مطالب مرتبط:
تاج: به قانون منع به کارگیری بازنشسته ها تمکین می کنم
تاج: در بحث بازنشستگی از قانون تمکین می کنم
وزیر کشور: آقای لاریجانی گفت قانون بازنشستگان مشمول شهرداری ها هم می شود/ احتمالا از مجلس استفساریه می گیریم
نظر آقای دبیر درباره فیلترینگ ، خلاء قانون گذاری و رفع فیلتر یک گروه خاص
آقای مطهری! از خطای گفتاری تان عذرخواهی کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 آبان 1397 ساعت 00:022018-11-17سياسي

آقای مطهری! به محتوای قانون تمکین کنید


بعید نیست که آقای مطهری و امثال ایشان، در مباحث ابتدایی حقوق حرف ناپخته و نادرستی بزنند، چون متخصص نیستند؛ اما حداقل منطقی به نظر می رسد که در این موارد حرفی نزنند چون متخصص نیستند! - بعید نیست که آقای مطهری و امثال ایشان، در مباحث ابتدایی حقوق حرف ناپخته و نادرستی بزنند، چون متخصص نیستند؛ اما حداقل منطقی به نظر می رسد که در این موارد حرفی نزنند چون متخصص نیستند!به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"،مرتضی خمسه حقوقدان و استاد دانشگاه در خصوص اظهارات اخیر علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی یادداشتی منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است: آقای مطهری! به جای "جمود" بر الفاظ قانون اساسی، محتوای قانون اساسی را تمکین کنید! آقای مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی که علی الاصول باید بیشتر از همه به الزامات قانون اساسی در رابطه با حیطه قانونگذاری مجلس آگاهی داشته باشند، در ادامه یادداشت های سریالی خود طی مدت اخیر، یادداشتی را اخیراً و در پاسخ به اظهارات یکی از اعضای هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام منتشر کرده اند، مطالبی را عنوان کرده اند که حاکی از بی اطلاعی ایشان از برخی ضوابط مذکور در قانون اساسی راجع به فرایند قانونگذاری می باشد و این یعنی یک فاجعه! چرا که نایب رییس مجلس که باید بیشترین آگاهی و به تبع آن بیشترین پایبندی را به قانون اساسی داشته باشد، آشکارا و مکرر در مکرر در نقض قانون اساسی سخن می راند و قلم می زند! ایشان در یادداشت اخیر خود گفته اند که منظور از بند 2 اصل 110 قانون اساسی که نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را مطرح می کند، نظارت بر "اجرای" سیاست های کلی است، نه ورود در روند قانون گذاری همچنین ایشان استناد شورای نگهبان به بند 2 اصل 110 برای ورود این هیأت به روند قانونگذاری را خلاف قانون اساسی دانسته اند، چرا که بحث در نظارت بر "اجرا" است و نه ورود در قانون گذاری! این نوع برداشت از قانون اساسی و تنها با تکیه بر لفظ "اجرا"، بدون توجه به ملزومات علمی و حقوقیِ تفسیر قانون اساسی، نوعی جمود به ظاهر الفاظ است که اخباری ها انجام می دادند و اصولیون و مجتهدان در دفاع از عقل، مبارزه سختی با آنها کردند؛ ضمن اینکه این رویه یادآور داستان برخی پیروان امام صادق علیه السلام است که معتقد بودند امام بعدی اسماعیل فرزند آن حضرت است؛ وقتی اسماعیل از دنیا رفت امام صادق برای آنکه شائبه ای باقی نماند آنها را دعوت کرد و فرمود ببینید اسماعیل از دنیا رفته است و روی تابوت نیز نوشته بود اسماعیل یشهد ان لا اله الا الله و.

برخی از آن افراد بعد از آن روی تابوت میت خود می نوشتند: اسماعیل یشهد.

در حالی که نام میت چیز دیگری بود.

می گفتند ما عین امام صادق عمل می کنیم! این ماجرا، همان ماجرایی است که آقای مطهری به کرات در یادداشت ها و نامه های سرگشاده خود به برخی مقامات و مسئولین نقل می کنند و دیگران را متهم به جمود بر الفاظ می کنند ولی امروز، خود مصداق آن شده اند.

اولاً ایشان اگر اندکی با مقررات قانونیِ موجود در این حوزه آشنایی داشتند، اینقدر خود را به تکلف و زحمت نمی انداختند و با مراجعه به مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام (ابلاغی مقام معظم رهبری) متوجه می شدند که بر اساس تبصره 2 ماده (1) و نیز ماده (2) این مقررات، نظارت بر تصویب قوانین، در زمره صلاحیت هیأت عالی نظارت قرار گرفته است.

پس ایشان یا تا این حد بی اطلاع از ضوابط قانونی هستند یا اعتقادی به این ضوابط ندارند و در صدد تحمیل این بدعت غیرقانونی به فرایند قانونگذاری هستند! ثانیاً شاید برای ایشان جالب باشد که مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشتند و به کرات نظرات مجمع در خصوص مغایرت قوانین مجلس با سیاست ها را به شورای نگهبان اعلام کرده اند، در این رابطه چنین معتقد بودند: نظارت مجمع بر چگونگی اِعمال سیاست های کلی، در برنامه ها و قوانین است و کاری به "اجرا" ندارد.

(گفت وگو با آیت الله هاشمی رفسنجانی: پیشینه و کارنامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، انتشارات صدف سماء، چاپ دوم، ص 118) ثالثاً از لحاظ حقوقی لفظ "اجرا" در بند 2 اصل 110، به معنای "اجرا" در برابر "تقنین" نیست.

ادله مفصل و حقوقیِ اثبات این مدعا، نیازمند طرح در محافل حقوقی و در میان کسانی است که حداقل آشناییِ اجمالی با مباحث حقوقی داشته باشند که ظاهراً آقای مطهری فاقد این تخصص هستند.

بنابراین برای اثبات مدعای خود، تنها به نظرات برخی حقوقدانانی که هم سویی بیشتری با جریان فکریِ حامی آقای مطهری دارند، اشاره می کنم تا غلط بودن ادعای ایشان حتی از منظر این دسته از حقوقدانان هم روشن شود؛ آقای دکتر زارعی از اساتید حقوق دانشگاه شهید بهشتی، معتقدند که مصداق "اجرای" سیاست های کلی نظام، قانونگذاریِ مبتنی بر سیاست های کلی است؛ بنابراین نظارت بر حسن "اجرای" سیاست ها، صرفاً نظارت بر قانونگذاری را شامل می شود و اساساً سطوح پایین تر نباید مد نظر قرار گیرند.

در نتیجه، با حصول اطمینان از عدم مغایرت قوانین با سیاست های کلی نظام، مسأله نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام (یعنی همان بند 2 اصل 110) خاتمه می یابد.

(نشست علمی: جایگاه حقوقی سیاست های کلی نظام ، نشریه راهبرد، شماره 20، ص 397) آقای دکتر (سیدمحمد) هاشمی از اساتید حقوق دانشگاه شهید بهشتی معتقدند که بند 2 اصل 110 هم "نظارت تقنینی" را شامل می شود و هم "نظارت اجرایی" و بعد منظور خود را از "نظارت تقنینی" چنین توضیح می دهند: نظارت تقنینی، عبارت است از مراقبت و جلوگیری از تصویب قوانینِ مغایر با سیاست های کلی نظام.

(نشست علمی: جایگاه حقوقی سیاست های کلی نظام ، نشریه راهبرد، شماره 20، ص 396) حتی ایشان صراحتاً بیان می کنند که مقوله "اجرا" در اصطلاح نظارت بر حسن "اجرای" سیاست های کلی نظام ، واجد مفهوم عام بوده و همان طور که در علم مدیریت، تصمیم گیری جزیی از مرحله "اجرا" محسوب می شود، در رابطه با مصادیق "اجرای" سیاست های کلی نظام، قانونگذاری نیز نوعی "اجرا" تلقی شده و تحت شمول مقوله "اجرای سیاست های کلی نظام" به حساب می آید.

(همان، ص 383) از نمونه های فوق که تنها مشتی از خروار بود و بسیاری دیگر از حقوقدانان نیز به آن معتقدند، مشخص می شود که مجلس شورای اسلامی مکلف به قانونگذاری در چارچوب سیاست های کلی نظام می باشد و این موضوع، به عنوان یکی از حدود مقرر در قانون اساسی مذکور در اصل 71 قانون اساسی می باشد.

به تبع این موضوع، نظارت بر انطباق قوانین با سیاست های کلی، بخشی از نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام (بند 2 اصل 110) به حساب می آید.

البته بعید نیست که آقای مطهری و امثال ایشان، در مباحث ابتدایی حقوق حرف ناپخته و نادرستی بزنند، چون متخصص نیستند؛ اما حداقل منطقی به نظر می رسد که در این موارد حرفی نزنند، چون متخصص نیستند! اگر آقای مطهری در پاسخ به دیگران و انتشار یادداشت های مکرر، عجول نمی بودند یا حداقل بر الفاظ قانون اساسی "جمود" به خرج نمی دادند، این اشتباه فاحش را دچار نمی شدند.

امیدوارم که ایشان به جای انتشار یادداشت های سریالی در نفی فرایند قانونگذاری در قانون اساسی و اصرار بر بدعت گذاری از طریق نفی صلاحیت نهادهای قانونی، به کارهای مهم تری که موظف به آن هستند بپردازند و بیشتر به فکر رفع ایرادات مجلس در قانونگذاری باشند.

امری که با گذشت نزدیک به پانزده سال از حضور ایشان در مجلس، از وی مشاهده نشده است!
کلید واژه ها: قانون اساسی - قانون - نایب رییس مجلس شورای اسلامی - رییس مجلس شورای اسلامی - نایب رییس مجلس - مجلس شورای اسلامی - مطهری - رییس مجلس - نظارت - مجلس - حقوق - شورای - ابتدایی - استاد دانشگاه - اسلامی - امام - شورای نگهبان - منتشر - علی مطهری - نظام - صادق - دانشگاه - نگهبان - مبارزه - داستان - برداشت - گزارش - رابطه - فرزند - عالی

آخرین اخبار سرویس:
نوروزی: مشاورانی در کمیسیون های مجلس اجرای قوانین را پیگیری کنند

بعد از فروش پس گرفته نمی شود

مبارزه ریشه ای با انتصابات فامیلی یادداشتی از مسیح مهاجری

استخدام کارشناس دامپروری در یک شرکت معتبر در تهران

ظریف سؤال باران شد

واژه شناسی «نفوذ» در آیات و روایات/ «حزب الشیطان» چه کسانی هستند؟

دیدار جابری انصاری با بشار اسد و گفتگو درباره تاسیس کمیته قانون اساسی سوریه

ضرورت مقابله با جنگ اقتصادی

صنایع نظامی به دانشگاه های قم رسید/ بسیج دانشجویی در مسیر بومی سازی صنعت

استخدام برنامه نویس وب،ویندوز در شرکت مهندسی آتیه پرداز معین

انتقاد ماهاتیرمحمد از موضع استرالیا نسب به «قدس»

استخدام مسئول دفتر خانم در یک واحد تولیدی در تهران

اورهال اولین هواپیمای پسابرجامی در شرایط تحریم

یک جایی چند قدرت بزرگ می نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت وپز می کنند

استخدام مدیر برنامه ریزی و انبارها در یک شرکت معتبر در البرز

حکایت بک «صندلی طلسم شده»

محصولات جانبی عسل کدامند؟

سه کاری که موجب افزایش دوستان و ستایش کنندگان می شود

حشد الشعبی؛ بازیگر اصلی صحنه سیاسی و اجتماعی عراق

دفاع ترامپ از سیاست جدا کردن والدین مهاجر

ورود وزارت اطلاعات به «قاچاق کتاب»

دعوای توییتری ضرغامی و آشنا بالا گرفت +عکس

نماینده مجلس: نمایندگان مستعفی اصفهان بر تصمیم خود مُصر هستند

کنسرت زمستانی میثم ابراهیمی در برج میلاد تهران

نوروزی: مشاورانی در کمیسیون های مجلس اجرای قوانین را پیگیری کنند

میرسلیم: دولت به خودکفایی و اقتصاد مقاومتی باور ندارد

بازی سازش از پکن و مسکو تا تهران

خروج آمریکا از برجام کفایت نمی کند که بازهم اصرار دارند با آمریکا سازش کنیم

62 درصد مردم آمریکا ترامپ را دروغگو می دانند

دفاع ترامپ از جدا کردن کودکان مهاجر از والدین شان

موسیقی دشمن تاریکی هاست

دلمان می خواست کارهای شویم

ما نشسته راه می رویم

سیستان و بلوچستان درازه ورود دام زنده به کشور شد

خوش تیپ ها زودتر استخدام می شوند

کار در مرز واقعیت و رؤیا

فکر و ذکر نسل ما کار بود و کار

تاریخ از دریچه عشق

بیماری خواننده پاپ

صحنه سازی تصادف برای چند ده هزارتومان

ً تراکت پخش کن ترجیحادانشجوی مکانیک

آرتیست اول زندگی

دستورالعمل توافق پاریس به توافق کشورهای جهان رسید

پیامک های فیلتر اینستاگرام از کجا ارسال می شود؟

ترامپ غرق در گردونه تغییرات

تنش های دو متحد دیرین بر سر حضور 25 ساله چین در حیفا

دورنـــما

مترو؛ کارآمدترین سامانه حمل و نقل ریلی درون شهری

حافظ موسیقی آوازی

بیمه ها جان مردم را بیمه کنند

دوست دارم به دیدار استاد شجریان بروم

قتل شبانه زن میانسال

کاش «رعد» فقط صدا نباشد

شرط عجیب برای ازدواج ، از داماد قاتل ساخت

حوادث جهان

آرزوهای بر باد رفته

اوشین در خاطره جمعی دهه60

دردسر رفع موهای زائد

زورگیری در آسانسور

افتتاح نهمین نمایشگاه کتاب استان البرز

40 سال بعد از ظهور <سوپرمن یک>

همایون، همدم امیدهای مردم

سفر ایرانی ها به گرجستان همچنان در تعلیق

وقت رفع فیلتر توییتر است

«راه» جدایی

کارنامه پیشاتحریمی

مجمع، روح قانون پولشویی را گرفت

میرمحمود موسوی: حصر در جای خود قرار دارد؛ درِ کوچه اختر هنوز قفل است؛ کلیدش هم در دست دیگران قرار دارد / اجازه خروج ندارند؛ اجازه تماس هم جز با فرزندان و اقوام درجه یک ندارند / برخلاف اظهارات آشنا، اصل و مغز حصر محکم به جای خودش باقی است و تنها یک پوسته تغییر کرده

مصرف روزانه بنزین کل کشور به زیر 100 میلیون لیتر رفت

چرا مصرف بنزین در ایران حدود 10 برابر ترکیه است؟

12 میلیون لیتر بنزین روزانه در تهران مصرف می شود

ملک طباطبایی همسر مهندس بازرگان درگذشت

ویدئو / وقتی لیلی رشیدی و لیلا حاتمی کوچک بودند

برگ برنده ایران در عراق / ترامپ در مقابل خواسته تهران کوتاه می آید؟

متوسط مصرف روزانه بنزین در 40سال اخیر +اینفوگرافیک

چرا LPG رفت CNG آمد؟

ال پی جی ؛ سوخت پاک و ارزان خودروها

نمایندگان مجلس پرسشگر گرانی های بی رویه باشند

حبیبی: ما باید از دیپلماسی التماسی فاصله بگیریم

امروز 17 دسامبر؛ سالروز پرتاب مرکوری

دنیامالی و تیمورتاش عازم هند شدند

ضرورت شکل گیری معنای مشترک بین علم و رسانه

توصیه توییتری کدخدایی به دولت و مجلس

تدین: باید از متخصصان امر در عرصه قانون نویسی استفاده کنیم

دو کرسی آزاداندیشی در حوزه علمیه بوشهر برگزار می شود

چرا باید سواد رسانه ای بیاموزیم؟

گرایش سیاسی استانداران دولت دوازدهم چیست؟

فقر مفرط در پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا

خیانت جنسی با چاشنی اخلاق!

نباید از SPV انتظار معجزه داشت

افزایش مهاجرت ها از سیستان و بلوچستان به یزد

در صورت پاسخ مثبت به 16 سوال دور این مردها را خط قرمز بکشید!

گنجینه معرف اهل بیت(ع) بازگشایی و تبیین شود

توضیحات مصباحی مقدم درباره تغییر نام جامعه روحانیت

نقدی بر نئولیبرالیسم ایرانی/1 اقتصاد خصولتی، پله رشد چه کسانی است؟

سوالات ارشد مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل - دولتی 91

کلید تمام پلیدی ها درکلام امام عسکری(ع)

ژیمناستیک ایران به آسیای میانه رفت

نامه اعتراضی کمیسیون امنیت ملی به دولت درباره بودجه دفاعی

افزایش مهاجرت ها از سیستان و بلوچستان به یزد

آقای مطهری! به محتوای قانون تمکین کنید

آقای مطهری! به محتوای قانون تمکین کنید