مطالب مرتبط:
سردار نقدی معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی : تلاش دشمن برای نشان دادن، تصویری غلطی از کشورایران
تجدید میثاق فرماندهان نیروی انتظامی با آرمان های بنیانگذار انقلاب اسلامی
گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در عرصه اربعین
نامه کانون تربیت اسلامی به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی موارد زیرنظام تربیت معلم خلاف راهکارهای سند تحول است/ تجویز تجاری سازی در آموزش و پرورش
از دوستانمان در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گله مندیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 23:352018-11-17سياسي

فرماندهان فرهنگی انقلاب اسلامی


یاران امام و شاگردان علامه طباطبایی در نقش فرماندهان فکری و فرهنگی جبهه انقلاب، وارد میدان مبارزه با طاغوت های سیاسی، فکری و فرهنگی شدند.

- نمی شود از تاریخ انقلاب سخن گفت اما از فردی چون شهید مطهری به عنوان علمدار مبارزه با طاغوت فرهنگی و التقاط فکری نام نبرد.

نمی توان از اقدامات اساسی مبارزان نظام شاهنشاهی یاد کرد اما از شهید بهشتی و آینده نگری او درباره تبیین ساختارهای حکومتی نظام اسلامی در سال های دهه چهل و ایجاد تشکل قوی حزب جمهوری اسلامی سخن نگفت؛ همینطور کادرسازی و تربیت نیروی شهید قدوسی در مدرسه حقانی، امری غیر قابل انکار است.

همیشه نسبت به شخصیت علامه طباطبایی در قلبم احساس ارادتی توأم با عشق داشته ام.

شاید شما هم اگر به چشمان نافذ علامه خیره شوید بخشی از گرمای این حس را در عمق وجودتان احساس کنید.

چشمانی که در پشت آن اقیانوسی از علم، معرفت، تقوا و عرفان موج می زند.

علامه سید محمدحسین قاضی طباطبایی، برای ما نام ناآشنایی نیست.

مفسری بی نظیر که قرآن را در فضای حوزه های علمیه از مهجوریت بیرون آورد و تفسیر ارزشمندش به تعبیر استاد شهید مطهری بزرگترین تفسیری است که از صدر اسلام تاکنون برای قرآن کریم نوشته شده است.

فیلسوفی بزرگ که فصلی جدید را در فلسفه صدرایی گشود و احیاگر فلسفه اسلامی در دوره معاصر لقب گرفت؛ از شاگردان برجسته عارف کامل آیت الله سید علی قاضی و به تعبیر یکی از مراجع بزرگ معاصر، در علم و تقوا بی نظیر.

در کنار همه این ویژگی های برجسته که هر کدامشان به تنهایی برای عظمت یک شخصیت کافی است، یک ویژگی ممتاز در شخصیت علامه طباطبایی وجود دارد که در کمتر عالمی یافت می شود و آن شاگردپروری ایشان است.

شاگردانی که در وجود هرکدامشان یک یا چند بعد از ابعاد شخصیتی علامه متجلی شده است.

شاید تنها نام استاد شهید مرتضی مطهری به عنوان شاگرد شاخص علامه کافی باشد برای اینکه به بزرگی استاد پی ببریم.

در این میان یک نکته مهم درباره مکتب علامه وجود دارد که معمولاً از آن غفلت شده است.

نقش محوری علامه و مکتب فکری ایشان در بسترسازی فرهنگی برای نهضت امام خمینی(ره) و شکل گیری و همچنین بقای انقلاب اسلامی، مسئله ای است که به ویژه در شاگردان ایشان بروز بیشتری دارد.

حلقه یاران علامه، که عمدتاً شاگردان و ارادتمندان شخصیت بی نظیر تاریخ حضرت امام خمینی بودند، نخستین هسته مرکزی را برای ایجاد یک نهضت فکری پویا گرد این عالم ربانی بوجود آوردند.

بعد از رحلت مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله بروجردی(ره) جلسات درس فلسفه علامه مدتی تعطیل و تبدیل به بحث پیرامون حکومت اسلامی شد.

علامه مقالاتی پیرامون حکومت اسلامی نوشتند و یادآوری کردند که حکومت اسلامی سیاستی توانا دارد و به مسأله ولایت فقیه اشاره کردند.

حضرت علامه زمانی صحبت از حکومت اسلامی و زعامت روحانیت می کرد که حتی تصور آن از مغزهای بسیاری از روشنفکران هم به دور بود.

اهمیت این مباحث تا حدی است که آیت الله مصباح یزدی می فرماید اگر این مباحث طرح نمی شد، معلوم نبود امروز راجع به مسائل سیاسی و اجتماعی اسلام چگونه می اندیشیدیم؟ یکی از مهمترین ویژگی های نهضتی که امام خمینی(ره) با الهام از مبانی اعتقادی اسلام به راه انداختند و در پی آن به دنبال سرنگونی رژیم طاغوت و برپایی حکومت اسلامی بودند، جوشیدن از عمق اعتقادات و قلب های مردم مسلمان بود.

دأب همیشگی حضرت امام در مردمی بودن تحرکات ضد حکومتی و مخالفت ایشان با اقدامات مسلحانه گروهک ها و فعالیت های حزبی و روشنفکرانه در جریان انقلاب، گواهی بر این مدعاست.

بدین ترتیب مهمترین کار برای به ثمر نشستن چنین نهضت مردمی ای تبیین ابعاد مختلف فکری، فرهنگی و سیاسی آن برای عموم مردم جامعه بود؛ کاری که در درجه اول خود حضرت امام به خوبی به انجامش اهتمام داشتند.

دقت کنید به این نکته که ایشان تمام مواضع و سخنان تاریخی خود را به عنوان یک مرجع تقلید در سخنرانی های عمومی و بر روی منبر با مردم در میان می گذاشتند.

اساساً جریان توزیع اعلامیه های ایشان در بین مردم به همین جهت است.

تبیین انقلاب در میان مردم برای همراه کردن قلب ها و افکار آنها با نهضت، مسئله ای است که نهضت های قبل از امام در آن دچار ضعف بودند و یکی از دلایل شکستشان نیز همین مسئله بود.

تبعید 15 ساله امام خمینی(ره) از ایران و دوری ظاهری رهبر انقلاب از مردم انقلابی اش می توانست برگ برنده ای برای رژیم شاه و جریان استعمار باشد؛ اما آنچه در این سال ها نقشه استعمار و استبداد را نقش بر آب کرد، تداوم نهضت روشنگری و تبیین مبانی فکری و اعتقادی انقلاب و حتی طرح مباحث حکومت اسلامی و ساختارهای پسا انقلابی، توسط یاران حضرت امام بود.

اینجاست که نقش حلقه شاگردان مکتب فکری علامه عیان می شود.

عالمانی که هریک به تنهایی استوانه ای برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بودند.

یاران امام و شاگردان علامه طباطبایی در نقش فرماندهان فکری و فرهنگی جبهه انقلاب، وارد میدان مبارزه با طاغوت های سیاسی، فکری و فرهنگی شدند.

نمی شود از تاریخ انقلاب سخن گفت اما از فردی چون شهید مطهری به عنوان علمدار مبارزه با طاغوت فرهنگی و التقاط فکری نام نبرد.

نمی توان از اقدامات اساسی مبارزان نظام شاهنشاهی یاد کرد اما از شهید بهشتی و آینده نگری او درباره تبیین ساختارهای حکومتی نظام اسلامی در سال های دهه چهل و ایجاد تشکل قوی حزب جمهوری اسلامی سخن نگفت؛ همینطور کادرسازی و تربیت نیروی شهید قدوسی در مدرسه حقانی، امری غیر قابل انکار است.

نیروسازی علامه برای انقلاب تنها محدود به نیازهای قبل از پیروزی نبود.

نقش پررنگ شاگردان مکتب علامه در نظام سازی و تدوین ساختارهای جمهوری اسلامی نیز به روشنی قابل رؤیت است.

در ادامه با شرح مختصری درباره برخی از شاگردان برجسته مکتب علامه، نقش آنها را در تحکیم مبانی فکری، معرفتی، سیاسی و اخلاقی انقلاب و نظام اسلامی تبیین خواهیم کرد.

آیت الله مرتضی مطهری؛ شهید مبارزه با انحراف رفعت مقام شهید مطهری را باید از گریه حضرت امام پس از شهادت وی شناخت؛ عظمت فکر استاد شهید را باید از این تعبیر رهبر معظم انقلاب فهمید که آثار شهید مطهری مبانی فکری جمهوری اسلامی است.

(نقل به مضمون).

اوج نزدیکی روحی و فکری این شهید والامقام به استادش علامه طباطبایی را هم باید از تعابیر عاشقانه علامه در وصف شاگردش، پس از شهادت وی متوجه شد.

در میان همه ویژگی های برجسته استاد مطهری مانند جامعیت علمی، عالم زمان خویش بودن، بیان ساده مطالب غامض، عمق فهم فلسفی و .

مبارزه با انحرافات فکری و حساسیت بالای ایشان در برابر کوچکترین انحراف از خط اصیل اسلام و انقلاب، بارزترین ویژگی شخصیتی این عالم مبارز است.

ویژگی که در نهایت منجر به شهادت ایشان نیز گردید.

مقابله علمی و فلسفی با مارکسیست ها و ایستادن در برابر انحرافات جریان دکتر شریعتی از نمونه های بارز مقابله با التقاط در شهید مطهری است.

ایشان در عین فعالیتهای عمیق فکری و فرهنگی از صحنه مبارزه و حضور سیاسی در عرصه نظام جمهوری اسلامی نیز غافل نبودند به طوری که حضرت امام ایشان را به عنوان رییس شورای انقلاب انتخاب کردند.

درباره این استاد شهید صدها کتاب گفتنی وجود دارد که مجال آن در اینجا نیست.

آیت الله دکتر محمد حسینی بهشتی؛ به مثابه یک ملت یکی از شاخص ترین چهره های موثر چه پیش از انقلاب و پس از آن، شاگرد جلسات بحث اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه طباطبایی است.

وی در آغاز دوران جوانی در جریان کودتای 28 مرداد 1332 سخنرانی تندی علیه رژیم پهلوی می نماید و بلافاصله به شهربانی احضار می شود و آن جاست که لزوم کادرسازی را درک کرده و دبیرستان دین و دانش را در قم تأسیس می نماید.

او که در کنار تحصیلات حوزوی به درجه دکتری نیز نائل می شود، به دستور آیت الله بروجردی به مرکز اسلامی هامبورگ می رود و فعالیت تبلیغی دینی خود را در آنجا ادامه می دهد.

در فروردین 57 با سفر به اروپا و آمریکا در بسط تفکر انقلاب و هماهنگی های سیاسی، با مخالفان رژیم تلاش می نماید.

عضویت شورای انقلاب، اصلاح ساختار و قوانین قضایی، نقش تأثیرگذار در تهیه و تدوین قانون اساسی و تأسیس حزب جمهوری اسلامی که دبیری حزب به خود وی سپرده شد از جمله فعالیت های اولیه و تأثیرگذار او پس از پیروزی انقلاب بود.

روشنگری های شهید بهشتی سبب شد که پیکان تهاجم جریان نفاق به سرکردگی بنی صدر به سوی وی نشانه برود.

هنوز یک هفته از رأی مجلس به عدم کفایت بنی صدر نگذشته بود که انفجار دفتر حزب جمهوری سبب شهادت این شهید مظلوم که به فرموده حضرت امام "به تنهایی یک ملت بود" شد.

آیت الله مصباح یزدی؛ پرکننده خلأ علامه طباطبایی و شهید مطهری آیت الله مصباح یزدی نیز که سی سال افتخار درک محضر علامه طباطبایی(ره) را داشته است، یکی از ممتازترین شاگردان علامه طباطبایی است تا جایی که ایشان در وصف شاگرد گرانقدر خود فرموده اند: مصباح در میان شاگردان من مانند انجیر در میان سایر میوه هاست.

چرا که فکر او هیچ چیز زائد و دور ریختنی ندارد .

اگر بتوان آیت الله شهید مطهری را به عنوان برجسته ترین شاگرد مکتب فکری علامه پیش از انقلاب نام برد، می توان از آیت الله محمدتقی مصباح یزدی به عنوان برجسته ترین شاگرد این مکتب در حال حاضر نام برد.

متفکر و فیلسوف برجسته ای که حضرت آیت الله خامنه ای در وصف ایشان فرمودند: اگر خداوند متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیت هایی مانند علامه طباطبایی و شهید مطهری استفاده کند اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم القدر، خلأ آن عزیزان را در زمان ما پر می کند.

گرچه از نقش علامه مصباح یزدی در مبارزات قبل از انقلاب کمتر سخن به میان آمده است و جا دارد در اینجا به فعالیت های سیاسی ایشان مانند انتشار نشریه انتقام، مبارزات ایشان با انحرافات مانند جریان شریعتی و همچنین فعالیت های فکری فرهنگی ایشان در راستای اهداف انقلاب مانند همکاری با شهید بهشتی در تدوین مباحث حکومت اسلامی و همکاری با شهید قدوسی در مدرسه حقانی اشاره شود اما به دلیل اهمیت نقش ایشان در دوره سی ساله پس از انقلاب، اشاراتی کوتاه در همین رابطه بیان خواهد شد.

شاید بتوان سه ویژگی اساسی برای فعالیتهای علمی سیاسی آیت الله مصباح معرفی کرد.

اولین ویژگی ایشان تلاش در جهت تبیین و تدوین مبانی فکری و فلسفی نظامات و ساختارهای حکومت اسلامی از راه تدوین فلسفه علوم انسانی و تولید علوم انسانی اسلامی است.

در همین راستاست که ایشان ابتدا موسسه در راه حق و پس از آن موسسه امام خمینی(ره) را راه اندازی کرده اند.

دومین ویژگی برجسته این عالم انقلابی، مبارزه با التقاط فکری، انحراف فرهنگی و نفاق سیاسی است.

زمانی که تهاجم فکری و فرهنگی دشمن در سال های پس از 76 به اوج خود رسیده بود، مجاهدت های مخلصانه حضرت آیت الله مصباح که حتی از آبروی خود برای دفاع از ارزش ها و مبانی اعتقادی ملت مسلمان ایران گذشت، فراموش ناشدنی است.

همچنین نقش عمارگونه ایشان در فتنه 88 و روشنگری در غائله جریان انحراف از دیگر نمونه های مبارزات فکری این دانشمند برجسته است.

اما سومین ویژگی که می توان برای آیت الله مصباح برشمرد، تلاش برای کانال کشی فکری میان توده مردم و جوانان در جهت نشر افکار و عقاید ناب اسلامی و انقلابی است.

یکی از نمونه های بارز این تلاش، راه اندازی اردوهای طرح ولایت و ارتباطات گسترده ایشان و شاگردانشان با جوانان است.

همین تلاش آیت الله مصباح برای نشر افکار انقلابی در میان مردم و جوانان موجب شد تا امروز جریان فکری و فرهنگی ای با کمک مجموعه شاگردان و همفکران ایشان در کشور ایجاد شود که مبنای فکری بسیاری از گروههای فرهنگی خودجوش مردمی و جوانان مومن انقلابی را تشکیل می دهد.

آیت الله جوادی آملی؛ برجسته ترین فیلسوف حال حاضر شیعه و صاحب بزرگترین تفسیر شیعه آیت الله عبدالله جوادی آملی دیگر شاگرد علامه است که همچنان ابداعات علمی نابی در جهت تعمیق مبانی اسلام و انقلاب، ارائه می دهد.

اهمیت تلاش ایشان در جهت تبیین معرفت شناسی اسلامی، زمانی روشن شد که بحث های مستدل و متین علمی ایشان، به خوبی از عهده پاسخگویی به شبهات معرفت شناسانه ای که در دهه هفتاد علیه اسلام و قرآن در کشور مطرح شد، برآمد.

این ملّای برجسته که به تعبیر آیت الله مصباح، بزرگترین فیلسوف حال حاضر شیعه است، با ارائه نظریه علم دینی خود گام بلندی در جهت تولید علم و فکر که از مطالبات جدی رهبر انقلاب از حوزه های علمیه به شمار می رود، برداشته است .

تفسیر تسنیم ایشان که به تعبیر خود آیت الله جوادی، المیزان فارسی است، هر چند به لحاظ روش شناسی و مکتب فکری، ادامه المیزان است اما نوآوریها، ابداعات و ابتکارات برجسته ای در خود دارد که مسلما در آینده، ارزش آن بیش از امروز روشن خواهد شد.

آیت الله سید مصطفی خمینی؛ امید آینده اسلام پسر ارشد امام که به فرمایش مقام معظم رهبری، خمینی آینده ایران بود و نبوغ پدر را به ارث برده بود، در 27 سالگی توانست به سطح اجتهاد دست یابد.

او شرح اسفار را نزد علامه طباطبایی خوانده بود و مبارزات سیاسی را از سال 41 آغاز نمود و ارتباط نزدیکی با سید مجتبی نواب صفوی در جمعیت فداییان اسلام داشت.

اولین بار در سال 42 دستگیر شد و تنها 5 روز از آزادی، به ترکیه و سپس به عراق تبعید شد و با اوج گیری نهضت آزادی بخش فلسطین تلاش گسترده ای برای حمایت و جذب روحانیون خارجی به این نهضت داشت تا آن جا که پس از تهدیدهای مکرر سران عراق و ایران در سن 47 سالگی به طور مشکوکی به رحمت خدا رفت و حضرت امام در وصف او که مانند دیگر شاگردان علامه فعال سیاسی و نخبه حوزوی بود گفت: من مصطفی را برای آینده اسلام می خواستم .

شهید آیت الله دکتر محمد مفتح؛ سمبل وحدت حوزه و دانشگاه در دورانی که با تبلیغات گسترده استعمارگران، تحصیلات دانشگاهی از نظر برخی علما نامطلوب و کفر آمیز توصیف می شد، آیت الله مفتح که از مدرسین حوزه علمیه بود با تشویق استاد فلسفه خود، علامه طباطبایی وارد دانشگاه شد و به تحصیل علوم جدید پرداخت و موفق به اخذ درجه دکتری فلسفه گردید.

او که با ادبیات دو قشر مهم دانشجو و طلبه به خوبی آشنا بود طی سفرهای متعدد به شهرهای مختلف ایران در جلسات چندهزار نفری به تدریس و تبلیغ می پرداخت و در لابلای آن علیه حکومت پهلوی سخنرانی می نمود تا جایی که وی را به زاهدان تبعید کردند.

وی پس از آزادی، در دانشگاه تهران همگام با شهید مطهری به تدریس پرداخت و با تعطیلی حسینیه ارشاد در مسجد جاوید ریاست گروه انقلابی ای را برعهده گرفت که با تدریس کلاس های مختلف، جوانان را به مسجد جذب می نمود و در سال 54 توسط رژیم، این مسجد تعطیل شد و مفتح به زندان افتاد.

سرانجام این سمبل وحدت حوزه و دانشگاه، توسط گروه فرقان در روز 27 آذر 58 به شهادت رسید و به دلیل ارتباط برجسته این حوزوی آشنا به علوم جدید با دانشگاه ها روز شهادت ایشان، روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گرفت.

شهید دکتر محمد جواد باهنر؛ شخصیتی که ناشناخته ماند شاگرد درس تفسیر قرآن و شرح اسفار علامه طباطبایی که شش سال توفیق حضور در این کلاس را داشت، روحانی 25 ساله ای بود که علیه به رسمیت شناختن اسراییل توسط دولت ایران سخنرانی تندی کرد و بازداشت شد.

(یک سال از ماجرای فیضیه نگذشته بود که در سخنرانی علیه این اقدام رژیم مجددا به زندان افتاد).

وی در کنار آیت الله شهید بهشتی در وزارت آموزش و پرورش مشغول به کار گردید که با توصیه علامه، مسئولیت برنامه ریزی دروس و تألیف کتب تعلیمات دینی و درس هایی از قرآن را پذیرفت و با ورود به مباحث عدالت خواهانه و ضد ظلم و ستم، در شکل گیری زمینه های فکری ضد استبدادی دانش آموزان دوره های راهنمایی و دبیرستان نقش ویژه ای داشت.

شهید باهنر پیش از سال 50 که از ایراد سخنرانی منع شد در انجمن اسلامی مهندسین و پزشکان و جمع معلمین و مربیان در مسجد هدایت و الجواد و حسینیه ارشاد مواضع انقلابیون را تبیین می کرد.

ایشان پس از شهادت آیت الله بهشتی، دبیر کل حزب جمهوری شده بود به عنوان نخست وزیر شهید رجایی منصوب گردید و در انفجار دفتر نخست وزیری در 8 شهریور 60 به شهادت رسید.

رهبر معظم انقلاب در توصیف این شهید گرانقدر می فرمایند که وی از جمله افرادی است که شخصیت اش ناشناخته باقی مانده است.

آیت الله شهید علی قدوسی؛ صدقه جاریه شهید قدوسی پس از سال ها تلمذ نزد حضرت علامه مورد توجه استاد خود قرار می گیرد و استاد او را به دامادی می پذیرد.

شاگرد برجسته علامه طباطبایی که اصول فلسفه و روش رئالیسم را در محضر استاد فراگرفته بود مشی علامه را در تربیت شاگردان انقلابی با تأسیس مدرسه حقانی در سال 42 ادامه داد.

این مدرسه که با همیاری دیگر شاگردان علامه نظیر آیت الله مصباح و شهید بهشتی شکل گرفته بود، تنها یک حرکت صرف علمی نبود، بلکه ثمرات گسترده سیاسی داشت که نتایج آن بعد از قیام 15 خرداد و تبعید امام خمینی(ره) نمایان شد.

این شهید بزرگوار توسط حکمی از جانب رهبر کبیر انقلاب به دادستانی کل انقلاب اسلامی تعیین شد که با مشورت شهید بهشتی، تصمیم به اخراج نیروهای نفوذی منافقین از دادستانی و دیگر ارگان های دولتی گرفت و در نهایت در حالی که به بررسی پرونده عاملان ترور شهیدان رجایی و باهنر مشغول بود، به وسیله انفجار بمب در ساختمان دادستانی در 14 شهریور 60 به شهادت رسید.

علامه حسن زاده آملی؛ ذوالفنون حوزه ها مجتهد، استاد حوزه، استاد نجوم، استاد فلسفه و ریاضی دان؛ عناوینی است که این استاد بزرگوار را به "ذوالفنون" ملقب نموده است.

ایشان که 17 سال توفیق شاگردی علامه طباطبایی را داشته اند، در هنگام نام بردن از اساتید خویش بسیار خاضعانه و با تجلیل فراوان به این امر می پردازند.

تعابیر ایشان در مورد حضرت آقا نیز ویژه و شنیدنی است.

ایشان در حالی که دو زانو در برابر آقا نشسته بودند، ایشان را مولا خطاب می کنند که با ناراحتی و نهی آقا همراه می شود.

علامه پاسخ می دهد که اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی کردم؛ و در جایی دیگر می گویند گوش تان به دهان رهبر باشد که ایشان گوش شان به دهان حجت بن الحسن است.

امام موسی صدر، مسیح لبنان سید موسی صدر نیز از شاگردان علامه طباطبایی محسوب می شود.

وی به توصیه اساتید خود و وصیت شرف الدین رهبر شیعیان لبنان، جانشینی او را می پذیرد.

امام موسی صدر پس از دستگیری امام خمینی(ره) در سال 42 راهی واتیکان و مصر می شود تا برای آزادسازی امام، شاه را تحت فشار قرار دهد و تا آزادی امام سفر او ادامه پیدا می کند.

رهبر شیعیان لبنان با اعزام جوانان به مصر جهت آموزش دوره های نظامی هسته اولیه مقاومت لبنان را شکل داد.

ایشان که توسط مسیحیان این کشور لقب مسیح لبنان گرفته بود، در سال 48 مجلس اعلای شیعیان لبنان را به عنوان اولین گام برنامه بلندمدت خود تشکیل داد.

او در سال 57 ، "لوسین ژورژ" نماینده "روزنامه لوموند" در بیروت را به نجف فرستاد تا با اولین مصاحبه بین المللی امام خمینی، افکار عمومی جهان با حرکت عظیم امام آشنا شود.

امام موسی صدر در آخرین مرحله سفر دوره ای خود به کشورهای عربی، به دعوت رسمی معمر قذافی وارد لیبی شد و در 9 شهریور 57 ربوده و مفقود شد ولی در حال حاضر پس از سقوط قذافی، بازگشت وی همچنان در هاله ای از ابهام است.

مرحوم آیت الله عزیز الله خوشوقت؛ درّ پنهان علامه مرحوم آیت الله عزیز الله خوشوقت که به گفته حجت الاسلام صدیقی اولین شاگرد علامه طباطبایی، هم به لحاظ تقدم زمانی و هم به لحاظ رتبه اخلاقی می باشد، حکمت و فلسفه را نزد علامه طباطبایی نیز آموخته است و به اصرار ایشان جلسه خصوصی درس اخلاق عملی علامه با حضور تعداد معدودی از شاگردان شکل می گیرد.

این عالم بزرگوار پس از احراز مقام اجتهاد از قم به تهران عزیمت نمود تا با برگزاری جلسات صمیمی پرسش و پاسخ در تربیت نفوس و پرورش فکری جوانان مشتاق به بهره مندی از کلام یک اسلام شناس مبرّز همت گمارد.

شاگرد اخلاق علامه طباطبایی پس از بازگشت به تهران با اصرار فراوان شهید آیت الله قدوسی مواجه می شود که خواستار بازگشت وی به قم و برپایی کرسی درس اخلاق بود.

صحبت های رو در روی ایشان با مراجعه کنندگان بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد امام حسن مجتبی تهران با توجه به کهولت سن شان، عنایت این عالم گرانقدر را برای ارتباط با عموم مردم و جوانان روشن می سازد.

از سویی دیگر شناخت کم نظیر این عالم انقلابی از اشخاص و جریانات سیاسی تاریخ معاصر و بصیرت بالا، ایشان را به مشاوری امین برای کارشناسان سیاسی و فرهنگی کشور تبدیل کرده بود.

ابعاد شخصیت برجسته عرفانی و اخلاقی وی همچنان مکتوم و ناشناخته است و شناخت ما محدود به گفته های برخی بزرگان علم و اخلاق است که با ایشان ارتباط داشته اند.

برخی از این ابعاد با دقت در پیام رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت ایشان و سخنانشان در منزل این عارف واصل قابل فهم است: با تأسف و اندوه فراوان خبر رحلت عالم ربانی، سالک الی الله و عارف بالله مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ عزیز الله خوشوقت رضوان الله علیه را دریافت کردم.

عمری با برکت، سرشار از معنویت و تهذیب، و گامهای پیوسته در سلوک الی الله، همراه با مجاهدتی کم نظیر در تربیت نفوس مستعد و دلهای مشتاق، خلاصه ای از زندگینامه ی این روحانی مهذّب و این معلّم اخلاق و معرفت است.

بی شک فقدان این شخصیت ممتاز، برای آشنایانِ رتبه ی معنوی آن بزرگوار مصیبتی اندوهبار و برای شاگردان و مستفیدان محضر پر فیض او ثلمه یی بزرگ است.

ایشان که خب یک عمر طولانی با برکتی را گذراندند، و همه اش هم در راه خدا، همه اش برای خدا؛ زندگی پاکیزه، نورانی.

از اول جوانی، ایشان در همین راه توحید و راه معرفت و راه سلوک بودند.

تا آخر این عمر طولانی، ایشان در این راه ظاهراً لحظه ای توقف نکردند و پیش رفتند.

خب خدای متعال هم انشاءالله عملش با ایشان عمل بندگان صالح خواهد بود، عمل اولیاء خواهد بود انشاءالله.

گفت: پس عزا بر خود کنید ای خفتگان! امیدواریم انشاءالله برکات آقای خوشوقت منقطع نشود از ماها، از شما جوانها، و برکات ایشان استمرار داشته باشد.

بعد از رها شدن از قید مادی و مادیت، ارواح بندگان خوب خدا توانایی های بیشتری دارند؛ دعا می کنند، دستگیری می کنند، هدایت می کنند.

رابطه را بتوانیم با اینها حفظ کنیم و نگه بداریم به نفعمان است، بتوانیم رابطه مان را با اینها حفظ کنیم، منتفع بشویم از دعایشان، از توجهاتشان، از برکاتشان انشاءالله.

خدا انشاءالله درجات ایشان را عالی کند، و جایشان هم خیلی خالی است در این اتاق.

مرحوم آیت الله علی سعادت پرور (پهلوانی تهرانی)؛ مشاهدات توحیدی در درس علامه مرحوم آیت الله سعادت پرور که شاگرد شرح اسفار علامه طباطبایی بود، در سال 31 در سلک شاگردان اخلاقی عرفانی علامه قرار گرفت.

ایشان نقل می کنند که علامه در جلسات درس از شاگردان می خواستند که درس جلسه قبل را بازگو کنند و سپس به تدریس بعدی می پرداختند.

همچنین اذعان داشته اند که پس از شرکت در این جلسات، حالات و مشاهدات خاصی برایشان در مسائل توحیدی پدید آمد.

آیت الله سعادت پرور می فرمودند که زندگی من دو رکن داشت؛ علامه طباطبایی و امام خمینی که هر دو را از دست دادم.

ایشان در 5 آذر 83 در اثر بیماری قلبی که شروع آن نیز از رحلت حضرت امام بوده است، دعوت حق را لبیک گفتند.


کلید واژه ها: علامه طباطبایی - اسلامی - اسلام - طباطبایی - فرهنگی - انقلاب اسلامی - شهید - فکری - شهید مطهری - امام خمینی - بزرگ - مطهری - فلسفه - آیت الله - حضرت امام خمینی - جمهوری اسلامی - امام - مبارزه - نظام اسلامی - حکومت - تاریخ - خمینی - احساس - بزرگترین - نظام - قرآن - قاضی - مبارزان - سید علی - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
تأکید دولت بر رهنمودهای بودجه ایِ رهبر انقلاب

دین تا چه مقدار در زندگی و دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟

اتلاف مواد غذایی بزرگ ترین تهدید امنیت غذایی در کشور

دشمن با تزریق نا امیدی به دنبال تحمیل جنگ روانی است

رفتاری که به فرموده امام سجاد(ع) مایه آسایش دو گیتی است

تقدیر نمایندگان مجلس از فعالیتهای صدا و سیمای مرکز کرمان

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

نخستین مرکز شتابدهی و نوآوری بلاکچین راه اندازی می شود

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات و حوزه های علمیه

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

قطعنامه ضد سعودی در سنای آمریکا یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

پیام تسلیت متفاوت «امیرمهدی ژوله» به زیبا بروفه/عکس

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رییس جمهور قزاقستان

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری بین صدا و سیما و حوزه های علمیه

تصاویر/ گردهمایی سراسری مدیران سازمان تبلیغات اسلامی در قم

لایحه ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس و دانشگاه های هلند رای نیاورد

راز علنی کردن اختلافات میان کارگزاران و اطرافیان روحانی

مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه های شهری 97 تا 20 دی ماه تمدید شد

وکیل: چارچوب استانداردی در مورد آیین قانونگذاری و تنقیح قوانین نداریم

پیام تسلیت متفاوت «امیرمهدی ژوله» به زیبا بروفه/عکس

گفت و شنود/ بشکه!

کارگاه نسخ خطی ایرانی در هلند برگزار شد

وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح طلبان بود

تصاویر/ اولین همایش علمی پژوهشی «اخلاق و رسانه»

نظربایف: از اجرای برجام حمایت می کنیم

بررسی انقلاب فرانسه این هفته در «دوران»

طرح استیضاح وزیر علوم و تاکید بر آن، برای چندمین بار آرامش دانشگاهیان را برهم می زند

تقویت مشارکت مردم در تصمیم گیری ها

شلیک هشدار سنا به ترامپ؛ سناتورها به پیشبرد قطعنامه ضدسعودی رأی دادند

انصارالله : دور جدید مذاکرات در صنعا برگزار شود

دروغ گویان چگونه رسوا می شوند؟

روحانیت هیچ گاه صحنه دفاع از انقلاب را ترک نمی کند

درخواست انتخاب عکس خبرنگار زندانی اسپوتنیک برای روی جلد مجلهٔ تایم

ترزا می از هم حزبی هایش رأی اعتماد گرفت

خط حزب الله 163| رمز پیروزی

بیانات در دیدار جمعی از خانواده های شهدا

خانه ات شهیدآباد است!

دیدار جمعی از خانواده های شهدا

عکس / دیدار جمعی از خانواده های شهدا

دیدار جمعی از خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

اطلاع نگاشت متحرک | یک جنبش ضد آمریکایی

نماهنگ | منقلب کننده دل ها

دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای استان خراسان جنوبی با رهبر انقلاب

وکیل: چارچوب استانداردی در مورد آیین قانونگذاری و تنقیح قوانین نداریم

انگلیس: در تلاش برای بهره ‎مندی ایران از منافع برجام هستیم

بوشهر پایلوت توانمندسازی استارت آپهای فناوری اطلاعات شد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 22 آذر 97

دهمین نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری پارس

نهادی خاص برخی نمایندگان را به مخالفت با کودک همسری فراخواند

نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

فقط یک پیشنهاد بود ، امضا نکردم

خداحافظی 250 تن از مدیران ارشد با شهرداری تهران

15 میلیون نفر در استان تهران یارانه نقدی دریافت می کنند

تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

مسئولان باید از فرصت بدست آمده در انقلاب برای خدمت به مردم استفاده کنند نه ثروت اندوزی

ترزا می از هم حزبی هایش رأی اعتماد گرفت

«می» نخست وزیری انگلیس باقی ماند

تبعیض موجب بی عدالتی و عدم امید به آینده

داستان واقعی اما باور نکردنی در دانشگاه تهران

سال آینده بودجه دانشگاه های فرهنگیان از آموزش عالی کشور تامین می شود

انتخاب مدیرعامل بیمه ملت همچنان در برزخ

ویدئو / «ساماندهی»، اسم رمز «کنترل» پیام رسان ها

راز علنی کردن اختلافات میان کارگزاران و اطرافیان روحانی(خبر ویژه)

امروز تابستان داغ ایران تبدیل به اروپای شعله ور شده است

در مسیر تاریـــــخ

آذربایجان به مثابه هدفی برای کمونیست ها

میهن پرستان غیور

گروگانگیری امریکایی

داغی که تازه شد

رانندگی به سبک ایرانی

راز علنی کردن اختلافات میان کارگزاران و اطرافیان روحانی

گرجستان شایعات اجباری شدن اخذ ویزا از سوی شهروندان ایرانی را تکذیب کرد

روی آنتن شبکه افق ببینید بررسی انقلاب فرانسه این هفته در «دوران»

فتاوای آیت الله العظمی مظاهری (مدظله) در مورد محروم کردن برخی فرزندان از ارث

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) درمورد ارث از مهریه

دستور دادن مسئولان قضایی به قضات ممنوع است

در پرونده 3 هزار میلیارد تومانی تمامی اموال غارت شده به بیت المال بازگشت داده شد

زمزمه های استعفای اعضای شورای شهر اصفهان

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد نحوه تقسیم میراث مرد در صورت وجود تعدد زوجات

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد تفاوت ارث پسر و دختر

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد اختیارات ولی

من حقوقدان هستم

تئاتر ایران نیاز به هم اندیشی در بالاترین سطوح را دارد

از حضور پرشمار زنان تا همکاری چهره های سینمایی

بندر چابهار، فرصت مقابله با تحریم

تجهیزات جدید دفاعی ارتش رونمایی می شوند

شهردار تهران در یک اقدام عجیب در آخر وقت اداری مهم ترین مدیر اصلاح طلب شهرداری را برکنار کرد !

پاکسازی هوای چلیابینسک برای اجلاس سازمان همکاری شانگهای و بریکس

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث کسانی که با هم می میرند

 فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد جد و جده

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث عمو،عمه،دایی و خاله

... و مرگ که گوش راستی بود مهارناپذیر!

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث پدر و مادر

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث زن و شوهر

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد احکام ارث

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رییس جمهور قزاقستان

نقش نیمای ترنس در «ممنوعه» حذف شده؟+عکس

تقدیر از امام جمعه سرپل ذهاب در مدرسه علمیه معصومیه قم

قیمتِ قوت

بانویی نشسته بر بام هنر دنیا

فرماندهان فرهنگی انقلاب اسلامی

فرماندهان فرهنگی انقلاب اسلامی