزها، محدود شدن زیستگاه ها است زیرا اکنون جاده ها توسعه یافته و روستاها و زمین های کشاورزی گسترده شده است از این رو زیستگاه های یوزها و سایر گوشتخواران و علفخواران محدود شده است.

وی درباره نگرانی ها از حمله یوز به اهالی و دام روستاییان گفت: یوزپلنگ، حیوانی آرام و منزوی و انسان گریز است و تا زمانی که در تنگنا قرار نگیرد به انسان حمله نمی کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: از این رو از روستاییان و دامداران درخواست می شود نسبت به حفظ و صیانت از این گونه وحشی ارزشمند حساس باشند و از آسیب رساندن به آن خودداری کنند.

پناهگاه حیات وحش میاندشت در شهرستان جاجرم یکی از قدیمی ترین مناطق چهار گانه کشور به شمار می رود.

میاندشت دارای یکی از غنی ترین و متراکم ترین گونه های جانوری در بین زیستگاه های استپی کشور است که پس از چندین گزارش از مشاهده یوز در سال های 81 و 82 سرانجام فیلم مستندی از یک ماده یوز جوان در آبان ماه سال 82 از سوی مسئول این منطقه حفاظت شده گرفته شد که برای نخستین بار وجود این جانور را در این منطقه اثبات کرد.

پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم در خراسان شمالی با گستره 84 هزار و 435 هکتاری در 10 کیلومتری شرق شهرستان جاجرم قرار دارد که حدود 16 هزار هکتار از پهنه آن 2 سال پیش، به دلیل ازدیاد جمعیت آهو، به عنوان پارک ملی ضامن آهو اعلام شد.

پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان 100 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان 80 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود 75 کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین 30 کیلومتر فاصله دارد.

در سال های اخیر با تلاش محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست جاجرم و همکاری اداره کل محیط زیست خراسان شمالی و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اقدامات آموزشی مناسبی برای جوامع محلی اطراف این زیستگاه منحصر به فرد انجام شده که نتیجه آن افزایش جمعیت آهو و رشد زاد و ولد یوزپلنگ در این منطقه بوده است.


کلید واژه ها: منطقه - زیست - پروانه - حفاظت محیط زیست - محیط زیست - ایرانی - افزایش - یوزپلنگ - سازمان حفاظت محیط زیست - خرید - امنیت - میزان - جمعیت - اداره - یوزپلنگ ایرانی - سیدمحمد موسوی - برنامه - محیط - کاهش - افزایش امنیت - افزایش جمعیت - منابع طبیعی - برنامه ریزی - ایرنا - تامین - موسوی - کاهش جمعیت - کشور - میلیارد - خشکسالی

آخرین اخبار سرویس:
بیمه شدگان تأمین اجتماعی تا یک هفته دیگر بسته حمایتی دریافت می کنند

حرکات زیبا و گل های تماشایی لروی سانه

وسایل نقلیه فرسوده مهم ترین عامل ایجاد آلودگی هوا / تردد 3هزار اتوبوس آلاینده در تهران

زمان واریز «بسته حمایتی» به حساب مستمری بگیران

دانش آموزان معلول در اولویت دریافت تجهیزات توانبخشی هستند

حرکت به سمت شهر هوشمند نه یک انتخاب بلکه یک اقدام است

نگاهی به فعالیت های موسسه دارالقرآن خیرالنساء

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی

مه گرفتگی و کاهش دید در برخی محورها

توصیه های 5 روزه هواشناسی کشاورزی

رتبه اول ایران در اتلاف آب

فرصت های انتخاب، شادی و مهارت آموزی در مدارس ایجاد می شود

دما در چهارمحال و بختیاری سرد می شود

وزیر ارتباطات: متاسفانه شهروندان ما نمی دانند اگر تخلفی در شهر ببینند چگونه باید آن را گزارش دهند

دما در چهارمحال و بختیاری سرد می شود

تردد در تمامی محورهای مواصلاتی استان، برقرار است

دمای هوای تهران سه درجه افزایش می یابد

جلوگیری از نارسایی در امتحانات، وظیفه مسئولان دستگاه تعلیم و تربیت است آغاز امتحانات مدارس آذربایجان شرقی از دوم دی ماه

ارائه بیش از 5هزار خدمت رایگان در چهارمحال و بختیاری

انتقال آسیب های اجتماعی از شهر ها به روستا ها

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی

ساماندهی مراکز امداد خودرو

ترافیک سنگین در آزادراه قزوین-کرج

وزش باد دید افقی در چابهار را کاهش داد

حکم سبز برای 70 متخلف زیست محیطی صادر شد

کتک زدن معلم در رستم آباد رودبار مقابل دانش آموزان/ عذرخواهی ضارب در حضور دانش آموزان شرط رضایت معلم

آب و هوا بزرگترین تهدید تهران است/ باید منابع جدید در شهر ایجاد شود

ناآشنایی با فنون شنا مهم ترین عامل غرق شدگی در خوزستان است

تلف شدن بیش از 200 ماهی قزل آلا خال قرمز

مه گرفتگی و کاهش دید در برخی محورها

طرح جابربن حیان حیوانات اهلی

بیمه شدگان تامین اجتماعی هفته آینده بسته حمایتی دریافت می کنند

ویدئو / وزیدن باد برای اولین بار در سیاره سرخ

پایان امسال، فرصت معافیت مشمولان غایب

پر آب شدن سراب روانسر پس از باران های اخیر

اقدام جالب شهرداری گرگان/ برگ های پاییزی در خیابان ها می ماند

فضای آموزشی از نیازهای اجتماعی فاصله گرفته است

مه گرفتگی و کاهش دید در برخی محورها

رییس سازمان نقشه برداری کشور:
 
 فرونشست زمین معضل جدی برخی شهرهاست

دمای هوای تهران سه درجه افزایش می یابد

شورای عالی نماز در آموزش و پرورش ایجاد شد

تداوم سرما در خراسان جنوبی

سریع همچون یوز ایرانی

21 آذر؛ سامانه بارشی وارد ایران می شود

حرکت به سمت شهر هوشمند یک الزام است

مهلت نام نویسی عتبات دانشگاهیان به پایان رسید

سنجش آمادگی نیروهای عملیاتی اداره گاز بهارستان

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور از فردا

ریشه کنی اعتیاد نیازمند آگاهی بخشی به خانواده هاست

همسرآزاری موضوع بیشترین تماس ها با اورژانس اجتماعی سلماس

26 پایگاه هلال احمر لرستان آماده طرح امداد زمستانی

راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس از اول بهمن

استخدام کارشناس فروش با مزایا در انتشارات سنجش و دانش

اجرای طرح دهان عاری از دندان های پوسیده در مهاباد

دوره نجات در ارتفاع در سبزوار

زباله مهم ترین عامل آلودگی خاک های مازندران

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی تا هفته آتی

اقدام جالب شهرداری گرگان برگ های پاییزی در خیابان ها می ماند

خانه های حمایتی بیماران روانی در 15 استان راه اندازی شد

جانباز 70 درصد تبریزی تشییع شد

آلودگی و تغییر کاربری از عوامل فرسایش خاک مازندران

قدردانی از برگزیدگان کتابخوانی مراکز کانون پرورشی کرمانشاه

خطوط متروی تهران به 560 دستگاه پله برقی نیاز دارند/عدم تامین 630 واگن از سوی وزارت کشور

هشت استان متأثر از سیل و آب گرفتگی/366 امدادگر به 324 نفر امدادرسانی کردند

آلودگی هوا در راه شهرهای پرجمعیت و صنعتی

همکاری سپاه و محیط زیست برای مدیریت مناطق حفاظت شده همدان

کشف ده ها سیاره جدید توسط ستاره شناسان

غایبان از مزایای سربازی محروم می شوند

تجلیل از برگزیدگان کتابخوانی مراکز کانون پرورشی کرمانشاه

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر ارشد پیام نور از فردا/برگزاری آزمون روز جمعه

تردد در محورهای مواصلاتی آذربایجان شرقی، جریان دارد

17راکب موتورسیکلت امسال در اردبیل جان باختند

پلیس تهران به بانکداری اجتماعی پیوست+ عکس

23 واحد کارگاهی در شهرک های صنعتی قزوین راه اندازی می شود

مدیرکل دفتر فنی استانداری تهران: اقدام مطالعاتی راه اندازی قطار حومه ای کرج-تهران در استانداری انجام شد

گذری بر سنگ مزار حسن رشدیه پس از 74 سال

خانه های حمایتی بیماران روانی در 15 استان راه اندازی شد

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد ترافیک روان در جاده ها/محور هراز تا ساعت 17 امروز مسدود است

توزیع کارت آزمون ارشد فراگیر پیام نور

آخر هفته برفی و بارانی است

اتمام ساخت و ساز ها در مناطق روستایی زلزله زده کرمانشاه تا پایان سال

پیش بینی وضع هوا در شهر های استان

طرح یکشنبه ها با چاشنی کتاب در گناباد

طبیعت پاییزی النگدره

استخدام تعدادی کارگر تراشکار ساده و ماهر در تهران

اجرای عملیات تعریض خیابان شهید قرنی بیرجند

استخدام ویزیتور تلفنی آقا جهت یک موسسه معتبر آموزشی

کیفیت هوای تهران در 19 آذر ماه سالم است

هوای تهران سالم است

زنگ خطری که به گوش نمی رسد

کرباسچی: جای حناچی بودم اولویتم رفتن پشت در اتاق وزیر و ترخیص واگن های مترو بود نه دوچرخه سواری

دانشکده دین و رسانه دانشجو می پذیرد

راه «عمره» باز می شود؟

مه گرفتگی و کاهش دید در برخی محورها

وام فرهیختگان به زودی پرداخت می شود

«گرگاس ها» بلای جان دامداران گیلانی

هوای تهران سردتر می شود

سِیر آهسته و پیوسته متروی قم/ مونوریل؛ شاید وقتی دیگر

دمای هوای یزد به زیر صفر درجه می رسد هشدار به کشاورزان و گلخانه داران

عکس/ گرم ترین نقطه زمین اینجاست!

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی