مطالب مرتبط:
چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد
چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد
چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد
چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد
تحلیل حسین راغفر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور:دستور افزایش قیمت ارز توسط شبکه نفوذی که به اقتصاد ایران رخنه کرده صادر می شود/شب که بازار تعطیل است، ما شاهد رشد هزارتومانی قیمت ارز در بازار هستیم/این اتفاقات خوراک ناآرامی های آتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 09:102018-11-18اقتصادي

چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد؟


بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز و تعدیل نکردن آن با نرخ تورم به شوک های ارزی منجر می شود برهمین اساس دولت می بایست نرخ ارز را به صورت تدریجی به نرخ واقعی آن نزدیک کنند.

- به اعتقاد این دسته از اقتصاددانان درصورتی که نرخ ارز با تورم تعدیل شود می تواند باعث رشد تولید و صادرات شود.

یک وقتی چند اقتصاددان بودند که سرقیمت ارز همیشه با ما چانه می زدند.

مثلاً می گفتند اگر دلار از 3800 تومان بشود 4200 تومان، تمام ایران گلستان می شود و می گفتند اگر دلار 4200 تومان شود، صادرات ما دو برابر می شود.

به هر حال ما برای آنها احترام قائلیم و اما نباید فقط یک بعد داستان را ببینیم.

اقتصاد دانش پیچیده ای است.

اقتصاد کتاب نیست، بعضی ها فکر می کنند اقتصاد کتاب است و فرمول هایی که درکتاب خوانده اند.

نه اقتصاد خیلی فراز و نشیب دارد.

این بخشی از سخنان اخیر حسن روحانی رییس جمهوری درجمع مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

دراین جلسه رییس جمهوری بحث واقعی شدن نرخ ارز را مطرح کرده است.

ازدهه های گذشته همواره دولت با این پیش فرض که رشد نرخ ارز باعث بالا رفتن سطح عمومی قیمت ها می شود و قدرت خرید مردم را کاهش می دهد، سعی کرده است تا با استفاده از درآمدهای نفتی خود پول ملی را تقویت و نرخ ارز را ثابت نگهدارد.

این درحالی است که بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز و تعدیل نکردن آن با نرخ تورم به شوک های ارزی منجر می شود برهمین اساس دولت می بایست نرخ ارز را به صورت تدریجی به نرخ واقعی آن نزدیک کنند.

به اعتقاد این دسته از اقتصاددانان درصورتی که نرخ ارز با تورم تعدیل شود می تواند باعث رشد تولید و صادرات شود.

دراین صورت تولید توجیه پیدا می کند و انگیزه ها برای صادرات کالا افزایش و واردات کاهش می یابد.

اما التهابات ارزی ماه های اخیر که از اواخر زمستان سال گذشته کلید خورد، موجب شد تا درمدت کوتاهی به یکباره نرخ ارز جهش کند.

درحالی که دولت نرخ یکسان دلار را 4200 تومان تعیین کرده بود در بازار آزاد این ارز به 20 هزار تومان نزدیک شد.

ولی این شوک و جهش تنها به نااطمینانی ها دامن زد و در بسیاری از بخش ها توجیه تولید را از بین برد.

غنی نژاد: سوءتفاهم پیش آمده موسی غنی نژاد از مدافعان اقتصاد آزاد می گوید: به نظر من در این خصوص برای رییس جمهوری، سوءتفاهمی به وجود آمده چرا که هیچ اقتصاددان معتقد به اقتصاد آزاد نرخ تعیین نمی کند و به طور قطعی درباره قیمت ها نظر نمی دهد.

این اقتصاددان می افزاید: اقتصاددانان معتقد به اقتصاد آزاد همواره به همه سیاستگذاران توصیه های مشخصی داشته اند که اولاً از سرکوب قیمت ها بویژه سرکوب قیمت ارز دست بردارند و ثانیاً اجازه دهند که ساز و کار بازار، قیمت ها را تعیین کند.

ضمن آن که اصول اقتصاد آزاد در همه جای دنیا ثابت است و بدین گونه نیست که به یک بال آن اجازه پرواز دهیم و بال دیگر را محکم بگیریم و بگوییم پرواز کن.

غنی نژاد می افزاید: رییس جمهوری فرموده اند که اقتصاددانان از روی کتاب حرف می زنند، طبیعی است که علم اقتصاد در کتاب باشد و اقتصاددان با استناد به آموخته هایش برای سیاستگذاران نسخه بنویسد.

این موضوع که با واقعی شدن قیمت ارز، فضا برای صادرات کالاهای کشور ایجاد می شود یک موضوعی است که همه اقتصاددانان بر سر آن اجماع دارند اما این هنر سیاستگذار است که از این فرصت استفاده کرده و به صادرات محصولات داخلی بها دهد نه اینکه به بهانه تأمین نیاز داخل جلوی صادرات را بگیرد.

او می گوید: هیچ اقتصاددانی تک متغیره فکر نمی کند و نمی گوید که اگر یک متغیر تغییر کند آنگاه همه مشکلات حل شده و به تعبیر ایشان ایران گلستان خواهد شد.

اقتصاد آزاد بر اساس تعامل با دنیا تعریف شده و نیازمند آن است که در کنار خود یک دیپلماسی اقتصادی قوی داشته باشد نه اینکه در مرزها بسته باشد و توقع صادرات از آن داشته باشیم.

اقتصاد در کتاب است محمد طبیبیان اقتصاددان نیز درباره سخنان رییس جمهوری در کانال تلگرامی خود نوشت: لطفاً اقتصاددانی که گفته است اگر دلار از 3800 به 4200 تومان افزایش یابد ایران گلستان می شود را معرفی کنید.

وی ادامه داد: اقتصاد مانند سایر علوم درکتاب است اگر کسی کتاب را درست نخوانده باشد با 500 سال کار اداری و تجاری هم اقتصاد را نخواهد دانست.

کاش ستیز با دانش اقتصاد متوقف می شد چرا که بسیاری از روندها را اصلاح می کرد نه اینکه ایران گلستان شود بلکه روال امور معقول می شد.

تئوری صرف ما را به خطا می برد محمد خوش چهره اقتصاددان دراین باره معتقد است که قبل از اینکه درباره دولتی بودن یا آزاد بودن اقتصاد ایران بحث کنیم باید گفت، دولت در بخش هایی که نباید دخالت می کند و دربخش هایی که باید دخالت کند، حضور کمرنگی دارد.

وی درگفت و گو با ایران با اشاره به اینکه برخی حل مشکلات را به مسائل تئوری و نظری گره می زنند، گفت: این درحالی است که میان تئوری و واقعیت های اقتصاد تفاوت بسیاری وجود دارد.

در تئوری ها به واقعیت های جهانی و مسائل بومی کشور دقت نمی شود.

برای مثال رقابت تئوریکال است ولی درعمل تبعیض های جهانی، تورم و سیاست شرایط را تغییر می دهد.

به گفته وی اینکه تئوری های صرف اقتصادی را مبنا قرار دهیم اشتباه است.

کسانی که تئوریکال فکر می کنند به این واقعیت توجه نمی کنند که در هر نظریه پیش فرض هایی وجود دارد.

برای مثال درخصوص رابطه و تأثیرنرخ ارز بر صادرات در یک اقتصاد آزاد و رقابتی قرار نداریم که رشد نرخ ارز به افزایش صادرات بینجامد.

از سوی دیگر برخلاف سایر کشورها هم اکنون موانع بزرگی مانند انتقال پول و تحریم در برابر رونق صادرات ما قرار دارد.

بنابراین برای اینکه درباره تأثیر نرخ ارز بر صادرات بحث کنیم باید تمام پیش فرض ها و شرایطی که ممکن است برای هر کشور متفاوت باشد را لحاظ کنیم.

این اقتصاددان ادامه داد: برهمین اساس برخی از کشورها با هدف رشد صادرات به صورت مصنوعی ارزش پول ملی خود را کاهش می دهند که به طور قطع برای تمام کشورها جواب نمی دهد.

بنابراین نرخ ارز در شرایط خاصی به رونق صادرات منجر می شود وگرنه چین به قدرت اول تجارت جهانی بدل نمی شد چرا که امریکا براحتی با افت ارزش دلار مقابل آن می ایستاد.

خوش چهره تأکید کرد: برخی افراد اقتصاد را تک بعدی می بینند و برهمین اساس آن را ناقص اجرا می کنند.

دراین خصوص فردریچ لیست اقتصاددان آلمانی و بنیانگذار مکتب حمایت گرایی (پروتکشنیسم) می گوید درعلم اقتصاد واحدی که در همه جای دنیا کارایی داشته باشد، وجود ندارد چرا که هر کشور باید بسته به شرایط و وضعیت خود علم اقتصاد را تبیین کند.

وی دردوران جنگ جهانی دوم طی سخنرانی که در کنگره امریکا انجام داد رییس جمهوری این کشور را متقاعد کرد تا جلوی واردات کالا از انگلیس گرفته شود و به جای آن از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود.

این استاد دانشگاه افزود: درصورتی که بپذیریم در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی هستیم باید سیاست های اقتصادی را نیز با این شرایط هماهنگ کنیم دراین صورت بسیاری از سیاست هایی که هم اکنون اجرا می شود اشتباه است.

نااطمینانی تأثیر نرخ ارز بر صادرات را از بین برد زهرا کریمی اقتصاددان نیز در خصوص سخنان رییس جمهوری درباره تأثیر نرخ ارز گفت: در نشستی که اقتصاددانان با رییس جمهوری داشتند، به نرخ 6 هزار تومان برای دلار رسیده بودند.

در واقع به اعتقاد اکثر اقتصاددانان نرخ دلار در پایان سال گذشته بر اساس نرخ تورم باید به 6 هزار تومان می رسید.

وی افزود: اگر نرخ ارز با نرخ تورم - که در 40 سال گذشته حدود 20 درصد بوده - تطابق پیدا نکند به معنای افزایش هزینه ها برای تولید داخل است.

وقتی نرخ ارز ثابت نگه داشته شود به دلیل اینکه در کشورهایی که شریک تجاری ما هستند چنین تورمی وجود ندارد، کالاهای خارجی برای مصرف کننده داخلی ارزان می شود و درنتیجه واردات به صرفه می شود.

وی توضیح داد: برهمین اساس از اواسط دولت احمدی نژاد تولیدکنندگان پوشاک و لوازم ورزشی به واردکننده تبدیل شدند چرا که ثابت نگه داشتن نرخ ارز قدرت رقابتی تولید را از بین می برد.

در فاصله سال های 86 تا 90 حدود 4 هزار بنگاه صنعتی با بیش از 10 نفر کارگر تعطیل شد.

این استاد دانشگاه مازندران درپاسخ به این پرسش که چرا با وجود رشد جهشی نرخ ارز، صادرات رونق پیدا نکرد گفت: با رشد نرخ ارز کشورهای همسایه برای خرید کالاهای ایرانی هجوم آوردند چرا که برای آنها بشدت ارزان شده بود، بنابراین رشد نرخ ارز در صادرات تأثیر داشته است چرا که اقتصاد قوانین خاص خود را دارد.

به گفته وی اما اینکه چرا صادرات بخش صنعتی ما رشد نداشت به چشم انداز مبهم و نااطمینانی اقتصاد مربوط می شود.

در واقع نااطمینانی تأثیر نرخ ارز بر صادرات را از بین برده است.

تولیدات صنعتی و کشاورزی ما به نهاده های وارداتی نیازمندند و به دلیل اینکه به آینده اطمینان ندارند بنابراین انگیزه ای برای تولید ندارند.

شروط تأثیر نرخ ارز بر صادرات پویا جبل عاملی اقتصاددان دیگری درباره سخنان رییس جمهوری معتقد است: از سوی اقتصاددانان توصیه هایی به رییس جمهوری شده بود که نرخ ارز را با تورم تعدیل کند.

چرا که اگر این اتفاق نیفتد به شوک ارزی منجر می شود.

این درحالی است که دقیقاً همین پیش بینی محقق شد و عدم تعدیل نرخ به یک شوک ختم شد.

درواقع تعدیل نکردن نرخ در 4 تا 5 سال اخیر یکی از دلایل اصلی شوک ارزی بود.

وی ادامه داد: درخصوص تأثیر نرخ ارز بر صادرات نیز باید گفت درصورتی که تعدیل نرخ ارز به صورت آرام و نه شوک آور انجام شود می تواند به رشد تولید و صادرات هم کمک کند چرا که رشد نرخ ارز تولید داخلی را توجیه پذیر می کند این درحالی است که هم اکنون با یک شوک ارزی مواجه شدیم که باعث بی ثباتی شده است.

به گفته وی بررسی رشد نرخ ارز در دوره های گذشته نشان می دهد که هرگاه از مرحله شوک عبور کردیم صادرات از رشد نرخ ارز تأثیر پذیرفته است اما درصورتی که تعدیل نرخ ارز ادامه پیدا نکند دوباره صادرات ضربه می خورد.

جبل عاملی تأکید کرد: در ابتدا برای تولید و صادرات باید انگیزه وجود داشته باشد وقتی نرخ ارز به جایی می رسد که تولید هیچ کالایی مقرون به صرفه نیست انگیزه ای باقی نمی ماند.

رشد تولید و صادرات برنامه ریزی می خواهد علی مزیکی اقتصاددان دراین باره اعتقاد دارد: اقتصاددانانی که می گویند اگر نرخ ارز افزایش یابد ایران گلستان می شود نگاهی سطحی به اقتصاد دارند.

به طور معمول کسانی که این نظر را دارند تنها ازمنظر کلان به اقتصاد می نگرند و اقتصاد خرد را لحاظ نمی کنند این درحالی است که پایه های اقتصاد خرد بسیار مهم تر از کلان است.

به گفته وی برای اینکه رشد نرخ ارز همانند کاری که کشور چین می کند به رشد صادرات بینجامد نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری هستیم.

بدین منظور بنگاه ها باید توان افزایش ظرفیت تولید را داشته باشند که این کار به سرمایه گذاری احتیاج دارد.

اما آیا ما برای رشد تولید و صادرات برنامه ریزی کردیم؟ وی ادامه داد: علاوه براین درخصوص تأثیر نرخ ارز بر تولید و صادرات مسائل زیادی دخیل و تأثیرگذار است که یکی از آنها انگیزه و اطمینان به آینده اقتصاد است.

درحالی که هم اکنون سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی انگیزه ای برای تولید ندارند چراکه نمی دانند در آینده چه اتفاقی رخ می دهد.

از سوی دیگر حتی با فرض این که رشد نرخ ارز موجب افزایش صادرات شود باید دید آیا این صادرات به نفع اقتصاد ملی است یا خیر؟ مزیکی با اشاره به این که بحث انحراف قیمت و زیرساخت ها مسائل را در ایران بغرنج می کند گفت: دولت به دلیل درآمدهای نفتی پول ملی را تقویت می کند و امروزه به دلیل اینکه توان آن را ندارد نرخ ارز افزایش یافته است، بنابراین ممکن است با تغییر شرایط دوباره به این کار اقدام کند.

این اقتصاددان در ادامه درباره سخنان رییس جمهوری خطاب به اقتصاددانان افزود: دولت مگر چقدر از خدمات اقتصاددانان استفاده کرده است که حال گرانی ارز را به گردن آنها می اندازد.

اقتصاددانان توصیه های دیگری هم کرده اند که به آنها توجه نشده است.

با این حال من هم معتقدم که اقتصاددانان ما به دلیل این که از خدمات آنها استفاده نمی شود اقتصاددان نیستند و باید برای اصلاحات، از خارج اقتصاددان وارد کنیم.

تأثیر کاهش نرخ ارز بر صادرات لطفعلی بخشی(نایب رییس انجمن اقتصاددانان ایران) فرمایشات اخیر ریاست جمهوری در مورد نظر نادرست اقتصاددانان در مورد افزایش سریع صادرات کشور در صورت افزایش نرخ ارز، در میان اقتصاددانان کشور با بهت و حیرت روبه رو شد.

در حقیقت هر اقتصاددانی بخوبی می داند که نرخ ارز یکی از چندین عامل اثر گذار بر صادرات است و افزایش نرخ ارز به تنهایی قادر به افزایش حجم صادرات نیست.

در زمینه صادرات و مراودات تجاری، قیمت کالا در بازار بین المللی تنها عامل برای تصمیم گیری نیست و افزایش صادرات پیش نیازهای بسیاری فراتر از نرخ ارز دارد که در صورت آماده نبودن آن پیش نیازها کاهش نرخ ارز کمک چندانی به افزایش صادرات نخواهد کرد.

کشورهای خریدارعلاوه بر کیفیت کالا و ارتباط آن با قیمت، موارد زیر را نیز در سیاست های مبادلاتی خود لحاظ می کند: رابطه سیاسی هر کشوری بخوبی می داند که خرید کالا از کشوری دیگر، موجب تقویت نظام اقتصادی و سیاسی آن کشور می شود.

به عبارت دیگر مبادلات کالا با کشورهای دوست توصیه می شود.

بنابراین اگر روابط حسنه ای با کشوری برقرار نباشد علاقه ای به گسترش مناسبات تجاری وجود نخواهد داشت.

تحریم ها در عرصه بین المللی آشکار ترین شیوه ابراز دشمنی (بدون جنگ) کشوری با کشور دیگر است و به زبان ساده به معنی محروم کردن آن کشور از امتیازات استفاده از بازار و کالاهای ساخت خود است.

کشور ما متأسفانه در عرصه بین المللی دوستان زیادی ندارد و تحریم ها و احتمال محروم شدن از چرخه دلار و عدم دسترسی به بازار امریکا موجب احتیاط بیشتر کشورها در معاملات با ایران شده است.

دلایل اقتصادی به دلیل عدم سرمایه گذاری کافی در صنایع کشور در سال های طولانی، تکنولوژی تولید در کشور در بسیاری زمینه ها آن چنان پیشرفته نیست.

در زمینه های معدودی مانند پتروشیمی و تولید فولاد سرمایه گذاری انجام شده و دارای تولید مناسبی هستیم.

در زمینه همین تولیدات نیز در دنیا بی رقیب نیستیم و در کوتاه مدت احتمال افزایش سریع بازار صادراتی آنها امکان پذیر نیست.

تداوم قوانین، مقررات و ثبات از جمله مواردی که کشورهای خریدار توجه زیادی برای انتخاب فروشنده کالاها دارند امکان تداوم تولید و عرضه و همچنین ثبات مقررات و قوانین کشورها در بلند مدت است.

به عبارتی کشورهای کم ثبات از نظر تولید و مقررات و قوانین، نمی توانند تأمین کننده مطمئنی برای اقلام مورد نیاز در کشورهای صنعتی باشند.

کشش تولید در مواردی کاهش نرخ ارز می تواند انگیزه صادرات کشور را افزایش دهد لیکن تولید بسیاری از کالاها در کشور ما تقریباً بی کشش است.

زیرا افزایش تولید نیارمند واردات مواد اولیه و قطعات است که متأسفانه کندی و پیچیدگی سیستم اداری مانع از آن است که بتوان مواد اولیه و قطعات آنها را سریعاً تأمین نمود و صادرات آن را افزایش داد.

امیدوارم با این تجربه تلخ، جناب رییس جمهور دایره مشاورین اقتصادی خود را گسترش دهند و از اقتصاددانان طیف های مختلف برای مشاوره و تصمیم گیری بهره گیرند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت سرپوش، تاریخ انتشار: 23آبان1397 ، کدخبر: 970805830: www.

sarpoosh.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصاددان - نرخ ارز - رییس جمهوری - صادرات - صورت - تولید - جمهوری - قیمت - آزاد - دولت - تورم - قیمت ارز - نرخ تورم - قدرت خرید مردم - مصنوعی - کتاب - دلار - گلستان - امور اقتصادی - صادرات کالا - ایران - حسن روحانی - کاهش - اقتصادی - پول ملی - مدیران - زمستان - انگیزه - روحانی

آخرین اخبار سرویس:
آزادراه قزوین-کرج پرترافیک ترین جاده

واکنش بانک مرکزی به ادعای عسگر اولادی: این فرد سالیان طولانی از محل منابع و امکانات کشور، فعالیت تجاری دارد / او تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود ارائه نکرده / برخی آقایان تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت کنند؛ صرفاً منافع شخصی و گروهی خود را می بینند

شرکت ملی نفت و متقاضی خرید نفت از بورس به توافق نرسیدند

دعوت به همکاری شرکت تعاونی بهره برداری انتقال توان جنوب

‏8.14 درصد از منابع کشور در حوزه سلامت هزینه می شود

شاخص بورس 550 واحد رشد کرد

معاون وزیر راه و شهرسازی به فارس خبر داد افتتاح خط آهن قزوین-رشت در اسفند / مسافران نوروزی با قطار به رشت می روند

واکنش بانک مرکزی به سخنان عسگراولادی/صادر کنندگان صادق باشند

کدام رنگ رخساره؟

مشارکت با بخش خصوصی سرلوحه اقدامات شرکت عمران شهر های جدید

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در ایزی تاکسی در تهران

پنج محور اصلی مشکلات فعالان بخش خصوصی

بانکی ها بازار سهام را در دست گرفتند

3 درصد جمعیت کشور از سفره وزارت بهداشت نان می خورند

باورهایی که خرافه هستند

بیش از 607 هزار قطعه جوجه ریزی در شهرستان ری انجام شد

مرکز ارزیابی تندرستی در کاشمر افتتاح شد

توزیع برق مرکزی 1500 میلیارد ریال از مشترکان مطالبه دارد

روحانی: در سال آینده قیمت ها با تخصیص ارز در داخل کشور کنترل می شود

منش میرمحمدصادقی در حوزه مسائل کارآفرینی الگو قرار گیرد

سرمایه گذاران از قوانین مربوط به پیمان سپاری ارزی متضرر می شوند

کارآفرینان برای بهبود فضای کسب و کار یاری رسان باشند

سرمایه گذاران از قوانین مربوط به پیمان سپاری ارزی متضرر می شوند

توزیع برق مرکزی 1500 میلیارد ریال از مشترکان مطالبه دارد

کالاهای اساسی شب عید تامین است

رشد 16.4 درصدی پرداخت تسهیلات به بخش های اقتصادی در 10 ماه

سهم آبزیان در سبد خانوار ایرانی افزایش یابد

یک اختلاف نظر تازه: چند درصد واگذار شود؟

ورود 5 میلیون گردشگر خارجی به کشور طی سال گذشته

واکنش تند بانک مرکزی به عسگراولادی

مونسان: احداث مکان های اقامتی عامل توسعه گردشگری است

استخدام مهندس شیمی(جهت محتوی گذاری در سایت مرتبط)-تهران

افزایش خروج دام غیرمجاز از خراسان شمالی

با حضور معاون وزیر نیرو انجام شد افتتاح 3 طرح آبرسانی در سیرجان

سهم آبزیان در سبد خانوار ایرانی افزایش یابد

نقدینگی نقشی در نوسانات اخیر بازار ارز ندارد/کاهش بدهی بانکها

پاسخ تند بانک مرکزی به ادعای عسگراولادی

پاسخ تند بانک مرکزی به ادعای عسگراولادی

کاهش حدود 2 درصدی نرخ بیکاری در تابستان 97 در شهرستان بیرجند

ساقه های طلایی

2،5میلیارددلار، گردش مالی تجهیزات پزشکی درکشور

بخش خصوصی باید میدان دار برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور باشد

مشکلات عدم ادغام اتحادیه موسسات قرآنی در چهارمحال و بختیاری

قیمت سوخت تحویلی به پتروشیمی ها افزایش می یابد

بخش خصوصی باید میدان دار برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور باشد

رشد 16.4 درصدی پرداخت تسهیلات به بخش های اقتصادی در 10 ماه

بیش از 607 هزار قطعه جوجه ریزی در شهرستان ری انجام شد

کالاهای اساسی شب عید تامین است

گردش مالی 2،5 میلیارد دلاری تجهیزات پزشکی در کشور

استخدام مدیریت منابع انسانی در یک شرکت معتبر تولیدی- بازرگانی

استخدام کارشناس ارشد مالی،کارشناس حسابداری صنعتی

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی -بازرگانی

5 میلیون نفر یارانه بگیر جدید از کجا اضافه شد؟/لزوم شفاف سازی دولت در تعداد یارانه بگیران

کاهش قیمت مرغ در بازار

جزییات برگزاری نمایشگاه های بهاره و فروش ویژه اصناف برای شب عید

15 پروژه ویژه اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت در سال 98 اعلام شد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ،کارشناس تبلیغات در تهران

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/11/29

مردم نگران پوشاک ایام عید نباشند

چرا پراید 47 میلیون تومان شد؟

استخدام کارشناس امور بازرگانی،کارشناس فروش در تهران

استخدام منشی تمام وقت خانم در محدوده مرزدارانِ تهران

حمایت ویژه بانک ملی ایران از تولید کنندگان کالاهای استراتژیک

سکه طرح جدید امروز 29 بهمن 97 به 4 میلیون و 440 هزار تومان رسید

​​​​​​​ سودسازی دو برابری برای اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان در سال مالی 97

استخدام منشی خانم جهت پیک موتوری در تهران

خودکفایی خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) از تسهیلات بانک کشاورزی

استخدام مسئول دفتر مسلط به تایپ انگلیسی در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/29

امضای قرارداد 4000 میلیارد ریالی بین بانک صنعت و معدن و سایپا

پای نمایشگاه های بهاره به بازار شب عید باز شد

رمز یکبار مصرف از اول سال آینده در بانک صادرات عملیاتی خواهد شد

راز گران شدن دوباره سکه و طلا چیست؟

وزیر صنعت نسبت به افزایش قیمت خودروهای داخلی رسیدگی عاجل کند

عرضه کالاهای اساسی با قیمت مصوب در نمایشگاه بهاره

وضعیت بازار آپارتمان های نقلی

افتتاح 52 طرح میراث فرهنگی در فارس

جزییات فروش فوری محصولات سایپا از فردا

غفلت از صادرات با ارزش افزوده بالا

تعداد وام های ساخت مسکن 20 درصد کاهش یافت

اعلام استان های پیشتاز اهدای خون

عملکرد قابل قبول بانک شهر در نمایشگاه های کتاب استانی

استخدام گریل کار حرفه ای جهت یک رستوران در تهران

کاهش قیمت مرغ در بازار

استخدام کارگر مکانیک ماهر و نیمه ماهر و باطری ساز در تهران

استخدام منشی خانم مسلط به OFFICE در محدوده سعادت آبادِ تهران

وزارت صنعت مسئول توزیع گوشت تنظیم بازاری شد

شرکت ملی نفت و متقاضی خرید نفت از بورس به توافق نرسیدند

2 کشته حاصل برخورد پژو با موتورسیکلت

کاهش قیمت مرغ در بازار/ ارزانی بیشتر به شرط کاهش هزینه ها

مجوز استخدام 30 هزار نفر در وزارت بهداشت آماده است

عضو هیأت مدیره انجمن موتورسیکلت: اسقاط موتورسیکلت یک سال به تعویق افتاد/توقف 6 ماهه تولید

توزیع برق مرکزی 1500 میلیارد ریال از مشترکان مطالبه دارد

رگبار باران و رعد برق هرمزگان را فرا می گیرد

تحلیل و فهم سیاسی عموم جامعه از بینش برخی خواص، عمیق تر است

مشارکت با بخش خصوصی سرلوحه اقدامات شرکت عمران شهرهای جدید

کالاهای دارای قیمت مصوب، افزایش قیمت نخواهند داشت/ نمایشگاه های بهاره در نیمه دوم اسفند برگزار می شوند

دلار در 29 بهمن چقدر قیمت خورد؟/ پوند از 16هزار تومان گذشت

معضلی به نام کارت های بازرگانی یک بار مصرف

تفاوت کارمزد تسهیلات قرض الحسنه با سود تسهیلات بانکی

چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد؟

چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد؟