مطالب مرتبط:
توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است
طرح های توسعه ای فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی ارزشمند است
تنوع اقدامات و طرح های توسعه ای فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی ارزشمند است
منطقه آزاد انزلی پل ارتباطی مبادلات تجاری آسیای جنوب شرقی با کشورهای حاشیه خزر
سرمایه گذاری بخش خصوصی، محور توسعه در منطقه آزاد انزلی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 01:102018-11-18اقتصادي

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است


انزلی-ایرنا-رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ، افزایش مراودات با روسیه و دیگر کشورهای حاشیه خزر را از اولویتهای مهم این سازمان عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی سازمان منطقه ازاد انزلی به ایرنا ، رضا مسرور روز یکشنبه در دیدار با مدیران مسئول روزنامه ها ، خبرگزاریها و پایگاه های خبری گیلان اظهار داشت : این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم که کشور ما در حال الحاق به موافقت نامه اوراسیا است، و این امر بر اهمیت این منطقه و استان در مراودات بین المللی ایران می افزاید.

*اهمیت توسعه اقتصاد دریا محور در خزررییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: صنعت گردشگری نیز از جایگاه و مزیت ویژه ای در استان برخوردار است و این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم با این قیمت ارز بر جاذبه های حضور گردشگر در کشور و به تبع آن در استان گردشگری چون گیلان افزوده شده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه تاکنون از ظرفیت های گردشگری دریایی خزر بهره برداری مناسبی نشده، اشاره ای به ظرفیت های استان در این خصوص نموده و احداث زیرساخت های لازم براساس الگوی موفق طرح های گردشگری دریایی منطقه متبوع خود در سطح استان را ضروری دانست.

وی تصریح کرد: باید تنگ نظری را در این مسیر کنار گذاشت توجه داشت که با توجه به زیرساخت های ایجاد شده در سطح منطقه تعداد گردشگران از 5 و نیم میلیون نفر در سال گذشته به افزون بر 6 میلیون نفر رسیده است.

مسرور افزود: این سازمان تاثیر ورود گردشگر بر افزایش درآمدهای بازرگانان منطقه را در راهبردهای جذب گردشگر خود مورد توجه قرار داده است.

وی با اشاره به ساخت و بهره برداری از اسکله تفریحی در منطقه آزاد انزلی رابه منظور فعال سازی گردشگری دریایی تصریح کرد: ایجاد چنین اسکله های تفریحی در سایر سواحل و بنادر استان الزامی است.

*توجه به ظرفیت های نسبی استانمدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بر شمردن مزیت های استان گیلان در حوزه های مختلف، توجه به بررسی مزیت های سرمایه گذاری براساس اولویت های موجود و تحولات اقتصادی کشور را مهم خواند.

وی متذکر شد: با توجه به افزایش قیمت ارز و ایجاد ارزش افزوده در برخی صنایع می توان از مزیت هایی همچون مزایا و معافیت های منطقه و هم افزایی میان نیروهای بخش دولتی و خصوصی استان در جهت جذب سرمایه گذار و رونق فضای کسب و کار برای ایجاد اشتغال بیشتر بهره برد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: صنایع گاز محوری مانند تولید شیشه، کاشی و پتروشیمی در جنوب استان قابل ایجاد می باشند، از سوی دیگر تولید برق به منظور صادرات در استان از ارزش افزوده خوبی برخوردار است، این مهم در صنایع غذایی نیز با توجه به قیمت ارز و ظرفیت های داخلی استان به ویژه در صنایع کشاورزی قابل دست یابی است.

*تکمیل و ایجاد زیرساخت های جدید مهمترین اولویت کاری منطقه آزاد انزلیوی در ادامه با تاکید بر اینکه لازمه بهره برداری از مزیت ها، ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه های مختلف است، افزود: به طور مثال در حوزه گردشگری، زیرساخت هایی همچون مرکز تفریحات دریایی، مجموعه ورزش های ساحلی، مرکز نمایشگاهی با توجه به ظرفیت های استان در حوزه های اکوتوریسم، توریسم ورزشی و تجاری در دستور کار قرار گرفت، که با بهره برداری از آنها امکانات و زیرساخت های منطقه نسبت به سال 92 توسعه فراوانی داشته و قابل قیاس با گذشته نیست.

مدیرعامل سازمان با اشاره به در حال احداث بودن نظرگاه گردشگری انزلی در نوار ساحلی منطقه خاطر نشان کرد: این پروژه جذاب گردشگری دریایی از سوی سازمان ساخته می شود و تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه توسعه تجارت با توسعه زیرساخت شکل می گیرد افزود: براساس زیرساخت های متعدد ایجاد شده در سطح منطقه می توان اعلام کرد که این منطقه در حوزه زیرساختی جزو مناطق پیشرو کشور است.

*اهمیت اتصال خط ریلی به مجتمع بندری کاسپینوی ایجاد زیرساخت ها را برای حضور سرمایه گذار حائز اهمیت عنوان و با اشاره به عملکرد دوره مدیریتی خود در زمینه اجرای مهندسی ارزش جهت خروج از رکود دوساله مجتمع بندری کاسپین، تصریح کرد: این مجتمع بندری با وضعیت فعلی خود از بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می شود که دارای مزیت های کم نظیری که از جمله امکان پهلو گیری کشتی های تجاری تا سقف 100 هزار تن است، خدمتی که فقط در این بندر ایرانی قابل ارائه می باشد.

وی ادامه داد: اهمیت مجتمع بندری کاسپین به اتصال آن به خط ریلی سراسری است، موضوعی که با نظر مساعد رییس جمهور و حمایت ویژه دکتر نوبخت و دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد که نقش کلیدی در این مسیر دارند، در دستور کار قرار دارد، و این درحالی است که اتصال همه بنادر گیلان یعنی انزلی و آستارا نیز در این راستا الزامی است.

*بهره گیری از توان بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت بندریرییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی استفاده از توانمندی بخش خصوصی در ساخت مجتمع بندری کاسپین را در میان سایر پروژه های احداث بندر در سطح کشور کم نظیر عنوان و خاطرنشان کرد : در تمام کشور، ساخت بندر و زیرساخت ترانزیتی از سوی دولت صورت می گیرد و این در حالی است که در منطقه آزاد انزلی بخشخصوصی در حال ساخت 4 پست اسکله، مخازن سوخت 120 هزار تنی و سیلوی 90 هزار تنی است، زیرساخت هایی که ظرف دو سال آتی نقش خود را در توسعه مراودات تجاری کشور بروز خواهند داد.

*کریدور چین اکتائو انزلی، مسیر جدید تجاری ایران، نیازمند حمایت و تبلیغ رسانه ایمسرور با اشاره به عبور دو کریدور مهم بین المللی از مسیر گیلان و منطقه آزاد انزلی و نقش آنها در رونق فضای کسب و کار و اشتغالزایی استان، اظهار داشت: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته این کریدور میان دو کشور راه اندازی شده، و در این مسیر توافقات متعددی با بخش دولتی و خصوصی چین منعقد شده است.

وی افزود: بعد از سفر هفته پیش به چین، ظرف هفته های آتی محموله های جدید در مسیر به مقصد منطقه آزاد انزلی ترانزیت می شود، موضوعی که بیانگر توجه طرف چینی به مزیت های این مسیر تجاری است.

وی با بیان اینکه افزایش تردد کالا در این مسیر به اشتغال و سرمایه گذاری بیشتر منتهی می شود، به اهمیت پروژه بزرگ کریدور جاده ابریشم دولت چین اشاره و خاطرنشان کرد: باید مزیت های موجود را پایدار نمود و این مهم از طریق افزایش مبادلات کالایی در قالب های صادرات و واردات محقق می شود، موضوعی که نیازمند همکاری و توجه رسانه ها به نقش کریدورها در مسیر توسعه استان است.

*ایجاد مرکز نوآوری در منطقه آزاد انزلیرییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی آغاز عملیات مرکز نوآوری با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور را با توجه به نیروی انسانی تحصیل کرده استان حائز اهمیت ارزیابی و خاطرنشان کرد: این یک مرکز نوآوری به معنای واقعی است که با هدف توسعه مراودات دانش بنیان و صادرات چنین محصولاتی به کشورهای حاشیه دریای خزر در این منطقه تا سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

پارک لجستیک برای تبدیل شدن به مرکز مبادله کالایی منطقهوی با بیان اینکه تکمیل کننده همه زیرساخت های منطقه آزاد انزلی در مراودات بین المللی ایجاد پارک لجستیک است افزود: احداث پارک لجستیک منطقه با موافقت وزارت راه و شهرسازی به مساحت 50 هکتار در فضای پسکرانه مجتمع بندری کاسپین در دستور کار قرار گرفته است و پارک لجستیک منطقه آزاد انزلی با کارکردهای مشابه منطقه آزاد جبل علی، برای کشورهای حاشیه دریای خزر ساخته می شود.

*رشد شاخص های اقتصادی و رونق فضای کسب و کار در پنج سال گذشته مسرور با اشاره به افزایش غیر قابل مقایسه تمامی شاخص های اقتصادی به نسبت سال 92 و رشد فضای کسب و کار افزود : سازمان منطقه آزاد انزلی با خلق مزیت نسبی و رقابتی و توسعه زیرساخت ها، موفق به جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی مختلفی در این منطقه شده که در میان پروژه های بزرگ سرمایه گذاری گردشگری، خدماتی و تجاری صنعتی می توان به پروژه گردشگری جدیدی اشاره کرد که در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن با سرمایه گذاری خارجی در منطقه آغاز خواهد شد.

*میزبانی منطقه آزاد انزلی از جشنواره ملی مطبوعات در سال آینده مدیرعامل خانه مطبوعات نیز در این جلسه از موافقت دکتر مسرور برای برگزاری جشنواره ملی رسانه ها به میزبانی این منطقه در سال آینده خبر داد .

وی با تقدیر از میزبانی جشنواره ملی مطبوعات در تیرماه سالجاری در این منطقه با حضور سخنگوی دولت و مدیران ارشد کشوری آن را یکی از بهترین جشنواره های تخصصی برگزار شده از لحاظ کمی و کیفی اعلام کرد.

در پایان این نشست مدیران رسانه ای استان گیلان با قدردانی از تلاشهایشان و تیم مدیریتی همراه در پنج سال اخیر به دلیل تحولات ارزشمند صورت گرفته ، در راستای توسعه همه جانبه منطقه آزاد انزلی و هم افزایی ظرفیت های استان و تعاملات فی مابین به ویژه در حوزه اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه ها تشکر کرده و منطقه آزاد انزلی را پیشران توسعه استان و الگویی موفق در ایجاد زیرساخت های متنوع و تحقق اهداف و ماموریت ها در سطح کشور دانستند.

نمایندگان رسانه های گیلان همکاری و همراهی رسانه ها را در عرصه اطلاع رسانی توانمندیها،ظرفیت ها ،برنامه ها و اقدامات به منظور استمرار روند رو به رشد منطقه و توسعه استان اعلام داشتند.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان این نشست خواستار توجه رسانه ها به لزوم ایجاد هم افزایی در عرصه های مختلف استان به منظور فعال سازی مزیت های موجود در جهت رونق فضای کسب و کار و افزایش ضریب اشتغال در سطح گیلان شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.


کلید واژه ها: منطقه - گردشگر - استان - منطقه آزاد - انزلی - گردشگری - سرمایه گذار - کشور - آزاد - اهمیت - دریایی - افزایش - مدیرعامل - دریا - قیمت ارز - گیلان - افزایش قیمت ارز - فضای کسب و کار - سرمایه - تفریحی - اقتصاد - سرمایه گذاری - افزایش قیمت - روابط عمومی - ارزش افزوده - مدیره - اسکله - توسعه - حاشیه - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
تشکیل 130 پرونده تخلف صنفی در بردسکن

تبدیل سرگرمی به کسب و کار پربازده

مقایسه حقوق معلمان در ایران و سایر کشورها +عکس

شاخص 680 واحد اُفت کرد

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرده است

تکلیف افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا پایان آذرماه مشخص می شود

کارت های ملی قدیمی تا چه زمانی اعتبار دارند ؟

عکس/ به علت گرانی، لطفا دست نزنید!

