مطالب مرتبط:
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
سقوط طبقه متوسط به جمع فقرا
سقوط طبقه متوسط به جمع فقرا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 16:322018-11-19سياسي

سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا


 مشاور رییس جمهور با اشاره به تغییر توزیع ثروت در جامعه گفت: در حال حاضر دو دهک به دهک های فقیر جامعه اضافه شده و طبقه متوسط از 6 دهک به 4 دهک تقلیل یافته آن هم در شرایطی که درآمد آنها نصف شده است.

- ": اکبر ترکان در دوازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک با اشاره به موضوع تحریم ها و سابقه اعمال تحریم ها علیه کشورمان در طول سنوات گذشته اظهار کرد: در دوران جنگ تحریم های آمریکا علیه ایران بسیار جدی بود ولی در عین حال با توجه به شرایط فضای دنیا، راه حل های زیادی برای مدیران کشورمان در مقابل این تحریم ها وجود داشت.

مثلا شما شاهد بودید که در دوران جنگ و در شرایطی که جنگنده اف 14 تنها در اختیار نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی هوایی ایران بود، ما علیرغم تحریم های جدی آمریکا می توانستیم قطعات این هواپیما را تامین کنیم یا حتی هلیکوپترهای کبری که در اختیار آمریکا، رژیم صهیونیستی و ایران بود نیز شرایط مشابه بود و قطعات این هلیکوپترها به دست ما می رسید لذا تحریم ها علیرغم جدیت آمریکا در اعمالشان علیه ایران به واسطه شرایط جهانی، به گونه ای بود که راه حل هایی برای مقابله با آنها وجود داشت.

مشاور عالی رییس جمهور ادامه داد: در طول این مدت هر چه جلوتر رفتیم کنترل ها سخت تر شد و امروز در شرایطی قرار داریم که یک کانتینر زمانی که در حال بارگیری بر روی یک کشتی است کاملا مشخص است که محتویات آن چیست و همه می توانند نسبت به محتویات آن دسترسی داشته باشند لذا در این شرایط، تحریم ها سخت تر و پیچیده تر از ادوار گذشته است.

ترکان گفت: در شرایط امروز کشور برای آنکه ببینیم چه کاری در مقابله با تحریم های آمریکا می توانیم انجام دهیم و چه راه هایی پیش روی ماست باید پیش از هر چیز وضعیت خود را ارزیابی کنیم.

نرخ رشد اقتصادی کمتر از پیش بینی هاست/3.

5 میلیون بیکار در کشور داریم وی درخصوص وضعیت اقتصاد کشور در شرایط فعلی خاطر نشان کرد: متاسفانه امروز وضعیت نرخ رشد اقتصادی کشور ما پایین و کمتر از پیش بینی هاست و در حوزه اشتغال نیز با مشکل نرخ بیکاری بالا مواجهیم و 3.

5 میلیون بیکار آماده ورود به بازار اشتغال هستند؛ این در حالیست که اگر ما با تمام ظرفیت های خود برای ایجاد اشتغال در کشور تلاش کنیم، قادریم سالانه حدود 700 هزار شغل را ایجاد کنیم ولی این میزان حلقه اشتغال به هیچ وجه با میزان متقاضیانی که سال به سال منتظر ورود به بازار کار هستند و هر ساله نیز به تعداد آنها افزوده می شود به هیچ وجه همخوانی ندارد.

فشار تحریم ها به صادرات نفت، پتروشیمی، حمل و نقل و فلزات اساسی وارد می شود ترکان اضافه کرد: علاوه بر این تحریم ها فشار سنگینی به صادرات نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، حمل و نقل و حتی فلزات اساسی مورد نیاز ما وارد می کند و در داخل نیز با چالش بزرگ نظام بانکی مواجهیم و علیرغم علاقه مندی همه دولتمردان به سرازیر کردن نقدینگی به سمت تولید، نقدینگی و سرمایه به سمت جایی می رود که نرخ بازگشت سرمایه در آنجا بالاست.

بانک ها سالانه 13 درصد پول خلق می کنند/نقدینگی به 1650 هزار میلیارد تومان رسیده مشاور عالی رییس جمهور افزود: متاسفانه در شرایط فعلی شاهد چالش جدی بین بازار پول و سرمایه هستیم و در بازار سرمایه نرخ بازگشت سرمایه به مراتب پایین تر از بازار پول است.

به عنوان مثال بانک ها به طور رسمی سالانه 20 درصد به سپرده ها سود می دهند ولی یک سوال وجود دارد که آیا بانک ها قادرند 20 درصد سود از این سرمایه ها خلق کنند یا خیر؟ این در حالیست که بر اساس گفته آقای سیف رییس سابق بانک مرکزی، بانک ها از این سرمایه ها تنها 7 درصد سود خلق می کنند و مابقی سودی که به سپرده ها می دهند را از محل خلق پول تامین می کنند.

وی گفت: در چنین شرایطی بدیهی است که باید ترازنامه های بانکی منفی شود ولی بانک ها برای پوشاندن این طرازنامه های منفی، دارایی های خود را به صورت غیرواقعی ارزیابی و طوری وانمود می کنند که انگار ضرری متوجه آنها نشده است.

ترکان افزود: در چنین شرایطی وقتی بازگشت سرمایه در سپرده های بانکی به این میزان بالاست و در صنعت نرخ سود در بهترین حالت 10 تا 14 درصد است، طبیعی است که سرمایه گذار پول خود را به جای سرمایه گذاری در صنعت در بانک ها قرار می دهد.

وی با بیان اینکه خلق پول غیرواقعی باعث رشد نقدینگی در کشور شده تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم، میزان نقدینگی در کشور 600 هزار میلیارد تومان بود ولی ابتدای امسال نقدینگی کشور به رقم 1650 هزار میلیارد تومان رسید و این یعنی 3 برابر شدن نقدینگی کشور.

وی تاکید کرد: در شرایطی که تولید ناخالص ملی کشورمان به مراتب کمتر از رشد نقدینگی است این شرایط نمود خود را در افزایش قیمت ها و به خصوص افزایش در بازار داریم، می بینیم یک جایی این رشد نقدینگی اثر خود را در بازار ارز نشان می دهد و طبیعی است وقتی نقدینگی بالا رفت دیگر عصبانیت ما هم چاره ساز نیست.

روزانه معادل 5.

4 میلیون بشکه نفت، انرژی در کشور مصرف می شود ترکان چالش مصرف انرژی در کشور را یکی دیگر از چالش های پیش روی اقتصاد کشور دانست و گفت: در ابتدای دولت یازدهم روزانه 61 میلیون لیتر سوخت در کشور مصرف می شد ولی امروز شاهدیم مصرف روزانه به بیش از 100 میلیون لیتر رسیده است و به عبارتی جمع مصرف گاز و نفت روزانه کشور معادل 5.

4 میلیون بشکه نفت است و جالب اینجاست که به اندازه این میزان مصرف انرژی، ثروت در کشور خلق نمی شود.

مشاور عالی رییس جمهور ادامه داد: این شرایط کشور ماست و از طرف دیگر آمریکا تحریم هایی را اعمال کرده و به دنبال صدمه زدن به این کشور است؛ در چنین شرایطی باید چه راهکارهایی را مد نظر قرار داد؟ کاهش مصرف انرژی اولین راهکار مقابله با تحریم ها وی با ارائه 4 راهکار برای مقابله با تحریم ها گفت: اولین راهکار نقطه ضعف آخر ما یعنی مصرف بالای انرژی در کشور است؛ ما می توانیم این مصرف را کاهش دهیم یعنی اگر 80 میلیارد دلار مصرف انرژی را بتوانیم به 60 میلیارد دلار کاهش دهیم، توانسته ایم 20 میلیارد دلار مصرف را کم کرده و این میزان پول را صرف خلق ثروت و اشتغال کنیم و این امر مسلما شدنی و قابل تحقق است چرا که در دنیا تجربیات زیادی همچون اسکو وجود دارد.

ترکان اضافه کرد: در شرایطی که مصرف انرژی خانگی ما به ازای هر متر مربع 500 کیلووات ساعت در سال است، اروپا 200 کیلووات ساعت به ازای هر متر مربع، انرژی مصرف می کند و هم اکنون نیز هدفگذاری آن برای کاهش این میزان به 50 کیلووات ساعت است.

مشاور عالی رییس جمهور ادامه داد: در حال حاضر شرکت های اسکو برای اصلاح مصرف انرژی در نقاط مختلف دنیا سرمایه گذاری می کنند و به ازای این سرمایه گذاری مثلا 2 سال هزینه مصرف سابق انرژی را دریافت می کند.

صنعت ساختمان موتور محرکه اشتغال و تولید است وی صنعت ساختمان را یکی دیگر از فرصت های پیش روی کشور دانست و گفت: صنعت ساختمان به دلیل آنکه کمترین وابستگی را به خارج از کشور دارد از بهترین فرصت های پیش روی ماست و این صنعت به واسطه 140 رشته ای که به آن وابسته هستند می تواند موتور محرکه ای باشد برای بهبود وضعیت اشتغال و اقتصاد کشور.

لذا شاید لازم باشد برای به حرکت درآوردن این موتور محرکه به سمت تحریک تقاضا برویم چرا که قدرت خرید مردم در بخش مسکن پایین آمده است.

ترکان گفت: در چنین شرایطی حتی اگر با منابع دولتی بتوانیم صنعت مسکن و ساختمان را به حرکت در بیاوریم اوضاع تغییر خواهد کرد.

مشاور عالی رییس جمهور ادامه داد: به عنوان مثال در صنعت ساختمان، نیاز کشور به آزادراه ها نیز وجود دارد و باید اجازه دهیم سرمایه گذاران برای ورود به این صنعت و جذابیت آن، نرخ عوارض راه ها را تعیین کنند و این در حالیست که ما راه های دولتی جایگزین هم داریم و باید به سمتی حرکت کنیم که نرخ بازگشت سرمایه در بخش ساخت آزادراه ها نیز برای سرمایه گذاران جذاب باشد تا این بخش از صنعت ساختمان نیز به حرکت در بیاید.

دو دهک کم درآمد تبدیل به 4 دهک شده اند و درآمد دهک های متوسط نصف شده/گردشگری می تواند توزیع ثروت را متعادل کند وی درخصوص سومین راهکار پیش روی کشور در شرایط فعلی گفت: موضوع گردشگری یکی از مهمترین راهکارهای موجود در شرایط فعلی است و علیرغم اهمیت جذب گردشگران خارجی، گردشگری داخلی نیز می تواند بسیار مفید باشد.

به عنوان مثال امروز شاهدیم که توزیع درآمد در دهک های جامعه به نسبت دهه های اخیر تغییر کرده است.

یعنی قبلا دو دهک ضعیف، 6 دهک متوسط و دو دهک ثروتمند در جامعه داشتیم ولی الان این شرایط تغییر کرده و دو دهک فقیر، گسترش یافته و تبدیل به 4 دهک شده اند و از آن سو 6 دهک متوسط به 4 دهک تقلیل یافته و آن هم در شرایطی که درآمد آنها نصف شده و دو دهک پردرآمد نیز کماکان در جای خود قرار دارند.

ترکان افزود: در چنین جامعه ای که از فقر رنج می برد شما شاهد هستید که خودروهای میلیاردی در خیابان های آن تردد می کند لذا گردشگری داخلی می تواند به بهبود توزیع ثروت در جامعه کمک کند.

چرا که به عنوان مثال مردم در شهرهای پردرآمد تمام سال خود را پس انداز می کنند تا در تعطیلات نوروز یا تعطیلات دیگر به شهرهای مختلف سفر کنند و این پس انداز را خرج کنند و این اتفاق یعنی انتقال ثروت در کشور که باعث چرخش مالی، داد و ستد و رونق اقتصاد در نقاط مختلف کشور می شود.

نخبگان چهارمین راهکار کشور در شرایط تحریم مشاور عالی رییس جمهور حوزه های دانش پایه و شرکت های دانش بیان را چهارمین راهکار در شرایط اقتصادی فعلی کشور دانست و گفت: مسئله خروج استعدادهای برجسته گرچه تعداد کمی را در کشور شامل می شود ولی موضوع مهمی است چرا که از میان یک میلیون و 200 هزار دانش آموزی که سالانه وارد کلاس اول دبستان می شوند حدود 800 هزار نفر دیپلم گرفته و از این تعداد 50 هزار نفر در رشته هایی که پایه توسعه کشور هستند وارد می شوند و از این تعداد 5 هزار نفر نخست این دانشجویان نخبگانی هستند که عصاره همه سرمایه ها و تلاش های ما بوده و نقش مهمی در کشور دارند.

لذا اگر این 5 هزار فرهیخته را از دست دهیم یعنی سرمایه کشور را از دست داده ایم؛ در چنین شرایطی آیا استخدام این فرهیختگان در دستگاه های دولتی مشکل را حل می کند؟! فکر نمی کنم.

بلکه باید برای بهره مندی از این نخبگان شغل متناسب با توان و نخبگی این افراد را خلق کنیم و این موضوع تنها از توان شرکت های دانش بنیان بر می آید و این شرکت ها می توانند در شرایط تحریم ظرفیت های خلاقانه و نوآورانه را برای کشور ایجاد کنند.


