مطالب مرتبط:
جذب معلمان حق التدریس بدون نیاز به آزمون
قانون جذب معلمان حق التدریس در دست انجام است
رد شدن طرح جذب حق التدریسی ها در شورای نگهبان/معلمان حق التدریس: از انتظار خسته ایم
لزوم جذب حق التدریس هاو سرباز معلمان برای جبران کمبود نیروی هنرستان ها
جذب 18 هزار معلم از طریق آزمون استخدامی و استفاده از 50 هزار معلم حق التدریس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 15:222018-11-18اجتماعي

معلمان حق التدریس بدون نیاز به آزمون جذب میشوند


حمیدرضا حاجی بابایی در جمع خبرنگاران ضمن تأکید بر اینکه قلب سند تحول بنیادین، دانشگاه فرهنگیان است، اظهار کرد: اگر دانشگاه فرهنگیان احیاء شود، - آموزش و پرورش و سند تحول در آموزش و پرورش زنده شده و اگر دانشگاه فرهنگیان مورد بی توجهی قرار گیرد، به سمت سند 2030 خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه بر اساس سند تحول که در سال 1390 رونمایی شده است، گفت: فعالیت دانشگاه فرهنگیان از سال 1391 شروع شد و دانشگاه شهید رجایی نیز از قبل پرورش نیروهای فنی آموزش و پرورش را عهده دار بود و این دو دانشگاه تنها مراکز تربیت معلمپیش بینی شده اند.

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این رویکرد در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه کشور و در ماده 63 سند تحول بنیادین تأکید شده است که باید تنها مرجع جذب نیروی انسانی آموزش و پرورش این دو دانشگاه باشند.

وی به ماده 28 اساسنامه اشاره کرد و گفت: این ماده تصریح دارد که بعضی از رشته های کمیاب که به عنوان مثال در کل کشور دو نفر مورد نیاز است بر اساس تحلیل هزینه و فایده ایجاد آن رشته نادر به صرفه نیست، می توان از طریق سایر دانشگاه ها جذب نیرو داشت که متأسفانه این ماده مورد سواستفاده قرار گرفته است.

حاجی بابایی در تبیین علت کاهش جذب دانشجو از 25 هزار نفر در سال 92 به سه هزار و 500 نفر در سال 96 گفت: از سال 1392 جو عمومی در آموزش و پرورش ایجاد شد که 150 هزار نفر نیروی انسانی مازاد در آموزش و پرورش موجود است که این موضوع باعث شد، سازمان برنامه و بودجه ردیفی به آموزش و پرورش ندهد.

وی با طرح این پرسش که چطور آموزش و پرورش پنج سال پیش 150 هزار نفر مازاد نیرو داشته، اما اکنون معتقد است، 150 هزار نفر نیرو کم دارد، افزود: آمار اعلامی سنوات گذشته واقعی نبوده زیرا اگر سالیانه 30 هزار معلم بازنشسته شده باشند، در حال حاضر طی پنج سال گذشته باید آموزش و پرورش به تعادل رسیده باشد، اما امسال آموزش و پرورش 150 هزار نفر کمبود نیرو دارد و این کمبود نیروی انسانی تا پنج سال آینده به 300 هزار نفر خواهد رسید.

نماینده مردم همدان در مجلس با تأکید بر اینکه برای اداره درست آموزش و پرورش حدود 900 هزار نفر نیرو مورد نیاز است، بیان کرد: در حال حاضر بر اساس اعلام آموزش و پرورش میانگین دانش آموز در هر کلاس 35 نفر است که این تعداد در سال 92 به 22.

5 نفر رسیده بود.

وی خاطرنشان کرد: این میزان با حذف کلاس ها در مناطق کم جمعیت دانش آموزی به ویژه در دوره متوسطه،کاهش کیفیت آموزش و افزایش تعداد دانش آموزان در یک کلاس، گاهی به 50 نفر هم می رسد.

حاجی بابایی با بیان اینکه در اکثر روستاهای کشور کلاس های دوره متوسطه تعطیل شده است، گفت: تلاش برای ایجاد عدالت آموزشی با ایجاد کلاس در روستاهای دور و دسترسی دانش آموزان به آموزش و پرورش به نتیجه رسیده بود، که با این اشتباه استراتژیک یعنی اعلام مازاد نیروی انسانی، کاهش هزینه ها و خصوصی سازی آموزش و پرورش متاسفانه در این روند خلل ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی در پنج سال گذشته انجام شد، تصریح کرد: برای مثال در شهر تهرانمدرسه ای با 500 نفر دانش آموز، در شهریورماه با ترخیص نیروها به بخش خصوصی واگذار شد و فردی که مدرسه را اجاره کرده بود، نیروهای خارج از ضابطه و بدون آزمون جذب کرد، که این اقدام کاملاً مخالف مصوبات مجلس بود.

وزیر اسبق آموزش و پرورش بیان کرد: در سال نخست تأسیس دانشگاه فرهنگیان 25 هزار و 500 نفر دانشجو جذب شد و پیش بینی می شد سال بعد 30 هزار دانشجو جذب دانشگاه فرهنگیان شوند به طوری که سالانه 30 هزار دانشجو متوازن با 30 هزار نفر فرهنگی که بازنشسته می شوند.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی و با کمبود 150 هزار نفری، باید سالانه حداقل 50 هزار دانشجو جذب دانشگاه فرهنگیان شوند و کمتر از این رقم به مشکل برخواهد خورد.

حاجی بابایی تأکید کرد: با توجه به ظرفیت های موجود از جمله فضای آموزشی، نیروی انسانی (حدود 30 تا 40 هزار معلم با تحصیلات دکترا در کشور وجود دارد) و بودجه که مجلس نهایت همکاری را با این دانشگاه خواهد داشت، دغدغه جذب دانشجو وجود ندارد که البته وزیر آموزش و پرورش هم درخواست جذب 25 هزار دانشجو را به نهادهای ذیربط اعلام کرده است.

وی در خصوص طرح تعطیلات زمستانی مدارس با بیان اینکه در حال حاضر اعلام نظر نمی کنم و آن را به نظر کارشناسی مجلس موکول می کنم، گفت: تعطیلات زمستانی باید در مجلس و پس از کار دقیق کارشناسی تصویب شود، که البته چند بار این موضوع در مجلس مطرح و به دلیل عدم توجیه هزینه های آن مصوب نشده است.

رییس فراکسیون فرهنگیان در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه جایگاه شورای عالی آموزش و پرورش برای تصویب این موضوع افزود: شورای عالی آموزش و پرورش نمی تواند مصوبه ای که بار مالی داشته را مصوب کند، این دقیقاً همان نگاهی است که شورای نگهباندر تایید قوانین مجلس دارد.

وی با بیان اینکه سند تحول نسخه شفابخش آموزش و پرورش و نقطه عطف آن دانشگاه فرهنگیان است، اضافه کرد: بند 3-11 سند تحول تصریح دارد باید در جهت افزایش انگیزه دانش آموزان نخبه، برتر و برخوردار از صلاحیت های علمی، انقلابی و شخصیتی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان با برقراری انگیزه های مادی و معنوی از قبیل حقوق در دوره دانشجویی، ارتقای سطح آموزشی و نظام بازآموزی مستمر علمی و تسهیل در ادامه تحصیل با توجه به نظام رتبه بندی ایجاد شود.

حاجی بابایی بر لزوم جذب معلمان حق التدریس تأکید کرد و با بیان اینکه در جایی که معلم کم داریم، استخدام نیروهای حق التدریس نیاز به آزمون ندارد، افزود: در این موضوع دو سوال وجود دارد که اگر اینها معلم بوده و بر تدریس تسلط دارند، نیاز به آزمون ندارد و اگر معلم نبوده و شایستگی تدریس ندارند، چرا آموزش و پرورش اجازه ورود آنها را حداقل در پنج سال گذشته به کلاس های درس و معلمی فرزندان ما داده است؟ وی در توضیح جذب معلمانی که با برچسب خدماتی عنوان می شوند، گفت: در رویکردی که قبل از ما وجود داشت، معلم نباید جذب می شد بلکه تنها نیروهای خدماتی از طریق شرکت های خدماتی جذب می شدند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش اضافه کرد: تعداد بسیاری از جوانان با مدارک لیسانس و فوق لیسانس با عنوان خدمتگذار اما در اصل معلم وارد آموزش و پرورش شدند و عنوان معلمی را به معلمانی که با عنوان خدمتگذار مشغول تدریس بودند، برگرداندیم.

وی با اشاره به اینکه تنها در شهر تهران یک هزار و 900 فوق لیسانس و لیسانس این وضعیت را داشتند، گفت: به ما می گویند شما خدمتگذاران را معلم کردید که باید به اینها گفت، شما معلمان را خدمتگذار کرده بودید که ما عنوان معلمی را به آنها بازگرداندیم.

حاجی بابایی به تأثیر جذب سالانه 30 هزار جوان در دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: ایجاد اشتغال ایمن و پایدار و کاهش نرخبیکاری از پیامدهای دیگر این اقدام است.

وی با اشاره به توانمندی نیروهای آموزش و پرورش که دارای مدرک دکترا هستند، یادآور شد: این گروه از معلمان به شیوه های آموزش و نظریه های یادگیری و صلاحیت حرفه ای معلمی اشراف دارند.

رییس فراکسیون فرهنگیان گفت: از آنجا که 70 درصد صلاحیت های آموزش و تدریس و 30 درصد دانش تخصصی برای اساتید مهم است، معلمان این مزیت را دارند که در کنار صلاحیت های تخصصی رشته مربوطه، شیوه های تدریس و آموزش را می شناسند و در دانشگاه فرهنگیان موفق خواهند بود.

برای عضویت در کانال فرهنگیان در تلگرام کلیک کنید
کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - دانشگاه فرهنگیان - دانشگاه - فرهنگیان - نیرو - نیروی انسانی - حاجی بابایی - دانش آموز - حمیدرضا حاجی بابایی - ماده - مجلس شورای اسلامی - برنامه ششم توسعه - سازمان برنامه - برنامه - معلم - حاجی - دانش آموزان - حق التدریس - شهید رجایی - خبرنگاران - روستاهای - کشور - کاهش - رشته - مجلس - رونمایی - افزایش - دانشجو - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
ورود پیکر پاک 72 شهید دفاع مقدس به مرز شلمچه

تحصیل دانش آموزان عشایری زیرکوه با لباس محلی

نتایج قرعه کشی بیستمین دوره عتبات دانشجویی امروز اعلام می شود/ 12 هزار نفر اعزام می شوند

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر ارشد پیام نور

دوچرخه سواری شهردار تهران در سومین سه شنبه کاری خود

دخترانی که در آذربایجان غربی رنگ مدرسه را نمی بینند

دخترانی که رنگ مدرسه را نمی بینند!

اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست درباره پذیرفته شدگان آزمون استخدامی

دانش آموزان پرخطر به مراکز بهزیستی فرستاده می شوند

کارت های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

آذربایجان غربی آخر هفته ای برفی و بارانی دارد

هیچ دانش آموزی به دلیل فقر نباید از تحصیل دور بماند

مدیرکل حرفه آموزی و کاریابی کمیته امداد خبر داد برنامه ریزی برای ایجاد 200 هزار شغل در کشور/آموزش 970 رشته مهارتی به «مددجویان »

مسؤول کمیته جست و جوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح خبر داد ورود پیکر 46 شهید دفاع مقدس به کشور در هفته آینده

فضاپیمای وویجر2 در فضای میان ستاره ای غوطه ور شد

مشارکت مردم مکمل بازآفرینی پایدار شهری است/ تاثیر دخالت دستگاه های دولتی در ناپایداری طرح

اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

«اتاق اولیاء» در 10 درصد مدارس کشور ایجاد می شود

بیمارستان اصحاب رسانه احداث می شود

انتصاب مدیرکل جدید بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد

استخدام تکنسین کاشت مو با مدرک پیراپزشکی در تهران

تردد کامیون در 2 منطقه تهران ممنوع شد

تردد کامیون در 2 منطقه تهران ممنوع شد

استقرار جوی آرام و پایدار در غالب نقاط کشور

اجرای کامل قانون هوای پاک

بارش باران و برف در نیمه غربی کشور

افزایش غلظت آلاینده ها در هوای تهران

افزایش بازدید گردشگران داخلی و خارجی از آثار تاریخی قزوین

افزایش غلظت آلاینده ها در هوای تهران

اطلاعیه سازمان محیط زیست درباره پذیرفته شدگان آزمون استخدامی

بارش باران و برف در نیمه غربی کشور

افزایش غلظت آلاینده ها در هوای تهران

آخرین آمار ثبت نام کنندگان در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته

اولین پارک علم و فنآوری کودک در اردبیل راه اندازی می شود

استقبال دانش آموزان شیروان برای تحصیل در هنرستان ها افزایش یافت

طرح کاروان سلامت در امام حسن دیلم اجرا شد

راه اندازی 22 مرکز حمایت از زنان آسیب پذیر در کشور

طبیعت چشم نواز پاییزی مازندران

دخترانی که در آذربایجان غربی رنگ مدرسه را نمی بینند!

اعزام 300 کاروان دانشجویی به عتبات تا اردیبهشت 98

افزوده شدن 250دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل قم

بارش باران و برف در نیمه غربی کشور

دوچرخه سواری شهردار تهران در سومین سه شنبه کاری خود+ عکس

بی مقدار: کاهش آلودگی هوا نیازمند اجماع کلی است

استخدام کارشناس فروش در گروه نرم افزاری پیوست در تهران

بارش باران و برف در نیمه غربی کشور

2میلیون و607 هزار نفر ساعت آموزشهای مهارتی در زنجان ارایه شد

وضعیت نامناسب بازارچه مرزی پرویز خان

اولین پارک علم و فنآوری کودک در اردبیل راه اندازی می شود

ورود شهدا از مرز شلمچه به میهمن اسلامی

آلودگی رودخانه های رشت از دلایل سرطان در گیلان

تردد کامیون در دو منطقه تهران ممنوع شد

رییس پلیس راهور تهران بزرگ در گفت وگو با فارس مطرح کرد آلودگی و ترافیک، ره آورد تردد بالای خودروهای شخصی در پایتخت

آقای شهردار باز هم با دوچرخه به محل کارش رفت

افزوده شدن 250 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل قم

همکاری مردم سیستان و بلوچستان برای حفاظت محیط زیست

اهدای 12 تخته فرش دست بافت به عتبات عالیات

فرا گیری آموزشهای ترافیکی به دانش آموزان در ایلام

آیین استقبال از پیکر 72 شهید دوران دفاع مقدس به کشور برگزار شد

پیست دیزین از چهارشنبه بازگشایی می شود

تور کیش از تهران؛ باید ها و نبایدها

دو محیط بان طالقانی مصدوم شدند

افزایش دما در استان قزوین + فیلم

متقاضیان ایجاد مراکز ترک اعتیاد به بهزیستی مراجعه کنند

اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست درباره پذیرفته شدگان آزمون استخدامی

جاده هایی این روزها تا کمر در برف فرو رفته اند

بارش باران و برف در نیمه غربی کشور

مراکز نگهداری معتادان در شهرداری به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است/ اعتبارات تخصیص یافته کجا هزینه شده است؟

آموزش ترافیک به هزار و 200 دانش آموز در استان

افزایش 14درصدی بودجه 98 آموزش عالی

پرده برداری از اسرار رازآلود ترین دریاچه ایران!

ورود پیکر 72 شهید دوران دفاع مقدس به کشور

با این قبرستان تاریخی و عجیب بیشتر آشنا شوید

مناسب سازی تردد معلولان در اولویت مسئولان استانی و شهری نیست

طرح کاروان سلامت در امام حسن دیلم اجرا شد

انجام پایش قامتی اسکلتی 40 درصد دانش آموزان پایه ششم

امکانات راهداری شهرستان دلفان تجهیز شود

دوچرخه سواری از خانه تا مدرسه

اعزام دانش آموزان بواناتی به کربلای ایران

شناسایی 680 کودک بازمانده از تحصیل در کهگیلویه و بویراحمد

ممنوعیت تردد کامیون در 2 منطقه شمالی تهران

کاهش آلودگی هوا نیازمند اجماع کلی است

آخرین وضعیت آب و هوای کشور در 20 آذرماه

توزیع کارت کنکور ارشد فراگیر پیام نور آغاز شد

ترافیک روان در محور های مواصلاتی البرز

امکانات راهداری شهرستان دلفان تجهیز شود

بارش باران و برف در نیمه غربی کشور

افزایش غلظت آلاینده ها در هوای تهران

حل مشکل آلودگی هوای کلانشهرها همت نظام را می طلبد

امکانات راهداری شهرستان دلفان تجهیز شود

تاکنون 83 هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند

روش درخواست ملاقات فرهنگیان با وزیر آموزش و پرورش

استفاده از ظرفیت بومی در دل کویر

مشارکت مازنی ها در توسعه اعتاب مقدسه

هفتمین فرش دست بافت بانوان اردلی به عتبات عالیات اهداء شد

بارش باران و برف در نیمه غربی کشور

گردن بند هوشمند جلوی غرق شدن بچه ها را می گیرد

پرده برداری از اسرار رازآلود ترین دریاچه ایران!

ترافیک روان درمحورهای مواصلاتی البرز

شهردار تهران در سومین سه شنبه کاری بدون خودرو چه کرد؟

معلمان حق التدریس بدون نیاز به آزمون جذب میشوند

معلمان حق التدریس بدون نیاز به آزمون جذب میشوند