مطالب مرتبط:
رییس جمهور: اصل 59 رفراندوم قانون اساسی مگر کمرش بیل خورده؟ چرا اجرا نکنیم؟ با همان اصولی که در آن ذکر شده / حاضریم با آمریکا در زمینه پرداخت غرامت کودتای 28 مرداد مذاکره کنیم / تا مردم ما در صحنه هستند و تا نیروهای مسلح ما هستند، خطر جنگی وجود ندارد
آمریکا به خاطر تهاجم به پاناما باید غرامت پرداخت کند
رنو در انتظار آینده روابط ایران-آمریکا / اگر رنو قراردادی را فسخ کند غرامت می پردازد
اجرای تعهدات قبلی و پرداخت غرامت شرط مذاکره با آمریکا /ترامپ نیاز به عکس یادگاری با ایران دارد
پرداخت غرامت به کارگران نمازگزار در آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 14:022018-11-18سياسي

هنوز «غرامت » قراردادها با آمریکا را می پردازیم


یک منتقد برجام اظهار داشت: از روز 13 اسفند 93 و چهار ماه پیش از امضای برجام به من اخطار دادند، در نتیجه تا پس از اجرای برجام نتوانستم اظهار نظری کنم.

- فارس: در میانه گفت وگو چند بار مجبور به قطع ضبط مصاحبه شدیم، چون مایل نبود برخی ناگفته هایش که اشاره مستقیم به برخی افراد در حوزه دیپلماسی کشور قرار داشت، منتشر شود و البته یک نوبت هم در خلال صحبت از تنگ تر شدن روز افزون شبکه نظارتی و بازرسی رژیم های بین المللی بر ایران، به حدی مکدّر شد که ما خود، ناگزیر به خاموش کردن رکوردر شدیم.

او که شاخص ترین استاد روابط بین الملل ایرانی وفادار به آموزه های رئالیستی است، در حاشیه گفت وگو می گوید که به علت نقدهای بی پروایش نسبت به رویکرد مثبت اکثر دولت های جمهوری اسلامی ایران در قبال پیوستن به رژیم های بین المللی، هزینه ها و فشارهای فراوانی متحمل شده است.

همواره ایجاد همه رژیم های بین المللی از جمله FATF را معلول اراده صاحبان قدرت برشمرده است و در نشستش با ما نیز عنوان می دارد: پیوستن به رژیم هایی که خداوندگان قدرت، آن را می نویسند و شما هیچ مشارکتی در آن ندارید بدیهی است که پیامدهای سنگینی در پی خواهد داشت .

بخش قابل انتشار گفت وگوی 2 ساعته ما را با ابومحمد عسگرخانی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ذیلاً می خوانید: فارس: حضرت عالی در میان اساتید روابط بین الملل شهره به بدبینی به رژیم های بین المللی ای هستید که به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد شده و یا کشورمان که برای عضویت در آنها تحت فشار قرار می گیرد.

بارها از شما شنیده ایم که با عضویت ایران در این رژیم ها کشور گرفتار در یک شبکه شِبه تار عنکبوت شده و محدودیت ها برای کشور روز به روز بیشتر می شود.

سؤال من این است آیا این تماماً از نوعی واقع بینی نشأت گرفته است؟ یا اندکی بدبینی نیز آمیزه آن شده است؟ یعنی اینکه مستند به تجارب تاریخی است؟ و یا آنکه تحلیل های آینده نگرانه بدون لزوماً مشابهت سازی های تاریخی ریشه آن است؟ عسگرخانی: ما معمولاً می گوییم که رشته روابط بین الملل اگر چه کاملاً علمی نیست ولی شِبه علم است و از این نظر باید رابطه علت و معلول را مورد توجه قرار دهیم.

ما همیشه می گوییم اگر ابر سیاه دیدید نشانه باران است، چتر بردارید وگرنه خیس می شوید، مگر آنکه بادی بیاید و ابر را ببرد.

آنچه که ما در رئالیسم به آن توجه می کنیم وجود این گونه ابرهاست و برای احتیاط می گوییم که چتر بردارید.

بنابر این پیوستن به رژیم هایی که خداوندگان قدرت، آن را می نویسند و شما هیچ مشارکتی در آن ندارید بدیهی است که پیامدهای سنگینی در پی خواهد داشت.

در حال حاضر نگاه کنید که برای جمهوری اسلامی ایران در بستر همین رژیم هایی که به صورت فزاینده به ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران تحمیل می شود چگونه وضعی ایجاد کرده است؟ من بارها اعلام کرده ام که مثلثی در این زمینه قابل ترسیم است که قائم الزاویه بوده و زاویه قائمه آن امنیت است که در درجه اول مورد هدف رژیم های بین المللی طراحی شده توسط قدرت های بزرگ قرار دارد، زاویه دیگر آن اقتصاد است و زاویه سوم فرهنگ است، بنابراین رژیم های فرهنگی، اقتصادی و امنیتی توأم با فناوری عجین شده و نتیجه، تحت عنوان رژیم نظارت، بازرسی و مصونیت سه زاویه فرهنگ، امنیت و اقتصاد ما را به چالش کشیده و درصدد زاویه زدایی است و اگر هر کدام از این زوایا از بین برود مثلث ما تبدیل به یک خط می شود و دیگر ایرانی وجود ندارد.

فارس: در این به اصطلاح زاویه زدایی آیا زاویه ای در اولویت قرار دارد؟ عسگرخانی: این مثلث را در درجه اول با رژیم های امنیتی نشانه رفته اند؛ چه رژیم های کنترل تسلیحات و چه رژیم های امنیتی بازدارنده.

من چند مورد از این ها را مثال می زنم تا نشان دهم که چطور در هم تنیده هستند و چطور محورهای مختلف این رژیم ها به هم ارتباط دارد و در نتیجه مانند تارهای عنکبوت جمهوری اسلامی ایران را می خواهد در بربگیرد.

ما می بایستی درصدد پاره کردن تارهای این عنکبوت می بودیم نه اینکه کمک کنیم که این تارهای عنکبوت با شدت هر چه تمام تر به دور ما تنیده شود.

سه نوع نظم پردازشی در پژوهش های روابط بین المللی داریم؛ صعودی، نزولی، مساوی.

در مقدمه FATF می خوانیم که در سال 1989 کار خود را آغاز کرده است؛ این سال چه سالی است؟ زمانی است که هنوز NPT به صورت نامحدود از سوی ایران تمدید نشده است و نظریه پردازان معتقدند که جهان با گسترش سلاح های هسته ای مواجه خواهد شد.

یادم می آید که در سال 1981 کنت والتز مقاله معروف خود را مبنی بر اشاعه سلاح های هسته ای نوشت که بعدها در سال 1995 تبدیل به کتاب شد.

در سال 1989 دنیا از یک طرف تحت تأثیر بحران فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است اما در سال 2012 یک توصیه هایی تحت عنوان استاندارد از سوی گروه ویژه اقدام مالی مطرح می شود که در 81 صفحه تدوین شده و محورها در آن کاملاً مشخص است.

FATF، خود اعلام می کند که من یک رژیم هستم.

رژیم ها اصولی دارند که در رابطه با اهداف قرار دارند، هنجار دارند که در ارتباط با رفتارهاست و قوانینی دارند که لولاهایی هستند که رفتارها را به هدف وصل می کنند.

یعنی رفتارها چگونه باید باشند که آن هدف اجابت شوند.

رویه های تصمیم گیری دارند که نشان می دهد تصمیم گیری ها چگونه باید صورت گیرد و چه نوع رژیم های نظارتی و بازرسی باید مستقر شود.

معمولاً رژیم ها اصول و هنجارهای خود را در مقدمه شان ذکر می کنند و می گویند که ما چه می خواهیم بکنیم.

همانند منشور سازمان ملل متحد که می گوید اهداف من این است که صلح و امنیت بین المللی برقرار شود.

FATF هم اصول خود را مطرح می کند که یکی از آن ها مقابله با پولشویی است که طی آن می گوید که اگر منشأ پولی کثیف باشد الی الابد کثیف خواهد بود و حتی اگر به عنوان مثال پول بانک انصار از سوی FATF، کثیف عنوان شود حتی اگر بانک انصار به عنوان مثال در بانک سپه هم ادغام شود باز هم آن پول الی الابد کثیف است.

استدلال FATF این است که مبارزه با پولشویی به نظام مالی دنیا کمک می کند و برای ثبات نظام مالی در جهان سودمند است.

FATF هدف دوم خود را مبارزه با تروریسم اعلام می کند، به این معنا که با بازوها و بودجه هایی که در حمایت از تروریسم به کار گرفته می شود باید مقابله کرد.

حال تروریسم چیست؟ تا کنون در دنیا تعریفی از تروریسم در مورد پذیرش افکار عمومی و جامعه جهانی قرار بگیرد صورت نگرفته است.

فارس: برخی در اینجا می گویند تعریف حقوقی از تروریسم نداریم اما تعریف سیاسی صورت گرفته است و علت مخالفت با پیوستن ایران به کنوانسیون های پالرمو و مقابله با تأمین مالی تروریسم هم این عنوان می شود که تعریف این دو از تروریسم سیاسی است نه حقوقی.

عسگرخانی: من معتقدم که تعاریف حقوقی و سیاسی هر دو یکی است و هر دو از سیاست نشأت می گیرند، چرا که حقوق جلوه سیاست است.

آیا شما می توانید امروز قوانینی از حقوق بین المللی سیاسی و حقوقی بیاورید که تحت تأثیر قدرت نگاشته نشده باشد؟ قدرت است که این چارچوب ها را نشان می دهد.

شما ببینید که چه زمانی سازمان ملل متحد و سایر نهادهای مشابه درگیر تعریف تروریسم شده اند؟ دقیقاً از چند ماه مانده به حادثه 11 سپتامبر که در پی آن عملیات علیه افغانستان و عراق صورت گرفت.

هنوز 11 ماه مانده به حمله به برج های دوقلو در آمریکا بل کمبل نماینده کنگره آمریکا تقاضایی از کنگره مطرح کرد و کنگره هم آن را در قالب لایحه از دولت آمریکا خواست که طالبان را به عنوان یک رژیم تروریستی معرفی کرده و سرنگون کنند.

در این درخواست عنوان شده بود که ما باید از ظاهرشاه پادشاه در تبعید افغانستان بخواهیم که یک لویه جرگه تشکیل دهد و خود در رأس قدرت نباشد و جالب اینکه اولین موشک بالستیک به کابل زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون پرتاب شد و هنوز 11 سپتامبری اتفاق نیفتاده بود.

فارس: و هنوز نئوکان ها در آمریکا بر سر کار نیامده بودند .

عسگرخانی: بله .

ولی آنها تعریف از تروریسم داشتند.

بنابر این وقتی 11 سپتامبر رخ داد آمریکایی ها اعلام کردند که طالبان مطابق تعریف ما تروریست هستند، پس تروریسم نیز طبق خواست قدرت ها تعریف شده است.

در همین راستا گروه ویژه اقدام مالی سه ماه پیش محدودیت های جدیدی را برای ایران وضع کرد از این رو از سال 2012 که نگاه می کنیم می بینیم مقررات خاصی برای جمهوری اسلامی ایران در قبال بحث تروریسم تدوین کردند.

سومین محوری که FATF عنوان می کند که درصدد مبارزه با آن است، سلاح های کشتار جمعی است که بدیهی است، نه تنها سلاح های هسته ای بلکه سلاح های شیمیایی و میکروبی را هم در بر می گیرد.

در نتیجه هر سه محور را درباره ایران ادعا کردند؛ اول آنکه اعلام کردند بانک ها ،کشتیرانی و سپاه پاسداران مرتکب پولشویی می شوند و به تروریست ها در سوریه، لبنان، عراق و دیگر گروه هایی که FATF مدعی تروریست بودن آنهاست کمک می کنند.

از این رو موجب شده است که ایران در لیست سیاه قرار بگیرد.

البته فعلاً تا 4 ماه دیگر حضور ایران در لیست سیاه را به حالت تعویق درآورده اند تا ببینند که ایران چه اقداماتی انجام خواهد داد.

در کنار این، شما تحریم های کاتسا را می بینید که علیه ایران اعمال شده است و در آنجا نه تنها نهاد سپاه پاسداران بلکه خود سپاه پاسداران را هم به عنوان یک نیروی تروریستی و مخل امنیت بین المللی قملداد کرده است و در نتیجه ایران را به عنوان تهدیدی برای امنیت آمریکا مطرح کرده و در خلال آن بحث خطر سلاح های کشتار جمعی ایران را نیز به میان می کشد، در مرحله بعدی به تحریم های آیسا می رسیم که ایران را به عنوان تهدید برای آمریکا مطرح می کند و رییس جمهور در قبال این کشور می تواند استناد به اختیارات اقتصادی اضطراری کند.

به این معنا که هر وقت آمریکا از جانب کشوری چنین تهدیدی را احساس کند قوه مجریه می تواند چنین تحریمی انجام دهد.

خزانه داری و اداره نظارت بر اعمال بیگانگان و زیر مجموعه های آن که نظارت بر اعمال ایرانیان، چینی ها، روس ها و .

است که در آنجا متخصصانی وجود دارند، مطالعاتی می کنند و قوانینی وضع می کنند که متناسب با فلج کردن بخش هایی از صنعت کشورهای بیگانه است.

مثلاً با توجه به اینکه کشتیرانی ایران شاهرگ ورودی و خروجی صادرات و واردات ایران است، در چارچوب آیسا تحریم شده است.

دستور اجرایی را که رییس جمهور آمریکا طی تحریم آیسا وارد می کند، هیچکس نمی تواند لغو کند، حتی خود او، مگر اینکه ایران دست از حمایت از تروریسم جهانی ، پیگیری دستیابی به سلاح های کشتار جمعی یعنی سلاح های هسته ای، شیمیایی، میکروبی و نیز از نقض حقوق بشر دست بردارد، یعنی تا زمانی که این ها اجابت نشده باشد رییس جمهور آمریکا نمی تواند تحریم های آیسا را لغو کند.

برای همین است که آن زمانی که تیم مذاکره کننده هسته ای ما فریاد می زد با امضاء برجام همه تحریم های آمریکا علیه ایران لغو می شود، من فریاد می زدم که این اتفاق نمی افتد و تحریم های آمریکا برداشته شدنی نیست، اما طوری به جامعه طوری القاء کرده بودند که پس از برجام کلیه تحریم ها لغو خواهد شد.

فارس: یعنی در برجام هیچ شرطی مبنی بر لغو تحریم های اعمال شده از سوی رییس جمهور آمریکا قید نشده بود؟ عسگرخانی: خیر.

* باید به مردم حق داد که حس کنند درباره برجام به آنها دروغ گفته شده است در هیچ جای برجام از لغو دستور اجرایی رییس جمهور آمریکا سخن گفته نشده است، با وجود آنکه در داخل به شدت بر روی آن تبلیغات شد.

پس باید به مردم ایران حق داد که احساس کنند به آنها دروغ گفته شده است.

برجام هم یک رژیم است فارغ از آنکه معاهده، توافق و یا قرارداد باشد.

حتی ممکن است نانوشته باشد و یا به صورت میثاق یا وعده باشد در هر صورت یک رژیم است و اهداف مشخص دارد.

برجام در مقدمه خود واژه جمهوری اسلامی ایران را به کار نمی برد بلکه از ایران سخن می گوید یعنی ایران سال های آینده فارس: این به نظر شما نکته مهمی است؟ عسگرخانی: به نظر من حتی اگر لفظ جمهوری اسلامی ایران هم می آمد در حقوق بین الملل چون بحث جانشینی و مسئولیت بین المللی دولت ها وجود دارد، یعنی حتی اگر روزگاری نظام جمهوری اسلامی ایران هم نباشد، این توافق به نظام جانشین آن تسری دارد، اما آنها حتی در این مورد هم محکم کاری کردند و از ذکر عبارت جمهوری اسلامی ایران صرفنظر کردند و گفته اند ایران ؛ ایران هزار سال آینده، ایران با هر اسمی و هر صفتی به دنبال آن باشد یا نباشد و پس از آن نیز قید می کند الی الابد .

هر رژیم برای خود محدودیت زمانی و مکانی دارد اما رژیم برجام هیچ محدودیتی ندارد و همه جای ایران را برای همه زمان ها در برمی گیرد یعنی با هر جغرافیایی که ایران در آینده پیدا کند و در هر زمانی ایران از داشتن هرگونه سلاح هسته ای محروم است؛ دقت کنید نگفته است ایران از داشتن بمب هسته ای محروم است؛ به عموم این چنین گفته اند که برجام ما را از بمب هسته ای محروم کرده است و ما اصلاً بمب هسته ای را می خواهیم چه کار کنیم؟ در برجام تصریح شده است که ایران از داشتن هرگونه سلاح و ادوات هسته ای از جمله کیف هسته ای و غیره محروم شده است.

* برجام به FATF وصل می شود در اینجا برجام کاملاً به FATF وصل می شود.

فارس: آیا از همان اول وصل بود؟ و یا آنکه بعداً چنین پیوندی میان برجام و FATF برقرار شد؟ عسگرخانی: وقتی در برجام صحبت از سلاح های هسته ای می شود، یعنی بخشی از سلاح های کشتار جمعی؛ همان سلاح هایی که در قانون آیسا از آن سخن گفته شده است.

در رژیم های فرهنگی هم 2030 مطرح می شود شما می بینید که تعداد زیادی از شبکه های تلویزیونی بودجه می گیرند و به عنوان رژیم های فرهنگی فعال می شوند، پس ملاحظه می کنید که این رژیم ها در هم تنیده هستند و ابعاد مختلفشان به هم وصل است در نتیجه شما می بینید که وقتی برجام امضا می شود، روح آن هم سلاح های کشتار جمعی هم تروریسم و هم پولشویی را در خود دارد.

شما دقت کنید که چه شد برجام امضاء شد ولی سوییفت ما درست نشد و انتقال پول از طریق بانک ها درست نشد، چرا که روح برجام همان مبارزه با پولشویی و مبارزه با سلاح های کشتار جمعی و تروریسم است.

* FATF روح برجام/ اروپا زندانبان برجام فارس: پس می توان گفت که روح برجام FATF است؟ عسگرخانی: بله.

اینجا آمریکا از برجام بیرون می آید و اتحادیه اروپا زندانبان جمهوری اسلامی ایران می شود، یعنی ایران در کابین برجام باقی مانده است و اروپا کابین دار است و به ما می گوید: ما مانده ایم، شما ـ ایران ـ هم بمانید ، اما آمریکا بیرون از این کابین، کار خودش را می کند و ما در حال تست کردن اروپا هستیم که چه می خواهد بکند.

اما اروپا ناگزیر است که حرف آمریکا را گوش دهد، چرا که آمریکا از پیمان منعقده با اتحاد شوروی هم خارج شد در آن پیمان دو ابرقدرت پذیرفته بودند که موشک های میان برد خود را محدود کنند و مدرنیزه نکنند و متعاقب آن توافق کردند که تعداد موشک ها را کم کنند و کیفیت آن را بالا ببرند.

سال 2006 ناتو مرتب اعلام می کرد که روس ها در حال زیر پا گذاشتن این پیمان هستند، از این رو آمریکا باید از این پیمان خارج شود، اما اروپا نمی خواست آمریکا از این پیمان بیرون بیاید، چرا که در آن صورت اروپا هم موظف می شود موشک های هسته ای خود را مدرنیزه کند و متحمل هزینه هایی در درون ناتو می شود مضاف بر اینکه باید مشاوره های فنی ایالات متحده آمریکا را نیز گوش دهد.

* اروپا از این به بعد حرف شنوی بیشتری از آمریکا خواهد داشت در اینجا باید به برجامیان گفت که اروپا از این به بعد حرف شنوی بیشتری از آمریکا خواهد داشت، برای آنکه بنا بر گفته روس ها در حال مدرنیزه کردن موشک های خود هستند و علاوه بر آنها چین هم در حال همین کار است پس از این به بعد باید منتظر یک معاهده کنترل تسلیحات میان روس ها، چینی ها، آمریکایی ها و اروپایی ها باشیم.

* انسجام اروپا به هم ریخته و اتحاد گذشته را ندارند از قضا اروپا با رکود اقتصادی هم مواجه شده است و تورم 20 درصدی را بعد از ژانویه در حال تجربه کردن است.

همین اروپا شرکت های خصوصی اش حاضر نیستند آمریکا را رها کنند و با ایران قرارداد تجاری و مالی ببندند همچنین که شرکت های دولتی اروپا حاضر نیستند به واسطه فشارهای ناتو با ایران همکاری کنند پس انسجام درونی اروپا به هم ریخته و اتحادی که در گذشته میان آنها بود، وجود ندارد.

اتحادیه اروپا دارای کشورهایی است که در موضوعات مختلف با هم تعارض منافع دارند.

به عنوان مثال یک کشور به نفت نیاز دارد کشور دیگر فقط به گاز نیاز دارد، اما همسایه آن کشور مسئله محیط زیست برایش در اولویت است دیگری ماهیگیری و دیگری .

بنابر این همه کشورهای اروپایی توافقی درباره ایران ندارند، از این رو ما را در محاصره تارهای عنکبوتی رژیم ها قرار داده اند، که ابعاد مختلف این رژیم ها در یک راستای 2 هدف است؛ اول، محدود کردن جمهوری اسلامی ایران و دوم ایجاد بحران در داخل.

* از این به بعد منتظر احتکار کالاهای اساسی باشید با توجه به اینکه آنها به هیچ وجه حاضر نیستند عملیات نظامی در داخل ایران صورت دهند، بلکه به توسط عوامل خود در ایران دلارهای موجود در بازار را خریداری می کنند یا برنج به میزان زیاد خریداری و انبار شود و به طور کلی از این به بعد باید شاهد آغاز خریداری کالاهای راهبردی کشور توسط عوامل بیگانه جهت ایجاد بحران باشیم.

در کنار همه این ها هر کدام از این رژیم ها سه رژیم فرعی را اعمال خواهند کرد؛ رژیم نظارت، رژیم بازرسی و رژیم مصونیت.

وقتی شما وارد این توافق می شوید ناخودآگاه خود را در معرض نظارت قرار می دهید وقتی که شما از FATF و CFT سخن می گویید یعنی ناخودآگاه همه اطلاعات افراد و نهادها را آنلاین را به مراکز ذیربط این کنوانسیون ها انتقال می دهید.

این بازرسی ها و نظارت ها پیامدهای بسیار خطرناکی برای جامعه خواهد داشت و به فرض محال اگر هیچ گونه جاسوسی در این میان صورت نگیرد ایران با پذیرش برنامه جامع گروه اقدام ویژه مالی خود را پاسخگو به همه اعضای آن کرده است.

همانند معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBT).

اگر در این معاهده رژیم صهیونیستی ادعا کند که ایران در فلان نقطه در حال انجام آزمایش هسته ای است ایران موظف است به بازرسان اجازه دهد که بیایند و بازرسی کنند.

فارس: آیا تا کنون چنین ادعایی از سوی رژیم صهیونیستی منجر به بازرسی از مراکز نظامی ایران شده است؟ عسگرخانی: بله بسیار .

* ایران بارها به خاطر ادعاهای اسراییل مورد بازرسی قرار گرفته است اطلاعات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد که این جاسوسان با ادعاهای متعدد اسراییل در ایران بازرسی هایی انجام داده اند، پس وقتی ادعاهایی از سوی یکی از اعضا صورت می گیرد، شما باید به تک تک آنها پاسخگو باشید.

در FATF هم یک کشور مثل عربستان سعودی می تواند ادعا کند که ایران مرتکب پولشویی شده است و 40 درصد پول های ایران در دست بانک هایی است که از نظر آنها غیرقانونی است.

وقتی ایران FATF را امضاء می کند مجبور است در برابر ادعای هر یک از اعضای FATF پاسخ گو باشد .

تجربه ما می گوید که وقتی تحریم های دور اول در مقطع پیش از برجام انجام گرفت ایران درصدد برآمد که این تحریم ها را مدیریت کند و تا حدی هم موفق بود.

فارس: منظورتان پیش از دولت یازدهم است؟ عسگرخانی: بله.

اما وقتی برجام امضاء شد، طرف مقابل گفت که شفافیت جزء ذاتی برجام است و ایران باید گذشته خود را پاک کند و باید اعلام کند که پیش از برجام چه می کرده است؟ * برجام همه راه های مدیریت تحریم ها را به روی ما بسته است من می توانم واژه ها و عبارات برجام را به دهه های قبل برگردانم و ثابت کنم که چگونه بذر برجام از همان موقع پاشیده شد.

الان که دور دوم تحریم ها آغاز شده است باید تحریم ها را مدیریت کنیم، اما هر جا که مراجعه می کنیم می بینیم راه بسته است، چرا به خاطر اینکه در چارچوب برجام، همه راه ها به روی ما بسته است و برجام همه اطلاعات را به آنها داده است و راه های مدیریتی را برای ما مسدود کرده است، حال چه باید کرد؟ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به چه مقصدی حرکت کند؟ به چه اسمی ثبت بکند؟ با چه پرچمی در دریا تردد کند؟ همه اینها در پرتو رژیم بازرسی، مصونیت و نظارت در حال انجام است.

برجام از آنجا که برنامه جامع است، ابعاد مختلف و فازهای بعدی دارد.

فارس: و چه بسا این فازهای بعدی در مذاکرات و در متن کنونی برجام به صراحت پیش بینی نشده باشد .

عسگرخانی: بله، ولی باید ادامه پیدا کند، هیچ راهی نخواهیم داشت مگر اینکه صرفاً از جنبه حقوقی و هنگام تفسیر بگوییم که باید اصل تفسیر به زیان نویسنده به کار گرفته شود و البته طرف مقابل هم زیر بار نخواهد رفت و این تنها فرصت ما در چارچوب حقوق بین الملل است.

این از کجا آغاز شد؟ از امضای تمدید نامحدود NPT در سال 1995 که آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ما ایجاد رویه کرد.

در حقیقت، این آژانس رویه های اعمال شده برای عراق را برای ما طراحی کرد و همان قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را از عراق به ایران تغییر داد و همان ها را تبدیل به رژیمی به نام برجام کردند و زشت ترین جلوه آن این بود که از همان ابتدا به ایران تحمیل شد که همکاری باید کامل باشد.

این همکاری کامل برگرفته از قطعنامه ای بود که علیه عراق صادر شد و نیز از گزارش هایی که آژانس علیه عراق تدوین می کرد، در آنجا هم می گفتند عراق باید همکاری کامل (FULL COOPERTION) داشته باشد و در هر مرحله می گفتند همکاری عراق کافی نیست، در نهایت، زمانی همکاری عراق کامل شد که حکومت آن سرنگون شده بود.

برجام برگرفته از رژیم امنیت و رژیم امنیت برگرفته از رژیم غرامت است که ریشه آن به سال 1939 برمی گردد که وزیر خارجه آمریکا نامه ای به وزیر خارجه مکزیک نوشت و گفت که شما اموال ما را مصادره کرده اید، باید غرامت کامل به ما بدهید.

آن غرامت پرداخت شد اما این خواسته آمریکا در نهایت به یک رویه تبدیل شد و آن را به عنوان یک فرمول برای خود نگه داشتند.

در 1950 آمریکا همین کار را با کشورهای در حال توسعه انجام داد که دانش کافی در مواجهه با قدرت جهانی نداشتند و از طرف دیگر، نیاز مالی هم داشتند، در نتیجه آمریکا با آنها عهدنامه دوستی امضا کرد و همین رژیم غرامت را در آنها گنجاند.

* پهلوی در عهدنامه مودت یک جانبه به آمریکا تعهد داد آمریکا دقیقاً همین عهدنامه را با رژیم پهلوی هم امضا کرد، زمانی که مصدق سرنگون شد و شاه به قدرت بازگشت، عهدنامه مودت میان ایران و آمریکا امضا شد که ایران یک طرفه تعهد داد که اگر روزی اقداماتی انجام دهد که اموال آمریکا را تحت تأثیر قرار گیرد، باید غرامت کامل بپردازد.

فارس: قرارداد یکطرفه امضا شد؟ یعنی فقط ایران متعهد شد؟ عسگرخانی: بله، هر دو طرف امضا کردند، ولی فقط ایران متعهد می شود.

* هنوز در حال پرداخت غرامت های قراردادهای پهلوی با آمریکا هستیم تا همین الان که من با شما صحبت می کنم، تقاضای آمریکا بر مبنای همان عهدنامه، غرامت کامل است و پس از قرارداد الجزایر ما هنوز داریم این غرامت را می پردازیم.

فارس: غرامت تسخیر سفارت را می پردازیم؟ عسگرخانی: نه فقط غرامت تسخیر سفارت، بلکه غرامت فسخ قرادادها نیز در حال پرداخت است.

جالب اینجاست که ایران چقدر باید می پرداخت تا غرامت کامل شود؟ اینها آمدند این ادبیات را از رژیم غرامت وام گرفتند و بردند علیه عراق به عنوان همکاری کامل به کار بردند که همکاری عراق هم سقفش نامشخص بود و همین را آورده اند علیه ایران به کار گرفتند که همکاری ایران هم سقفش نامشخص است.

من تنها کسی هستم که این وام گیری آمریکایی ها از رژیم غرامت کامل را ریشه یابی کرده ام و اگر کسان دیگر آن را در جایی مطرح می کنند، همه از من به عاریت گرفته اند.

شما نگاه کنید ببینید چگونه مفاهیم ساخته می شود و قوانین در چارچوب آن مفاهیم تدوین می شوند و مکانیزیم های اجرایی در آن قوانین پیش بینی می شوند و در نتیجه حکمرانی جهانی صورت می گیرد .

فارس: آیا این نقدها و هشدارها به گوش دستگاه دیپلماسی ما رسیده است؟ عسگرخانی: بله بسیار فارس: واکنش آنها چه بوده است؟ برخوردها و پاسخ هایشان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به شما به عنوان یکی از معدود منتقدان متخصص در رشته روابط بین الملل که منتقد روند مذاکرات و الحاق ایران به NPT، برجام و FATF بوده اید چه بوده است؟ عسگرخانی: واکنش ها بدین ترتیب بوده است که می گفتند آنها که مخالف روند پیوستن ایران به رژیم های بین المللی هستند، جاسوس و بی سواد هستند.

فارس: یعنی هیچ استدلالی در پاسخ به نقدها و هشدارهای شما و امثال شما ارائه نمی شد؟ عسگرخانی: خیر.

خاطره ای برای شما بگویم.

در سال 1374 در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه به دعوت آقای غلامعلی خوشرو تدریس می کردم.

دیپلمات های وزارت امور خارجه برای ارتقای مقام می آمدند آنجا.

* اداره خلع سلاح وزارت خارجه به تدریس من حساسیت نشان می داد از جمله در یک دوره تمام نیروهای اداره خلع سلاح به صورت یک کلاس آمدند با من درس گرفتند.

همان اوایلی که من بحث ان پی تی و CTBT را شروع کردم، دیپلمات های اداره خلع سلاح، حساسیت نشان دادند.

بعد از اینکه یکی، دو ماه گذشت و من درس را کامل تشریح کردم، آن دیپلمات ها کاملاً عوض شدند.

رییس وقت اداره خلع سلاح یک روزی به من زنگ و گفت به حرمت استاد و شاگردی یک روز بیایید دفتر ما با هم صحبت کنیم.

من رفتم و او در آن جلسه گفت که واقعیت امر این است که زمانی که ما رفتیم و این را امضا کردیم، نه من و نه سایر دیپلمات ها نمی دانستیم چه چیزی را امضا کردیم.

بعد، به من گفتند اگر با ما در اداره خلع سلاح همکاری کنی یک هفته در تهران خواهی بود و سه هفته در ژنو، لندن، نیویورک و .

تأکید کردند که این دعوت و این پیشنهاد فقط به ابومحمد عسکرخانی است نه به خانم سعیده لطفیان.

فارس: ایشان چه سمتی داشتند و به چه مناسبتی اسم ایشان به میان آمد؟ عسگرخانی: ایشان متخصص موضوع امنیت در دانشگاه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بودند .

من در پاسخ گفتم آن زمانی که نمی دانستید و امضاء کردید ایرادی نداشت، اما حال که حقیقت این رژیم ها را فهمیدید اگر ادامه دهید خیانت است.

پاسخ دادند نمی توانیم زیر امضای خود بزنیم که من در جواب گفتم اگر زیر امضایتان نزنید باید تا آخر این روند را بروید و خدا باید آن را ختم به خیر کند.

من دعوت آنها را نپذیرفتم.

آقای خوشرو به من گفت که به من گفته اند سه هفته به شما زنگ بزنم و روی این دعوت پافشاری کنم، اما من پاسخ دادم که حرف سه هفته آینده ام را همین الان دارم می زنم.

فارس: در حقیقت شما شرط همکاری خود را با اداره خلع سلاح وزارت امور خارجه لغو عضویت در CTBT مطرح کردید.

عسگرخانی: بله.

چون با وجود وفاداری به امضایی که صورت گرفته بود حضور من هم دیگر آنجا فایده ای نداشت و کمکی نمی توانستم بکنم.

من مطرح می کردم که چرا باید این دستگاه های نظارت CTBT در نقاط مربوطه در کشور نصب شود؟ آنها در پاسخ می گفتند وقتی ما الحاق به این رژیم را امضاء کرده ایم، طبیعتاً دستگاه های نظارتی آنها هم نصب می شوند.

فارس: به طور خاص در قبال نقدهایی که برجام داشتید، واکنشی به شما صورت گرفت؟ عسگرخانی: تیرماه 94 که قرار بود برجام امضاء شود، از روز 13 اسفند سال قبل به من اخطار کردند که با توجه به ارتباطاتی که با بیگانگان دارید به عنوان جاسوس تحت پیگرد هستید.

فارس: این اخطار کتبی بود یا شفاهی و از سوی چه نهادی صورت گرفت؟ عسگرخانی: اخطار شفاهی بود و تحت نام نهاد خاصی از طریق تلفن به من ابلاغ شد، اما بعداً وقتی پیگیری بیشتر کردم فهمیدم که آن نهاد که با آن عنوان خود را به من معرفی کرده بودند چنین اخطاری نداده است.

فارس: و این زمانی بود که شما چندین ماه به عنوان یکی از سخنرانان و مدعوین ثابت نشست های بررسی روند توافقات ژنو و وین و نهایتاً برجام مطرح بودید و اظهارنظرهایتان در مخالفت با برجام در رسانه ها منعکس می شد.

عسگرخانی: بله.

من نشست های خط قرمز ، دلواپسیم و رو در رو با شیطان را شرکت کرده و سخنرانی کرده بودم.

فارس: شما خبر دارید که دیگر افرادی که در این نشست ها در مخالفت با برجام سخن گفته اند آیا آنها نیز مخاطب اخطار و هشدار قرار گرفته باشند یا نه؟ عسگرخانی: در این باره پیگیری نکرده ام و با کسی در تماس نبوده ام.

فارس: بعد از اینکه این اخطار به شما داده شد شما چه کردید؟ عسگرخانی: در نتیجه این اخطار من در بازه اسفند 93 تا امضای برجام در تیر 94 دیگر هیچ سخنرانی و اظهارنظر و گفت وگویی نکردم و پس از آن نیز باز تا مدتی صحبت نمی کردم تا اینکه همه به سراغم آمدند.

فارس: چه زمانی؟ آیا بعد از بدعهدی هایی که طرف مقابل به ویژه آمریکا انجام می داد؟ عسگرخانی: خیر.

تقریباً هفت، هشت ماه پس از امضای برجام، همه به سراغم آمدند و گفتند که صحبت و اظهارنظر کن.


کلید واژه ها: بین المللی - رژیم - ایران - جمهوری اسلامی - کشور - روابط - دانشگاه تهران - بینی - اسلامی - تاریخی - جمهوری - تار عنکبوت - هیئت علمی - شبکه - علمی - هایی - رئالیستی - دیپلماسی - پیشنهاد - دانشگاه - عنکبوت - مصاحبه - ایرانی - آمریکا - باران - آینده - تهران - هزینه - همیشه - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
انصاری: لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می شود/ جای مرحوم هاشمی در مجمع خالی است

ناگفته های مدیر اسبق بانک سپه از انتصاب خاوری و استعلام حساب رحیمی

ولایت پذیری فقط لقلقه زبان نباشد

بشاراسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

پولیتیکو: دونالد ترامپ می خواست در کنار فرزند محمدرضا پهلوی پیام نوروزی بفرستد

مجید انصاری: لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می شود

لایحه قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد

صحنه تصادفی که شاید در فیلم های اکشن دیده باشید+فیلم

برگزاری نخستین دوره انتخابات شورای نظام دامپزشکی درالبرز

افزایش شمار قربانیان استراسبورگ فرانسه به 4 تن

وکیل سابق ترامپ: دیگر از دروغ گفتن خسته شده ام/ به ترامپ وفادار نخواهم بود

واکاوی انگیزه های آشتی ناپذیری با CFT

انصاری: لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می شود/ اگر نقدی به رهبری به گونه ای است که می تواند نظام و جایگاه رهبری را تقویت کند، اشکالی ندارد بیان عمومی شود/ همانطور که گفتمان اصولگرایی قابل حذف نیست گفتمان اصلاح طلبی هم قابل حذف نیست

برنامه های موشکی ایران قابل مذاکره با هیچ کشوری نیست

دانشجویان و طلاب بایدهای جامعه را آسیب شناسی کنند

انصاری: FATF در مجمع تشخیص تصویب می شود

وزیر اطلاعات ایران با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

وحدت و حوزه دانشگاه راهبرد مقابله با نفوذ و استحاله دشمن است

امروز دنیا گرفتار جاهلیت مدرن است

انقلاب اسلامی هویت شیعه را زنده و نمایان کرد

معاون قوه قضاییه: بابک زنجانی در موقع مناسب اعدام می شود

عامل حمله تروریستی فرانسه کشته شد

غرویان: به آیت الله جنتی گفتم روز قیامت جلوی شما را می گیرم

علم الهدی: فضای مجازی دختران را بی عفت و جوانان را هرزه می کند| آیا باید گرسنگی و تنگناهای زندگی مردم را نگاه کنیم و هیچ تکانی نخوریم؟|به دشمن اتوبان چهار بانده داده شده ولی برای مدافعین داخلی جاده خاکی می دهند+واکنش معاون وزیر ارتباطات

16 هزار معتاد در استان در مرحله ترک اعتیاد

برنامه های موشکی ایران قابل مذاکره با هیچ کشوری نیست

برنامه های موشکی ایران قابل مذاکره با هیچ کشوری نیست

طرح جنگلانه در شوشتر اجرا شد

2 هزار بذر بادام کوهی در دره سفیدخانی شازند کاشته شد

استاندار کرمانشاه با جمعی از زلزله زدگان سرپل ذهاب دیدار کرد

اولین مراسم سالگرد شهادت سردار علی خوش لفظ در همدان

وکیل باقری درمنی: 3 ماه فرصت دهید همه بدهی ها را می دهیم/ اعدام نکنید

مردم و مسؤولان در مقابل توطئه های دشمنان هوشیار باشند

نگرشی بر مبانی فرهنگی روابط ایران وروسیه و تقویم روابط دوکشور!

طرح جنگلانه در شوشتر اجرا شد

2 هزار بذر بادام کوهی در دره سفیدخانی شازند کاشته شد

طرح جنگلانه در شوشتر اجرا شد

تورم بیشترین فشار را به قشر کارگر وارد کرده است

استاندار کرمانشاه با جمعی از زلزله زدگان سرپل ذهاب دیدار کرد

90 درصد هزینه های مردم در حوزه سلامت مربوط به مراجعه سرپایی است

مشاور وزیر کشور: وزیر، فرزند خود را نابغه اقتصادی معرفی نکرده است

سقوط مادربزرگ 102 ساله از ارتفاع 4 هزار و 200 متری!

کوچ از روستاها به شهرها در پیش است؟

بهترین تصاویر این هفته اسپوتنیک

کلید درخشش علی علیپور در دستان کی روش است!

از هشدار استاندار تا اقدام ارزنده فرماندار + فیلم

ساز مخالف | گفت وگو با کسانی که در سال 71 مخالف تولد روزنامه همشهری بودند

شورای امنیت مجوز نظارت سازمان ملل بر الحدیده را صادر کند

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری جناحی نیست

ذاکران اهل بیت(ع) تاثیر بسزایی در نشر فرهنگ اسلامی و شیعی دارند

علم الهدی: فضای مجازی دختران را بی عفت می کند

دیدار وزیر اطلاعات با رییس جمهوری آذربایجان

انصاری: شرطی برای حمایت از روحانی نداشته ایم

قلعه گنج در قاب دوربین خبرگزاری های خارجی

اعتراض مردمی به «قانون بردگی» در مجارستان

سکوت فریماه فرجامی پس از یکسال شکست/عنوان « جایزه جلال» را به «جایزه رضا» تغییر دهند

جواد نکونام عزادار شد

تخریب شاملو یا تبلیغ فرح در کیهان؟!

تورم بیشترین فشار را به قشر کارگر وارد کرده است

علم الهدی: فضای مجازی دختران را بی عفت می کند

فرماندار: تالش فاقد مراکز استاندارد ترک اعتیاد است

سپیدرود رشت

انتقاد تند رحیم پور ازغدی از حوزه/داماد روحانی معاون وزیر صنعت شد!/واکنش آشنا به دعوت احمدی نژاد از روحانی برای مناظره/کنایه عضو هیئت رییسه مجلس به اکبر ترکان

پریناز ایزدیار خواهان تحریم بازار پرنده فروشان فریدونکنار شد

بلیط هیچ مسافری از فرودگاه اهواز لغو نشده است

بابک احمدی: چه خوب که شاملو این روزها را ندید

کشته شدن 20 طالب در ولایت کنر

صحبت های علی پروین در حاشیه مراسم تشییع زنده یاد دانایی فر

انتخاب اعضای کمیسیون تلفیق بودجه در جلسات کمیسیون های تخصصی مجلس

کیسه دوزی رمال ها برای افراد ساده لوح در کهگیلویه و بویراحمد

پابه پای همشهری

فرماندار: تالش فاقد مراکز استاندارد ترک اعتیاد است

وثوق عضو هیات مدیره و قائم مقام شرکت ایساکو شد

گزارش تصویری از مراسم مذهبی باداراک در قره کلیسا

انتشار جزییات کامل توافق طرف های یمنی در سوئد

علم الهدی: فضای مجازی دختران را بی عفت می کند

شجاعی هنوز از قطبی دلخور است؟

محفل انس با قرآن کریم در قزوین برگزار شد

انتقاد امام جمعه جغتای از بدعهدی شرکت گاز شهرستان

تاکید دکتر مظفری بر عدم درج پیام تبریک انتصاب در رسانه ها و ارسال گل منطقه آزاد کیش

پاسخ مجید انصاری به عدم حضورش در دولت دوازدهم

تاکید شکوری راد بر توجه به هویت ملی

استفاده از بنزین بهتر است یا گاز LPG؟

آرایش انتخابات آینده شورای شهر تهران / تلاش ها برای تکرار

ترزا می : مذاکرات مجدد درباره برکسیت امکان پذیر نیست

کارتن خوابی که می توانست امام جماعت مسجد باشد

فقاهت کیان شیعه است| پاسخ به دو شبهه اخیر وهابیت

محفل انس با قرآن کریم در قزوین برگزار شد

خطبه های نماز جمعه شهرستانهای استان اصفهان

وحدت حوزه و دانشگاه عامل پیشرفت ایران اسلامی

علم الهدی: فضای مجازی دختران را بی عفت می کند

اهالی قلم در بیمارستان آیت الله یثربی کاشان رایگان درمان می شوند

دیدار نمایندگان کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با دبیرکل خانه کارگر

مجلس سنای آمریکا محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی کرد

نمایش فیلم سینمایی «لانتوری» در چین ممنوع شد

وقتی امام خمینی ( ره ) گوشت منجمد را نجس و حرام اعلام کرد

خلاصه بازی پرسپولیس - پارس جنوبی جم

چرا ماه های آینده می تواند بی ثباتی روانی ترامپ را به اوج خود برساند؟

علم الهدی : به دشمن اتوبان چهاربانده داده اند

سخنگوی جلیقه زردها: از انقلاب 1979 ایران الهام گرفته ایم

هنوز «غرامت » قراردادها با آمریکا را می پردازیم

هنوز «غرامت » قراردادها با آمریکا را می پردازیم