مطالب مرتبط:
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
بُرد حقوقی ایران در «لاهه»؛ واکنش متفاوت تیترها
بازی شطرنج در لاهه : ناگفته های پیروزی حقوقی ایران در دیوان بین المللی دادگستری +تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 12:222018-11-18سياسي

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه


وضعیت پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه) و خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، پایبندی این کشور به معاهدات و مناسبات بین المللی را متزلزل کرده است تا جایی که صاحبنظران معتقدند حتی اگر ایران نتواند در این دعوی حقوقی موفق شود، - ، وضعیت پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه) و خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، پایبندی این کشور به معاهدات و مناسبات بین المللی را متزلزل کرده است تا جایی که صاحبنظران معتقدند حتی اگر ایران نتواند در این دعوی حقوقی موفق شود، عملا آمریکا را به حاشیه انزوا رانده است.

متخصصان حوزه حقوقی و روابط بین الملل معتقدند ایران حسن نیت خود را در زمینه مفاد حاصل از توافق برجام نشان داده است و با آنکه آمریکا صلاحیت لاهه را برای رسیدگی به پرونده ایران زیر سوال می برد و در شورای امنیت نیز حق وتو دارد، شکایت ایران از آمریکا و قرار موقت صادر شده تاکید می کند ایران به تعهدات بین المللی خود پایبند است و باعث می شود آمریکا با وجود اهرم های فشاری همچون تحریم و تروریسم از لحاظ روانی تحت فشار قرار گیرد.

دیوان بین المللی دادگستری 25 مهرماه گذشته با صدور بیانیه ای در ادامه روند بررسی پرونده شکایت ایران از آمریکا درخصوص نقض عهدنامه مودت روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی، مهلتی برای دریافت ادله دو طرف تعیین کرد.

دولت ایران بر این اساس باید تا تاریخ 10 آوریل 2019 (21 فروردین 1398) دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد و طرف آمریکایی هم تا تاریخ 10 اکتبر آینده (18 مهر 1398) فرصت خواهد داشت تا دفاعیات مکتوب خود را به ثبت برساند.

جمهوری اسلامی ایران در درخواستی که به دادگاه ارائه کرده بود، تحریم های ضد ایرانی 15 مرداد آمریکا را ناقض عهدنامه مودت 1955 دانسته و خواهان تعلیق آنها شده بود.

وکلای ایران، آمریکا را متهم کردند که با خروج از برجام، پیمان مودت را نقض کرده و از دادگاه خواستند تا دستور موقت تعلیق تحریم های آمریکا و خودداری از اعمال تحریم های دیگر را در کنار صدور دوباره مجوز خرید قطعات و هواپیما صادر کند.

جمهوری اسلامی ایران شکایت دیگری هم درخصوص توقیف 2 میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی ایران در آمریکا در دادگاه لاهه به ثبت رسانده است.

این دیوان در حکم اولیه خود که مهرماه به نفع ایران صادر شد، به آمریکا دستور داد که تحریم های دارویی، غذایی، بشردوستانه و هوایی علیه ایران را تعلیق کند.

** گردنکشی آمریکا در نظام بین الملل استادیار روابط بین الملل دانشگاه شیراز با اشاره به ابعاد سیاسی شکایت ایران از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری به خبرنگار ایرنا گفت: شکایت ایران از ایالات متحده با هدف رسیدن به دستاوردی حقوقی صورت نگرفته است؛ چراکه هر رأیی صادر شود، آمریکا به آن گردن نخواهد گذاشت.

دکتر فریبرز ارغوانی افزود: از سوی دیگر اگر این شکایت به شورای امنیت ارجاع شود، آمریکا دارای حقوق وتو است و اجازه اجرایی شدن حکم را نخواهد داد؛ درنتیجه نمی توان انتظار نتیجه ای ملموس داشت.

وی اظهار داشت: اهداف طرح این دعوا که هم برآمده از سخنان مقامات عالی کشور و هم برآمده از فضای شکایت است، در درجه اول ارائه تصویری از ایران به عنوان کشوری متعهد به نهادهای بین المللی است.

** شکایت ایران به لاهه سنگین تر از تحریم نظامی این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز دامن زدن به تصویری از ایالات متحده که تقریباً در یک سال اخیر شکل گرفته و عملاً قواعد و هنجارهای بین المللی را متناسب با منافع خود تعیین می کند، را هدف دیگر اقامه این دعوی دانست و افزود: ایجاد فضاسازی رسانه ای و حقوقی دیگر از دیگر رهاوردهای این اقامه دعوی است.

ارغوانی گفت: اینگونه فضاسازی فشارهایی بر دولت ها وارد می کند که به مراتب بیش از زمانی است که مورد تهاجم نظامی قرار می گیرند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران در پی آن است که عزم خود را به جامعه جهانی در مورد پایبندی ایران به برجام به عنوان یک پیمان و کناره گیری ایالات متحده از برجام و نقض آن نشان دهد، خاطرنشان کرد: مهمترین هدف این تلاش ها، فروکش کردن فضای قبل از برجام است که در نظام بین الملل به عنوان ایران هراسی شکل گرفته بود.

ارغوانی اظهار داشت: ایالات متحده با محوریت کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی، ایران را به عنوان یک تهدید به جامعه جهانی شناسانده بود و مجموعه این اهداف نشان دهنده این است که شکایت بردن ایران به یک نهاد بین المللی صرف نظر از دستاورد حقوقی و سیاسی، خصوصا وقتی ایران نیاز به استناد حقوقی و قانونی داشته باشد، قطعا مفید خواهد بود.

** آزمون اعتبار یک استاد حقوق بین الملل نیز با اشاره به صدور رای موقت دیوان بین المللی دادگستری علیه آمریکا گفت: هرگونه اقدام کاخ سفید در تقابل با این دستور مقاومت دیوان لاهه، باعث بی اعتباری این کشور در عرصه جهانی می شود.

دکتر افشین جعفری در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس ماده 59 اساسنامه دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه)، آرای دیوان تنها نسبت به کشورهای طرف دعوا و در موردی که موضوع حکم بوده اند، لازم الاجراست؛ همچنین طرفین دعوی بر اساس ماده مذکور و مطابق بند 1 ماده 94 منشور سازمان ملل متحد، متعهد به متابعت از آرای دیوان هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان فارس اظهار داشت: بر این اساس، چنانچه کشوری از اجرای تعهداتش به موجب رأی صادره از دیوان استنکاف کند، طرف دیگر می تواند به استناد بند 2 ماده 94 منشور سازمان ملل متحد موضوع را به شورای امنیت گزارش دهد و شورای امنیت در صورت ضرورت توصیه یا تصمیماتی اتخاذ کند.

جعفری یادآور شد: اگر کشوری که از اجرای تصمیمات دیوان سر باز زده، یکی از اعضای دائم شورای امنیت باشد احتمال سوء استفاده از حق وتو وجود دارد؛ اما باید در نظر داشت که استفاده از حق وتو در صورتی امکان پذیر است که شورا تصمیم به صدور قطعنامه بگیرد.

** تاکید ایران بر نقض پیمان مودت هوشمندانه است همچنین استادیار حقوق بین الملل دانشگاه شیراز با بیان اینکه تحریم ها فراتر از مباحث حقوقی و سیاسی است، افزود: باید از منظر روانشناسی و اجتماعی نیز به این تحریم ها توجه کرد و این بعد به مردم مربوط است و نه دولت ها.

دکتر مسعود زمانی شکایت ایران از ایالات متحده را در نقض تعهدات آمریکا در معاهده مودت 1955 انتخابی هوشمندانه دانست و خاطرنشان کرد: این مساله طرح دعوا را معطوف به برجام نمی کند و وارد مباحث پیچیده ای نمی شود.

وی افزود: نتیجه این اقدام دستور موقتی است که توسط دیوان بین المللی دادگستری صادر شده و آمریکا نیز در همین ابتدا معترض است که شکایت ایران نمی تواند به عهدنامه مودت باشد، بلکه کاملا به برجام مربوط است.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با تاکید بر اینکه دادخواست ایران به لحاظ تکنیک های حقوقی هوشمندانه طراحی شده است، گفت: ادله ایران در بسیاری از موارد بار روانی دارد و نشان می دهد جنگ روانی چگونه به اقتصاد ایران لطمه زده است.

زمانی افزود: دیوان برای اینکه درخواست ایران را بررسی کند باید سه مورد را مشخص کند؛ نخست اینکه آیا ایران حقوق قابل اتکایی ذیل عهد نامه دارد یا خیر؛ دوم آنکه دیوان اول باید تثبیت کند صلاحیت علی الظاهر یا ابتدایی دارد یا خیر؛ زیرا برای پرونده هایی که فوریت دارند دیوان صلاحیت ابتدایی برای خود در نظر می گیرد و سوم اینکه آیا ارتباطی بین حقوق ادعایی ایران و دستور موقت وجود دارد یا خیر.

استاد حقوق بین الملل دانشگاه شیراز با بیان اینکه دیوان بر حقوق قابل اتکای ایران در پرونده مودت صحه گذاشته است، خاطرنشان کرد: آمریکا نسبت به این پرونده از ابتدا بی تفاوت بوده است و معتقد است به جز پرونده هسته ای ایران، مسائل بیشتر سیاسی هستند تا حقوقی.

زمانی بیان کرد: ایالات متحده در سیاست خارجی خود نه تنها در قبال ایران بلکه در مقابل دیگر کشورها نیز وقتی مساله منافعی باشد که به شدت به قلبش نزدیک باشد آن را سیاسی تلقی می کند؛ بر این اساس دستور موقت یک پیروزی است؛ اما پیروزی مبارک تر این است که ما از زمستان در راه نترسیم.

** مباحث حقوقی فرارو استادیار حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی(ره) نیز با بیان اینکه آمریکایی ها ایرادهای سختی به دعوای ایران گرفته اند، معتقد است: از جمله این ایراد ها این است که طبق معاهده مودت، دیوان زمانی می تواند وارد شود که طرفین سعی کرده باشند اختلاف خود را با مذاکره حل و فصل کرده باشند.

دکتر پوریا عسکری افزود: این در حالی است که دیوان با استفاده از دفاعیات ایران مطرح می کند که در هر شرایطی مذاکره امکانپذیر نیست و دیوان می گوید فرض می کنیم که ادعای این که ایران یک دعوای برجامی مطرح کرده باشد، درست باشد، اینطور نیست که وقتی موضوعی در قالب توافقی قابل بحث است در توافق دیگر قابل بحث نباشد؛ بدین ترتیب این موضوع هم می تواند برجامی باشد هم در قالب معاهده مودت طرح شود.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها درباره خسارت قابل جبران مدعی اند که ایرانی ها همیشه تحریم بوده اند، بیان داشت: آمریکا می گوید اینکه ایران اعلام می کند تحت فشار است، قابل استناد و موضوع جدیدی نیست؛ بدین ترتیب آنچه از نظر آمریکایی ها حائز اهمیت است این است که سیستم مدیریت اقتصادی ایرانی ها مشکل دارد و مشکلات آنها ربطی به ما ندارد.

** دست پیش ایران در برابر ادعاهای آمریکا عسکری با بیان اینکه ایران این نوع دفاعیات آمریکا را پیش بینی کرده بود، عنوان داشت: براین اساس ایران همراه با دادخواست خود گزارش هایی که توسط وزارتخانه ها ی مختلف، شرکت های خصوصی و.

به صورت مفصل تهیه شده بود، ارائه کرد که نشان می داد ایران خود، نمی تواند در مورد افول اقتصادیش نقش داشته باشد.

وی افزود: استدلال آمریکا این است که برجام بدترین قراردادی بوده که منعقد شده است و چون تامین کننده امنیت آمریکا نیست باید از آن خارج شویم؛ بنابراین در پی تحریم هستیم.

این استاد حقوق بین الملل اظهار داشت: آمریکایی ها دو سلاح دارند؛ اولی تحریم و دومی حربه تروریسم.

آنها می خواهند این دو استدلال خود را به عنوان استدلال های موافق حقوق بین الملل جا بیندازند و مشروع تلقی کنند؛ در حالی که ما حقوق بین الملل را به تمامی در مقابل آمریکا نگه داشته ایم تا نتواند این استدلال ها را جا بیندازد.


کلید واژه ها: ایران - آمریکا - بین المللی - جمهوری اسلامی - تحریم - دادگستری - دادگاه - ایالات متحده - شکایت - لاهه - تعلیق - روابط - اسلامی - خروج - جمهوری - شورای امنیت - دادگاه لاهه - تاریخ - بانک مرکزی - موفق - آمریکایی - کشور - تروریسم - میلیارد - هواپیما - اقتصادی - دانشگاه - دارایی - بیانیه - صلاحیت

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد روحانی نسبت به معاهدات کاهش گازهای گلخانه ای

مشارکت و هم افزایی از ویژگی های مهم رویدادهای کارآفرینی است

نجابتی: مرحوم دالوند در تاختن به هنرمندان غرب زده و اداهای روشنفکری مصمم بود

هشدار مرجع تقلید به برخی مسوولان/ اگر خدمت نمی کنید نمک به زخم مردم نپاشید

استعفای مدیران تحقیق و توسعه هیوندای موتورز

توافق طرف های یمنی درمورد بازگشایی فرودگاه صنعاء

فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشم

اقتصاد مقاومتی زاییده پژوهش های ثروت آفرین است

توافق طرف های یمنی درمورد بازگشایی فرودگاه صنعاء

هیلی: بن سلمان مسئول قتل خاشقچی است

هیئت نظامی پاکستان وارد پایگاه هوایی شهید بابایی شد

امام جمعه باید در کنار مردم باشد و درد آن ها را احساس کند

ویدئو : بی تابی مردم پس از شنیدن خبر شهادت آیت الله دستغیب در نماز جمعه

برگزاری باشکوه چهلمین سالگرد انقلاب تیری بر قلب دشمنان است

انجام صد در صدی تعهد اشتغالزایی کمیته امداد در اردبیل

آغاز بازشماری آرای انتخابات پارلمانی افغانستان

21 استاندار پایتخت از دولت موقت تا امروز

ولایتی: باید از انحرافات در جهان اسلام دوری کرد

چهل سالگی انقلاب مرهون پایداری جامعه ایثارگری است

همه در قبال نام و یاد شهدا مسئول هستیم

مهریه نماینده های مجلس چقدر است؟

فرهنگ ایثار و شهادت تامین کننده امنیت کشور است

رمانی به روایت محافظ آیت الله

جانشین پروری و ارتقای منزلت کارکنان بنیاد از ضروریات است

نماینده ی ولی فقیه: جهاد کشاورزی نیاز به کارمند طلبه ندارد

87 دستگاه ملی و استانی برای بیمه تکمیلی درمانی ایثارگران شاغل قرارداد امضا کرده اند

​ضرورت زنگ تداوم در مدرسه جهادی خواندن

استخدام بازاریاب حضوری و غیر حضوری با مزایا در یک شرکت معتبر

همسران شهدا بر گردن انقلاب حق دارند

در دیدار حجت الاسلام ارزانی با جمشید مشایخی چه گذشت؟

استخدام طراح خانم مسلط به 3D MAX و Auto CAD جهت شرکت معماری

تساوی غولها در روز برد مدعیان

استانداران باید با سیاست های دولت همسو باشند

روحانی هم به جمع منتقدان معاهده پاریس پیوست

معرفی ارزشهای فرهنگی ایرانی ـ اسلامی درقاب تفاهمنامه

آخرین نشست پاییزی هنرمندان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران

توانمندی جوانان بهترین فرصت توسعه آذربایجان غربی است

محکومیت عزت الله ضرغامی به پرداخت جزای نقدی/ او چقدر حقوق می‎گیرد؟

آخرین وضعیت تغییر استانداران بازنشسته

بخش خبری 21-9-97

انسان مداری؛ وجه تمایز رسانه ملی با غربی ها

تاکید شورای شهر به گسترش اجرای طرح حیات شبانه

برای مقابله با دشمنان باید امیدواری به جامعه تزریق کنیم

توضیحاتی کامل درباره تعیین جنسیت جنین

«بازآفرینی شهری» باید زندگی را به محلات بازگرداند/ احیا و بازآفرینی 121 اثر تاریخی در 5 سال گذشته

سازمان تبلیغات برنامه ریزی مناسبی برای مخاطبین فضای مجازی داشته باشد

لایحه تامین امنیت زنان منتظر تصویب قوه قضاییه است

امیر نصیرزاده از پایگاه شهید یاسینی بوشهر بازدید کرد

حمایت سازمان همکاری اسلامی از پروژ ه های آموزشی آفریقا

آیت الله جنتی: برای گذر از شرایط کنونی باید تولید را رونق داد

شهادت 2 برادر در یک روز با فاصله 14 سال!

نماینده مجلس: با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان باید شاهد بازنشستگی 4 هزار نفر باشیم

دخترهای متاهل از مدارس روزانه اخراج نمی شوند

​مراسم بزرگداشت حجت الاسلام احمد احمدی برگزار می شود

نشست فقه و نظام برگزار می شود

ورود مجمع به حوزه قانون گذاری، می تواند برهم زدن نظم کشور تلقی شود

​«دهقانی» نماینده اتحادیه در شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب است/ چرا ارشاد وارد دعوا شد؟

روحانی: نمی توانیم بگوییم شرایط عادی است

زنی با قوی ترین زبان دنیا + ویدیو

تساوی غولها در روز برد مدعیان

در تماشاخانه سرو چهارمین سالگرد زنده یاد انوشیروان ارجمند برگزار می شود

دیدار جمعی از خانواده های شهدا با رهبر معظم انقلاب

معرفی طرح های برتر فولادی سال 97

قوه قضاییه در برخورد با متخلفان اقتصادی هیچ خط قرمزی ندارد/ برگزاری 800 کارگاه اخلاق حرفه ای طی سال های اخیر

دیدار ستاری با وزیر آموزش عالی آفریقای جنوبی

دفاع وزیر جدید از ادغام وزارت راه و مسکن

هیئت نظامی پاکستان از پایگاه هوایی شهید بابایی بازدید کرد

همکاری های دارویی با ایران را پیگیری می کنیم

بیوگرافی وحید اسداللهی نوازنده و موسیقی دان ایرانی + عکس

غلبه مهندسان ایرانی بر چالش های فنی طرح توسعه حرم امام حسین(ع)/صحن حضرت زینب(س) نمادی از هنر و مهندسی ایرانی

قانون نظارت بر انتخابات شوراها تغییر می کند

قیم کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

شخصیت شناسی از روی چشم؛ رنگ چشمان در مورد ما چه می گویند؟

سرنخ های سپاه از حادثه تروریستی چابهار

خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| سلبریتی ها در شبکه پنج زیر ذره بین می روند

در هر کاری که مردم را در آن سهیم کردیم موفق بودیم/هدف اصلی دشمن ناامید کردن مردم است

الحاق به FATF مشکل بانک ها را حل نخواهد کرد

جزییات مقدماتی توسعه استانی حوزه های علمیه خواهران

دولت مسئول معیشت مردم است/ چرا دولت بر قیمت کالا ها نظارت ندارد

اولین گام در تاب آوری شهرها تدوین استراتژی است

اسم این را چه بگذاریم؟

حال رضا رشیدپور خوب است؟

تلاش شورای شهر برای ایجاد نظام جامع مدیریت محیط زیستی

دانشجویان باید عدالتخواهی را در تراز انقلاب اسلامی مطالبه کنند

در دیدار حجت الاسلام ارزانی با جمشید مشایخی چه گذشت؟

علم با اخلاص و اخلاق سودمند است/ پژوهشگران هیچ حرفی را بدون تحقیق نزنند

دستاوردهای انقلاب تبیین و معرفی شود

استخدام منشی مدیرعامل/مدرک مهندسی صنایع( تحلیل سیستم)- فارس

امضای تفاهم نامه همکاری رسانه ملی با حوزه های علمیه

برای ساختار فرهنگ جامعه کار اساسی و بنیادین صورت نگرفته است

اخبار رادیو ایران/ «کوی نشاط» پنجشنبه ها را شادتر می کند/ ثبت خاطرات 150 خانواده شهید در «خیابان ایران»

2500 دوره آموزشی حفظ عرصه های طبیعی در کشور برگزار شد

اسماعیل بخشی آزاد شد

میراث صداوسیمای ضرغامی در رسانه های اصولگرا/ نعل وارونه به فیلترینگ تلگرام

بازآفرینی شهری صرفا جنبه تغییر کالبدی ندارد

آزمون سطح بندی مترجمان زبان انگلیسی برگزار می شود

همکاری های دارویی با ایران را پیگیری می کنیم

دومین اجتماع دانشجویان دختر دانشگاه های تهران برگزار می شود

خلاقیت و نوآوری بدون وجود فضای تضارب آراء ایجاد نمی شود

تمجید پمپئو از عملکرد دولت جدید مکزیک درباره مسئله مهاجرت

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه