مطالب مرتبط:
نگاهی به ظرفیت بخشهای کشاورزی، صنعت و معدن تربت حیدریه
روانسر در بخشهای کشاورزی ، صنعت و گردشگری ظرفیت زیادی دارد
روانسر در بخشهای کشاورزی ، صنعت و گردشگری ظرفیت زیادی دارد
روانسر در بخشهای کشاورزی ، صنعت و گردشگری ظرفیت زیادی دارد
نگاهی به جشنواره ملی عکس زعفران در تربت حیدریه و زاوه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 12:162018-11-19اقتصادي

نگاهی به ظرفیت بخشهای کشاورزی، صنعت و معدن تربت حیدریه


ایرنا- تربت حیدریه در جنوب غربی خراسان رضوی از ظرفیتهای قابل توجهی زیادی در بخشهای مختلف برخوردار است که بکارگیری کامل آنها نه تنها در سطح شهرستان بلکه در خراسان رضوی افزایش بهره وری و شاخصهای اقتصادی را در پی دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، تربت حیدریه 26 هزار خانوار ساکن دارد و در مجموع 79 درصد نیروی کار این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

وجود 91 هزار و 284 هکتار اراضی زراعی و باغی با ظرفیتهای فراوان و تنوع آب و هوایی، تربت حیدریه را یکی از شهرستانهای برتر در تولید و سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در خراسان رضوری قرار داده است.

تربت حیدریه بخاطر تنوع آب و هوایی با برخورداری از 84 هزار و 789 مزرعه، دارای 37 نوع محصول کشاورزی است که سالیانه 559 هزار تن انواع محصولات در آن تولید می شود.

این رقم حدود شش درصد از مجموع تولیدات کشاورزی است و بر این اساس تر بت حیدریه رتبه پنجم را میان 28 شهرستان این استان دارد.

* باغبانی در بخش باغبانی تربت حیدریه دارای 31 نوع محصول با سطحی معادل 23 هزار و 201 هکتار باغ و تولید سالیانه 25 هزار و 354 تن انواع محصولات ، رتبه سوم استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است .

در مجموع شهرستان تربت حیدریه در تولید و سطح زیر کشت 29 نوع محصول زراعی و باغی در مقایسه با سایر شهرستانها ، رتبه اول تا سوم استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

* دام در بخش امور دام نیز تربت حیدریه دارای 771 هزار و 807 واحد دامی است که سالیانه بیش از 36 هزار تن شیر ، حدود چهار هزار تن گوشت قرمز ، 6 هزار و 795 تن گوشت سفید ، 820 تن تخم مرغ ، 22 تن عسل ، 100 تن انواع آبزیان و 560 تن نخ ابریشم در این شهرستان تولید و به بازارهای مصرف عرضه می شود.

* کشاورزی رتبه دوم استان بعد از مشهد از لحاط تعداد و سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای مربوطه به شهرستان تربت حیدریه است.

یکی از شاخص ترین و کارآمد ترین محصول شهرستان که در ایران و جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده ، زعفران است و با توجه به اینکه عمده زعفران تولیدی در جهان مربوط به خراستان رضوی است بر همین اساس نیز این کالای مهم با توجه به ارزی مناسب آن، همواره رتبه نخست را در بین کالاهای صادراتی این استان به خود اختصاص داده است.

هم اکنون محصول زعفران جای خود را در بازارهای دنیا یافته و همیشه بیشترین حجم صادرات غیرنفتی خراسان را به خود اختصاص داده است.

بنا به گفته مسئولان، 138 هزار بهره بردار بخش کشاورزی این استان در حوزه زعفران فعالیت دارند و در مجموع 800 هزار تن در خراسان رضوی در امور مرتبط با کاشت، برداشت، فراوری و صاردات این محصول فعالیت دارند.

طبق آمار، 90 درصد زعفران تولیدی ایران محصول مزارع خراسان است و 87 هزار هکتار از مزارع این استان زیر کشت زعفران قرار دارد و به طور میانگین از هر هکتار چهار تا پنج کیلوگرم زعفران برداشت می شود و بر این اساس پیش بینی می شود امسال 310 تن زعفران در خراسان رضوی تولید شود.

در 6 ماه نخست امسال 85 تن زعفران به ارزش 115 میلیون دلار از استان خراسان رضوی به کشورهای مختلف جهان صادر شد و این در حالیست که در 6 ماه پارسال، 65 تن محصول زعفران خراسان رضوی به ارزش 88 میلیون دلار به کشورهای مختلف جهان صادر شده بود.

با افزایش قیمت دلار میزان صادرات زعفران خراسان رضوی رشد بسیار داشت و این روند نیز همچنان ادامه دارد.

تولید زعفران یکی از مهمترین منابع اشتغال و درآمد تربت حیدریه است که برای حدود 400 هزار نفرروز طی مراحل کاشت، داشت و برداشت اشتغال ایجاد می کند و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان زاوه در مجاورت تربت حیدریه نیز 17 هزار نفر است که بیش از 90 درصد آنها به کشت زعفران مشغولند.

به ازای هر هکتار زمین زعفران در زاوه 220 نفرروز مشغول کار هستند که در مجموع 70 هزار نفر اشتغال مستقیم و 2 تا سه برابر این رقم اشتغال غیرمستقیم ایجاد می کند.

* صنایع تبدیلی با توجه به ظرفیت بالای تربت حیدریه در زمینه محصولات کشاورزی و نیز وجود معادن غنی ، همواره صنایع تبدیلی مورد توجه بوده است بطوری که در سال 1328 کارخانه قند با توجه به وجود کشت چغندر قند در سطح بیش از 9 هزار هکتار از زمین های کشاورزی در این شهرستان تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت.

از نظر وضعیت صنایع تبدیلی بخش کشاورزی ، این شهرستان با دارا بودن سه واحد کارخانه تولید فرآورده های لبنی به ظرفیت سه هزار و 302 تن در سال و یک کارخانه بزرگ با ظرفیت بیش از سه هزار تن در روز ، 2 واحد کارخانه تولید خوراک دام طیور و آبزیان ، سه واحد بسته بندی و فرآوری زعفران، 2 پروژه مهم مجتمع دامداری و گلخانه ای ، سه واحد کارخانه بوجاری بذر ، یک واحد تولید عرقیات ، یک واحد سردخانه بزرگ پنج هزار تنی ، سه کارخانه پنبه پاک کنی و یک کار خانه قند در وضعیت بسیار مناسبی قرار داشته و بنابر آمار موجود ، تربت حیدریه همواره جزو پنج شهرستان برتر استان خراستان رضوی از لحاظ کارخانه های صنعتی و تبدیلی محسوب می شود.

شهرستان تربت حیدریه دارای 2 شهرک صنعتی در شهر تربت حیدریه و بخش رباط سنگ است که در بین پنج شهرستان برتر استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

از دیگر صنایع تبدیلی در تربت حیدریه ، می توان به کارخانه پنیر کامل نوین (رخ) ، کارخانه شیر پاکان رضوان ، خوراک دام خراسان ، خوراک دام ترنانه و خوراک دام رباط سنگ و کدکن ، نکتار شهد دیس ، ، عرقیات شاد گل ، نان رضوان ، کیک و کلوچه ، ماکارونی مهسان ، تولید لوازم روشنایی ، کاشی زرین ، بسته بندی گوشت ، قند ریزی قنادان و وجود سردخانه میوه و مواد غذایی به ظرفیت پنج هزار تن اشاره کرد.

* صنعت شهرستان تربت حیدریه دارای 203 واحد صنعتی و معدنی فعال است که از جمله آنها می توان به 28 واحد صنعتی تولید محصولات غذایی و آشامیدنی ، 10 واحد تولیدی ساخت منسوجات ، سه واحد صنعتی تولیدی ساخت کاغذ و محصولات کاغذی ، 2 واحد کک و فراورده های نفتی ، 6 واحد صنعتی ساخت مواد و محصولات شیمیایی ، 15 واحد صنعتی تولیدی محصولات پلاستیکی و لاستیکی ، 76 واحد معدنی سایر محصولات کانی غیر فلزی و 9 واحد تولیدی صنعتی ساخت ماشین آلات و تجهیزات اشاره کرد.

* معدن تربت حیدریه با در اختیار داشتن 25 معدن ، دارای معادن بسیار غنی و با ارزشی بوده که از لحاظ ارزش عملکرد اقتصادی در استان رتبه سوم و از لحاظ ارزش تولیدات مواد معدنی رتبه پنجم استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

توسعه صنعت و معدن در تربت حیدریه با توجه به نزدیکی خطوط جاده ای و راه آهن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از جمله معادن مهم شهرستان تربت حیدریه می توان به معدن طلای کوه زر ، خاک صنعتی جنوب رود معجن ، خاک صنعتی آگام ، خاک صنعتی حوض سرخ ، سنگ آهک اسفیوخ مرکزی ، گچ سرگلون ، سنگ لاشه کمر زد کامه پایین ، گرانیت مشکی سنگ تربت حیدریه ، گرانیت مشکی بایگ ، گرانیت سنونج بایگ ، سنگ تزیینی مرمریت عنبرسرا ، مرمریت رود شور ، سنگ تزیینی مرمریت تلخ بخش و سنگ تزیینی مرمریت نجم آباد اشاره کرد.

* کارخانه های در دست ساخت از جمله کارخانه های مهم در حال احداث در شهرستان تربت حیدریه ، کارخانه پشم شویی و ریسندگی و رنگرزی ، چرم و سالامبور پوست گاو ، گوساله ، گوسفند و بز ، ایجاد صنایع جانبی ابریشم ، کارخانه تنظیف پر مرغ ، تولید پودر استخوان ، تولید مقوا از ضایعات کشاورزی ، پنبه هیدروفیل ، تولید کودهای ریز مغذی ، کنسانتره میوه جات ، فرآوری گیاهان دارویی ، غذای کودک و آجیل ، کنسرو مواد غذایی ، تصقیه نمک ، ، شکلات سازی ، دارو های دامی ، ادوات کشاورزی ، کاغذ سازی و کارخانه ترشیجات و مرباجات است ضمن اینکه کارخانه های سیمان، فولاد و قطعات خودرو از مهمترین کارخانه های شهرستان محسوب می شود.

* نفت و گاز تربت حیدریه به عنوان یکی از سه قطب بزرگ پخش فرآوردهای نفتی خراسان رضوی مطرح است به گونه ای که سه منطقه نفتی زیر در خراسان رضوی وجود دارد: 1.

مشهد شامل مشهد - قوچان- نیشابور- درگز – تربت جام – تایباد – سرخس و فریمان 2.

تربت حیدریه شامل تربت حیدریه - کاشمر – دولت آباد – خلیل آباد – محولات – خواف – رشتخوار – گناباد 3.

سبزوار شامل سبزوار و بردسکن در مجموع می توان گفت که در صورت داشتن برنامه مدون ، منسجم و اصولی و با به کارگیری از ظرفیت های موجود ، علاوه بر اشتغالزایی مناسب و اصولی و بهبود وضعیت اقتصادی خانوارها ، می توان در ارتقای شاخص های اقتصادی تربت حیدریه که یکی از قطب های مهم تولید در خراسان رضوی است ، گام های موثرتری برداشت.


