مطالب مرتبط:
در بیانیه کانون منتقدان تئاتر ایران مطرح شد بحران اقتصادی هنرمندان با تعطیلی تئاترهای خصوصی
مخالفت چین با درخواست آمریکا برای قطع واردات نفت از ایران
بررسی تأثیر صادق هدایت بر تئاتر ایران
مخالفت اتحادیه اروپا با اجرای تحریم های ایران
فراخوان «چهارفصل تئاتر ایران» منتشر شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 20:022018-11-18سياسي

​تئاتر ایران در برزخ است/ مخالفت با عبارت «تئاتر خصوصی»


تئاتر امروز ما در برزخی بین جریان مقاومت و جریان تأمین منویات سودجویان سرمایه دار قرار گرفته و هر دو جریان چالش های زیادی را ایجاد کرده است.

- "، ششمین همایش علمی ـ پژوهشی تئاتر مقاومت به دبیری مهدی حامدسقاییان با حضور امیر نصیربیگی دبیر جشنواره تئاتر مقاومت و پژوهشگران عرصه تئاتر دفاع مقدس، امروز (یکشنبه 27 آبان) در سالن مشاهیر تئاترشهر آغاز شد.

صمد چینی فروشان، پژوهشگر، مترجم و منتقد تئاتر در این همای با موضوع تئاتر ایران در برزخ سخنرانی کرد و گفت: هیچ هنری به اندازه تئاتر قادر نیست حس وحدت، انسجام ملی، وظیفه شناسی متقابل سیاسی ـ اجتماعی، پیوستگی و وابستگی سرزمینی، غرور و فخر فرهنگی را میان آحاد یک ملت تقویت و تحکیم ببخشد.

وی با مروری بر 40 سال مسئولیت گریزی و هویت باختگی تئاتر بعد از انقلاب گفت: در ایران بعد از انقلاب، هنر تئاتر به رغم حضور موثرش در جامعه انقلابی، با دو رویکرد متناقض مواجه شد: از یک سو در دوران جنگ تحمیلی، تحت عنوان تئاتر جنگ، تئاتر جبهه و سنگر و با پایان گرفتن جنگ، با عناوین تئاتر دفاع مقدس و تئاتر مقاومت، مورد حمایت نهادهای نظامی، بنیادهاو انجمن های مربوطه قرار گرفت و از سوی دیگر در پشت جبهه ها، با برچسب هنر روشنفکری با انواع بازدارندگیها و سوءتفاهم ها مواجه شد.

چینی فروشان یادآور شد: در سی سال گذشته، از یک سو تداوم نگرش متصلب متولیان جریان تئاتر جنگ و مقاومت صورت گرفته و ازسوی دیگر هم به خاطر مسئولیت گریزی پنهان و آشکار نهادهای فرهنگی متولی تئاتر مستقل و غیر موضوعی تئاتر ایران به تدریج با بحرانی جدی تر مواجه شد.

به طوریکه طی سه دهه پس ازجنگ تحمیلی هم از تحقق انتظارات نهادهای حامی خود سرباز زد و هم از تأمین نیازهای جامعه به عنوان یک فرهنگ فرهنگساز ناتوان ماند.

ژ وی درباره سیر تحول تئاتر بعد از انقلاب نیز گفت: تئاتر بعد از انقلاب حیات تازه خود را با نمایش واژه های سیاسی ـ تبلیغی خیابانی و اجرای نمایش در برخی تالارها، با اجرای خودش جوش این نمایشهای تبلیغاتی در سنگرها، قرارگاه ها و جبهه های جنگ رقم زد.

* مخالفت با عبارت تئاتر خصوصی این پژوهشگر ضمن مخالفت با عبارت تئاتر خصوصی گفت: ما در هیچ کجای دنیا چیزی که در ایران درباره تئاتر خصوصی باب شده را شاهد نیستیم که ورود سرمایه های مالی غیرتئاتری باشد و بقیه ویژگی های تئاتر خصوصی را نداشته باشد.

چینی فروشان با تأکید بر اینکه همیشه از تئاتر دفاع مقدس دفاع کرده است، افزود: به نظرم این جریان مستقیم با دغدغه ها و مسائل روز در ارتباط بود و این چیزی است که می شود، بدان تئاتر گفت چرا که با نیازهای واقعی مردم درگیر است و تئاتر واقعی هم همین است.

وی در بخش پایانی صحبت های خود پیشنهاداتی درباره تقویت جریان تئاتر مقاومت مطرح کرد و گفت: تئاتر امروز ما در برزخی از یک سو جریان اول مقاومت و از سوی دیگر جریان دوم ابزار تأمین منویات سودجویان سرمایه گذاری قرار گرفته است.

هر دو جریان دچار چالش است جریان اول هم نیاز به تقویت بنیان های تئاتر مقاومت ملی با همکاری مرکز هنرهای نمایشی و خانه تئاتر دارد که این هم نیاز به راهبردهای کوتاه، میان و بلندمدت دارد و در نهایت شفاف سازی سیر آینده برای اعتلای فرهنگ تئاتر وهموار کردن آن.

* توجه نمایشنامه ها به بحران هویت ایرانی در دهه قبل در ادامه نشست فرهاد مهندس پور عضو هیئت علمی دانشکده هنر در بحث از نمایشنامه نویسی دفاع مقدس گفت: یکی از مقوله هایی که بعد از انقلاب نسبت بدان واکنش نشان داده شد، مسئله هویت ملی است.

بحران هویت ایرانی، مسئله ای است که انقلاب در پی پاسخگویی به آن بر آمد و تئولوژی سیاسی اسلامی نیز براساس این وحدت بین مسلمانان در ایران شکل گرفت.

وی در ادامه افزود: بنابراین با پیروزی انقلاب و شروع جنگ بسیاری مفاهیم اجتماعی و تاریخی دگرگون شد.

آنچه در شعارهای سیاسی و نظامی امکان نمود پیدا در بحث نمایشنامه نویسی به سرعت رخ نداد، بلکه به شکل یک پرسش یا بحران نمود پیدا کرد.

یادم می آید که در آن دوره از ما می پرسیدند تئاتر دفاع مقدس به چه کار ما می آید؟ من پاسخ می دادم که از این نمد حتما کلاهی برای ایران خواهد بود چرا که مسئله ملی است و از درون آن تئاتر ملی و نگرش خوبی بیرون میآید.

مهندس پور با بیان اینکه در دهه های 70 و 80 بیشتر نمایشنامه ها به بحران هویت ایرانی اشاره دارند، گفت: چرا که به جنگ و عمومی ترین و ملی ترین مسئله یک جامعه می پردازند.

این پژوهشگر اظهار داشت: پرسشی که من در مقاله خود بدان پرداختم چرایی بحران هویت است.

بحران هویت ایرانی، مسئله ای که انقلاب در پی پاسخگویی به آن بر آمد و بنا بود تئولوژی سیاسی اسلامی نیز براساس مقولههای آن چون دادرسی، مبارزه با ستمگر، استقلال و آزادی از پس آن بر آید.

در محدوده مقوله ادبیات نمایشی، نیاز به بازشناسی داریم و این بازشناسی نیازمند شکافتن مقولات و مفاهیمی چون زبان، پوشش، زیست بدنی و مناسبات اجتماعی ، قانون و .

است.

همچنین لیلی عاج کارشناس ارشد ادبیات نمایشی و کارگردان تئاتر نیز درباره یک نمایشنامه به نام سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا از علیرضا نادری صحبت کرد و گفت: این نمایشنامه داستان رزمنده ای را روایت میکند که حافظه اش را ازدست داده است.

این رزمنده هر روز صبح با طلوع آفتاب و تلاش خانواده، حافظه بلندمدت خود را باز می یابد و کمی به عصر مانده می فهمد، سال ها از مجروح شدنش گذشته و باید با واقعیت زندگی روبه رو شود اما وقتی به خواب میرود همه چیز را فراموش میکند.

وی در ادامه افزود: زمان شاکله اصلی این نمایشنامه است و نادری در نمایشنامه مورد نظر با ترکیب این دو زمان روایی و تقویمی داستان را به تصویر می کشد.

نادری در نمایشنامه مورد نظر با ترکیب این دو زمان به ساختار نمایشی خلاقانه ای دست پیدا کرده است.

* تجربه متفاوت درام نویسی جنگ همچنین در این نشست رحمت امینی در بحث نمایشنامه ایرانیان اثر آیسخولوس نیز عنوان کرد: آنچه ایرانیان را در برابر عراق موفق نشان داد بحث دینداری و متوسل شدن به مسائل و شعارهای دینی و نگاه موفق آنها بود اینکه ما در مسیر مقاومت اگر به شهادت برسیم پیروز هستیم، حال در نمایش ایرانیان به نظرم همه چیز باید از باب شگردهای نویسندگی بررسی بشود.

وی در ادامه یادآور شد: در نمایشنامه ایرانیان دو مقوله وحدت و خدایان و اینکه با نیروی خدایان در برابر سپاه ایرانیان ایستادگی کرده و ایرانیان قدرتمند شناخته شده می شوند، مطرح است.

زاویه نگاه درام نویس در این زمینه مهم است اینکه در خیلی از آثار خارجی چون کارهای برشت هم ما جنگ را می بینیم.

وی با بیان اینکه ما مقطعی در چند سال اول جنگ تجربه درام نویسی جنگی داشتیم که اندک بود، افزود: اساسا خود این تجربه همین الان هم تازه است بنابراین در آن دوره در کشور ما درام نویسان طوری می نوشتند که دشمن زبون و خار شود بعد پشت سر گذاشتن این شرایط به سمت تئاتر واقع گراتر رفتیم، بعد در کارهای بعدی ما دشمن زیرک را می بینیم که یک جایی به چشم می آید.


کلید واژه ها: تئاتر - بعد از انقلاب - مقاومت - دفاع مقدس - ایران - فرهنگ - نمایش - مقدس - سرمایه - چینی - فرهنگی - جبهه - امروز - سیاسی - جامعه - دوران جنگ - تبلیغاتی - روشنفکری - سخنرانی - جشنواره - وابستگی - خیابانی - عناوین - مترجم - وظیفه - همایش - انواع - حمایت - همیشه - دبیری

آخرین اخبار سرویس:
امین بودن لازمه مدیر کارآمد بودن است

برگزاری مسابقه تولید محتوای معنوی با محوریت نماز در فضای مجازی در آذربایجان غربی

ضرورت تعیین روزهایی برای حضور اقوام مختلف با لباس خود در جامعه از نگاه ذوالقدر

یادگاری در گفت وگو با فارس: دانشگاه تربیت مدرس جای فتنه گران نیست/ مخالفت بسیج اساتید، دانشجویی و کارکنان با برگزاری مراسم « بازگشت به دانشگاه»

سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی!

دولتمردان در مورد fatf با طرف اروپایی صحبت کرده بودند/ بانک های کشاورزی، سپه و ملت جلوی گردش های حساب سپاه قدس را گرفته اند

برای شناسایی تهدیدات، اطلس فرهنگی و GIS اجتماعی نیاز است

آدام شف: ترامپ با احتمال حکم حبس روبرو است

حسام الدین آشنا: رییس جمهور دولتش را استیضاح می کند

درخواست از وزارت امور خارجه برای رسیدگی به برخوردهای فرودگاه تفلیس

احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ

تذکر احمدی نژاد به مکرون: به حرف مردم گوش کن

کنایه ایمن آبادی به رییسی: تتلو وزیر ارشادت میشد

قالیباف: شادی مردم را گرفتید، سرمایه شان را هم یک شبه نصف کردید / قالیباف ناتوان بود، شما توانا باشید و مشکل مردم را حل کنید / امیدوارم قوه قضاییه زودتر نتیجه شکایتم از تهمت زنندگان را اعلام کند

آیت الله شبیری زنجانی: ورود طلاب به فعالیت های سیاسی یکی از عوامل مهم کم شدن محبوبیت آنان است

بازدید نمایندگان استان کرمانشاه از روستا های کانون زلزله در قصرشیرین

جریمه یک داروخانه دامی به دلیل گرانفروشی درخراسان جنوبی

امیر مشهدی عباس به عنوان دبیر انجمن هنرهای نمایشی کانون منصوب شد

تحقق اهداف تهران هوشمند با کمک استارت آپ ها

ترامپ: جیمز کومی رکورد دروغ گفتن در مجلس نمایندگان را شکست

حمایت سازمان اوقاف‎ از طرح های کاربردی جهاددانشگاهی

برخورد قاطع با تردد شناورهای متخلف خارجی

بررسی بودجه در مجلس بعد از تقدیم لایحه آغاز می شود

آدام شف: ترامپ با احتمال حکم حبس روبرو است

هاشم زایی: باید با انتقال تجارب به جوانان از حلقه مدیریتی گذشته عبور کرد

دهقانی: تقویت بودجه وزارتخانه های خارجه و دفاع اولویت کمیسیون امنیت ملی است

توافق آلمان و فرانسه گامی رو به جلو در ایجاد ساز و کار مالی

میرزایی: «نمی دانم» عیب نیست

حذف ویزا و مستر کارت در روسیه

آتش سوزی در انبار لوازم تزیینی خودرو

ترافیک نیمه سنگین در باند جنوبی آزادراه کرج – قزوین

آخرین گفتگوی زیبا بروفه و همسرش پیام صابری

محمدعلی موحد نخستین نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو را می گیرد

ژاکتی که جا گذاشتن تلفن همراه را هشدار می دهد

استخدام فروشنده با مزایا در شرکت فرش فرهی در لرستان

استخدام فروشنده در شرکت فرش فرهی در شهر آبادان

نکوداشت شمس و جلال آل احمد برگزار می شود

​عطر آگین کردن «حجرالاسود» در رکن شرقی خانه خدا

استخدام کانترپرواز، تور، قطاردراژانس هواپیمایی ملک گشت ایساتیس

برخی برنامه های تلویزیون با تفکر غربی ساخته می شود و خبری از رسالت انقلابی و دینی نیست

کنفرانس وحدت صدای مظلومان را به گوش جهانیان رساند

علیه «محافظه کاری» در سال چهلم/انقلاب زنده است، زنده باد انتقاد

اتخاذ رویکرد اجتماع محور لازمه توسعه چابهار است

مدیریت منابع آب، سنجه ای برای انتخاب استانداران باشد

سفیر ایران در سارایوو: جریان های تکفیری هیچ نسبتی با آموزه های پیامبر اسلام ندارند

دومین همایش بین المللی تهران هوشمند گشایش یافت

عملکرد در زمینه آب با تراز میراث فرهنگی تناسب ندارد

احتمال تعیین کمیته ای برای تعیین استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان

دولتمردان در مورد fatf با طرف اروپایی غیر رسمی صحبت کرده بودند/ بانک های کشاورزی، سپه و ملت جلوی گردش های حساب سپاه قدس را گرفته اند

ضرورت تدوین تقویم مناسبت های فارس

بیانیه پایانی شورای همکاری بی ارزش و به نوعی فرار از مشکلات بود

تاکید بر اختصاص بودجه به ساخت بیمارستان حاشیه شهر مشهد

آخرین اخبار از پرونده ثبت سفارش غیرقانونی واردات 6 هزار خودرو

توصیه توییتری احمدی نژاد خطاب به ماکرون

اصلاح طلبان از ریاست جمهوری سردار سلیمانی حمایت می کنند؟

گلایه امام جمعه ابرکوه از جهانی نشدن سرو این شهرستان +فیلم

نشست قرارگاه جهاد علمی ارتش برگزار شد

سفر راهنمایان تورهای گردشگری کشور به سیستان و بلوچستان

چالش مسئول پروازی - محمدرسول ابراهیمی اسفدن*

حریق یک انبار در خیابان مصطفی خمینی

واکنش مشاور قالیباف به اظهارات رییسی

هیچ کس بهتر از دانشجویان نمی تواند کشور را به تعالی برساند

چهارمین اجلاس پنج جانبه بررسی همکاری در زمینه ایمنی دریانوردی خزر

متن کامل طرح مجلس درباره پیام رسان ها/ زندان برای ایجاد کانال و گروه بدون مجوز

اکنون هم تفکیک وزارتخانه ها را ضروری می دانم

بررسی نقش استارت آپ ها در فضای کسب وکار توسط نخبگان شاهد و ایثارگر

بررسی گسترش همکاری ها بین جهاددانشگاهی و آموزش وپرورش

برای ساختمان های بیش از یک طبقه آسانسور پیش بینی شود

متن کامل طرح مجلس درباره پیام رسان ها/ زندان برای ایجاد کانال و گروه بدون مجوز

صندوق بازنشستگی و ذخیره کارکنان شهرداری منحل نمی شود

حکم اعدام باقری درمنی تایید شد

تصادف مرگبار در جاده تمیشان- نور

وزیر فرهنگ اقدام رضا امیر خانی را تحسین کرد

چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟

روحانی: تفکیک وزارت خانه ها ضروری بود / نمایندگان همراهی نکردند

مهارت های حفظ قرآن به معلمان آموزش داده شود

مورد عجیب کریمی قدوسی!

حل مشکلات جامعه در گروی پیوند بین دانشگاه و دستگاه اجرایی است

ایجاد اشتغال معلول قطع نخاعی برای 16 معلول

استخدام کارشناس کامپیوتر آشنا به طراحی وب و اپلیکیشن در تهران

استخدام نیروی گلچین و گلکن جهت یک سوهان پزی در قم

یک کاربر به مهناز افشار: کاش تیکه تیکه ات کنند

احمدرضا دالوند گرافیست و یکی از نویسنده های مطرح رسانه های کشور از دنیا رفت

استخدام نیروی برشکار سنگ در خراسان رضوی

استخدام منشی در شرکت معتبر خدمات بانکداری

استخدام نیروی خدماتی خانم برای مدرسه در قم

استخدام آشپز و کافی من جهت رستوران در اصفهان

واکنش رسول کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی به سخنان اژه ای در مورد دستمزد وکلا

آشنا: روحانی امروز به نمایندگی از ملت، دولتش را استیضاح می کند

استخدام مهندس IT آشنا به کار با شبکه های مجازی در تهران

مشکل ما با جریان سازشکار، دعوای عمامه سیاه و سفید نیست/ مردم از ناکارآمدی و خودتحریمی ناراضی اند

روزنامه استخدامی استان خوزستان و اهواز | دوشنبه 19 آذر 97

استخدام کارگر فنی و اپراتور CNC در اصفهان

نصیحت توییتری احمدی نژاد خطاب به ماکرون + تصویر

22 فقره قتل عمد در ایلام به صلح و سازش انجامید

تلاش دولت و نمایندگان مجلس رفع مشکلات زلزله زدگان است

دولتمردان به صورت غیررسمی با طرف اروپایی در خصوص fatf صحبت کرده بودند/ بانک های کشاورزی، سپه و ملت جلوی گردش های حساب سپاه قدس را گرفته اند

اکنون هم تفکیک وزارتخانه ها را ضروری می دانم

شروط استخدام معلمان حق التدریس چیست؟

داغ «کدخدایی دنیا» را بر دل آمریکا خواهیم گذاشت/ برخی به اشتباه فکر می کنند که می توان ایالات متحده را مدیریت کرد

​تئاتر ایران در برزخ است/ مخالفت با عبارت «تئاتر خصوصی»

​تئاتر ایران در برزخ است/ مخالفت با عبارت «تئاتر خصوصی»