مطالب مرتبط:
تجاوز وحشیانه به کودکان شوشتری و یک پرسش؛ آیا اخبار تجاوز باید منتشر شود؟
تجاوز به کودکان شوشتری و یک پرسش؛ آیا اخبار تجاوز باید منتشر شود؟
اخبار منتشر شده در خصوص تجاوز به دانش آموز جان باخته صحت ندارد
اخبار خوب به رونالدو در مورد پرونده تجاوز
اخبار کوتاه از پرسپولیس: راه حل عجیب برانکو برای رفع مشکلاتش:ستاره خط حمله پرسپولیس،مدافع می شود؛ آخرین وضعیت میزان دوری محمد انصاری از میادین؛ آیا بشار رسن تمدید می کند؟!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 09:352018-11-18سياسي

آیا اخبار تجاوز باید منتشر شود؟


بسیاری از مردم پس از شنیدن خبر تجاوز به کودکان شوشتری، از قوه قضاییه درخواست کردند همانطور که سلطان سکه در کمترین زمان ممکن اعدام می شود، این متجاوز نیز به سرعت محاکمه و به سزای عمل خود برسد.

- شعارسال":بسیاری از مردم پس از شنیدن خبر تجاوز به کودکان شوشتری، از قوه قضاییه درخواست کردند همانطور که سلطان سکه در کمترین زمان ممکن اعدام می شود، این متجاوز نیز به سرعت محاکمه و به سزای عمل خود برسد.

نام تن تن تا هفته پیش خاطره خوش سری کارتون های قدیمی بود که آنقدر هوادار پیدا کرد که حتی زمانی مدل موی تن تنی هم مُد شد.

پس از ماجرای وحشیانه در شوشتر احتمالا شنیدن این نام دیگر یادآور خاطره های تلخی باشد که خبر آن هفته پیش از جنوب کشور منتشر شد؛ جایی که فردی به نام احمد تن تن به نوجوانان دوازده و سیزده ساله تجاوز می کرده و از صحنه ی تجاوزها فیلم می گرفته است.

در نخستین واکنش سید قادر موسوی دادستان شهر شوشتر خبر داد که پس انتشار فیلم تجاوز به نوجوانان در فضای مجازی و اطلاع دادستانی از موضوع، قبل از شکایت شاکی خصوصی، دستگاه قضا به موضوع ورود کرده و احمد تن تن و دستگیر و روانه زندان شده است.

آنگونه که موسوی دادستان گفته است، به جز احمد تن تن، دو فرد دیگری نیز که از صحنه های تجاوز فیلم می گرفته اند، بازداشت شدند.

آنگونه که برخی فعالان در فضای مجازی گفته بودند نیروی انتظامی به خانوده ها گفته حق رسانه ای کردن این مساله را ندارند و در غیر این صورت با آنها بر خورد قضایی خواهد شد.

این در حالی است که این موضوع از سوی قوه قضاییه و نیروی انتظامی تایید نشده است؛ ضمن اینکه دادستان شوشتر درباره این پرونده صحبت کرده بود.

فرماندار شوشتر نیز تهدید خانواده ها را تکذیب کرده و گفته است برخی خانواده ها شکایت خود را تحویل داده اند و برخی هم در حال تکمیل و تحویل اند حسین پنبه دانه پور فرماندار شوشتر خبر داده که عامل تجاوز به چند نوجوان در شوشتر بیماری روانی دارد برای همین با وجود حکم سنگین در پرونده قبلی، آزاد شده بود.

شاهین صمدی پور مستندساز اجتماعی که معمولا به سراغ سوژه های این چنینی می رود، در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: این شرور سابقه دار در شوشتر به پسرهای نوجوان تجاوز می کرده و از آنها فیلم می گرفته و تهدید می کرده اگه به کسی خبر بدهند، فیلم ها را پخش می کند راه مقابله اطلاع رسانی است تجاوز به نوجوانان شوشتری نخستین خبر تلخی نیست به گوش می رسد؛ روزی که خبر تجاوز به دانش آموزان مدرسه معین منتشر شد، کسی گمان نمی کرد چند روز بعد ماجرای تجاوز به دختران در ایرانشهر هم پیش بیاید.

هنوز افکار عمومی در شوک اخبار نگران کننده بود که خبر تجاوز مربی ورزشی به یک کودک شیرازی هم به گوش رسید.

پیش از آن هم اخبار پرونده تجاوز سعید طوسی باعث ایجاد نگرانی در جامعه شده بود.

تجاوز جنسی در ایران البته ابعاد گسترده تری از این چند مثال دارد؛ چندی پیش رضا قدیمی مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران خبر داده بود که از 400 کودک کاری که مددکاران بهزیستی با آنها صحبت کرده اند، به نزدیک به 90 درصدشان تعرض شده است.

آنگونه که از شوشتر خبررسیده، مادر یکی از قربانیان پس از انتشار فیلم تجاوز به پسرش تا آستانه خودکشی پیش رفته است.

بسیاری از مردم نیز پس از شنیدن این خبر، از قوه قضاییه درخواست کردند همانطور که سلطان سکه در کمترین زمان ممکن اعدام می شود، متجاوزان نیز به سرعت محاکمه و به سزای عمل خود برسد.

کاربران فضای مجازی هشتگ تجاوز به کودکان شوشتر را ایجاد کرده اند و درخواست تسریع در محاکمه احمد تن تن را دارند.

یک کاربر توییت کرده که پدیده تجاوز به کودکان شوشتر تکراری است و مسئله تازه ای نیست، ولی چون متجاوز از قربانی فیلم می گیرد، اغلب با تهدید به پخش فیلم، فاجعه پنهان می ماند و جامعه و خانواده با هیس گفتن تلاش به حفظ آبروی خود دارند! با اطلاع رسانی تن متجاوزان را بلرزانید، راه مقابله با این پدیده کثیف اطلاع رسانی است.

یاد بگیریم قربانی مقصر نیست کاربر دیگری نوشته است که یاد بگیریم قربانی مقصر نیست.

یاد بگیریم با قربانی با نگاه های عجیب و کلمات آزاردهنده صحبت نکنیم! یاد بگیریم درباره تعرض و تجاوز اطلاع رسانی کنیم تا از گسترش فاجعه جلوگیری کنیم.

کاربر دیگری اینگونه توییت کرده که شرم بر آنان که اصرار دارند باید تجاوز را پنهان کرد! آنها که آبروی متجاوز برایشان مهم است با پنهان کردن تجاوز، متجاوزان جوری وقیح شده اند که بی ترس ازعواقب از قربانیان عکس و فیلم می گیرند و درشبکه های اجتماعی منتشر می کنند.

آیا اخبار تجاوز به کودکان باید منتشر شود؟ مخفی کردن یا رسانه ای کردن تجاوز هنوز موافقان و مخالفان بسیاری دارد؛ برخی گفته اند به بهانه برخورد با متجاوزان نمی توان با آبروی افراد بازی کرد و آینده یک فرد را نابود کرد و او را در معرض نگاه ها قرار داد؛ مخصوصا آنکه این فرد کودک یا نوجوان باشد.

برخی دیگر اما معتقدند ابتدا مردم باید یاد بگیرند که متجاوز مقصر نیست و با این دید به ماجرا نگریسته شود.

ضمن آنکه پنهان کاری در ماجرا به رشد این پدیده زشت می انجامد لذا برای برخورد با آن لازم است ابتدا فرهنگ سازی شود و خانواده ها نگرانی از انتشار موضوع نداشته باشند.

با اینهمه همه کاربران معتقدند درست است که انتشار خبر به برخورد جدی تر با مسئله می انجامد، اما انتشار فیلم نوجوان به صورت عمومی کاری ناپسند بوده است.

این فیلم نخستین بار توسط مسیح علی نژاد روزنامه نگاران خارج نشین منتشر شد و موجی از انتقادها را برانگیخت.

اینستاگرام در واکنش به انتشار این فیم، تنها اقدام به حذف فیلم کرد.

در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، عموما خبر تجازو خصوصا به کودکان، انتشار عمومی پیدا نمی کند زیرا بسیاری از افراد علاوه بر ترس، معتقدند که آبروی آن ها با مشخص شدن این موضوع به خطر می افتد.

جالب آنکه حاکمیت نیز در مسائل مختلف به بهانه مصلحت بسیاری از آمارهای رسمی را منتشر نمی کند؛ از این جهت فرهنگ سازی این مسئله در کشورمان مسیر طولانی و سختی را در پیش دارد.

آموزش مسائل جنسی و نوع مواجه با آن برای کودکان در خانواده ها و مدارس مهمترین مسئله ای است که باید به آن پرداخته شود تا در آینده شاهد موضوعاتی از این دست نباشیم.

خانوده ها در مواجهه با تعرض جنسی به فرزندشان چه بکنند؟ بهشید ارفع نیاوکیل دادگستری گفته است: معمولا باید شکایت کیفری در دادسرای وقوع جرم طرح شود، البته اگر کسی هم اطلاع ندارد می تواند از کلانتری محل سکونت بپرسد و بعد اقدام کند.

در هر صورت برای ادامه پیگیری های لازم دادسرا می فرستد به کلانتری، شکوایه روی برگه A4 ساده هم می تواند باشد، یعنی فرم خاصی هم ندارد.

او گفته است: عنوان روی شکوایه به نوع تجاوز بستگی دارد، مثلا تجاوز به عنف یعنی رابطه جنسی به زور، که در ادامه این شکایت شاکی با نامه قضایی به کلانتری مراجعه می کند تا با یک مامور به درب منزل متشاکی عنه برود و به او ابلاغ کند تا در همان لحظه با مامور بیاید به کلانتری برای تکمیل روند پرونده و کلانتری آنان را ارجاع می دهد به دادسرا.

ارفع نیا درباره تفاوت بررسی حقوقی تجاوز زنان با کودکان می گوید: کودک اصلااراده ای از خودش ندارد و در اصل نمی داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است ولی وقتی که احساس درد یا خونریزی می کند تازه متوجه می شود چه اتفاقی افتاده بنابراین درباره کودک قربانی فرقی نمی کند پسر یا دختر باشد در هر صورت عنوان تجاوز حتما به آن تعلق می گیرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت رویداد 24، تاریخ انتشار26آبان 97، کدخبر: 154888،www.

rouydad24.

ir
کلید واژه ها: تجاوز - شوشتر - نوجوان - قوه قضاییه - دادستان - نیروی انتظامی - نوجوانان - قضایی - فیلم - فضای مجازی - منتشر - خانواده - کودکان - نخستین - محاکمه - بیماری روانی - اطلاع رسانی - انتشار فیلم - دانش آموزان - اینستاگرام - سلطان - موسوی - مجازی - اطلاع - شکایت - اعدام - مردم - ایرانشهر - اجتماعی - بازداشت

آخرین اخبار سرویس:
اعطای تندیس جایزه ملی یادگیری الکترونیکی به 14 نفر

ابلاغ نوبت دوم توزیع «بسته های حمایتی دولت» توسط رییس جمهور

یک مورد اعتراض کارگری در 2 سال اخیر نداشتیم

برگزاری همایش صلح و ثبات در غرب آسیا؛ یک منطقه، یک سرنوشت در تهران

ماجرای دیدار «مافیای مخرب کنکور» با مراجع چیست؟ / حذف مشق شب و نابودی درآمدهای میلیاردی کنکورچی ها

توره و مدافع پیشین رئال در آستانه انتقال به حریفان استقلال و پرسپولیس

امام جمعه قزوین در حال خرید در بازار بدون محافظ +عکس

پزشکان حاذق در برابر احادیث بهداشتی پیامبر(ص) سر تعظیم فرو می آوردند

دردسر تازه برای ظریف

چگونگی شکست سعودی در یمن +طرح

نظر مجمع تشخیص درباره لایحه اصلاح قانون پولشویی

محسن رضایی: این که عده ای گفته اند در جمهوری اسلامی ایران قانون مبارزه با پولشویی وجود ندارد، خلاف است

همایش ایران و لوایح چهارگانه (FATF) با حضور سخنگوی شورای نگهبان در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود

کشته شدن سه فرمانده محلی طالبان در هلمند

آخرین روند اعطای گواهی مربیگری به آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی

فیلمبرداری از بشقاب پرنده توسط یک امریکایی + ویدیو

کشته شدن یک افسر پولیس در کابل

خروج 10 هزار آموزش دهنده از گردونه نهضت سوادآموزی

آغاز به کار نمایشگاه هفته پژوهش در البرز/ دستاوردها مستندسازی می شود

دیدار معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با آیت الله شاهچراغی

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: طرح های کشاورزی که با تغییر دولت عوض می شوند/ طرح کشاورزی حفاظتی چه شد؟

بارندگی و آفت محصول گوجه فرنگی را نابود کرد

ویزیت 81خانواده شهید در منزل

دولت پیشرو استفاده از کالای ایرانی باشد

زیباسازی محورهای ارتباطی مغفول مانده است

تضعیف دولت موجب تضعیف نظام می شود

واکنش یک اصولگرا به سخنان احمدی نژاد: ما باید او را برای پاسخگویی به مناظره دعوات کنیم

ویدئو/ توهین احمدی نژاد به روحانی در صومعه سرا

کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

برخی مسئولان به راه اندازی خانه های امن برای زنان آسیب دیده اعتراض کردند

ویدئو/ دفاع از حقوق بهایی ها در عین اختلاف عقیده

توضیحات محسن رضایی درباره شایعات مربوط به هاشمی شاهرودی

دولت پیشرو استفاده از کالای ایرانی باشد

تضعیف دولت موجب تضعیف نظام می شود

جشنواره رسانه های شهری درشان اهالی رسانه برگزار می شود

عده ای از بازنشستگانِ شستا به دنبال معافیت از قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند

نشست «ایران و لوایح چهارگانه (FATF)» برگزار شد

عده ای نام شستا را مترادف با فساد می دانند/قسم می خورم که پیگیر پرونده های حقوقی باشم

بیش از 100 نوبت برای پاسخگویی به نمایندگان به مجلس رفتم/ ذخایر کارگران را در شرکت های سودده حفظ کردیم

عزت هر کشوری وابسته به قدرت و توان دفاعی است

گردشگری در اولویت پژوهش ها قرار می گیرد/هیچ یک از موزه های مطرح کشور، سبز نیستند

موانع بهره برداری از 2 نیروگاه 25 مگاوات درقم رفع می شود

آغاز دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) از امروز

جمع آوری 168 میلیارد ریال زکات در لرستان

ساماندهی امور کشور؛ مهم ترین انتظار مردم از مسئولان

دستاوردهای 40 ساله انقلاب نادیده گرفته نشود

همایش «حوزه علمیه؛ پژوهش، دستاوردها و ظرفیت ها» برگزار می شود

مبارزه درونی، بالاترین صحنه جهاد است

ترجمه قرآن کودکان و نوجوانان نیازمند فعالیت و بازنگری جدی است

آشنایی با کانون «اصغریه» مسجد آغداش ارومیه

محیط زیست؛ امانت الهی در دستان ما /خیانت پذیرفته نیست

دستگیری سرکرده های شبکه ابتذال فرهنگی در شیراز

مشارکت 200 مربی در آزمون ملی علوم قرآن عراق

آموزش و پرورش استان مرکزی؛ حائز رتبه ممتاز «حوزه نماز» میان دستگاه های اجرایی

استخدام کارشناس حقوقی جهت شرکت کرمان دیزل

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی،کارشناس پشتیبانی در مشهد

جایزه صد هزار دلاری برای قهر یکساله با تلفن هوشمند

محمد صلاح بهترین بازیکن سال قاره آفریقا شد

دینداری تنها مسیر خوشبختی است

خالکوبی روی خال ها ممنوع!

چطور عزت نفس پایین بر زندگی مشترک تاثیر می گذارد؟

ماجرای فیلترینگ اینستاگرام و رفع فیلتر توییتر

کمیته امداد یزد 50 طرح مشارکتی در دست اجرا دارد

مدیران شستا مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می شوند

پرداخت زکات در اختصاص اعتبار به روستاها لحاظ می شود

باهنر: مردم فکر می کنند همه دزد و نجومی بگیرند| منافع ملی در مجلس صاحب ندارد| 68 درصد جمعیت کشور بعد از انقلاب به دنیا آمدند| حق دارند بپرسند برای ما چه کردید؟| نباید در حق روحانی نامردی کنیم| همه در آنچه در این 40 سال رقم خورده شریک اند| آنچه در افکار عمومی جاانداخته ایم 1

درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان

پرونده نسرین ستوده به دادگاه انقلاب رفت

رضایی: آیت الله شاهرودی در حال مداوا هستند

اعلام اسامی برندگان چهارمین دوره مسابقه عکاسی محرم ایران زمین

انحراف 5000 میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی

آغاز فصلی خوشمزه در روابط ایران و اندونزی

خسروی وفا: بازنشسته ای در انتخابات نداشتیم/ دبیرکل منصوب می شود

مناسب سازی فضای شهری در زنجان عینت ندارد

مدیرعامل شستا خبر داد وجود 2 شرکت در لیست تحریم ها/پتروشیمی «جم» ادغام می شود

دادگاه پاکستان دستور اخراج کارمندان دوتابعیتی را صادر کرد

رضایی: آیت الله شاهرودی در حال مداوا هستند

پلکانی شدن افزایش حقوق به زیان فرهنگیان است

تاکیداستاندار کرمان بر اجرای بهتر دولت الکترونیک و شهر هوشمند

درخواست معاون رییس جمهور برای ارتقای پژوهشکده گردشگری

انجام مطالعات برای استفاده از آب شیرین کن در 5 نقطه کشور

توافق نامه «الحدیده» وارد فاز اجرایی شد

باهنر: نباید در حق روحانی نامردی کنیم

رسوم مردم استان کردستان در شب یلدا

خسروی وفا: انتخابات بی حاشیه ای بود/ دبیرکل یکماهه معرفی می شود

دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته های حمایتی

دلیل غیبت هاشمی شاهرودی از جلسات مجمع به روایت محسن رضایی

مجمع تشخیص قانون مبارزه با پولشویی را بررسی کرد

دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته های حمایتی

دی میستورا با مقامات ایران، روسیه و ترکیه دیدار می کند

محمود خسروی وفا برای 4 سال دیگر رییس کمیته پارالمپیک باقی ماند

پیکر مطهر 46 شهید دوران دفاع مقدس 27 آذرماه از مرز مهران وارد کشور می شود

خسروی وفا: انتخابات بدون حاشیه ای بود/ ظرف یک ماه آینده دبیرکل انتخاب خواهد شد

پیش بینی توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

«تهران 20» از تعطیلی درمی آید

کاهش ناگهانی 5 تا 15 درصدی بودجه برخی دستگاهها

جزییاتی از پرونده نویسنده محکوم به اعدام به دلیل رابطه جنسی با دختران جوان/ این متهم یک سابقه کیفری مانند همین پرونده نیز در شاهین شهر داشته

توضیحات محسن رضایی درباره شایعات مربوط به هاشمی شاهرودی

واکنش یک اصولگرا به سخنان اخیر محمود احمدی نژاد

موانع بهره برداری از 2 نیروگاه 25 مگاوات درقم رفع می شود

آیا اخبار تجاوز باید منتشر شود؟

آیا اخبار تجاوز باید منتشر شود؟