مطالب مرتبط:
امسال 308 نفر در تصادفات جاده ای گیلان جان باخته اند
افزایش تصادفات منجر به فوت در جاده های البرز
انتقاد آیت الله سبحانی از تصادفات زیاد جاده ای
انتقاد آیت الله سبحانی از تصادفات زیاد جاده ای: مسئولان کاری کنند
انتقاد یک مرجع تقلید از تصادفات زیاد جاده ای در ایران؛ مسئولان کاری کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 08:562018-11-18اقتصادي

تراژدی غمبار تصادفات جاده ای


ایرنا- تراژدی غمناک تصادفات جاده ای پایانی ندارد و جان باختن افراد بسیاری از هم وطنان در این صحنه ها روند روبه رشدی داشته است.

با افزایش این حوادث، - متولیان امر باید با اندیشیدن تمهیدات عملی و برنامه ریزی های اصولی از پیامدهای زیانبار آن جلوگیری کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا، تصادفات جاده ای در کشور از عمده ترین دلیل های صدمه های جانی محسوب می شوند.

به طوری که آمارهای ارایه شده در 1396 خورشیدی نشان می دهد که 16 هزار و 201تن در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده اند.

این در حالی است که در دنیا به ازای هر 10 هزار خودرو حدود 9 تن کشته می شوند، اما در ایران به ازای این تعداد خودرو، 37 تن کشته می شوند و این آمار بر ضرورت اصلاح راه های کشور و بالابردن سطح ایمنی خودروها تاکید دارد.

عوامل مؤثری در بروز حوادث جاده ای دخالت دارند که در سه عنوان کلی به راه، عامل طبیعی، وسیله نقلیه و عامل انسانی تقسیم می شوند و هر کدام از این عوامل زیربخش های گوناگونی را در برمی گیرند.

با توجه به داده های سازمان جهانی بهداشت، مرگ های جاده ای در حدود 25 درصد کل مرگ های ناشی از جراحت ها را شامل می شود.

یکی از مهمترین آمارها در تصادف ها و آسیب ها از نقش 70 تا 90 درصدی عوامل انسانی در تمامی تصادف ها حکایت دارند.

سوانح جاده ای یک پدیده اجتماعی به شمار می رود که نیازمند شناسایی ابعاد زیربنایی تر آن از قبیل مسایل فرهنگی، روانی، جامعه شناختی، تبلیغاتی، قضایی و پزشکی است و همچنین لزوم بررسی نقش و جایگاه پلیس در کنار نارسایی های ناشی از فناوری از جمله کیفیت راه ها و خیابان ها، کیفیت ساخت خودروها و .

را نشان می دهد.

به طور قطع آمار معلولان و مصدومان ناشی از حوادث رانندگی و جاده ای 10 تا 15 برابر میزان تلفات ناشی از آن است که عواقب جبران ناپذیر آن بی سرپرستی، مشکل های روحی و روانی، هزینه های هنگفت درمانی و نیز مسایل جزایی و قضایی محسوب می شوند.

در ادامه گفت وگوی ایرنا با سرهنگ عین اله جهانی معاون اجتماعی، فرهنگ و ترافیک راهور ناجا و فرشاد اسکندری رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان ری را از نظر می گذرانیم.

** سهل انگاری در رانندگی عامل اصلی حوادث جاده ای عین الله جهانی با اشاره به این موضوع که برخی از سهل انگاری ها در رانندگی به حوادث جاده ای منجر می شود، گفت: خواب یکی از علت های اصلی حوادث رانندگی محسوب می شود، از این رو باید رانندگان در هنگام خستگی و خواب آلودگی از رانندگی پرهیز کنند زیرا بی توجهی به این مهم برای سرنشینان و عابران پیاده فاجعه آفرین است و اگر راننده، خود را به کشتن ندهد، به طور قطع سرنشینان و عابران پیاده را به کام مرگ می کشاند.

معاون اجتماعی و فرهنگ و ترافیک راهور ناجا، تصریح کرد: یکی دیگر از عوامل اصلی که سبب مرگ افراد در حوادث جاده ای می شود، مربوط به افرادی است که با سرعت بالا و غیرمجاز رانندگی می کنند که اگر خودرو از استانداردهای اسکلت و تجهیزات حفاظتی برخوردار نباشد می تواند به میزان تصاعدی شدت تصادف را افزایش بدهد.

تصادف های رخ به رخ همواره به کشته و مجروحیت جدی سرنشینان و راننده می انجامد.

سهل انگاری در رانندگی، سبقت غیر مجاز و تجاوز به چپ در جاده های دوطرفه از جمله دلیل های اصلی حوادث رانندگی در جاده ها هستند.

وی در ادامه افزود: متأسفانه خانواده ها توجه و نظارت زیادی روی سابقه رانندگی، میزان مهارت و تجربه جوانان جهت هدایت وسایل نقلیه در جاده ها ندارند و همین موضوع گاهی باعث بروز تصادف ها می شود.

برخی مواقع رانندگان پس از فعالیت روزانه و بدون استراحت وارد جاده ها می شوند و طبیعی است که در این شرایط احتمال بروز حوادث رانندگی نیز بالاتر می رود.

هنگام بازگشت از سفر نیز رانندگان باید توجه کنند که خواب و استراحت کافی داشته باشند و سپس پشت فرمان بنشینند.

معاون اجتماعی و فرهنگ و ترافیک راهور ناجا، سوانح جاده ای را ناشی از بی توجهی رانندگان به قانون دانست و بیان داشت: هوشمند شدن شیوه های نظارت در سطح شهر و جاده ها، بالا تر رفتن فرهنگ رانندگی هموطنان نسبت به سال های گذشته و افزایش نرخ جریمه های رانندگی که از نظر روانی تأثیر زیادی روی رانندگان گذاشته است از مهم ترین عواملی به شمار می رود که سبب کاهش تصادف های فوتی و جرحی می شود.

در کنار این عوامل، شناسایی نقاط حادثه خیز و رفع آنها، تلاش پلیس راهنمایی و رانندگی در شناسایی دلایل اصلی تصادف ها، مطالعه و بررسی تک به تک موارد در کم شدن اتفاق های ناخوشایند کمک می کند.

یکی دیگر از موضوع های قابل پیگیری پایین بودن کیفیت خودروها به شمار می رود که این امر نیازمند توجه بیشتری است.

پلیس راهور ناجا با مشاهده تمامی جاده ها و معابر حادثه خیز نقش تعیین کننده و بسزایی در کنترل و مدیریت حوادث دارد.

به هرحال می توان با ایمن سازی جاده ها و رعایت کامل قوانین و مقررات رانندگی از طرف هموطنان آمار کشته شدگان در حوادث و سوانح جاده ای را کاهش داد.

جهانی در پایان با اشاره به وضعیت تردد در راه های اصلی کشور در روزهای پایانی تعطیلات تابستانی سال جاری، گفت: خوشبختانه از روزهای ابتدایی شهریور تاکنون چهار درصد کاهش در تعداد جانباختگان حوادث رانندگی در صحنه های تصادف ها را شاهد هستیم اما متاسفانه با افزایش 1.

8 درصدی تصادف ها جرحی روبرو بوده ایم و بنابر اطلاعات موجود تخطی از سرعت مطمئنه که حدود 14.

9 درصد از کل تصادف ها را به خود اختصاص می دهد در این موضوع تاثیرگذار است.

بی توجهی به جلو در هنگام رانندگی با سهم 46.

5 درصدی و انحراف به چپ از محور وسط راه در جاده های دوطرفه با سهم 14.

3 درصدی از جمله عواملی هستند که دلیل حدود 76 درصد از حوادث جاده ها به شمار می روند.

رعایت بیش از پیش مقررات راهنمایی و رانندگی در جاده ها به خصوص در 30 کیلومتری شهرها بسیار ضروری است و دلیل تصادف ها در این محدوده، تردد عابرین پیاده و وسایل نقلیه از عرض جاده ها و رانندگی همراه با خستگی و خواب آلودگی بعضی رانندگان محسوب می شود.

در بازه زمانی ساعت 12 تا 24 بیشترین تصادف ها اتفاق می افتد، همچنین ساعت 16 تا 24 نیز بازه زمانی با آمار بالای تصادف های فوتی است.

** عامل انسانی مهمترین علت تاثیرگذار در ایجاد حوادث رانندگی و جاده ای فرشاد اسکندری رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان ری نیز در ادامه مهمترین عامل تأثیرگذار در ایجاد حوادث رانندگی و جاده ای را عامل انسانی دانست و توضیح داد: هر چند سهم عامل انسانی از دیگر عوامل بیشتر و تغییر این عامل نسبت به تحول های فناوری در حوزه راه و وسیله نقلیه، کندتر است.

از آنجا که عامل انسانی به آموزش، تغییر رفتار و فرهنگ سازی نیاز دارد، از همین رو به سختی تغییر پیدا می کند و بسیار زمان بر است.

به نظر می رسد بهترین راهکار برای کاهش تصادف های رانندگی در آینده، آموزش و فرهنگ سازی از همان دوران ابتدایی در مدرسه ها به شمار می رود زیرا سن کودکی مناسب ترین زمان برای یادگیری به است، به گونه ای که آموزش های داده شده در ذهن افراد نهادینه می شود.

برگزاری دوره های آموزشی فرهنگ رانندگی و احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی می تواند از جمله موارد تاثیرگذار در کاهش حوادث جاده ای باشد.

برای رسیدن به این هدف، می توان در برنامه درسی هفتگی مدرسه ها با استفاده از کادری مجرب و توانمند، ساعتی را به آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی اختصاص داد که بی شک تاثیر بسیار شگرفی در فرهنگ صحیح رانندگی نسل آینده خواهد داشت.

رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان ری، وضعیت نامناسب راه ها و جاده ها را یکی دیگر از عوامل حوادث جاده ای عنوان کرد و یادآور شد: راه ها و جاده ها به عنوان یکی از مهمترین علت های ایجاد حوادث جاده ای به شمار می روند که مسوولان باید با جدیت بیشتری به آن توجه کنند و در ایجاد جاده های ایمن تلاش بیشتری انجام دهند تا بتوان با جاده های استاندارد حداقل قسمتی از سهل انگاری های رانندگان و مشکل های فرهنگی رانندگی را جبران کرد.

با توجه به اینکه 30 تا 40 درصد جاده های ایران کوهستانی هستند، سطوح جاده، کیفیت آسفالت و شیب عرضی جاده ها در بروز یا کاهش تصادف ها و واژگونی خودروها تاثیر دارند، پس نیاز است مسوولان مربوطه به چنین مسایلی توجه و با نقشه برداری صحیح در ساخت جاده ها به ویژه جاده های کوهستانی به کاهش تلفات رانندگی کمک کنند.

2 بانده کردن جاده ها و ایجاد آزادراه های مورد نیاز، نصب دوربین های نظارتی، آسفالت و خط کشی و روکش های مناسب نیز در کاهش تصادف ها نقش بسیار مهمی دارند.

یکی دیگر از مواردی که می تواند در ایمنی جاده ها موثر باشد، گرفتن غرامت از راه سازانی است که به درستی کار خود را انجام نمی دهند و جاده ها را ناامن و بی کیفیت می سازند.

وی با ارایه راهکارهایی در ارتباط ایمن سازی جاده ها و وسایل نقلیه، گفت: این روزها اگر به سخن شهروندان توجه کنید، در می یابید که به شدت از کیفیت خودروهای سواری تولید داخل، ناراضی هستند و به طور قطع یکی از دلیل های تصادف های جاده ای و مرگ اقوام خویش در سوانح رانندگی را از بی کیفیت بودن خودروهای داخلی می دانند.

اگرچه تصادف های جاده ای تلفات جانی و مالی ناشی از این اتفاق ها در همه جای دنیا مشاهده می شود و همه نوع خودرویی نیز در خطر سانحه قرار دارد اما هرچه خودروها از استاندارد لازم برخوردار باشند، ضریب تصادف و تلفات پایین می آید.

اسکندری در پایان درباره ضرورت افزایش استاندارد خودروها و توجه خودروسازان به این مهم تصریح کرد: گرفتن غرامت از خودروسازان در تصادف هایی که خودرو در آن نقش اساسی دارد، می تواند در ممانعت از تکرار ساخت خودروهای معیوب و رفع نواقص آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

به نظر می رسد باید در کنار تولید خودروهای داخلی، فرهنگ صداقت و وجدان کاری نیز وجود داشته باشد تا هر روز شاهد مرگ و میر ناشی از تصادف هایی که خودروها بیشترین نقش را در آن دارند، نباشیم.

ایجاد شرایط رقابتی با خودروسازان جهانی در میان تولید کنندگان داخلی نیز برای ارتقای ایمنی خودروها و به دنبال آن کاهش تلفات رانندگی راهگشا خواهد بود.


کلید واژه ها: رانندگی - جاده - حوادث رانندگی - حوادث جاده ای - حوادث - تصادف - تصادفات - خودرو - آمار - ایرنا - جهانی - اجتماعی - تراژدی - ترافیک - برنامه ریزی - وسیله نقلیه - خواب آلودگی - اطلاع رسانی - قضایی - فرهنگ - نشان - خواب - کشور - درصد - حمل ونقل - اسکندری - خورشیدی - معلولان - افزایش - آلودگی

آخرین اخبار سرویس:
آغاز دور جدید توزیع مرغ منجمد و تخم مرغ به نرخ دولتی

شیراز میزبان استارت آپ دموفناوری اطلاعات در حوزه گردشگری است

بیش از 70 درصد هزینه های مالی تاپیکو در یک سال گذشته کاهش یافته است

مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی تمدید شد

ارزانی سکه و طلا همچنان ادامه دارد

جشنواره لیموشیرین در جهرم برگزار شد

استخدام اپراتور CNC چوپ تخت و دستگاه وکیوم ممبران،کارگر ساده

استخدام برنامه نویس asp.net بصورت تمام وقت در اهواز

تهیه سه برنامه حمایت از مشاغل خرد و خانگی

استخدام مسئول روابط عمومی و کارشناس فروش برون سازمانی در مشهد

گیت های اخذ عوارض در آزادراه ها جمع آوری می شود

بسته خبری جنگ اقتصادی-15 از وعده جدید موگرینی درباره زمان راه اندازی SPV تا اظهارات روحانی درباره آثار اقتصادی FATF

ساماندهی گمرک و مرز دوغارون مورد تاکید قرار گرفت

ترویج کشت گیاهان دارویی راهکار افزایش درآمد کشاورزان

شورای شهر تهران یک فوریت انتشار اوراق مشارکت را تصویب کرد

شیراز میزبان استارت آپ دموفناوری اطلاعات در حوزه گردشگری است

1725 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی قم پرداخت شد

بهترین فلزات برای ساخت طلا

تأکید مدیرعامل فولاد مبارکه بر حل مشکلات بازنشستگان شرکت

استخدام برنامه نویس react native با مزایا در تهران

حمایت از تأسیس مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی خراسان شمالی در اولویت است

سامانه بازاریابان استارتاپ بیمیتو رونمایی شد

پاسخ به 2 سوال پرتکرار کاربران چرا کالاهایی که با دلار گران شدند ارزان نمی شوند؟/چه نظارتی بر قیمت و کیفیت فروشگاه های اینترنتی است؟

چشمه های آب گرم رامسر، ظرفیت های خاموش گردشگری

این 4 گروه از مواد خوراکی ارزان شدند

عکس جنجال برانگیز یک بچه پولدار تهرانی+عکس

کاهش قیمت طلا و سکه بی سابقه است/ قیمت ها به مرداد ماه بازگشته

توسعه شبکه حمل و نقل اولویت نخست ماست

تفاهم نامه های جدید در صنعت برق؛ از ورود به فناوری لیزری تا احداث نیروگاه زباله سوز

95 درصد از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود

مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی تمدید شد

درخواست ساخت وساز در تهران زیاد شد

قیمت خودرو امروز 1397/09/25

قیمت ارز در صرافی ملی کاهشی شد

خبر خوش وزیر نیرو ایران موفق به تولید گلوله های بارورسازی ابرها شد

گرانی 14 تا 66 درصدی کالاهای اساسی در یک سال

برگزاری نشست رییس جدید هیات عامل با معاونان ایمیدرو

بازگشت محمدحسین میثاقی با «ستاره ساز» به تلویزیون

دو سوم کودکان کار خارجی و فاقد مجوز هستند

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/25

طرح جدید مجلس برای سهمیه بندی سوخت در سال 98

بازگشت دلار به ایستگاه 9 هزار تومانی/ هیچ صرافی دلالان را حمایت نمی کند

​ثبت نام کارت سوخت تا اول دی ماه تمدید شد

کدام اجناس گران شدند و کدام اجناس ارزان؟

انصاری: احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب های اخیر / مقصودی: اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند؛ هم به دلیل انتصاب داماد روحانی و هم افزایش بی حد و حصر قیمت خودرو

سناریوهای کاهش نرخ دلار در بانک مرکزی

قطع عضو سالانه 1300 نفر به دلیل برق گرفتگی/ هر درصد سوختگی 5 میلیون تومان هزینه دارد

ایران موفق به تولید گلوله های بارورسازی ابرها شد

چگونه بهترین سایت ترجمه را انتخاب کنیم؟

جزییات شیوه بخشودگی جرایم برخی وام ها

قصه زنبیل از کجا شروع شد

فروش استقراضی تا پایان سال راه اندازی می شود/ فرصت آربیتراژ با قراردادهای آتی سبد سهام

وزیر اقتصاد: تعادل به بازار ارز باز می گردد

صادرات غیر نفتی 24 درصد افزایش یافت

محمد نبی حبیبی: مسئول کاهش فاجعه آمیز ارزش پول ملی کیست؟/ باید از دیپلماسی التماسی فاصله بگیریم

سناریوهای احتمالی درباره ی کاهش قیمت دلار

تمدید یک هفته ای مهلت ? - بت نام کارت سوخت

آیا ایکس باکس جدیدی در راه است؟

یک شنبه 25 آذر | قیمت ارز مسافرتی؛ یورو 219 تومان ارزان شد

1725 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی قم پرداخت شد

ریزش 2778 واحدی شاخص کل بورس در کانال 161 هزار واحد/ آیفکس با کاهش روبه رو شد

ارائه خدمات بانکی به نابینایان

ثبت نام برای کارت سوخت المثنی یک هفته دیگر تمدید شد

استخدام شرکت سد و عمران پارس گستر / شیراز

مرور کوتاه مبارزه با قاچاق کتاب از ابتدا تاکنون

دور جدید توزیع مرغ منجمد و تخم مرغ به نرخ دولتی آغاز شد

ابَر گاو 2 متری در استرالیا که خریداری ندارد! + عکس

استخدام چند نفر منشی خانم در محدوده خیابان جیِ اصفهان

مغز ران بوقلمون کیلویی چند؟

استخدام بسته بند و وسط کار ماهر جهت تولیدی در تهران

استخدام کارمند تلفنی خانم در شرکت تجهیزات پزشکی

مشتریان عظیم خودرو مقابل وزارت صنعت تجمع کردند

استخدام کارکر ساده بسته بند جهت تولیدی در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در محدوده جیِ اصفهان

ترویج کشت گیاهان دارویی راهکار افزایش درآمد کشاورزان

شورای شهر تهران یک فوریت انتشار اوراق مشارکت را تصویب کرد

شیراز میزبان استارت آپ دموفناوری اطلاعات در حوزه گردشگری است

320 راهدار ایلامی آماده خدمت رسانی در فصل زمستان/ 10 هزارمیلیارد تومان ارزش راه های استان است

کاهش قیمت خُرده فروشی 4 گروه موادخوراکی

سرمایه گذاری 12 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در بنادر

27 نقطه پر تصادف در جاده های خراسان جنوبی شناسایی شد

گاز بخشی از مرکز شهر اهواز و ملاشیه قطع می شود

افزایش تعرفه آب و برق مشترکان پرمصرف در نوبت انتظار

تورهای عکاسی از صنایع گامی موثر در معرفی کالای ایرانی است

164 میلیون تومان اعتبار برای ساخت مصلاهای آب بر ، ایجرود و ماهنشان

30 اتوبوس به ناوگان حمل و نقل شهری اصفهان اضافه شد

ایران موفق به تولید گلوله های بارورسازی ابر ها شد

قیمت خودرو امروز 1397/09/25

نمایشگاه اولین تور عکاسی صنعتی در قزوین افتتاح شد

افت شاخص بورس به ارتفاع 161 هزار واحدی

ساماندهی دستفروشان با تعامل شهروندان امکانپذیر است

دستگاه قضایی البرز از تعطیلی دهها واحد تولیدی جلوگیری کرد

ایلام مهیای حضور سرمایه گذاران است

از فواید جادویی سیب گلاب چه میدانید؟

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

گاو و گوسفند در روز روشن قاچاق می شود

سامانه بازاریابان استارتاپ بیمیتو رونمایی شد

افت 2778 واحدی بورس در جریان دادوستدهای امروز

استخدام کارمند اداری خانم در تعاونی عمران گستر رهروان همت

جداول گزیده آمارهای اقتصادی مهرماه 1397 منتشر شد

تراژدی غمبار تصادفات جاده ای

تراژدی غمبار تصادفات جاده ای