مطالب مرتبط:
طرح های توسعه ای فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی ارزشمند است
تنوع اقدامات و طرح های توسعه ای فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی ارزشمند است
منطقه آزاد انزلی پل ارتباطی مبادلات تجاری آسیای جنوب شرقی با کشورهای حاشیه خزر
سرمایه گذاری بخش خصوصی، محور توسعه در منطقه آزاد انزلی
توسعه همکاری های مشترک گردشگری دریایی، بندری و حمل و نقل ترکیبی منطقه آزاد انزلی با آذربایجان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 آبان 1397 ساعت 01:062018-11-18اقتصادي

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است


ایرنا-رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ، افزایش مراودات با روسیه و دیگر کشورهای حاشیه خزر را از اولویتهای مهم این سازمان عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی سازمان منطقه ازاد انزلی به ایرنا ، رضا مسرور روز یکشنبه در دیدار با مدیران مسئول روزنامه ها ، خبرگزاریها و پایگاه های خبری گیلان اظهار داشت : این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم که کشور ما در حال الحاق به موافقت نامه اوراسیا است، و این امر بر اهمیت این منطقه و استان در مراودات بین المللی ایران می افزاید.

*اهمیت توسعه اقتصاد دریا محور در خزررییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: صنعت گردشگری نیز از جایگاه و مزیت ویژه ای در استان برخوردار است و این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم با این قیمت ارز بر جاذبه های حضور گردشگر در کشور و به تبع آن در استان گردشگری چون گیلان افزوده شده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه تاکنون از ظرفیت های گردشگری دریایی خزر بهره برداری مناسبی نشده، اشاره ای به ظرفیت های استان در این خصوص نموده و احداث زیرساخت های لازم براساس الگوی موفق طرح های گردشگری دریایی منطقه متبوع خود در سطح استان را ضروری دانست.

وی تصریح کرد: باید تنگ نظری را در این مسیر کنار گذاشت توجه داشت که با توجه به زیرساخت های ایجاد شده در سطح منطقه تعداد گردشگران از 5 و نیم میلیون نفر در سال گذشته به افزون بر 6 میلیون نفر رسیده است.

مسرور افزود: این سازمان تاثیر ورود گردشگر بر افزایش درآمدهای بازرگانان منطقه را در راهبردهای جذب گردشگر خود مورد توجه قرار داده است.

وی با اشاره به ساخت و بهره برداری از اسکله تفریحی در منطقه آزاد انزلی رابه منظور فعال سازی گردشگری دریایی تصریح کرد: ایجاد چنین اسکله های تفریحی در سایر سواحل و بنادر استان الزامی است.

*توجه به ظرفیت های نسبی استانمدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بر شمردن مزیت های استان گیلان در حوزه های مختلف، توجه به بررسی مزیت های سرمایه گذاری براساس اولویت های موجود و تحولات اقتصادی کشور را مهم خواند.

وی متذکر شد: با توجه به افزایش قیمت ارز و ایجاد ارزش افزوده در برخی صنایع می توان از مزیت هایی همچون مزایا و معافیت های منطقه و هم افزایی میان نیروهای بخش دولتی و خصوصی استان در جهت جذب سرمایه گذار و رونق فضای کسب و کار برای ایجاد اشتغال بیشتر بهره برد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: صنایع گاز محوری مانند تولید شیشه، کاشی و پتروشیمی در جنوب استان قابل ایجاد می باشند، از سوی دیگر تولید برق به منظور صادرات در استان از ارزش افزوده خوبی برخوردار است، این مهم در صنایع غذایی نیز با توجه به قیمت ارز و ظرفیت های داخلی استان به ویژه در صنایع کشاورزی قابل دست یابی است.

*تکمیل و ایجاد زیرساخت های جدید مهمترین اولویت کاری منطقه آزاد انزلیوی در ادامه با تاکید بر اینکه لازمه بهره برداری از مزیت ها، ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه های مختلف است، افزود: به طور مثال در حوزه گردشگری، زیرساخت هایی همچون مرکز تفریحات دریایی، مجموعه ورزش های ساحلی، مرکز نمایشگاهی با توجه به ظرفیت های استان در حوزه های اکوتوریسم، توریسم ورزشی و تجاری در دستور کار قرار گرفت، که با بهره برداری از آنها امکانات و زیرساخت های منطقه نسبت به سال 92 توسعه فراوانی داشته و قابل قیاس با گذشته نیست.

مدیرعامل سازمان با اشاره به در حال احداث بودن نظرگاه گردشگری انزلی در نوار ساحلی منطقه خاطر نشان کرد: این پروژه جذاب گردشگری دریایی از سوی سازمان ساخته می شود و تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه توسعه تجارت با توسعه زیرساخت شکل می گیرد افزود: براساس زیرساخت های متعدد ایجاد شده در سطح منطقه می توان اعلام کرد که این منطقه در حوزه زیرساختی جزو مناطق پیشرو کشور است.

*اهمیت اتصال خط ریلی به مجتمع بندری کاسپینوی ایجاد زیرساخت ها را برای حضور سرمایه گذار حائز اهمیت عنوان و با اشاره به عملکرد دوره مدیریتی خود در زمینه اجرای مهندسی ارزش جهت خروج از رکود دوساله مجتمع بندری کاسپین، تصریح کرد: این مجتمع بندری با وضعیت فعلی خود از بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می شود که دارای مزیت های کم نظیری که از جمله امکان پهلو گیری کشتی های تجاری تا سقف 100 هزار تن است، خدمتی که فقط در این بندر ایرانی قابل ارائه می باشد.

وی ادامه داد: اهمیت مجتمع بندری کاسپین به اتصال آن به خط ریلی سراسری است، موضوعی که با نظر مساعد رییس جمهور و حمایت ویژه دکتر نوبخت و دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد که نقش کلیدی در این مسیر دارند، در دستور کار قرار دارد، و این درحالی است که اتصال همه بنادر گیلان یعنی انزلی و آستارا نیز در این راستا الزامی است.

*بهره گیری از توان بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت بندریرییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی استفاده از توانمندی بخش خصوصی در ساخت مجتمع بندری کاسپین را در میان سایر پروژه های احداث بندر در سطح کشور کم نظیر عنوان و خاطرنشان کرد : در تمام کشور، ساخت بندر و زیرساخت ترانزیتی از سوی دولت صورت می گیرد و این در حالی است که در منطقه آزاد انزلی بخشخصوصی در حال ساخت 4 پست اسکله، مخازن سوخت 120 هزار تنی و سیلوی 90 هزار تنی است، زیرساخت هایی که ظرف دو سال آتی نقش خود را در توسعه مراودات تجاری کشور بروز خواهند داد.

*کریدور چین اکتائو انزلی، مسیر جدید تجاری ایران، نیازمند حمایت و تبلیغ رسانه ایمسرور با اشاره به عبور دو کریدور مهم بین المللی از مسیر گیلان و منطقه آزاد انزلی و نقش آنها در رونق فضای کسب و کار و اشتغالزایی استان، اظهار داشت: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته این کریدور میان دو کشور راه اندازی شده، و در این مسیر توافقات متعددی با بخش دولتی و خصوصی چین منعقد شده است.

وی افزود: بعد از سفر هفته پیش به چین، ظرف هفته های آتی محموله های جدید در مسیر به مقصد منطقه آزاد انزلی ترانزیت می شود، موضوعی که بیانگر توجه طرف چینی به مزیت های این مسیر تجاری است.

وی با بیان اینکه افزایش تردد کالا در این مسیر به اشتغال و سرمایه گذاری بیشتر منتهی می شود، به اهمیت پروژه بزرگ کریدور جاده ابریشم دولت چین اشاره و خاطرنشان کرد: باید مزیت های موجود را پایدار نمود و این مهم از طریق افزایش مبادلات کالایی در قالب های صادرات و واردات محقق می شود، موضوعی که نیازمند همکاری و توجه رسانه ها به نقش کریدورها در مسیر توسعه استان است.

*ایجاد مرکز نوآوری در منطقه آزاد انزلیرییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی آغاز عملیات مرکز نوآوری با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور را با توجه به نیروی انسانی تحصیل کرده استان حائز اهمیت ارزیابی و خاطرنشان کرد: این یک مرکز نوآوری به معنای واقعی است که با هدف توسعه مراودات دانش بنیان و صادرات چنین محصولاتی به کشورهای حاشیه دریای خزر در این منطقه تا سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

پارک لجستیک برای تبدیل شدن به مرکز مبادله کالایی منطقهوی با بیان اینکه تکمیل کننده همه زیرساخت های منطقه آزاد انزلی در مراودات بین المللی ایجاد پارک لجستیک است افزود: احداث پارک لجستیک منطقه با موافقت وزارت راه و شهرسازی به مساحت 50 هکتار در فضای پسکرانه مجتمع بندری کاسپین در دستور کار قرار گرفته است و پارک لجستیک منطقه آزاد انزلی با کارکردهای مشابه منطقه آزاد جبل علی، برای کشورهای حاشیه دریای خزر ساخته می شود.

*رشد شاخص های اقتصادی و رونق فضای کسب و کار در پنج سال گذشته مسرور با اشاره به افزایش غیر قابل مقایسه تمامی شاخص های اقتصادی به نسبت سال 92 و رشد فضای کسب و کار افزود : سازمان منطقه آزاد انزلی با خلق مزیت نسبی و رقابتی و توسعه زیرساخت ها، موفق به جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی مختلفی در این منطقه شده که در میان پروژه های بزرگ سرمایه گذاری گردشگری، خدماتی و تجاری صنعتی می توان به پروژه گردشگری جدیدی اشاره کرد که در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن با سرمایه گذاری خارجی در منطقه آغاز خواهد شد.

*میزبانی منطقه آزاد انزلی از جشنواره ملی مطبوعات در سال آینده مدیرعامل خانه مطبوعات نیز در این جلسه از موافقت دکتر مسرور برای برگزاری جشنواره ملی رسانه ها به میزبانی این منطقه در سال آینده خبر داد .

وی با تقدیر از میزبانی جشنواره ملی مطبوعات در تیرماه سالجاری در این منطقه با حضور سخنگوی دولت و مدیران ارشد کشوری آن را یکی از بهترین جشنواره های تخصصی برگزار شده از لحاظ کمی و کیفی اعلام کرد.

در پایان این نشست مدیران رسانه ای استان گیلان با قدردانی از تلاشهایشان و تیم مدیریتی همراه در پنج سال اخیر به دلیل تحولات ارزشمند صورت گرفته ، در راستای توسعه همه جانبه منطقه آزاد انزلی و هم افزایی ظرفیت های استان و تعاملات فی مابین به ویژه در حوزه اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه ها تشکر کرده و منطقه آزاد انزلی را پیشران توسعه استان و الگویی موفق در ایجاد زیرساخت های متنوع و تحقق اهداف و ماموریت ها در سطح کشور دانستند.

نمایندگان رسانه های گیلان همکاری و همراهی رسانه ها را در عرصه اطلاع رسانی توانمندیها،ظرفیت ها ،برنامه ها و اقدامات به منظور استمرار روند رو به رشد منطقه و توسعه استان اعلام داشتند.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان این نشست خواستار توجه رسانه ها به لزوم ایجاد هم افزایی در عرصه های مختلف استان به منظور فعال سازی مزیت های موجود در جهت رونق فضای کسب و کار و افزایش ضریب اشتغال در سطح گیلان شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.


کلید واژه ها: منطقه - گردشگر - استان - منطقه آزاد - گردشگری - انزلی - سرمایه گذار - کشور - آزاد - اهمیت - دریایی - افزایش - مدیرعامل - دریا - قیمت ارز - گیلان - افزایش قیمت ارز - فضای کسب و کار - سرمایه - تفریحی - اقتصاد - سرمایه گذاری - افزایش قیمت - روابط عمومی - ارزش افزوده - مدیره - اسکله - توسعه - حاشیه - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
جهانگیری: خودروسازان باید به دنبال جلب رضایت مردم و اقناع جامعه باشند

اسامی 212 عضو هیات مدیره شرکت های ایران خودرو منتشر شد

برنامه ای برای تولید داخلی قطعات خودرو

روابط تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا

ابطال 24 هزار کارت سوخت غیرقانونی

وجود آنتی ویروس های جعلی در بازارهای اندرویدی/ شناسایی بدافزار

تاملی بر چالش صندوق های بازنشستگی/اصلاحات اساسی یاتجویز آرام بخش؟

قطر 35 درصد از 3 میدان نفتی مکزیک را خرید

چرا رشد اقتصادی چین کند شده است؟

قیمت آجیل «شب چره» از 340 هزار تومان به نصف رسید!

وزیر صنعت، معدن و تجارت:
 
 برای کاهش قیمت خودرو باید برنامه ریزی کنیم/منابع کشور کم نیست

احداث مرکز تجارت جهانی گوگل در نیویورک با هزینه 1 میلیارد دلار

سرو دسر با روکش طلا در رستوران+ عکس

امکان انتخاب کارت های بانک ملت جهت ثبت نام کارت سوخت بانکی

بازار نفت در حال اصلاح شدن است

قیمت آجیل «شب چره» از 340 هزار تومان به نصف رسید!

استارت پرقدرت فاینکس 2019

شاخص بورس 1958 واحد افت کرد

ترفند جدید دلال ها برای خرید دلارهای خانگی

نماد دو شرکت بر روی تابلوی بازار پایه فرابورس درج شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/26

قیمت خودرو امروز 1397/09/26

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/09/26

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/09/26

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 97/09/26

دولت از ابتدای سال تا پایان مهر 150هزار میلیارد تومان پول خرج کرد

در 2 شرکت اقتصادی هلال احمر چه می گذرد؟

پوشاک؛ رتبه اول قاچاق در ایران

حذف سه دهک از یارانه بگیران توسط استانداران/ اختصاص درآمدها به تولید، حمل و نقل و معیشت

بهترین مقصدهای گرشگری در فصل زمستان

سرمایه سازمان منطقه آزاد ماکو به 13 هزار میلیارد ریال افزایش یافت

ثبت 563 تخلف از واحدهای صنفی رزن

توزیع 300هزار حلقه لاستیک میان رانندگان وکامیونداران تا پایان سال

خشکسالی ادامه دارد/تعداد سیل ها بیشتر شده است

مجتمع گردشگری میاندوآب 70 درصد پیشرفت دارد

تولید کنندگان قیر در صادرات هیچ مشکلی با استاندارد ندارند

هیات مدیره نمایشگاه بجنورد در پرداخت وجوه زمین کوتاهی می کند

تحرک بیشتری برای رونق تولید شاهد باشیم

ایمیدرو مسوولیت یک چهارم ارزش بازار سرمایه را بر عهده دارد

31 طرح بهره برداری گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد

نام اعضای هیات مدیره ایران خودرو منتشر شد

انتقاد یک قاضی از بانک مرکزی درخصوص صرافان/سرنوشت دلارها مشخص نیست

بسته‎های حمایتی دولت برای چه کسانی واریز شد؟

قیمت آجیل «شب چره» از 340 هزار تومان به نصف رسید!

برق پرمصرف ها از چه زمانی گران می شود؟

نام اعضای هیات مدیره ایران خودرو منتشر شد

خطر انقراض 87 گونه جانوری در ایران

پلیس فتا: سایت های خرید و فروش ارزهای دیجیتال غیرقانونی هستند

وزیر صنعت: برای خودرو و لوازم خانگی و پوشاک برنامه داریم

نشست مدیرعامل بانک کشاورزی با مدیر شعب این بانک استان خراسان شمالی/جذب 90 درصدی اعتبار طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری

بودجه چاپ سررسید نوروز 98 به امور خیرخواهانه اختصاص خواهد یافت

ریزش1.7درصدی کارفرمایان بخش خصوصی

فروشنده‎ها زیاد شدند؛ بازار ترسیده

نذر زمین کشاورزی جهت بازسازی عتبات عالیات در ماکو

کمک 75 میلیون تومانی مردم ماکو برای بازسازی عتبات عالیات

اقتصاد گردشگرمحور راه برون رفت از مشکل کاهش رونق اقتصادی

بانک مرکزی در فرآیند صدور مجوزها برای صرافان نظارت کافی نداشته است

تولید داخل و تنظیم بازار، اولویت وزارت صمت

26 قرق در نوبت واگذاری به بخش خصوصی

70 درصد شاغلان صنعت تحصیلات دانشگاهی ندارند

انتشار فهرست اعضای هیات مدیره گروه صنعتی ایران خودرو

نرخ دلار و یورو باز هم کاهش یافت/ سکه امامی 50 هزار تومان ارزان شد

هیچ سایتی مجوز معامله رمز ارز ندارد

کاهش نرخ ارز سناریو مقابله با تحریم ها بود

آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان!

رشد بیش از 2 دلار قیمت گندم

یارانه ها امشب واریز می شود

طرز تهیه مرغ بریانی طعم دار شده با لیمو و رزماری

تقدیر و تجلیل از کارکنان مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون

دیواندری: نظام بانکی در حال پوست اندازی است

ارسلان فتحی پور: افزایش سرمایه بانک صادرات ایران تا مجمع سال 98 به سرانجام می رسد

تحقق 87 درصدی سود هر سهم بانک سینا در 6 ماهه اول سال 97

معاون جدید امور بین الملل بانک دی، منصوب شد

قیمت خودرو یک تا 4 میلیون تومان کاهش یافت

روح اله خدارحمی: نقش کلیدی پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی

داماد روحانی استعفا کرد

بانک مرکزی در فرآیند صدور مجوزها برای صرافان نظارت کافی نداشته است

افزایش 75 درصدی تولید و توزیع گازوییل یورو 4 و 5

آغاز فصل جدید انسان محوری و افزایش کیفیت حمل ونقل عمومی در سازمان شهرداری ها

کاهش نرخ ارز سناریو مقابله با تحریم ها بود

آغاز فصل جدید انسان محوری و افزایش کیفیت حمل ونقل عمومی در سازمان شهرداری ها

موافقت دولت برای استفاده از منابع سه دهک یارانه بگیران

‍ راه اندازی سامانه فروش آرد سایر مصارف

آخرین قیمت سکه و طلا در روز دوشنبه 97/09/26

برنامه ای برای تولید داخلی قطعات خودرو

شیرینی یلدا گران ارزان یا گران

راه اندازی پورتال سهامداران حقیقی بانک ایران زمین

افزایش فشار بر کارگران خودروسازی

تسریع در اجرای پروژه پودر زغال با همت تلاشگران ذوب آهن

جعبه ابزار بورس تهران کامل می شود

انتشار فهرست اعضای هیات مدیره گروه صنعتی ایران خودرو

شرایط فروش آذرماه محصولات ایران خودرو

پذیرش خودرو در شیفت عصر نمایندگی های مجاز ایران خودرو

صنعت اجاره خودرو و خدمات آن در ایران

رونمایی از وب سایت جدید با حضور مدیرعامل

تأمین مالی بنگاه های تولیدی و اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به عنوان اولویت نخست

فولادسازان اسپانسر تأمین کنندگان می شوند

تأکید مدیرعامل فولاد مبارکه بر حل مشکلات بازنشستگان شرکت

تفاهم نامه بهره برداری، نگهداری و تعمیرات پست 400 کیلوولت زنده رود

پیشرفت 60 درصدی هتل ورزش یاسوج

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است