مطالب مرتبط:
افزایش مجدد دستمزد کارگران در دستور کار مجلس
افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند
جزییات طرح یک فوریتی افزایش مجدد دستمزد کارگران
تهیه طرح دوفریتی افزایش مجدد دستمزد کارگران درسال97
افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 08:502018-11-19اقتصادي

مناسب ترین زمان برای افزایش دستمزد همین امروز است


«شاخص بهایِ تولیداتِ صنعتی» از شهریور ماه سال گذشته تا شهریور ماه امسال جهش 61 درصدی داشته است.

نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار می گوید: - شاخص بهایِ تولیداتِ صنعتی از شهریور ماه سال گذشته تا شهریور ماه امسال جهش 61 درصدی داشته است.

نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار می گوید: اساسا کسی که از تورم آسیب می بیند، مزدبگیر است یعنی کسی که پایان ماه مبلغی ناچیز به حسابش می ریزند.

شعارسال:" شاخص بهایِ تولیداتِ صنعتی بازهم بالا رفت؛ شاخصی که مانند بسیاری از شاخص های اقتصادی که بانک مرکزی اعلام می کند، بالا رفته و باتوجه به چشم اندازهای اقتصادی ایران در زمان برقراری مجدد تحریم های بین المللی، به همین زودی ها پایین نمی آید.

اما چرا باید چنین شاخصی برای "ما" مصرف کنندگان مهم باشد؟ چرا باید وقتی می شنویم که هزینه های تولید افزایش یافته، نگران شویم؟ پیش تر از بالا رفتن تورمِ تولیدکننده شنیده بودیم و قاعدتا با یک دو دو تا چهار تا می توان فهمید که در صورت بالا رفتن هزینه های تولید، مخارج زندگی هم لاجرم بالا می رود.

در این شرایط سبد اقلام مصرفی خود را کوچک می کنیم.

البته فاکتور گرفتن از برخی از اقلام ممکن نیست.

شما نمی توانید لبنیات را حذف کنید؛ نمی توانید پوشاک را حذف کنید؛ هرچند می توانید اجناسی با کیفیت پایین تر خریداری کنید.

در هنگام افزایش تورم تولیدکننده که با جهش تورمی در فضایِ عمومی اقتصادی کشور رقم می خورد، چند اتفاق دیگر هم می افتد: رکود تورمی و کاهش رشد اقتصادی.

کاهش رشد اقتصادی البته معلول شریط دیگری هم هست اما زمانی که نیروهایِ پیشرانه رکود فعال می شوند، همه متضرر می شوند.

این پدیده های شوم در پیچ های خطرناک، ترمزِ قطارِ اقتصاد را با سرعت بیشتری می برند و مسافران را با قدرت به بیرون پرتاب می کنند.

مسافران این قطار البته مصرف کنندگان هستند؛ همان ها که حالا به جرم مصرف کننده بودن باید جهش 61 درصدی قیمت محصولات صنعتی را بپردازند؛ آنهم با چه دستمزدی! گزارش شده است که این بالا ترین جهش متوسط قیمت تمام شده محصولات تولید شده طی 20 سالی است که اطلاعات آن از سوی بانک مرکزی ایران اعلام شده است.

همین جهش تورمی در چند ماه گذشته چراغ های هشدار را برای دولت روشن کرده است.

اقتصاددان ها در چند نوبت در مورد فاجعه ای که با این جهش تورمی اتفاق افتاده و قرار است که بیفتد به رییس جمهور و سران سایر قوا هشدار داده بودند.

ازجمله در نامه آخر: استمرار خطا ها و سهل انگاری های صورت گرفته در قیمت ارز موجب خواهد شد که خانوارهای ایرانی با بالا ترین نرخ تورم بعد از جنگ جهانی دوم مواجه شوند.

به زعم اقتصاددان هایِ معترض، این ها همه نتیجه اجرایِ سال هاسیاست های نولیبرالی و متعهد بودن دولت ها به تئوری های اقتصاد بازار است.

فریز مزدی یا همان سرکوب مزدی نتیجه این فرایند است.

از همین رو اقتصاددان ها در همین نامه معروف این پرسش چالش برانگیز را پیش روی سرانه محترم سه قوه و مردم شریف ایران گذاشته اند: پرسش نگران کننده این است که با افزایش شدید بیکاری و تورم، خانواده های کارگری با حداقل دستمزد حدود یک میلیون تومانی چگونه باید روزگار سپری کنند؟ پیش از نگارش این نامه، فعالان کارگری خواهان آن شده بودند که شورای عالی کار با هدف لحاظ کردن جهش های قیمتی در حداقل مزد کارگران تشکیل جلسه بدهد؛ چراکه معتقدند کارگران زیر فشار تورم در حال له شدن هستند؛ گویی که سیاستگذاران به ویژه پس از جنگ هشت ساله، جنایتی را مرتکب شده باشند؛ جنایتی از جنسِ جنایت هایِ اقتصادی که صد ها و هزاران قربانی بر جای گذاشته است.

در این آشفته بازار؛ سیاست های خروج از رکود اقتصادی البته مقدم است اما در کوتاه مدت نمی توان از کارگران خواست که با جیب خالی پز عالی بدهند؛ بلکه باید آستین ها را بالا زد و با چنگ انداختن به ظرفیت های قانونی از قربانیان و خانواده های آنان به نحو موثری حمایت کرد.

دولت تا اینجای کار برنامه هایی را برای حمایت از حقوق بگیران یعنی کسانی که زیر 3 میلیون تومان درآمد دارند، ارائه کرده است اما هر چه هست، چتر حمایت دولت از سر کارگران کوتاه است؛ به بیان دیگر آن ها ابتدا با اجرای سیاست های سرکوب مزدی کارگران را فقیر نگه داشتند و حالا با خارج کردن آنها از شمول حمایت های دولتی، بر آتش محرومیت آن ها می دمند.

مناسب ترین زمان برای افزایش دستمزد همین امروز است محمدرضا تاجیک رییس مجمع نمایندگان کارگری استان تهران در پاسخ به این پرسش که چه افرادی از جهشِ تورمیِ تولید بیشترین سود را برده اند و چه کسانی بیشترین ضرر را داده اند، می گوید: ابتدا باید بگویم اگر بخواهیم نگاه عاقلانه و منطقی داشته باشیم؛ مناسب ترین زمان برای افزایش دستمزد، همین امروز است.

برای این حرف دلیل داریم.

کارفرمایان بیش از همه اقشار جامعه از جهش تورمی و شوک ارزی سود کرده اند.

البته هزینه هایشان افزایش پیدا کرده است.

وی می افزاید: برخی از آنها که نتوانستند مواد اولیه تهیه کنند و ورشکسته شده اند.

اما آن ها که دارند، ادامه می دهند و سود هنگفتی هم به جیب می زنند.

این دسته کارفرمایان و البته تمام تولیدکنندگان افزایش هزینه هایشان را با افزایش قیمت تولیداتشان جبران کرده اند.

خصوصا کارفرمایان محیط های صنعتی بزرگ که اتفاقا بیشتر از همه هم می گویند: نداریم! نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار با بیان اینکه کارفرمایان همواره با همین استدلال ها به مذاکرات مزدی می آیند، گفت: آن ها از آنجا که بهای تورمِ تولید افزایش یافته است می گویند: قدرت خرید ماهم کم شده است.

اما ما فعالان کارگری معتقدیم تنها کارگران هستند که به معنای واقعی قدرت خریدشان کم شده است.

اساسا کسی که از تورم آسیب می بیند، مزدبگیر است؛ یعنی کسی که پایان ماه مبلغی ناچیز به حسابش می ریزند تا صرفا برای کار کردن زنده باشد و نه بیشتر.

پس تاکید داریم که بهترین زمان برای جبران کاستی ها، همین امروز است؛ نه فردا.

وی با بیان اینکه امروز مزد تعیین شده تنها 37 درصد از هزینه های سبد معیشت کارگران را پوشش می دهد، افزود: حتی اگر بخواهیم که آمار بانک مرکزی از تورم را در سال 97 در سبد معیشت لحاظ کنیم، مزد تعیین شده تنها 33 درصد از هزینه های سبد معیشت کارگران را پوشش می دهد.

ولی با توجه به معیاری که گذاشتیم که سبد معیشت پارسال و 800 هزار تومانی است که تا ابتدای شهریور ماه داشتیم، قیمت سبد معیشت به 3 میلیون و 470 هزار تومان می رسد.

و این به هر حال این اتفاقی است که رخ داده است.

تاجیک با بیان اینکه چه آن زمان که قیمت سبد معیشت خانوارهای کارگری 2 میلیون و 645 هزار تومان تعیین شد و چه حالا که سبد معیشت با توافق هر سه گروه به 3 میلیون و 470 هزار تومان افزایش یافت؛ کارفرمایان می گفتند که دولت خود باید جبران مافات کند، نه ما، گفت: مطمئنا این کلام درستی نیست و خود کارفرمایان باید نسبت به کارگران خود پاسخگو باشند و سهمِ افزایش درآمدشان را بپردازند.

با توجه به اینکه افزایش سهم کارگری بازهم در قیمت تمام شده پایین می آید یعنی اگر به قولی 7 درصد، 8 درصد، 9 درصد و حتی اگر 20 درصد باشد با توجه به افزایش قیمت ها سهم مزد کارگر در هزینه های تمام شده به 5 درصد می رسد.

البته این نتیجه گیری براساس ارزیابی آنهاست اما طبق ارزیابی ما به زیر 5 درصد می رسد.

به هر صورت وضع مثل گذشته نیست و کارگروه مزد شورای عالی کار هر لحظه آماده است تا محاسبات خود را به روز کند.

تاجیک در پاسخ به این پرسش که از آنجا که بخش اعظم جهش تورمی رخ داده به سیاست های پولی دولت و سیاست خارجی حاکمیت بازمی گردد، دولت چگونه و از چه طریقی باید به کمک کارگران بیاید، گفت: دولت طی چند سال گذشته حمایت هایش را کمرنگ تر کرده است و آن حمایت هایی که باید می داشته را دریغ کرده است.

این را هم مردم و هم کارگزاران دولت قبول دارند.

نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار در پاسخ به این پرسش که صندوق بین المللی پول نوید تورم 40 درصدی را در سال 98 داده است، آیا در این شرایط افزایش حتی 100 درصدی مزد می تواند پاسخگوی هزینه های سرسام آور زندگی باشد، گفت: توجه داشته باشد که حتی اگر تورم 40 درصدی وارد اقتصاد شود این تورم را باید در هزینه های سبد معیشت محاسبه کرد نه اینکه گفت 40 درصد باید به حداقل دستمزد تعیین شده اضافه شود! در تعیین دستمزد معیار، تورم هزینه های اقلام سبدِ معیشتِ خانوارهایِ کارگری است.

البته این نکته را باید اضافه کنم حتی اگر 100 درصد افزایش دستمزد را داشته باشیم؛ بازهم نسبت به هزینه های سبد معیشت، عقب هستیم و کارگران هر روز فقیر تر می شوند.

وی می افزاید: قطعا دولت باید در شرایط تحریم، سهم بیشتری را به مزدبگیران و اقشار ضعیف جامعه پرداخت کند؛ چراکه همین حالا اگر به هر سوپر مارکتی در شمال یا جنوب شهر تهران یا هر شهر دیگری سر بزنید، می بینید که قیمت یک بطری شیر در عرض چند ماه 100 درصد افزایش یافته است.

توجه کنید که شیر جزیی جدا نشدنی از سبد مصرفی خانواده هاست.

در کل همه اقلام مصرفی به میزانی چشمگیر افزایش قیمت داشته اند.

مایه تاسف است که با وجود اینکه نمایندگان دولت هزینه های سبد معیشت را در شورای عالی کار تایید کرده اند، بازهم هیچ اقدام جدی برای جبران مافات انجام نمی دهند.

زندگی برزخی؛ گزینه ای ست لاجرم نه تنها کارگران که اکثر جامعه با درآمد زیر 3 میلیون تومان زیست می کنند که این حتی از سبد معیشت تعیین شده در شهریور ماه سال 97 هم پایین تر است.

آن ها از بابت تکانه های ویرانگر تورم به دره ای افتادند که در آن انتخابی جز یک زندگی برزخی وجود ندارد.

در این دره دولتی وجود ندارد که مراقب شهروندان باشد تا حداقل های مورد نیاز آن ها را تامین کند.

از این رو آن ها در مقابله هر تهدیدی آسیب پذیر هستند.

در کشورهای صنعتی که شهروندان حداقل های لازم را برای یک زندگی باکیفیت متوسط دارند، دولت تنها حافظ منافع کارفرمایی خود نیست اما در ایران دولت با ادعای اینکه شهر هایش صنعتی هستند و مردم شغل و حداقل درآمد را دارند، آن ها را در مقابل تهدید ها به حال خود رها کرده است و هر از چند گاهی هم مدعی می شود که از طریق پرداخت یارانه، سهام عدالت، سبد کالا و.

از آن ها حمایت می کند.

در این میان دولت در حمایت از فرودستان تنها کج سلیقگی به خرج نمی دهد؛ بلکه سوءرفتار هم دارد.

آسیب هایی که از این ناحیه به شهروندان وارد می شود پایدار می ماند به گونه ای که نسل های بعد باید با تاوان آن را بدهند.

زیرا جامعه ای که نیروهایِ تولیدش حیات متزلزل و لرزانی دارند؛ تبدیل به جامعه ای می شود که مردم آن نه تاب آوری اجتماعی دارند و نه اعتماد به نفس برای حل مسائل.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 27آبان1397 ، کدخبر: 691880: www.

ilna.

ir
کلید واژه ها: اقتصاد - تولید - شهریور ماه - اقتصادی - تورم - شورای عالی کار - شاخص - شهریور - مصرف کنندگان - رشد اقتصادی - بانک مرکزی - افزایش - عالی - مصرف - شاخص های اقتصادی - مسافران - افزایش دستمزد - قیمت تمام شده - قیمت - دستمزد - افزایش تورم - مخارج زندگی - شورای - مرکزی - هشدار - هزینه - ایران - رکود تورمی - رییس جمهور - اقتصاددان

آخرین اخبار سرویس:
ایران ششمین تامین کننده بزرگ نفت هند شد

نشریه نومحافظه کار «ویکلی استاندارد» تعطیل می شود

ماجرای جبران کسری بودجه بانک مرکزی با حساب های شخصی مردم چیست؟

امروز آخرین فرصت ثبت نام کارت سوخت/امکان ویرایش اطلاعات از روزهای آینده فراهم می شود

ایرانی ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده اند؟

بلاتکلیفی هزاران خودرو وارداتی در گمرک!

توجیهات رییس سازمان حمایت برای افزایش قیمت خودرو

استخدام نیروی فعال جهت ساخت و تولید باطری موبایل در تهران

خودروی حمل پول 300 هزار دلار را در خیابان ریخت!

انصاری: نگه داشتن نرخ ارز و روی کار آمدن ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می شود

ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

شنبه، آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

واردات سمعک 9 میلیون دلاری شد + جدول

پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می دهد

شرایط راه اندازی صندوق زیتون در قزوین فراهم است

روستاها کانون اشتغال و کارآفرینی مولد هستند

ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

چطور با بالا رفتن دلار اجناس گران می شوند ولی با پایین آمدن دلار، ارزان نمی شوند؟

افزایش فروش نفت عربستان به چین

فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار چگونه موفقیت آمیز خواهد بود؟

خشک کردن عمدی یکی از زنده ترین تالابهای غرب کشور!

ظرف دو هفته آینده اولین محموله گاز CNG به منطقه سیستان می رسد

پیش بینی اجرای سالانه 500 هزار هکتار طرح بهبود حاصلخیزی خاک در برنامه ششم

ایرانی ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده اند؟

پرداخت 180هزار میلیارد ریال اعتبار یارانه دار به کشاورزان

117 میلیون می شویم؛ بدون آب!

غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» +عکس

سرانه فعالیت و مصرف فرهنگی ایرانی ها چقدر است؟

تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم!

نفت ایران قابل حذف نیست /حذف خطای مداخله در بودجه /نقطه طلایی مدیریت بازار ارز

احتمال ورود اقتصاد آمریکا به رکود به 40 درصد افزایش یافت

احتمال گرفتن مالیات از پیامک در کالیفرنیا قوت گرفت

کارشکنی بانک ها در بازار مسکن

سیاست گذاری های خودرویی ایران اشتباه است

قیمت گوشت گوسفندی در آستانه 70هزار تومان

کاهش 3.6 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

کاهش 57 سنتی قیمت نفت در بازارهای جهانی

آیا بازی Ring of Elysium گیمرهای ایرانی را تحریم کرده؟

خوزستان / بیش از 20میلیون تومان برای آموزش مددجویان کمیته امداد خرمشهر هزینه شد

جدیدترین ترفند اخلالگران برای افزایش قیمت دلار

رونق سرمایه گذاری در نیروگاه های خورشیدی با اصلاح قیمت ها

اجازه شکل گیری رانت در توزیع اقلام ضروری را نمی دهیم

حمایت ارزی بانک مرکزی از تولیدکنندگان

خلق بازارهای جدید برای شبکه فروش بیمه ها با کمک استارت آپ ها

اسپوتنیک: چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

رونق سرمایه گذاری در نیروگاه های خورشیدی با اصلاح قیمت ها

انتصاب چهار معاون جدید وزیر صنعت

کلاهبرداری دست فروشان کتاب

آیا بساط بازار چند نرخی جمع می شود؟

فارس من|مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه: کارت های مدت دار مترو به فروش می رسد

شب عید امسال،کاهش حداقل 25 درصدی قیمت مسکن

قراردادهای آتی سبد سهام چه زمانی راه اندازی می شود؟

قیمت سکه امروز شنبه 24 آذر 97

قیمت دلار | قیمت سکه طلا ، ارز امروز شنبه 24 آذر 97

قیمت سکه و طلا امروز شنبه 24 آذر 97

هشدار دیده بان حقوق بشر به پلیس فرانسه

اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می دهد

ریختن 300 هزار دلار از خودرویی در آمریکا (+عکس)/ فقط 205 هزار دلار پیدا شد

ماشین حمل پول در آمریکا 300 هزار دلار را کف جاده ریخت (+عکس)

12 رویکرد بودجه 98

50 شعبه بانک کشاورزی تا پایان امسال تعطیل می شود

جگوار XF 300 اسپرت سال آینده میلادی از راه می رسد

ابتکار «محمدمهدی صداقت» در نقاشی روی کاغذهای رسید، حسابی سروصدا کرده است در این نمایشگاه، تابلوی اصلی، کف سالن است!

چند نکته درباره دزدی هویت!

دستور ویژه جهانگیری بر تنظیم بازار شب عید

تحقیق و تفحص از چهار صندوق بازنشستگی کلید خورد

ارزش روبل کمتر خواهد شد

ایرانی ها امسال 8 هزار ملک در ازمیر خریداری کرده اند

شب عید امسال،کاهش حداقل 25 درصدی قیمت مسکن

شنبه آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

پیش بینی تولید 20 هزار تن محصول سویا در شهرستان پارس آباد

فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو به چه قیمتی انجام می شود؟

فرماندار پارس آباد خبر داد پیش بینی تولید 20 هزار تن محصول سویا در شهرستان پارس آباد

ایرانی ها امسال 8 هزار ملک فقط در ازمیر ترکیه خریداری کرده اند/هیچ بنگاهی حق معامله ملک خارجی را ندارد/ مشکل ایرانی ها برای فروش ملک در گرجستان

نوای گلبانگ توسعه روستایی در روستای چالکی گرگان

حمایت از تولیدکنندگان در دستور کار بانک مرکزی است

مردم توجهی به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز نکنند

روند تعدیل تدریجی قیمت ارز در مسیر واقعی شدن ادامه دارد

دوست داشتید این نیمکت ها در شهر شما بود؟

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 24آذر

قانون 5 ساعته ی موفقیت

بازگشت چراغ جادو

سال زندان برای مشتری های بانک

کاهش 25 درصدی قیمت مسکن تا اسفند 97

ایرانی ها امسال 8 هزار ملک فقط در ازمیر ترکیه خریداری کرده اند

روحانی داماد خود را از معاونت وزارت صنعت عزل کرد

قاچاق زنان بارکد دار برای انجام کارهای کثیف

رییس اتحادیه مشاوران املاک: ایرانی ها امسال 8 هزار ملک در ازمیر ترکیه خریداری کرده اند

گلخانه داران می توانند از ارز دولتی برای تأمین نهاده ها استفاده کنند

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی: گلخانه داران می توانند از ارز دولتی برای تأمین نهاده ها استفاده کنند

اعتراض به قانون کار در مجارستان ادامه دارد

فردا 24 آذر، آخرین مهلت ثبت درخواست کارت سوخت المثنی

فردا شنبه 24 آذر، آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

رییس بانک مرکزی اروپا: چشم انداز رشد اقتصادی در اروپا امسال سه بار کاهش یافت

واعظی: از گسترش همکاری های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می کنیم

زنگ خطری دیگر برای دریاچه ارومیه؛ توسعه زمین های کشاورزی

چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟

آخرین قیمت مفتول در بازارآهن

مناسب ترین زمان برای افزایش دستمزد همین امروز است

مناسب ترین زمان برای افزایش دستمزد همین امروز است