کلید واژه ها: تربت حیدریه - خراسان رضوی - کشاورزی - خراسان - تولید - استان - رتبه - زعفران - انواع - بازارهای دنیا - صادرات - هوایی - جهان - شاخص - درصد - گوشت - بهره وری - اقتصادی - تخم مرغ - افزایش - اشتغال - گزارش - همیشه - ایران - سفید - جنوب - صنعت - مشهد - پنجم - معدن

آخرین اخبار سرویس:
اصناف شهر اراک مشمول 50درصد تخفیف عوارض کسب می شوند

تلفن همراه؛ عامل افزایش 37 درصدی موارد بستری در بیمارستان

10 دسامبر؛ زادروز مردی که به کتابخانه ها نظم داد

راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

استخدام فروشنده مجرب در فرشگاه برند پوشاک آقایان

مدل قیمت گذاری اینترنت تغییر می کند/ آزادسازی نرخ اتصال اولیه

واردات هر میزان ارز به کشور آزاد شد

استخدام مسئول دفتر و منشی خانم در یک شرکت معتبر

تکلیف کارت سوخت بعد از خرید و فروش خودرو چیست؟

استخدام تعدادی فروشنده خانم در کافه شیرینی 10

تیک افزایش قیمت، اقتصاد ایران را رها می کند؟

ماجرای کلیه فروشی پرسنل بیمارستانی در کرج

استخدام کارشناس مسلط به شبکه برای شرکتی در اصفهان

استخدام کارشناس کامپیوتر در شرکت فناوران شبکه چهلستون

فارس گزارش می دهد اما و اگرهای معافیت جدید مناطق آزاد / 5 ابهام درباره معافیت جدید در مناطق آزاد

روزنامه شوت| یک امتیاز به قیمت سنگ و فحاشی

افزایش 20 درصدی قیمت در ارتقای کیفیت نان در گیلان موثر است

«حلقه دوم طرح ترافیک» آلودگی هوا را کاهش نمی دهد

رشد قیمت مسکن به جنوب شهر سرایت کرد+ آمار

فراز و وفرود یارانه از89 تا97

معاملات نیمایی در آستانه 11 میلیارد یورو

کهن ترین جنگل های دنیا با انتقال آب خزر چه بلایی سرش می آید؟

فکر می کردید روزی البرز هم کانون ریزگرد شود؟!

سهم آب نخیلات غارت نشود/ نخل داران چشم انتظار تدبیر مسئولان

مظنه آپارتمان در محدوده نارمک

متخلف بهداشتی عرضه شیرخام در سبزوار به زندان محکوم شد

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما

حسابرسی نشدن حدود 600 شرکت دریافت کننده ارز دولتی

از حدود 600 شرکت دریافت کننده ارز دولتی، حسابرسی نشده است

یادداشت/محمد حسین زاده پاریس در آتش «معاهده پاریس»

کسری تجاری آمریکا رکورد 10 ساله زد

یک هیات چینی برای سرمایه گذاری در فولاد به ابرکوه سفر کرد

چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می دوند

یک هیات چینی برای سرمایه گذاری در فولاد به ابرکوه سفر کرد

یک هیات چینی برای سرمایه گذاری در فولاد به ابرکوه سفر کرد

52 رشته قنات شهرستان خاتم مرمت و بهسازی شد

گام دوم بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

بخش امنیت سایبری در کشور جدی گرفته نمی شود

قیمت انواع دستمال مرطوب در بازار

مظنه فروش دنا در بازار چقدر است؟

قیمت هر کیلو خاموت در بازار آهن چقدر است؟

قیمت خدمات خشکشویی ویژه آقایان

شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت

برنامه ریزی برای استقرار دومین شرکت خودروسازی در خراسان رضوی

52 رشته قنات شهرستان خاتم مرمت و بهسازی شد

احیا و راه اندازی مجدد 3000 واحدصنعتی تا پایان سال

ارزانی 7 تا 11 درصدی لبنیات از فردا

آخرین وضعیت بارش های ایران

چه کسانی «ترکِ کار» می کنند؟

غرفه ایران در نمایشگاه خیریه بلگراد نمونه شد

52 رشته قنات شهرستان خاتم مرمت و بهسازی شد

اینفوگرافی / نگاهی به وضعیت اقتصاد سلامت در ایران

معاملات نیمایی به 11 میلیارد یورو رسید

بی توجهی به مشکلات اقتصادی آسیب های جدی به همراه دارد

راهکارهای پرداخت آنلاین ارزی با نیک پرداخت

8 هزار روستا با تانکر آبرسانی می شود

معاون دریایی سازمان بنادر در گفت وگو با فارس عنوان کرد برگزاری نشست 5جانبه ارتقای ایمنی تردد شناورها در خزر

نکاتی راجع به فرانسه و اعتراضات اخیر/ اینها هیچ ربطی به طرح نقدی سازی یارانه بنزین در ایران ندارد

50 درصد مواد اولیه فرش فرش وارداتی است

کسانی که برای سود خودرو ثبت نام کردند ضرر هنگفتی خواهند کرد

فروش نفت که نشد کار!

تنها سنگ ریزه هایی یافت شده از ماه به قیمت 855 هزار دلار فروش رفتند

خودروسازی که لیاقت حمایت ندارد!

پرداخت وام 110 میلیونی به انبوه سازان مسکن

کپی برداری چین به محصولات ایرانی هم رسید‍!

جزییات اعمال محدودیت تراکنش‎ های بانکی اعلام شد

شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت

دستور جهانگیری برای تامین کالا های مورد نیاز شب عید

تماشا کنید: مک لارن 720S اسپایدر معرفی شد

آغاز مجدد تعاملات بانکی ایران و چین

نتایج یک نظرسنجی: چهره های محبوب ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟

رییس جمهور ونزوئلا از فروش نفت این کشور با ارز دیجیتال پترو خبر داد

انتشار ویدیویی مبنی بر امکان «دوبار خرج کردن» در بیت کوین SV !

کنگره آمریکا به دنبال جلوگیری از دستکاری بازار ارزهای دیجیتال

فروش گوشی مبتنی بر بلاک چین HTC با ارزهای دیجیتال آغاز شد

پرداخت سومین حقوق معوقه کارکنان شرکت نیشکر هفت تپه تا آخر هفته

64 واحد تولیدی قزوین با حدود 6هزارکارگر وضعیت بحرانی دارد

پیام های نگران کننده بودجه برای مردم/سال 98 سخت ترین سال بودجه ای است

جزییات اعمال محدودیت تراکنش‎ های بانکی

خبر خوش برای کارکنان هفت تپه

برند Honor مراسم رونمایی از خاص ترین میان رده سامسونگ را خراب می کند؟

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت چیست؟

صف خرید برای پسته 200 هزار تومانی!

سومین حقوق معوقه کارکنان نیشکر هفت تپه این هفته پرداخت می شود

نخستین ارز دیجیتال بومی در آذربایجان غربی به زودی عمومی می شود

بررسی یک الگوی تاریخی تکرارشونده سقوط قیمت بیت کوین تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تقریباً تمام ارزهای دیجیتال بزرگ شاهد سقوط 90 درصدی نسبت به بالاترین قیمت تاریخ خود بوده اند

درباره همکارانتان تجدیدنظر کنید آقای رییس جمهور/ وزرایی که گرانی های بی حد و مرز آنها را تکان نمی دهد، نمی توانند مشکلات پیچیده کشور را حل کنند/ فرصت چندانی باقی نمانده است

گران فروشی سیلندر گاز با مجوز دولت

جزییات اعمال محدودیت تراکنش‎ های بانکی اعلام شد

آمار عجیب کتک کاری زنان سمنانی

معاملات نیمایی به 11 میلیارد یورو رسید

سود سهام عدالت واریز شد+توضیحات

مصوبه مهم شورای عالی اقتصادی ابلاغ شد/ورود بدون محدودیت ارز به کشور

چرایی عدم موفقیت در بهبود فضای کسب و کار

بازار خرید خودروهای دست دوم دوباره داغ شد

واکنش تمسخرآمیز به جریمه 70میلیاردی تعزیرات

به گرانفروشی ادامه می دهیم!!!

2720 نفر عضو هیئت مدیره شرکت های جانبی ایران خودرو و سایپا هستند

نگاهی به ظرفیت بخشهای کشاورزی، صنعت و معدن تربت حیدریه

نگاهی به ظرفیت بخشهای کشاورزی، صنعت و معدن تربت حیدریه