مطالب مرتبط:
مجلس و شورای نگهبان درباره طرح کودک همسری به نتیجه نرسیدند | رسانه ملی هم همکاری نمی کند
سیاوشی: مجلس و شورای نگهبان درباره طرح کودک همسری به نتیجه نرسیدند
مجلس و شورای نگهبان درباره طرح کودک همسری به نتیجه نرسیدند
مجلس و شورای نگهبان درباره طرح کودک همسری به نتیجه نرسیدند
مجلس و شورای نگهبان درباره طرح کودک همسری به نتیجه نرسیدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 11:422018-11-18سياسي

مخالفت شورای نگهبان با طرح مقابله با کودک همسری


معضلات کودک بیوه ها و کودکانی که در بچگی و سنین پایین مادر یا پدر شده اند بر هیچ کس پوشیده نیست و به جهت آثار مخرب آن هم برای خود کودک و هم برای جامعه همواره مورد توجه کارشناسان حقوقدانان و نمایندگان مجلس بوده است اما با وجود هشدارهای زیاد در .

- سلامت نیوز:معضلات کودک بیوه ها و کودکانی که در بچگی و سنین پایین مادر یا پدر شده اند بر هیچ کس پوشیده نیست و به جهت آثار مخرب آن هم برای خود کودک و هم برای جامعه همواره مورد توجه کارشناسان حقوقدانان و نمایندگان مجلس بوده است اما با وجود هشدارهای زیاد در مورد تبعات کودک همسری این پدپده همچنان در جامعه صورت گرفته و کودکان زیادی قربانی این گونه ازدواج ها می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از قانون ،ماده 1041 قانون مدنی در مورد سن ازدواج اذعان می دارد: عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح .

این در حالی است شرط اذن ولی در این ماده راه را برای بسیاری از خانواده ها باز گذاشته تا با صلاحدید خود، حتی دختر9 ساله شان را به عقد مردی چندین ساله درآورند.

وقتی کودکی به ازدواج مجبور می شود، عملا فرصت های تحصیل، اشتغال در آینده و حضور موثر در جامعه نیز از او گرفته می شود که در این حالت، نه تنها آینده کودک تباه می شود، بلکه جامعه نیز ضرر خواهد کرد و آسیب های اجتماعی گسترش می یابد.

اما مشکل حاد دیگر، ازدواج دختران زیر 13 سال است که یا اصلا ثبت نمی شوند و ثبت آن تا به رسیدن دختر و پسر به سن قانونی به تعویق می افتد یا اینکه در برخی دفترخانه ها به شکل غیرقانونی ثبت می شوند که هیچ آمار دقیقی از این تخلف وجود ندارد، اما در برخی نقاط محروم کشور، ازدواج دختران زیر 13 سال هم مرسوم است.

هرچند مهم ترین دلیل وجود پدیده کودک همسری ، وجود ساختارهای فرهنگی سنتی در جامعه است و برای مثال خانواده ها از ترس اینکه فرزندشان به فساد روی نیاورد، آن ها را وادار به ازدواج می کنند، درحالی که امکان دارد با این کار، کودک را به ورطه سقوط بکشانند، اما یکی دیگر از دلایل اصلی ازدواج کودکان در سنین پایین را می توان در نامناسب بودن شرایط اقتصادی افراد جست وجو کرد، چرا که در بسیاری از موارد ازدواج در سنین پایین تنها به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی خانواده صورت می گیرد، تا جایی که حتی در برخی از موارد خانواده ها کودک را در ازای بدهی که دارند، به عقد طلبکار خود درمی آورند تا از این طریق هم بدهی خود را تسویه کرده باشند و هم اینکه به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی افراد تحت سرپرست خود را کاهش دهند.

یکی از مهم ترین مخاطرات ازدواج کودکان را باید طلاق و جدایی آن هاست.

یکی از نمایندگان مجلس تعداد بیوه های زیر 18 سال کشور را 24 هزار زن اعلام کرده است، آماری که نشان دهنده ضرورت تغییر فرآیند ازدواج در ایران را تایید می کند زیرا ازدواج در سنین کودکی و جدا کردن کودک از خانواده و دنیای کودکیش در حالی که نمی داند چه سرنوشتی در انتظارش است خود مسبب معظلات عدیده ای برای این کودکان و جامعه است.

از سوی دیگر نیز پزشکان اعتقاد دارند ازدواج و به دنبال آن مادر شدن می تواند لطمات جبران ناپذیری را به سلامت این کودکان وارد کند.

اما با توجه به مشکلات عدیده کودک همسری فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در تلاشند با استفاده از ظرفیت های فقه پویا و حمایت مراجع تقلید بتوانند سن ازدواج را اصلاح کنند؛ به طوری که ازدواج زیر سن 13 سال برای دختران و 15 سال برای پسران ممنوع شود و در این راستا نیز این فراکسیون جلسات متعددی را با مراجع تقلید برگزار کردند تا بتوانند از کمک ها و نظرات آنان در این راه پر نشیب و فراز استفاده کنند که البته موفق به جلب حمایت مراجعی چون آیت ا.

مکارم شیرازی را برای تغییر سن ازدواج شدند.

طرح افزایش حداقل میانگین سن ازدواجطیبه سیاوشی نماینده مجلس در نشست کودک همسری، ریشه ها، آسیب ها، سیاستگذاری ها با اشاره به روند تصویب این طرح گفته است: طرح مقابله با کودک همسری با کمک و حمایت نمایندگان مرد با توجه به اینکه آسیب های این مساله را کاملا درک کرده بودند، به تصویب رسید و هم اکنون این طرح در دستور کار کمیسیون امور حقوقی و قضایی مجلس قرار دارد.

این طرح که با قید یک فوریت در چهار مهر سال 96 در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

اما باوجودی در صحن مجلس رای آورد، در مسیر در صحبت های اولیه با شورای نگهبان هم به نتیجه نرسیده ایم.

عضو فراکسیون زنان خاطرنشان کرده است: بررسی طرح افزایش حداقل میانگین سن ازدواج که به بحث کودک همسری مشهور شده، بیش از یک سال و نیم است که شروع شده و در دستور کار فراکسیون زنان مجلس قرار گرفته است.

در این فراکسیون برای تدوین این طرح از کارشناسان حوزه های مختلف از جمله، مردم شناسی، حقوق و .

استفاده کردیم و نتیجه این مشورت ها شکل گیری یک پرونده قطور در این زمینه است، از طرف دیگر برای غنا بخشیدن و جلب کمک علما، خدمت علما در قم رسیدیم و فتوایی هم در این زمینه به صورت کتبی از آیت ا.

مکارم شیرازی گرفتیم.

با وجود اینکه این پرونده قطور و حمایت های مردمی برای ما یک موفقیت بود ولی هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده ایم.

فاصله سن زن و شوهر در ازدواج بیش از 15سال نباشدسیاوشی با اشاره به برخی مخالفت ها با این طرح تاکید کرده است: با توجه به این مخالفت ها در نشست هایی در فراکسیون زنان با اینکه حداقل میانگین ازدواج زنان را 15 و 16سال و برای پسران 18 در نظر گرفته بودیم تاکیدمان را بر دو تبصره از این طرح گذاشتیم که برای دختران ازدواج زیر 13 سال و برای پسران 15 سال را ممنوع کنیم.

زیرا در برخی شهرها مشاهده می کنیم که دخترانی با سن کم به ازدواج مردان سن بالا در می آیند و تلاش داریم که فاصله سن زن و شوهر در ازدواج بیش از 15سال نباشد.

وی ادامه داد: با وجود فتوای آیت ا.

مکارم شیرازی هنوز مخالفت هایی با این طرح مطرح می شود، شورای نگهبان هم بحث هایی دارد و در داخل مجلس هم برخی مخالف طرح هستند برخی از مخالفان ما را متهم می کنند که به دنبال کپی از اسناد بین المللی هستیم و مبانی شرعی را مدنظر قرار نداده ایم ما هم بر بحث فقه پویا و متقضیات زمان و مکان تاکید کرده ایم.

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه اکثر ازدواج های در سن پایین در خانواده های فقیر اتفاق می افتد، گفت: در برخی از شهرهای مرزی مشاهده می کنیم که پدری به دلیل اعتیاد یا فقر با دریافت مبلغی دختر خود را به اتباع خارجی می دهد.

همراهی برخی از علما از طرح مقابله با کودک همسریسیاوشی با اشاره به مخالفت های فقهی در این حوزه گفت: ما یک روز کاری به قم رفتیم و خدمت علما بحث ها را مطرح کردیم و با همراهی آیت ا.

مکارم شیرازی و برخی علمای دیگر مثل آیت ا.

صانعی مواجه شدیم که تنها شرط ازدواج را بلوغ جسمی نمی دانند اما یکی از علما که از او درخواست فتوا کردیم بر همان 9سال و بلوغ جسمی تاکید کرد.

وی در مورد آخرین تلاش های کمیسیون زنان در مورد طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت: با همکاری کمیسیون حقوقی به دنبال اصلاح ماده 1041 قانون مدنی هستیم و به نتایج مثبتی در این زمینه با این کمیسیون رسیده ایم اما در صحبت های اولیه با شورای نگهبان درباره حداقل سن ازدواج برای دختران که در تبصره 13 این طرح در نظر گرفته ایم.

به نتیجه نرسیدیم.

سیاوشی گفت: نگرانی ما صرفا مسائل جنسیتی نیست.

نگرانی جنسیتی بخشی از این نگرانی هاست.

بحث ما خانواده و آسیب های اجتماعی است که با کودک همسری شاهد آن هستیم.

نماینده مردم تهران با اشاره به تلاش های بیرون از مجلس برای آگاه سازی مردم گفت: در تلاشیم با آموزش و پرورش ارتباط بگیریم و آگاه سازی مردم را از مدرسه شروع کنیم چرا که مدرسه اولین جایی است که دختر با ازدواج در سن کم از آن باز می ماند.

وی با اشاره به تلاش ها برای آگاه سازی خانواده از طریق رسانه ملی گفت: با رسانه ملی به نتیجه نرسیدیم و همکاری موثری در این زمینه شکل نگرفته است.

در خاتمه باید گفت کارشناسان برای یک انتخاب مناسب در ازدواج پنج مرحله از بلوغ را برای افراد ضروری می دانند، بلوغ جسمی و جنسی، بلوغ فکری، بلوغ عاطفی، بلوغ اجتماعی، بلوغ اقتصادی که البته مهم ترین عوامل در ازدواج بلوغ فکری است زیرا عدم داشتن بلوغ فکری باعث می شود که فرد نتواند انتخاب درستی را انجام دهد و خود و طرف مقابل خود را با چالش های اساسی در زندگی مواجه کند.

این در حالی است که کودکانی که تنها با بلوغ جسمی مجبور به ازدواج می شوند به دلیل عدم رسیدن به بلوغ فکری با مشکلات عدیده ای دست به گریبان شده زیرا آن ها نه می توانند همسر خوبی باشند و نه اینکه در صورت بچه دار شدن مادر خوبی برای فرزندشان باشند، که تبعات آن دامن گیر جامعه نیز خواهد بود؛ در این زمینه ضمن تقدیر از تلاش های نمایندگان مجلس اصلاح قانون و به نتیجه رسیدن طرح کودک همسری منوط به رایزنی ها و استفاده از نظرات کارشناسان در این زمینه است تا بتوانند با جلب نظر شورای نگهبان این طرح را به تصویب برسانند.


کلید واژه ها: کودک - ازدواج - جامعه - خانواده - نمایندگان مجلس - ازدواج دختران - کودکان - نامناسب - اقتصادی - قانون - دختر - سلامت نیوز - ازدواج در سنین پایین - حقوقدانان - آسیب های اجتماعی - شرایط - ازدواج کودکان - دختران - شورای نگهبان - سلامت - آینده - سن ازدواج - نیوز - مجلس - صورت - ماده - مادر - اجتماعی - اشتغال - دادگاه

آخرین اخبار سرویس:
جشن میلاد امام حسن عسکری( ع)با حضور مراجع تقلید

سومین حرم اهل بیت (ع) غرق در شادی و سرور

همایش تجلیل از کاروان قرآنی نور موسم اربعین

انتصاب داماد ها در پست های مدیریتی!/ روزنامه دولت هم از مشاور روحانی شاکی شد/انتقادات تُند و تیز دولت از احمدی نژاد/نماینده رهبر انقلاب بدون محافظ شخصی در بازار

تثبیت شاخص طلاق در کشور

آیین تودیع و معارفه امام جمعه هندیجان برگزار شد

اقامه دین نیازمند نظام علمی پژوهشی پویا است/اهم مأموریت های نظام علمی حوزه

سپاه: دستگیری لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز

محسن رضایی: ‏اعضای ‎مجمع هرنوع استناد لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» را به گروه مالی ‎FATF نفی کردند/ ماده یک لایحه اصلاح می شود

انتخابات مجلس و ریاست جمهوری در رفتار مدیران صداوسیما موثر است؛ نوعی مهندسی نگاه ها به صداوسیما و انتخاب افراد هم سو با یک جریان را در نظر دارند / برخی فکر می کنند نقد دولت آن هم از صداوسیما می تواند بر سبد رای آن ها تاثیر بگذارد / هرچه یک پدیده ملی را جناحی کنیم، جامعه به رسانه های مت

زخمی شدن خبرنگار آرتی در تظاهرات فرانسه

آبشار زیبای سنگ نو در دل جنگل + فیلم

ناظری خبر داد ثبت نام مجدد از کاندیداهای تصدی ریاست فدراسیون چوگان انجام می شود

رستم وندی در نشست کارگروه تدوین آیین نامه شبکه ملی خیرین فعالان ازدواج مطرح کرد تاکید بر اصل قرار دادن گفتمان ازدواج و تحکیم خانواده

گشایش نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش در گلستان + گزارش

بازداشت عضو ارشد جمعیت علمای اسلام پاکستان

مغازه داری که هنوز اعلامیه های انقلابی می نویسد

مطالبه گری مردم از مسئولین در نمازجمعه باید صریح باشد تا به پاسخگویی منجر شود

جز مسائل دفاعی و امنیتی نباید هیچ محرمانه ای داشته باشیم

مردم انتظار فرصت شناسی و آسیب شناسی از عالمان حوزوی و دانشگاهی دارند

با حضور رییس سازمان امور اجتماعی صورت گرفت برگزاری نشست کارگروه تدوین آیین نامه شبکه ملی خیرین و فعالان ازدواج

مشهد نیازمند هم افزایی همه نهادها و جریانات فکری است

باید از اختلافات و تنش های اجتماعی در جامعه پرهیز شود

فساد به سرمایه اجتماعی آسیب وارد کرده است

سند دستاوردهای 40 ساله قرآنی بوشهر در دست تدوین است

چالش تصویب بودجه ایتالیا و اعتصابها در این کشور

مجلس از وزیر ارتباطات شکایت می کند

7 زندانی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردند

اگر تولیدکننده نباشیم از فضای مجازی ضرر می کنیم

برگزاری نشست «آموزش و پرورش آینده» در کرج

"کاسبان کنکور" و دروغ هایی که از تهران به قم بردند

استخدام کارشناس حسابداری خانم در کرمان

پیش بینی توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

اختصاصی فارس/ حضور مهناز افشار در دادسرای تهران/ تعهد خانم بازیگر برای اصلاح سخنانش

باید از اختلافات و تنش های اجتماعی در جامعه پرهیز شود

عربستان حامی رژیم صهیونیسیتی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: جز مسائل دفاعی و امنیتی نباید هیچ محرمانه ای داشته باشیم

فساد به سرمایه اجتماعی آسیب وارد کرده است

به جای استیضاح باید دنبال انسجام و وحدت ملی بیشتر باشیم

مجروح شدن خبرنگار العالم در حین ارتباط زنده

پهلوان آواز مهمان ویژه ی افتتاحیه ی سومین «شب آواز ایرانی» است

سند دستاوردهای 40 ساله قرآنی بوشهر در دست تدوین است

اعتبار ترویج مهارت آموزی در آموزش و پرورش سه برابر می شود

اعتبار ترویج مهارت آموزی در آموزش و پرورش سه برابر می شود

شهدا باعث بقا و ماندگاری نظام اسلامی شدند

دیدار جمعی از خانواده های شهدا

آیین بدرقه فعال رسانه مرحوم محمود مطوری

تشکر رییس جمهوری عراق از ایران در جشن پیروزی بر داعش

تشریح بنیادی ترین شاخص های مدیریت در پلیس

فاطمه سعیدی: تجارت چند ده میلیارد تومانی برخی با حذف مشق شب از بین می رود

نفتی ها خواستار دریافت مطالباتشان از درمنی شدند

98 درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب رخ داده است

​ماجرای حرمت گوشت منجمد توسط امام(ره)

​وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

سطح دانش حقوق بین الملل شورای نگهبان بسیار ضعیف است

وعده ارزانی موج سواری بر مشکلات مردم است| آماده مناظره در موضوع FATF هستم

پاسخ حجت الاسلام غلامی به یادداشت دوم نصیری ضعف ها و کم کاری ها به معنای عدم قابلیت فقه در نظام سازی نیست/ ظرفیت های حکمت صدرایی

شهدا باعث بقا و ماندگاری نظام اسلامی شدند

غیبت 14 عضو مجمع تشخیص در جلسه امروز

نماینده ولی فقیه در استان: زنان پیشتاز فعالیتهای فرهنگی اند

هلال احمر: تکذیب برگزاری جلسه فوق العاده شورای عالی

کاریکاتور استفاده از ژن خوب ها

آیت الله جنتی امروز رییس مجمع شد

سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور تصویب شد

رونق اقتصاد روستایی کاهش مهاجرت را به دنبال دارد

7 زندانی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردند

مدیران با اهالی رسانه با سعه صدر برخورد کنند

رفع تصرف اراضی ملی در دهلران

وزیر کشور دولت ترامپ هم رفتنی شد

مراسم نکوداشت روز پژوهش برگزار می شود

«انقلاب و چهار دهه همبستگی و همدلی پیروان ادیان توحیدی» بررسی می شود

پژوهش های حوزه در خدمت حل مسائل دینی جامعه است

عیادت فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد از جانباز حادثه تروریستی چابهار

نشست جنبش دانشجویی در ایران «گذشته، حال، آینده»

نشاط اجتماعی با خدمت رسانی صحیح به مردم محقق می شود

یک مسلمان به عنوان رابط مذهبی نیروی هوایی بریتانیا منصوب شد

اگر تولیدکننده نباشیم از فضای مجازی ضرر می کنیم

وزیر کشور ترامپ هم رفتنی شد

مذاکره با دولت دونالد ترامپ بی فایده است

کری خوانی کودک فلسطینی برای صهیونیست ها +فیلم

روایتی از زندگی شگفت انگیز «سیده خانم» و ویلچر دوست داشتنی اش گره های کور به دست این پیرزن باز می شود

مباحث مربوط به طلاق جای گفتمان ازدواج را گرفته است

مدیران با اهالی رسانه با سعه صدر برخورد کنند

وزیر کشور ترامپ هم رفتنی شد

مشهد الرضا مسرور میلاد امام حسن عسگری(ع)

تاکید بر اصل قرار دادن گفتمان ازدواج و تحکیم خانواده

فردا؛​ سومین نمایشگاه حمل و نقل

نفتی ها خواستار دریافت مطالباتشان از درمنی شدند

دادگاه عالی پاکستان خواستار اخراج کارمندان دو تابعیتی شد

تخلف میلیاردی مدیرکل و معاون سابق یک نهاد فرهنگی در مازندران

انسان با احترام به پدر و مادر در قیامت مقام بالایی پیدا می کند

سه طرح مرتبط با کنگره سرداران و شهدای بوشهر احداث می شود

سه طرح مرتبط با کنگره سرداران و شهدای بوشهر احداث می شود

انسان با احترام به پدر و مادر در قیامت مقام بالایی پیدا می کند

شهبازی: قطار توسعه البرز با شتاب بیشتری حرکت خواهد کرد کولیوند: لزوم رسیدگی به معیشت مردم

آیت الله جنتی رییس امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام شد + عکس

وزیر رفاه دولت احمدی نژاد آزاد شد

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گیلان منصوب شد

برگزاری آموزش مشاغل ارائه خدمات گردشگری در گیلان برای نخستین بار در سطح کشور

ساماندهی مشاغل مزاحم شهری با اولویت بندی عملیاتی شود

مخالفت شورای نگهبان با طرح مقابله با کودک همسری

مخالفت شورای نگهبان با طرح مقابله با کودک همسری