مطالب مرتبط:
اجرای طرح ایران مهارت از مهر امسال در سراسر کشور/سربازی فارغ التحصیلان آسان می شود
حذف سربازی فارغ التحصیلان رشته حقوق در طرح مجلس
اجرای طرح «سرباز مهارت» برای فارغ التحصیلان دانشگاهی
حذف سربازی فارغ التحصیلان رشته حقوق در طرح مجلس
اجرای طرح «صدف» با هدف توانمندسازی شغلی دانشجویان و فارغ التحصیلان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 09:102018-11-18اقتصادي

حذف کاغذبازی اداری و به کارگیری فارغ التحصیلان خلاق شرط اجرای طرح های کارآفرینی


طرح های نوآورانه فارغ التحصیلان دانشگاهی زمانی می تواند اشتغال زایی ایجاد کند که دستگاه ها موانع کاغذبازی اداری را بردارند و دانشگاه ها نیز فارغ التحصیلانی خلاق را به جامعه تحویل دهد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این روزها فارغ التحصیلان پس از اتمام تحصیل خود سرگردان هستند و نمی دانند برای شغل به کجا مراجعه کنند.

اگر هم به جایی مرتبط با شغلشان مراجعه کنند، جای خالی برای آن ها وجود ندارد.

این امر نشان می دهد که فارغ التحصیلان در هنگام تحصیل هیچ مهارتی را فرا نمی گیرند که خود بتوانند برای جامعه و همسالان خود شغلی ایجاد کنند.

در برخی موارد نیز فارغ التحصیلان ایده دارند اما امکانات و تسهیلات ندارند که در این راستا ارگان های مرتبط با این حوزه باید اقداماتی برای رشد و شکوفایی این افراد انجام دهند.

برخی دستگاه ها نیز برای ارائه خدمات و تسهیلات چنان شرایط دشواری را پیش پای نوآوران قرار می دهند که در بسیاری موارد آنان از فعالیت خود منصرف شده و حتی از کشور خارج می شوند تا در کشورهای دیگر بتوانند به موفقیت های بیشتری برسند و از این طریق دانش خود را بیهوده به حال خود رها نکنند.

کافه کارآفرینی روزنه ای برای اشتغال فارغ التحصیلان موسی بی باک مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان درباره علت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و راهکار ایجاد اشتغال برای آن ها در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: دانشگاه ها باید رشته هایی را در دانشگاه ها تدریس کنند که مورد نیاز بازار کارمان باشد در حالی که هم اکنون بسیاری از رشته ها اشباع شده است.

بی باک افزود: اگر چه دانشجویان هزینه ها و زمان فراوانی صرف می کنند اما بازار کاری برای آن رشته وجود ندارد و در بازار کاربردی نیستند، در حالی که دانشگاه ها باید با توجه به نیازهای بازار کار دانشجو تربیت کنند.

وی یادآور شد: در بسیاری از موارد هنگامی که دانشجویان فارغ التحصیل می شوند، هیچ مهارتی ندارد و کارفرمایان نیز به دنبال افراد با تجربه و با بهره وری بالا هستند.

بنابراین نیاز است که دانشگاه ها با صنعت و سایر مراکز زیربط با بازار کسب و کار و کارآفرینی همکاری کنند و با تعامل بتوانند دانشجویان را کارآفرین تربیت کنند.

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان خاطرنشان کرد: برای نخستین مرحله کافه کارآفرینی در استان گلستان افتتاح شد.

جز نخستین استان هایی هستیم که در آن دانشجویان و افراد سرمایه گذار در زمینه کارآفرینی ایده های خود را در آنجا ارائه می کنند.

وی گفت: در کافه کارآفرینی، به بخش های ادرای پیشنهاد شد تا بوروکراسی اداری را حذف کنند که از این طریق فارغ التحصیلان پس از اتمام تحصیل با ایجاد واحدهای کارآفرینی بتوانند موجب رونق کسب و کار شوند.

اقدامات لازم برای ایجاد توازن میان خروجی دانشگاه ها و بازار کار دکتر محمدشریف شریف زاده مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی کرگان، در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به افزایش گسترش آموزش عالی، توازن میان عرضه و تقاضا در نیروی کار برهم خورده و در واقع خروجی دانشگاه ها بیشتر از تعداد افراد مورد نیاز در بازار کار است که باید در این زمینه برخی اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را انجام دهیم تا بتوان توازن را برقرار کرد.

شریف زاده افزود: باید عرضه و تقاضای تحصیلات دانشگاهی و نیروی انسانی برقرار شود که در در این راستا نیاز به ساماندهی بازار کار داریم و متولیان امر اقدامات لازم را انجام دهند.

وی تصریح کرد: دانشگاه های مختلف هنگام تربیت نیرو علاوه بر بحث کمی، به بخش کیفی توجه نکردند.

نقش جامعه و خانواده ها در بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی کرگان خاطرنشان کرد: خود جامعه و خانواده ها نیز در بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی موثر هستند، چون برخی دانشجویان در رشته ای بدون در نظر گرفتن الزامات بازار کار اقدام به تحصیل می کنند که موجب بیکاری فارغ التحصیلان می شود.

در این رستا باید خانواده ها و ارگان های دست اندرکار با همدیگر راهبردی را انجام دهند تا در بازار کار به توازنی بلند مدت برسیم.

این مسئول افزود: امیدواریم در استان های مختلف ارگان های مختلف از جمله در استانداری نهادی تشکیل شود تا به راهبرد اساسی در بازار کار و اشتغال هم چنین اجرایی شدن طرح های کارآفرینی برسیم.

در این زمینه اقدامات موثر انجام شده که از جمله آن تشکیل شورای مهارت که این اقدامات به ساماندهی اشتغال کمک می کند.

فعالیت های جهاد دانشگاهی در زمینه کارآفرینی دانشجویان رضا ثقفی رییس جهاد دانشگاهی استان گلستان در گفت وگو با ایسنا، درباره فعالیت های این نهاد در زمینه اشتغال، گفت: جهاد دانشگاهی با توجه به اهمیت مسأله اشتغال دانش آموختگان و دانشجویان، از اواخر دهه هفتاد توجه ویژه ای به این مسأله داشته و بر اساس این نگرش، زیرساخت های لازم را فراهم کرد.

ثقفی افزود: تأسیس و راه اندازی سازمان همیاران اشتغال دانش آموختگان که البته در سال های اخیر به نام سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان تغییر نام داد، موجب شد تا به مباحث مرتبط با کسب و کار، اشتغال و کارآفرینی در این سازمان به طور تخصصی پرداخته شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در همان سال های ابتدایی، برگزاری دوره تربیت مربی و مدرس کارآفرینی بود که به صورت میان مدت و در فضایی عملیاتی، مدرسان و خبرگان امر را به جامعه عرضه کرد.

رییس جهاد دانشگاهی استان گلستان یادآور شد: در پی فعالیت های جهاد دانشگاهی، دانشگاه ها به این موضوع توجه کردند و رشته های مرتبط را جذب کردند که می توان گفت جهاد دانشگاهی از پیشروان این حوزه بود.

علاوه بر آن اطلاع رسانی عمومی در زمینه اجرا و مباحث اصلی کسب و کار، در نظر گرفتن نکات فنی و کلیدی ایده ها، طرح های کسب و کار را از طریق هفته نامه بازار کار توسط جهاد دانشگاهی به جامعه عرضه کرد.

هم چنین طرح ها و قراردادهای تأثیرگذاری تحت عنوان طرح های تیپ منعقد شد و اطلاعات فنی و اقتصادی اولیه را به شکل منظم و هدفمند جمع آوری و تدوین کرد.

وی خاطرنشان کرد: شعب استانی سازمان های مربوط با جهاد دانشگاهی نیز در واحدهای این مرکز در سراسر کشور از سیاستگذاری های این مرکز پیروی می کند.

بر اساس شرایط بومی هر استان به مزیت های منطقه خود توجه خاص دارند.

پژوهش های جهاد دانشگاهی عمدتاً مبتنی بر نیاز جامعه و ایجاد دانش فنی حاصل از پژوهش ها بوده که زمینه ایجاد یک کسب و کار و نیز بکارگیری دانش آموختگان و افراد ماهر را فراهم می کند.

وی تصریح کرد: توجه ویژه حوزه های آموزشی این نهاد بر ایجاد مهارت و آموزش مهارت محور است که زمینه ساز ارتقاء مهارتی دانش آموختگان را جهت ورود به کسب و کارهای متنوع را فراهم می آورد.

آنچه در این مجال باید به آن توجه کرد، اشتغال و کارآفرینی حلقه ای مجزا و جزیره ای غیرمرتبط با سایر حوزه ها نیست.

تأثیرات تورم بر ایجاد اشتغال و کارآفرینی ثقفی گفت: هنگامی که تورم متلاطم باشد، سیاست های گمرکی و تعرفه ورود کالا و مواد اولیه نیز ثابت نخواهد بود.

در حالی که ارزش ریال دچار تغییرات لحظه ای باشد، سیاست های خارجی متغیر شامل تحریم و یا توجه بیش از حد به خارج از کشور به خصوص در حوزه اقتصادی حکم فرما باشد، سود ناشی از تسهیلات بانکی به مشاغل و کارگاه ها زیاد باشد، قوانین بیمه و مالیات برای تولیدکنندگان بدون هیچگونه گذشتی اعمال شود و در عین حال با همه این شرایط بگوییم، کارآفرینی در کشور رشد کند و از کارآفرینان حمایت شود و اشتغال روزافزون داشته باشیم، با تأسیس سازمان ها در مجموعه دولتی و دفاتر دانشگاه ها مسأله کارآفرینی را برطرف خواهیم کرد، در واقع این شرایط نمی تواند زمینه اشتغال را فراهم کند.

رییس جهاد دانشگاهی گلستان افزود: قطعاً این مسیر و سیاستگذاری تک بعدی چاره کار نیست، بلکه باری بر بار هزینه های دولتی و دانشگاهی کشور خواهد افزود.

راهکار رفع مشکلات کارآفرینی در سطح ملی ثقفی تصریح کرد: هنگامی که حلقه های قوانین گمرکی، بیمه، مالیات، تسهیلات بانکی، سیاست های خارجی، ارزش پول ملی و شفافیت اطلاعات از قوانین و نیاز بازار منطقه در جهت حمایت از کارآفرینی تنظیم شوند، آموزش های دانشگاهی نیز می توانند با جهت دهی به سمت نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی، دانش آموختگانی به کشور عرضه می کنند که به معنی واقعی کلمه کارآفرین بوده و مشکلی به نام اشتغال نخواهند داشت و خود می توانند با ایجاد فرصت های شغلی برای دیگران چرخه رونق اقتصادی را به حرکت درآورند.

مشکلات و موانع کارآفرینی و راه کار موثر در رفع آن ابراهیم شهبازی ، مدیر مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی استان گلستان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که در عصر حاضر سازمان ها به صورت فزاینده ای با محیط های پویا و در حال تغییر مواجه هستند، از این رو به منظور بقا و پویایی خود مجبورند که خود را با تغییرات محیطی سازگار سازند، گفت: کارآفرینی مستلزم همگام شدن با تحولات پویا است که در این راستا صاحب نظران حوزه کارآفرینی به این نتیجه رسیدند که نظام آموزشی، خصوصاً در کشورهای در حال توسعه، متفاوت از بازار و صنعت است.

شهبازی افزود: در ایران برای کاهش بیکاری، فارغ التحصیلان پس از خارج شدن از دانشگاه هم چنین ارتباط گرفتن صنعت و دانشگاه، ساختارهای همانندی با عناوین متفاوت هم چون مراکز رشد، مراکز کار آفرینی، پارک های علم و فناوری هم چنین دانشگاه های علمی کاربردی و مراکز فنی و حرفه ای و مهارتی ایجاد شد تا فاصله میان صنعت و دانشگاه کاهش پیدا کند اما با این حال هنوز هم این فاصله دیده می شود.

موانع کارآفرینی در ایران مدیر مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی استان گلستان به موانع کارآفرینی اشاره کرد و گفت: از جمله مهم ترین موانع کارآفرینی شامل سازمانی، فردی و رفتاری و محیطی است که در جامعه ایران روحیه کارآفرینی در مقایسه با کشورهای دیگر همسایه مان به لحاظ رفتاری بسیار اندک است.

از نظر سازمانی هم ساختارهایی آموزشی و ساختاری در کسب و کار موانعی ایجاد می کنند.

وی تصریح کرد: ایران در سهولت کسب و کار رتبه 124 را دارد، در حالی که کشورهای همسایه ایران مانند آذربایجان این رتبه 65 و ترکیه 69 است هم چنین این رتبه برای کره جنوبی، به عنوان یک کشور در حال توسعه 5 است.

در ایران حدود 110 روز زمان نیاز است تا یک ایده کسب و کار از ادارات مربوطه مجوز دریافت کند که این موارد نشان از موانع گسترده سازمانی و ساختاری کارآفرینی است.

شهبازی یادآور شد: افرادی در کشور مجری مباحث کارآفرینی هستند که خود در حقیقت متخصص نظری و پشت میزنشین کارآفرینی بوده که یا تئوری هایی در زمینه کارآفرینی را گذراندند و یا کارمند و رییسی هستند که مسئولیتشان به اصطلاح، کارآفرینی است، در حالی که کارآفرین های اصلی در کارخانه ها و شرکت ها هستند و با ادارت سروکار ندارند.

وی افزود: کارآفرین اصلی کسی است که شرکتی احداث و برای چندین نفر اشتغال ایجاد می کند.

این مسأله در سطح علمی ترش نیز مشاهده می شود، به گونه ای که نظریه پردازان بزرگ کارآفرینی نیز بعضاً آنگونه که باید با صنعت و بازار عجین نیستند.

مدیر مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی استان گلستان گفت: در کشور تخصیص اعتبار متأسفانه در ادارات به عنوان کارآفرینی و ایجاد اشتغال محسوب می شود.

وی تصریح کرد: اگر بودجه ای که برای کارآفرینی اختصاص می یابد را در اختیار بیکاران قرار می دهند باید در این راستا زنجیره تأمین آن نیز در نظر گرفته شود.

زنجیره تأمین شامل نیازسنجی، استعدادیابی، آموزش، اشتغال، مشتری شناسی و در نهایت بازاریابی و نیز چگونگی ارتباط صحیح میان این عوامل است.

نقش جهاد دانشگاهی در حوزه نوآوری و کسب و کار شهبازی گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی که سردمدار رابطه میان صنعت و دانشگاه است، از همان اول به این مسأله ورود پیدا کرده است تا برخی مشکلات این حوزه را برطرف کند.

با این حال علی رغم تلاش هایی که انجام شده، در عمل اتفاق خاصی را شاهد نیستیم، چون همچنان همان سیستم آموزشی با فارغ التحصیلان پر از تئوری در ذهن و بدون مهارت و فن از دانشگاه خارج می شوند و در نتیجه با معضل شغل مواجه خواهند شد و به تبع آن بازار و صنعتی جدا با مراکز دانشگاهی خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی، در کنار بخش های متنوع که کاملاً دانش و صنعت را هم زمان در خود جای داده، مرکز نوآوری و شکوفایی، زیر نظر سازمان تجاری سازی این نهاد قرار دارد.

دانشجویانی که ایده کسب و کار دارند و این ایده ها قابلیت تجاری سازی شدند را پس از بررسی در شورای پذیرش تصویب کرده و دانشجو بعد از چند ماه استفاده از امکانات جهاد دانشگاهی، در نهایت می تواند ایده خود را وارد بازار کند.

الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی مدیر مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی با اشاره به این که یکی از کارهای موفق جهاد دانشگاهی در حوزه کارآفرینی، عملیاتی سازی طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی است که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هشت استان به صورت پایلوت از سال 96 در حال انجام است، گفت: جهاد دانشگاهی استان گلستان نیز مذاکرات گسترده ای با مسئولان این امر در سطح مدیران کل استانی و معاونان کشوری آغاز کرده که بتواند این طرح را در استان گلستان به مرحله اجرا در بیاورد و در این راستا همکاری های مناسبی از دستگاه های اجرایی مربوط در داخل استان شاهد هستیم.

خبرنگار: زهرا اشکیود انتهای پیام
کلید واژه ها: فارغ التحصیلان - فارغ التحصیل - کارآفرین - کارآفرینی - تحصیل - دانشگاه - فارغ التحصیلان دانشگاهی - دانشجویان - بازار کار - دانشجو - اشتغال - بازار - رفاه اجتماعی - استان گلستان - گلستان - استان - اجتماعی - تسهیلات - نخستین - رشته - سرمایه گذار - توسعه - جامعه - تربیت - اداری - کارفرمایان - اداره - هایی - خلاق - کافه

آخرین اخبار سرویس:
دژپسند: برنامه بانک ها برای فروش اموال مازاد پاسخگوی نیاز دولت نبود

رشد 19 درصدی زکات در خوزستان/ 20 میلیارد تومان زکات جمع آوری شد

300 شرکت در بخش نانو در کشور فعال هستند

نقدی بر انتخاب برترین های روابط عمومی بیمه/ انتخاب عادلانه برترین ها ...؟!

اجلاس معرفی فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران

وزیر اقتصاد: هفته آینده تکلیف تعهدات ارزی واردات مشخص می شود

سازمان ملل: ساحهٔ کشت کوکنار در افغانستان 20 درصد کاهش یافته است

فاصله دو میلیونیِ مزدبگیران کشور با حداقل های معیشت

معامله 20 هزار تن گندم خوراکی در بورس کالا

امسال مردم چقدر مالیات ارزش افزوده دادند؟

هفته آینده تکلیف تعهدات ارزی واردات مشخص می شود

معاون وزیر کشور: فرایندهایی که درست کرده ایم معطل کننده و فسادزا هستند

خواب نهنگ ها؛ عکس روز نشنال جئوگرافیک

هند بازدید از تاج محل را محدود می کند

وزیر کشور: دستگاه های مسئول درمورد بودجه 98 به مردم گزارش دهند

شهرداری تهران امسال 4 تا 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهد داشت

500 گلدان بذر بومی درجنگلهای کهگیلویه و بویراحمد کشت شد

ارمنستان خواستار افزایش واردات گاز ایران است

نورسیده های جذاب؛ 10 سریال جدید و دیدنی سال 2018 که باید حتماً دید [قسمت دوم]

ادامه کارعاملین غیر مجاز و متخلف توزیع کننده طرح حمایت غذایی متوقف خواهد شد

ترامپ: دنیا به جز آمریکا در حال انفجار است

تغییر سیاست در صادرات مواد اولیه

فهرست اعضای هیئت مدیره ایران خودرو

پیش فروش جک S5 به مناسبت شب یلدا

معاملات پرحجم فرابورس ایران در میانه هفته کاری

علت عرضه خودرو با نرخ پنج درصد زیر قیمت بازار به روایت وزیر صنعت

جزییات محاکمه پنج اخلالگر بازار ارز

صادرات 17قلم مواد غذایی از اول دی ممنوع شد

تصمیم جدید یارانه ای دولت

مظنه آپارتمان های 5 ساله تهران +جدول

عدالت، واژه سال 2018 شد

تعیین تکلیف تعهدات ارزی وارد کنندگان طی هفته آینده

ثروتمندان 11 برابر فقرا یارانه پنهان دریافت می کنند

ممنوعیت صادرات 17 قلم مواد غذایی از اول دی +سند

کشف 2.6 میلیون موادمحترقه پرخطر در تهران

رحمانی فضلی: دستگاه های مسئول در مورد بودجه 98 به مردم گزارش دهند

گزارش دستگاه های مسؤول به مردم درباره بودجه 98

اجلاس معرفی فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران

بهره برداری از پروژه های شرکت اتوبوسرانی اصفهان

مردم گرانفروشی شب یلدا را به 135 گزارش دهند

افزایش ارزش معاملات فرابورس ایران

افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می کند

مدیر کل شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان اصفهان اعلام کرد: میزان مطالبات کمتر از یک درصد در اصفهان

برنامه بانک ها برای فروش اموال مازاد پاسخگوی نیاز دولت نبود

ایمیدرو، مسئول یک چهارم ارزش بازار سرمایه

ارزان ترین و سریع ترین راه برای توسعه کشور، گردشگری است

استخدام حسابدار خانم از شهریار یا اندیشه تهران

خسارت 100 میلیارد تومانی سانچی به صنعت بیمه

امسال مردم چقدر مالیات ارزش افزوده دادند؟

عملیات آبرسانی به مسکن مهر طبس مسینا به اتمام رسید

امکان جذب 70 هزار میلیارد تومان سرمایه در پایتخت وجود دارد

آسفالت گرم محور گردشگری خالد نبی در کلاله در دستور کار قرار گرفت

افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می کند

معامله 20 هزار تن گندم خوراکی در بورس کالا

ایالات متحده ⁩قصد توقف پروازهای بین المللی ایران را دارد

دورنمای بازار نفت در سال 2019

تعزیرات قیمت آجیل را شکست

شهردار تهران خبرداد تعریف 10 پروژه خاص در شهر تهران

مدیرکل کمیته امداد خوزستان خبرداد رشد 19 درصدی زکات در خوزستان/ 20 میلیارد تومان زکات جمع آوری شد

جرائم اقساط معوق وام مسکن مددجویان بخشیده می شود

ایران در حلقه ترانزیتی جهان،جایگاهی پایدار و ثابت دارد

بیش از 430 میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان و اقشار آسیب پذیر فارس پرداخت شد

250 پروژه در حوزه اشتغال با 7 میلیارد تومان تسهیلات در سال جاری خدمات بسیج سازندگی فارس است

اختصاص 62 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال و تولید به شهرستان رودسر

صادرات 17قلم مواد غذایی از اول دی ممنوع شد

تغییر سیاست های مالیاتی در صادرات مواد اولیه

اموال متقلب فراری اکتشاف نفت مصادره شد

کسری بودجه چهار هزار میلیارد تومانی شهرداری در سال جاری

دریافت وام یک میلیارد دلاری پاکستان از عربستان

جایزه 3 میلیون دلاری برای مخترع خنک کننده جهانی

کمک ملیارد دالر عربستان به پاکستان

ساخت راکت جدید روسی با موتور صادراتی به امریکا

ممنوعیت صادرات ماشین آلات و تجهیزات خط تولید+ سند

نگاهی به مزدا 3 نسخه 2019، زیباتر و مجهزتر از همیشه

وزیر امور اقتصاد و دارایی خبرداد: هفته آینده تکلیف تعهدات ارزی واردات مشخص می شود

محکومیت 303 میلیارد ریالی قاچاقچیان در کردستان

300 شرکت در بخش نانو در کشور فعال است

ایران در حلقه ترانزیتی جهان،جایگاهی پایدار و ثابت دارد

کانون کارشناسان رسمی دادگستری مجمعی از افراد متخصص است

قیمت برخی خودروهای داخل کاهش یافت+جدول

شستن دست ها در این زمان ها واجب است

ممنوعیت صادرات 17 قلم مواد غذایی از اول دی ماه

افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبرداد تعهد وزارت جهاد برای عرضه مرغ به قیمت 10 هزار و 800 تومان

500 گلدان بذر بومی درجنگلهای کهگیلویه و بویراحمد کشت شد

امکان بازیابی رمز کارت سوخت

قائم مقام بانک مرکزی: دلار را رام کردیم

برنامه بانک ها برای فروش اموال مازاد پاسخگوی نیاز دولت نبود

معرفی 40 پروژه در اجلاس فرصت های سرمایه گذاری/ واگذاری تجهیز و بهره برداری از خط6 مترو به بخش خصوصی

شهرداری باید دست خود را به سوی بخش خصوصی دراز کند/ شهرداری به همان آفت دولت دچار است

اتصال فرحزاد به امامزاده داوود به کمک بخش خصوصی/ آثار تاریخی تهران کمتر دیده شده است/ حدود سه هزار اتوبوس شهری نیاز داریم

امضای چهار تفاهم نامه همکاری

فروش ویژه میوه در بازارچه های شهرداری رشت به مناسبت شب یلدا

مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان عنوان کرد محکومیت 303 میلیارد ریالی قاچاقچیان در کردستان

استخدام منشی،مهندس فروش در شرکت نوژان سیال البرز

استخدام فروشنده تلفنی در شرکت پخش پگاه در تهران

استخدام کارشناس فروش،بازرگانی،مسئول دفتر،مدیرتولید/کرج

استخدام منشی خانم آشنا به امور دفتری جهت موسسه معتبر در تهران

برنامه بانک ها برای فروش اموال مازاد پاسخگوی نیاز دولت نبود

قاسمی: سازوکار مالی اروپا شامل همه کالاها می شود

حذف کاغذبازی اداری و به کارگیری فارغ التحصیلان خلاق شرط اجرای طرح های کارآفرینی

حذف کاغذبازی اداری و به کارگیری فارغ التحصیلان خلاق شرط اجرای طرح های کارآفرینی