مطالب مرتبط:
سازمان تامین اجتماعی در بی اثر کردن تحریم دشمنان نقش اساسی دارد
تجلیل از بازنشستگان تامین اجتماعی در سمنان
سازمان تامین اجتماعی نیروی جدید استخدام می کند
رییس سازمان تامین اجتماعی از سرنشینان خودروی سانحه دیده است
برقراری نظام جامع تامین اجتماعی ضروری است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 18:022018-11-19اقتصادي

معضلی به نام طلاق توافقی-صوری برای تامین اجتماعی


صوری (uncontested divorce)، بخاطر برقراری مستمری یا مسکوت گذاشتن سربازی و غیره، علاوه بر آسیب های اجتماعی، بار مالی سنگینی برای صندوق های بازنشستگی داشته است.

- افزایش طلاق توافقی-صوری (uncontested divorce)، بخاطر برقراری مستمری یا مسکوت گذاشتن سربازی و غیره، علاوه بر آسیب های اجتماعی، بار مالی سنگینی برای صندوق های بازنشستگی داشته است.

گفتار امروز نگاهی دارد به این ناهنجاری اجتماعی.

روایت تعهد به شریک زندگی.

تعهد به شریک تعهد به شریک زندگی موضوعی است که در جوامع گوناگون و فرهنگهای متفاوت تعاریفی خاص از آن ارائه می شود.

سطح توقعات و برداشتهای هر فردی از این مفهوم به نوع تربیت ،خانواده و جامعه ای که در آن رشد و نمو یافته و جامعه ای که در آن زندگی می کند ارتباط تنگاتنگی دارد.

نگاه به خانواده ، حقوق زن و مرد و مقوله تساوی رفتاری ، وجود ادیان و مانند آن ،امکان رسیدن و توافق یا تعریفی عموم پسند را برای آن سخت تر نموده است.

نمی توان تعهد را صرفاً در ممنوعیت رابطه جنسی با غیر از شریک زندگی محدود نمود.

هستند بسیاری که رابطه جنسی را صرفاً با همسر خود دارند و لیکن از سایر الزامات یک زندگی معمولی برای خانواده برخوردار نمی باشند.

بعلت شکل گیری خانواده هایی که فرزند سالاری در آن رایج می باشد، و از سوی دیگر نبود زمینه های لازم برای آشنایی خردسالان، نوجوانان و جوانان با حداقلهای دانش جهت شناسایی جنس مخالف و نحوه ارتباط و مقابله با سختی های مرسوم یک زندگی مشترک، شاهد آن می باشیم که بعلت وجود کوچکترین اختلاف نظر که به راحتی قابل حل می باشد ،قهر و نزاع و بحث شکل می گیرد و به راحتی گزینه طلاق بعنوان سهل الوصول ترین آیتم در پیش رو قرار می گیرد،زیرا ما فرزندان خود را برای زندگی با تمام نشیب و فرازهایش آماده نکردیم.

بسیاری از افرادی که با خانواده ها کار می کنند واقف می باشند که علت اصلی بسیاری از طلاقها عدم رضایت یکی از زوجین و یا طرفین از ارتباط جنسی با یکدیگر می باشد.

فقدان آگاهی طرفین در این باب که بعنوان تابو در اجتماع مطرح می باشد یکی از دلایل طلاق می باشد.

گزارش ایرنا از طلاق هایی از جنس بازگرداندن مستمری بحث دیگر که موضوع این نوشتار ماست که به منافع طلاق برمی گردد.

همچنان که ازدواج می تواند منافع (مادی و غیر مادی ) را بدنبال داشته باشد امر طلاق نیز می تواند موجبات اینگونه منافع را فراهم نماید.

قانونگذاران می بایست در تدوین قانون و با برخورداری از دانش کارشناسان امر به سمتی بروند که منافع فردی طلاق را با مضرات عمومی طلاق مقایسه نموده و حکم کلی و نسخه واحد برای این مقوله که به انسانهای پیچیده و گوناگون مرتبط است را نپیچند.

قانون حمایت از خانواده قانون حمایت از خانواده که در تاریخ 01/12/91 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید از جمله قوانینی است که نیازمند اصلاح فوری است .

بسیاری عقیده داشتن که با تصویب این قانون بسیاری از مشکلات و مباحث گوناگون که موجب تضییع حقوق زنان، مادران و فرزندان جامعه می شده بطور روشنی گره گشایی و حل شده است.

اما عده دیگراز جمله نگارنده معتقد است که مباحث اجتماعی و روابط حقوقی فیمابین اعضاء خانواده و با نهادهای اجتماعی بسیار پیچیده می باشند و نمی توان بطور سطحی و احساسی و با پرداخت وجوه حمایتی و پول پاشی از منابع عمومی و یا صندوقهای بازنشستگی مبادرت به استحکام بخشی کانون مقدس خانواده نمود.

گزارش ایسنا از طلاق صوری به منظور اخذ مستمری از کمیته امداد بند (3) ماده 48 قانون مذکور به دریافت مستمری بازماندگان اناثی که فاقد شغل یا شوهر می باشند اشاره نموده است.

پس از تصویب این قانون و با افزایش مشکلات اقتصادی و همزمان کاهش پایبندی نسبی به نحوه تامین معاش خانواده از منظر اخلاقی و شرعی شاهد افزایش طلاق های توافقی و صوری برای بر خورداری من غیر حق از مستمری بازماندگان دخترمی باشیم.

افزایش خیره کننده آمار برای متقاضیان ذیربط منجر به افزایش هزینه های صندوقهای بازنشستگی گردیده است.

از آنجا که اینگونه طلاقها بدواً با هدف کمک به معیشت و افزایش رفاه صورت می گیرد ،لذا بصورت توافقی ودر اکثر موارد جهت دستیابی سریع به درآمد باد آورده ،زوجه مبادرت به بخشیدن کلیه حقوق خود از جمله مهریه نموده و آینده خود را تباه می نمایند.

سوء استفاده از قانون بسیاری از افراد سود جو از ضعف قانون سود جسته و مبادرت به طلاق توافقی رجعی می کنند .

از سویی با ازدواج موقت(صیغه) و حتی ازدواج سفید(بدون متعه) کماکان با یکدیگر زندگی می کنند.

بسیاری از این زوجین با داشتن فرزند و سالها زندگی گرم و با نشاط و با فراهم بودن شرایط قانونی مبادرت به ورود به مسیر طلاق صوری می نمایند، مسیری که عموماً به از هم پاشیدن خانواده ها ختم می شود!.

از پیامدهای ضعف قانون پیش گفت که با هدف صیانت از خانواده شکل گرفت می توان به از بین رفت حرمت پیوند خانواده و ورود خانواده ها برای رفتار دوگانه اشاره کرد.

در این گونه شرایط، فرزندان در سنین پایین یا از کنه موضوع بی اطلاع می باشند و یا زوجین برای جلوگیری از عدم افشای واقعیت مبادرت به ظاهرسازی مقوله طلاق برای فرزندان خود می نمایند تا در مواقع خاص موجبات رسواِیی آنها نگردند.

در پاره ای موارد که فرزندان خردسال از موضوع مطلع می گردند، سطح اضطراب و نگرانی آنها برای از دست رفتن کانون خانواده و حمایتهای والدین واحتمال عدم برخورداری توام پدر و مادرنسبت به سایر همسن و سالان آنها افزایش می یابد.

والدین طلاقهای توافقی –صوری مجبور به اظهار کذب و مخفی کردن ادامه ارتباط زناشویی خود علی الخصوص در مواجهه مامورین دولتو یا بازرسان تامین اجتماعی می باشند و این موضوع موجب گسترش نفاق و دورویی می گردد.

معضلی که راستی و صداقت را در هر جامعه ای می خشکاند.

شاهد می باشیم که با گذشت زمان و بعلل گوناگون سطح و تعداد تنوع طلبی جنسی در زوجین افزایش یافته است.

بعلت عدم ارضائ نیازهای جنسی در زمانهای مورد نیاز و باخبر شدن اطرافیان از طلاق ، عرضه و تقاضا در این مقوله به هر یک از زوجین(علی الخصوص زوجه) افزایش می یابد.

کار زمانی وارد فاز سخت تر خود می شود که شریک رسمی سابق و غیر رسمی فعلی وی ازاین ارتباط مطلع شده و دچار صدمات روحی بزرگی می شوند.

در این شرایط و بعلت از بین رفتن پیمان رسمی ازدواج، راه برگشتی وجود نداشته و با از بین رفتن حیا و عفت در اینگونه افراد نسبت به یکدیگر شاهد گسترش فساد در جامعه خواهیم بود.

طلاق صوری و تبعاتش برای سازمان تامین اجتماعی سازمان تامین اجتماعی می بایست از ظرفیتهای قانونی خود در جلوگیری از گسترش این روزنه مفسده انگیز استفاده نماید.

از انجا که در متن قانون به صراحت به نداشتن شغل و یا شوهر اشاره نموده ،لذا داشتن شوهر چه بصورت رسمی و یا غیر آن که با شهود ، مستندات برای بازرسان ذیربط احراز گردد موجبات قطع مستمری خواهد بود.

برای مواردی که سازمان تشخیص دهد می توان به ماده 49 همان قانون مبنی بر معرفی افرادی که پس از رجوع تا یکماه از ثبت آن خوددداری یا در مواردی که از ثبت نکاه موقت لازم است از ثبت آن امتناع می کنند، ضمن الزام به ثبت واقعه به پرداخت جزای نقدی درجه پنج و یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم خواهند شد نیز استفاده کند.

آن چه بهتر است در دستور  کار باشد بند (3)قانون حمایت از خانواده نیازمند اصلاح فوری است.

سازمان تامین اجتماعی و سایر صندوق ها می بایست با همفکری و کار کارشناسی که با محوریت وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد، پیشنهاد اصلاح آن را به نحوی که دوره دریافت مستمری بازماندگان دختر همانند بیمه بیکاری با محدودیت زمانی و دوره ای اصلاح شود دختران مستمری بگیران متوفی که بعد از فوت والدین تقاضای برخورداری از مستمری بازماندگان را نمایند با محدودیت دریافت زمانی حداکثر5 سال و بشرط آن باشد که دختر متقاضی قبل از فوت وبیمه شده اصلی تحت تکفل و پوشش صندوق بازنشستگی ذیربط باشد.

فرزندان اناثی که قبلا از این نوع مستمری(که به نوعی مستمری حمایتی می باشد) برخوردار بوده اند، می بایست واقعی بودن و یا صوری بودن طلاق ها و رجوع احتمالی از طریق بازرسان و نمایندگان صندوق ها دقیقاً بررسی و اعمال قانون گردند.

برای افراد متخلف برگشت مستمریهای من غیر حق وفق ماده 97 قانون تامین اجتماعی و همچنین جریمه و حبس موضوع ماده 49 قانون حمایت از خانواده لحاظ گردد.

امیدواریم خلل و فرجی که در قانون، راه را برای فعالیت کلاهبرداران و شیادان فراهم می کند، با کار کارشناسی دقیق شناسایی و رفع گردد تا جامعه و سازمان تامین اجتماعی، بار مادی و معنوی این ناهنجاری ها را کم تر شاهد باشد.


کلید واژه ها: طلاق - زندگی - خانواده - اجتماعی - رابطه جنسی - مستمری - بازنشستگی - تعهد - توافق - تامین اجتماعی - جنسی - جوانان - سربازی - فرزند سالاری - حقوق زن و مرد - افزایش طلاق - قانون - رابطه - فرزند - صندوق - جامعه - مالی - هایی - کوچکترین - نوجوانان - فرزندان - ممنوعیت - افزایش - متفاوت - ازدواج

آخرین اخبار سرویس:
قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/10/27

واریز بسته حمایتی کارگران بیمه‎ای از شنبه 29 دی

شنبه موعد واریز بسته حمایتی به حساب کارگران، غیربیمه‎ها در لیست نیستند

قیمت ژاپنی های بازار ایران + جدول

سفر وزیر جهاد کشاورزی به چهارمحال و بختیاری

پنج شنبه 27 دی | پالادیوم رکورد زد؛ قیمت طلا بالا ماند

توقیف اتوبوس حامل قاچاق در لارستان

کنتور هوشمند 50 درصد مشترکان دیماندی بوشهر نصب شد

قیمت سکه در 27 دی 97 اعلام شد

وقتی سلطان احساساتی می شود!+ عکس

احتمال ریزش مرکز دفن زباله در آمل/ زباله های بابلسر و فریدونکنار در حاشیه دریا دفن می شود

76 میلیارد ریال تسهیلات گردشگری در خراسان شمالی پرداخت شد

کنتور هوشمند 50 درصد مشترکان دیماندی بوشهر نصب شد

97درصد از روستاییان از آب آشامیدنی سالم بهره مند هستند

واریز بسته حمایتی کارگران بیمه‎ای از شنبه 29 دی/‎کارگران غیربیمه‎ای در لیست نیستند

کلانتری: آبزیان رودخانه های شمال کشور به دلیل شیرابه ها و زباله ها از بین رفته اند

بهترین عملکرد ارزش و تعداد معاملات ثبت شد/ عدم اقبال به بازار مشتقه و صندوق ها در معاملات هفته جاری

دید نی های کیش در تور کیش

گروه تعلیق و انتقال قدرت «عظام» سربازان سربلند جنگ اقتصادی کشور

انتقاد انجمن واردکنندگان خودرو از مصوبه جدید دولت

استخدام کارگر ساده آشپزخانه و ظرفشوی در تهران

استخدام شرکت دانش بنیان پرمیت

استخدام نیروی پیتزازن و ساندویچ زن با جای خواب در تهران

آمادگی صندوق نوآوری و شکوفایی برای همکاری با مناطق آزاد

تراز آبی دریاچه ارومیه 33 سانتی متر افزایش یافت

فارس گزارش می دهد سرانه مصرف آب ایران 70 لیتر بالاتر از استانداردهای جهانی/بیشترین مصرف به حمام و شستشو اختصاص دارد

76 میلیارد ریال تسهیلات گردشگری در خراسان شمالی پرداخت شد

آخرین وضعیت مسکن مهر شهرهای جدید پردیس و هشتگرد

ایلام سفیدپوش شد

سوتی عجیب صدا و سیما!+فیلم

دعوت مردم به استفاده بهینه از گاز در روزهای آتی

کارگران بیمه شده منتظر پیامک واریز بسته حمایتی باشند + جزییات

سرریز شدن تالاب برم الوان بهمیی

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می شود

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

طرح بازیافت لنز چشم برای اولین بار و رایگان

توزیع محموله های پرتقال در سراسر کشور با نرخ مصوب آغاز شد

نوبخت: بانک ها تسهیلات کشاورزی را تمهیل کنند

واریز بسته حمایتی کارگران بیمه‎ای از شنبه 29 دی/‎کارگران غیربیمه‎ای در لیست نیستند

تدابیر بانک مرکزی و راه ناهموار بازگشت ارز حاصل از صادرات

97درصد از روستاییان از آب آشامیدنی سالم بهره مند هستند

راشاتودی: افزایش سومین سال متوالی ذخایر خارجی روسیه به رغم تحریم ها/ کرملین چوب حراج به دلارهای آمریکا زد

نیازهای کرمان با ارز صادرات تامین می شود

11 عطاری متخلف درالبرز پلمب شد

شهرستان فیروزه نیازمند توسعه صنایع تبدیلی است

وزارت راه به ما اهمیت نمی دهد ورود واگن امدادی و پرداخت بدهی راه آهن به ترکمنستان ؛ راه حل کمبود واگن تبدیل ایستگاه مطهری به پایانه تخلیه بار و ریل گذاری

افزایش صندلی های پرواز از 4 هزار به 48 هزار

جذب بیش از 33میلیارد ریال تسهیلات در بخش دام جوین

افزایش قیمت طلا در قزوین

پایان ساخت مرحله اول کشتارگاه صنعتی نجف آباد

تشکیل پرونده برای قاچاقچی نفت یارانه ای در زنجان

مراقب دام اجناس دست دوم در فروشگاه های آنلاین باشید

97درصد از روستاییان از آب آشامیدنی سالم بهره مند هستند

ایلام سفیدپوش شد

بازدید معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از استارتاپ ازکی

رکورد بی سابقه فروش مسکن در ترکیه

پالادیوم رکورد زد؛ قیمت طلا بالا ماند

عضویت در اوراسیا اتفاق خوبی برای حضور در بازارهای آسیای میانه است

پیگیری رییس فراکسیون ایثارگران برای توزیع بسته حمایتی میان جانبازان

استخدام منشی مسلط به نرم افزار کامپیوتری دریک شرکت معتبر/تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم جهت سالن آرایشی در تهران

استخدام نمایندگی 1451 ایران خودرو

استخدام کارگر ساده ظرفشوی آقا با جای خواب در تهران

سال 98 قیمت بنزین و گازوییل افزایش می یابد؟

پرداخت بسته حمایتی به بیمه پردازان تامین اجتماعی تا دو روز آینده

ایرانی ها در کدام کشورها بیش تر خانه می خرند؟

اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال به روش تزریقی

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (پنجشنبه 27 دی 1397)

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (پنجشنبه 27 دی 1397)/ قیمت نیمروز

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر

کشف 30هزار لیتر نفت سفید یارانه ای درزنجان

افزایش 185 درصدی تصادفات منجر به فوت در جغتای؛ امسال

250 نفر در سازمان تعزیرات جذب می شوند

رشد 12برابری صندلی های ناوگان هوایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

نوبخت: بانک ها تسهیلات کشاورزی را تمهیل کنند

ذهن عمومی جامعه در حال سوق دادن به افزایش توقع است

قیمت طلا 27 دی ماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

افزایش 33 سانتی متری تراز آبی دریاچه ارومیه

فرش باکیفیت کاشان را به قیمت کارخانه در تهران خرید کنید

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اعلام کرد رشد 62درصدی تخلیه و بارگیری کالای نفتی در چابهار

نوبخت: بانک ها تسهیلات کشاورزی را تمهیل کنند

رشد 12برابری صندلی های ناوگان هوایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

وضعیت متراژ مسکن در تهران/ 47درصد آپارتمان ها کمتر از 75متر هستند

بررسی سهم استان های ایران از برف و باران +اینفوگرافی

اقشار بی مسکن 80 درصد درآمد خود را صرف اجاره بها می کنند/ لزوم رفع دغدغه های مردم در بخش مسکن و بازآفرینی شهری

واکنش میرسلیم به قاچاق دام در کشور

طرح ویژه بازرسی و نظارت بر بازار کالا و خدمات در مازندران

محکومیت 732 میلیون تومانی قاچاقچی سوخت در کردستان

کاهش خطر سرمایه گذاری با قانونی شدن ارزهای دیجیتال

استخدام آبدارچی تمام وقت خانم در محدوده ولنجکِ تهران

استخدام فروشنده خانم در مجتمع شهر آفتاب ابهر

انتقاد الویری از سهم شهرداری ها در بودجه 98

استخدام کارشناس فروش،کارشناس خدمات پس از فروش،منشی

استخدام کارگر ساده جهت یک آشپزخانه در تهران

استخدام خیاط ماهر، مزدی دوز و وسط کار در تولیدی پوشاک

استخدام موتور سوار و راننده جهت یک شرکت حمل و نقل در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت ایده آل صنعت

استخدام پرسنل واحد خیاطی جهت کارخانه ای در شهریار

استخدام نظافتچی خانم جهت مهدکودک در غربِ تهران

نیازهای کرمان با ارز صادرات تامین می شود

معضلی به نام طلاق توافقی-صوری برای تامین اجتماعی

معضلی به نام طلاق توافقی-صوری برای تامین اجتماعی