مطالب مرتبط:
نمایندگان کانون های صنفی معلمان به وزیر آموزش وپرورش چه گفتند؟
عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان محاکمه شد
کانون های صنفی معلمان نیاز به مجوز از حاکمیت ندارند/اصل بر آزادی و اباحه است
عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان محاکمه شد
مطالبات نمایندگان کانون های صنفی معلمان در دیدار با وزیر آموزش و پرورش چه بود؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 18:112018-11-19سياسي

دبیر کانون صنفی معلمان خواهان از سرگیری فعالیت این کانون شد


ایرنا - فعالیت کانون صنفی معلمان که از سال 91 در پی شکایت دولت احمدی نژاد برای ابطال پروانه آن به حالت تعلیق درآمده بود اکنون پس ازگذشت شش سال بلاتکلیفی دبیر این کانون با ارسال نامه ای به معاونت حقوقی ریاست جمهوری خواهان از سرگیری فعالیت قانونی آن شد.

- وزارت کشور دولت دهم طی شکایتی به قوه قضاییه خواستار ابطال پروانه فعالیت کانون صنفی معلمان شد که دادگاه نیز به موجب این شکایت فعالیت کانون را به طور موقت ممنوع کرد اما با پایان یافتن عمر دولت احمدی نژاد مراحل ابطال پروانه در این وزارتخانه طی نشده است.

در فاصله این سال ها در حالی که مجوز کانون صنفی معلمان باطل نشده است اما فعالیت آن همچنان غیرقانونی قلمداد می شود به طوری که نه اجازه برگزاری مجمع را دارد و نه می تواند در قالبی دیگر به فعالیت های خود ادامه دهد.

این بلاتکلیفی انگیزه ای برای ارسال نامه از سوی دبیر کانون صنفی معلمان به معاونت حقوقی ریاست جمهوری شد تا وضعیت این تشکل صنفی مشخص شود.

معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز در پاسخ به این نامه نوشته است هیچ قانونگذاری نمی تواند موجودیت و رسمیت نهادهای مردمی و غیردولتی را به تصویب دولت موکول کند و اساسا موجودیت این نهادها از دولت جدا است.

به نوشته معاونت حقوقی ریاست جمهوری ، موجودیت و رسمیت یا تشخص تشکل های مردمی طبق اصل 26 قانون اساسی هیچ ربط یا وابستگی به دولت ندارد و عملا هم نباید داشته باشد.

در این پاسخنامه که به امضای علی اکبر گرجی معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری رسید، آمده است: در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی تعیین کننده شالوده و استخوان بندی نظام سیاسی است و در راس سلسله مراتب قوانین قرار دارد.

هیچ هنجاری اعم از قوانین مصوب قانونگذار یا مقررات دولتی، تاب برتری بر قانون اساسی یا یارای مخالفت با آن را ندارد و علی القاعده هر وضعیت حقوقی مخالف آن محکوم به بطلان و توقف اجراست.

همچنین می افزاید: بر اساس اصل 26 قانون اساسی احزاب، جمعیت ها، انجمن های سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیت های دینی شناخته شده آزادند.

مشروط به اینکه اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند.

هیچ کس را نمی توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

وی می نویسد: گر چه بر اساس قانون فعالیت احزاب، جمعیت ها و انجمن های سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیت های دینی شناخته شده مصوب هفتم شهریور سال 1360، تشکیل احزاب، گروه ها و انجمن ها منوط به درخواست از کمیسیون ماده 10 وزارت کشور و تصویب از سوی آن مرجع شده بود، لیکن آن وضعیت بر اساس منطق حقوق اساسی برخلاف اطلاق اصل 26 قانون اساسی بود که به طور کلی تاسیس احزاب و جمعیت ها را بدون قید و شرط آزاد دانسته است.

گرجی تاکید کرد: طبق این اصل قانونگذار عادی مجوز ندارد، موجودیت و رسمیت نهادهای مردمی و غیردولتی را به تصویب دولت موکول کند.

ثبوت نهادهای مردمی را نمی توان به اثبات دولت گره زد.

موجودیت و رسمیت یا تشخص تشکل های مردمی طبق اصل 26 قانون اساسی هیچ ربط یا وابستگی به دولت ندارد و عملا هم نباید داشته باشد.

افزون براین از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب چهارم بهمن ماه 1394، قانون فعالیت احزاب، جمعیت ها و انجمن های سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیت های دینی شناخته شده مصوب سال 1360 صریحا و تماما نسخ شده است و حتی قانونگذار عادی نیز حکمی در مورد لزوم اخذ مجوز یا تمدید مجوز فعالیت کانون ها و انجمن های صنفی و تخصصی و بازنشستگان مقرر نکرده است.

در این نامه تاکید شده است: درباره شهروندان اصل بر آزادی و اباحه است و در سکوت یا ابهام قانون پیرامون یک حق و آزادی نمی توان آن را تفسیر به عدم یا حتی تفسیر به خلاء کرد.

به طور کلی قانون اساسی چنان مشحون از مبناها و مفهوم هاست که جایی برای استناد به خلاء حقوقی، آن هم برای محدودسازی حق ها و آزادی های شهروندی باقی نمی گذارد.

بر این مبنا درخصوص موضوع مورد سوال (وضعیت حقوقی فعالیت کانون صنفی معلمان) براساس نظریه حقوقی معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی نه تنها خلاء قانونی وجود ندارد، بلکه اصل 26 قانون اساسی حق افراد ملت بر تاسیس تشکل های مدنی از جمله کانون های صنفی را بدون نیاز به اخذ مجوز از حکومت به رسمیت شناخته است.

شروط مندرج در این اصل هم، ناظر بر صلاحیت نظارت پسینی است و بر استصواب پیشینی دولت دلالت ندارد.

یکی از اعضای کانون صنفی معلمان تهران به خبرنگار ایرنا در باره پیشینه مشکلات این تشکل و وضعیت کنونی آن گفت: کانون صنفی معلمان ایران از سال 79 تقاضای مجوز کرد و پروانه برای آن صادر و در همان سال اولین مجمع عمومی کانون برگزار و هیات مدیره کانون هم در دولت اصلاحات انتخاب شد.

مهدی بهلولی خاطرنشان کرد: اواخر دولت اصلاحات و نیز دولت نهم و دهم اجازه برگزاری مجمع های عمومی را به کانون صنفی معلمان ندادند و در سال 91 وزارت کشور شکایتی را در قوه قضاییه به منظور ابطال پروانه فعالیت کانون مطرح کرد.

وی ادامه داد: در همان زمان دادگاه تقاضای وزارت کشور را با این ادله که ابطال یک نهاد قانونی و مدنی نیاز به گذراندن مراحلی دارد از جمله اینکه ابتدا باید اخطار داده و به طور موقت جلوی فعالیت آن را گرفت و از آنجایی که این وزارتخانه مراحل مذکور را طی نکرده است، آن را رد کرد.

این فعال صنفی گفت : در دولت نهم و دهم نه مجوز کانون صنفی معلمان ایران ابطال شد و نه اجازه برگزاری مجمع را دادند تا اینکه در سال 93 و دولت یازدهم توانستیم مجمع عمومی را با نظارت نمایندگانی از وزارت کشور برگزار کنیم اما شرط آنها این بود که بنا بر قانون احزاب شما نمی توانید کانون صنفی معلمان ایران باشید بلکه باید کانون صنفی معلمان تهران را تشکیل دهید و هر استان نیز می تواند برای خود کانون صنفی مجزا داشته باشد و ما این شرط را قبول کردیم.

بهلولی تصریح کرد : از سال 93 تاکنون با وجود ارائه مدارک و اجرای شروطی همچون حداقل عضویت 200 نفر در کانون صنفی، مجمع نه تایید و نه رد می شود و کانون صنفی معلمان تهران همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد.

وی با تاکید بر اینکه اعضای کانون صنفی معلمان هویت و فعالیت خود را قانونی می دانند زیرا مجوز آن ابطال نشده است، گفت: وقتی نهادی که وزارت کشور مجوز آن را صادر کرده باید در دادگاه ابطال شود و این درخواست پیش از این رد شده پس فعالیت ما کاملا قانونی خواهد بود.

عضو کانون صنفی معلمان تهران با بیان اینکه در تجمعات ، فعالیت آنها را غیرقانونی می دانند، می گوید : بر اساس قانون اگر مجمع یک نهاد مدنی برگزار و مدارک به وزارت کشور ارائه شد و در مدت یک تا دو ماه وزارت کشور آن را تایید نکرد به معنای تایید است به همین دلیل اکنون ما به عنوان فعالان صنفی معلمان نمی توانیم حق قانونی این نهاد مدنی را نادیده بگیریم.

بهلولی به نامه اخیر معاونت حقوقی رییس جمهوری درباره فعالیت کانون صنفی معلمان تهران اشاره کرد و گفت: در این نامه صراحتا آمده است که بر اساس قانون اساسی این کانون یک نهاد مدنی است و نیاز به مجوز ندارد اما مشکل ما این است که اگر معلمی بازداشت شد و به این نامه استناد کرد، آیا به این نامه بهایی می دهند؟ وی درمورد فعالیت شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور که در بیانیه ای از معلمان خواسته بود اعتراض صنفی کنند ، گفت: این شورا مجوز قانونی ندارد اما در هر صورت با وجود مخالفان و موافقان، کانون های صنفی معلمان به عضویت آن در آمده اند.

این فعال صنفی افزود: بهلولی خواستار خروج کانون های صنفی معلمان از عضویت در این شورا شد و گفت : اعتراض صنفی معلمان را به رسمیت می شناسم و حق آنها می دانم اما معلمان باید در فضایی آرام خواسته ها و مطالبات خود را بیان کنند و کار صنفی زمانی مهم است که تولید اندیشه کند وحرفی برای گفتن داشته باشد.


کلید واژه ها: ریاست جمهوری - قانون اساسی - قانون - جمهوری - دولت - اسلامی - معلمان - معاون - دولت احمدی نژاد - اقلیت های دینی - جمهوری اسلامی - احمدی نژاد - پروانه - نامه - ابطال - سیاسی - شکایت - قوانین - استخوان بندی - وزارت - احمدی - جمعیت - اقلیت - قوه قضاییه - وزارت کشور - ارتباطات - نظام - دولت دهم - علی اکبر - وابستگی

آخرین اخبار سرویس:
نمایندگان مجلس یزد به سوالات دانشجویان دانشگاه یزد پاسخ می دهند/ هراس برخی سیاسیون یزد از مطالبه گری جریان دانشجویی

مشاوره قبل از ازدواج خواسته رهبری است چرا وزارت بهداشت اجرایی نمی کند؟/ تجربه مجردان دهه 60 برای کشور کافی است

مردم می دانند که احمدی نژاد عوام فریب است و تحریم ها را برای کشور رقم زد/ فکر می کند می تواند با وعده پول خود را مطرح کند

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس امور بین الملل مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام فروشنده،حسابدار در گالری پرده معتبر در اصفهان

دعای خیرمردم جایگزین تشریفات شود

معرفی برترین های رویداد استارتاپ حوزه گاز در قزوین

ورود هکرها به خانه با گجت های ناامن

عجیب ترین مدرک تحصیلی جهان در ژاپن/ مدرک تسخهیر شوهر! +عکس

اگر من جای رییس سازمان تبلیغات اسلامی بودم...

حقوق فرهنگیان افزایش خواهد یافت؟

5 جمله کلیدی رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا

توصیه جالب امام رضا(ع) به صاحبان نعمت

کیانوش راد: جریان اصولگرا پاسخ دهد که از نفی FATF چه هزینه هایی بر کشور تحمیل می شود/ در دولت احمدی نژاد اصولگرایان یک پارچه از هر چه که بود حمایت می کردند/ جناح تندرو می تواند با هر امری مخالفت کند

رونالدو به خاطر متهم شدن به فرار مالیاتی دادگاهی می شود

نشریه «ویکلی استاندارد» تعطیل شد

وحدت حوزه و دانشگاه در مسیر احیای تمدن اسلامی باشد

هتل 7 ستاره در کیش ساخته می شود / کیش ظرفیت پذیرش 6 میلیون گردشگر را پیدا می کند

مشکل از آنجا آغاز شد که تابلوی «شیطان بزرگ» را به «کدخدا» تبدیل کردند!

بیدار باش همگانی

صحنه وحشتناکی که راننده آئودی در خیابان رقم زد! +فیلم

حجت الاسلام رستمی در دانشگاه علم و صنعت: دانشگاه محل ارتجاع پهلوی یا مارکسیسم نیست/ دانشگاه باید حلال مشکلات مردم باشد

اصلاح 2 ایراد اساسی بودجه 98

فرمانده هوانیروز ارتش: هوانیروز چهارگوشه کشور را تحت پوشش خود دارد/ به دنبال جذب دانشجوی خارجی هستیم

عیار اخلاق در رسانه ملی

با حضور مجمع ناشران دفاع مقدس پیغام فرماندهان دفاع مقدس به نمایشگاه کتاب بیروت رسید

آقایان تابلوی «شیطان بزرگ» را برداشتند جای آن «کدخدا» گذاشتند/ چرا به نقدهای علمی درباره فاجعه بار بودن CFT پاسخ نمی دهید؟

عکس | فرهاد اصلانی در صحنه فیلمبرداری «متری شش و نیم»

دعوای شما با همسرتان این فواید جالب را دارد!!

را ه اندازی اولین مدرسه قرآن ویژه طلاب استان کردستان

ظریف به قطر رفت

اعزام 3 شرکت کننده به مسابقات قرآن کویت/ افزایش رشته جدید به رقابت ها

جوانان ایرانی می توانند روح یک جهان بی روح باشند/ آنها را گلخانه ای نکنیم

مردم در برابر نقشه های دشمن هوشیار باشند

ای درخشان تر ز عشق یا زَکیُّ الْعسکری

جامعه القرآن «نرجه» چگونه ساخته شد/ کمک از خزانه الهی تا کودکی که قلکش را شکاند

کیانوش راد: جریان اصولگرا پاسخ دهد که از نفی FATF چه هزینه هایی بر کشور تحمیل می شود

آشنا نبودن با رفتار عملی اهل بیت(ع)؛ ضعف فرهنگی در 40 سالگی انقلاب اسلامی

ضعف داوری؛ عامل ناکامی در کسب رتبه اول مسابقات قرآن تونس + عکس

ابراهیمی: تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

واکنش به تهدید صداوسیما به قطع بودجه

واکنش یک بازیگر به حاشیه مراسم تدفین همسر بروفه

اصلاح 2 ایراد اساسی بودجه 98

خروجی فاجعه بار این نظام آموزشی در ایران

گزارش فارس از مراسم «آذر، ماه میلاد جلال و خاموشی شمس» آمادگی شهرداری برای ساخت فیلمی از «سو و شون»/ درخواست برای حفظ خانه «نیما»

جشن زیلو در محله بشنیغان میبد برگزار شد

مردم باید مطالبه گر باشند

خروجی این نظام آموزشی «فاجعه» است

گزیده روزنامه های 24 آذر 1397

سرانه کمک به ایتام دراستان مرکزی ازمیانگین کشوری بالاتر است

مجری زن تلویزیون خانوادگی به کنسرت بابک جهانبخش رفتند

عناوین روزنامه های امروز اصفهان

تلویزیون و تبلیغاتش چه بلایی داره سر بچه هامون میاره!!

فراخوان حمایت از رساله های دکتری تمدید شد

فارغ التحصیلان دانشگاه ها فن و مهارتی ندارند

سانسور سخنان روحانی در روزنامه های حامی دولت!

کارت های مدت دار مترو به فروش می رسد

صفحه نخست روزنامه های امروز شنبه 24 آذر

مولوینی جانشین ژنرال «جان کلی» می شود

خرید 180 ست نجات در دستور کار قرار دارد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: گردشگری، جایگزین به حق نفت برای درآمدزایی است

تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

استخدام چند نفر حسابدار مبتدی در تهران و کرج

تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

استخدام نیرو جهت موم ،سنگ زنی و مونتاژکار در کارگاه طلاسازی

استخدام مسئول دفتر جهت شرکت مهندسی مشاور در تهران

استخدام کارمند خانم جهت امور اداری و حسابداری در اصفهان

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت در شرکت شبکه سازه ی فرین

استخدام صندوقدار خانم یا آقا جهت یک مغازه پروتیینی در خراسان رضوی

FATF نه شرط می پذیرد نه به بهانه جویی آمریکا پایان می دهد

استخدام فروشگاه صادقی

استخدام طراح حرفه ای 3dmax خانم در خراسان رضوی

حمله به نمازگزاران در بلخ

لحظه مجروحیت خبرنگار العالم حین پخش زنده + فیلم

فریبرز عرب نیا: در کانادا راننده بیماران هستم!

کلمات قصار/ فرخی یزدی: یک دسته منفعت جو

کلمات قصار/ سنایی: chr(8230)صادق دین دار کو؟

کلمات قصار/ سنایی:

FATF نه شرط می پذیرد نه به بهانه جویی آمریکا پایان می دهد

سرانه کمک به ایتام دراستان مرکزی ازمیانگین کشوری بالاتر است

استخدام نماینده علمی (Med Rep) درشرکت آرنا حیات دانش در اهواز

استخدام مسئول حراست مسلط به اصول تشریفات و انتظامات در قم

ماجرای درخواست نابغه قرآنی ایران از پادشاه سعودی و جایزه ای که گرفت

استخدام نیروی فنی آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

نماینده رهبر انقلاب بدون محافظ شخصی در بازار +تصویر

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

مسئولان ویژگی های حاکم اسلامی را داشته باشند

تاکید امام جمعه ارومیه بر ضرورت بازسازی عتبات

یادواره شهدای تل مویزی باشت برگزار شد

«بمپور» بیستمین شهرستان سیستان وبلوچستان شد

خادمان اربعین حسینی لرستان تجلیل شدند

برگزاری بیست و دومین یادواره 120 شهید شهرستان انار

حدیث نگاشت/هوشیاری و چشم پوشی؛ کلید معاشرت با مردم

هواپرستی؛ شریک و هم دم کوری/هواپرست ذلیل ترین مردم است

یک آجر در این دنیا، یک بهشت در آن دنیا/ جامعه القرآن «نرجه» چگونه ساخته شد؟!

پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

فرود اضطراری هواپیما در فرودگاه شیراز

آیا رییس جمهور استیضاح می شود؟

مسئولان ویژگی های حاکم اسلامی را داشته باشند

دبیر کانون صنفی معلمان خواهان از سرگیری فعالیت این کانون شد

دبیر کانون صنفی معلمان خواهان از سرگیری فعالیت این کانون شد