کلید واژه ها: شرایط - تحریم - آمریکا - کشور - نرخ رشد اقتصادی - اشتغال - رشد اقتصادی - ایران - رییس جمهور - اقتصاد - دوران جنگ - ترکان - پیش بینی - امروز - اقتصادی - رژیم صهیونیستی - بینی - نیروی دریایی - ایالات متحده - مشاور - بازار - میزان - جامعه - بین المللی - نرخ بیکاری - صهیونیستی - بازار کار - حمل و نقل - هایی - بارگیری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده ماهر ریچتراک در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام کارشناس حسابداری درمجموعه شرکت داده پردازان نوین اهداف

استخدام کارشناس تحلیل و کنترل کیفیت،برنامه نویس وب و #C

استخدام 3 ردیف شغلی در مجموعه شرکت داده پردازان نوین اهداف-قم

استخدام فروشنده حرفه ای آقا در یک شرکت معتبر نمایندگی خارجی

استخدام حسابدار در شرکت بهران آسانبر واقع در شهرک صنعتی پرند

پاسخ گوترش به سوالی درباره ایران

تکمیل 4 فرودگاه کشور تا اتمام دولت دوازدهم

پیامبر(ص): وای بر کسانی که به فاطمه(س) ظلم کنند

عکس/ نمایی از ضریح امیرالمومنین در شب شهادت حضرت زهرا(س)

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفت وگو با فارس: پزشکان از پرداخت مالیات مستثنی نیستند/مبارزه با فرار مالیاتی هیچ استثنایی ندارد

پاسخ وزارت خارجه به ادعاهایی مبنی بر دستگیری یک تبعه آلمانی - افغان به اتهام جاسوسی برای ایران

محل برگزاری مرحله سوم رنکینگ کشوری تیراندازی باکمان

انتقاد پسر موسوی خویینی از پسر هاشمی رفسنجانی!

حاکم شدن افکار مادی بر جو مدیریتی شهری مشهد/ شهرداری مشهد از ظرفیت های دانشجویان برای حل حواشی استفاده کند

واکنش دادستان تهران به رفراندوم حجاب

اظهارات صریح مطهری درباره هاشمی، آملی و خبرگان

غایبان جشن 40 سالگی انقلاب

مطهری: آملی لاریجانی تندروی های آیت الله جنتی را ندارد

طرح خرید خدمات آموزشی موجب گسترش اشرافیت آموزشی و فساد در مدارس می شود/ نمایندگان مجلس از اجرای این طرح خسارت بار جلوگیری کنند

متلک و مزاحمت خیابانی جرم است

فرمانده سپاه پیام تسلیت داد

گردش مالی موسسات کمک آموزشی چقدر است؟

راهکارهای مفید و سازنده برای دعوای کودکان بر سر اسباب بازی

پای «پول و پورن» به سینما باز شد

اقدام پژوهی چگونه توانستم انزوا وگوشه گیری علی را برطرف کنم؟

محبت به حضرت فاطمه(س) در صد جا به درد می خورد

شفافیت بودجه، اعتماد عمومی به دستگاه های دولتی را افزایش می دهد

خاطره شاگرد دیرین امام از دوران انقلاب

چرا در زمان ظهور عمر شیطان به پایان می رسد؟

چرا رییس جمهوری در برخی جلسات شرکت نمی کند؟ / بسته های حمایتی از گناه تصمیمات اقتصادی دولت نمی کاهد/بسته های حمایتی از گناه تصمیمات اقتصادی دولت نمی کاهد

آنها که غمشان رضایت کدخدا بود فقط بر مشکلات کشور افزودند

سایت رادار صد در صد بومی بیرک افتتاح شد

مجمع یا مجلس؛ خط پایان «سی اف تی» کجاست؟

مصوبات مهم مجلس؛ از منع بکارگیری ماهواره تا هدفمندی یارانه ها

آمریکای لاتین عرصه تخاصم چپ و راست افراطی

ترامپ در اقدامی نادر از بازرس پرونده «تبانی با روسیه» تشکر کرد

آصفی: سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام

معاون استاندار مخالف اتصال فارس به دریا بود/ فرماندار لامرد با مشت و لگدِ مردم هرمزگان مواجه شد/ بوشهری ها عصبانی شدند، همه چیز بهم ریخت

از ربات جراح تا ربات های نانو

ترامپ در اقدامی نادر از بازرس پرونده تبانی او با روسیه تشکر کرد

شورای عالی معادن درلرستان باید تشکیل شود

ادعای سقوط هواپیما در مسیر زاهدان تکذیب شد

بی کفایتی های مدعیان تدبیر و امید را بیندازید گردن دولت اسبق

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد: جزییات هزینه های شرکت های دولتی مشخص نیست/شفاف نبودن پیوست 3 لایحه بودجه

مطالعه و نگارش؛ دو شرط لازم برای پژوهشگران حوزوی

چهره خسته ظریف در جلسه دیروز مجمع/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 30 دی 97/ معوقات بانکی معادل بودجه 13 استان +تصاویر

حجت اشرف زاده: هنرمند نباید از محدودیت ها بترسد

لایه های «آموزش»، «پژوهش»، «خدمات»، «تبلیغات و اطلاع رسانی» راهبرد های حضور دین در فضای مجازی هستند

توصیه امام رضا(ع) به دادن صدقه، هرچند اندک

طرحی برای تقسیم استان اصفهان به مجلس تقدیم نشده است

حاجی نمایندگی مجاز «حاتم طایی» توی قرن بیست و یکم بود

تولد دوچرخه را مبارک گردان!

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ مطالعه صحیح و موثر را در دانش آموزانم نهادینه سازم؟

توضیح در مورد خبر دستگیری واردکنندگان مواد مخدر به زندان

رخ نمایی مسجد و محراب زیر گنبد نظام الملک مسجد جامع اصفهان+فیلم

غیبت مجازی مدعی یمانی

مراسم گرامیداشت قدیمی ترین اسیر فلسطینی اهل طولکرم

کدام خط زیباتر است

یک ژنرال بازنشسته، نخستین نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

تحقیق وتفحص از سازمان محیط زیست کلید خورد +متن طرح

شعر فاطمی علاوه بر بیان مصیبت، باید روایتگر سیره حضرت زهرا(س) باشد

معاندین سال 97 را برای آشوب انتخاب کردند/خنثی شدن اکثر توطئه ها در یکسال گذشته

اینفوگرافی / ایرانی ها چقدر موافق آزادی رسانه ها هستند؟

تمدید مهلت ثبت نام ازدواج دانشجویی

رییس دفتر رییس جمهور از آیت الله مومن عیادت کرد

آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزانم را به شرکت در فعالیت ها و کلاس های مکمل و فوق برنامه علاقمند کنم؟

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کتاب و نشر

وزارت علوم یک موسسه آموزشی را بدون مجوز اعلام کرد

نماینده ولی فقیه در سپاه درگذشت سردار دکتر احمد فضائلی را تسلیت گفت

نماینده ولی فقیه در استان البرز : یکی از بهترین فرصت ها برای جمهوری اسلامی، فضای مجازی است / با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

زیباکلام: آقای موسوی خویینی ها! وقتی دادستان بودید، چند هزار نفر سر از اوین درآوردند؟ / انتخابات آزاد و آزادی بیان هیچگاه برای خویینی ها اهمیت پیدا نکرد / زخم تیر شما به انقلاب هنوز خونریزی دارد / با بغض و کینه تاریخ را تحریف کردید

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 30 دی 97

با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت

انتقاد آیت الله سبحانی از پذیرش بیش از نیاز دانشجو

انتقاد عضو جامعه روحانیت مبارز از تخریب تیم دیپلماسی/ احتمال موافقت آمریکا با تمدید معافیت های نفتی برای 5 کشور/ حواشی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام

عمل به امور تشریعی، زمینه رشد و پیشرفت را برای بشریت ایجاد می کند

شرایط تقاضای انجام خدمت نظام وظیفه در آستان قدس رضوی

استفاده از ظرفیت نخبگان حوزه در کاهش آسیب های فضای مجازی

انتقاد رییس مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ

نام نویسی 700 نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم در خراسان شمالی

ماجرای یک نشست ناتمام در وزارت خارجه

طلاب خطبه فدکیه را حفظ کنند

ستاره درخشان خونین

اقدام پژوهی چگونه توانستم به تقویت و توسعه تفکر پژوهشی و توسعه فکری دانش آموزانم یاری رسانم؟

مهم ترین تحریم های اقتصادی بعد از فتنه 88

محمد علی حوثی: مردم یمن از حمله ائتلاف متجاوز به صنعاء هراسی ندارند

30 دی 1357؛ شروط امام برای ملاقات با رییس شورای سلطنت

ختم کلام درباره جبهه اعتدال

ولایت ستیزی دشمنان از دوران آغازین اسلام

افت شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز 97

طلب 84 میلیارد تومانی مسافران بابت تأخیر و لغو پروازها

زیباکلام: آقای موسوی خویینی ها! وقتی دادستان بودید، چند هزار نفر سر از اوین درآوردند؟

تلفات انفجار خط لوله نفت در مکزیک: 66 کشته و 76 زخمی+فیلم و عکس

برپایی آزمون ورودی طرح دانشجو معلم قرآن کریم درخراسان شمالی

احمدی نژاد هم در چالش عکس 10 ساله شرکت کرد+عکس

پاسگاه هایی که دور می خورند

سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا

سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا