مطالب مرتبط:
تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی
تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی
تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی
آمریکایی ها دروغ می گویند/ تحریم ها فقط متوجه «مردم» ایران است/ نگرانی بیماران سرطانی از شرایط موجود
آمریکایی ها دروغ می گویند/ تحریم ها فقط متوجه «مردم» ایران است/ نگرانی بیماران سرطانی از شرایط موجود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 08:502018-11-19پزشكي

تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی


تحریم های یکجانبه و ناجوانمردانه آمریکا علیه مردم ایران فقط دامان نظام بانکی و صنایع و اقتصاد ایران را هدف نگرفته است، بلکه سلامت و جان مردم به مخاطره افتاده است، - دسترسی به داروهای مورد نیاز بیماران سخت شده اما این اقدام غیر انسانی و ضد بشر به دروغ انکار می شود شعارسال:"تحریم های یکجانبه و ناجوانمردانه آمریکا علیه مردم ایران فقط دامان نظام بانکی و صنایع و اقتصاد ایران را هدف نگرفته است، بلکه سلامت و جان مردم به مخاطره افتاده است، دسترسی به داروهای مورد نیاز بیماران سخت شده اما این اقدام غیر انسانی و ضد بشر به دروغ انکار می شود.

دارو و ملزومات پزشکی از جمله نیازمندی هایی است که نمی توان برای تامین آن فقط به داشته های داخلی تکیه کرد.

زیرا تولید بسیاری از داروها در انحصار شرکت های بزرگ است و محروم کردن بیماران از این داروها، عملی غیر انسانی است، در مورد تولیدات داخلی نیز مواد اولیه و مواد مصرفی تولیدی صنعت دارو از کشورهای دیگر تامین می شود که تأمین آنها نیازمند مراودات اقتصادی با کشورهای دیگر است.

دور جدید تحریم های آمریکا علیه مردم ایران در شرایطی آغاز شده که به قول حسن روحانی، رییس جمهوری و سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، آمریکایی ها حرکت جدیدی برای آسیب زدن بیشتر به مردم ایران در چنته ندارند.

واقعیتی که پیش از این نیز مردم ایران با آن دست و پنجه نرم کردند و از آن گذشتند و به برجام رسیدند.

حالا بعد از خروج یک طرفه آمریکایی ها از برجام و نادیده گرفتن این قرارداد مهم بین المللی، دور جدید تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران آغاز شده است.

هرچند تحریم های جدید قصد مسدودسازی کامل مراودات مالی ایران با جهان و به صفر رساندن فروش نفت ایران را دارد، اما در عمل اتفاق دیگری افتاده که باید در مباحث سیاسی به آن پرداخت؛ محدودیت دسترسی مردم به دارو.

* استفاده از برچسب دوگانه برای تحریم مواد اولیه تحریم های آمریکا با هدف فشار مستقیم بر مردم و ایجاد نارضایتی آغاز شده است.

یکی از مهمترین نقاط تاکید دولت ایران طی سال های اخیر، حوزه سلامت بوده است.

نکته مهمی که دولت تدبیر و امید از آغاز آن را در اولویت کاری خود قرار داد و برنامه های مختلفی را از جمله طرح تحول سلامت برای بهبود وضعیت سلامت مردم شروع کرد.

تأمین سلامت مردم اجزا و مقدمات مختلفی را نیازمند است، تأمین دارو و ملزومات پزشکی یکی از مهمترین نیازهای نظام سلامت است که ماه هاست با شروع دور اول تحریم های آمریکایی مسیر آن سخت و ناهموار و در مواقعی بسته شد و حالا با دور تازه تحریم ها وارد مراحل مشکل تری شده است.

تحریمی غیر انسانی که آمریکایی ها آن را در زبان انکار و در عمل اجرا می کنند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته با انتشار پیامی توییتری مدعی شد که آمریکا هرگز ایران را هدف تحریم های غذایی و دارویی قرار نمی دهد اما واقعیت چیز دیگری است.

اگر کمی در خیابان های شهرهای ایران و به خصوص رو به روی داروخانه های بزرگ قدم بزنید، با دغدغه های بیماران آشناتر می شوید.

کم نیستند بیمارانی که از همین تهران و بسیاری از شهرهای دیگر برای تأمین دارو به خیابان کریمخان زند و داروخانه 13 آبان می روند و نه فقط رنج بیماری، بلکه رنج تامین دارو را هم تحمل می کنند.

داروهایی که به گواه سازمان غذا و دارو، بیش از 97 درصد تولید داخل هستند، اما با این حال به مواد اولیه برای تولید نیاز دارند.

سمیه، یک بیمار مبتلا به فشار خون به خبرنگار ایرنا می گوید: من سالهاست که دچار فشارخون هستم و از یک دارو استفاده می کنم و به آن عادت کرده ام اما اکنون چند ماه است که این دارو در بازار نیست، به داروخانه ها می روم می گویند این داروی شما را نداریم و مشابه آن هست اما داروهای دیگر به من نمی سازد و عوارض دارد، مانده ام چه کنم هر روز نسخه به دست به داروخانه های مختلف سر می زنم اما نیست.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در همین رابطه به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: دشمن جنگ روانی را پیش از آغاز تحریم ها شروع کرد و تمرکز خود را روی موضوع دارو گذاشت.

بیش از 97 درصد داروی مصرفی تولید داخل است، اما همین صنعت نیازمند مواد اولیه و بسته بندی و تجهیزات صنعتی است که بسیاری از این موارد، کاربرد دوگانه دارند و از طرف دشمن به عنوان دارو قلمداد نمی شود، ولی یکی از فاکتورهای مورد نیاز برای تولید دارو محسوب می شود.

از آن طرف، همین موارد که کاربرد دوگانه دارند در لیست تحریم قرار می گیرند و در نتیجه صنعت دارو با محدودیت مواجه می شود.

علی اکبر حق دوست، معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت نیز نظر مشابهی دارد و در این باره به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: مسائل پزشکی فقط محدود به دارو نمی شود، بلکه ‏تجهیزات پزشکی و برخی قطعات صنعت تولید دارو نیز مشمول تحریم می شود.

به طور مثال برخی قطعات و ملزومات مصرفی را با برچسب استفاده ‏دوجانبه تحریم می کنند.

در نتیجه وقتی یک ماده مصرفی به واسطه استفاده دو جانبه تحریم شود، ممکن است یک دستگاه پزشکی را از ‏کار بیندازد.

‏ * جلوگیری از مراودات مالی و ایجاد ترس برای لغو قرارداد شرکت ها اگر تاریخچه تحریم ها طی سال های اخیر را بررسی کنید، کشورهایی که کشورهای دیگر را تحریم می کنند روی کاغذ به دلایل مختلف از جمله بازتاب بین المللی و انعکاس منفی این موضوع، هیچ وقت عبارت دارو و غذا را نمی نویسند، اما در عمل اتفاق دیگری می افتد.

وقتی محدودیت های مالی و درآمدی و تراکنش ها برای کشورها ایجاد می شود، این موضوع بر صنعت دارو نیز تاثیر می گذارد.

مراودات مالی دچار مشکل یا قطع می شود و در نتیجه شرکت های داروسازی توان واردات مواد اولیه را از دست می دهند.

در این شرایط دیگر مهم نیست که چه میزان از داروی مصرفی تولید داخل باشد.

زیرا بسیاری از کشورهای صاحب نام در تولید دارو نیز به دلایل اقتصادی، مواد اولیه را از کشورهای دیگر وارد می کنند.

حق دوست در این رابطه می گوید: یکی از مشکلاتی که برای صنعت دارو اتفاق می افتد، به واسطه ممانعت از مراودات مالی شکل می گیرد.

زیرا وقتی کشتیرانی و هواپیمایی با ‏تحریم مواجه می شود، انتقال مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی دچار مشکل خواهد شد.

از طرفی آمریکایی ها ترسی ایجاد می کنند ‏که شرکت های آمریکایی و اروپایی، قراردادهای خود را با ایران لغو کنند.

‏ * هدف، ایجاد درد مشترک در این شرایط به نظر می رسد هدف از تحریم و جلوگیری از مراودات مالی، چیزی جز ایجاد درد مشترک و نارضایتی نیست.

موضوعی که همانند دم خروس بیرون زده و دروغ عدم تحریم دارو و غذا توسط آمریکایی ها را آشکار می کند.

جهانپور در این رابطه می گوید: اینکه می گویند دارو تحریم نیست، یک دروغ آشکار است و حتی می توان گفت که از ماه ها پیش دارو مشمول تحریم های عملی قرار گرفت.

این کار به صورت آگاهانه و با هدف ایجاد رنج و افزایش درد و زحمت مردم ایران انجام شده و به طور مستقیم سلامت کودکان و زنان و بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد.

ناظران خارجی نیز طی هفته های اخیر بارها اعلام کردند که عدم تحریم دارو در ایران یک دروغ آشکار است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه می دهد: موضوع مولفه های موثر بر سلامت نیز در این زمینه وجود دارد که فراتر از دارو است و موارد اجتماعی و سیاسی را تحت الشعاع قرار می دهد.

وقتی کشوری تحت تاثیر تحریم باشد، مولفه های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی موثر بر سلامت نیز تاثیر خود را می گذارند.

هر چقدر توانمندی داخلی در حوزه دارو وجود داشته باشد، باز هم این مولفه ها بر سلامت تاثیر خواهند گذاشت.

به طور کلی می توان گفت که تحریم ها حوزه سلامت را هدف قرار داده و این یک اقدام ضد حقوق بشر و ضد قوانین بین المللی است که متاسفانه در مقابل چشم ناظران خارجی و سازمان های بین المللی انجام می شود.

جهانپور بیان کرد: امیدواری ما این است با تمهیداتی که اندیشیده شده و با تکیه بر توانمندی داخلی بتوانیم از ظرفیت های داخلی و بین المللی که شناسایی شده، اثرات تحریم ها در حوزه سلامت و دارو را به حداقل برسانیم تا فشاری به مردم وارد نشود.

با این حال نمی توان اقدام ظالمانه دشمن را در این زمینه نادیده گرفت.

* اگر فکری به حال مراودات مالی نشود، دچار مشکل می شویم هاله حامدی فر، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی وضعیت فعلی بازار داروی کشور را مناسب می داند، اما اخطار می دهد که اگر فکری به حال جا به جایی پول و مراودات مالی نشود، طی ماه های آتی دچار مشکلاتی می شویم.

حامدی فر که مدیرعامل یکی از شرکت های داروسازی نیز هست، به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: هیچ شکی در تاثیر تحریم در زمینه دارو وجود ندارد.

از روز 13 آبان تاکنون هیچ شرکتی نتوانسته برای خرید مواد اولیه پول حواله کند.

بسیاری از شرکت های تولیدکننده مواد اولیه با آمریکایی ها ارتباط دارند و ملزم هستند که قوانین وضع شده توسط آنها را رعایت کنند.

در نتیجه برخی تولیدکنندگان مواد اولیه از چین و هند نیز به شرکت های ایرانی اعلام کردند که دیگر نمی توانند مواد اولیه بفروشند.

این داروساز ادامه داد: در این زمینه دو مشکل وجود دارد.

اول مراودات مالی و دوم انتقال ماده اولیه به کشور است.

اگر بتوان پول را منتقل کرد، به هر حال می شود ماده اولیه را به کشور وارد کرد.

در نتیجه بزرگترین مشکل در حال حاضر مراودات مالی است که حتی از قبل از 13 آبان متوقف شده و امکانپذیر نیست.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی درباره کمبودهای دارویی فعلی در بازار نیز اظهار داشت: در حال حاضر مشکل کمبود دارو به علت عدم واردات ماده اولیه وجود ندارد.

ماده اولیه ای را که شرکت ها امروز استفاده می کنند از قبل خریده اند اما به مرور اگر ماده اولیه برای ماه های آتی تامین نشود، مشکلاتی در این زمینه شکل می گیرد.

اگر مشکل مراودات مالی ادامه داشته باشد، قطعا شرکت ها با مشکل مواجه می شوند.

حامدی فر گفت: در زمینه داروهای ژنریک (داروهای غیر تجاری تولید داخل) حدود 97 درصد تولید داخلی است و شرکت های زیادی در کشور تولید را انجام می دهند و اگر شرکتی دارویی را کمتر تولید کند، شرکت دیگری آن دارو را تولید می کند و در نتیجه کمبود ایجاد نمی شود.

* استفاده از بازارهای موازی دارویی در این بین برای کم اثر کردن تحریم ها در حوزه سلامت و دارو نباید از بازارهای جایگزین غافل شد.

قدر مسلم در این نقطه باید از مهارت مدیرانی استفاده کرد که برای دوران تحریم، پاشنه خود را ور کشیده و می توانند راهکارهای جایگزین برای تامین مواد اولیه پیدا کنند.

یکی از مسیرها استفاده از توان کشورهایی است که قادرند در شرایط تحریم با ایران همکاری کنند.

محسن اسدی لاری، قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل در این باره به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: در دوره تحریم های جدید، یکی از بازارهای هدف، همکاری با برزیل است.

صحبت ها در این زمینه انجام شده و اولین دور گفت و گو بین دو کشور تا 2 هفته دیگر برگزار می شود.

شرکت های برزیلی نیز برای این کار اعلام آمادگی کردند.

حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در برزیل بسیار پیشرفته است و می توان از این بازار بهره برد.

به هر حال از بازار هدف می توان هم برای تولید مشترک و هم خرید استفاده کرد.

مسائل و بازی های سیاسی هر چه باشد، سلامت یک حق اولیه بشر است و نباید دستخوش دشمنی ها و کینه توزی های قدرتمندان زورگو باشد، دارو یک نیاز اساسی به زنده مانده هزاران بیماری است که برای کاهش درد و رنج زندگی شان به قرصی، کپسولی و آمپولی بند است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار27آبان 97، کدخبر: 83103402، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: ایران - تحریم - مردم - آمریکا - دارو - سلامت - آمریکایی - بیماران - اقتصاد ایران - آمریکایی ها - نظام بانکی - اقتصاد - جدید - دولت تدبیر و امید - تولید - فروش نفت ایران - طرح تحول سلامت - نظام - تدبیر و امید - رییس جمهوری - بانکی - تامین - پزشکی - انکار - نفت ایران - دروغ - نارضایتی - شروع - دولت - فروش نفت

آخرین اخبار سرویس:
طرز تهیه اسنک موزارلا با آرد ذرت

درمان سرماخوردگی، با این خوراکی ها

«عمو قناد» دهه 50

اگر تمام روز می نشینید، 9 ماده غذایی را حتما بخورید!

کبدتان را با این چای بیمه کنید

شکلات دشمن سکته مغزی و قلبی

تغییر وضع رشته جراحی عروق و طب سالمندان به دوره فلوشیپ

خطر انتقال آنفلوآنزا از کرمانشاه به اسدآباد

هفت سبزی دیابت پسند با کمترین میزان کربوهیدرات!

میوه ای که خوردن آن به هنگام شب اعصاب را مختل می کند

کافه رباتی در ژاپن+ویدئو

بدترین عاداتی که باعث افزایش چاقی شکمی می شوند

تک فرزندها مسئولیت پذیرترند

دختران مجرد، مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

بدترین عاداتی که باع? - چاق شدن روزانه ی شکمتان شود

معرفی نامزدهای نهایی بخش داستان جشنواره ادبیات سلامت

پذیرش موازی در دوره تخصصی و فوق تخصصی در برخی رشته های پزشکی

عمر خودمون رو مشغول چه کاری هستیم

آموزش موازی تخصص و فوق تخصص پزشکی در چند رشته

فواید شگفت انگیز موسیقی

افتتاح 5 پروژه بهداشتی در شهرستان های رفسنجان و انار با حضور وزیر بهداشت

فرمول مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

نکات مهم تغذیه ای برای سلامت کلیه ها

دوام نانوذرات سیستم گردش خون برای مبارزه با سرطان افزایش یافت

خانواده ها چقدر هزینه بهداشت و درمان می کنند؟

کاهش میزان مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در ایران

شرایط شرکت در آزمون دانشنامه تخصصی بالینی اعلام شد

چاقی موجب افزایش ریسک سرطان رحم می شود

ورم دست علت بسیاری از بیماری هاست

وام 1 میلیون و 700 هزار تومانی برای درمان ناباروری

شرایط شرکت در آزمون دانشنامه تخصصی بالینی

ابتلای تومور مغزی جنین با استعمال دخانیات

رفع سفیدی مو با این معجون

کشنده ترین سرطان در ایران

روش ابتکاری برای درمان تنبلی چشم

ساختمان پایگاه اورژانس در آبگرم افتتاح شد

در هر 19 ثانیه یک پا براثر دیابت در دنیا قطع می شود

اهداکنندگان مستمر خون علیه بیماری هپاتیت B واکسینه می شوند

دلایلی که سبب خواب زیاد می شود

واکسن سیاه سرفه در مسیر بازگشت به خط تولید

5 پروژه بهداشتی در شهرستان های رفسنجان و انار به بهره برداری رسید

به خاطر 4 دلیل در مصرف میوه، زیاده روی نکنید!

اجساد نایاب!

مضرات ایبوپروفن برای مبتلایان به آرتروز روماتویید

ناخن ها نیاز به دریافت کدام ویتامین های ضروری دارند؟

ایدز، بیماری خاموش

نسخه درمانی آسیب های رباط پا را بدانید

دلایل احتمالی ورم انگشتان دست

طبیب نماها و نوش داروهای زیانبار

روش ابتکاری برای درمان تنبلی چشم

حمایت از 4500 مادر دارای سوء تغذیه در خراسان شمالی

ایستاده در میانه مرگ و زندگی

تکمیل بخش درمان ناباروری بیمارستان بی بی حکیمه(س) گچساران

توجه زیاد به تک فرزند ها آنان را وابسته می کند

دیابت بارداری در هفته 26 بارداری

وضعیت بودجه 98 وزارت بهداشت و لزوم هدفمندی یارانه ها با اولویت سلامت

فرمول مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی و همه چیز درباره قرص کلداکس

فرمول مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

خانه های حمایتی بیماران روانی در 15 استان راه اندازی شد

فرمول مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

ام آرآی ؛ اشعه محبوب پزشکان

غذای شما اولین پزشک شماست

شکلات دشمن سکته مغزی و قلبی

تکمیل بخش درمان ناباروری بیمارستان بی بی حکیمه(س)گچساران

17 غذای بسیار قوی برای سلامت کلیه ها

باورهای غلط درباره بیماری ام اس وجود دارد

احمدرضا دالوند، طراح گرافیک و تصویرگر ایرانی درگذشت

اغلب معتادان پس از ترک بازگشت دارند

5 ویتامین موردنیاز بدنتان در زمستان

پنج مرکز بهداشتی در رفسنجان و انار افتتاح شد

درمان اعتیاد به گُل کار راحتی نیست

ترکیبی فوق العاده برای نرمی و لطافت پوست

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می نشاند !

7 بیماری که آن ها را با آنفولانزا اشتباه می گیریم

هفت سبزی دیابت پسند با کمترین میزان کربوهیدرات!

درمان اعتیاد به گُل کار راحتی نیست

افتتاح 5 پروژه بهداشتی در شهرستان های رفسنجان و انار با حضور وزیر بهداشت

شربت غلیظ طبیعی حاوی عسل خالص طبی و ژل رویال سلطنتی و عصاره میوه عناب

ورم دست علت بسیاری از بیماری هاست/ بیماری هایی که بر پوست و اعصاب تاثیر می گذارند

هیچ خط تولید دارویی نباید تعطیل شود

پایان آذر، آخرین مهلت غربالگری بینایی کودکان

علت جوش زدن پوست در زمستان

کشنده ترین سرطان در ایران

ایدز، بیماری خاموش

استخدام تعدادی کارگر ساده ظرف شوی در تهران

فرمول مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

مضر بودن گرسنگی قبل از آزمایش خون برای دیابتی ها

کارشناسان اعتیاد: آنچه مهناز افشار گفت درست است!

کاهش اشتها را با این خوراکی ها تجربه کنید

راه اندازی بخش پیوند مغز استخوان در گیلان، بزودی

افتتاح 5 پروژه بهداشتی در شهرستان های رفسنجان و انار با حضور وزیر بهداشت

فواید شگفت انگیز موسیقی

تجویز عطاری های غیرمجاز عامل مسمومیت

ارتباط مصرف شیرینی و افزایش ریسک بیماری قلبی

کاهش آلزایمر با مصرف میوه و سبزی

دانلود طرح جابر آماده با موضوع قلب و دستگاه گردش خون

وزارت بهداشت از مهناز افشار شکایت نکرده است/از افراد معروف در فضای مجازی می خواهیم به ‏وزارت بهداشت کمک کنند

خدمات حوزه سلامت باید توسعه بیشتری داشته باشد

تکنیک برش و تکه تکه کردن بوقلمون

تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی

تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی