مطالب مرتبط:
گیلان در سوگ شمس الشموس ، غرق در عزا و ماتم
فیلمی با بازی شمس لنگرودی و گلاب آدینه در راه دو جشنواره ی جهانی
نظر شمس لنگرودی درباره بیانیه «ضد تحریم» هنرمندان
فیلمی با بازی شمس لنگرودی و گلاب آدینه در راه دو جشنواره ی جهانی
نظر شمس لنگرودی درباره بیانیه «ضد تحریم»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 02:362018-11-17سياسي

گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت


ایرنا- گیلان در بیست و ششمین روز آبان محمد شمس لنگرودی شاعر محبوب و نامی خود را همزمان با سالروز میلادش طی مراسمی گرامی داشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در این آیین مزین به شعر و سخن و موسیقی با حضور ادیبان ، دانشگاهیان و اهالی فرهنگ در پژوهشکده گیلان شناسی از شمس لنگرودی به پاس تلاش برای فرهنگ کشور قدردانی شد.

محمد شمس لنگرودی در این مراسم با نقل این گفته شاملو که کار کردن در کشورهای بحران زده تونل زدن در کوه ناممکن ها است از حمایت و همدلی مخاطبان همراه و برگزارکنندگان مراسم سپاسگزاری کرد.

وی خاطرنشان کرد : این همدلی در شرایطی که بسیارانی سنگ می اندازند ارزشمند است و ما را سر شوق می آورد برای این که در خلاء که نمی شود شعر نوشت .

وی خاطرنشان کرد : یکی از خوشبختی های من این بود که همیشه هر کاری کردم برای خودم کردم .

شعر و هر آنچه نوشته ام پاسخ به خواسته دلم بود .

تاریخ تحلیلی را نیز در پاسخ به نادانسته های خودم و پی بردن به موضوع تحقیق کردم و نوشتم و گفتم عده دیگری هم از این اطلاعات استفاده کنند.

وی با تاکید بر این که حافظ استاد من است افزود: آندره مالرو جمله مهمی دارد که بعدها دیدم خیلی بهتر از این را حافظ گفته که می گوید زندگی هیچ ارزشی ندارد اما هیچ چیز هم ارزشمندتر از زندگی نیست .

شمس لنگرودی با بیان این که یک تضاد و تناقضی در این مساله هست تصریح کرد:من زندگی را این طوری دیده ام هر کاری کرده ام شعری نوشته ام پاسخ به خواسته دلم بود .

این شاعر به نام گیلانی با اشاره به این که نخستین شعرش را در 16 سالگی نوشته و برخی او را متهم می کردند که شعر را پدرش نوشته گفت : حرفها همیشه ادامه دارد و پشت سر شاملو هم می گفتند .

وی با اشاره به بازی اش در یک فیلم که موجب کسب عنوان بهترین بازیگر از نگاه منتقدان نیز شد گفت :در 20 و چند سالگی به دلایلی دوره بازیگری را دیدم اما با شروع انقلاب رها کردم ولی بعدها هم برای دل خودم فیلم بازی کردم نه این که بخواهم بازیگر شوم .

این شاعر گیلانی خاطرنشان کرد: صمیمیت خودم با خودم ، دروغ نگفتن خودم به خودم باعث شد که خوشبختانه یک عده با من همدلی کردند.

وی با اشاره به این که نیچه می گفت اگر هنر نبود واقعیت ما را خفه می کرد تصریح کرد: این سیاستمداران هستند که واقعیتها را شکل می دهند و فقط هنر است که دروغ نمی گوید ، هنر اثر گذار که به قلب شما نفوذ کند.

وی در ادامه تعدادی از اشعارش را برای حاضران خواند و از سرودن و خواندن ترانه ای خبر داد که طی ماههای آینده منتشر می شود.

شمس لنگرودی از پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان و محسن آریاپاد شاعر و ترانه سرای گیلان به پاس برگزاری این برنامه قدردانی کرد.

*شاعری شبیه شعرشدر ادامه برنامه سینا جهان دیده استاد ادبیات دانشگاه گیلان و منتقد ادبی در سخنانی به بررسی اجمالی شعر شمس لنگرودی پرداخت.

وی با اشاره به علاقه ی 27 ساله اش به شمس لنگرودی و اشعارش گفت : شمس لنگرودی شبیه شعر خودش است .

این استاد دانشگاه یاداور شد: شمس در دهه 60 شاعر مهمی است که از شاملو می گذرد .

ایدئولوژی و اتوپیایی در شعر وی هست و شعرهایش به شعر لورکا نزدیک است.

وی با یاداوری سکوت 10 ساله شمس در دهه هفتاد آن را در نتیجه تحقیق بر روی تاریخ تحلیلی دانست و اظهار داشت : شعر ، اتفاقی در شمس است که نادر ، انسانی و دارای ابعاد خاص است.

این استاد ادبیات یکی دیگر از مسائل مهم در شعر شمس را تفکر شمس ، مواجهه با نیستی و حیرت و وجود نوعی تاسف در او دانست.

وی با اشاره به وجود ذهنیت تراژیک و تفکر تمثیلی در شعر شمس افزود: شمس شبیه فروغ و شاملو زندگی و دفتر شعرش یکی است .

جهان دیده خاطرنشان کرد: حتی در شعر عاشقانه اش نیز اندوهی بیکران است و هسته تراژیک دارد .

وی در ادامه در باره سورئالیسم در اشعار شمس ، آشنایی وی با سبک هندی و برتر دانستن مضمون از موضوع از نگاه شمس سخن گفت .

*نگاه رندانه به جهان رحیم رسولی از طنزپردازان گیلانی در ادامه همایش اظهار داشت : نگاه ، ذهن و زبان شمس و برخوردش با جهان هستی هوشیارانه و رندانه است .

وی همچنین با خوانش بخشهایی از دو شعر شمس به نگرانی های انسان معاصر در باب مرگ و ناامنی و بازتابش در شعر شمس اشاره کرد:دیر آمدی موسی / دوران اعجازها گذشته است/ عصایت را به چارلی چاپلین بده / تا کمی بخندیم .

*شاعر ستایشگر شادکامی رییس پژوهشکده گیلان شناسی نیز در این مراسم خطاب به شمس گفت: ما به شاعران بسیار وامداریم چرا که شما فرصت وقت خوش را به ما داده و به زندگی ما عظمت و معنا می بخشید .

وی از شمس لنگرودی به عنوان شاعر ستایشگر شادکامی یاد و خاطرنشان کرد : شما خلاهای ما را پر کردید .

وی ادبیات را مهمترین ثروت جامعه ایرانی دانست و افزود: ادبیات فارسی، آشنایی با متون ادبی معبری برای آموزش و پرورش انسان و جامعه فضیلتمند است .

این مردم شناس با اشاره به تعهد شمس به فرهنگ گیلان تصریح کرد : شناخت جزء نگر شما ، غرق شدن در فرهنگ ایران و گیلان برای ما و عموم مردم شناسان الهام بخش است .

وی با اشاره به اهمیت مردم شناسی و تاثیر آن در موازنه بین فرهنگ و دانش اظهار داشت : مردم ما ارتباط عمیقی با شاعرانشان دارند.

*نمود بوم گرایی در شعر شمسدر ادامه دکتر نگین بی نظیر از استادان ادبیات دانشگاه گیلان به نمودهای بوم گرایی در شعر شمس لنگرودی پرداخت .

وی اظهار داشت: وقتی یک گویش ور زبان رسمی مثل زبان فارسی دارد و این زبان در برخورد با یک زبان گونه، گویش و یا زبان دیگر قرار می گیرد به واسطه اقتدار زبان رسمی و از طرفی رسوب و ته نشین شدن زبان محلی و بومی این تعامل ها به صورت دادو ستد زبانی و مجموعه تحولات زبانی خود را نشان دهد .

