مطالب مرتبط:
کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی
14 هزار تشکل و سازمان غیر دولتی در کشور فعالیت می کنند
فعالیت دستگاه های دولتی تا ساعت 13 امروز
فعالیت دستگاه های دولتی تا ساعت 13
آغاز فعالیت سامانه رسیدگی به درخواست تجدیدنظر آزمون پایه دهم مدارس سمپاد و نمونه دولتی از فردا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 01:552018-11-17سياسي

کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی


اصرار فراقانونی نهادها و ارگان های دولتی و حاکمیتی بر فعالیت اقامتگاه ها و مهمانسراهای این ارگان ها از یکسو و از سوی دیگر نبود اراده جدی از طرف سازمان میراث فرهنگی، - صنایع دستی و گردشگری برای جلوگیری از فعالیت این اقامتگاه ها موجب شده تا همچنان این اقامتگاه های دولتی به روند فعالیت خود ادامه دهند و رقیب سرسختی در مقابل بخش خصوصی باشند.

نبود قانونی محکم که بتواند جلوی این روند فعالیت غیرقانونی را بگیرد از جمله انتقاداتی است که از سوی فعالان گردشگری بیان می شود؛ چون تا به امروز، حتی وجود قانون و تاکید مسوولان هم هیچ اثری در این زمینه نداشته است؛ اتفاقی که صدای مجلسی ها را نیز درآورده است.

با وجود آنکه بارها دولت، مجلس و رییس سازمان میراث فرهنگی از برخورد با اقامتگاه های دولتی صحبت کرده اند اما در واقعیت، چنین اقامتگاه هایی نه تنها به پذیرش کارکنان دولتی می پردازند، بلکه به مسافران آزاد و عادی نیز خدمات ارائه می دهند.

این در حالی است که با ابلاغ قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در سال 87، مساله واگذاری اقامتگاه های دولتی به بخش خصوصی به جریان افتاد؛ اما همچنان این قانون به مرحله اجرایی شدن در هیچ استانی نرسیده و بعد از گذشت یک دهه از ابلاغ قانون، همچنان بساط مهمانسراهای دستگاه های دولتی برچیده نشده است.

در همین حال، بهمن ماه سال گذشته نیز دیوان عدالت اداری رای نهایی خود را در راستای اجرای تبصره یک ماده 23 قانون مدیریت مبنی بر ممنوعیت ایجاد و اداره هرگونه واحد اقامتی شامل مهمانسرا، زائرسرا، مجتمع مسکونی، رفاهی، واحد درمانی و آموزشی، فضاهای ورزشی، تفریحی و نظایر آن توسط دستگاه های اجرایی صادر کرد.

به موجب آن حکم، فعالیت اقامتگاه های دستگاه های دولتی باید به حالت تعطیل درمی آمد.

اما شواهد نشان می دهد زور دیوان عدالت اداری نیز به فعالیت فراقانونی این مهمانسراها نرسیده است.

اما چرا هنوز این قانون اجرایی نمی شود؟ فعالان گردشگری و کارشناسان دو دلیل در این زمینه مطرح می کنند؛ نخست آنکه قدرت اجرایی در این زمینه وجود ندارد و نهادهای دارای مهمانسراهای اینچنینی، اهرم قوی تری برای ادامه فعالیت خود دارند.

دلیل دوم نیز این است که اساسا به دلیل سودی که نهادهای دولتی و حاکمیتی از فعالیت اقامتگاه های خود می برند، دستگاه اجرایی کشور اراده ای برای پایان دادن به فعالیت این مراکز ندارد.

قوانین بدون ضمانت اجرا اما نبود قانونی محکم که بتواند جلوی این روند فعالیت غیرقانونی را بگیرد از جمله انتقاداتی است که از سوی فعالان گردشگری بیان می شود؛ چون تا به امروز، حتی وجود قانون و تاکید مسوولان هم هیچ اثری در این زمینه نداشته است؛ اتفاقی که صدای مجلسی ها را نیز درآورده است.

حمایت میرزاده، عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با دنیای اقتصاد می گوید: من به عنوان نماینده مجلس نه تنها بابت اجرایی نشدن این قانون بلکه تمام قانون هایی که آیین نامه اجرایی دارند و اجرا نمی شوند، بارها انتقاد کرده و گفته ام این آیین نامه ها بیشتر شبیه به کاغذپاره هستند و اکثر آنها اجرایی نمی شوند.

اجرایی شدن قانون واگذاری اقامتگاه های دولتی به بخش خصوصی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به باور این نماینده مجلس، تا زمانی که برای قانون ارزشی قائل نشوند هر روز به تعداد قوانینی که اجرایی نمی شوند اضافه خواهد شد.

میرزاده البته معتقد است در شرایط موجود بخش خصوصی و هتلداری است که باید در زمینه این قانون خاص شخصا اقدام کند.

وی می گوید: هتلداران و صنوف وابسته باید نسبت به موضوع عدم فعالیت اقامتگاه های دولتی اتحاد داشته باشند و دولت را برای اجرایی شدن قانون تحت فشار بگذارند.

در واقع این فعالان صنعت اقامت نباید در این شرایط که بخش خصوصی در فشار است با دولت هم رقابتی نابرابر داشته باشد.

این نماینده مجلس در ادامه به این نکته نیز تاکید دارد که بهتر است دولت اگر می خواهد در زمینه اقامتگاه فعالیت داشته باشد در نقاطی از کشور اقامتگاه راه اندازی کند که بخش خصوصی در آنجا ورود نکرده است.

در حال حاضر بسیاری از نقاط کشور از جمله نقاط مرزی خالی از اقامتگاه است.

با این کار هم به گردشگری این بخش رونق خواهند داد و هم اینکه به بخش خصوصی ضربه وارد نمی کنند.

به عقیده میرزاده، وجود اقامتگاه های دولتی در شهرهای پر رفت و آمد مانند استان های شمالی، مشهد و.

تفکری جز سودجویی و نگاه اقتصادی ندارد؛ بنابراین باید نسبت به این موضوع به صورت جدی تر برخورد شود.

گذشت سه ماه از یک وعده نبود اراده در اجرایی کردن قانون واگذاری اقامتگاه های دولتی به بخش خصوصی در صحبت های مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز کاملا محسوس است.

چندی پیش بود که مدیرکل اداره حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت وگو با دنیای اقتصاد گفته بود طی جلساتی که در زمینه جلوگیری از فعالیت های اقامتگاه های دولتی به صورت مستمر برگزار می شود، در حال پیگیری حل معضل اقامتگاه های دولتی هستیم و خبر تعیین تکلیف آنها تا 3 ماه آینده مشخص خواهد شد و توافق ها و پیشنهادهایی که در این باره ارائه شده است نیز به زودی اعلام خواهند شد.

حالا بیش از 3 ماه از صحبت های ابراهیم شقاقی می گذرد؛ اما همچنان خبری از نتیجه نهایی نیست.

او در گفت وگوی تازه ای که با دنیای اقتصاد داشته، می گوید: تعطیلی یکباره این اقامتگاه های دولتی امکان پذیر نیست.

باید به مرور این اتفاق رخ دهد و این اقامتگاه ها خود را با ضوابط سازگار کنند.

شقاقی در پاسخ به این سوال که چرا همچنان بعد از گذشت 3 ماه تکلیف این اقامتگاه ها مشخص نشده است، می گوید: کار ساده ای نیست.

سال هاست که این اقامتگاه ها به این شکل مشغول فعالیت هستند و باید کاری کرد تا آنها حداقل تنها خدماتی که ارائه می دهند به کارکنان خود باشد.

به گفته مدیرکل حقوقی و املاک سازمان کمبود اقامتگاه در کشور با تعطیلی یکباره این اقامتگاه ها باعث ایجاد بحران و کمبود می شود.

به همین دلیل نمی توان به راحتی از فعالیت چنین اقامتگاه هایی جلوگیری کرد.

عامل ورشکستگی بخش خصوصی نبود قدرت اجرایی برای جلوگیری از فعالیت چنین اقامتگاه های دولتی موجب شده صدای اعتراض بسیاری از فعالان بخش خصوصی بلند شود؛ اعتراضی که البته به نظر می رسد گوش شنوایی برای آن وجود ندارد و آنها همچنان باید به رقابتی نابرابر تن دهند؛ رقابتی که در نهایت فعالان این حوزه تاکید دارند نتیجه اش شکست بخش خصوصی و واگذاری میدان به بخش دولتی خواهد بود.

در ادامه این زنجیره باطل، بسیاری از سرمایه گذاران در صنعت هتلداری ورود نخواهند کرد و حتی آنهایی که وارد شده اند نیز سرمایه خود را به سمت فعالیت های سودده دیگری خواهند برد؛ البته اگر تا قبل از آن ورشکست نشده و سرمایه ای که داشته اند را از دست رفته نبینند.

جمشید سلطان مرادی، رییس جامعه هتلداران استان مازندران نیز با انتقاد از وجود چنین شرایطی به دنیای اقتصاد می گوید: در حال حاضر بسیاری از سازمان ها، آموزش و پرورش، بانک ها، وزارتخانه ها، ارگان ها و.

برای خود اقامتگاه هایی دارند؛ آن هم در شهرها و استان هایی از کشور که شناخته شده هستند و بخش خصوصی در آنها فعالیت گسترده دارد.

او با اشاره به استان مازندران و وجود اقامتگاه های بی شمار دولتی ادامه می دهد: متاسفانه میزان اقامتگاه های دولتی که در استان مازندران وجود دارد از میزان اقامتگاه های بخش خصوصی بیشتر است و کمر بخش خصوصی در استان مازندران شکسته.

به باور رییس جامعه هتلداران استان مازندران وجود چنین مشکلی به خود دولت برمی گردد که نمی خواهند قانون را اجرا کنند، چون به ضرر آنها تمام می شود: مشکلی که قرار نیست برطرف شود قابل حل کردن نیز نیست.

چون کسانی که در راس وجود چنین اقامتگاه هایی هستند مخالف برچیده شدن اقامتگاه های دولتی اند.

در نتیجه حذف این مراکز به نظر غیرممکن می رسد.

به عقیده سلطان مرادی اجرایی شدن قانون واگذاری اقامتگاه های دولتی به بخش خصوصی باتوجه به این شرایط و سودجویی ها و منفعت طلبی ها، غیرممکن است.

به سرانجام نرسیدن ماجرای 10 ساله حذف اقامتگاه های دولتی همچنان ادامه دارد؛ ماجرایی که با وجود تمام تلاش های بخش خصوصی، ارائه بسته های پیشنهادی، اعتراض ها و انتقادها راه به جایی نبرده است.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که وزنه ترازوی منفعت وجود اقامتگاه های دولتی نسبت به نبودنش و حتی ارائه خدمات تنها به کارکنان خودشان سنگین تر است.

به همین دلیل مشخص نیست باتوجه به ناتوانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اجرایی کردن قانون تا چند سال دیگر باید به نفع اقامتگاه های دولتی و فعالیت غیرقانونی شان در بر همین پاشنه بچرخد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ انتشار 26 آبان 97، کدخبر: 3464347، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: قانون - سازمان میراث فرهنگی - دیوان عدالت اداری - گردشگری - میراث فرهنگی - رییس سازمان میراث فرهنگی - دیوان عدالت - فرهنگی - قانون اساسی - میراث - اداری - صنایع دستی - هایی - مجلس - ممنوعیت - مسافران - کارکنان - تفریحی - مدیریت - قوانین - تعطیل - اداره - ماده - کشور - آزاد - نشان

آخرین اخبار سرویس:
ظریف: امروز هیچ دولتی نمی تواند اطلاعات را کنترل کند/ آنکه پشت میز مذاکره بود، مردم بودند ما نبودیم

مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

فرود اضطراری هواپیمای دبی به نروژ در شیراز

استاندار فارس سریعتر انتخاب شود/ وحدت حوزه و دانشگاه

تاریخ مصرف برجام تمام شده است/تاکید بر تقویت توان داخلی

ملت ولایتمدار ایران درمقابل دشمنان عقب نشینی نمی کند

وحدت حوزه و دانشگاه موجب بالندگی نظام می شود

احیای زکات در کانادا

نظر نماینده سابق سازمان ملل درباره حضرت آیت الله سیستانی/ پیام عاطفی «یان کوبیچ» به عراقی ها

انتقاد از بی توجهی رسانه ها به خطبه نخست

فرود اضطراری هواپیمای دبی در فرودگاه شیراز

پلیدی آل سعود برای ملت های دنیا ثابت شده است

حوزه و دانشگاه دو شعبه از انقلاب اسلامی هستند

سنا تصمیم دارد بر سیاست خارجی ترامپ نظارت کند

ضرورت انتخاب سریع جایگزین برای مدیران بازنشسته

پایان عملیات ساخت 20 هزار واحد مسکونی برای زلزله زدگان کرمانشاه

آمریکا با فشار روانی قصد سیطره بر کشور را دارد

باید در تعریف منافع ملی به اجماع رسید

اطاعت از رهبری راه نجات کشور و عبور از بحران ها است

پلیدی آل سعود برای ملت های دنیا ثابت شده است

تکیه بر توان داخلی راه نجات کشور است

سردار باقرزاده:هیچ مسئولی در نظام جمهوری اسلامی نباید به فکر سروری باشد

پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم

عملکرد روابط عمومی باید موجب کاهش فاصله مردم از مسئولان شود

جهان به زودی شاهد ضربات مهلکی به پیکره دشمنان ایران خواهند بود

فشار اقتصادی دشمن برای ناامید کردن مردم از نظام است

کشور بیش از هرزمانی نیازمند وحدت است

مسئولیت ها یک امانت و فرصتی برای خدمت به مردم است

شکست تمام طرح های آمریکا علیه ایران

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در محدوده شمال تهران

سکوت جهان در مقابل رفتار خشن پلیس فرانسه/مشکلات اقتصادی مردم نتیجه بی تدبیری برخی مسئولان است

اطاعت از رهبری راه نجات کشور و عبور از بحران ها است

باید در تعریف منافع ملی به اجماع رسید

یک بوشهری سخنگوی شورای عالی استانها شد

راهی غیر از انتخابات آزاد برای رسیدن به وحدت ملی وجود ندارد

لاوروف از آماده شدن فهرست شرکت کنندگان در کمیته قانون اساسی سوریه خبر داد

شهید کشوری باید الگوی همه جوانان ما باشد

نسبت به آسیب های فضای مجازی بی تفاوت نباشیم

ملتی که شهادت دارد به سعادت می رسد

برگزاری یادواره شهدای روستای تل مویزی باشت

جلسه امروز شورای امنیت درباره یمن

تسریع در انتخاب استاندار فارس

صدور حکم در پرونده استخدام های بی ضابطه جهاد کشاورزی / کشف یک سند جعلی در مسیر بررسی واگذاری زمین منابع طبیعی

فرود اضطراری هواپیما در فرودگاه شیراز

آمریکا بدنبال از بین بردن دستاوردهای انقلاب است/ بصیرت و وحدت؛ رمز پیروزی بر دشمن

حادثه تروریستی چابهار نشان دهنده درماندگی دشمنان در برابر ایران است

سیستم اداری در استان بسیار سختگیر است/ خودروسازان سری هم به دانشگاه ها بزنند

رییس دانشگاه بیرجند به دغدغه های کارکنان دانشگاه پاسخ داد

تروریست ها با حادثه چابهار قصد جلوگیری از رشد اقتصادی این شهر را داشتند

اصلاحات ترفند نرم دشمنان برای مقابله با آرمان های انقلاب بود

مهم ترین اصل پس از وقوع حادثه های طبیعی، آمادگی و بازگشت به شرایط عادی است

پهنای باند پیام رسان های داخلی 2 برابر می شود

ریشه بسیاری از ناهنجاریها در بی اعتقادی است

محورهای سخنان امامان جمعه اصفهان

سیستم اداری در خراسان جنوبی سختگیرانه عمل می کند

وزارت امور خارجه در خصوص اقدامات دولت گرجستان جدی تر ورود کند

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان

مجید فراهانی: مخاطبان ما برای شنیدن اخبار نا امیدی ولع خاصی دارند.

عمر مدیریتی در استان البرز کم است/عقب ماندگی ها جبران شود

الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست وجو می کنیم

دولت و روسای مجلس چاره ای اساسی برای مشکلات اصفهان بیاندیشند

تنها راه برون رفت از بحران های اجتماعی داشتن وحدت است

مسئولان مراقب آقازاده ها باشند؛ استکبار نمی خواهد مردم 40 سالگی انقلاب را ببینند

پیش بینی توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

استخدام اپراتور در موسسه ثبت فردا

اتهام قتل بر یک کلاه سبز امریکایی در افغانستان

آمریکا با فشار روانی قصد سیطره بر کشور را دارد

نماینده ولی فقیه: بیمارستانهای دولتی گیلان رسیدگی می خواهند

ریشه بسیاری از ناهنجاریها در بی اعتقادی است

امام جمعه رشت:به بیمارستان های دولتی گیلان رسیدگی کنید

مردم سیستان و بلوچستان از گروهک های تروریستی منزجر و بیزارند

صنعت موشکی ایران قدرت دفاعی و بازدارنده است

شهید تندگویان را وزرا الگوی خود قرار دهند

بحث جدایی دین از سیاست بی معناست

ترامپ سرآمد سردمداران آمریکا در فسق و فجور است

خطیب جمعه آستارا: مردم منتظر حل مشکلات اقتصادی هستند

امام جمعه تبریز: آسیب رسانی به وحدت ملی خیانت به کشور است

دانشگاه ها دستاوردهای انقلاب را تبیین کنند

سیستم اداری در خراسان جنوبی سختگیرانه عمل می کند

محورهای سخنان امامان جمعه اصفهان

تغییر لایحه بودجه 98 در وقت اضافه

تکذیب ادعای باقری درمنی مبنی بر عدم استفاده از چک برای بابک زنجانی و تاریخ ممنوع المعاملگی

وعده های دولت درباره کارگران محقق شود/ برخی بیمارستان های رشت برای عهد قاجار است

دشمن هیچگاه به اهداف شوم خود علیه ملت ایران دست پیدا نمی کند

محورهای سخنان امامان جمعه اصفهان

دشمن به دنبال بدبین کردن مردم نسبت به نظام است

سیستم اداری در خراسان جنوبی سختگیرانه عمل می کند

انصراف دو کاندیدا از انتخابات پارالمپیک

شادابی جامعه با برگزاری کنسرت های بی محتوا محقق نمی شود

واعظی: انتخابات تمام شد، از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

امام جمعه تبریز: آسیب رسانی به وحدت ملی خیانت به کشور است

دانشگاه ها دستاوردهای انقلاب را تبیین کنند

بیانات مهم و معنادار امام جمعه آبیک به اعضای شورای شهر / واکنش به اظهارات علی مطهری نماینده مجلس

پس از برجام قیمت کالاها تا 70 درصد افزایش یافته است

نقش تأثیرگذار حوزه و دانشگاه در پیشبرد آرمان های انقلاب/ قشر کارگر را دریابیم

شوراهای اسلامی روستاها با افراد دغدغه مند نشست داشته باشند

تصادفات عجیب در جاده های جهان

سال آینده با تورم بزرگتری رو به رو هستیم

تصویری از یک قبرباستانی در یورکشایر انگلیس

کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی

کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی