مطالب مرتبط:
تصاویر/ دیدار آیت الله اعرافی با خانواده مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسن عرفان
تاکید حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی برای برپایی باشکوه نماز ظهر عاشورا
جزییات مراسم تشییع حجت الاسلام والمسلمین دریاب
حجت الاسلام والمسلمین رضایی مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی هوافضای سپاه شد
تسلیت مدیر حوزه علمیه در پی درگذشت «حجت الاسلام والمسلمین شجاعی» 
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 10:122018-11-19سياسي

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی: خیریه از نظر جایگاهی، عملیاتی، نظارتی و ارتباطاتی ارتقا پیدا کند


حوزه/ رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: درست است که در قوانین ما به مساله خیریه توجه شده ولی باید این جایگاه حقوقی را تا سرحد رسیدن و تبدیل شدن به یک نقطه محوری و کنونی ارتقا دهیم.

- حجت الاسلام والمسلمین مبلغی: خیریه از نظر جایگاهی، عملیاتی، نظارتی و ارتباطاتی ارتقا پیدا کند" حوزه/ رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: درست است که در قوانین ما به مساله خیریه توجه شده ولی باید این جایگاه حقوقی را تا سرحد رسیدن و تبدیل شدن به یک نقطه محوری و کنونی ارتقا دهیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه ، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشست علمی" چالش ها و پیشینه تدوین قانون امور خیریه، وقف و داوطلبی در ایران" با اشاره به اینکه سامان دادن به خیریه به صورت جامع الاطراف یک ضرورت جدی است، گفت: هنگامی خیریه به صورت جامع الاطراف به سامان می رسد که خیریه را از حیث جایگاهی، عملیاتی، نظارتی و ارتباطاتی ارتقا بدهیم.

وی افزود: "ارتقای جایگاهی" نسبت به خیریه به معنای ارتقای آن در پنج محور "علمی"، "فرهنگی"، "حقوقی"، "اجتماعی" و "عصری" است.

ارتقای علمی خیریه وی با اشاره به این که ارتقای علمی خیریه دارای دو شاخه دینی و تخصصی است، گفت: هنگامی "نهادی اندیشه بنیان" به عنوان خیریه را می توانیم شکل دهیم که اندیشه معطوف به این نهاد، هم از نظر دینی ارتقا یابد و هم از نظر تخصصی.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه ما از حیث اندیشه دینی نسبت به خیریه الان بیشتر بر داشته ها و داده های گذشته تکیه می کنیم، گفت: باید اعتراف کنیم: مراکز دینی و دانشگاهی ما، "نظریه پردازی نسبت به خیریه بر پایه دین"، یا دست کم، ارتقای اندیشه دینی در این خصوص را به حال خود، سخت واگذاشته اند.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه امروز باید نظریه های دقیق تر و کافی تری نسبت به نهاد خیریه داشته باشیم، گفت: در زمینه تبیین چگونگی ارتباط نهاد خیریه با جامعه و نهادهای متحول اجتماعی، حوزویان و دانشگاهیان مسئولیت علمی ویژه ای دارند.

جایگاه فرهنگی و معنوی رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه اساسا عدم پیشرفت فرهنگ خیریه به صورت مناسب با وضعیت اجتماعی، خود، یک آسیب بزرگ است، گفت: باید کاری کنیم که در جامعه بزرگ و پیچیده شده، و حوزه ها و ساحت های مختلف آن، خیریه بسیار بسیار پررنگ و پرتکرار و پرتاثیر حضور و استقرار پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی تصریح کرد: باید جریان های فرهنگ ساز مردمی، دولتی و نخبگانی در ارتباط با نهاد خیریه شکل گیرد.

وی اظهار داشت: در این میان، نهادها و گروه های مرجع مانند حوزه و روحانیت، آموزش و پرورش و سایر نهادها می توانند نقش اساسی را تعریف کنند.

ارتقا جایگاه حقوقی عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: درست است که در قوانین ما به مساله خیریه توجه شده ولی ما باید این جایگاه حقوقی را محوری تر، کارامدتر و پوشش دهنده تر بسازیم، پرداختن به اصل امر خیریه یک چیز است و پرداختن محوری، منسجم ،کانونی، پوششی و شفاف چیز دیگر است که باید آن را ایجاد کنیم.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: اگر بپذیریم که خیریه به عنوان یک شاخص اصلی برای جامعه موفق، انسانی و الهی است، باید دستگاه تقنین و حقوقی ما تمرکز محوری تری روی این مساله داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خطاب به مدیران و مسئولان نهادهای خیریه افزود: باید این ندا و صدا را به گوش نهاد قانونگذاری رساند که به داد نهاد خیریه برسید و شما می توانید نقش اساسی تری در این زمینه داشته باشد.

جایگاه اجتماعی خیریه وی با اشاره به اینکه خیریه امروزه به یک امر مهم اجتماعی دارای تعامل با پدیده های اجتماعی بدل شده است، گفت: لازم است ما در کشور عزیزمان به ارتقای اجتماعی خیریه به صورت جدی و گسترده دست بزنیم.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: باید دید خیریه با نهادهای دیگری مانند دانشگاه، بیمارستان، دانش، ابداع و اختراع و اقتصاد چه پیوندهایی باید برقرار کند، متاسفانه این ارتباط و پیوند اجتماعی را خیریه هم اکنون چندان ندارد و این، بخشی از آن، معلول فقدان جایگاه حقوقی و تقنینی برای خیریه است.

جایگاه عصری خیریه حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با تاکید بر ضرورت ارتقای عصری خیریه گفت: مصادیق و کارکردهای خیریه مانند همه پدیده ها در مسیر زمان رو به پیش گذاشته و تحولات و تطّوراتی از سر گذرانده است، بنابراین ما نمی توانیم با ذهنیت های ساده، مصادیق خیریه را به چند مصداق منحصر کنیم.

وی ادامه داد: ما در ارتباط با خیریه باید راه های نوتر، عصری تر و مرتبط تری با زندگی روزانه مردم و واقعیت های در حال انجام این زندگی، پیدا کنیم .

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: تا زمانی که ما در تعیین مصداق های خیریه بر ذهنیت های گذشته باقی بمانیم و از آنجا بخواهیم خیریه را به جامعه پمپاژ کنیم نه تنها هیچگاه پمپاژ نمی شود بلکه پس رفت هم خواهد داشت، بنابراین باید مطالعه دقیقی نسبت به عصری کردن خیریه، صورت بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: خیریه چیزی مربوط به زندگی مردم است وزندگی هم پیشرفت و تحول پیدا کرده است، شکاف و فاصله بین خیریه و واقعیت زندگی مردم، مضر و آسیب زننده و باعث تضعیف نهاد خیریه خواهد شد.

عملیات خیریه رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به ضرورت توجه به عملیات خیریه گفت: عملیات خیریه شامل دو بخش اساسی است، یکی از آنها بر دوش نظام، دولت و نهادهای رسمی است و دیگری بر عهده موسسات و نهادهای مردمی خیریه می باشد و این دو را باید از هم تفکیک کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: دولت در زمینه امر خیر باید راهبردهای دقیق را تعیین کند، امور خیریه بدون داشتن راهبردهای مشخص، تعریف شده و به قابل به روز شدن نمی تواند به سامان برسد.

وی ادامه داد: راهبردها دائمی و ابدی نیستند بلکه باید آنها را به روز و تازه کنیم و متناسب با وضعیت ها و شرایط پیش رو، آنها را فعال نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی وجود یک مرکز اساسی برای به روز رسانی راهبردهای مربوط به نهاد خیریه را ضروری دانست و گفت: ما به یک مرکز اساسی نیاز داریم که این راهبردها را به صورت عالمانه، دقیق و مطابق واقعیت های اجتماعی و فرهنگ اسلامی به روز رسانی کند.

نظارت و خیریه عضو خبرگان رهبری با اشاره به نقش نظارت در ارتقا بخشی نهاد خیریه گفت: نهاد نظارت بر امور خیریه باید واجد تمام صفت هایی باشد که اعتماد را به خود جلب و نقطه آرامش بخش باشد.

وی با اشاره به این این که نظارت درخیریه بسیار حائز اهمیت است، گفت: باید نظارت را از مدیریت و فعالیت ها، تفکیک کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به اینکه : تاسیس موسسه های خیریه باید روندی تسهیلی داشته باشد، گفت: سخت گیری باعث گریز و فرار افراد خیر از امور خیریه می شود البته باید مواظب سوء استفاده سوء استفاده کنندگان بود.

وی گفت سخت گیری در این خصوص یا سهل گیری غیر حقوقی باعث می شود وضع به سمتی پیش برود که کسانی با نیت استفاده های نه چندان درست و مقاصد خاص، به سمت خیریه بیایند.

استاد حوزه علمیه معافیت ها و یا تقلیل مالیاتی را در راستای تسهیل امور خیریه دانست و گفت: دولت باید ترغیب کننده مردم به سمت امور خیر باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با تاکید بر همگرایی و تعامل نهادهای خیریه در کشور گفت: موسسات خیریه ما باید با هم گفت وگو و تعامل داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد که نگاهی که رهبر معظم انقلاب به پیشرفت کشور در همه زمینه ها دارند، شاهد پویایی و فعالیت نهاد خیریه در کشور باشیم و اختلال و اضطراب هایی که از سوی برخی نهادهای رسمی نسبت به خیریه وجود دارد شاهد ارتقای نهاد خیریه در کشور باشیم.

ارتباطات و خیریه رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به نقش ارتباطات در توسعه امور خیر گفت: دنیای امروز منهای ارتباطات، دنیای خاموشی است هر فعالیتی که بعد رسانه ای و ارتباطی نداشته باشد، محکوم به شکست یا ضعف است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: اگر امور خیریه بخواهد در زمینه های مصداق یابی، ترغیب، فضاسازی، فرهنگ سازی و ایجاد امید در جامعه موفق عمل کند باید به سمت ارتباطات برود، ارتباطات چیز در حاشیه ای نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: درست است که منطق اسلام در کارهای خیر، در اختفا است ولی همین منطق در جاهایی بر علنی کردن نیز می باشد، رسانه ها بستر ساز حرکت هایی به سمت امور خیر می باشند و باید برای رابطه ارتباطات و امور خیریه مطالعات بیشتری داشته باشیم.

خاطرنسشان می شود: در این نشست مدیران کل کمیته امداد امام خمینی، اوقاف و امور خیریه، بهزیستی، رییس شورای شهر قم، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی استانداری قم، معاونت نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش و کارشناسانی از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، موسسه خیریه آلاء و سازمان ورزش و جوانان و پژوهشکده وقف نیز حضور داشتند و به اظهار نظر پرداختند.


کلید واژه ها: مرکز تحقیقات - علمی - اندیشه - اسلامی - فرهنگ - مبلغی - مجلس - خبرگزاری حوزه - صورت - قوانین - فرهنگی - جامعه - احمد مبلغی - حوزه علمیه - درست - خبرگزاری - بزرگ - خبرنگار - پیشرفت - گزارش - امروز - قانون

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت فرمانده کل سپاه به مناسبت درگذشت سردار منصوری

حمله توییتری جدید ترامپ به اف بی آی و رسانه های آمریکایی

تاثیر نماز در تمرکز حواس و حضور ذهن

تفرقه حرام اما اختلاف میان شیعه و سنی طبیعی است

دیدار وزیر آموزش پرورش بانماینگان تشکلهایه فرهنگیان

تجلیل از علی رواقی، منوچهر بیگدلی خمسه و راضیه تجار

محکومیت های «اسفندیار رحیم مشایی» تأیید شد

مدیرکل جدید صداوسیمای مرکز چهارمحال و بختیاری منصوب شد

قول مدیران وزارت نیرو و توانیر برای جبران 9 هزار مگاوات کمبود برق به شرط تامین بودجه

​مدیرمسئول روزنامه شرق مجرم شناخته شد

ردیف بودجه مسائل کم اهمیت حذف شود/ نمایندگان باید ملی بیندیشند

وضعیت شرکت آپادانا سرام در کمیسیون اجتماعی مجلس بررسی شد

مدیرمسئول روزنامه «شرق» مجرم شناخته شد/ هیئت منصفه «چشم انداز ایران» را مستحق تخفیف ندانست

تایید محکومیت های صادره در مورد رحیم مشایی

آژانس کمک های فنی آلمان با مدیریت بحران تهران همکاری می کند

مناظره با موضوع برجام و CFT در دانشگاه امام (ره) برگزار شد

توفان پیامکی علیه اینستاگرام!

حسن کردمیهن، از سفارت عربستان تا رستوران!

محکومیت های «اسفندیار رحیم مشایی» تأیید شد

رویارویی دنیای امروز رویارویی رسانه ای و افکار عمومی است

مشاور استاندار کرمان خواستار سیاست گذاری ارتباطی از سوی مدیران و روابط عمومی ها شد

سرپرست روابط عمومی استانداری تهران: روابط عمومی ها دنبال جریان های سیاسی نباشند

هفته ای دومرتبه غذای گرم در مناطق محروم تهران توزیع می کنیم

منطقه22 از لحاظ زیست محیطی و شهرسازی حساس و آینده ساز برای تهران

طیبه سیاوشی: نماز جمعه، تریبون تخصصی مباحث فضای مجازی نیست

​عزت و عظمت امام حسن عسکری(ع) در بیانات رهبر معظم انقلاب

ارسال 3 هزار ویلچر اهدایی مقام معظم رهبری برای محرومان کشور

تایید محکومیت های صادره در مورد رحیم مشایی

کار علمی چندانی برای تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت انجام نشده است

دومین هیات عالی سازمان جهانی تبلیغات IAA در ایران انتخاب شدند

عبدالله نوری: ما از نظام اسلامی برای مردم کعبه آمال ساختیم اما در عمل به بیراهه رفتیم / برخی افراد با نردبان اصلاحات بالا می روند و با آبروی اصلاحات بازی میکنند

نخستین رییس جمهور زن گرجستان کار خود را آغاز کرد

سردار نقدی: گرانی ها نتیجه بی توجهی به ارزش های انقلاب است/ایران امروز مستقل ترین کشور دنیاست

حادثه دلخراش له شدن پراید زیر چرخ های کامیون + فیلم

عزیزی در تشریح نشست کمیسیون صنایع: کلیات طرح تحقیق و تفحص از معادن کشور تصویب شد

نشست کتاب خوان در دانشگاه مهریز برگزار شد

کنایه عبدی به نماینده مجلس درباره پرونده امامزاده ها

حکم قطعی مشایی صادر شد

فرمانده نیروی زمینی سپاه درگذشت سردار منصوری را تسلیت گفت

تجلیل از علی رواقی، منوچهر بیگدلی خمسه و راضیه تجار

فرمانده نیروی زمینی سپاه درگذشت سردار منصوری را تسلیت گفت

منطقه 22 از لحاظ زیست محیطی و شهرسازی حساس و آینده ساز برای تهران

کاهش 4 درصدی اعتبارات فرهنگی در لایحه بودجه 98

تلاش برای آبادانی روستای ظفرآباد شیراز

15 حلقه چاه غیرمجاز در قاینات مسدود شد

هفته پژوهش فرصتی برای نگرش عمیق به نهاد تعلیم و تربیت است

«ایمان» موتور محرک سربازان و نیروهای مسلح است

تغییر آدرس یادواره شهدای مدافع حرم «فاتحین»

سخنگوی فراکسیون امید تغییر کرد

سیستم آموزش و پرورش؛ راز شادی کشورهای اسکاندیناوی

حسینی کیا، نماینده مجلس: مذاکره با تلگرام کاری بود که نظام انجام داد

معرفی امام زمان به مردم مهمترین رسالت امام عسکری بود

​شماره 187 ماهنامه «فکه» منتشر شد

انزوای مهدویت در پژوهش ها/راه تاثیر تحقیقات مهدوی بر اصلاح سبک زندگی

موش انداختن مخالفان در مجلس+فیلم

محکومیت مشایی تأیید شد؛ 5 سال حبس

ارسال 3 هزار ویلچر اهدایی مقام معظم رهبری برای محرومان کشور

برکناری داماد روحانی در هاله ای از ابهام/حمله پیامکی به نمایندگان این بار برای فیلترینگ اینستاگرام/فروش بخشی از پارک جمشیدیه تکذیب شد/آمادگی کواکبیان برای مناظره با احمدی نژاد/جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار

ائتلاف پاشینیان 88 کرسی پارلمان ارمنستان را کسب کرد

حمایت 3982 حامی از ایتام ملایر

بدری در تشریح نشست کمیسیون عمران: عملکرد هر هلدینگ در نشست جداگانه ای بررسی می شود

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فنی و حرفه ای با کشور آلمان منعقد شد

آزادیخواه در گفت وگو با فارس: کمیسیون فرهنگی به هنگام رأی گیری در رابطه با طرح تعالی جمعیت و خانواده حدنصاب نداشت

پژوهش؛ اساس توسعه و پیشرفت

مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی

تایید محکومیت های صادره در مورد رحیم مشایی

دهیاران با اعتبارات دولتی روستا را به شهر تبدیل نکنند

لاریجانی: ایثار ضامن همبستگی و سعادت جامعه است

نخستین دوره جایزه جهانی ملک برگزار می شود

پنج ترفند برای چیدمان منزل بر اساس فرم و ابعاد خانه

اقدام به واگذاری یکی از مراکز درمانی خارجی هلال احمر بدون تشریفات قانونی

استخدام حسابدار،فرزکار،رنگ کار در شرکت مهندسی صدر علم و فن

محکومیت های صادره در مورد اسفندیار رحیم مشایی تایید شد

در دوران انقلاب عذری برای کوتاهی و تنبلی وجود ندارد

​ عزت و عظمت امام حسن عسکری(ع) در بیان رهبر انقلاب

هفته ای دومرتبه غذای گرم در مناطق محروم تهران توزیع می کنیم

بزرگترین مشکل ما با نظام سلطه در مواجهه با رژیم صهیونیستی است

توضیح درباره عملکرد 5 ماهه هدفمندی یارانه ها

استخدام کارشناس IT جهت دفتر ایرانگردی و جهانگردی در شیراز

استخدام گرافیست وب در دفترایرانگردی و جهانگردی گشت تور

ساخت شاخه دانشگاه بین الملل آسیای میانه آقا خان در بامیان

تازه ترین اظهارات رییس زازی، فرد معترض به غنی در هرات + ویدیو

آبشار زیبای اوبن در منطقه حفاظت شده دودانگه + فیلم

زمان مناسبی برای تسویه حساب های انتخاباتی نیست

سرلشکر جعفری درگذشت فرمانده قرارگاه ثامن الائمه را تسلیت گفت

شرایط بحرانی دوران نامزدی دختر و پسر

75 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر زیر 40 سال هستند

«توافق کاتوویتس»، گامی بلند در اجرای «پیمان پاریس»

زائران حرم رضوی میلاد حضرت امام حسن عسکری (ع) را جشن گرفتند

تصمیمات نادرست باعث ایجاد رانت و فساد می شود

درگیری امروز بشر در حوزه اندیشه و فرهنگ است

پاداشی به مناسبت شب یلدا برای نیروهای حجمی شهرداری رشت در نظر گرفته شود

قم آماده برگزاری باشکوه آیین سالروز رحلت حضرت معصومه(س)

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه به مناسبت درگذشت سردار منصوری

بررسی راه های تامین منابع مورد نیاز برای واقعی کردن نرخ خرید تضمینی گندم در کمیسیون کشاورزی

جلسه رسیدگی به استیضاح وزیر علوم برگزار شد/ ارائه جمع بندی نهایی به هیات رییسه

جلسه کمیسیون انرژی جهت بررسی وضعیت برق در تابستان آینده

سروده هایی در مدح امام حسن عسکری(ع)

مصرف روزانه بنزین کل کشور به زیر 100 میلیون لیتر رفت

اولویت هایی که در ازدواج موفق نباید نادیده بگیرید!

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی: خیریه از نظر جایگاهی، عملیاتی، نظارتی و ارتباطاتی ارتقا پیدا کند

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی: خیریه از نظر جایگاهی، عملیاتی، نظارتی و ارتباطاتی ارتقا پیدا کند