در جوابیه وزارت نفت به مصاحبه با محمدعلی خطیبی مطرح شد معمولا برخی جزییات توافق اوپک در بیانیه های این سازمان نمی آید

اختصاص 2میلیاردو400میلیون تومان به زیرساخت های تنگه کافرین بدره

تیزر پلی استیشن 5 (فیلم)

لزوم نظارت بیشتر بر قاچاق مواد بی کیفیت ترمیم دندان

استخدام مدیر فروش(سرپرست فروش) در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بانک حکمت ایرانیان در 10 استان کشور

آمار نگران کننده از افزایش خط فقر در ایران

1.6 میلیارد دلار قطعه خودرو وارد کشور شد

یک هزار و 500 گردشگر روس در چین سرگردان هستند

پیگیری طرح جامع گردشگری در اولویت برنامه ها قرار دارد

پنج طرح بزرگ ریلی کشور در دولت تدبیر و امید اجرا شد

مشاوراستاندارفارس:تسهیل سرمایه گذاری درصنایع مولد رویکرد ماست

انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را تحمل کنند

ماهیگیری زمستانی در دریاچه ی یخ زده

میانگین عملکرد تولید چغندرقند در شیروان کاهش یافت

بروز رسانی قیمت خودرو؛ اقدامی دیرهنگام به سود دلالان

5 درصد مشترکین 10 برابر نرمال ها برق مصرف می کنند /اعزام هیئت جدید کارشناسی به روسیه برای تبادل برق / عربستان براحتی نمی تواند جایگزین ایران شود

پنج طرح بزرگ ریلی کشور در دولت تدبیر و امید اجرا شد

کاهش نرخ بیکاری در فارس/ لزوم تسریع در روند بازآفرینی حافظیه و سعدیه

کسب و کاری کوچک با همتی بلند

صادرات 18 نوع ماده غذایی ممنوع شد

عصارخانه، محور اقتصاد خمینی شهر در دوران صفویه

راه اندازی 22 مرکز حمایت از زنان آسیب پذیر در کشور

آغاز به کار اولین مرکز تست هیدرواستاتیک در فیروزه

آغاز توزیع مرغ منجمد در کُردستان

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی در میادین میوه و تره بار

تسریع در بازآفرینی محدوده ی آرامگاه های سعدیه و حافظیه

رشد 45 برابری فروش محصولات دانش بنیان ایرانی

خیز عربستان و آمریکا برای فتح بازار گاز عراق/ ایران به گوش باشد

رییس اتاق بازرگانی تهران: بودجه، رکود و تورم وضعیت مناسبی ندارد/ 53 بار وضعیت کنونی بازار ارز را تذکر دادیم

گوشت قرمز منجمد با کارت ملی در میادین تهران عرضه می شود

بروز رسانی قیمت خودرو؛ اقدامی دیرهنگام به سود دلالان

512 نفر در دره شهر صاحب شغل شدند

پرداخت حقوق کارگران و کارمندان گروه ملی فولاد

بازدید از منازل برای کاهش حوادث گاز مونوکسیدکربن

استفاده از رمز دوم یک بار مصرف کارت بانکی از خرداد 98 الزامی می شود

رایز؛ برند احتمالی سامسونگ برای گوشی های هوشمند اقتصادی

استخدام همکار خانم جهت یک دفتر فروش خودرو در تهران

کمبود تولید عامل گرانی پسته/ مردم امسال را تحمل کنند

وام ازدواج افزایش می یابد؟

ابطال بیش از 8 هزار کارت سوخت غیرقانونی

ساخت هواپیمای داخلی؛ از شعار تا واقعیت

استخدام چند نفر نیروی آقا در کارگاه قنادی

استخدام تعدادی راننده آقا در یک شرکت تولیدی معتبر

طلا ارزان می شود

قیمت طلا به 1245 دلار در هر اونس رسید

خیز عربستان و آمریکا برای فتح بازار گازعراق/ایران به گوش باشد

ایلان ماسک باز هم جنجال درست کرد

اگر بهتر از این آفرودها می شناسید، بگویید + تصاویر

آئودی A3 جدید در راه است + تصاویر جاسوسی

رییس موسسه فرهنگی اکو مطرح کرد: نقش آفرینی موزه بانک ملّی ایران در استراتژی های فرهنگی کشور

با حضور معاون اول رییس جمهور انجام شد: بهره برداری از فاز نخست پروژه آب شیرین کن بندرعباس با تسهیلات بانک صنعت و معدن

550 فرصت شغلی در مه ولات ایجاد شد

298 فرصت شغلی مربوط به فاروج در سامانه کارا تایید شد

کیوان کاشفی رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه شد

افرادی که بالای 3 میلیون تومان درآمد دارند، دیگر مستحق دریافت یارانه نیستند

دلار 4200 تومانی تنها برای تامین کالاهای اساسی مردم پرداخت می شود

مردم اقتدار پلیس را دوست دارند/باید سطح رضایتمندی مردم از پلیس افزایش یابد

ایران خودرو 15 و سایپا 11 هزار نیروی مازاد دارند/ پرداخت حقوق به هزار و 150 هیئت مدیره! / پراید40 میلیون نمی ارزد/ چرا خودروسازان از ارائه آنالیز قیمت خودرو پرهیز می کنند؟

صادرات غیرنفتی به بیش از 31میلیارد دلاری رسید

باید سطح رضایتمندی مردم از پلیس افزایش یابد

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی در میادین!

خودرویی که دوچرخه سواران را زیر نمی گیرد!

میانگین عملکرد تولید چغندرقند در شیروان کاهش یافت

مجری طرح هوشمندسازی برق: فاز اول طرح سهام طولانی شد

کیوان کاشفی رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه شد

اجرای طرح های آبیاری نوین در خور و بیابانک

خودروسازان عرضه خودرو با نرخ 5 درصد پایین تر از قیمت بازار را شروع کرده اند/ افزایش قیمت ها قابل کتمان نیست

صنعت برق نیازمند 600 میلیارد تومان سرمایه جدید

ورود 200 دستگاه اتوبوس تولیدی سمنان به چرخه حمل و نقل عمومی کشور

برنامه های بزرگ برای هواپیماهای کوچک

کاهش قیمت 10 تا 15 درصدی در بازار لوازم خانگی از شنبه/ از هر فروشگاهی نخرید

تمایل اندونزی به افزایش ارتباطات تجاری با ایران

نرخ های عجیب در بازار خودرو

کمبود تولید عامل گرانی پسته/ مردم امسال را تحمل کنند

تابلوی اوراق تسهیلات مسکن باز قرمز شد

برندگان و بازندگان یارانه بنزین

برآیند صفر شاخص سهام

چالش های حسابرسی در یک قاب

راه اندازی قرارداد آتی سبد سهام تا دو هفته آینده

حرکت همسوی سهام و بدهی

سه الگوی بازی در بورس تهران

قیمت های صادراتی فولاد - 1397/09/20

بازگشت تعادل به بازار کامودیتی ها

ظرفیت سازی برای عبور از تحریم بازار پایه

مس بر لبه چاقوی رکود

کانال پرداخت بدهی دولت به شهرداری باز شد

کانون آپارتمان های قیمت مناسب در تهران

رشد پیوسته تولید و تجارت در منطقه آزاد چابهار

نماینده وزیر صمت در انجمن نظارت بر انتخابات اتاق های بازرگانی معرفی شد

چالش های صادرات به لبنان

فرصت سوزی ارزی در تجارت

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است