مطالب مرتبط:
راه اندازی 2 خط اتوبس برقی از میدان خراسان به میدان راه آهن و ترمینال جنوب/ امتحانی که اتوبوس های برقی باید از آن سربلند بیرون بیایند
گزارش تصویری / پایانه مسافربری جنوب تهران (ترمینال جنوب)
عامل درگیری خونین در تعاونی شماره 13 ترمینال جنوب مجنون بود !
هجوم معتادان به اطراف ترمینال جنوب
عامل جنایت در ترمینال جنوب جنون دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 15:552018-11-18اجتماعي

شب های ترمینال جنوب


خبرنگار روزنامه «آفتاب یزد» یک نیمه شب به ترمینال جنوب تهران رفته و مشاهدات خود را نوشته است.

- خبرنگار روزنامه آفتاب یزد یک نیمه شب به ترمینال جنوب تهران رفته و مشاهدات خود را نوشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این روزنامه نوشت: خیلی از نقاط کلانشهر تهران وقتی هوا روشن است با زمانی که نور جایش را به تاریکی داده، تفاوت چشمگیری دارند و این تفاوت را هر کس می تواند در بدو ورود به برخی مناطق احساس کند.

یکی از این مناطق، ترمینال جنوب است.

طی روز وقتی به این مکان وارد می شوید همه چیز رو به راه است، مسافران بلیت تهیه می کنند و در سالن انتظار می نشینند تا راس ساعت موعود سوار اتوبوس ها یشان شوند و به شهر دیگر بروند، اتوبوس ها هم معمولا مشغول سوار یا پیاده کردن مسافران شهر ها ی مختلف هستند اما این رویه با نزدیک شدن به ساعات شب تغییر چشمگیری دارد.

طی روز در این ترمینال نه خبری از کارتن خواب است که برای فرار از سرما به صندلی ها ی سالن انتظار پناه آورده باشد و نه دختران فراری در این ترمینال پرسه می زنند اما همین مکان از ساعات ابتدایی شب پر می شود از کارتن خواب ها و دختران فراری! معتادان متجاهر نیز مهمانان ناخوانده اما همیشگی اطراف این ترمینال هستند که با تاریک شدن هوا بیشتر دیده می شوند! جارچیان مشغول کارند! ساعت 11 شب است که وارد ترمینال جنوب می شویم.

هوا تاریک است اما محدوده ترمینال به لطف چراغ ها روشن شده و در بدو ورود اولین چیزی که به چشم می خورد جارچی ها هستند.

جارچی ها یی که بازماندگان از خرید بلیت را به مقصد شهر ها ی مختلف فرا می خوانند.

اکثریت جارچی ها مقصدی واحد دارند و آن مقصد شهر مشهد است اما در این بین هستند جارچی ها ی دیگری که مقصد سفر را شهر ها ی اصفهان یا ملایر یا سایر شهر ها ی دیگر عنوان می کنند.

با نزدیک شدن به سالن ترمینال گویی عملکرد جارچی ها نیز متفاوت می شود و در برخی موارد حتی سعی دارند که مسافران را به زور راهی مشهد کنند.

گواه این موضوع جارچی است که دقایقی را با من همراه می شود.

مرد میانسال و قدبلندی که در ابتدای راه کیفم را می گیرد و می گوید: خانم مشهد میرین؟ وقتی با جواب منفی من رو به رو می شود شروع به اصرار می کند که: مشهد حرکتیم خانم! کجا می خوای بری؟ بگو من راهنماییت کنم؟ در این بین متوجه خانواده دیگری می شود که به دنبال بلیت مشهد هستند و برای جذب مسافر از من فاصله می گیرد.

خانم و آقای جوان که دست پسر بچه کوچکی در دست پدر خانواده است و مادر هم دختر بچه ای را در آغوش دارد و گویی از بلیت گرفتن جا مانده اند به واسطه جارچی راهی اتوبوس تهران - مشهد می شوند.

وارد سالن انتظار که می شوی تازه متوجه می شوی که در این ساعت شب، سالن انتظار ترمینال کمترین شباهتی به سالن انتظار دارد! در بخش دیگری از این نوشته می خوانیم: معتادان و کارتن خواب ها ، مهمانان ناخوانده ترمینال در فصل سرما روی صندلی ها ی سالن انتظار پر است از آدم ها یی که خوابیده اند! آدم ها یی که از سر و وضعشان معلوم است از سرمای بیرون فرار کرده اند و حالا به صندلی ها ی سالن انتظار ترمینال پناه آورده اند و صندلی ها نقش یک تخت گرم و نرم را برای آن ها بازی می کنند و آن ها در خوابی عمیق فرو رفته اند.

بقیه مسافرانی هم که برای خرید بلیت به سالن انتظار آمده اند انگار حوصله هم صحبت شدن ندارند! سه نفر از نظافتچی ها ی ترمینال در گوشه ای ایستاده اند، به سراغ آنها می روم و درباره شب ها ی ترمینال و آدم ها یی که روی صندلی ها خوابیده اند از آنها سوال می پرسم.

یکی از آنها که مرد میانسال و خوش سر و زبانی به نظر می رسد، می گوید: اینها کارتن خواب هستند که از سرمای زمستان فرار کرده اند و اینجا می خوابند تا ساعت 12:30 که آنها را بیرون کنند! بعد از اینجا آنها به خیابان می روند.

بین این کارتن خواب ها زن و حتی بچه نوجوان هم هستند.

آنها برای کشیدن مواد به خرابه ها ی نزدیک مترو می روند.

آنجا که بروید همه شان جمع هستند.

اینجا خدمات اجتماعی هست اما کاری با معتادان ندارد یعنی نمی تواند کاری داشته باشد! چه کارشان می خواهد بکند؟ نهایت 2ماه آنها را می برند و بعد ولشان می کنند.

این معتادان هم که جایی را ندارند دوباره برمی گردند همین جا انگار خانه شان همین جاست! یکی دیگر از نظافتچی ها که پسر تقریبا جوانی است، می گوید: خدمات اجتماعی الان بسته است.

معمولا تا ساعت 8 شب هستند.

اینجا همیشه همین شکل است.

یک عده مهمان همیشگی هستند؛ به خصوص شب ها ی سرد زمستان.

ترمینال سرویس بهداشتی دارد اما اجازه نمی دهند که معتادان به سرویس بهداشتی ها بروند و مواد بکشند یا حتی آنجا بمانند.

توی ترمینال جیب بری و دزدی خیلی کم دیده می شود اما نزدیک شب که می شود حضور معتادان را نمی توانند کنترل کنند! نظافتچی دیگری که تقریبا مسن به نظر می رسد، می گوید: خیلی از کسانی که اینجا هستند جایی برای ماندن ندارند.

برای همین است که به اینجا می آیند! اینها به مسافران کاری ندارند فقط می آیند اینجا می خوابند یا این که چیزی پیدا می کنند که بخورند و بعد هم برای کشیدن مواد به همان خرابه ها می روند.

شکایت از قیمت ها ی بالای بلیت ها در این بین یکی از مسافران، لیوان چای به دست نزدیک می شود و خودش را وسط بحث می اندازد.

در همان ابتدا شروع می کند به اعتراض درباره قیمت ها ی بالای بلیت ها ! او که خیلی شاکی و ناراحت به نظر می رسد، می گوید: وقتی شهرداری از فروشنده ها نزدیک به 50میلیون اجاره می گیرد آنها هم سر مشتری ها ی آخر شب خود را این گونه با قیمت چند برابر می برند.

من با خانواده ام تقریبا هر ماه با اتوبوس مسافرت می کنیم اما توی ماه ها ی اخیر قیمت ها چند برابر شده! با این که امنیت هیچ تغییری نکرده! بارها ما سوار اتوبوس شدیم و راننده در حال چرت زدن بوده یا این که مسافت 9 ساعته رو آن قدر با سرعت رفته که 6 ساعته رسیدیم! اتوبوس ها هم که خیلی ها یشان وضعیت خوبی ندارند و طی سفر حتی نمی توانی یک ساعت روی صندلی بخوابی! سرقت گوشی پرتکرارترین مشکل در ترمینال جنوب بیرون از سالن انتظار ترمینال در غرفه استقرار نیروی انتظامی، یک درجه دار و یک سرباز نشسته اند.

هر دو با خوشرویی برخورد می کنند و همین موضوع امکان صحبت با آنها را فراهم می کند! وقتی درباره مشکلات موجود در ترمینال از آنها سوال می پرسم نیروی درجه دار که مردی جا افتاده و خوش ظاهر است، می گوید: پرتکرارترین مسائلی که باعث مداخله پلیس می شود سرقت گوشی است.

درگیری هم کم و بیش پیش می آید اما بیشتر رفع و رجوع می شود چون غالبا مسافر و راننده هستند و مجال پیگیری ندارند.

با این حال هفته ای یکی - دو پرونده درگیری هم به ثبت می رسد.

حاضرانِ آخر شب ها ی ترمینال را به غیر از مسافرها می شود به دو دسته تقسیم کرد؛ کارمندان تعاونی ها ، غرفه دارها و جارزن ها یی که بین خودشان شبکه ای از روابط پیچیده دارند و هوای هم را دارند و دسته دوم بی خانمان ها ، دختران فراری یا معتادهایی هستند که پاتوق آنها بعد از بسته شدن درهای ترمینال، پارک ها ی مجاور یا خرابه ها ی کنار مترو است.

مسافران جارچی ها بیمه نمی شوند! او ادامه می دهد: جارزنی از اول در ترمینال باب شده و آنها عادت کرده اند به داد زدن! همیشه همین طور هستند دلال ها ی بلیت فروشی هم که بیرون می ایستند مربوط به صاحب اتوبوس ها هستند.

مثلا ما مرد 40-50 ساله ای اینجا داریم که از اول اینجا بوده و جارزنی می کرده! شغلش این است و به صورت مداوم هم می آید همین جا و جارزنی می کند! اینها به خاطر کمبود مسافر این کار را می کنند، حتی برخی بلیت ها یی که در گیشه 70 هزار تومان است توسط این جارزن ها به قیمت حتی 20 هزار تومن یا کمتر به فروش می رسد! برخی از مسافران دیروقت می آیند و مشتری جارزن ها می شوند تا با قیمتی ارزان تر سوار اتوبوس شوند.

جارزن ها بدون پرداخت حق کمیسیون تعاونی آنها را سوار اتوبوس می کنند بنابراین قیمتی هم که از آنها می گیرند معمولا خیلی کمتر از قیمت بلیت فروشی هاست! اما مشکل آنجاست که مسافران نیمه شب در آمار ثبت نمی شوند و به خاطر نداشتن بیمه اگر برای آنها حادثه ای پیش بیاید دستشان به جایی بند نیست یا این که اگر اتوبوس دچار سانحه شود اصلا اسمی از این مسافران در لیست نیست! قاچاق اصلی ترین مشکل ترمینال جنوب! او می گوید: اصلی ترین مشکل ترمینال جنوب قاچاق است! یعنی اتوبوس ها یی که از شرق می آیند تریاک یا مسافر افغانی به همراه دارند.

دسته ای هم که از جنوب می آیند بار قاچاق کفش و پوشاک دارند.

با وجود کرایه ها ی سنگین اتوبوس، برای صاحبان اتوبوس ها صرف نمی کند که با ده یا پانزده نفر و حتی کمتر مسیرهای طولانی را طی کنند.

کسی که چند سال پیش 800 میلیون تا یک میلیارد سرمایه خود را اتوبوس خریداری کرده برای جبران کاستی مسافر بار قاچاق می زند.

از طرف دیگر بازرسی اتوبوس ها حکم می خواهد.

خرابه ها ی وهم آور ترمینال جنوب وی درباره معتادان این منطقه نیز می گوید: خیلی از شهرستانی ها برای کار به تهران می آیند.

خیلی از آنها هم موفق نمی شوند یا به هر دلیلی معتاد می شوند! می آیند به ترمینال که به شهر خودشان برگردند و چون پول ندارند به معاونت اجتماعی مراجعه می کنند و معاونت اجتماعی نیز آنها را به کمیته امداد در پیچ شمیران ارجاع می دهد! و در آخر آنها آواره می شوند و همین محدوده می مانند! طرف 20 هزار تومان پول دارد و می خواهد به شهرش برگردد وقتی نمی تواند برگردد همان را مواد می خرد و در خرابه ها ی نزدیک مترو مصرف می کند و آخرش هم می شود کارتن خواب همین جا! ما الان در خرابه ها نوجوان 15 ساله ای را داریم که شهرستانی است و برای کار به تهران آمده اما معتاد شده، نمی تواند راست بایستد! سرش مدام به زمین می خورد! معتاد وقتی به این حال می افتد دیگر رویش نمی شود که به شهرش برگردد! به محلی که دور هم جمع می شوند می گویند خرابه ها ی ترمینال جنوب! آنجا آدم عادی نمی تواند راه برود! کیفش را می زنند یا با سرنگ می پرند سمتش که زخمی اش کنند! یک بار دیدیم آجر جمع کرده اند که اگر مامور آمد با آجر به آنها حمله کنند! آنها همیشه هستند روز و شب ندارد هر ساعتی از شبانه روز که بروی آنجا هستند! معتادانی که با دیدن مامور فرار می کنند! برای بازدید از خرابه ها ی وهم آور ترمینال جنوب به راه می افتم و دو مامور نیروی انتظامی نیز با من همراه می شوند تا به سراغ بی خانمان ها ی مجاور مترو برویم.

نزدیک خرابه می شویم، معتادان که کوپه کوپه به دور آتش ها یی جمع شده اند از دور هم به چشم می خورند.

در تاریک و روشن شب انگار متوجه نزدیک شدن مامور ها می شوند چون معلوم است که ولوله ای بینشان ایجاد شده و هرکدام از گوشه ای فرار می کنند! در فاصله زمانی خیلی کم، از آن همه معتادی که دور آتش ها نشسته بودند تنها چند کانون آتش می ماند و تعداد خیلی کمی معتاد که گرد آتش نشسته اند و گویی از این دنیا خارجند! در میان آنها چند زن هم به چشم می خورد، هنوز هم صدای پچ پچ ها و گاهی فریاد معتادان که یکدیگر را از حضور ماموران پلیس آگاه می کنند به گوش می رسد در تاریکی شب گاهی جسمی که در حال دویدن است از گوشه و کنار به چشم می خورد! کنار دیوار خانه ای با شیشه ها ی شکسته و دیواری دودزده، شبهی از یک انسان، نشسته به خواب رفته و کنار پای دراز شده اش ظرف یک بار مصرف غذا به چشم می خورد.

هیچ معتادی خمار نمی ماند یکی از معتادان که در حال فرار است اما انگار دیر برای فرار کردن اقدام کرده، با صدای مامور نیروی انتظامی می ایستد.

سر و رویش به شدت آشفته و کثیف است و دندان ها یش که یکی در میان معلوم است سیاه شده و کمتر شباهتی به دندان دارد.

یک پتو پاره و سیاه را روی دوشش گرفته تا روی سرش کشیده، کلاه پاره اش را تا روی پیشانی اش کشیده است.

مامور از او می پرسد چند وقت است که اینجایی و مرد معتاد می گوید: من یک هفته اس اینجام.

میخوام برگردم به شهرمون اما نزدیک عیده موندم اینجا کار کنم پول بیشتری دربیارم! مشخص است که وضعیت مناسبی ندارد.

مامور می گوید: روی ما اسم گذاشته اند، وقتی ما را می بینند می گویند جواد آمد و بعد هم فرار می کنند دیگر همه معتادان می فهمند منظور از جواد مامور نیروی انتظامی است! این مکان خرابه را هم شهرداری خریده اما چون اقدامی روی آن انجام نداده تبدیل به مکانی برای معتادان شده است.

الان که ما آمدیم و فرار کردند می روند زیر ریل و بعد از چند دقیقه که ما رفتیم دوباره پیدا می شوند.

آنها اینجا می خوابند جایی ندارند که بروند! دزدی می کنند و پول درمی آورند و مواد می خرند و می کشند.

همه اینها یا خمارند یا نعشه! اما هیچ کس اینجا خمار نمی ماند! من حاضرم خارج از لباس نیروی انتظامی و وقتی به جز شیفت خدمت با شما همراه شوم تا به سراغ انبوهی از مجاوران درون و اطراف ترمینال برویم تا با مسائل آن ها آشنا شوید و در رسانه ها آن را منعکس کنید.

زندگی در کنار معتادان در جریان است چند متر آن طرف تر از خرابه ها ی ترمینال که ماوایی برای معتادان و کارتن خواب هاست، زندگی جریان دارد! خانه ها ی مسکونی که معلوم است خانواده در آن زندگی می کنند تنها چند متر با خرابه ها ی ترمینال جنوب فاصله دارند و این شاید بزرگترین نکته ای باشد که تاکنون از چشم مسئولان جا مانده است! دوباره به ترمینال برمی گردیم در راه برگشت روی نیمکت ها ی نزدیک به ترمینال جمع ها یی چند نفره نشسته اند! با دیدن ما سعی می کنند خودشان را عادی نشان دهند و حتی در برخی موارد عده ای از آنها سلام و علیک می کنند اما رفتار غیر عادی آنها و جمعشان در آن ساعات شب چیزی نیست که از نظر ها دور بماند! زیر پوست شهر، حتی در نزدیکی ترمینال جنوب با آن همه معتادی که از سرما فرار کرده اند و دختران فراری ای که آن اطراف پرسه می زنند هم زندگی در جریان است!حتی برای معتادان متجاهر و کارتن خواب هم که در همان نزدیکی ها زندگی می کنند، زندگی در جریان است.

در این میان کودکان و خانواده ها یی هستند که همزیستی مسالمت آمیز با معتادان را تجربه می کنند! انتهای پیام
کلید واژه ها: ترمینال جنوب - مشهد - دختران فراری - روزنامه - مسافران - تهران - جنوب - کارتن خواب - اتوبوس - انتظار - سالن - تفاوت - خانواده - خبرنگار - دختر - دختران - مناطق - فراری - ساعت - خواب - معتادان - ابتدایی - متفاوت - اصفهان - همراه - احساس - گزارش - ملایر - اولین - پیاده

آخرین اخبار سرویس:
اخذ سند مالکیت 72 هکتار از زمین های موقوفه خدیجه خاتون و سلطان سقز

دوچرخه های خودران جای تاکسی های اینترنتی را می گیرند

بارندگی در راه است

ترافیک سنگین در آزادراه کرج – قزوین

اعزام دومین کاروان دانش آموزی راهیان نور

از اوایل هفته آینده بارش ها آغاز می شود

مدارس خیرساز قشم الگویی کشوری است

مریم خدارحمی در نخلستان های جنوب/عکس

سند مالکیت 72 هکتار از زمین های موقوفه خدیجه خاتون و سلطان سقز اخذ شد

آزمون المپیاد فرش دستباف دانش آموزی

سامانه مسیر یاب ویژه معلولین طراحی شده است

منطقه 1 آزادراه تهران-شمال تابستان 98 زیر بار ترافیک می رود

هویت تاریخی و فرهنگی شهرها باید حفظ شود

تشییع پیکر پاک شهید دوران دفاع مقدس- شهر ری + فیلم

تجلیل از پیش کسوتان و نمونه های قرآنی در قزوین

هشدار نسبت به وقوع بارش ، تندباد لحظه ای و تگرگ در خوزستان

تولد بره 2 سر و 3 چشم در پلدختر (+عکس)

طرح ترافیک دوباره گران می شود؟ / شهرداری تهران به دنبال گران شهر

شکار پرندگان در کرمانشاه ممنوع شد

قول مساعد برای حل مشکل فاضلاب شهرک صنعتی لیا

هشدارهواشناسی درباره ناپایداری های جوی درچهارمحال وبختیاری

رمز عبور شهرداران از «ترس اجتماعی»

برپایی نخستین دوره آموزش مربیان گردشگری

جایگزین «زوج و فرد» می آید؟

خیران از مرکز نگهداری معتادان در آذربایجان شرقی حمایت کنند

گربه سانی کمیاب به نام لینکس در ایران(عکس)

تقدیر از پگاه در بیستمین همایش صنعت سبز

تمدید مهلت ثبت نام در انتخابات عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش

توصیه های هواشناسی به باغداران و کشاورزان

مرمت سیل بند روستای مچریه دشت آزادگان 

بازماندن از تحصیل یک چالش جدی است

انتصابات جدید در شهرداری لاهیجان

برف و باران در راه است

تصاویر / پربرف ترین روستای دنیا

بیست درصد افزایش حقوق برای سال آینده کافی نیست

موج جدید بارش در راه کشور

آلودگی هوا، چهارمین عامل مرگ در دنیا / 10 درصد مرگ ها به دلیل آلودگی هواست

معرفی سرپرست جدید اداره کل روابط عمومی استانداری

آغاز عملیات احداث ساختمان تامین اجتماعی عشق آباد

«نه» به وعده انتقال آب خزر

تجویز ویدئویی برای ازدواج کودکان

برف و باران در راه است

شهر رنگین کمانی

برف و باران در راه است

سرقت کاغذ A4 مدرسه برای تامین هزینه اعتیاد!

بارش ها از اوایل هفته آینده آغاز می شود

نبایدهای انتقال پایتخت

استفاده از ظرفیت های دانشگاهی در توسعه پایدار استان ضروری است

استخدام نیروی خدماتی در یک مجتمع آموزشی معتبر در تهران

پیکر شهید «زیبرم» پس از 30 سال تشییع شد

بارش پراکنده در استان تهران پیش بینی می شود

اعلام آمادگی شهرداری تبریز برای همکاری با برنامه سمن های محیط زیستی

رونمایی از هفت جلد کتاب با موضوع آموزش سبک زندگی قرآنی

از اوایل هفته آینده بارشها آغاز می شود

ورود سامانه بارشی از اوایل هفته آینده

کاهش 50 در صدی بارش در بلند مدت در کرمان

هوای اصفهان سالم در وضعیت سالم قرار گرفت / شاخص کیفی هوا 63

تصاویر/ هم اندیشی معاونان آموزش مدارس علمیه گیلان

ویلاسازی در قلمرو پلنگ ها

آخرین وضعیت آب وهوایی کشور/ آغاز بارش ها از اوایل هفته آینده

تاکید رییس سازمان هواشناسی کشور بر نهادینه شدن فرهنگ مصرف آب

مترو به سبک ایرانی

برف و باران در راه است

آنفولانزای خوکی در گرجستان، تورهای گردشگری ایرانی همچنان به راه

افتتاح کانون فرهنگی تربیتی خیریه در قزوین

توجه ویژه به دانش آموزان روستایی اولویت آموزش و پرورش دیراست

بیمه تکمیلی فعلی ناکارآمد است/ بیست درصد افزایش حقوق برای سال آینده کافی نیست

استقبال از گروه دوچرخه سواری ناجا در مه ولات

نشست کشوری سرگروه های آموزشی ادبیات فارسی

بادهای تند تگزاس راکت آزمایشی ایلان ماسک را به زمین انداختند

اطلاعیه کانون وکلا درباره قبول شدگان آزمون ورودی سال 1397

شیوه نامه «جشنواره نوآوری در فرآیند آموزش و یادگیری» ابلاغ شد + جزییات

توسعه زیرساخت های آموزشی و تربیتی ،رسالت آموزش و پرورش

نشست کشوری سرگروه های اموزشی ادبیات فارسی

آب چشمه علی به حالت عادی باز می گردد

بهترین روش نگهداری چای و قهوه را یاد بگیرید

آغاز موج جدید بارش ها از اوایل هفته آینده/ شهرکرد، تبریز و همدان سردترین شهرهای کشور

هوای تهران در تاریخ 4بهمن/ هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم است

عبور موج زودگذر جوی از اسمان آذربایجان غربی

هواشناسی برای بوشهر باران خفیف پیش بینی کرد

تاکیدرییس سازمان هواشناسی کشور بر نهادینه شدن فرهنگ مصرف آب

تخصیص اعتبار برای ساخت بلندترین پل معلق خاورمیانه

ابلاغ شیوه نامه «جشنواره نوآوری در فرآیندآموزش و یادگیری»

شهر رنگین کمانی

هوای کشور بارانی می شود

منتفی بودن فعالیت 8 نهاد در انتشار بوی بد در تهران/آغاز راستی آزمایی درباره تنها فرضیه مطرح

هفته آینده بارش ها آغاز می شود

هوای کلانشهر امروز اصفهان سالم

اجرای عملیات تسطیح و مناسب سازی معابر محله عمارت کهریزک

پیش بینی تداوم وضعیت ناسالم هوای تهران برای گروه های حساس تا جمعه

بلای دردناکی که مدیر مدرسه سر دانش آموز قزوینی آورد/ مدیر استعفا داد +عکس

اجرای طرح قاضی در مدرسه در مدارس جوین

شهر رنگین کمانی

بارش باران و برف برای ارتفاعات البرز پیش بینی شد

برف و باران کردستان را فرا می گیرد

آهوان دشت سهرین زنجان از سفره مهربانی محیط زیست بهره مند شدند

نخستین همایش آموزش دوره های بوم گردی برگزار شد

13 جاعل پلاک به دستگاه قضایی معرفی شدند

گردهمایی ائمه جماعات شرکتهای آب و فاضلاب در مشهد

خوش آمدی شهیدم

شب های ترمینال جنوب

شب های ترمینال جنوب