مطالب مرتبط:
تشریح مبانی قانونی احکام مفسدان اخیر اقتصادی
تشریح مبانی قانونی صدور احکام مفسدان اخیر اقتصادی
تشریح مبانی قانونی صدور احکام مفسدان اخیر اقتصادی/هدف استجازه از مقام معظم رهبری تسریع و قاطعیت در رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی بود/در شرایط جنگ اقتصادی مبارزه با مفاسد باید متناسب با شرایط جنگی باشد
تشریح مبانی قانونی صدور احکام مفسدان اخیر اقتصادی/هدف استجازه از مقام معظم رهبری تسریع و قاطعیت در رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی بود/در شرایط جنگ اقتصادی مبارزه با مفاسد باید متناسب با شرایط جنگی باشد/جرم مفسدان اخیر اقتصادی، اصلا خرید سکه های عرضه شده ازسوی بانک مرکزی نبوده
رهبر انقلاب اسلامی: مجازات مفسدان اقتصادی سریع وعادلانه انجام شود/در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمایید/ رییس قوه قضاییه: هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات اخلالگران ومفسدان اقتصادی ممنوع است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 18:362018-11-19سياسي

تشریح مبانی قانونی احکام مفسدان اخیر اقتصادی


سخنگوی دستگاه قضا در خصوص دو مفسدی که اخیرا حکم اعدامشان اجرا شده است، گفت: ما چند قانون در این خصوص داریم که اگر کسانی شبهه یا بحثی دارند، می توانند به آنها مراجعه کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از در خصوص تسریع و قاطعیت در برخورد با این پرونده ها انجام شد .

محسنی اژه ای افزود: در تعیین قضاتی که در این پرونده ها در حال رسیدگی هستند، سعی شده است هر شعبه از سه قاضی تشکیل شود؛ قضاتی که با تجربه ، متدین و دارای سابقه خوبی در این زمینه ها هستند که بحمدالله این کار انجام شده است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در مورد دو فردی که به عنوان مفسد فی الارض و از طریق ارتکاب اخلال در نظام پولی و ارزی کشور به اعدام محکوم شدند باید عرض کنم که ما چند قانون در این خصوص داریم که اگر کسانی شبهه ای یا بحثی دارند، می توانند به آنها مراجعه کنند.

البته من با مغرضین و معاندین کاری ندارم؛ اما اگر کسانی شبهه ای دارند، به این قوانین مراجعه کنند.

البته وقت نیست همه مفاد و مواد را توضیح دهم و فقط آدرس می دهم تا مراجعه کنند.

البته اگر کسی به اصل قانون اشکال دارد آن یک بحث دیگر است؛ چون ما ملزم به اجرای قانون هستیم.

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: ما یک قانون داریم که مصوب سال 67 است.

البته درباره این قانون بین مجلس و نظام و در سال 67 تصویب و لازم الاجرا شد.

این قانون که عنوانش تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری و .

بود، موادی دارد.

وی افزود: در ماده 4 این قانون آمده است که چنانچه افرادی بصورت شبکه ای و یا کسی که رییس این شبکه و باند است اقداماتی انجام دهند، اگر کسی در حد فساد فی الارض باشد، حکم مفسد فی الارض بر او جاری می شود؛ آنجا هم نگفته اند که حکم افساد فی الارض چه چیزی است.

محسنی اژه ای گفت: این یک قانون در این رابطه اگر کسانی شبهه ای دارند به این قانون مراجعه کنند.

قانون دیگری هم دراین رابطه داریم که مصوب سال 69 است که اختلافی در روند تصویب آن بین مجلس و شورای نگهبان نبوده است.

آن قانون، قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور است.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: در ماده یک این قانون آمده است که چه مواردی اخلال در نظام اقتصادی کشور است.

من خواهش می کنم همه مردم - حتی لازم نیست حقوقدان ها مراجعه کنند- بلکه همه مردم مراجعه کنند و بندهای این قانون را بخوانند که توضیح داده است که اخلال در نظام اقتصادی چیست.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: ماده 1 این قانون به اخلال در نظام اقتصادی اشاره کرده و ماده 2 هم مجازات آن را تعیین کرده است و گفته است اگر چنانچه اخلال در نظام اقتصادی به اینگونه باشد، فرد مستوجب مفسد فی الارض و اعدام است.

اگر به طریقی دیگر باشد که در ماده 2 توضیح داده شده است، از 5 تا 20 سال حبس" دارد.

وی بیان کرد: همچنین قانون دیگری داریم که اخیر التصویب است و در سال 92 تصویب شده است و آن هم ماده 286 قانون مجازات اسلامی است.

در اینجا باز قانونگذار پیش بینی کرده که چه افرادی اعم از اینکه جرمشان فساد مالی باشد و یا فساد امنیتی ، سیاسی ، فرهنگی، در چه شرایطی این فساد مشمول افساد فی الارض است و مجرمان به اعدام محکوم می شوند.

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: اما درباره دو نفری که اخیرا به اعدام محکوم شدند، اینجا دادگاه تشخیص داده است و به ماده یک و دو قانون اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب سال 69 وبه ماده 286 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 استناد کرده است.

در این قانون بوضوح روشن است که چه کسانی مفسدفی الارض هستند و چگونه باید مجازات شوند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: اما یک شبهه ای که عده ای ایجاد می کنند، این است که می گویند اموال اینها چطور شد؟ اتفاقا در متن دادنامه آمده است؛ همانطور که در خود قانون هم آمده است که اگر کسانی اخلال در نظام اقتصادی کشور داشتند و از این طریق مالی به دست آوردند، اموالشان ضبط می شود.

در خود همین دادنامه اشاره شده است که علاوه بر مجازات اعدام باید اموال ناشی از هم به طور خاص کار کرده و چنین چیزی مشخص نشده است.

وی اظهار کرد: البته من درهمین جا لازم می دانم از نیروی انتظامی درطول این مدت بخصوص از اواسط سال 96 به این طرف که در جهت کنترل و شناسایی و دستگیری عوامل مخرب بازار اقدام کرده است تشکر کنم.

محسنی اژه ای افزود: به هر حال نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات کار کردند و گراف این شبکه را درآوردند که رأس این شبکه چه کسی است؛ عوامل اصلی چه کسانی هستند و عوامل دسته دو و سه چه کسانی هستند .

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: رییس این شبکه و عوامل آن با اطلاعاتی که توسط وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی به دست آمد و بازپرس هم بصورت جدی کار کرد، شناسایی شدند و به تناسب جرم آنها که چه نقشی داشته اند، مجازات آنها با رعایت دقت قانون و برداشت از این دو قانون مشخص شد و برای دو نفر از افراد این شبکه که رأس و عنصر اصلی بودند، حکم مفسد فی الارض داده شد؛ یعنی اعدام و ضبط اموال ناشی از جرم و البته باقی افراد هم به حبس های 15 سال یا 12 سال یا کمتر محکوم شدند.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه به مباحث مطرح شده در نشست مسئولان عالی قضایی اشاره کرد و گفت: دستور جلسه امروز بررسی دستورالعمل جدی، هم برای جانبازان و هم برای دستگاه ها پیش آمده است و این امر برای دستگاه ها پیش بینی شده نبوده و در قراردادهایی که دستگاه ها با بیمه ها بسته اند مشکل ایجاد می شود.

در جلسه امروز بحث بود که چکارباید کرد؟ سخنگوی دستگاه قضا گفت: یک اینکه آیا این مصوبه دولت، مغایر با قانون است یا نه که قرار شد دیوان عدالت اداری این موضوع را بررسی کند و اگر مغایر با قانون است باید این مصوبه ابطال شود؛ اما اگر مغایرتی با قانون ندارد، باید فکری کرد که از چه ردیفی این هزینه ها پرداخت شود؛ چون پیش بینی نشده است و ردیف آن و ساز و کار آن مشخص نیست و لذا باید یک اقدام فوری انجام شود که جانبازان عزیز دچار مشکل نشوند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: قرار شد که دیوان عدالت اداری این کار را بصورت فوق العاده و خارج از نوبت رسیدگی کند و اگر مغایر با قانون بود، ابطال شود؛ اما اگر ابطال نشد، باید چه در قوه قضاییه و چه در جاهای دیگر کار ادامه پیدا کند.

لذا به معاونت ذیربط دستور داده شد که مقدمات کار را فراهم کنند که اگر این مصوبه ابطال نشد، به حقوق جانبازان لطمه ای وارد نشود.

وی عنوان کرد: مطلب دیگری که در جلسه امروز مطرح شد بحث ماده 29 و تبصره آن در برنامه ششم توسعه بود.

اینجا هم اختلاف برداشت های زیادی صورت گرفته؛ چون در صدر ماده مسائلی آمده و مکلف کرده است که باید سامانه ای ایجاد شود و حتما مقامات باید اطلاعات خود را در این سامانه ذکر کنند.

همچنین این ماده تبصره ای دارد که آن هم باز از سال های قبل بوده و باید به آن عمل می شده است؛ اما چون برداشت های مختلفی می شد، در جلسه امروز بحث هایی صورت گرفت و در یک جمع بندی مقرر شد که امروز همه دستگاه ها اطلاعات خود را در این سامانه وارد کنند و کسانی هم که مشمول هستند اعم از قوه قضاییه و خارج از قوه قضاییه باید اقدام کنند و قوه قضاییه هم اقدام خود را خواهد کرد.

محسنی اژه ای بیان کرد: بحث دیگر جلسه امروز در خصوص ماده واحده اخیرالاتصویب بود که در خصوص منع بکارگیری بازنشستگان است.

در رابطه با این موضوع مردم مستحضر هستند و این روزها هم از طرف برخی نمایندگان محترم و هم افراد دیگری در دارند، ترسیم شده است.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: در این خصوص باز از نظر تاریخ اجرا اختلاف بود که البته تاریخ خیلی مهم نیست؛ چون در هر زمانی که مطرح کنیم بحث آن گذشته است.

وی عنوان کرد: در قانون قبلی پیش بینی شده بود که بعد از دو ماه این قانون باید لازم الاجرا شود در این تبصره که اصلاح شده است ذکری از قانون نشده است.

مسلما این اصلاحیه یک قانون جدید است؛ اگر چه که اصلاح قانون قبلی است، اما یک قانون جدید است و به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

محسنی اژه ای گفت: برخی گفته اند که آن دو ماهی که در قانون قبلی آمده است در اینجا لحاظ شود که یک بحث است؛ اما یک بحث دیگر این است که در این ماده واحده زمانی اعلام نشده است و ما باید به همان عمومات مراجعه کنیم و بگوییم که از زمانی که ریاست محترم جمهوری آن قانون را ابلاغ کرد و در روزنامه رسمی منتشر شد باید 15 روز پس از انتشار اجرایی شود.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: اگر این برداشت را داشته باشیم یک معنا دارد و یک تاریخ مشخص می شود که آن تاریخ دیگر گذشته است؛ چون فکر می کنم 31 شهریورماه بود که این قانون در روزنامه رسمی منتشر شد.

اما اگر آن دوماه را حساب کنیم و بگوییم که تبصره قبل اینجا هم پابرجاست، تاریخش فرق خواهد کرد.

در هر حال از نظر زمان هر تاریخی باشد الان خیلی مهم نیست؛ اما بحث درباره محتوای قانون است که واقعا چه کسانی را شامل می شود و آیا همه کسانی که شامل می شوند بلافاصله می شود اینها را کنار گذاشت یا نه؟ یا یک وقت یک موارد بسیار ویژه ای است که الان نمی شود این کار را کرد یا به هر طریقی ممکن است یک کسی را با یک مجوز خاص نگه داشت.

البته بنده این را به عنوان مثال عرض می کنم - حالا این موضوع در دستگاه ما نیست- در برخی دستگاه های دولتی ممکن است باشد؛ در دستگاه ما من بررسی نکرده ام.

وی عنوان کرد: در اینجا ریاست محترم قوه قضاییه به معاونت ذیربط دستور دادند که شما دقیقا مشخص کنید که مرّ قانون در قوه قضاییه در مورد کارمندان اجرا شود و ببینید که اگر کسانی هستند که این قانون شامل حالشان می شود، طبق قانون عمل گردد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای توضیح داد: اگر موارد خیلی فوری، فوتی و ضروری در مورد این قانون باشد که به هیچ وجه اکنون امکانش نباشد که ظرف دو ماه آینده انجام شود، برای این کار باید چاره اندیشی صورت گیرد؛ کما اینکه در دستگاه های دیگر و در دولت هم همین چاره اندیشی در حال انجام است.

به هرحال اگر راه چاره به جایی رسید که انجام می شود و اگر احیانا اجازه ای هم از مقام معظم رهبری لازم بود، اخذ شود و نهایتا باید مرّ قانون اجرا شود.

سخنگوی دستگاه قضا درباره اجرای این قانون برای ایثارگران هم گفت: نمی شود گفت که این قانون هیچ ابهامی ندارد، البته در این قانون مواردی که استثنا شده، مشخص هستند و کسانی استثنا شده اند؛ مثلا جانباز یا نیروهای مسلح" به یک معنا و قیود، وزارت اطلاعات با یک درصد مشخص؛ لذا اگر کسی ابهام یا اشکالی داشته باشد، کما اینکه قبلا هم انجام شده است، می تواند تفسیرش را از مجلس بخواهد.


کلید واژه ها: قانون - سخنگوی دستگاه قضا - اقتصادی - معاون اول قوه قضاییه - مفسد فی الارض - نظام - محسنی اژه ای - قوه قضاییه - ماده - مجازات - کشور - شورای نگهبان - معاون - محسنی - رابطه - اعدام - کلاهبرداری - مردم - شبکه - فساد - مجلس - قوانین - نگهبان - شورای - گزارش - قاضی

آخرین اخبار سرویس:
حکم مصرف خمس در تعمیر مسجد

مافیای «کنکور» و «مشق شب» به هم گره خورده اند

اولین تهدید علیه ایران براساس برآوردهای اطلاعاتی قرارگاه پدافند هوایی

همراه با «نفیسه صادق»، دختر نیجریه ای که تأثیر تعلیمات شیخ «زکزاکی» شیعه شد روایت دلدادگی؛ از «زاریا» تا «تهران»

مافیای «کنکور» و «مشق شب» به هم گره خورده اند

هشدار خرازی به اروپا

آیا میدانید؛ علت سردرد شما چیست؟! +اینفوگرافی

توقف فعالیت های اقتصادی هلال تا تعیین تکلیف حواشی اخیر

عکس متفاوتی که «سانیا سالاری» منتشر کرد

حجت الاسلام کلانتری: حوزه و دانشگاه دو بال علمی پیشرفت کشور هستند

سخنران مراسم 9 دی تهران مشخص شد

تفکیک راه از مسکن در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت

وقت رفع فیلتر توییتر است

مراکزی که به دنبال تضعیف حوزه هستند کور خوانده اند

اخلاق سیاسی» چیست؟ «سیاست اخلاقی» کدام است؟

رقیب احتمالی مرد نارنجی چه کسی است؟

اتمام حجت قانون گذاران اصفهان با رییس مجلس

علیزاده طباطبایی: قانونگذار باید از متخصصان برای تصویب قوانین استفاده کند

5 نکته مهم درباره کنفرانس اقلیمی لهستان

علیزاده طباطبایی: قانونگذار باید از متخصصان برای تصویب قوانین استفاده کند

محاسبه نرخ تورم در دیون و مطالبات ربا نیست/ فتوای حضرت آیت الله سید صادق روحانی

با اسلام به آزادی دست یافتم

آقایان با همسرتان صمیمی تر شوید!

تشریح گفت وگوهای دینی ایران در کلیسای پروتستان سوئد

اعتراض یک راننده تاکسی به وزیر کشور

5 نکته مهم درباره کنفرانس اقلیمی لهستان

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی ارتباطی با پالرمو و CFT ندارد

صدور حکم برای اولین مشاور امنیت ملی ترامپ عقب افتاد

سفیر ایران: تهران بی صبرانه منتظر سفر امیر کویت است

آذرباد در گفت و گو با فارس: کمیته انتخابات حزب ترقی ایران اوایل سال 98 راه اندازی می شود

قدیمی ها برای شب یلدا چه می خواندند؟

توصیه حضرت زهرا(س) برای بهشتی شدن

ستاد اجرایی فرمان امام(ره) فروش زمین به پروژه «اطلس مال» را تکذیب کرد

نائب الزیاره

طرح استیضاح وزیر کشاورزی در مجلس کلید خورد

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی ارتباطی با پالرمو و CFT ندارد

خطر استیضاح از بیخ گوش «بطحایی» گذشت

ورود رییس مجلس به بندرعباس

نامه سرگشاده خانواده شهدای ترور کشور به سفیر دانمارک

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد فسخ عقد نکاح

تجربه گچساران در بازآفرینی شهری به کمک استان می آید

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد عنن

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) د رمورد ازدواج با مشرک و مرتد

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد ازدواج با غیر اهل کتاب

دولت دست روی دست نگذاشته/ایران در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهد نشست

نماینده جنجالی سراوان در جلسه روز سه شنبه مجلس + عکس

بمباران الشباب؛ استراتژی ترامپ در سومالی

یک ایرانی در تلاش برای استرداد گولن

مثل شیر بگو نمی دانم

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد ازدواج با اهل کتاب

وحدت حوزه و دانشگاه در مبارزه با رژیم پهلوی

روایتی از یک رسوایی مدیریتی در سنندج!

تصاویر/ مراسم پنجمین سالگرد آیت الله سید محمدباقر موحد ابطحی

دولت باید حمایت بیشتری از پژوهش های علوم انسانی و اسلامی داشته باشد

پژوهشگران با نگاه موشکافانه به دنبال پاسخ عمیق به چالش های جامعه باشند

زنگ صلح

تحصیل در حوزه های علمیه بهترین مصداق تفقّه دردین است

دورنـــما

42 درصد کلاس های مدارس وسایل گرمایشی استاندارد ندارند

مصرف دیتای گوشی خود را مدیریت کنید

احیای مرجان های دریایی با یک روبات

شین آبادی دیگر

تجربه گچساران در بازآفرینی شهری به کمک استان می آید

مسجد سنگر است؛ سنگر ها را پر کنید

سعید جلیلی از نمایشگاه کارتون-گرافیک بازدید کرد

حوادث جهان

95 درصد سازمان های دولتی آمادگی تحول دیجیتال ندارند

آرزوهای بر باد رفته

عروس باردار قربانی دخالت های فامیل شوهر

اصلاح طلبان نه می توانند پای روحانی بمانند و نه از پاسخگویی طفره بروند

مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه شریف و افتتاح نمایشگاه خانواده شریف

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا

احتمال ترمیم و افزایش مجدد دستمزد کارگران

دولت دست روی دست نگذاشته/ایران در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهد نشست

چرا نماینده سینمای ایران حتی جزو نه نامزد نهایی اسکار 2019 نیز قرار نگرفت؟

آرامستان های فامیلی یاسوج در آینده چالش ساز می شوند

رسانه ها در معرفی توانمندی ها تولید محتوا کنند

شهر بندرعباس در معرض تهدید زباله و سایت های پرورش میگو

جهاد اقتصادی مهمترین وظیفه امروز ماست

تضعیف حوزه های علمیه، تضعیف انقلاب و نظام است

75 عنوان کتاب جدید مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم رونمایی شد

پلاک افتخار شهید مدافع حرم در مشهد رونمایی شد

استاندار خراسان جنوبی از بیمارستان ایران مهر بازدید کرد

پژوهشکده طب نظامی بزودی راه اندازی می شود

یلدای کارآفرینان استارت آپی برگزار می شود

تصاویر/ دیدار رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) با مراجع و علما

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

اعتراف به قتل پدر پس از عذاب وجدان

یک اسکار و 9 مدعی امیدوار

شکاف طبقاتی کلانشهرها عمیق تر شده است

توصیه مراجع تقلید به دولت درباره وضعیت اقتصادی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 28 آذر 97

«بنیاد خیریه» ترامپ منحل می شود

برکات و آثار حضور حضرت معصومه (س) در ایران

دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران (2)

دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران (1)

زندگی و رؤیای کارآفرینان دارای معلولیت

فاصله هایی که غرق ابهامند

بهره برداری از آزادراه شرق در شهریور سال آینده

مجمع تشخیص مصلحت، روح قانون پولشویی را گرفت

تشریح مبانی قانونی احکام مفسدان اخیر اقتصادی

تشریح مبانی قانونی احکام مفسدان اخیر اقتصادی