وی تصریح کرد: وقتی ما صحبت می کنیم به شکل اجتنابی ناپذیری تاثیر گویش و زبانمان در کنار زبان رسمی خود را نشان می دهد و به انحای مختلف خودنمایی می کند .

به گفته وی در متنی که به زبان رسمی نوشته می شود اعم از داستان یا شعر آنجا هم رد پای این زبان محلی مشهود است .

وی اظهار داشت :تاثیر زیست بوم و محیط جغرافیایی و صبغه اقلیمی به گونه ای شناسنامه یک اثر است که وجه تمایز از آثار هم شکل خودش می شود.

بی نظیر خاطرنشان کرد: در شعر استاد لنگرودی تکیه بر شبکه های واژگانی ، بافت تصویری و تعبیر آفرینی هایی است که از محیط گرفته شده و واژگانی که ذاتا تمایز بومی دارند و واژه اثر را به جغرافیای خاصی مرتبط و معنا دار می کند .

*زبان دارای قدرت جادویی استدکتر سبز علی پور شاعر منتقد و پژوهشگر بعنوان یکی دیگر از سخنران های مراسم به بررسی آواز واژه ها در شعر شمس لنگرودی پرداخت .

وی با بیان این که جهان را واژه ها مدیریت می کنند از قدرت جادویی زبان سخن گفت .

وی اظهار داشت : شاعران از قدرت جادویی زبان برخوردارند و آن را زودتر از فلاسفه کشف کرده اند و بعد از پیامبران ، جاودانه ترین اشخاص شاعران هستند .

وی با بیان این که شعرا با قدرت هستی سازی زبان آشنا هستند خاطرنشان کرد: در شعر شمس هم رگه هایی از این دیده می شود آنجا که می گوید ببین چگونه سنگ ریزه های واژگان را بر هم می گذاریم تا برای تو آرامگاهی بسازیم.

وی با بیان این که شاعران از نقش هستی سازی واژه ها خبر دارند افزود: اشعار شمس نشان می دهد که وی زبان را هستی ساز می داند .

آیین نکوداشت محمد شمس لنگرودی به همت پژوهشکده ی گیلان شناسی دانشگاه گیلان، مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان و انجمن شعر گیلان برگزار شد.

باران /ببار/ببار و خیابان ها را غرق کن /بر سر این چهار راه/در انتظار نوحیم/باران ببار و تنگ حوصلگی مکن/آب ، اگر از سر نگذشته باشد/کشتی نوح/ نخواهد رسید /نوح خواهد آمد/و کبوترش را/بر میدان ها و اداره های دفن شده در توفان/رها خواهد کرد/تا بر نک بانک ها بنشیند/و از رستگاری/خبر آورد /قدری شتاب کن باران/ببین دلال های چوب/چه گونه بر هر سویی می دوند و عرق می ریزند/باران/ببار و خیابان ها را غرق کن/و فقط لامپ ها را نپوشان/که چهره ی نوح را ببینیم/ما از جماعت کشتی/فقط ابلیس را می شناسیم.

محمد تقی شمس لنگرودی زاده ی 26 آبان 1329 لنگرود در شرق گیلان است .

شعرهایش رایحه ای عاشقانه دارد .

به باور او جهان در حال فرورفتن در یک منجلاب است و شعر شاید جان پناهی برای وی.

سرودن شعر را از دهه 1350 آغاز کرده و دلبستگی پدر شاعرش در علاقمندی وی به دنیای شعر موثر بوده .

نخستین شعرش را در 16 سالگی سرود و در مجله امید ایران منتشر کرد.

اولین مجموعه شعر او نیز با عنوان رفتار تشنگی در سال 1355 منتشر شد.

وی دانش آموخته اقتصاد در مدرسه عالی بازرگانی رشت است .

مجموعه شعرهای رفتار تشنگی ، در مهتابی دنیا ، خاکستر و بانو ، جشن ناپیدا ، قصیده لبخند چاک چاک ، نت هایی برای بلبل چوبی ، پنجاه و سه ترانه عاشقانه ، باغبان جهنم ، ملاح خیابان ها ، لب خوانی های قزل آلای من ، رسم کردن دست های تو ، می میرم به جرم آن که هنوز زنده بودم ، شب، نقاب عمومی است ، آوازهای فرشته بی بال ، تعادل روز بر انگشتم و و عجیب که شمس ام می خوانند (63 ترانه عاشقانه) از آثار منتشرشده شمس لنگرودی هستند.

او همچنین رمان های رژه بر خاک پوک و آن ها که به خانه من آمدند ، کتاب های کودک شبی که مریم گم شد و رومی و بومی و کتاب های تاریخ تحلیلی شعر نو (در 4 جلد)، گردباد شور جنون (سبک هندی و کلیم کاشانی)، مکتب بازگشت (بررسی شعر دوره های افشاریه، زندیه، قاجاریه)، رباعی محبوب من و روزی که برف سرخ ببارد را منتشر کرده است.

این شاعر گیلانی در فیلم های فلامینگوی شماره 13 ، احتمال باران اسیدی ، پنج تا پنج و دوباره زندگی هم بازی کرده است.


کلید واژه ها: شمس لنگرودی - گیلان - بازی - بازیگر - شاعر - پژوهشکده - مراسم - زندگی - دانشگاه - واقعیت - سیاستمداران - اهالی فرهنگ - سالگی - همیشه - فرهنگ - محمد - کشور - فیلم - دروغ - حافظ - اطلاعات - منتقدان - بازیگری - بهترین - نخستین - موسیقی - گزارش - آینده - همراه - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
همه چیز قانون دارد به جز قانون گذاری

کلی گویی و انتزاعی است

بلاتکلیفی30ساله اهالی ری در طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

ایجاد حاکمیت دینی، مهمترین هدف انقلاب اسلامی بود

آخرین وضعیت ساختمان قاجارها در پلیس آگاهی

سوال ظریف از کیهان و صدا و سیما

ضرب و شتم فرزند نماینده مجلس بعد از عروسی

پیشنهاد توییتری محمود صادقی به زنگنه: نگاهتان بالا به پایین نباشد!

ظریف: رعایت حقوق بشر برای ما یک ضرورت امنیتی است

پاسخ واعظی به کنایه رییسی: انتخابات تمام شد، از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

همایش دوچرخه سواری + عکس

رقیبان بریمانلو و مولایی مشخص شدند

بدون مردم ما هیچ هستیم

غیبت امام زمان(عج) به اسم و وصف است/ حضور رجال الغیب در سراسر عالم

پژوهش و فناوری، زیربنای توسعه همه جانبه است

کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه در قم تشکیل شد

واعظی با وزیر تجارت ترکیه دیدار کرد

امیدوارم اتفاقی را که امروز در هفت تپه شاهدیم فردا در کارون نبینیم صدقه نمی خواهیم، حقوق کارگر و کارمند را بدهید

ظریف: سیاست خارجی حوزه منافع ملی است نه حزبی و جناحی

سیصد و هفتاد و هفتمین شماره هفته نامه حیات طیبه منتشر شد

دیدار حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با خانواده معظم شهدا و ایثارگران در استان خراسان رضوی

تهران یک شهر باستانی و تاریخی است و قدمت تهران به بیش از 8000 سال می رسد

تصویب FATF در مجمع

نشست کشف و شهود؛ اقسام و مراتب آن برگزار می شود

شبهاتی پیرامون سرداب امام زمان(عج)

بلاتکلیفی30ساله اهالی ری در طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

بررسی تردد ایرانیان به گرجستان در دیدار سفیر کشورمان با وزیر خارجه این کشور

ظریف: غرب مرکز عالم نیست

برخورد مرگ عابر پیاده با پژو پارس

باید کارگروه مرکب از سه قوه برای تعیین مدیران بازنشسته بدون جایگزین تشکیل شود

بررسی تردد ایرانیان به گرجستان در دیدار سفیر کشورمان با وزیر خارجه این کشور

رهبری نباید پاسخگوی وظایف بر زمین مانده مسئولین باشد/ نمازجمعه جای تکرار مکررات نیست

انتقادات تُند صادق خرازی از دولت

غلظت انقلابی سبب ناکارآمدی غیظ دشمنان می شود

مشاور ریگان و نیکسون: روسیه از «خاکستر» بلند شد

نمازجمعه محل پاسخ به شبهات و نه تکرار مکررات است/ باید مسئولانی که وعده دروغ دادند را شلاق بزنند

رهبری نباید پاسخگوی وظایف بر زمین مانده مسئولین باشد/ نمازجمعه جای تکرار مکررات نیست

رعایت حقوق بشر برای ما یک ضرورت امنیتی است

کنگره اربعین محور وحدت دو ملت ایران و عراق

طرح عدم اعتماد به دولت ماکرون رای نیاورد

خرازی در چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان: کنشگران سیاسی تجربه سال 84 را تکرار نخواهند کرد

سلوک مراجع/ سیدمحمد علی ایازی:آیت الله جوادی آملی گاهی در دفاع از حقوق مردم مورد نامهربانی قرار می گیرند/ نقد ایشان به نظام در جهت اصلاح ناکارآمدی هاست

گزارش تصویری : آیین افتتاح فاز دوم حسینیه وزائر سرای قمی ها در مشهد مقدس

فراهانی در کنگره حزب ندا: وقت زنده کردن دعواهای حیدری و نعمتی نیست

نماز جمعه محل پاسخ به شبهات و نه تکرار مکررات است/ باید مسئولانی که وعده دروغ دادند را شلاق بزنند

مجلس مسیر را برای رسیدن به عدالت اجتماعی ریل گذاری کند همه موظف هستیم برای استیفای حقوق کارگران تلاش کنیم

تربیت جوان کارآمد باید شعار همه کانون های فرهنگی مساجد باشد

آمریکا ⁩و عربستان مسئول چهار سال جنایت علیه بشریت در یمن هستند

بررسی تردد ایرانیان به گرجستان در دیدار سفیر کشورمان با وزیر خارجه این کشور

وحید صیادی نصیری در زندان فوت نکرده است

بررسی تردد ایرانیان به گرجستان در دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه این کشور

سفیر کشورمان در تفلیس با وزیر امور خارجه گرجستان دیدار کرد

پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

از رونمایی معاهده گم شده ناپلئون تا افتتاح موزه خاص تهران

گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

توسعه روابط و همکاری با همسایگان برای ایران اهمیتی راهبردی دارد

مشهورترین روحانیون توییتر چه افرادی هستند؟

سیدحسین شهرستانی: دانشگاهی که در خدمت خودکفایی ملی نباشد استعماری است/ سند نویسی ها باید موانع قانونی را برطرف کند

خرازی در مجمع عمومی حزب ندای ایرانیان: نقدهای جدی بر عملکرد دولت و دولتمردان وجود دارد

سناتور آمریکایی گفته که اگر پشت عربستان نبودیم آنها یک هفته‎ای فارسی صحبت می کردند/ بودجه دفاعی ایران خیلی کمتر از کشور های دیگر است

13 اثر برگزیده معلمان پژوهنده در هفته پژوهش تقدیر می شود

رعایت حقوق بشر برای ما یک ضرورت امنیتی است

دولت، اصلاح طلبان را مقابل مردم قرار داد/ اجازه نمی دهیم مجلس دهم مثل مجلس ششم شود

ظریف در کنگره ندای ایرانیان: سیاست خارجی حوزه درگیری های جناحی نیست/ بدون مردم ما هیچ هستیم

محمدصادق سجادی : عصر علامه ها به پایان رسیده است

همه باید عدالت اجتماعی را بپذیریم صدقه و کمک از کسی نمیخواهیم، می گوییم: حقوق کارگر و کارمند را بدهید

واکنش مجمع تشخیص مصلحت نظام به انتشار یک خبر در برنامه حالا خورشید

مجلس مسیر را برای رسیدن به عدالت اجتماعی ریل گذاری کند/ همه موظف هستیم برای استیفای حقوق کارگران تلاش کنیم

عوامل رنج و سختی در زندگی/ با شناخت خویش ریشه مشکلات را دریابیم

بررسی تردد ایرانیان به گرجستان در دیدار سفیر کشورمان با وزیر خارجه این کشور

وحید صیادی نصیری در زندان فوت نکرده است

شهردار لنگرود در گفتگو با رانکوه نیوز: هدف از تشکل ستاد بازآفرینی در لنگرود ایجاد رویدادی نو در این شهر می باشد

طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

رحیم پور قبل از خطبه های نمازجمعه تهران: رهبری نباید پاسخگوی وظایف بر زمین مانده مسئولین باشد/ نمازجمعه جای تکرار مکررات نیست

ظریف در چهارمین کنگره حزب ندا: دوران قدر قدرتی درجهان تمام شده است/ غرب مرکز عالم نیست

سیاست خارجی حوزه درگیری های جناحی نیست/ بودجه دفاعی ایران بسیار کمتر از کشور های دیکر منطقه است

تربیت جوان کارآمد باید شعار همه کانون های فرهنگی مساجد باشد

خدمات حکومتی ها در نماز جمعه باید به مردم توضیح داده شود

ماجرای حضور ناشناس علی ربیعی در بهشت زهرا +فیلم

میزبانی 100 مسجد از طرح «بشارت 1452»

تشییع پیکر مرحوم ایرج دانایی فرد

شب خاطره با رزمندگان دفاع مقدس در عباس آباد

مهمترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

خدمات حکومتی ها در نماز جمعه باید به مردم توضیح داده شود

موزیک ویدئو مهدی یغمایی به نام نگارا

مناسبات و همکاری های ایران و ترکیه رو به گسترش و راهبردی است

کی روش همه منتقدین داخلی اش را تحسین کرد،غیرازبرانکو!

مرکز اسناد و عکس تهران گشایش یافت

آیین معارفه معصومه مرادیان و صدیقه ربیعی به ترتیب به عنوان مدیر کل بازرسی، عملکرد و حقوقی استانداری و مدیر کل بانوان و خانواده استانداری قزوین

همه باید عدالت اجتماعی را بپذیریم/ صدقه و کمک از کسی نمیخواهیم، می گوییم: حقوق کارگر و کارمند را بدهید

اعلام برنامه های میلاد امام حسن عسکری (ع) در حرم رضوی

دنبال شجره نامه امام زاده ها نباشید

سه عضو شورای شهر شریف آباد از سِمت خود استعفا دادند

مطالبات مردم آن چیزی نیست که امروز در کشور به وجود آمده است

آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟

خداحافظی 250 تن از مدیران ارشد با شهرداری تهران

لایحه بودجه 98، پاسخگوی توقعات حداقلی نیست

رنج و سختی در زندگی، سبب رشد انسان می شود/ شناخت خویشتن؛ راه غلبه بر مشکلات

وحید صیادی نصیری در زندان فوت نکرده است

چشمه جدیدازتمامیت خواهی صالحی امیری:ارسال لیست9نفره ایران به شورای المپیک آسیا/هیات اجرایی باخبربود؟

گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت

گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت