مطالب مرتبط:
مکش منابع نفتی و استقراضی
مکش منابع نفتی و استقراضی
امروز موشک به نقطه قوت کشور تبدیل شده است/ ینکه منابع نفتی را رها کنیم امکانپذیر نیست/ ایران عاقل تر از این است که در برابر تحریک دشمن مقابله به مثل کند
میشل عون: به رغم تهدیدات اسراییل مصمم به استفاده از منابع نفتی مان هستیم
واشنگتن به دنبال نا امنی برای غارت منابع نفتی سوریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 10:502018-11-19اقتصادي

مکش منابع نفتی و استقراضی


بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در نیمه نخست سال جاری میزان درآمدهای نفتی به دلیل رشد بهای نفت و ارزش برابری دلار در بودجه 8 هزار میلیارد تومان بیشتر از مقدار برآورد بوده، - اما حتی این درآمدها نیز باعث نشده که دولت از درآمدهای استقراضی دست بکشد و به میزان 42 هزار میلیارد تومان از درآمدهای استقراضی با انتشار اوراق مالی برده است.

بانک مرکزی آمارهای مالی و بودجه را در 6 ماه نخست سال جاری منتشر کرد.

این آمارها نشان می دهد که میزان کل درآمدهای بودجه در نیمه نخست سال جاری به حدود 168 هزار میلیارد تومان رسیده است.

درآمدهای دولت در آمار پولی و مالی را می توان به چهار بخش اساسی تقسیم بندی کرد.

دو بخش درآمدها مالیاتی و سایردرآمدها به عنوان درآمدهای عملیاتی دولت محسوب می شوند.

شعار سال: "بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در نیمه نخست سال جاری میزان درآمدهای نفتی به دلیل رشد بهای نفت و ارزش برابری دلار در بودجه 8 هزار میلیارد تومان بیشتر از مقدار برآورد بوده، اما حتی این درآمدها نیز باعث نشده که دولت از درآمدهای استقراضی دست بکشد و به میزان 42 هزار میلیارد تومان از درآمدهای استقراضی با انتشار اوراق مالی برده است.

البته حدود یک سوم این درآمدها در بخش پرداخت های عمرانی هزینه شده، اما عمده مکش منابع نفتی و استقراضی بودجه به دلیل هزینه های جاری در نیمه نخست بوده است.

همچنین بررسی ماهانه جزییات منابع و مصارف بودجه نیز نشان می دهد که در خرداد ماه پرداخت عمرانی و هزینه استقراضی، رشد قابل توجهی داشته و حاکی از آن بوده که بار اصلی پرداخت های عمرانی، بر روی دوش منابع استقراضی بوده است.

22 هزار میلیارد تومان کسری درآمدهای مالیاتی بانک مرکزی آمارهای مالی و بودجه را در 6 ماه نخست سال جاری منتشر کرد.

این آمارها نشان می دهد که میزان کل درآمدهای بودجه در نیمه نخست سال جاری به حدود 168 هزار میلیارد تومان رسیده است.

درآمدهای دولت در آمار پولی و مالی را می توان به چهار بخش اساسی تقسیم بندی کرد.

دو بخش درآمدها مالیاتی و سایردرآمدها به عنوان درآمدهای عملیاتی دولت محسوب می شوند.

البته در بخش درآمدهای عملیاتی، بخش اصلی درآمدهای مالیاتی است که رقم بیشتری نسبت به سایردرآمدها را به خود اختصاص داده است.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در 6 ماه نخست سال جاری 3/ 50 هزار میلیارد تومان از سمت مالیات ها به بودجه واریز شده است که البته میزان پیش بینی وصول درآمدها طی نیم سال نخست، 4/ 72 هزار میلیارد تومان بوده و نشان می دهد که 22 هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی در نیمه نخست سال جاری محقق نشده است، روندی که احتمالا باعث شده فشار به سایر راه های منابع (نفتی و استقراضی) بیشتر شود.

اگر دو هفته نخست سال جاری را در نظر نگیریم، به طور کلی درآمد مالیاتی در هر هفته به طور متوسط 3/ 2 هزار میلیارد تومان ثبت شده است.

در بین ماه های نخست نیم سال 97 نیز، درآمدهای مالیاتی دارای آهنگ یکسانی نبوده است، بیشترین درآمد مالیاتی در یک ماه، در تیرماه سال جاری گزارش شده که این رقم 3/ 12 هزار میلیارد تومان بوده است، با توجه به اینکه آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی در تیرماه بوده است، رشد درآمدهای مالیاتی در انتهای بهار و ابتدای تابستان، مشهود است.

در مقابل در فروردین ماه درآمد مالیاتی تنها 2/ 5 هزار میلیارد تومان بوده و با توجه به تعطیل بودن روزهای ابتدایی سال، این روند حاکم شده است.

در شهریور ماه نیز میزان درآمدهای مالیاتی با ثبت رقم 4/ 7 هزار میلیارد تومان نسبت به سایر ماه ها، کمتر گزارش شده است.

در بخش دیگر، سایر درآمدها به درآمدهای غیرمالیاتی دولت معروف است.

این درآمدها شامل فروش خدمات و کالاهای دولتی، درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، جرایم و خسارات و سایر درآمدها است.

این درآمدها در نیمه نخست سال جاری 1/ 13 هزار میلیارد تومان بوده که البته پیش بینی شده بود (رقم مصوب در 6 ماه نخست سال جاری) به 7/ 37 هزار میلیارد تومان برسد.

به بیان دیگر، در نیمه نخست سال جاری تنها حدود یک سوم درآمدهای غیرمالیاتی دولت، محقق شده است.

بیشترین رقم این درآمدها در شهریور ماه سال جاری بوده که 5/ 3 هزار میلیارد تومان ثبت شد، کمترین رقم نیز در اردیبهشت ماه گزارش شد که میزان درآمدهای غیرمالیاتی 900 میلیارد تومان بوده است.

اثر دو عامل در رشد درآمدهای نفتی بخش مهم دیگر درآمدها، منابع حاصل از فروش نفت و محصولات و فرآورده های نفتی است.

در 6 ماه نخست سال جاری میزان درآمدهای نفتی 63 هزار میلیارد تومان گزارش شده است، پیش بینی شده بود که میزان درآمدهای نفتی در 6 ماه نخست سال جاری 8/ 54 هزار میلیارد تومان باشد که آمارها نشان می دهد، میزان تحقق درآمدهای نفتی در بودجه 8 هزار میلیارد تومان بیشتر از میزان مصوب بوده است.

این موضوع نشان می دهد که به رغم پیش بینی کاهش درآمدهای نفتی به واسطه تحریم ها، در بودجه کفه درآمدهای نفتی سنگینی کرده و هنوز ترکش تحریم ها به درآمدهای نفتی، اصابت نکرده است.

بیشترین درآمد ماهانه نفتی در خرداد ماه سال جاری ثبت شده که 3/ 14 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در شهریور ماه به سطح 2/ 9 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

به نظر می رسد که دو عامل در بالا رفتن درآمدهای نفتی دولت در نیمه نخست سال جاری نقش داشته است، نخست اینکه نرخ برابری دلار در بودجه سال 1397 به میزان 3854 تومان در نظر گرفته شده بود، این در حالی است که با توجه به افزایش قیمت نرخ ارز به نظر می رسد، نرخ مورد استناد برای برابری دلار در بودجه حداقل 4200 تومان در نظر گرفته شده است، نکته دیگر نیز این موضوع است که قیمت هر بشکه نفت خام در بودجه 55 دلار در نظر گرفته شده، این در حالی است که بهای نفت در نیمه نخست سال جاری رشد قابل توجهی داشت و بیشتر از 55 دلار بوده است.

این دو عامل باعث شده که نقش نفت در نیمه نخست سال جاری بسیار پررنگ تر از سایر درآمدها باشد.

عبور درآمد استقراضی از حد مقرر بخش دیگر درآمدهای دولت، واگذاری دارایی های مالی است که در اصلاح بودجه ای، به استقراض و ایجاد دین به منظور تامین مالی در بودجه واگذاری دارایی مالی گفته می شود زیرا دولت در قبال قرضی که از مردم و بازار می گیرد، یک برگه اوراق بهادار و مانند آن (دارایی مالی) به آنها می دهد.

در نیمه نخست سال جاری میزان درآمدهای استقراضی دولت، به 9/ 41 هزار میلیارد تومان رسیده که این درآمد، 10 هزار میلیارد تومان بیشتر از مقدار مصوب بودجه است.

به بیان دیگر، قانون گذار به دولت اجازه داده که در کل سال 1397 63 هزار میلیارد تومان از درآمدهای خود را از طریق انتشار اوراق تامین کند که حدود 42 هزار میلیارد تومان (66 درصد) از ظرفیت این درآمد، در نیمه نخست سال جاری، محقق شده است.

این درآمدها نسبت به مدت مشابه سال قبل، 65 درصد رشد داشته است.

روند انتشار اوراق دولت، در نیمه نخست سال جاری، روند نامتقارنی دارد به نحوی که درآمد استقراضی در خرداد ماه سال جاری 3/ 20 هزار میلیارد تومان بوده است، اما در ماه های دیگر، استفاده از درآمدهای استقراضی، بسیار کمتر بوده به نحوی که مرداد ماه با 3/ 8 هزار میلیارد تومان و اردیبهشت ماه با3/ 5 هزار میلیارد تومان بیشترین رقم را به ثبت رسانده اند.

در مجموع در سمت درآمدها مشخص است که سهم مالیات از درآمدها کاهش یافته، اما حتی افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت دلار نیز نتوانسته تعادل را در سمت درآمدها به وجود بیاورد، در نتیجه میزان انتشار اوراق مالی در نیمه نخست سال جاری، قابل توجه بوده است.

رشد 22 درصدی منابع جاری در سمت هزینه های بودجه، می توان به سه مورد پرداخت های هزینه ای ، پرداخت عمرانی و پرداخت اوراق مالی اشاره کرد.

در مجموع طی نیمه نخست سال جاری، 162 هزار میلیارد تومان صرف این هزینه ها شده است.

نکته قابل توجه این که میزان هزینه های جاری دولت، نسبت به دو هزینه دیگر به مقدار قابل توجهی بیشتر بوده است.

عمده هزینه های جاری دولت، شامل حقوق و دستمزد، استفاده از کالا و خدمات، یارانه و سایر موارد است.

به نظر می رسد در سال جاری بخش قابل توجهی از هزینه های دولت، صرف پوشش هزینه اعطای یارانه ها و تامین منابع صندوق بازنشستگی شده است.

میزان هزینه های جاری در نیمه نخست سال جاری به میزان 131 هزار میلیارد تومان بوده که البته رقم مصوب برای نیمه نخست سال جاری 150 هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

رقم عملکرد، نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 22 درصدی را ثبت کرده است.

همچنین بررسی ها نشان می دهد پرداخت های هزینه ای در همه ماه های سال یکسان نبوده است.

کمترین ماه فروردین بوده که با توجه به تعطیلی های آن، نمی توان آمار آن را با دیگر ماه ها مورد بررسی قرار داد.

اما پس از آن، شهریور ماه با ثبت رقم 19 هزار میلیارد تومان، نسبت به ماه های دیگر، آمار پایین تری را ثبت کرده، این در حالی است که تیر و مرداد با ثبت رقم 6/ 26 هزار میلیارد تومان، پرهزینه ترین ماه های نیمه نخست سال، برای دولت بوده اند.

جهش پرداخت های عمرانی در خرداد ماه بخش دیگری از هزینه های دولت، تملک دارایی های سرمایه ای است که در بودجه به پرداخت های عمرانی نیز شناخته می شود، اصولا در بودجه کشور، بالا بودن هزینه های جاری دولت باعث می شود که در عمل منابعی برای پرداخت هزینه های عمرانی وجود نداشته باشد و تنها در زمان هایی که دولت ها، درآمدهای نفتی بالا داشته اند، توانسته اند میزان پرداخت های عمرانی را افزایش دهند.

آمارها نشان می دهد میزان پرداخت های عمرانی در 6 ماه نخست سال جاری به 6/ 26 هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم نسبت به نیمه نخست سال قبل 5/ 3 برابر شده است.

اما نکته قابل توجه اینکه آمار پرداخت های عمرانی عمدتا در ماه خرداد منظور شده که در این ماه میزان پرداخت های عمرانی به 4/ 21 هزار میلیارد تومان رسیده است اما در ماه های بعد و قبل عمدتا میزان پرداخت های عمرانی در سطح حدود یک هزار میلیارد تومان بوده است.

در واقع این سوال وجود دارد که آیا تمام این هزینه های عمرانی تنها در خرداد ماه صرف شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه درخصوص پرداخت های عمرانی نیمه نخست سال جاری توضیح داده است که در نیمه نخست از 16 هزار میلیارد تومان اوراق مالی استفاده کرده اند.

به بیان دیگر، از 42 هزار میلیارد تومان درآمد استقراضی دولت، 16 هزار میلیارد تومان (38 درصد) صرف پرداخت های عمرانی و مابقی صرف هزینه های جاری شده است.

به گفته نوبخت، بخش قابل توجهی از پروژه های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شده است، به طوری که کل واگذاری های دولت از نیمه سال 94 تا خرداد سال 96 بالغ بر 44 هزار و 131 پروژه بوده و صرفه جویی سالانه دولت 4 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.

بخش سوم هزینه های دولت پرداخت اوراق مالی یا تملک دارایی های سرمایه ای است، که به نظر می رسد کم توجه ترین بخش در نیمه نخست سال جاری بوده است.

در واقع این بخش معادل بازپرداخت بدهی و دیون مانند بازپرداخت اصل و سود اوراق مالی دولت است.

بر اساس آمارهای بودجه در نیمه نخست سال قرار بود 7/ 15 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت، پرداخت شود اما آمارها نشان می دهد که تنها 7/ 4 هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

این در حالی است که در سمت دیگر دولت به میزان 42 هزار میلیارد تومان از اوراق مالی بهره برده است.

این روند نشان دهنده نبود تعادل در منابع و مصارف استقراضی دولت است که تداوم این عدم تعادل منجر به افزایش کسری بودجه در سال جاری و همچنین در سال های آتی است.

تداوم این روند با توجه به تشدید تحریم ها در نیمه نخست سال جاری، کار دولت را برای تراز کردن بودجه سخت خواهد کرد و احتمالا بیشتر به سمت درآمدهای استقراضی پیش خواهد رفت.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه نشریات کشور تاریخ انتشار 26 آبان 97، کدخبر: 3829870، www.

magiran.

com
کلید واژه ها: میلیارد - مالی - بانک مرکزی - بودجه - آمار - مالیات - میزان - نشان - مرکزی - دولت - بانک - نفتی - بهای نفت - هزینه - منتشر - اوراق - دلار - پیش بینی - خرداد - بینی

آخرین اخبار سرویس:
رییس سازمان فناوری اطلاعات: قابلیت ویرایش آنلاین اطلاعات کارت سوخت دائمی خواهد بود

قطر حداقل 20 میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری می کند

طوطیایی: بخش کشاورزی باید به خاطر از بین رفتن منابع آب شاکی باشد نه متهم/ 60 درصد از اراضی کشاورزی در اختیار بزرگ مالکان است

رییس کمیته امداد: هر یتیم در ایران 5 حامی مالی دارد/ افزایش وام های کمیته امداد

فارس گزارش می دهد تخفیف قابل توجه به مشتریان دارای معافیت نفت ایران با چه توجیهی؟

شایعه استعفای داماد رییس جمهور تایید شد

آخرین اقدامات بانک مرکزی برای ایجاد پیمان های پولی

آغاز برخورد با عرضه پوشاک قاچاق از ابتدای دی ماه

30 میلیارد ریال برای تکمیل هتل ورزش یاسوج نیاز است

طرح ویژه نظارتی بازار یلدای آذربایجان شرقی اجرا می شود

کارگاه تولید برای بانوان معتاد بهبود یافته شیروان ایجاد شد

بیش از 130 مرکز رشد در واحدهای دانشگاه آزاد کشور فعال است

4 هزار خانوار در استان زیر پوشش کمیته امداد قرار گرفتند

میزگرد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در ایرنا شهرکرد برگزار شد

ایجاد شهر جدید در آستارا بررسی می شود

زندان خلخال واحد تولید پوشاک می شود

نگاهی دقیق تر به لوکس ترین لیموزین دایملر + تصاویر

امسال 915 هزار تن انار تولید شد

مبادی های غیر رسمی قاچاق در ایلام شناسایی شوند

کارخانه کمپوست لنگرود سال آینده بهره برداری می شود

کاهش نرخ ارز با اقدامات موثر بانک مرکزی

سازمان حمایت: قیمت خودروها نهایی نشده است

کاهش نرخ ارز سناریو مقابله با تحریم ها بود

احتمال اجرایی شدن استفاده از «کارت سوخت» از اواسط دی ماه

طرح 30 روزه خاموشی چاه های کشاورزی ابرکوه پایان یافت

آخرین آمار از ثبت نام کنندگان کارت سوخت المثنی

رأی دیوان عدالت اداری به معافیت مالیاتی کتاب فروشی

پیش فروش سری جدید محصولات ایران خودرو از امروز

11 روستای آذربایجان غربی از نعمت برق محروم هستند

حذف سه دهک از یارانه بگیران توسط استانداران/ اختصاص درآمدها به تولید، حمل و نقل و معیشت

سازمان حمایت: قیمت خودروها نهایی نشده است

کشور ازدواج های زودهنگام + تصاویر

7 ایرلاین خارجی از ایران رفتند؛ کاهش 19 درصدی پروازهای فرودگاه امام

امکان خرید سوخو وجود ندارد/ برخی قطعات آمریکایی است

نفت آماده سومین عرضه به بورس؛ این بار ریالی

ایجاد حساب واحد خزانه به انضباط مالی دولت کمک می کند

از 19 پروژه بندری با سرمایه گذاری 1800 میلیاردتومانی بخش خصوصی بهره برداری می شود

تصاویر/ مرغ؛ از کشتارگاه تا ویترین

واریز بسته حمایتی کارگران از امروز/ بسته بازنشستگان واریز شد

ظرفیت بزرگ دریایی کشور قابل تحریم نیست

وقتی کسی را با بیل خاموش می کنند!

اسب سرکش دلار رام شد!

پیش فروش فوری 3 محصول ایران خودرو آغاز شد+ جدول

در ماجرای حمایت از پیام رسان های داخلی بانک مرکزی پای کار نیامده است

دفاع تمام قد وزیر تازه کار صنعت از انتصاب داماد روحانی: بر اساس شایسته سالاری بود؛ همه به من تبریک گفتند / داماد رییس جمهور نخبه است؛ لیسانس و فوق لیسانس دارد؛ دکترا هم دارد

مرکز آمار: حداقل دستمزد 1 میلیون و 300 و حداقل هزینه ها 2 میلیون و 746 هزار تومان شد

کاهش قیمت خُرده فروشی 4 گروه موادخوراکی

فرسودگی 50 درصد ناوگان اتوبوسرانی درون شهری

یارانه سه دهک در لایحه بودجه سال 98 حذف شده است

16 ماه معوقات مزدی کارگران کنتورسازی/مواد اولیه تامین نمی شود

صادرات 42 میلیون دلاری واحدهای کوچک و متوسط مازندران

بازارهای محلی عامل ایجاد کسب و کار

صدور 133 فقره پروانه بهره برداری در سال 97

آخرین اخبار مربوط به کارت سوخت؛ ارسال اس ام اس از شرکت پست به افرادی که وسیله نقلیه خود را از سال 94 به بعد خریداری کرده اند

استخدام کارگر مکانیک ماهر یا نیمه ماهر جهت کار در تهران

استخدام تعدادی نیرو خانم جهت نگهداری از سالمند و کودک-تهران

استخدام کارگر نقاش ماهر جهت کار در تهران

استخدام صافکار ماهر جهت همکاری در تهران

استخدام باطریساز ماهر جهت همکاری در تهران

استخدام کارگر ماهر جهت نصب آسانسور در تهران

استخدام پیک موتوری جهت کار در رستوران در تهران

استخدام اپراتور نیمه ماهر آشنا به تراش و فرز CNC

استخدام نیروی تحصیلدار با موتور سیکلت آشنا به امور اداری

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت کار در شرکت تولیدی در شیراز

استخدام سالن دار جهت کار در کافی شاپ در اهواز

استخدام پرسنل خانم جهت کار در فروشگاه چوبندپور در اهواز

استخدام تعدادی قصاب و مرغ کار ماهر در تهران منطقه پاسداران

استخدام کارگر ساده جوان آقا جهت کار در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت پرده سرای یکتا در شهرکرد

استخدام تعدادی مونتاژکار ماهر MDF در محدوده چهاردانگه

رادار جدید آسمان تهران بزودی به بهره برداری می رسد

اهدای کمک هزینه 100میلیارد ریالی به نوعروسان نیازمند

کاهش 10 درصدی تصادف در جاده های مازندران

برگزاری نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو

سودِ فروش سوخت در جیب مرزنشینان خوزستان  

خودرو، در چرخه ورشکستی حرکت می کند

هزینه های حمل و نقل باید کاهش یابد

قیمت هرکیلو آجیل شب یلدا بین 66 تا 110 هزارتومان تعیین شد

نظام بانکی برای کشور چه کرده است؟

پرداخت 620 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملّی در 8 ماهه امسال

اتخاذ تصمیمات مهم در نظام بانکی و اقتصادی با پشتوانه علمی

امکان انتخاب کارت های بانک ملت جهت ثبت نام کارت سوخت بانکی

وب سایت جدید اطلاع رسانی بانک سپه رونمایی شد

پرداخت خسارت آتش سوزی بازارچه ارتش اصفهان

گشایش در پرداخت بدهی تامین اجتماعی به مراکز بهداشتی

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/09/26

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 97/09/26

قیمت روز ارزهای دولتی 97/09/26

قیمت دلار در صرافی های دولتی

دولت با پیشنهاد واگذاری اختیار به استانداری ها برای نحوه استفاده از منابع یارانه سه دهک،موافقت کرد

وب سایت های خرید و فروش ارز های دیجیتال غیر قانونی هستند

اجرای 250 پروژه اقتصاد مقاومتی در فارس/ 4500 اشتغال ایجاد شد

صدای سوت قطار شنیدنی نیست/ خطوط ریلی فارس اقتصادی شود

موافقت دولت برای استفاده از منابع یارانه سه دهک از مردم

کوهستان کوه سفید ایذه برای ایجاد معدن سنگ واگذار می شود؟

خشکسالی کمر کشاورزی سیستان و بلوچستان را خم کرده است

غیر فعال شدن بیش از 50 درصد معادن خراسان شمالی با افزایش قیمت ماشین آلات

یک پیشنهاد برای دور زدن خاموشی تابستان

پروانه ها در یزد گردو خوار شده اند

خبر مهم وزیر کشور درباره حذف یارانه سه دهک در لایحه بودجه سال 98

مکش منابع نفتی و استقراضی

مکش منابع نفتی و استقراضی