مطالب مرتبط:
بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان
بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان
تشریح طرح معلم تمام وقت، لایحه رتبه بندی فرهنگیان و قرارداد بیمه تکمیلی
تشریح طرح معلم تمام وقت، لایحه رتبه بندی فرهنگیان و قرارداد بیمه تکمیلی
شکل جدیدی از بیمه تکمیلی فرهنگیان ارائه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 23:452018-11-17سياسي

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان


بیمه تکمیلی فرهنگیان که روزگاری با عنوان "بیمه طلایی" شناخته میشد حالا با فعالیت به روش صندوقی در بحث کیفیت و نحوه ارائه خدمات نارضایتی هایی را رقم زده است .

- بیمه تکمیلی فرهنگیان که روزگاری با عنوان "بیمه طلایی" شناخته میشد حالا با فعالیت به روش صندوقی در بحث کیفیت و نحوه ارائه خدمات نارضایتی هایی را رقم زده است .

شعارسال": بیمه تکمیلی فرهنگیان که روزگاری با عنوان "بیمه طلایی" شناخته میشد حالا با فعالیت به روش صندوقی در بحث کیفیت و نحوه ارائه خدمات نارضایتی هایی را رقم زده است .

شهرام جمالی معلم و کارشناس آموزشی درباره وضعیت بیمه تکمیلی فرهنگیان اظهار کرد: به جرات می توان گفت که نظام بیمه ای در بین کارکنان دولت یکی از ناعادلانه ترین زیر نظام های رفاهی است چون در هر دستگاهی که کارکنان آن به دلیل برخورداری از منابع مالیِ بیشتر، از دریافتی بیشتری برخوردارند، به همان نسبت از بیمه تکمیلی کارآمدتری نیز برخوردارند و بالعکس.

وی افزود: به عبارت دیگر کارکنانی که از حقوق و مزایای کمتری برخوردارند مجبورند درصد بیشتری از حقوق خود را بابت سهم بیمه تکمیلی بپردازند .

پرسش این است که چرا دولت این میزان تفاوت و تبعیض را حداقل در بخش سلامت و درمان کارکنان خود به شیوه های دیگری جبران نمی کند؟ کیفیت بیمه تکمیلی رشد نمی کند یکی از گلایه های معلمان نسبت به وضعیت بیمه تکمیلی، خدمات پایین ارائه شده است به گونه ای که برخی مراکز و بیمارستان های طرف قرارداد به تعهدات خود عمل نمی کنند.

این معلم و کارشناس آموزشی در این باره عنوان کرد: خدمات درمانی ارائه شده در مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه تکمیلی فرهنگیان تقریباً در تمامی موارد نه تنها از کیفیت قابل قبولی برخوردار نبود ه اند، بلکه به لحاظ کمیّ هم شاهد یک کاهش نسبی هستیم یعنی برخلاف افزایش سالیانه سهم بیمه پایه و سهم بیمه گذار که عمدتاً با توجیه افزایش تعرفه های خدمات درمانی صورت می گیرد، تعداد و کیفیت این خدمات افزایش نمی یابد.

سال 94 بود که آموزش وپرورش بیمه تکمیلی فرهنگیان را به روش صندوقی عملیاتی کرد و استدلال هم این بود که در روش صندوقی ریسک بیمه را می پذیریم تا کیفیت آن افزایش یابد.

بنابراین مشکلاتی که در سال گذشته از سوی فرهنگیان در خصوص کمبود مراکز درمانی یا تاخیر در پرداخت هزینه های درمان مطرح می شد، به حداقل ممکن کاهش می یابد اما این روش هم نتوانست مشکلات را حل کند و با صندوقی شدن بیمه تکمیلی، فرهنگیان از تاخیر در پرداخت هزینه های درمانی و نارضایتی از خدمات دهی بیمه تکمیلی می گویند و حتی برخی افراد ماه هاست که هزینه ها را از جیب پرداخت کرده اند اما هنوز مبلغ آن به حسابشان واریز نشده است.

دلایلی که بیمه تکمیلی فرهنگیان را ناکارآمد کرد جمالی درباره شیوه صندوقی گفت: متاسفانه بیمه تکمیلی فرهنگیان بنا به دلایل زیادی از جمله مدیریت صندوقی، یک بیمه کارآمد نیست چون پوشش گسترده ای ندارد و در برخی موارد مثل دندان و عینک، تعرفه پرداختی آن صفر است از سوی دیگر، بیمارستان ها، مراکز درمانی و داروخانه های طرف قرارداد آن بسیار محدود است و حتی در مراکز طرف قرارداد هم فرهنگیان ناچارند در برخی موارد بخش بیشتر هزینه ها را خودشان تقبل کنند.

چرا که تعرفه های بسیاری از مراکز درمانی با تعرفه های مشخص شده در قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان یکسان نیست و از این رو پرداخت های بیمه تکمیلی در بسیاری از موارد پایین است و همین سهم اندک هم بنا به دلایلی از جمله شیوه مدیریت بیمه صندوقی، معمولاً با تاخیرهای طولانی به جیب فرهنگیان باز می گردد.

وی ادامه داد: در مراکز درمانی که طرف قرارداد نیستند، فرد مجبور است تمامی هزینه ها را بپردازد و بعد از طی مراحل اداری در آن مرکز درمانی و دریافت مدارک پزشکی، این مدارک را به اداره محل خدمت خود ببرد و پس از چند ماه، درصدی از هزینه های پرداختی را بگیرد.

این در حالی است که بیمار ممکن است در شرایط اضطرار و غیرمترقبه ای به یک درمان فوری نیاز داشته باشد و بخاطر آن مجبور شود هزینه اولیه بالایی را پرداخت کند که در توانش نباشد.

خلق بیمه تکمیلی به روش صندوقی برای کاهش هزینه ها وی درباره بدهی آموزش و پرورش به شرکت های بیمه و تاثیر این مقوله بر کیفیت بیمه تکمیلی فرهنگیان معتقد است که در زمان آقای فانی علت عدم تمدید و انعقاد قرارداد جدید با بیمه ایران بالا رفتن نرخ تعرفه های بیمه عنوان شد اما همان زمان بیمه ایران هم اعلام کرد که به علت بدهی 430 میلیارد تومانیِ آموزش و پرورش حاضر به ادامه کار نیست.

البته آموزش و پرورش این رقم را قبول نداشت اما در هر صورت به نظر می رسد مساله کاهش هزینه ها، دلیل اصلی جایگزینی بیمه طلایی با بیمه تکمیلی به روشی به نام صندوقی بود.

هر چند وزیر فعلی آموزش و پرورش که آن زمان معاون پشتیبانی وزارت خانه بود هدف این جایگزینی را افزایش کیفیت بیمه از طریق پذیرش ریسک بیمه اعلام کرد.

جمالی گفت: واقعیت اینست که در روش بیمه صندوقی، چندان تفاوتی نمی کند که بیمه گذار چه شرکتی باشد.

چراکه بیمه گذار در اصل خود آموزش و پرورش است و شرکت بیمه فقط حق العملی را از آموزش و پرورش بابت رسیدگی به اسناد پزشکی بیماران دریافت کرده و هزینه بیمه شده را پرداخت می کند.

در این روش چون مدیریت بر منابع مالی توسط وزارت آموزش و پرورش انجام می شود به ظاهر ممکن است تصور شود که مدت زمان پرداخت هزینه ها کاهش می یابد و از قضا مطرح کردن بحث افزایش کیفیت از طرف مسئولان وقت وزارتخانه هم بیشتر از همین منظر بود.

چون ارزیابی آنها از این روش در کوتاه مدت بود اما چون از یک سو تعرفه های درمان به طور سالیانه افزایش می یابند و از سوی دیگر آموزش و پرورش هم بر خلاف بسیاری از دستگاه های دولتی، ناتوان از دریافت اعتبارات رفاهی است در نتیجه هر سال بخش بیشتری از افزایش حقوق فرهنگیان باید صرف جبران هزینه های بیمه تکمیلی شود و بنابراین در بلند مدت قطعاً اثرات ناکارآمدی آن بیشتر نمایان خواهد شد.

این معلم و کارشناس آموزشی ادامه داد: با این همه، بدیهی است دستگاهی که در آن بیش از یک میلیون نفر از بیمه استفاده می کنند، جذابیت های خاصی برای شرکت های بیمه ای داشته باشد و مشخص نیست چرا آموزش و پرورش نمی تواند بسته بیمه ای ویژه ای که صرفه فرهنگیان باشد را جذب کند.

پیشتر علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره بیمه تکمیلی و نارضایتی فرهنگیان گفته بود: بیمه تکمیلی در آموزش و پرورش دستخوش تغییراتی شده است.

بیمه طلایی که باب شد در قوانین بیمه وجود ندارد و یکبار در آموزش و پرورش بدون پشتوانه مالی قراردادی را با یکی از شرکت های بیمه مازاد بر توان موجود منعقد کردند که در نهایت شکست خورد و یک هزار میلیارد تومان بدهی برای آموزش و پرورش ایجاد کرد و بر اثر آن شکل بیمه درمان آموزش و پرورش با مشکل مواجه و این وزارتخانه مجبور شد به سمت روش صندوقی برود.

وی با اشاره به این که هم اکنون روش بیمه تکمیلی فرهنگیان به شکل صندوقی است، ادامه داد: متناسب با موجودی صندوق، شرکت بیمه هزینه های درمان را به معلمان پرداخت می کند؛ قرارداد فعلی بیمه تکمیلی فرهنگیان تا اول آذر ماه تمدید شده است و مذاکرات ما درباره قرارداد جدید به نتیجه رسیده است و مسائلی همچون رعایت صلاح فرهنگیان، تنوع خدمات و دسترسی به آن در دستور کار است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 26آبان 1397 ، کدخبر:1877083 ،www.

tasnimnews.

com
کلید واژه ها: بیمه تکمیلی - بیمه - فرهنگیان - درمان - نارضایتی - هزینه های درمان - کارکنان - افزایش - هزینه های درمانی - آموزش - قرارداد - کارشناس - معلم - هایی - مشکلات - کارکنان دولت - هزینه - بیمارستان - کاهش - دولت - نظام - حقوق - معلمان - تفاوت - سلامت - تعرفه - میزان - صورت - درصد

آخرین اخبار سرویس:
جشن میلاد امام حسن عسکری( ع)با حضور مراجع تقلید

سومین حرم اهل بیت (ع) غرق در شادی و سرور

همایش تجلیل از کاروان قرآنی نور موسم اربعین

انتصاب داماد ها در پست های مدیریتی!/ روزنامه دولت هم از مشاور روحانی شاکی شد/انتقادات تُند و تیز دولت از احمدی نژاد/نماینده رهبر انقلاب بدون محافظ شخصی در بازار

تثبیت شاخص طلاق در کشور

آیین تودیع و معارفه امام جمعه هندیجان برگزار شد

اقامه دین نیازمند نظام علمی پژوهشی پویا است/اهم مأموریت های نظام علمی حوزه

سپاه: دستگیری لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز

محسن رضایی: ‏اعضای ‎مجمع هرنوع استناد لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» را به گروه مالی ‎FATF نفی کردند/ ماده یک لایحه اصلاح می شود

انتخابات مجلس و ریاست جمهوری در رفتار مدیران صداوسیما موثر است؛ نوعی مهندسی نگاه ها به صداوسیما و انتخاب افراد هم سو با یک جریان را در نظر دارند / برخی فکر می کنند نقد دولت آن هم از صداوسیما می تواند بر سبد رای آن ها تاثیر بگذارد / هرچه یک پدیده ملی را جناحی کنیم، جامعه به رسانه های مت

زخمی شدن خبرنگار آرتی در تظاهرات فرانسه

آبشار زیبای سنگ نو در دل جنگل + فیلم

ناظری خبر داد ثبت نام مجدد از کاندیداهای تصدی ریاست فدراسیون چوگان انجام می شود

رستم وندی در نشست کارگروه تدوین آیین نامه شبکه ملی خیرین فعالان ازدواج مطرح کرد تاکید بر اصل قرار دادن گفتمان ازدواج و تحکیم خانواده

گشایش نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش در گلستان + گزارش

بازداشت عضو ارشد جمعیت علمای اسلام پاکستان

مغازه داری که هنوز اعلامیه های انقلابی می نویسد

مطالبه گری مردم از مسئولین در نمازجمعه باید صریح باشد تا به پاسخگویی منجر شود

جز مسائل دفاعی و امنیتی نباید هیچ محرمانه ای داشته باشیم

مردم انتظار فرصت شناسی و آسیب شناسی از عالمان حوزوی و دانشگاهی دارند

با حضور رییس سازمان امور اجتماعی صورت گرفت برگزاری نشست کارگروه تدوین آیین نامه شبکه ملی خیرین و فعالان ازدواج

مشهد نیازمند هم افزایی همه نهادها و جریانات فکری است

باید از اختلافات و تنش های اجتماعی در جامعه پرهیز شود

فساد به سرمایه اجتماعی آسیب وارد کرده است

سند دستاوردهای 40 ساله قرآنی بوشهر در دست تدوین است

چالش تصویب بودجه ایتالیا و اعتصابها در این کشور

مجلس از وزیر ارتباطات شکایت می کند

7 زندانی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردند

اگر تولیدکننده نباشیم از فضای مجازی ضرر می کنیم

برگزاری نشست «آموزش و پرورش آینده» در کرج

"کاسبان کنکور" و دروغ هایی که از تهران به قم بردند

استخدام کارشناس حسابداری خانم در کرمان

پیش بینی توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

اختصاصی فارس/ حضور مهناز افشار در دادسرای تهران/ تعهد خانم بازیگر برای اصلاح سخنانش

باید از اختلافات و تنش های اجتماعی در جامعه پرهیز شود

عربستان حامی رژیم صهیونیسیتی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: جز مسائل دفاعی و امنیتی نباید هیچ محرمانه ای داشته باشیم

فساد به سرمایه اجتماعی آسیب وارد کرده است

به جای استیضاح باید دنبال انسجام و وحدت ملی بیشتر باشیم

مجروح شدن خبرنگار العالم در حین ارتباط زنده

پهلوان آواز مهمان ویژه ی افتتاحیه ی سومین «شب آواز ایرانی» است

سند دستاوردهای 40 ساله قرآنی بوشهر در دست تدوین است

اعتبار ترویج مهارت آموزی در آموزش و پرورش سه برابر می شود

اعتبار ترویج مهارت آموزی در آموزش و پرورش سه برابر می شود

شهدا باعث بقا و ماندگاری نظام اسلامی شدند

دیدار جمعی از خانواده های شهدا

آیین بدرقه فعال رسانه مرحوم محمود مطوری

تشکر رییس جمهوری عراق از ایران در جشن پیروزی بر داعش

تشریح بنیادی ترین شاخص های مدیریت در پلیس

فاطمه سعیدی: تجارت چند ده میلیارد تومانی برخی با حذف مشق شب از بین می رود

نفتی ها خواستار دریافت مطالباتشان از درمنی شدند

98 درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب رخ داده است

​ماجرای حرمت گوشت منجمد توسط امام(ره)

​وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

سطح دانش حقوق بین الملل شورای نگهبان بسیار ضعیف است

وعده ارزانی موج سواری بر مشکلات مردم است| آماده مناظره در موضوع FATF هستم

پاسخ حجت الاسلام غلامی به یادداشت دوم نصیری ضعف ها و کم کاری ها به معنای عدم قابلیت فقه در نظام سازی نیست/ ظرفیت های حکمت صدرایی

شهدا باعث بقا و ماندگاری نظام اسلامی شدند

غیبت 14 عضو مجمع تشخیص در جلسه امروز

نماینده ولی فقیه در استان: زنان پیشتاز فعالیتهای فرهنگی اند

هلال احمر: تکذیب برگزاری جلسه فوق العاده شورای عالی

کاریکاتور استفاده از ژن خوب ها

آیت الله جنتی امروز رییس مجمع شد

سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور تصویب شد

رونق اقتصاد روستایی کاهش مهاجرت را به دنبال دارد

7 زندانی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردند

مدیران با اهالی رسانه با سعه صدر برخورد کنند

رفع تصرف اراضی ملی در دهلران

وزیر کشور دولت ترامپ هم رفتنی شد

مراسم نکوداشت روز پژوهش برگزار می شود

«انقلاب و چهار دهه همبستگی و همدلی پیروان ادیان توحیدی» بررسی می شود

پژوهش های حوزه در خدمت حل مسائل دینی جامعه است

عیادت فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد از جانباز حادثه تروریستی چابهار

نشست جنبش دانشجویی در ایران «گذشته، حال، آینده»

نشاط اجتماعی با خدمت رسانی صحیح به مردم محقق می شود

یک مسلمان به عنوان رابط مذهبی نیروی هوایی بریتانیا منصوب شد

اگر تولیدکننده نباشیم از فضای مجازی ضرر می کنیم

وزیر کشور ترامپ هم رفتنی شد

مذاکره با دولت دونالد ترامپ بی فایده است

کری خوانی کودک فلسطینی برای صهیونیست ها +فیلم

روایتی از زندگی شگفت انگیز «سیده خانم» و ویلچر دوست داشتنی اش گره های کور به دست این پیرزن باز می شود

مباحث مربوط به طلاق جای گفتمان ازدواج را گرفته است

مدیران با اهالی رسانه با سعه صدر برخورد کنند

وزیر کشور ترامپ هم رفتنی شد

مشهد الرضا مسرور میلاد امام حسن عسگری(ع)

تاکید بر اصل قرار دادن گفتمان ازدواج و تحکیم خانواده

فردا؛​ سومین نمایشگاه حمل و نقل

نفتی ها خواستار دریافت مطالباتشان از درمنی شدند

دادگاه عالی پاکستان خواستار اخراج کارمندان دو تابعیتی شد

تخلف میلیاردی مدیرکل و معاون سابق یک نهاد فرهنگی در مازندران

انسان با احترام به پدر و مادر در قیامت مقام بالایی پیدا می کند

سه طرح مرتبط با کنگره سرداران و شهدای بوشهر احداث می شود

سه طرح مرتبط با کنگره سرداران و شهدای بوشهر احداث می شود

انسان با احترام به پدر و مادر در قیامت مقام بالایی پیدا می کند

شهبازی: قطار توسعه البرز با شتاب بیشتری حرکت خواهد کرد کولیوند: لزوم رسیدگی به معیشت مردم

آیت الله جنتی رییس امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام شد + عکس

وزیر رفاه دولت احمدی نژاد آزاد شد

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گیلان منصوب شد

برگزاری آموزش مشاغل ارائه خدمات گردشگری در گیلان برای نخستین بار در سطح کشور

ساماندهی مشاغل مزاحم شهری با اولویت بندی عملیاتی شود

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان