مطالب مرتبط:
محمد نعیمی پور فعال سیاسی اصلاح طلب: باید کسانی که بالای 60 سال دارند از مسئولیت های اصلاح طلبانه کنار بروند/ اصلاحات نیاز به پوست اندازی دارد
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
با گزینش های کذایی متخصصان را از تصدی مسئولیت محروم کردند/ اصلاح طلبی به پوست اندازی نیاز دارد
عارف: اصلاح طلبی نیازمند پوست اندازی است
عارف در دیدار با فعالان دانشجویی: باید در جریان اصلاحات پوست اندازی صورت گیرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 09:352018-11-18سياسي

اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!


یک تئوریسین اصلاح طلب در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است حامیان جریان اصلاحات این جریان را تنها بگذارند، دست از حمایت بکشند و حتی به جریانی مرسوم به براندازی بپیوندند؛ - پیش بینی کرد که ریزش جدی از سمت حامیان اصولگرایان به سمت جریان اصلاحات صورت خواهد گرفت؛ اما براندازها به چنددلیل از جمله عدم وحدت در فرماندهی،تعارض راهبردها و وابستگی به پول های کثیف و وابستگی به برخی کشورهای منطقه شانسی برای پیش رفت ندارند.

به نقل از ایسنا، سال 92 که پس از چند سال دوری از عرصه سیاست، برخی چهره های سیاسی اصلاح طلب توانستند با حضوردر انتخابات و حمایت از محمدرضا عارف و بعدتر حسن روحانی به میدان باز گردند؛ از حمایت بدنه اصلاحات بویژه جوانان بر خوردار بودند؛ این حضور و حمایت نه فقط محدود به دوران انتخاباتی بود بلکه، در زمان تاسیس دو حزب جدید در جریان اصلاحات نیز ادامه داشت و باعث ابقا این جریان شد.

این حمایت در انتخابات سال 94 هم وجود داشت؛ اما ائتلاف صورت گرفته برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در لیست تهران و برخی شهرهای دیگر باعث شد تا زمزه های مخالفت و ناراحتی هایی هم از سوی همان حامیان به گوش برسید.

سال 96 با وجود ایرادات و انتقادات بسیاری که جوان ترها به نحوه اداره شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، ائتلاف های صورت گرفته در بسته شدن لیست انتخاباتی مجلس، عدم پاییندی دولت یازدهم به وعده هایی همچون جوان گرایی و استفاده از زنان در دولت و همچنین موضوعات اقتصادی داشتند؛ باز هم به پشتبانی جریان اصلاحات، به حمایت از حسن روحانی و لیست امید شوراهای شهر و روستا پرداختند.

پس از پیروزی در انتخابات، با انتصابات و چینش کابینه و سپس تصمیمات دولت در راستای محقق نشدن وعده های انتخاباتی اش از دولت ناامید شدند و به طبع آن این ناامیدی به جریان اصلاحات نیز سرایت کرد.

سپس اخبار درونی از شوراهای شهر و روستا بویژه شورای شهر تهران آن ها را عصبانی کرد.

در اعتراضات دی ماه و با موضع گیری برخی چهره های شاخص اصلاحات و احزاب شناخته شده ، نارضایتی از جریان اصلاحات و نمایندگانی توسط این جریان به قدرت رسیده بودند بسیار زیاد شد؛ تا آنجایی که بسیاری از همین جوان ها و حامیان مردمی اصلاحات با مردم معترض هم نوا شدند و شعار اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا سر دادند.

ادامه بررسی رفتار آن ها با دنبال کردن هشتگ ها و تحلیل های آنان در فضای مجازی و نامه نگاری ها و بیانه دادن هایشان امکان پذیراست.

طرح موضوعاتی همچون پوست اندازی اصلاحات ، اصلاح اصلاحات و حتی گاها گذر از اصلاحات و یا در میان اقلیتی هماهنگ شدن با شعار براندازها از جمله واکنش های آنان به رفتار اصلاح طلبان بوده است.

رسانه ها برای دنبال کردن این موضوع با چهره های قدیمی تر این جریان که امروز توسط حامیان و جوان ها متهم به منفعت طلبی، پیری در پردازش ایده و کهنگی استراتژی شدند، مصاحبه کردند؛ اما اکثریت آنان مثل شکوری راد، تاجزاده، منصوری، عارف، جلاییی پور و .

معتقد هستند که اشتباهی انجام ندادند، بلکه انتخاب استرانژی های گذشته بر اساس اجبار بوده و اگر باز به سال 92 باز گردند همان راهی را طی می کنند که تا کنون پشت سر گذاشتند.

سعید حجاریان با توجه به موضوعات مطرح شده؛ به سوالات ایسنا، پاسخ داد: - اگر همین امروز به سال 92 بازگردیم، آیا انتخاب دیگری جز آنچه که تا الان صورت گرفته است، پیش روی اصلاح طلبان نیست؟ اصلاح طلبان سال 92 در مخمصه گرفتار شده بودند.

از یک سو، رد صلاحیت کاندیدای واقعی شان از پیش مشخص بود، از سوی دیگر، آقای هاشمی که رأی بالایی داشت و گزینه مناسبی به حساب می آمد، رد صلاحیت شد! لذا فرصت بسیار کمی برای تصمیم گیری وجود داشت.

تنها گزینه ما، آقای روحانی بود.

با سابقه ای که از او سراغ داشتیم، احتمال می دادیم با عادی کردن فضا چه در داخل و چه در سطح جهانی اوضاع را از وضعیت بلبشوی مابعد معجزه نجات دهد و نوعی اعتدال را برقرار کند تا در پرتو آن، قدری آلام مردم کم شود و فضایی برای تنفس گشوده شود.

آقای عارف هم در مقایسه با آقای روحانی این توان را نداشت که سیاست خارجی ما را رو به راه کند زیرا روحانی از مدت ها قبل در زمینه مذاکرات فعال بود و تیم داشت و امید می رفت بتواند سر این مشکل را به بالین نهد.

لذا تنها گزینه اصلاح طلبان در آن سال، جناب روحانی بود که انتخاب شد.

-اگر امروز بخواهید راه دیگری را به عنوان جایگزین برای طی همان مسیر پیشنهاد بدهید، آن چیست؟ قصد اصلاح طلبان این بود، با انتخاب روحانی به مردم فرصتی برای تنفس داده شود و سیلی را که پیش بینی می شد بعد از هشت سال فعالیت دولت معجزه بر سر مردم آوار شود، کنترل کند.

لذا از شعارهای اصلی خود یعنی پیگیری بی تنازل دموکراسی، موقتاً دست کشیدند تا اوضاع بسامان شود.

ما اگر می دانستیم از جانب نیروهای تمامت خواه این همه سنگ پیش پای روحانی خواهد افتاد و از آن سو، دولت دست راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی زدیم.

نه اینکه بخواهم، تنزه طلبی کنم اما خود دولت روحانی هم استعداد و ظرفیت کافی برای مقابله با معضلات داخلی نداشت .

بنابراین ما به لحاظ اخلاقی هم نمی توانستیم وظیفه ای در قبال وی داشته باشیم.

- با ایده های مطرح شده در باب اصلاح اصلاحات و پوست اندازی اصلاحات تا چه اندازه موافق هستید؟ من قبلاً در این باره توضیح داده ام که اصلاحات به قفا بنگرد و راه طی شده را یکبار مرور و آن را نقد کند.

ما حتما نیاز داریم در سه زمینه گفتمان، تشکیلات و راهبرد دست به ابتکارهای جدید بزنیم و به قول شما پوست اندازی کنیم.

البته معتقدم پس از انتخابات 88 پوست اصلاحات را کنده اند پس، ابتدا باید صبر کنیم تا پوست جدید در بیاید و بعد پوست اندازی کنیم! -آیا واقعا با گذشت زمان به آنچه که مردم در اعتراضات دی ماه مبنی بر "اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا" گفتند، خواهیم رسید؟ آیا ماجرای جریان اصلاحات تمام است؟ من بعید می دانم، قاطبه مردم اساساً با این اصطلاحات آشنا باشند؛ چه برسد به آنکه هر دو را نفی کنند.

بخش عظیمی از مردم، گرفتار مشکلات معیشتی شان هستند و شعارهای مذکور در مقطعی از زمان درمیان بخشی از الیت های جامعه سر داده شد و توسط رسانه های مجازی بازتاب پیدا کرد.

لذا، این که بگوییم مردم از فلان دسته یا گروه به کلی بریده اند، کمی اغراق آمیز است؛ به وجود آمده و آنهم به خاطر در هم آمیختگی نهاد دین و دولت است.

- جریان اصلاحات در انتخابات پیش رو چگونه خواهد بود؟ کاملاً به رفتار صاحبان تصمیم بستگی دارد.

باید ببینیم شورای نگهبان برای تأیید کاندیداهای چه می کند.

البته در مورد مجلس، به خاطر دعواهای طایفه ای و چشم وهم چشمی میان بخش های مختلف شهرهای کوچک مشارکت بالای شصت درصد خواهیم داشت اما بعید است، در شهرهای بزرگ چنین استقبالی صورت گیرد.

-ریشه اختلافات امروز احزاب، اشخاص و گروه های اصلاح طلب (ماجرای اختلافات در شورایعالی، شورای شهر، شهرداری و.

) چیست؟ اصلاح طلبان برخلاف اصول گرایان چندان قیم پذیر نیستند و هر کدام شان، ایده و عقیده مستقل دارند.

این ایده ها بعضاً سالم و بعضاً با اغراض سیاسی آمیخته است و بخشاً با آلودگی هایی همراه است.

در میان جناح راست، گوش شنوا از بالادستشان بیشتر است ، مانند شورای دوم تا چهارم که می دیدیم برون خموش و درون پر غوغا بود.

اما برعکس، اصلاح طلبان آنچه را دارند، روی دایره می ریزند و به همین دلیل، گزک به جناح رقیب می دهند تا این اختلافات را آگراندیسمان (*بزرگ نمایی) کنند و استفاده خود را ببرند.

در کنار این موارد، مشتی خنّاس هم با لطایف الحیل (*حیله ورزی) سعی در برهم زدن آرامش دارند و از هر کاهی، کوه می سازند و البته، ابزارش را هم دارند.

-چرا دولت به این صراحت از جریان اصلاحطلبی گذشت؟ تاثیر رفتار دولت بر ناامید شدن از جریان اصلاحات چیست؟ من پیش تر گفته ام، پروژه اصلی دولت برجام بود.

در آن پروژه دیپلماسی نقش اول را ایفا می کرد و فی الواقع پروژه ای الیتیستی (نخبه محور) بود که، احتیاج به مردم نداشت.

لذا، از ابتدا دولت خود تدبیر کرده را نیازی به اصلاحات نبود و به کار گرفتن دو-سه وزیر اصلاح طلب در امور خدماتی برای کابینه کفایت می کرد.

دولت اساساً عقدی با اصلاح طلبان منعقد نکرد که بخواهد از آن عبور کند.

یعنی در سال 92، به قدری فرصت کم بود که اصلاح طلبان با دولت بر سر موضوعات خاص به ائتلاف نپرداختند و از این گذشته، روحانی برنامه ائتلافی نداشت.

منتهی شعارهای روحانی بخشاً برآورده کردن خواسته های اصلاح طلبان هم بود که به هیچ یک از آن ها وفادار نماند و به همین خاطر شاید بتوان گفت، خودش از خودش عبور کرده است.

- با توجه به فعالیت اندیشه ای به نام براندازها چه قدر امکان دارد تا حامیان اصلاحات که علقه ای به جریان اصولگرایی هم ندارند، به آن ها بپیوندند؟ همواره امکان جابجایی وجود دارد.

زمانی که روزنامه های اصلاح طلب را به صورت فله ای بستند، به هشدارهای ما توجه نشد.

و دیدم مردم پس از مدتی با آمدن ماهواره به سمت کانال های ماهواره ای روی آوردند و با همه تلاشی که نیروی انتظامی در برابر دیش و رسیور صورت دادند، توفیقی به دست نیامد.

پس محتمل است، زمانی که عرصه بر اصلاحات تنگ شود، مردم به گزینه های دیگر فکر کنند.

اما من معتقدم، ریزش جدی از سمت اصول گرایان به سمت جریان اصلاحات صورت خواهد گرفت، کما اینکه تاکنون این گونه شده است؛ پس از ظرف اصلاحات چیزی کم نمی شود.

از این گذشته، باید به براندازها هم فکر کرد؛ آن ها با مشکلات عدیده ای دست به گریبان اند.

اولاً، وحدت فرماندهی ندارند.

ثانیاً، راهبردهای مشخص ندارند و حتی بعضی راهبردهای شان در تعارض با یکدیگراست.

ثالثاً، بعضی از آن ها به دولت های منطقه ای وابسته شده اند و از پول های کثیف ارتزاق می کنند و بعضی دیگر حتی اصول اولیه دموکراسی را در میان خودشان مراعات نکرده ولی ادعا می کنند که می خواهند دموکراسی را در ایران حاکم کنند.

- برای سامان یافتن شرایط درونی جریان اصلاحات آیا ایجاد پارلمان اصلاحات می تواند به پایان یافتن انتقادات به شورایعالی کمک کند؟ من امید دارم؛ اما چنانکه گفتم، اصلاح طلبان از منش خاصی برخوردارند و نمی توان آن ها را به صف کرد.

شاید پارلمان اصلاحات، دارای فراکسیون های مختلف باشد اما شرط آن است که، مکانیزم اداره آن دموکراتیک باشد.

از آن گذشته، پارلمان به عنوان قوه مقننه زمانی که قوه مجریه نداشته باشد، کارآمدی ندارد.

پس، باید تمهیدی اندیشید تا رابطه احزاب را که بیشتر اجرایی هستند، با این پارلمان تعریف کرد.

از این رو همچنان پارلمان اصلاحات را مبهم می دانم، مگر آنکه بگوییم پارلمان محلی برای حل منازعات درونی اردوگاه اصلاحات است که در این صورت صرفاً به جای شورای عالی می نشیند و کاربرد دیگری ندارد.


کلید واژه ها: اصلاح - اصلاحات - جریان اصلاحات - انتخابات - اصلاح طلب - حمایت - شوراهای شهر - حسن روحانی - مجلس شورای اسلامی - دولت - جوان - شورای - شورای شهر تهران - وابستگی - چهره های سیاسی - انتخابات مجلس - روحانی - ائتلاف - امید - لیست - صورت - محمدرضا عارف - دولت یازدهم - تهران - روستا - اصولگرایان - فضای مجازی - شهر تهران - شورای شهر - وعده

آخرین اخبار سرویس:
اسب های وحشی و آزاد در طبیعت برفی گلستان + فیلم

تربیت اسلامی در جامعه ترویج داده شود

قیاس حجاریان بین خودسرها و عسگر گاریچی!

تجلیل از معلولان توانمند و موفق شهرستان خاتم

پایان نشست سران شورای همکاری خلیج فارس با تشدید اختلافات از جمله درخصوص روابط با ایران

آخرین اظهارات موگرینی درمورد برجام و برنامه موشکی

کنفرانس بین المللی «زن و رسانه» پاکستان به کار خود پایان داد

طرح آتش بس سازمان ملل در جنوب یمن

چمران: توطئه دشمن در ناامید کردن ملت ایران محکوم به شکست است

مرگ آقای آبی

استیضاح ظریف از دستور کار خارج شده است

تضارب آرا لازمه پیشرفت و ارتقای سطح آموزش در دانشگاه ها است

احکام 40 شرکت متخلف حمل و نقل جاده ای صادر شد

پژوهش هنوز به مطالبه اجتماعی تبدیل نشده است

مدیرکل جدید دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر معرفی شد

کدام مرجع بیش ترین همراهی را با حضرت امام داشت+جدول

عقب نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت

تحلیل سعید حجاریان از خودسری

علیرضابیگی: مردم باید از آرای نمایندگان مطلع شوند

پس لرزه های برکناری دبیرکل هلال احمر/استعفای مدیران هلال احمر به خاطر مسائل غیرشفاف مالی

زوایای پنهان پرونده باقری درمنی/از ارتباط با خاوری تا دستور فرار به اعضای شبکه

پزشکیان: ادبیات گفت و گو در دانشگاه های ما از دست رفته است

دولت توان افزایش یارانه ها را دارد/لزوم اعطای تسهیلات به کارمندان

تضارب آرا لازمه پیشرفت و ارتقای سطح آموزش در دانشگاه ها است

سالن به سالن در جستجوی واقعیت

احکام 40 شرکت متخلف حمل و نقل جاده ای صادر شد

نخستین جلسه ستاد مرکزی اربعین سال 98 برگزار شد

سوگند افسران پلیس ازبکستان به قرآن برای نگرفتن رشوه

توافق دولت و مجلس برای کاهش فقر در کشور

دیدار معتمدین ومصلحان ایل شوهان با امام جمعه ایلام

نخست وزیر پیشین مالزی بار دیگر بازداشت شد

جامعه ما استعداد بازگشتن به دوران احمدی نژاد را دارد

انگشت فرزندان انقلاب برای دفاع روی ماشه است

آمادگی مجلس برای تدوین قانون مدون برای حراست ها

هوشنگ جاوید

82میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در لرستان پرداخت شد

حجاریان: وظیفه دانشجویان در برابر گروه های خودسر افشاگری است/ بعد از «دولت معجزه» من از دانشگاه اخراج شدم

چند خبر کوتاه

پزشکیان: طول عمر مدیریت های ما زیاد نیستند

مهار فتنه داعش کمترین دستاورد برجام بود

تعدادی دانشجوی دانشگاه امام خواستار بررسی مسایل صنفی شدند

دیدار مردمی معاون اول رییس جمهور در روستای کوهشاه احمدی

فعالیت 50 هزار نیروی داوطلب در جمعیت هلال احمر استان اردبیل 

گویا: قدیمی ترین معدن مس ایران در اهر

سرانجام نمایندگانی که ملت را نمایندگی نمی کنند

مهار فتنه داعش کمترین دستاورد برجام بود

بعیدی نژاد: آغوش کشور به روی بازگشت مهاجران ایرانی باز است

پزشکیان: طول عمر مدیریت های ما زیاد نیستند

اعتراض های فرانسه تحقق پیش بینی رهبر انقلاب است

کتاب «سرباز کوچک امام (ره)» رونمایی می شود

حیف ومیل اموال چندهزار میلیاردی آموزش وپرورش/قوه قضاییه ورود کند

تصمیمات شورای هماهنگی قوا منجر به حل مشکلات اقتصادی نشد

نالایقی برخی مسؤولان عافیت طلب و اشرافی نباید به پای انقلاب نوشته شود| مشکلات امروز نتیجه بی توجهی به سند چشم انداز 20 ساله است

استخدام کارشناس فروش با مزایا در انتشارات سنجش و دانش

​نشست هم اندیشی فرمانده ارتش با تعدادی از دانشجویان دافوس برگزارشد

آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد

«اجل» در نگاه امیرمومنان(ع)

بعد از 40 سال وقت ارزیابی خودمان است

واکنش مهناز افشار به حواشی اخیر

سهم خواهی مدیریتی در شهرداری و شورای شهر

افتتاح همزمان 1200 طرح اشتغال شهری و روستایی در سطح کشور

پزشکیان: طول عمر مدیریت های ما زیاد نیستند

چند خبر کوتاه

بعیدی نژاد: آغوش کشور به روی بازگشت مهاجران ایرانی باز است

آیت الله دژکام: راه انقلاب، جاده آسفالته اتوبان نیست

مهار فتنه داعش کمترین دستاورد برجام بود

عضویت 6000 نفر در سامانه انتشار و دسترسی آزاد

تعدادی دانشجوی دانشگاه امام خواستار بررسی مسایل صنفی شدند

افزایش سازمان های مردم نهاد در میبد مورد توجه باشد

کیفیت را جایگزین آمارهای کلی در برنامه های فرهنگی کنیم

تاریخ خواهد نوشت چه افرادی، درپی فروپاشی نظام و این مرز و بوم بودند

گویا آقای رییس جمهور و تیم اقتصادی شان هنوز شرایط ‎جنگ اقتصادی را باور ندارند!

انجام برنامه های فرهنگی حوزه خانواده در اولویت است

تخلیه 17 تریلی لجن پالایشگاهی از عسلویه در سایت محمدآباد دفن زباله های صنعتی بدون مجوز و موارد زیست محیطی در سایت

دوره آموزشی، تربیتی پیشگیری از اعتیاد در مشهد آغاز شد

برترین های تفسیر قرآن شهرستان دشتی تجلیل شدند

یازده هزار معتاد در استان ایلام تحت درمان هستند  

دانلود آهنگ جدید روزبه نعمت الهی بنام نهان مکن

هیچ منتقدی نگفته با امضای FATF اسلام درخطر است/ روحانی عذرخواهی کند

موسسات قرآنی از ظرفیتهای رسانه استفاده کنند

علیرضابیگی: مردم باید از آرای نمایندگان مطلع شوند

فرزندان معلول شهدا از بنیاد رانده،از بهزیستی مانده

روحانی: می گویند فلان کنوانسیون را امضا کنیم اسلام از دست می رود

وقتی اصول گرایان فقط گوشهٔ پرده اختلافات را بالا زدند

حجاریان: مسئله خودسرها دست کمی از مصائب عمده کشور ندارد/وظیفه دانشجویان در این شرایط، افشاگری تا حد ممکن است

گزارش تصویری: در دومین نمایشگاه تهران هوشمند چه گذشت؟

هدف نهایی حوزه علمیه اقامه دین است/ امام جمعه باید با اخلاق و علمش به قلوب نفوذ کند

تحلیل سعید حجاریان از "خودسری"

تحقیق و تفحص از قراردادهای خرید هواپیما در دوران آخوندی کلید خورد

​معجزه حیرت انگیز نهفته در قرآن که احتمالاً از آن بی خبر هستید! +فیلم

استخدام مدیر تبلیغات خانم/حداقل فوق لیسانس رشته MBA یا DBA

علیرضابیگی: مردم باید از آرای نمایندگان مطلع شوند

استخدام کارگر کافه رستوران،سالن کار،کارگر ساده دریک کافه معتبر

​نشست تخصصی همایش ملی ارتباط علوم انسانی، تولید و صنعت برگزار می شود

استخدام برنامه نویس مسلط به c و Node.js در تهران

استقبال از کارگاه آزمایشگاه شهر هوشمند، زیرساخت نوآوری

ولایت فقیه رمز ماندگاری و استواری ایران اسلامی است/ حماسه 9 دی لبیک مردم به رهبری بود

افزایش سازمان های مردم نهاد در میبد مورد توجه باشد

گویا: قدیمی ترین معدن مس ایران در اهر

استعفای جمعی از مدیران در اعتراض به عزل دبیرکل منتقد!

اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!

اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!