مطالب مرتبط:
نبود فرهنگ سازی مناسب چالش اصلی صنعت بیمه/ کاهش پرونده های قضایی با گسترش بیمه نامه حامی
توسعه کتابخوانی نیازمند فرهنگ سازی است
نهادینه سازی فرهنگ نماز نیازمند شیوه هایی جدید است
مشارکت بیشتر بانوان در اهدای خون نیازمند فرهنگ سازی است
ارتقای سلامت جامعه نیازمند فرهنگ سازی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 10:502018-11-18سياسي

چالش نبود کارگروهی در ایران نیازمند فرهنگ سازی


اصفهان- ایرنا -کارگروهی و جمعی به اعتقاد برخی از صاحبنظران از بنیانهای مدرنتیه و از محورهای فرایند توسعه است که رفع این چالش و نیاز اساسی در کشور نیازمند آموزش و توسعه فرهنگ آن در سطوح مختلف جامعه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، کار جمعی به گفته کارشناسان یکـی از بنیـادی تـرین عوامـل فرهنگی پیشرفت جوامع صنعتی بوده است و انسان در دنیای جدید در مقایسه با ادوار گذشته نیاز بیشتری به حضور در فعالیتهای گروهی و جمعی دارد که آن جوامع زودتر به این درک مهم رسیده اند.

برآیند تحقیقات اندیشمندان حوزه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگـی و مدیریتی نشان می دهد که موفقیت نداشتن ایرانی هـا در کارهـای جمعـی و گروهـی از جمله موانع در توسعه این کشور مطرح بوده است.

امروز نظام آموزشی پایه گرفته تا سطوح عالی آموزشی و حتی در دیگر بخش های جامعه متاسفانه نسبت به کارگروهی و جمعی بی توجه از کنار آن می گذرند در حالی که کشورهای پیشرفته زودتر به این مهم دست یافتند و از مزایای آن بهره برده اند.

به باور کارشناسان مشارکت گروهی در اجرای طرح های پژوهشی و علمی یکی از پیش شرط هـای توسعه علمی در دنیای امروز است، بنابراین، آموزش و توسعه فرهنـگ کـارگروهـی در جامعه به خصوص در بین دانش آموختگان و دانـشجویان به عنوان نخبگـان جامعـه از اولویتهای غیرقابل انکار است.

با این توصیف اندیشمندان حوزه های مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی و سیاسی باید با ایجاد کارگروه های مختلف به بررسی ریشه ای موانع فرهنگی عدم توسعه کار جمعی در ایران بپردازند تا نتیجه علمی و تحقیقاتی آن در سطوح مختلف به ویژه سنین پایه عملیاتی شود.

چرا که تجربه کار گروهی و روشها و اصول کار جمعی به تاکید کارشناسان باید در سنین پایین تـر دنبـال شود زیرا محیط های آموزشی قبـل از ورود بـه دانـشگاه بـرای سـوق دادن افـراد بـه کارهـای جمعی به مراتب مستعدتر و مؤثّرترند.

یکی از ویژگی های نظام آموزشی در هلند این است که کودکان از چهار سالگی به مدرسه می روند.

با توجه به ضرورت توسعه همه جانبه ایران اسلامی در ابعاد مختلف ، ریشه یابی عدم توانایی و مهارت کار و زندگی گروهی ضرورتی است اجتناب ناپذیر.

کارگروهی (Teamwork) به تعامل و همکاری دو یا چند نفر برای یک موضوع مشترک و در مسیر دستیابی به هدفی مشخص گفته می شود.

**کارگروهی، فرصتی برای فراگیری مهارت های زندگی و مسئولیت های اجتماعی یک روانشناس تربیتی، کارگروهی را بهترین فرصت برای یادگیری مهارت های زندگی و فراگیری شیوه های ورود به اجتماع ذکر کرد و گفت: دانش آموزان در قالب کارهای جمعی می توانند در آینده پذیرای مسئولیت های اجتماعی شوند.

افسانه برومند در گفت و گو با ایرنا افزود: زمانی که دانش آموزان با همکاری یکدیگر به صورت جمعی به دنبال دستیابی به هدفی مشترک هستند، خواهند توانست به انجام طرح ها و برنامه هایی پروژه ای دست بزنند که به تنهایی قادر به انجام آن نبوده اند.

وی اضافه کرد: یادگیری به شیوه کارگروهی و مشارکتی هم پشتوانه محکم نظری دارد، هم از حمایت های دقیق تجربی برخوردار است.

این روانشناس تصریح کرد : آموزش به شیوه کارجمعی و یادگیری مشارکتی بر انگیزش و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان تاثیر بسیار مثبت و معنی داری دارد.

وی تقویت مهارت های شنیداری، نوشتاری، توصیفی و تحلیلی دانش آموزان را از دیگر تاثیرات کارجمعی و یادگیری مشارکتی برشمرد و گفت: دانش آموزان در قالب گروه های مطالعه، تحقیق و پژوهش فرصتی برای بحث و تبادل نظر با یکدیگر خواهند یافت.

برومند تقویت روحیه اجتماع پذیری و برقراری ارتباط با دیگران را از اثرات بسیار مهم کار جمعی در بین دانش آموزان برشمرد و گفت: متولیان نظام آموزشی باید شرایط جدی گرفتن کارگروهی را در دوره های مختلف آموزشی فراهم کنند.

**کارگروهی نیازمند آموختن استمعاون یک آموزشگاه دخترانه در اصفهان در این رابطه گفت : کار جمعی و گروهی یک مهارت است که باید آموخت و در این زمینه باید فرهنگ سازی شود.

مینا طالب خواه در گفت و گو با ایرنا افزود: این مهارت ها ابتدا باید از سوی نهادهای اولیه که در جامعه پذیری کودکان نقش موثری دارند، آغاز شود.

وی با اشاره به این که فرهنگ کارگروهی در بین دانش آموزان در چند ساله اخیر بسیار بهتر از گذشته شده است ،گفت: در راستای اجرای سند تحول بنیادین در چند ساله اخیر و تغییر محتوای کتب درسی و همچنین تاکید و اهمیت بخشی به رشته های مهارتی در سیستم آموزشی، تا حدودی موجب گرایش آنها به تفکر و کارگروهی شده است.

این مسوول آموزشگاه دخترانه در اصفهان ادامه داد : دانش آموزان با همکاری یکدیگر و به صورت جمعی می توانند به راحتی به هدف های مشترک برسند و این روش در اصلاح خلق و خوی آنها بسیار موثر است.

وی در پاسخ به اینکه فرهنگ کارجمعی هنوز آنطور که بایسته و شایسته است در مدارس پرداخته نمی شود ، یادآور شد : اگر برخی مدارس در این موضوع ضعیف عمل می کنند باید ضعف را در رفتارهای مدیریتی آن واحد جستجو و پیگیری کرد زیرا اگر مدیران خود به فرهنگ کارگروهی اعتقاد راسخ داشته باشند به یقین این مهم در بین دانش آموزان فرهنگ سازی می شود.

**تقویت کارگروهی در مدارس نیازمند همکاری والدین با مربیان استمدیر یک آموزشگاه ابتدایی در اصفهان گفت : کارگروهی و جمعی شیوه ای بسیار موثر و چند منظوره در آموزش و تربیت دانش آموزان است.

حسین قجاوند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال های اخیر با توجه به تغییرات صورت گرفته در محتوای کتب درسی از جمله علوم، مطالعات اجتماعی و هدیه های آسمانی در دوره ابتدایی و اضافه شدن کتابهای کار و فناوری و سبک زندگی در دوره متوسطه، بر گرایش دانش آموزان به سمت پیگیری سوالات مطرح شده در قالب تشکیل تیم های 2 یا چند نفره تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد : اما فرهنگ سازی این نوع شیوه نیازمند همکاری والدین با مربیان است زیرا در برخی مواقع والدین اصرار دارند که فرزندانشان به تنهایی می توانند به پاسخ سوالات دست یابند و نیاز به حضور آنها در قالب تیم نیست.

قجاوند ل تاکید کرد: این در حالی است که با توجه به کم جمعیت شدن خانواده ها، کارجمعی و گروهی می تواند در تربیت دانش آموزان و اصلاح رفتارهای فردگرایانه به آنها کمک کند.

وی تصریح کرد : البته استقبال از کارگروهی در هنرستان ها و آموزشگاه های کار و دانش بیشتر از دیگر آموزشگاه هاست زیرا دانش آموزان بنا به اقتضای درس های خود برپایه عملی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با هم افزایی و همفکری به فراگیری علوم بپردازند.

** فردگرایی، مانع توسعه و پیشرفت کشور استاستاد رشته جامعه شناسی گفت : فردگرایی یا خودمحوری، بی توجه به منافع جمعی و گروهی، مانع جدی توسعه و پیشرفت کشور است.

نوشین حیدری در گفت و گو با ایرنا افزود: این در حالی است که تنها در پرتو شکل گیری جمع گرایی است که می توان به پیدایش انسانهایی مسوولیت پذیر، مشارکت جو و در عین حال مستقل و انتقاد پذیر امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد : از سوی دیگر نباید فراموش کرد که کار جمعی یک مهارت است که باید آموخته شود و مهمترین زمان برای پذیرش آن از همین دوران کودکی است.

این جامعه شناس با تاکید بر نقش خانواده ها بر پرورش کودکان جمع گرا و مسوولیت پذیر ، بیان کرد : نباید کودک را صرف خواسته ها و داشته های خود باور داشت بلکه او را باید در مسیر هم افزایی با جمع و روحیه اجتماع پذیری و مشارکت همگانی قرار و پرورش داد.

وی یادآور شد : بسیاری از بازی های دوران کودکی در خانه و مدرسه در قالب تفکرات فرد محوری به جای تیم محوری و کار و مشارکت گروهی و جمعی بوده است.

حیدری یکی از عمده ترین دلایل عدم توفیق جامعه به ویژه در دهه گذشته در انجام کار گروهی را سیستم آموزشی غلط و نگاه نادرست آموزش و پرورش بر فرد محوری ذکر و اضافه کرد: در حالی که جایگاه کارگروهی در نظام های آموزشی مطرح دنیا، یکی از اصلی ترین و اجتناب ناپذیر ترین اصول در راستای بهره وری و پرورش نیروی کار برای آینده است.

**روش تدریس در بیشتر کشورهای پیشرفته مبتنی بر کارگروهی استوی با تاکید بر این که کارگروهی دغدغه همه نظام های آموزشی دنیاست ، تصریح کرد : در بیشتر کشورهای پیشرفته، روش تدریس مبتنی بر کار گروهی است.

این جامعه شناس بیان کرد : اما در ایران مفهوم کارگروهی فقط محدود به تمرین هایی است که در کتاب های درسی با عنوان کارگروهی مطرح شده که برخی معلمان ترجیح می دهند که آن هم به شکل فردی و به تنهایی انجام شود تا در کلاس هرج و مرج صورت نگیرد.

وی همچنین اهمیت به ورزش های انفرادی بیش از دیگر رشته های ورزشی را از دیگر مصداق های بی توجهی به کارگروهی ذکر کرد.

حیدری یادآور شد: به هر حال هر کشوری نیاز دارد که نسل آینده خود را به گونه ای تربیت بکند که بیشترین بهره وری را داشته باشد و این در حقیقت باید از جایی به نام مدرسه آغاز شود.


کلید واژه ها: توسعه - فرهنگ - آموزش - مهارت های زندگی - نظام آموزشی - اجتماعی - ایران - فرهنگی - جامعه - زندگی - کشورهای پیشرفته - تعامل و همکاری - علمی - پیشرفت - کشور - دانش آموزان - امروز - سیاسی - جوامع - ایرنا - روانشناس - نظام - عالی - اقتصادی - بهترین - موفقیت - کودکان - اسلامی - ایرانی - ورزشی

آخرین اخبار سرویس:
هاشم زایی: امروز مهم ترین وظیفه مجلس نظارت است

نیسان به دنبال جایگزین گوسن

ارسال 421 اثر از طلاب مدارس علمیه به جشنواره علامه حلی

چرا پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی مردود است؟

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی لایحه بودجه 98

نجات یک فروند لنج صیادی در آبادان

حدیث امام باقر(ع) در انداختن کار امروز به فردا

رودخانه های همدان عاری از فاضلاب می شود

رویِ دیگری از روسیه ستیزی مقامات آمریکایی

چین: طالبان به جنگ پایان دهند

وقتی قانون رتبه بندی را نداریم چگونه بگوییم چقدر اعتبار نیاز است؟

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی لایحه بودجه 98

استخدام طراحی واجرای برنامه های رسانه های دیجیتال در تهران

چه کسانی بر تبلیغات تلویزیون نظارت می کنند؟

سیره امام حسن عسکری(ع) و مروری بر فعالیت های ایشان

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های یکشنبه 25 آذر 97

علی مطهری:مجمع باید میان مجلس و شورای نگهبان داوری کند / هرگونه اختیار جدید برای مجمع یعنی تاسیس شورای نگهبان دوم

جلسه غیرعلنی بودجه ای مجلس

FATF موضوع تخصصی؛ نه فقاهتی

منابر روحانیان باید در راستای هدایت جامعه به سمت آرامش و ارزش های اسلامی باشد

از شکایت سایپا به خاطر توهین به پراید تا تمسخر ترامپ توسط کودکان!+فیلم

بزرگترین دوره سواد مجازی در سیستان و بلوچستان برگزار می شود

32 هکتار اراضی ملی در سیاهکل رفع تصرف شد

همه مسئولان باید پدافند غیرعامل را جدی بگیرند

توضیح انصاری درباره لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و ارتباطش با FATF

آخرین وضعیت استخدام معلمان نهضت سوادآموزی

سالروز میلاد امام حسن عسگری(ع) مبارک

آنچه باید بدانیم!/ تاکتیک ها

لقب «عسکری»؛ اوج مظلومیت امام(ع)

مستند/ عقیق؛ روایتگر فعالیت های «سلیمی» در آستان عبدالعظیم

فلسفه رنج زندگی، تلاش برای رسیدن به قرب الهی است

پرطرفداترین هنرمندان در اینستاگرام+اینفوگرافی

چرا پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی مردود است؟

ربات ها علیه دولت ؛ توییت هایی که لایک نمی خورند اما بازنشر می شوند!

رونمایی از کارکرد های مثبت سنت های ایرانی در «0098» تلویزیون

مجلس درمورد بودجه 98 جلسه غیرعلنی برگزار کرد

از چه زمانی پای بانوان به اعتصابات باز شد؟/ چه کسی مجوز حضور بانوان را گرفت؟

درخواست آشنا برای انتشار فایل های صوتی

سال هاست منتظریم برای ارکستر ملی خبرمان کنند/حین همخوانی میکروفن مرا می بستند و مردم می دیدند که فقط لب می زنم

آغاز نخستین همایش ملی مطالعات پیمایشی و افکار سنجی ایران در رسانه ملی

25 آذر| مهم ترین خبر روزنامه های صبح ایران

کمیسیون انرژی مخالف افزایش قیمت بنزین است

دشمن از مراسم اربعین عصبانی است

دستور رییس جمهور برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته های حمایتی

باید نگاه به شستا تغییر کند

تجلیل از خادمان اربعین حسینی اهواز

درخواست شفافیت سازی پاداش میلیاردی اداره اوقاف آذربایجان شرقی

روحانی باید دنده معکوس بکشد

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم بازداشت شد

مطهری: اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نظام، کیان مجلس را تهدید می کند

داستان یک آزادی

پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین

فرماندهی کل قوا بر اولویت پدافند هوایی تأکید می کنند

صفحه نخست روزنامه های امروز یکشنبه 25 آذر

اعتراضات جلیقه زرد ها در فرانسه به ایتالیا نیز رسید

گزارش تاجگردون درباره بودجه 98 در جلسه غیرعلنی مجلس

علی مطهری:مجمع باید میان مجلس و شورای نگهبان داوری کند

استخدام کارمند بازرگانی خانم (مسلط به زبان انگلیسی) در اصفهان

استخدام صندوقدار خانم یا آقا در مجموعه آقای برگر

آخرین اخبار حزب اتحاد ملت از زبان سخنگوی حزب

استخدام شرکت بدر رایان

استخدام کارمند تمام وقت در انتشارات ارشدان شعبه اصفهان، تهران و آمل

ارکستر ملی فقط برای یک خواننده نیست

کنایه دوباره شجاع به استقلالی ها + عکس

استخدام مترجم زبان انگلیسی خانم با مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر

استخدام مدرس در شعبه آمل و تهران

دادسرا «مهناز افشار» را وادار به عذرخواهی کرد

جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) در قم

استخدام موسسه کیمیا جهت همکاری در شهر مشهد

مجمع موارد اضافی را از لایحه حذف می کند

دوره آموزشی نشریات دانشجویی در قم برگزار شد

آغاز هفته پژوهش در چهارمحال و بختیاری

اقدام اوکراین برای تجزیه کلیسای ارتدوکس

افروغ: جنبش دانشجویی باید از بن بست خارج شود

استخدام بازاریاب خانم جهت همکاری در کرج

جلسه غیرعلنی مجلس

درد و رنج زندگی بشر، مایه رسیدن به کمال و قرب الهی است

همایش «تبیین اندیشه های دفاعی امام خامنه ای» آغاز شد

با چند درس دینی و مذهبی دانشگاه اسلامی ساخته نمی شود

مجمع تشخیص مصلحت نظام به کدام ماده از لوایح FATF ایراد گرفت؟

تست نهایی بدنه کارت ملی داخلی برای تولید انبوه

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی لایحه بودجه 98

تسهیل ازدواج جوانان اولویت دارد یا طرح افزایش حداقل سن ازدواج؟

اگر فریدون تخلف کرده باشد، پایان نامه اش باطل می شود/ مجاز به بیان نظراتم نیستم

پروازهای فرودگاه آبادان

مدیران جشنواره «جام جم» حکم گرفتند

توضیح انصاری درباره لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و ارتباطش با FATF

گزارش تاجگردون درباره بودجه 98 در جلسه غیرعلنی مجلس

هوانیروز نقش مؤثری در مقابله با تهدیدات امنیتی دارد

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ یکشنبه 25 آذرماه 1397 /تصاویر

کاظمی: نظارت مجلس بر اجرای قوانین کمرنگ بوده است

موعد آتش بس در الحدیده مشخص شد

پیام شفاف احسان قاضی زاده به حامیان مذاکره با آمریکا

مدیران جشنواره «جام جم» حکم گرفتند

برای فارغ التحصیلان موسیقی نه کاری است و نه ضبطی!

استخدام طراح 3D حرفه ای جهت دفتر عمرانی، مهندسی و معماری در شیراز

نظر محسن رضایی درباره اقدام پرحاشیه لاریجانی

مولودی ولادت امام حسن عسکری(ع) بانوای بنی فاطمه/ صوت

استخدام مدرس زبان روسی و ترکی استانبولی در موسسه شریف یار

طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی

چالش نبود کارگروهی در ایران نیازمند فرهنگ سازی

چالش نبود کارگروهی در ایران نیازمند فرهنگ سازی