مطالب مرتبط:
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
بُرد حقوقی ایران در «لاهه»؛ واکنش متفاوت تیترها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 19:212018-11-18سياسي

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه


وضعیت پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه) و خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، پایبندی این کشور به معاهدات و مناسبات بین المللی را متزلزل کرده است.

- "، وضعیت پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه) و خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، پایبندی این کشور به معاهدات و مناسبات بین المللی را متزلزل کرده است تا جایی که صاحبنظران معتقدند حتی اگر ایران نتواند در این دعوی حقوقی موفق شود، عملا آمریکا را به حاشیه انزوا رانده است.

متخصصان حوزه حقوقی و روابط بین الملل معتقدند ایران حسن نیت خود را در زمینه مفاد حاصل از توافق برجام نشان داده است و با آنکه آمریکا صلاحیت لاهه را برای رسیدگی به پرونده ایران زیر سوال می برد و در شورای امنیت نیز حق وتو دارد، شکایت ایران از آمریکا و قرار موقت صادر شده تاکید می کند ایران به تعهدات بین المللی خود پایبند است و باعث می شود آمریکا با وجود اهرم های فشاری همچون تحریم و تروریسم از لحاظ روانی تحت فشار قرار گیرد.

دیوان بین المللی دادگستری 25 مهرماه گذشته با صدور بیانیه ای در ادامه روند بررسی پرونده شکایت ایران از آمریکا درخصوص نقض عهدنامه مودت روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی، مهلتی برای دریافت ادله دو طرف تعیین کرد.

دولت ایران بر این اساس باید تا تاریخ 10 آوریل 2019 (21 فروردین 1398) دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد و طرف آمریکایی هم تا تاریخ 10 اکتبر آینده (18 مهر 1398) فرصت خواهد داشت تا دفاعیات مکتوب خود را به ثبت برساند.

جمهوری اسلامی ایران در درخواستی که به دادگاه ارائه کرده بود، تحریم های ضد ایرانی 15 مرداد آمریکا را ناقض عهدنامه مودت 1955 دانسته و خواهان تعلیق آنها شده بود.

وکلای ایران، آمریکا را متهم کردند که با خروج از برجام، پیمان مودت را نقض کرده و از دادگاه خواستند تا دستور موقت تعلیق تحریم های آمریکا و خودداری از اعمال تحریم های دیگر را در کنار صدور دوباره مجوز خرید قطعات و هواپیما صادر کند.

جمهوری اسلامی ایران شکایت دیگری هم درخصوص توقیف 2 میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی ایران در آمریکا در دادگاه لاهه به ثبت رسانده است.

این دیوان در حکم اولیه خود که مهرماه به نفع ایران صادر شد، به آمریکا دستور داد که تحریم های دارویی، غذایی، بشردوستانه و هوایی علیه ایران را تعلیق کند.

** گردنکشی آمریکا در نظام بین الملل استادیار روابط بین الملل دانشگاه شیراز با اشاره به ابعاد سیاسی شکایت ایران از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری به خبرنگار ایرنا گفت: شکایت ایران از ایالات متحده با هدف رسیدن به دستاوردی حقوقی صورت نگرفته است؛ چراکه هر رأیی صادر شود، آمریکا به آن گردن نخواهد گذاشت.

دکتر فریبرز ارغوانی افزود: از سوی دیگر اگر این شکایت به شورای امنیت ارجاع شود، آمریکا دارای حقوق وتو است و اجازه اجرایی شدن حکم را نخواهد داد؛ درنتیجه نمی توان انتظار نتیجه ای ملموس داشت.

وی اظهار داشت: اهداف طرح این دعوا که هم برآمده از سخنان مقامات عالی کشور و هم برآمده از فضای شکایت است، در درجه اول ارائه تصویری از ایران به عنوان کشوری متعهد به نهادهای بین المللی است.

** شکایت ایران به لاهه سنگین تر از تحریم نظامی این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز دامن زدن به تصویری از ایالات متحده که تقریباً در یک سال اخیر شکل گرفته و عملاً قواعد و هنجارهای بین المللی را متناسب با منافع خود تعیین می کند، را هدف دیگر اقامه این دعوی دانست و افزود: ایجاد فضاسازی رسانه ای و حقوقی دیگر از دیگر رهاوردهای این اقامه دعوی است.

ارغوانی گفت: اینگونه فضاسازی فشارهایی بر دولت ها وارد می کند که به مراتب بیش از زمانی است که مورد تهاجم نظامی قرار می گیرند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران در پی آن است که عزم خود را به جامعه جهانی در مورد پایبندی ایران به برجام به عنوان یک پیمان و کناره گیری ایالات متحده از برجام و نقض آن نشان دهد، خاطرنشان کرد: مهمترین هدف این تلاش ها، فروکش کردن فضای قبل از برجام است که در نظام بین الملل به عنوان ایران هراسی شکل گرفته بود.

ارغوانی اظهار داشت: ایالات متحده با محوریت کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی، ایران را به عنوان یک تهدید به جامعه جهانی شناسانده بود و مجموعه این اهداف نشان دهنده این است که شکایت بردن ایران به یک نهاد بین المللی صرف نظر از دستاورد حقوقی و سیاسی، خصوصا وقتی ایران نیاز به استناد حقوقی و قانونی داشته باشد، قطعا مفید خواهد بود.

** آزمون اعتبار یک استاد حقوق بین الملل نیز با اشاره به صدور رای موقت دیوان بین المللی دادگستری علیه آمریکا گفت: هرگونه اقدام کاخ سفید در تقابل با این دستور مقاومت دیوان لاهه، باعث بی اعتباری این کشور در عرصه جهانی می شود.

دکتر افشین جعفری در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس ماده 59 اساسنامه دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه)، آرای دیوان تنها نسبت به کشورهای طرف دعوا و در موردی که موضوع حکم بوده اند، لازم الاجراست؛ همچنین طرفین دعوی بر اساس ماده مذکور و مطابق بند 1 ماده 94 منشور سازمان ملل متحد، متعهد به متابعت از آرای دیوان هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان فارس اظهار داشت: بر این اساس، چنانچه کشوری از اجرای تعهداتش به موجب رأی صادره از دیوان استنکاف کند، طرف دیگر می تواند به استناد بند 2 ماده 94 منشور سازمان ملل متحد موضوع را به شورای امنیت گزارش دهد و شورای امنیت در صورت ضرورت توصیه یا تصمیماتی اتخاذ کند.

جعفری یادآور شد: اگر کشوری که از اجرای تصمیمات دیوان سر باز زده، یکی از اعضای دائم شورای امنیت باشد احتمال سوء استفاده از حق وتو وجود دارد؛ اما باید در نظر داشت که استفاده از حق وتو در صورتی امکان پذیر است که شورا تصمیم به صدور قطعنامه بگیرد.

** تاکید ایران بر نقض پیمان مودت هوشمندانه است همچنین استادیار حقوق بین الملل دانشگاه شیراز با بیان اینکه تحریم ها فراتر از مباحث حقوقی و سیاسی است، افزود: باید از منظر روانشناسی و اجتماعی نیز به این تحریم ها توجه کرد و این بعد به مردم مربوط است و نه دولت ها.

دکتر مسعود زمانی شکایت ایران از ایالات متحده را در نقض تعهدات آمریکا در معاهده مودت 1955 انتخابی هوشمندانه دانست و خاطرنشان کرد: این مساله طرح دعوا را معطوف به برجام نمی کند و وارد مباحث پیچیده ای نمی شود.

وی افزود: نتیجه این اقدام دستور موقتی است که توسط دیوان بین المللی دادگستری صادر شده و آمریکا نیز در همین ابتدا معترض است که شکایت ایران نمی تواند به عهدنامه مودت باشد، بلکه کاملا به برجام مربوط است.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با تاکید بر اینکه دادخواست ایران به لحاظ تکنیک های حقوقی هوشمندانه طراحی شده است، گفت: ادله ایران در بسیاری از موارد بار روانی دارد و نشان می دهد جنگ روانی چگونه به اقتصاد ایران لطمه زده است.

زمانی افزود: دیوان برای اینکه درخواست ایران را بررسی کند باید سه مورد را مشخص کند؛ نخست اینکه آیا ایران حقوق قابل اتکایی ذیل عهد نامه دارد یا خیر؛ دوم آنکه دیوان اول باید تثبیت کند صلاحیت علی الظاهر یا ابتدایی دارد یا خیر؛ زیرا برای پرونده هایی که فوریت دارند دیوان صلاحیت ابتدایی برای خود در نظر می گیرد و سوم اینکه آیا ارتباطی بین حقوق ادعایی ایران و دستور موقت وجود دارد یا خیر.

استاد حقوق بین الملل دانشگاه شیراز با بیان اینکه دیوان بر حقوق قابل اتکای ایران در پرونده مودت صحه گذاشته است، خاطرنشان کرد: آمریکا نسبت به این پرونده از ابتدا بی تفاوت بوده است و معتقد است به جز پرونده هسته ای ایران، مسائل بیشتر سیاسی هستند تا حقوقی.

زمانی بیان کرد: ایالات متحده در سیاست خارجی خود نه تنها در قبال ایران بلکه در مقابل دیگر کشورها نیز وقتی مساله منافعی باشد که به شدت به قلبش نزدیک باشد آن را سیاسی تلقی می کند؛ بر این اساس دستور موقت یک پیروزی است؛ اما پیروزی مبارک تر این است که ما از زمستان در راه نترسیم.

** مباحث حقوقی فرارو استادیار حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی(ره) نیز با بیان اینکه آمریکایی ها ایرادهای سختی به دعوای ایران گرفته اند، معتقد است: از جمله این ایراد ها این است که طبق معاهده مودت، دیوان زمانی می تواند وارد شود که طرفین سعی کرده باشند اختلاف خود را با مذاکره حل و فصل کرده باشند.

دکتر پوریا عسکری افزود: این در حالی است که دیوان با استفاده از دفاعیات ایران مطرح می کند که در هر شرایطی مذاکره امکانپذیر نیست و دیوان می گوید فرض می کنیم که ادعای این که ایران یک دعوای برجامی مطرح کرده باشد، درست باشد، اینطور نیست که وقتی موضوعی در قالب توافقی قابل بحث است در توافق دیگر قابل بحث نباشد؛ بدین ترتیب این موضوع هم می تواند برجامی باشد هم در قالب معاهده مودت طرح شود.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها درباره خسارت قابل جبران مدعی اند که ایرانی ها همیشه تحریم بوده اند، بیان داشت: آمریکا می گوید اینکه ایران اعلام می کند تحت فشار است، قابل استناد و موضوع جدیدی نیست؛ بدین ترتیب آنچه از نظر آمریکایی ها حائز اهمیت است این است که سیستم مدیریت اقتصادی ایرانی ها مشکل دارد و مشکلات آنها ربطی به ما ندارد.

** دست پیش ایران در برابر ادعاهای آمریکا عسکری با بیان اینکه ایران این نوع دفاعیات آمریکا را پیش بینی کرده بود، عنوان داشت: براین اساس ایران همراه با دادخواست خود گزارش هایی که توسط وزارتخانه ها ی مختلف، شرکت های خصوصی و.

به صورت مفصل تهیه شده بود، ارائه کرد که نشان می داد ایران خود، نمی تواند در مورد افول اقتصادیش نقش داشته باشد.

وی افزود: استدلال آمریکا این است که برجام بدترین قراردادی بوده که منعقد شده است و چون تامین کننده امنیت آمریکا نیست باید از آن خارج شویم؛ بنابراین در پی تحریم هستیم.

این استاد حقوق بین الملل اظهار داشت: آمریکایی ها دو سلاح دارند؛ اولی تحریم و دومی حربه تروریسم.

آنها می خواهند این دو استدلال خود را به عنوان استدلال های موافق حقوق بین الملل جا بیندازند و مشروع تلقی کنند؛ در حالی که ما حقوق بین الملل را به تمامی در مقابل آمریکا نگه داشته ایم تا نتواند این استدلال ها را جا بیندازد.


کلید واژه ها: ایران - آمریکا - بین المللی - دادگستری - جمهوری اسلامی - شکایت - تحریم - دادگاه - ایالات متحده - لاهه - روابط - تعلیق - اسلامی - خروج - جمهوری - شورای امنیت - دادگاه لاهه - تاریخ - بانک مرکزی - آمریکایی - کشور - دانشگاه - اقتصادی - میلیارد - خبرنگار - هواپیما - تروریسم - صلاحیت - بیانیه - دارایی

آخرین اخبار سرویس:
میرزاده: بررسی استیضاح وزیر علوم در جلسه امروز کمیسیون آموزش

حضرت آیت الله جوادی آملی: پژوهش و تحقیق وقتی به بار می نشیند که زاد و راحله اش معارف قرآن و عترت باشد

دادستان کل کشور؛ اجازه اخلال در هیچ بخشی از حمل و نقل داده نشود

75 عنوان کتاب مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم رونمایی شد

دولت و مجلس با دقت بیشتری بودجه شرکت های دولتی و بانک ها را تنظیم کنند

جهاد اقتصادی مهمترین وظیفه امروز ماست

چهل حدیث از امام حسن عسکری (ع)

دادستان کل کشور: موج سواری رسانه های معاند بر مشکلات صنوف کامیون داران/ در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

فرمانده قرارگاه ثامن الائمه (ع) سپاه به روایت تصویر

محورهای استیضاح وزیر علوم بررسی شد

رسیدن به بهشت در سایه ولایت اهل بیت(ع) امکان پذیر است

دوران شکوفایی شیعه در زمان امام حسن عسکری(ع) رقم زده شد

امروز ما موشک های زیادی داریم / ایران امروز مستقل ترین کشور دنیاست

آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار به تصویب رسید

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی

استخدام تایپیست و صفحه آرا خانم بصورت تمام وقت در تهران

استخدام طراح و پشتیبان سایت در یک موسسه آموزشی

تحلیل مضحک کارشناس شبکه وهابی کلمه درباره اسم کشور لهستان + فیلم

تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم ترین آسیب های مبارزه با فساد است

تضعیف حوزه های علمیه، تضعیف انقلاب و نظام است

معاون قوه قضاییه: حبس زدایی هدف راهبردی دستگاه قضایی است

«سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی

راهکارهای اجرایی برای خودگردانی و استقلال بیمارستان ها | باید بیمه های قوی داشته باشیم

جهاد اقتصادی مهمترین وظیفه امروز ماست

محکومیت های «اسفندیار رحیم مشایی» تأیید شد

بندرعباس در معرض تهدید زباله و سایت های میگو

تیترهای 25 آذر ماه روزنامه ابتکار جنوب

کتابخانه های کهگیلویه و بویراحمد به طور رایگان عضو می پذیرند

پیام رییس مجلس به هشتمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری

مسئول بسیج جامعه زنان کشور: سهم خواهی برای زنان موجب تحقیر آنان می شود

میرسلیم: شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» برای آب و نان نبود/مذاکره روشی منطقی برای اثبات حقانیت است

بررسی دلایل بروز بیماری سالک در استان اصفهان

نمایندگان اصفهان فردا با لاریجانی دیدار می کنند

حکم صادره دادگاه انقلاب برای مشایی قطعی و لازم الاجرا شد

نخستین رییس جمهور زن گرجستان به کارش آغاز کرد

دستور روحانی برای ابطال حکم دامادش

میرسلیم: شعارهای انقلاب برای آب و نان نبود

دستان کوچکی که دستان تهی دستان را می گیرند + فیلم

آرامستان های فامیلی یاسوج در آینده چالش ساز می شوند

رسانه ها در معرفی توانمندی ها تولید محتوا کنند

یک زن به جای پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید شد

دولت و مجلس با دقت بیشتری بودجه شرکت های دولتی را تنظیم کنند

کمیسیون صنایع با ارجاع پرونده آذری جهرمی به قوه قضاییه مخالفت کرد

کمیسیون شوراها با کلیات طرح تجمعات قانونی موافقت کرد

مجلس مجوز احداث نیروگاه ها با راندمان مشخص را صادر کرد

کدخدایی: بودجه شرکت های دولتی با دقت بیشتر تنظیم شود

کدخدایی: بودجه شرکت های دولتی با دقت بیشتر تنظیم شود

ضرورت نظارت بیشتر بربازار اقلام شب یلدا

انقلاب اسلامی روح مطالبه گری را در جوانان زنده کرده است/ اجرای cft برای کشور خطرساز است

ضرورت حذف هزینه های غیر ضروری در لایحه بودجه سال 98

گرچه به این سمت منصوب شدم و با وجود فاصله جغرافیایی، اما دعاگوی مردم استان سمنان هستم

10 هزار مهد قرآنی در کشور راه اندازی می شود

برگزاری مسابقه قرائت قرآن در دانشگاه سوهاج مصر

سومین مراسم سالگرد شهید «امیر لطفی» برگزار می شود

نظریه دفاعی امام خامنه ای برگرفته از مبنای دین، علم و اخلاق است

پول حساب های رییس قوه قضاییه کجا خرج می شود؟

مراسم سوگند رییس جمهوری گرجستان برگزار شد

تأکید «هنیه» بر حمایت قاطع از «مقاومت»

وصل شدن به خدا در گرو قطع امیدواری از مردم است

در اثر انفجار یک رستوران در جاپان 40 نفر زخمی شدند

جایزه وب فارسی رونمایی شد

شازده کم سواد و بی استعداد است

7 گل در 6 بازی برای مهاجم 35 ساله+عکس

منطقه آزاد ارس با دانشگاه تهران تفاهم نامه همکاری امضا کرد

اعضای هیات عالی سازمان جهانی تبلیغات در ایران انتخاب شدند

زائران حرم رضوی میلاد حضرت امام حسن عسکری (ع) را جشن گرفتند

تیترهای 25 آذر ماه روزنامه ابتکار جنوب

عبدالله نوری: از مردم عذرخواهی می کنم/ همه باید نسبت به چالش های امروز ایران، احساس مسئولیت کنند و پاسخ گو و عذرخواه باشند

ثبت نام جشنواره تارنماهای ایرانشناسی تمدید شد

اکبر تی ان تی

تبیین منظومه فکری ولی فقیه بر اساس روش تحقیق اسلامی

فرمانده قرارگاه ثامن ­الائمه (ع) به همرزمان شهیدش پیوست

مراسم بزرگداشت صدمین سال تأسیس جمعیت علمای هند برگزار شد

میرزاده: بررسی استیضاح وزیر علوم در جلسه امروز کمیسیون آموزش

مبلغ یارانه نقدی در سال آینده چقدر خواهد بود؟

بشارت امام عسکری به یک ایرانی درباره امامت حضرت مهدی (عج)

​از شایعه تا واقعیت وخامت حال یکی از اعضای سندیکای کارگری هفت تپه

سردار نقدی: گرانی ها نتیجه بی توجهی به ارزش های انقلاب است/ ایران امروز مستقل ترین کشور دنیاست

​عکسی از امام خمینی(ره) که رسانه ها را به اشتباه انداخت

یادداشت استاد دانشگاه پنسیلوانیا درباره تجربه تدریس در دانشگاه شیراز: تلاش کردم تا ویژگی چانه زنی دانشجویان ایرانی را تغییر دهم؛ اما آنها شکستم دادند / در مذاکرات، قدرت این عوامل را نباید دست کم بگیریم

محکومیت های «اسفندیار رحیم مشایی» تأیید شد

دولت و مجلس با دقت بیشتری بودجه شرکت های دولتی و بانک ها را تنظیم کنند

استخدام wellcomer جهت یک شرکت ثبتی در تهران

15 ولسوالی غزنی در دست طالبان است

در هیچ بخشی اجازه اخلال در حمل و نقل داده نشود

تصمیم تک نرخی کردن ارز در فروردین 97 منشاء فساد بود

مراسم وداع با پیکر سردار منصوری فرمانده قرارگاه منطقه ای ثامن الائمه(ع)

قانون اساسی جدید گرجستان به اجرا گذاشته شد

حکم بدوی رحیم مشایی تایید شد

پرونده «مذاکره محرمانه وزیر جوان با مدیر تلگرام» به کجا رسید؟

عمامه گذاری طلاب مدرسه علمیه بقیه الله الاعظم مشهد

تجلیل از 11 سرباز نمونه خراسان جنوبی

هیئت اسلامی- مسیحی حمایت از قدس: موضع استرالیا درخصوص قدس غربی نقض مقررات بین المللی است

دادستان کل کشور: موج سواری رسانه های معاند بر مشکلات صنوف کامیون داران/ در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

نباید در وضعیت زندگی مردم مشکل ایجاد شود/ صنوف کامیون داران مطالبات به حقی داشتند

دولت و مجلس بودجه شرکت های دولتی را با دقت بیشتر تنظیم کنند

اساتید برجسته قرآنی در کل کشور حضور پیدا کنند

رونمایی از 12 عنوان کتاب در زمینه اندیشه های دفاعی امام خامنه ای

فرمانده نیروی زمینی سپاه در گذشت سردار منصوری را تسلیت گفت

کتابخانه ملی را از هیچ به درجه افتخار رساندم

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه