مطالب مرتبط:
تصاویر/ نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حضور آیت الله اعرافی
تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای بیجاری مقیم حوزه علمیه قم
تصاویر/ نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم
اظهارنظر برای طلاب و فضلای حوزه علمیه لازم است / طلبه باید مرجع و محل حل مشکلات احزاب باشد
تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای دامغانی مقیم حوزه علمیه قم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 23:452018-11-17سياسي

طلاب و فضلای حوزه علمیه قم اجرای قانون فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام را خواستار شدند


مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در نامه ای به رییس قوه قضاییه وضعیت فضای مجازی در کشور را بغرنج و اسف بار دانست و اجرای فوری قانون مسدود سازی تلگرام ، - اینستا گرام و جلوگیری کامل از فعالیت فیلتر شکن ها را خواستار شد.

شعارسال": مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در نامه ای به رییس قوه قضاییه وضعیت فضای مجازی در کشور را بغرنج و اسف بار دانست و اجرای فوری قانون مسدود سازی تلگرام ، اینستا گرام و جلوگیری کامل از فعالیت فیلتر شکن ها را خواستار شد.

متن نامه مجمع نمایندگان طلاب و و فضلای حوزه علمیه قم به رییس قوه قضاییه به شرح زیر است: جناب آیت الله آملی لاریجانی (دام ظله) ریاست محترم قوه قضاییه سلام علیکم وضعیت بغرنج و أسف بار حاکم بر فضای مجازی، و وابستگی کشور در این حوزه بسیار مهم و راهبردی، زمینه ساز تشدید جنگ رسانه ای و افزایش فشارها و مشکلات اقتصادی بر ملت ایران شده است، و به نظر می رسد در صورت عدم اقدام مناسب، مخاطرات جدی تری نیز فراروی کشور قرار خواهد گرفت.

به رغم وجود ظرفیت ها و توانمندی های چشم گیر داخلی، و با وجود گذشت حدود هفت سال از تشکیل شورای عالی فضای مجازی با اهداف روشن ابلاغی از سوی رهبری معظم انقلاب، متأسفانه امروز فضای مجازی از عقب مانده ترین و وابسته ترین عرصه های کشور است.

علت اصلی این وابستگی، تفکر و جریانی است که از حدود دویست سال قبل در کشور ریشه دوانده، و انقلاب اسلامی در تقابل با آن شکل گرفت؛ جریانی که اولا درمان مشکلات کشور را در خارج می جوید؛ ثانیا، نگاهش به تجدد، سطحی و غیرعمیق است.

جریانی که پیشرفت در حوزه فضای مجازی را توسعه ظاهری این فناوری در کشور دانسته، رشد مصرف گرایی و افزایش امکانات فضای مجازی هرچند در بستر خارجی را نشانه توسعه یافتگی تلقی می کند.

از مهم ترین عرصه های فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها است.

با وجود قابلیت های مهم داخلی و به رغم راه اندازی شبکه پیام رسان داخلی قبل از فراگیری شبکه های خارجی، جریان حاکم بر وزارت ارتباطات ـ در سایه انفعال دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ـ با بی اعتنایی به ظرفیت داخلی، و متقابلا، فراهم سازی آزادی عمل برای پیام رسان های خارجی، بلکه حمایت مؤثر از برخی از آنها، با نقض قوانین نظام اسلامی، کشور را به جولانگاه شبکه های خارجی و مخالف نظام تبدیل کرده است.

از مهم ترین این شبکه ها، تلگرام و اینستاگرام هستند که زمینه های شکل گیری و بروز آسیب های متعدد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی را رقم زد ه اند.

از جمله آسیب ها، می توان به دسترسی دشمنان به داده های عظیم (Big Data) اشاره نمود.

پس از کش و قوس های فراوان، حکم مسدود سازی تلگرام در اردیبهشت ماه سال جاری، از سوی قوه قضاییه ـ با هدف جلوگیری از آسیب های متعدد این شبکه و جایگزینی پیام رسان های داخلی ـ صادر شد.

باتوجه به القای قطعی بودن فیلتر تلگرام، و در کمتر از 10 روز محدودیت های اعمال شده بر این شبکه، گزارش ها و آمار رسمی، نشان دهنده اقبال روزافزون مردم به پیام رسان های داخلی بود؛ اما، متأسفانه این روند پس از مدتی کُند، و درنهایت متوقف گردید.

مهم ترین دلیل توقف رشد پیام رسان های داخلی عبارت بود از: باز شدن مجدد فیلترشکن ها و تبلیغات و سوق دادن مردم به سمت پوسته های فارسی تلگرام؛ یعنی تلگرام طلایی و هات گرام .

علت اصلی صدور مجوز فعالیت به دو پوسته تلگرامی و تمدید این مجوز، عدم ظرفیت و توانمندی شبکه های داخلی جهت پاسخ گویی به نیازهای ده ها میلیون کاربر ایرانی عنوان شده است.

با پی گیری های به عمل آمده و تحقیقات میدانی انجام شده، بدست آمد: شبکه های پیام رسان ایرانی ظرفیت تأمین نیازهای داخلی را دارند؛ اما برخی از دست اندرکاران، با عدم ارائه امکانات لازم به آنها، از جمله امکاناتی که دراختیار تلگرام طلایی و هاتگرام گذاشته شده، درصدد ناتوانمند نشان دادن آنها در پاسخ گویی به نیازهای داخلی هستند.

(توضیحات بیشتر و مستندات در این زمینه، در نامه تفصیلی آورده شده است(.

با توجه به برخی شواهد و اخبار، به نظر می رسد تلاش عده ای بر آن است تا با خرید زمان و تمدید مهلت فعالیت دو پوسته تلگرامی، عضویت اکثریت مردم در این شبکه باقی باشد تا تلگرام به نقطه فرار (از طریق فناوری بلاک چین) برسد؛ نقطه فرار به معنای بسیار سخت شدن مسدود سازی است.

از علل این تغییر وضعیت، توزیع ارز دیجیتال گرام است که با راه اندازی آن، وضعیت بحرانی اقتصاد کشور وارد مراحل پیچیده تری می شود.

افراد مذکور، در صورت شکست پروژه رسیدن تلگرام به نقطه فرار، به دنبال جایگزینی پیام رسان خارجی دیگر (سیگنال یا دیالوگ یا…) هستند تا بیش از 30 میلیون کاربری را که در تلگرام نگه داشته اند، به آن پیام رسان خارجی سوق دهند!!! جناب آیت الله آملی لاریجانی، ریاست محترم قوه قضاییه! با ملاحظه مطالب ذکر شده، طلاب و فضلای انقلابی حوزه علمیه قم ـ که جمعی از آنها از شاگردان حضرتعالی هستند ـ دو خواسته مشخص از مجموعه تحت امر جنابعالی دارند: اجرای فوری قانون مسدود سازی تلگرام، و جلوگیری کامل از فعالیت فیلتر شکن ها، به ویژه فعالیت دو پوسته تلگرام طلایی و هاتگرام؛ فراهم کردن مقدمات مسدودسازی شبکه های خارجی مغایر با قوانین کشور، به ویژه اینستاگرام (که فساد آن از جهاتی بیش از تلگرام است(.

در پایان، ذکر چند مطلب را لازم می دانیم: چنان که روشن است، نویسندگان این نامه، معتقد به برخورد صرفاً سلبی نیستند؛ بلکه بر این باورند، توان و ظرفیت داخلی برای پاسخ گویی به نیاز داخلی در زمینه استفاده از شبکه های اجتماعی کاملاً موجود است.

در همین راستا، پیگیری این موارد را لازم می دانند: أ) ارائه امکانات لازم مانند سرور و پهنای باند اختصاص یافته به پوسته های تلگرامی به پیام رسان های داخلی؛ ب) الزام اپراتورهای کشور به حمایت و همکاری با پیام رسان های داخلی؛ ج) حمایت رسانه ای به ویژه رسانه ملی از پیام رسان های داخلی؛ د) ارتقای کمی و کیفی پیام رسان های داخلی در فضای رقابتی با همکاری دولت و بخش خصوصی؛ با توجه به اینکه فضای مجازی به صورت عام، و شبکه های اجتماعی به صورت خاص به دلیل تأثیرات فراوان آن در عرصه های گوناگون، از موضوعات و مسائل ملی هستند، نباید به آنها به عنوان مسئله ای جزیی و خُرد نگریسته شود؛ بنابراین، مسئولان فضای مجازی کشور باید تمام تلاش و همت خود را در راستای حمایت از این شبکه ها و رفع برخی نقایص به کار گیرند.

قطعا، پیشرفت کشور در زمینه شبکه های اجتماعی به صورت خاص، و فضای مجازی به صورت عام، نیازمند حمایت های جدی دولت و مسئولان است؛ متأسفانه، عملکرد مسئولان وزارت ارتباطات، موجب قوت گرفتن این ذهنیت شده است که این وزرات خانه به دلایلی از جمله کسب درآمد بیشتر از طریق فروش پهنای باند خارجی و نیز دستیابی به منافع جناحی و سیاسی، حامی شبکه های خارجی و مانعی برای توسعه شبکه های داخلی است؛ بنابراین، لازم است بر عملکرد این وزارت خانه در نحوه تعامل با شبکه های داخلی نظارت بسیار جدی صورت گیرد؛ به رغم آن که مشکل اصلی کشور، مسائل اقتصادی است، اما همان گونه که مقام معظم رهبری در سخنرانی های اخیرشان فرمودند: دشمن از ابزار رسانه، برای اثرگذاری بر افکار عمومی استفاده می کند و در کنار جنگ اقتصادی، یک جنگ مهم رسانه ای و تبلیغاتی نیز در جریان است که بیشتر اوقات از آن غفلت می شود .

اساساً، شبکه های اجتماعی تلگرام و اینتساگرام، از عواملی هستند که دشمن با تکیه بر آنها از طریق دسترسی به اطلاعات و داده های عظیم (Big Data) می تواند جنگ اقتصادی را به نفع خود ادامه دهد.

از مجموع گزارش ها و شواهد می توان اطمینان پیدا کرد بخشی از مشکلات و ناهنجاری های اقتصادی کنونی، با تسلط دشمن بر فضای مجازی و بیگ دیتای کشور مرتبط است.

از سوی دیگر، با اقداماتی که مدیر تلگرام وعده آن را داده یعنی ارائه خدمات در بستر فناوری بلاک چین، و رواج پول مجازی گرام ، در صورت عدم اقدام فوری در مسدود سازی تلگرام، بحران اقتصادی می تواند کشور و نظام را به مرحله خطرناک تری پیش برد؛ طلاب و فضلای انقلابی متخصص در حوزه فضای مجازی، آماد گی دارند برای اثبات تمام مواردی که در این نوشته ذکر شد (و نیز برخی مسائل خاص که نمی توان در این نامه بیان کرد)، با متولیان و مسئولان فضای مجازی ـ اعم از مدیران وزارت ارتباطات و دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ـ جلسه مباحثه و مناظره در حضور حضرتعالی تشکیل دهند.

توضیحات بیشتر درباره آنچه ذکر شد، در نامه تفصیلی خدمتتان تقدیم می شود.

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم آبان 1397 شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 25آبان 1397 ، کدخبر: 13970825000721،www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: فضای مجازی - حوزه علمیه قم - مجازی - رییس قوه قضاییه - شورای عالی فضای مجازی - قوه قضاییه - حوزه علمیه - کشور - اینستا - آیت الله آملی لاریجانی - اینستاگرام - شبکه - فیلتر شکن - طلاب - عالی - شبکه های اجتماعی - فیلتر - قانون - اقتصادی - وابستگی - اجتماعی - وزارت ارتباطات - مشکلات اقتصادی - آملی لاریجانی - انقلاب اسلامی - مشکلات - سلام - نامه - پیام - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سرپرست طراحی گرافیک از تهران و البرز

استخدام کارشناسی روابط عمومی در یک شرکت تولیدی معتبر در اصفهان

کارگاه آموزشی توجیهی روحانیان کاروان های راهیان نور برگزار شد

اشتغال آفرینی برای بیش از 200 هزار نفر در مدارس غیردولتی کشور

تصاویر/ نشست خبری نائب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

کمبود داروهای ایرانی در خراسان شمالی

رشت بدون شهردار باقی ماند/عدم احراز صلاحیت منتخب شورا

فیلم/ سرود جالب جوانان انقلابی پاکستان در بهمن 97

سفرمعاون رییس جمهور و رییس میراث فرهنگی کشور به استان یزد

پیرو جلسه اخیر شورای اداری و در راستای اصلاح رفتارهای اداری توسط استاندار

استخدام مدرس زبان انگلیسی،مدرس آیلتس در تهران

خدمت رسانی علوم پزشکی ارتش به مناطق محروم

دولت اقدامات قانونی برای تامین سهم 15 درصد فاینانس را از محل صندوق توسعه انجام می دهد

واکنش جلالی به احتمال حضور لاریجانی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری 1400

سفر به چین برای بالا بردن سطح روابط دو کشور صورت می گیرد

سیزدهمین شب طنز انقلاب اسلامی برگزار شد

برگزاری همایش ملی «زن، کتاب، سواد زندگی» در شیراز

کارگاه نقد قرآن بسندگی برگزار می شود

غده سرطانی صهیونیسم، مظهر برجسته تجاوز است

برگزاری مراسم تکریم شهدای مدافع امنیت در لشکر 19 فجر/ آماده انتقام از تروریست ها هستیم

جهانگیری: بخش خصوصی به میدان بیاید

بدهی شهرداری تهران در دوران قالیباف؛ از ابهام تا انکار

فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر: برنامه شهید بهنام محمدی دانش آموزان را با تربیت اسلامی انقلابی برای مدیریت جامعه آماده می کند

فیلم/ همه آنچه باید در مورد نکات مثبت و منفی طرح استانی شدن انتخابات مجلس بدانید

دانشگاه باید از مداخلات بیرونی برکنار باشد

بهزاد علیپور روز «تکریم مادران و همسران شهدا»

فارس خبر می دهد 9 پیشنهاد نمایندگان مجلس برای اصلاح مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان

دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد منصوب شد

ورامین-روستاهای پرجمعیت تر از شهر اما محروم تر

پنجمین جلسه دادگاه 8 متهم جاسوسی

سختگیری لازم برای تشخیص آثار کپی از اصل وجود ندارد

ویدئو / دیدار رهبر معظم انقلاب با مردم استان آذربایجان شرقی

تعطیلی کارخانه ها خلاف امنیت ملی است

برخورد قضایی در انتظار مسئولانی که در مسیر تولید سنگ اندازی می کنند

چه کسانی طرح استیضاح رییس جمهور را امضا کردند؟

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد اموال مسجد

پنجمین جلسه دادگاه متهمان جاسوسی

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد متولی مسجد

تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران برخلاف عواطف انسانی است

اطلاعیه مهم مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه

استخدام مدرس زبان در موسسه زبان سفیر گویا در خوزستان

استخدام کمک حسابدار،منشی در شرکت تولیدی در البرز

استخدام سرپرست اداری با تحصیلات لیسانس – تهران

جزییات سفرهای نوروزی بازنشستگان کشوری تشریح شد

خانه فردوسی پس از هزار سال مرمت می شود

رحیم صفوی:
 
 قرارگاه قدس در امنیت و دفاع از جنوب شرق ومحرومیت زدایی موفق بوده است

استخدام پیک موتوری در یک رستوران معتبر در تهران

توضیحات شهردار سابق قم پیرامون ساخت مدرسه علمیه حضرت ولی عصر: در ساخت این مدرسه هیچ رانت و نفوذی صورت نگرفته است

استخدام تعدادی سالن کار آقا با جای خواب در صادقیه تهران

بوی نامطبوع تهران ربطی به پلاسکو نداشت

مجلس سقف فاینانس در سال 98 را 30 میلیارد دلار تعیین کرد

وزیر بهداشت با استعفای ایازی موافقت کرد

300 میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت برای متروی قم

استخدام کارگر ساده آشنا به فست فود در تهران

افزایش طلاق صوری برای پوشش تأمین اجتماعی

گلایه های رییس جمهور از بهانه جویی ها بر سر مسائل جزیی

یادگارهای ایثار زیر غبار فراموشی و تنهایی

استخدام سالن کار ماهر و نیمه ماهر جهت رستوران ایرانی در تهران

هوش مصنوعی هنوز بی تجربه است

15 درصد فاینانس از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین می شود

استخدام شاطر جهت یک رستوران در تهران

متلاشی شدن خانه های تیمی تروریست های عامل جنایت تروریستی جاده خاش - زاهدان و دستگیری آن ها

تذکر جدی ایران به اروپا؛ صبر مردم ما حدی دارد

همایش تجلیل از 3623 مادر و همسر شهید در قم برگزار می شود

استخدام کارشناس تامین اقامت (بازاریاب میدانی) در کرمانشاه

ضربه وزارت اطلاعات به باند فساد ارزی در مازندران

اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز عصر مجلس

دستاوردهای اجلاس سوچی در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت یک فست فود

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت فست فود

استخدام سالن کار بصورت نیمه و تمام وقت در تهران

آوایی به استان قزوین سفر می کند

کاریکاتور/ دشمن پرستی سلبریتی ها

سردار صفوی: سیستان و بلوچستان با بودجه های مختصر دولتی قابل پیشرفت نیست

پزشکان موظف به پرداخت مالیات هستند/ دوشغله بودن پزشکان از نظر قانونی مشکل دارد

رفتار سازمانی پلیس باید مبتنی بر ادب و اخلاق اسلامی باشد

سقف فاینانس در سال 30/98 میلیارد دلار تعیین شد

اطلاعیه حزب توسعه ملی ایران اسلامی در محکومیت اقدام تروریستی در استان سیستان و بلوچستان

آیت الله علوی گرگانی: با اطاعت از خداوند زمینه بخشش گناهان را فراهم کنیم

با موافقت نمایندگان صورت گرفت مجوز مجلس به دولت برای دریافت فاینانس 30 میلیارد دلاری در سال 98

بهره گیری از نرم افزارهای قرآنی؛ بهترین شیوه آموزش قرآن

مواجهه با بیانیه انقلاب به چند همایش و شعار ختم نشود

پنجمین دوره سراسری نخبه پروری سیاسی شهید دیالمه برگزار می شود

مادران و همسران شهدا در همدان تجلیل می شوند

بازدید رییس کل محاکم تهران از مجتمع قضایی ارشاد

ترجمه «آشنایی با فلسفه دین»ایرادات زیادی دارد/لزوم ارزیابی جامع کتاب پیش از انتشار

آزادسازی سهام عدالت باید در بورس انجام شود

ظرفیت های تاریخی ـ فرهنگی فارس زمینه ساز ایجاد اشتغال هستند

ویدئو/ مسئولان فریب لبخند دشمن را نخورند

اعمال مجازات های جایگزین حبس از اولویت های دادگستری خراسان شمالی

بخش خصوصی در حوزه واکسن پیشتاز می شود

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد ساخت مسجد

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احکام مسجد

نخستین جشنواره فیلم دفاع مقدس خراسان رضوی سال 98 برگزار می شود

دیدار سفیر ایران با وزیر کشاورزی و شیلات عمان

سقف فاینانس در سال 98، 30 میلیارد دلار تعیین شد

ازبکستان و قطر چشم انداز همکاری های دوجانبه را بررسی کردند

مجتبی زارعی در دانشگاه شهید بهشتی: «نظریه مردم سالاری دینی»، مرتبه تفصیلی ـ تمدنی «نظریه جمهوری اسلامی» است

استاد دانشگاه ارومیه داور برتر انتشارات انجمن اپتیک آمریکا شد

رسیدگی به تخلفات 6 شرکت حمل و نقل کالا در قزوین

طلاب و فضلای حوزه علمیه قم اجرای قانون فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام را خواستار شدند

طلاب و فضلای حوزه علمیه قم اجرای قانون فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام را خواستار شدند