مطالب مرتبط:
امام جمعه آستارا:پیاده روی اربعین نمایش تمدن نوین اسلامی است
حجت الا سلام محمدیان: رسیدن به تمدن نوین اسلامی از گذر تحول در علوم انسانی ممکن است/ انتقاد از شورای تحول علوم انسانی
ماموریت نظام اسلامی ایجاد تمدن نوین اسلامی است
اربعین بهترین مسیر حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی است
تحول علوم؛ نقطه عطف تاریخ تمدن اسلامی/ برگزاری همایش «المیزان و علوم انسانی»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 20:552018-11-19سياسي

فیلسوفان اگر تمایل به مدیریت تمدن نوین اسلامی دارند تاریخ بخوانند


ـ عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) با نقد ابتنای تمدن ها بر یک نظام فکری معین و طرح ادعای امکان مدیریت تمدن جدید، بیان کرد: - " گروه اندیشه ــ عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) با نقد ابتنای تمدن ها بر یک نظام فکری معین و طرح ادعای امکان مدیریت تمدن جدید، بیان کرد: تمدن ها بیش از آنکه مبتنی بر نظام های اندیشه ای باشند با نگاه کاربردی راه پیشرفت خود را گشودند.

فروتنانه باید اعلام کرد فیلسوفان اگر تمایل پیدا کردند مدیریت تمدن نوین اسلامی نقش ایفا کنند سزاوار است مقداری بیشتر تاریخ بخوانند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ به مناسبت روز جهانی فلسفه همایشی با عنوان حکمت و تمدن در ایران اسلامی ، امروز، دوشنبه 28 آبان ماه، از ساعت 14 در مؤسسه حکمت و فلسفه ایران برگزار شد.

در این همایش مهدی گلشنی، شهرام پازوکی، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه و حجت الاسلام محسن الویری به ایراد سخن پرداختند.

در ادامه متن سخنان حجت الاسلام محسن الویری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) از نظر می گذرد: عنوان بحث بنده حکمت مردمی؛ تأملی در نظام های حکمی تمدن سازی است.

در مقدمه و بیان مسئله به این نکته اشاره کردند که ابتنای توسعه یافتگی در مقیاس خرد و تمدن در سطح کلان در یک نظام اندیشگی امری امکان پذیر است که همگی به آن نیاز دارند.

آن نظام اندیشگی که می تواند توسعه آفرین و تمدن ساز است چیست؟ اتفاقاً نه تنها وفاق نداریم بلکه انبوهی از پرسش ها وجود دارد.

اینکه تعبیر نظام اندیشه به کار می برم این است که اصراری بر تعبیر نظام فلسفی نداریم، بن مایه فکری، نظام اندیشگی و.

می توان به کار برد، بلکه هر دستگاه عقلی و عقلانیتی را دربرمی گیرد و تنها بحث فلسفی نیست.

فلسفه شیوه ویژه تفکر یونانی است و اطلاقش به هر عنوان باشد به بحث بنده لطمه نمی زند.

متأثر از فضایی که در جامعه حاکم است آیا می توان یک نظام فکری را آن گونه که امروزه درباره حکمت متعالیه سخن گفته می شود، مبنا قرار داد و گام به گام شکل دهی تمدن را سامان داد.

تجربه تاریخی در این باره چه می گوید؟ تمدن های پیشین که بر پایه های فکری خاصی داشتند به راستی در یکی از دستگاه های فکری ساخته شده داشتند.

بحثم را با مقایسه با تمدن اسلامی و غرب و گوشه چشمی به تمدن های دیگر ادامه می دهم و بعد به این سوال برمی گردم.

سؤال اینجاست که این تمدن به کدام دستگاه فلسفی تکیه داشت؟ از آرای کدام فیلسوف می توان مفاهیمی همچون انسان محوری، خداگریزی، خردپسندی، اهمیت داشتن تجربه شخصی که به عنوان مبانی تمدن غرب یاد شده است، استنتاج کرد.

حال عقل انتزاعی یونان به عنوان مبنای تمدن غربی یاد کرده است.

تورق منابع مربوط به تمدن غرب و مطالعه تاریخ فلسفه غرب نشان می دهد که باور بیشتر تدوین کنندگان منابع فیلسوفان تجربه گرا و خردگرا با تمام تنوع فکری که دارند به عنوان پایه گذاران تمدن غرب یاد می شوند.

مثلاً در همین جلسه بحث شد که مثلاً دکارت پایه گذار تمدن غرب است.

تاریخ وفات اندیشمندانی که به عنوان پایه گذار تمدن غربی است را ذکر می کنم؛ فرانسیس بیکن (1626 میلادی)، رنه دکارت (1650 میلادی)، اسپینوزا (1677 میلادی)، توماس هاپس (1679 میلادی)، جان لاک (1704 میلادی)، لایب نیتس (1716 میلادی) و هیوم (1776 میلادی) است.

همان طور که مشاهده می کنید همه فیلسوفان متعلق به قرن های 17 و 18 میلادی هستند.

اگر دستگاه های فلسفی پی ریخته از سوی این فیلسوفان بنیان تفکر فلسفی غرب باشد و حداقل نیازمند پنجاه سال فاصله زمانی بین پیدایش این طیف و گسترش این نظام فلسفی و گسترش یافتن تمدن بر پایه این نظام فلسفی باشیم آیا می توان تمدن غربی را در آغاز قرن 18 و پس از آن دانست.

اگر دکارت که پایه گذار تمدن غرب است و پنجاه سال پس از او زمان داشته باشیم آیا کسی می تواند قبول کند که تمدن غربی ابتدای قرن 18 پیدا شد.

آیا می توان با این دیدگاه هایی که بنیان تمدن غرب رو تجربه گرایی می دانند همگرایی داشت؟ کسانی که ریشه تمدن غربی را به ترجمه آثار مسلمانان گره می زنند، کسانی که آغاز امر مدرن را که در قرن 13 به مثابه تمدن غرب می دانند، کسانی که صنعت چاپ و گوتنبرگ در سال 1468 را احیاگر در پیدایش تمدن غرب می دانند.

کدام یک از این فیلسوفانی که نام بردیم فکرشان در پیدایش دستگاه چاپ مؤثر بود.

آیا فیلسوفانی که نام برده شد، نوید دهندگان عصر روشنگری هستند یا طلایه داران عصر تمدن غرب.

حتی اگر اجزای تمدن غرب را بخواهیم به افراد نسبت بدهیم، مثلاً تجربه محوری علم را به بیکن نسبت می دهند یا ساختار اجتماعی یا نظم سیاسی را به دیگری نسبت بدهند، بحث من در کلیت تمدن غرب است، اگر بن مایه فکری تمدن غرب را برگرفته از فلسفه یونان بدانیم، به نظر می رسد تقریری واقع بینانه تر از دیگر نظریه هاست، نسبت این تمدن غرب با دستگاه فکری شناخته شده یونان قدیم مانند دستگاه فکری افلاطونی و ارسطو چیست؟تأکید می کنم سخن در پایه فکری داشتن تمدن غرب نیست بلکه این امر بدیهی است و هر کسی می تواند انسان محوری و دوری از خداوند را در تمام اجزای تمدن غرب ببیند، ولی این پرسش که کدام یک از دستگاه های فکری را به عنوان پایه معرفتی و موتور محرک دانست منتفی است.

پاسخ به این پرسش وقتی دشوارتر می شود که حتی در این باره که اومانیسم بن مایه تمدن غرب باشد تردید روا داشته باشد و ریشه های غربی هم جستجو کنند.

نظریه مارکس وبر را همه می دانند.

نظریه اشپینگر، فانتینگتون درباره دینی بودن همه تمدن ها یا لااقل جایگاه داشتن دین در تمدن را مانع صدور حکمت جزمی به حکم انسان محورانه تمدن غرب است.

این تردید وقتی قوی تر می شود که کسی ادعا کند دکارت، توماس هاپس و جان لاک همان آرزوی وجود بخشیدن و پرتو افکندن بر آموزش موجود را داشتن که لوتر بر آن دامن زده بودند؛ بنابراین تمدن غرب بر یک پایه فکری استوار بود، ولی به نظر نمی رسد بتوان آن را بر یک نظام فلسفی معین مبتنی دانست.

درباره تمدن اسلامی نیز می توان این مسئله را مطرح کرد؛ تمدن اسلامی در عصر هارون الرشید در نیمه دوم قرن دوم هجری تمدن اسلامی به نقطه شکوفایی رسید، اما کسانی که دستگاه فکری حکمت مشاء را پایه گذاری کردند که اگر از کندی شروع کنیم از 253 است.

به همین ترتیب فارابی 339، ابن سینا 428 است.

با با درنظرگرفتن پنجاه سال برای قوام گرفتن این اندیشه آیا کسی می تواند احتمال دهد که تمدن اسلامی در دستگاه فلسفی مشاء بود.

اگر این را بگوییم تکلیف بقیه معلوم است.

نظام سهروردی به دوران ایستایی پیوند می خورد و دیگر دستگاه های عقلانیت، حتی حکمت متعالیه، یمانیه، صوفیه و.

کسی نمی تواند بگوید که تمدن قبلی بر این نظام استوار بود.

در تاریخ نیز بررسی می کنیم دانشمند به فقها اطلاق می شد و نه حکما و مردم قبور اهل حدیث و فقه را زیارت می کردند و نه متکلمان و فیلسوفان.

به باور مرحوم زریاب در دوران پایانی تمدن اسلامی در صفویه کسانی که بین مردم طرفدار داشتند محقق کرکی بودند و نه ملاصدرا و امثال او؛ بنابراین درباره تمدن اسلامی که بر یک دستگاه فکری مشخص مبتنی بود این را می خواهم بگویم که چنین نبود.

این نکته درباره تمدن های باستان هم صدق می کند.

به هر حال تمدن ها پایه فکری داشتند، پس این تمدن ها بر چه چیزی مستقر بودند.

با توجه به مطالب پیش گفته به نظر می رسد که تمدن ها بر پایه های فکری یک نظام فکری مورد پذیرش توده مردم است.

الزاما با دستگاه های فکری شناخته شده یکسانی ندارد.

این نظام فکری که مورد قبول توده مردم است ممکن است زمینی یا آسمانی باشد، ممکن مدون یا غیرمدون باشد و فاصله حکمت مردمی با نظام های فلسفی همان فاصله توده مردم با فیلسوفان است.

نظام فکری تمدن ساز نظام فکری مورد اقبال توده مردم است.

علم مردم زمینه ساز اختراعات مردم شد.

درباره تمدن نوین اسلامی و نظام فکری سازنده آن این پرسش ها مطرح می شود.

اکنون تمدن نوین اسلامی زائده شده است.

درست است که در ابتدای راه است، ولی حداقل یک قرن و نیم از تولد نوین اسلامی می گذرد و شاید یکی دو قرن تا دوران شکوفایی فاصله داشته باشد.

اکنون در میانه راه فیلسوفان رسیده اند و می خواهند این تمدن برگرفته از قبل را به نام فیلسوف صدرایی یا حکمت متعالیه استوار کنند.

این بحث آیا شدنی است؟ سوال اینجاست که آیا تمدن مدیریت پذیر است یا نه.

در تاریخ می بینیم که تمدن غرب مدیریت نشده و تمدن اسلامی نیز همین طور بود.

اما با توجه به دلایلی که در مقاله آوردم بشر امروز به مرحله خودآگاهی تمدنی رسیده است و به نظر بنده از مدیریت تمدن می توان سخن گفت.

تمدن زائده شده اسلامی که در میانه راه هست را می خواهند مدیریت کنند و یک مبنا برای آن بگذارند.

یک استثنا برای تمدن مارکس هست، شاید تنها جایی که فلسفه به عنوان تبیین گر و تغییر دهند دانست مارکسیست است.

به خاطر اینکه بنیان های اصلی دچار خدشه است و با مردم ارتباط برقرار نکرد دوام نیاورد.

اکنون کسانی که در میانه راه تمدن اسلامی سودای پرشور مبتنی ساختن آن بر نظام فکری مانند حکمت متعالیه دارند سزاست که به این تحلیل تاریخی توجه داشته باشند که مدیریت تمدن مانند واحد آموزشی و بنگاه اقتصادی نیست که بتوان خط مشی ها و اهداف آن را مدون کرد و سپس بر اساس آن برنامه ریزی کرد.

افکار تمدن ساز تا به فرهنگ تبدیل نشوند راه به جایی نخواهند برد.

این گونه مبنا درست کردن درباره تمدن اسلامی دعوت به فلسفی اندیشیدن درباره تمام مسائل درست نیست، لااقل مقدم شمردن و کاربردی اندیشیدن مانند فقه، می توان این مسائل را زیر سوال برد.

تمدن ها بیش از آنکه مبتنی بر نظام های اندیشه ای باشند با نگاه کاربردی راه پیشرفت خود را گشودند.

فروتنانه باید اعلام کرد فیلسوفان اگر تمایل پیدا کردند مدیریت تمدن نوین اسلامی نقش ایفا کنند سزاوار است مقداری بیشتر تاریخ بخوانند.


کلید واژه ها: نظام - هیئت علمی - اسلامی - پژوهشگاه - فکری - مدیریت - اندیشه - فلسفه - تاریخ - علمی - همایش - توسعه - ایران - محسن - نوین - کاربردی - تاریخی - یونانی - برگزار - پیشرفت - دوشنبه - جامعه - فضایی - اهمیت - انسان - گزارش - جهانی - ساعت - مهدی

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت انجمن پیشکسوتان مطبوعات برای درگذشت احمدرضا دالوند

رهایی 5 نفر از محکومان به قصاص از پای چوبه دار در شوشتر

نخست وزیر عراق: در مبارزه با فساد هم پیروز می شویم

مشی شما غلط است یا دانش؟

مشارکت مردمی در بازآفرینی شهری رکن اساسی است

امید جامعه همچنان به دانشگاه است/ کمک کنیم که دوباره به احمدی نژاد برنگردیم

دانلود آهنگ جدید میلاد کارزاد بنام بگو مال منی

دانلود آهنگ جدید آرش آردفروشان بنام یه نفر

خاطرات معلم انگلیسی محمد بن سلمان از تجربه اش در کاخ سلطنتی

باید نشان دهیم جمهوری اسلامی سرزنده است/ آمریکا بداند ایران حبس شدنی نیست

مراسم تودیع و معارفه مدیر دفتر هماهنگی امور مدارس حوزه علمیه برگزار شد

جلالی: اقدامات اروپا آغازنشود به مسیر های جایگزین روی می آوریم

برگزاری یادواره شهدا تزریق حیات به کالبد جامعه است

پیام تسلیت انجمن پیشکسوتان مطبوعات برای درگذشت احمدرضا دالوند

آمریکا با اعمال فشار اقتصادی به دنبال افزایش نارضایتی های عمومی است

چمران در سبزوار: آمریکا با اعمال فشار اقتصادی به دنبال افزایش نارضایتی های عمومی است

میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

رییسی: افول قدرت آمریکا جدی است

اولین تصویر از بازی جدید خالق سری Halo منتشر شد

توسعه مناطق محروم از اولویت های اصلی دولت است

دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش بنام شیدایی

ظریفیان در دانشگاه تربیت مدرس: دوره احمدی نژاد تقریبا نقش تعیین کننده ای در سرنوشت دانشگاه نداشت

همدلی قومی در شهرستان رامیان زبانزد است

دانشگاه منهای انحصار

بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران درباره اعتراض های فرانسه

پیروزی اخمت گروزنی با محمدی

دوره آموزشی مدیریت بحران؛ ویژه مدیران شهرستان های خراسان شمالی

گزارش شفافیت مالی دانشگاه آزاد تا پایان سال ارائه می شود

هفتمین نشان «سلامت اجتماعی» به واعظ مهدوی اعطاء شد

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم معرفی شد

اجرای تفاهم نامه اوقاف و دبیرخانه کانون های فرهنگی مساجد همدان

میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

فامیلی اصلی اسحاق جهانگیری چیست؟

انتظامی: با نیت «تداوم» به سازمان سینمایی آمده ام

فامیلی اصلی اسحاق جهانگیری چیست؟

برای احمدرضا دالوند در باب مدیریت قرائت متن

توسعه مناطق محروم از اولویت های اصلی دولت است

انعکاس اخبار صحیح رسالت اصلی ایرناست

نقشه پهنه های آبی کشور تهیه شد

تبعیض در پرداختها جامعه پرستاری را رنج می دهد

تامین آب آشامیدنی ابر بحران و دغدغه مدیریت استان اصفهان است

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران در محکومیت خشونت های اخیر فرانسه

122 جلد کتاب در مورد شهدای خراسان جنوبی آماده چاپ است

رونمایی از 110 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس

دیدار روسای پژوهشگاه های ملی کشور با رییس مجلس شورای اسلامی

برای احمدرضا دالوند در باب مدیریت قرائت متن

توسعه مناطق محروم از اولویت های اصلی دولت است

دومین روز جشنواره سینما حقیقت

اگر قدرت و حکومت نقد نشود منجر به فساد خواهد شد

شبکه توزیع گوشت های فاسد در کرمانشاه منهدم شد

آمریکایی ها بدانند که ایران حبس نشدنی است/ نسبت به مسأله هیچ بنگاه اقتصادی بی تفاوت نیستیم

خلوص و تقوای سیاسیون کم شده است/ مجلس باید نظارت کند تا دولت از اجرای قانون فرار نکند

انعکاس اخبار صحیح رسالت اصلی ایرناست

مردم سالاری دینی اولین دستاورد 40 ساله انقلاب اسلامی

دانلود آهنگ جدید ایهام بنام دنیای بعد از تو

مسئولان دهه 60 آمده بودند «چیزی بگذارند، نه چیزی ببرند»

آغاز به کار دوره دانش افزایی ادبیات معاصر ایران در کتابخانه ادبیات خارجی مسکو

مطهری: خلوص و تقوای سیاسیون کم شده است

اعلام اسامی برندگان قرعه کشی سومین هفته از جشنواره پرداخت های الکترونیکی بانک کشاورزی

پیمان نظامی امریکا و کشورهای عربی علیه ایران

نقشه پهنه های آبی کشور تهیه شد

کتاب حلوای عروسی/زندگی سخت یک مادر شهید/معرفی کتاب ونویسنده

آمریکایی ها بدانند که ایران حبس نشدنی است/ نسبت به مسأله هیچ بنگاه اقتصادی بی تفاوت نیستیم

30 هزار جوان عراقی توسط داعش به شهادت رسیدند

در انتخابات آینده، دروغگو را از کاخ سفید بیرون برانیم

تبعیض در پرداختها جامعه پرستاری را رنج می دهد

پایان «هاشمی زنده است» پس از 2 سال

«محمدرضا کلایی» شهردار مشهد شد

مطهری: بهتر است حوزه های علمیه به کمک های مردمی متکی باشند

هفتمین نشان «سلامت اجتماعی» به واعظ مهدوی اعطاء شد

خلوص و تقوای سیاسیون کم شده است/ مجلس باید نظارت کند تا دولت از اجرای قانون فرار نکند

تبعیض در پرداختها جامعه پرستاری را رنج می دهد

تامین آب آشامیدنی ابر بحران و دغدغه مدیریت استان اصفهان است

تامین آب آشامیدنی ابر بحران و دغدغه مدیریت استان اصفهان است

جزییات آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در سال 97 اعلام شد

«حججی» و گردش یک میلیارد و 650 میلیون تومانی!

با سرمایه گذار نماهای سرمایه بر از لرستان مخالفم/ سند توسعه لرستان تدوین شده است

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره خشونت های اخیر فرانسه

انتصابات دقیقه نودی در هلدینگ تاپیکو/ در زیرمجموعه های شستا چه خبر است؟

الجزیره منتشر کرد؛ جزییات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت وگوهای صلح یمن

ادعای تکان دهنده نماینده مجلس درباره سیاست برخی همکارانش

هشت میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند

وجود 105 هزار هکتار از کانون های گرد و غبار در استان قم

هفتمین نشان «سلامت اجتماعی» به واعظ مهدوی اعطاء شد

زمان صدور کارت آزمون فراخوان کشوری دفاتر خدمات سلامت اعلام شد

جهانگیری: آمریکا با قلدری سعی در دیکته کردن تحریم ها به ایران دارد

مشارکت مردمی در بازآفرینی شهری رکن اساسی است

استخدام پیک موتوری با ساعت کاری نیمه وقت در بیرجند

30 هزار جوان عراقی توسط داعش به شهادت رسیدند

چرا ظریف استیضاح نشد؟

روایت وزیر بهداشت از آخرین دیدارش با آیت الله هاشمی رفسنجانی

شاخص های مهم بودجه در سال 98

مطهری در دانشگاه علوم پزشکی تهران: خلوص و تقوای سیاسیون کم شده است/ مجلس باید نظارت کند تا دولت از اجرای قانون فرار نکند

30 هزار جوان عراقی توسط داعش به شهادت رسیدند

نمایی از جت جدید شخصی لیونل مسی

درخواست92 نماینده پارلمان سومالی برای عزل رییس جمهور

جهانگیری: آمریکا با قلدری سعی در دیکته کردن تحریم ها به ایران دارد

شهدای حادثه تروریستی اهواز هنوز بی یادمان!

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره خشونت های اخیر فرانسه

هشت میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند

فیلسوفان اگر تمایل به مدیریت تمدن نوین اسلامی دارند تاریخ بخوانند

فیلسوفان اگر تمایل به مدیریت تمدن نوین اسلامی دارند تاریخ بخوانند