مطالب مرتبط:
صادرات 23 هزار تن مرکبات از مازندران در سال گذشته
گره هایی که با طالع بینی کورتر می شوند
اختصاص فقط 9 درصد سهم صادرات انرژی فسیلی در ایران به صنعت گاز / تولید گاز جهانی تا سال 2040 به 5500 میلیارد مترمکعب خواهد رسید
تولید سالانه 400 میلیون گل وگیاه در مازندران/ سهم صادرات گل از استان کمتر از یک درصد است
سفره خالی مازندران از سهم پروژه های بزرگ هفته دولت/ وقتی پروژه های دم دستی قاب های دلچسب می شوند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 00:122018-11-17اقتصادي

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!


در حالی که استان مازندران با 2.

5 تن تولید سالانه مرکبات، رتبه نخست تولید در کشور و رتبه هفتم دنیا را به خود اختصاص داده است، اما ضعف در مدیریت این ظرفیت بالقوه که قطعه ای ثابت از پازل هویت اقتصادی این استان است موجب شده است تا در مقابل سهم این استان از صادرات مرکبات، - "، طی سال های گذشته با وجود آنکه بیش از نیمی از مرکبات کشور در مازندران تولید می شود؛ اما نبود برند، ضعف بسته بندی مناسب و فقدان صنایع تبدیلی مطلوب موجب شده تا این استان به جایگاه واقعی خود در بازارهای جهانی نرسد.

بر اساس آمارها، سالانه بیش از 2.

5 میلیون تن مرکبات در این استان تولید می شود که بیش از نیمی از آن در بازار داخلی مصرف و تنها بخش اندکی یعنی تنها 105 تن از آن صادر شده است.

سهم اندک مازندران از صادرات مرکباتدر حالی که استان مازندران با 2.

5 تن تولید سالانه مرکبات، رتبه نخست تولید در کشور و رتبه هفتم دنیا را به خود اختصاص داده است، اما ضعف در مدیریت این ظرفیت بالقوه که قطعه ای ثابت از پازل هویت اقتصادی این استان است موجب شده است تا در مقابل سهم این استان از صادرات مرکبات، رقمی ناچیز نگاشته شود.

هادی ایزدی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: طی سال جاری از 600 هزار تن نارنگی تولیدی در استان، 70 درصد از آن برداشت شده است.

وی افزود: از یک میلیون و 700 هزار تن پرتقال تولیدی در استان طی سال جاری نیز تاکنون 10 درصد آن برداشت شده است.

اختلاف یک ماهه زمان برداشت مرکبات میان شرق و غرب استانمدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: آغاز برداشت پرتقال در شرق استان از اوایل آبان ماه و در غرب استان با کمی تأخیر، اوایل آذرماه انجام می گیرد.

این مسئول با بیان اینکه پیش بینی کل تولیدات مرکبات استان مازندران طی سال جاری مشابه سال گذشته و در حدود 2.

5 میلیون تن است، گفت: هم اکنون صادرات به کشور عراق به تدریج در حال انجام ست.

نوسانات ارزی برای باغداران هم مشکل ساز شدایزدی در خصوص عمده ترین مشکلات حال حاضر باغداران استان، پاسخ داد: طی سال جاری با توجه به نوسانات ارزی عمده ترین مشکل باغداران استان، افزایش هزینه ها و قیمت ادوات مورد نیاز است که براساس دلار نرخ گذاری شده است و در مقابل عدم افزایش قیمت مرکبات نسبت به سال گذشته است که موجب نارضایتی و کاهش سود آنان شده است.

کاهش 2 هزار هکتاری باغات درجه سوم مرکبات پس از یخبندان سال 95وی در خصوص مقایسه اراضی زیر کشت مرکبات سال جاری نسبت به سال های گذشته که با توجه به خسارت های برف، محتمل بنظر می رسد؛ بیان کرد: در این خصوص ما کاهش سطح باغات درجه 3 مرکبات را پس از خسارت سرمای سال 95 به میزان دو هزار هکتار را داشتیم که خوشبختانه بخش قابل توجهی از آن به باغ های سیاه ریشه و زراعت های گوناگون، تبدیل شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در خصوص وضعیت سورتینگ های استان اعلام کرد: واحدهای سورتینگ با تشکیل تعاونی زنجیره تولید و عرضه، ساماندهی و مسئولین فنی آن ها نیز دوره های آموزشی جدیدی را گذرانده اند که پایش این واحدها، با همکاری جهاد و واحد بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در حال انجام است.

این مسئول با بیان اینکه ارقام مرکبات مازندران، برای تازه خوری مناسب هستند؛ گفت: کشورهای همسایه ایران، مشتری میوه های تازه هستند و ارقام مرکبات مازندران، برای صادرات به کشورهای همسایه، به ویژه روسیه بسیار مناسب است.

رتبه هفتم مازندران در میان 150 کشور تولیدکننده مرکباتایزدی در خصوص سهم مازندران از ارقام گوناگون مرکبات در بازارهای داخلی و جهانی پاسخ داد: استان مازندران حدود 50 درصد مرکبات کشور را تولید می کند و این در حالی است که علیرغم آن که حدود 150 کشور در جهان، تولید مرکبات دارند؛ مازندران به تنهایی، رتبه هفتم تولید را در بین کشورها دارد.

مرکبات از دغدغه های جدی مازندران استعبدالله مهاجر رییس اتاق بازرگانی مازندران نیز در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: مرکبات یکی از دغدغه های استان است به این دلیل که 50 درصد از تولید مرکبات کشور در این استان صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه حدود 2.

5 تن پرتقال و نارنگی و 200 هزار تن کیوی در استان تولید می کنیم؛ افزود: امسال هم مثل سنوات گذشته، دولت در واقع آمده است وعده هایی را در حوزه رفع مشکلات این بخش، که در همین راستا بر اساس مأموریتی که استاندار سابق استان به اتاق بازرگانی داده بود بنا شد تا در برنامه ششم ما به سطح 3 میلیارد دلار در صادرات برسیم.

علیرغم تنظیم سند توسعه صادرات تاکنون حمایتی انجام نشده استرییس اتاق بازرگانی مازندران خاطرنشان کرد: ما بر این اساس، بسته ای که در 28 مردادماه سال جاری، به استانداری در این خصوص تنظیم و ارسال کردیم که تا به امروز که 27 آبان ماه است جلسه ای در خصوص بررسی این بسته و پیگیری و حمایت های از آن در جهت افزایش میزان صادرات استان و رسیدن به هدف مشخص شده، برگزار نشده است.

این مسئول ادامه داد: با توجه به اینکه در فصل مرکبات قرار داریم و زمانش چه در برداشت و چه در صادرات در این ایام است، شاهد اتفاقی در این باره نبوده ایم.

وضعیت مطلوب قیمت در بازار کیوی تا نابسامانی های ادامه دار در بازار مرکباتمهاجر عنوان کرد: ما در بحث صادرات کیوی، شرایط خوبی را داریم که هم اکنون در انبارها و باغات بیش از 4 هزار تومان خرید و فروش می شود و در انبارهای آماده صادرات این رقم به بیش از 7 هزار تومان هم می رسد که رقم مناسبی است.

عدم تحقق وعده های دولت طی سال جاریوی با بیان اینکه از آنجا که رقم تولید مرکبات در استان رقم بالایی است دولت باید حمایت های لازم را انجام دهد، اضافه کرد: بنا بود برخی وعده ها طی سال جاری محقق شود که از جمله این وعده ها آن بود که حداکثر تا پایان نیمه نخست امسال، با توافقاتی که با دولت انجام شده بود، معافیت حقوق گمرکی در صادرات برداشته شود که متاسفانه تا به امروز محقق نشده است.

هزینه های جانبی و تعهدات ارزی دو سنگ بزرگ پیش پای صادرات مرکباترییس اتاق بازرگانی مازندران متذکر شد: علیرغم اینکه امضای روسای جمهور ایران و روسیه پای توافقات انجام گرفته وجود دارد اما سر باز زدن دولت روسیه به دلیل اینکه بخشی از آن توافقات را وزرات صنعت و معدن ایران روی آن خط کشیده است، شاهد هستیم که این خلأ بسیار جدی است.

این مسئول با بیان اینکه مشکل بعدی که این روزها با آن درگیر هستیم، تعهدات ارزی در خصوص مرکبات است؛ تصریح کرد: هزینه های جانبی که برای مرکبات ایجاد می شود در کنار تعهد ارزی که وزرات صنعت و معدن کشور دارد مطالبه می کند، کار را برای صادرات مرکبات سخت کرده است.

صادرات مرکبات دست وپا شکسته در حال انجام استمهاجر با بیان اینکه هر چند صادرات مرکبات کم وبیش به دلیل افزایش نرخ ارز در حال انجام است، گفت: اما آنچه که ما انتظار داشته و داریم و این زمینه را به عنوان اتاق بازرگانی برای صادرات به کشورهای منطقه به ویژه روسیه فراهم کرده ایم، اما متاسفانه این موانع دست و پاگیر اجازه آن چنانی را به ما برای ورود و توسعه صادرات نمی دهد.

وی تأکید کرد: انتظار بخش خصوصی از دولت آن است که همان چیزی را که تعهد کرده است و آن چیزی را که ما به عنوان مشکلات این بخش گفتیم و آن ها پذیرفته اند؛ پای کار بیایند و کمک کنند تا رفع شود.

عمده ترین مشکلات حال حاضر صادرکنندگانبه گفته رییس اتاق بازرگانی مازندران مهمترین مشکلات حال حاضر این بخش را حمل ونقل، تعهدات ارزی و حقوق گمرکی است که اگر این مشکلات از پیش پای صادر کنندگان بر داشته نشود، صد سال دیگر هم اگر در خصوص مشکلات پرسیده شود، پاسخ همین چند مشکل خواهد بود.

علیرغم رشد صادرات استان پیش بینی ما بیش از این بودمهاجر تصریح کرد: با تمامی این موارد و مشکلات موجود، ما به نسبت هفت ماهه سال گذشته، بیش از 8.

5 درصد رشد را در صادرات شاهد بودیم که پیش بینی ما با توجه به افزایش نرخ ارز، چیزی حدود 30 درصد بود که به دلیل عدم تحقق موارد اشاره شده، این مهم حاصل نشده است.

پای صنایع تبدیلی در مازندران می لنگدوی در خصوص وضعیت صنایع تبدیلی در استان پاسخ داد: قطعا ما صنایع تبدیلی در استان داریم؛ اما این صنایع به دلیل عدم توجیه اقتصادی غیر فعال اند و کار نمی کنند.

رییس اتاق بازرگانی مازندران با توضیح اینکه برخی از میوه هایی که ما داریم مثل تامسون، برای صنایع تبدیلی، خیلی کالای مناسبی نیست؛ افزود: آن چه که ما در استان تولید مازاد داریم شامل پرتقال و تامسون می شود، که از لحاظ کیفیتی برای صنایع تبدیلی موجود در استان قابل قبول نیست و به دلیل عدم صرفه اقتصادی، موفق به جلب رضایت آنان نخواهیم شد و می بایست جهاد کشاورزی استان به عنوان متولی اصلی این بخش تدبیری کند.

این مسئول با بیان اینکه پرتقال و تامسون ما علیرغم میزان کمیت بسیار مطلوبی که دارد، دارای شرایط کیفی خیلی مطلوبی برای صادرات نیست؛ اظهار کرد: اما به دلیل آنکه کالای دیگری هم برای صادرات در دسترس ما نیست؛ لذا باید آن را طرح موضوع کنیم.

تغییر ذائقه بازار جهانی در خرید مرکباتمهاجر افزود: گونه های جدیدی از مرکبات در حال پرورش در اقصی نقاط دنیا است که غالب گرایش و ذائقه مشتریان به سمت آن جلب می شود، همانگونه که با ورود پرتقال جنوب به بازار کشور، ورق برای انتخاب گزینه بر می گردد و این مسئولیت جهاد کشاورزی است که با شناسایی گونه های مورد توجه، نسبت به افزایش سطح زیر کشت آن گام بر دارد.

وی ادامه داد: با توجه که استان مازندران یک استان کشاورزی است باید صنایع تبدیلی را به عنوان یک اصل در صدر توجهات خود قرار دهیم، باید تکنولوژی های روز دنیا را به استان بیاوریم تا از این ظرفیت استفاده کنیم.

برای بقا در بازار جهانی دست ما برای بسته بندی خیلی باز نیسترییس اتاق بازرگانی مازندران در خصوص اینکه ضعف در صنعت بسته بندی نیز یکی از دلایل عدم موفقیت در صادرات مرکبات استان محسوب می شود، اظهارنظر کرد: صنایع دستی امروزه با سال های قبل خیلی فرق کرده است.

وی افزود: صنایع بسته بندی ما در حوزه صادرات قابل قبول است و بدین گونه نیست که به عنوان یک نقیصه در صادرات مطرح باشد؛ اما در جای دیگر، که مدیریت هزینه برای رقابت در بازار صادرات است، دست ما خیلی باز نیست.

رییس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به روند رو به رشد صادرات استان طی سال های اخیر، یادآور شد: طی حداکثر تا سه سال گذشته، رقم صادرات استان به 250 میلیون دلار صادرات می رسید که امروز به 500 میلیون دلار رسیده است.

امسال قیمت مرکبات پای درخت چند؟مهاجر در خصوص قیمت حال حاضر مرکبات در استان گفت: هم اکنون بالای درخت، پرتقال را با قیمت 1200 تا 1700 تومان خریداری می کنند، نارنگی بالای 2 هزار تومان خریداری می کنند که نسبت به سال گذشته، تقریبا افزایش 50 درصدی را نشان می دهد.

نکته پایانی.

گفتنی است سالانه 4.

5 میلیون تن مرکبات در کشور تولید می شود که مرکبات تولید شده مازندران شامل پرتقال، نارنگی، لیموترش، گریپ فروت و لیموشیرین و ارقام زینتی، با میزان 2.

5 میلیون تن سهم به سزایی از آن را شامل می شود.

به دلیل عدم وجود انبارهای فنی و استاندارد، کمبود صنایع تبدیلی و فرسوده شدن ماشین آلات کارگاه های آب میوه گیری، نبود وسایل حمل ونقل دارای شرایط مطلوب و استاندارد و همچنین عدم توجه ویژه به مسائل بسته بندی که یکی از نکات اساسی جهت صادرات محصولات کشاورزی است سالانه بخش قابل توجهی از میوه های تولید شده استان با وجود کیفیت و کمیت مناسب، ضایع شده و خسارت هنگفتی را به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان این محصول وارد می کند؛ معضلاتی که هر ساله تکرار و تکرار می شود و گویی بنا نیست گره ای از آن باز شود!
کلید واژه ها: استان - مرکبات - مازندران - تولید - استان مازندران - صادرات - برداشت - نوسانات ارزی - رتبه - مدیر - کشور - اقتصادی - کشاورزی - پرتقال - افزایش - مشکل - مدیریت - افزایش قیمت - بازار داخلی - بازار - ایزدی - بسته بندی - هویت - درصد - جهاد - نارضایتی - قیمت - کاهش - پیش بینی - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
پیشنهاد مشاور وزیر نفت: بنزین را دو نرخی کنید

قیمت آپارتمان 50 تا 75 متری در تهران

استخدام نیروی حسابداری و کارآموز در شرکت ترازماندگار پارسینا

استخدام نیروی اداری در شرکت معتبر بازرگانی صنعتی

بعد از میلیارد، چه اعدادی قرار دارند +ویدئو

استخدام تری دی کار حرفه ای خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس ارشد اداری،مدیر فروش در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس ارشد اداری،مدیر فروش،اپراتور دستگاه برش

استخدام مدیر بازرگانی (خرید و فروش)در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام برنامه نویس QML / Qt ،برنامه نویس Erlang در تهران

استخدام برنامه نویس Golang ،کارشناس پایگاه داده در تهران

استخدام 7 ردیف شغلی در شرکت آریاسامانه در تهران

استخدام کارشناس حسابداری - مالی، منشی در یک شرکت معتبر- تهران

بازسازی بافت های فرسوده با دادن تسهیلات ادامه دارد

دانشجویان می توانند نیاز کشور به خارج را به حداقل برسانند/ دستگاه شستشوی پستان دام در دانشگاه فردوسی تولید شد

ضرورت سرمایه گذاری بیشتر در بخش آب

3.5 میلیارد دلار ارز به شرکت های دارویی اختصاص یافت

جمع آوری بیش از سه میلیارد تومان صدقه در سمنان

اتمسفر دلار 9 هزار تومانی در بازار / صف بی سابقه در برابر صرافی های دولتی

ناوگان خارجی برای حمل محصولات کشاورزی جنوب کرمان فراهم شد

120 میلیارد ریال به طرح های ورزشی استان مرکزی اختصاص یافت

عراق قیمت نفت را برای بازار آسیا و آمریکا کاهش داد

آمارهای وحشتناک خرید و فروش تسلیحات نظامی/آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟/وداع تلخ «خانم کلانتر» از سازمان ملل/جنایات آمریکا به روایت تاریخ/طمع تروریست های اقتصادی به «نگین توسعه شرق ایران»

عراق قیمت نفت را برای بازار آسیا و آمریکا کاهش داد

دسر خرمالو

قیف های پر شده با کرم و آجیل

پدیده ای به نام خرید و فروش کارت سوخت+فیلم

120 میلیارد ریال به طرح های ورزشی استان مرکزی اختصاص یافت

استخدام کارشناس فروش بازاریابی و مناقصات آقا در یک شرکت معتبر

استخدام مسئول امور بازرگانی در شرکت کهان تاک پارت در تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

جزییات و شرایط پیش فروش امروز محصولات سایپا

استخدام مدیر بازاریابی در شرکت معتبر در تهران

استخدام برنامه نویس CakePHP،کارشناس بازاریابی و فروش در تهران

ناوگان خارجی برای حمل محصولات کشاورزی جنوب کرمان فراهم شد

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می رود؟

درب های شیشه پنی سیلین و نمونه های خون در ایران تولید می شود

گرانی مسکن خط فقر در شهرهای بزرگ را بیشتر کرد

استخدام کارگر انبار(دریافت، ثبت ورود کالا،بسته بندی/دیجی کالا

استخدام کارشناس کاتالوگ محتوا در دیجی کالا

استخدام مهندس مکانیک با مزایا در یک شرکت معتبر- آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس کاتالوگ محتوا،کارگر انبار دردیجی کالا/تهران

استخدام معاون و سرپرست فروشگاه در فروشگاه مبلمان یاتاش-تهران

استخدام انباردار،حسابدار در شرکت شبکه تجارت جهان گستر درتهران

پرداخت مشوق های صادراتی از دی ماه امسال

هدرروی 25 درصدی آب در ایران

تست فنی محصول جدید ایران خودرو آغاز شد + عکس

نیروی جوانی؛ سرمایه اجتماعی

مظنه آپارتمان در محدوده سی متری جی+ جدول قیمت

آشنایی با عوامل بطلان برخی معاملات

توسعه میدان گازی پارس جنوبی قربانی بزرگ جنگ تجاری آمریکا و چین

فال روزانه 22 آذر 97

استخدام کارشناس آزمایشگاه معدنی آقا در شرکت زاگرس مس سازان

استخدام حسابدار خانم در شرکت گلخندان تجارت-ابودیزاین درخوزستان

دولت گوش شنوا نداشت 50 بار هشدار اقتصادی دادیم(خبر ویژه)

قیمت خودرو امروز 22 آذر 97

قیمت جدید انواع خودرو تویوتا در بازار تهران

استخدام مترور در یک شرکت معتبر ساختمانی در تهران

استخدام بازاریاب در شرکت کشت و صنعت روژین تاک در کرمانشاه

استخدام بازاریاب مویرگی آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در مرکزی

استخدام کارمند فروش تلفنی باحقوق ثابت، پورسانت و آموزش رایگان

استخدام کارمند فروش داخلی در یک آژانس هواپیمایی معتبر

قیمت لپ تاپ امروز 22 آذر 97

قیمت گوشی امروز 22 آذر 97

تولید سالانه 156 هزار تن مرغ گوشتی در فارس

افزایش 13 درصدی صادرات / خراسان جنوبی قطب معدنی کشور است

قیمت سکه امروز 22 آذر 97

استخدام سرپرست فروش سرد و کشوری،سرپرست خرید داخلی در تهران

استخدام مدیر فروش و بازاریابی،برنامه نویس،گرافیست-خراسان رضوی

استخدام کارشناس فنی (رشته الکترونیک یا سخت افزار) در شیراز

استخدام کارشناس تبلیغات در یک گروه تولیدی فعال در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در شرکت داده ابزار رستاک در تهران

استخدام سرپرست بخش مالی / حسابداری در یک شرکت معتبر

استخدام بازاریاب فروش ورق و جعبه های کارتنی در البرز

استخدام سرپرست قالبسازی در شرکت معتبر در شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام ویزیتور با مزایا در شرکت پخش الماس شرق در مرکزی

بازیافت زباله چاپگرهای سه بعدی با دستگاه جیبی

قیمت طلا امروز 22 آذر 97

نرخ تورم در عراق و افغانستان

ایران جزو 20 کشوری که تورم آن بالای 20 درصد است

استخدام کارشناس فروش شبکه های اجتماعی دریک سایت فروشگاهی معتبر

استخدام چرخ کار،نیروی ساده در یک گروه تولیدی معتبر در مشهد

استخدام ویزیتور ( بازاریاب حضوری ) در یک شرکت معتبر

تغییر سقف برداشت کارتی در درگاه های الکترونیک بانک سپه

استخدام ویزیتور با سابقه دریک شرکت تولیدی بازرگانی معتبر-تهران

استخدام مدیر فروش،کارشناس فروش،کارشناس علمی در یک شرکت معتبر

فرایند خرید نفت در بورس +اینفوگرافی

آیا اجرای توافق پاریس برای ایران منفعت دارد؟

کاهش 760 واحدی شاخص صنعت در بورس تهران

قیمت واحد مسکونی در خیابان آزادی تهران

35 هزار میلیارد تومان اعتبارات بهداشت و درمان در سال 98

سالانه 4 هزار نفر در کشور در اثر سومصرف مواد مخدر می میرند

408میلیون نفر در کشور می خورند و می خوابند و پول در می آورند

صنعت برق نیازمند 600 هزار میلیارد تومان سرمایه جدید

خرید هواپیمای دست دوم در دستور کار شرکتها قرار دارد

ماشین سازی؛ صنعت راهبردی فراموش شده

کشور رسما دارای دو نرخ ارز می شود

دینار و روپیه جای یورو را می گیرند؟

دانشجویان می توانند نیاز کشور به خارج را به حداقل برسانند/ دستگاه شستشوی پستان دام در مرکز رشد دانشگاه فردوسی تولید شد

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!