مطالب مرتبط:
یک محیط بان دیگر به اعدام محکوم شد
خطر آتش سوزی در محیط زیست همدان جدی است
شیخ زکزاکی در معرض خطر اعدام قرار دارد
دستگیری 106 عنصر اصلی توزیع مواد مخدر در کشور/افزایش تعداد محموله های مواد مخدر پس از اجرای تعدیل مجازات اعدام برای قاچاقچیان/هشدار نسبت به وضعیت اعتیاد در محیط های کارگری
محیط بان وظیفه شناش همدانی به اعدام محکوم شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 23:022018-11-17حوادث

سه محیط بان در خطر اعدام


پس از صدور حکم قصاص برای محیط بان همدانی بررسی های «شهروند» نشان می دهد محیط بانان دیگری هم با این حکم روبه رو شده اند.

- سه محیط بان در خطر اعدام پس از صدور حکم قصاص برای محیط بان همدانی بررسی های شهروند نشان می دهد محیط بانان دیگری هم با این حکم روبه رو شده اند.

گسترش نیوز: یک بار دیگر این حکم برای یک محیط بان دیگر صادر شده است: قصاص.

سعید مومیوند ، محیط بان منطقه حفاظت شده نشر از آذر 95 که تیر اسلحه اش به یک شکارچی خورد، در حبس بود و از دو روز پیش در هراس اعدام است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشهروند، نزدیک به دو سال بعد از مرگ شکارچی، دادگاه بدوی همدان حکم قتل عمد داده و اکنون باید در انتظار تایید یا رد این حکم از سوی دیوان عالی بود.

علاوه بر محیط بان مومیوند، فرمانده او، محیط بان نورمحمدی هم به پنج سال حبس محکوم شده و همین حالا دو محیط بان دیگر در اصفهان و کرمان هم در انتظار اعدام اند.

این ها همه سازمان حفاظت محیط زیست را که در خلأ قانونی دستش برای حمایت از نیرو های یگان محیط زیست باز نیست، برای تجدید نظر در احکام صادرشده به تکاپو انداخته است.

عصر روز شنبه بیستم آذر سال 95 بود که درگیری مسلحانه شکارچیان با محیط بانان به سبزی منطقه حفاظت شده شرا (نشر) رنگ خون پاشید.

آن روز محیط بانان خودروی متخلفان را توقیف کردند و کارشان به تعقیب و گریز دوباره کشید، شکارچی به فرمان ایست توجه نکرد و محیط بان درحال دویدن اسلحه را به قصد تیراندازی هوایی بالا آورد، اما پیش از بالا آمدن اسلحه، گلوله رها شد و شکارچی را مجروح کرد.

محیط بان مومیوند او را به بیمارستان بعثت همدان برد، اما شکارچی مجروح 16روز پس از حادثه، بر اثر شدت جراحات جانش را از دست داد.

اکنون دو سال پس از حادثه محیط بان همدانی در آستانه قصاص قرار گرفته است.

  این قتل سهوی بود دادگاه اولیه همدان نزدیک به دو سال پس از وقوع حادثه که رسیدگی به پرونده طول کشیده، اتهام را قتل عمد تشخیص داده و محیط بان مومیوند را به قصاص نفس محکوم کرده، اما جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور به شهروند می گوید که این قتل سهوی است: من به عنوان متولی نیرو های یگان محیط زیست پرونده را مطالعه کرده ام، چندین بار سر صحنه جرم رفته ام و تشخیص به عنوان کارشناس این است که حادثه به صورت سهوی رخ داده، به همین دلیل تقاضای تخفیف در حکم منطقه نشر را داریم.

او توضیح می دهد که محیط بان قصد تیراندازی هوایی داشته، اما، چون درحال دویدن بوده، با توجه به ناهموار بودن محل تعقیب و گریز، پیش از آن که لوله اسلحه را بالا بگیرد، سهوا دستش به ماشه و تیر به لگن شکارچی خورده و او هفتم دی در بیمارستان جان سپرده است.

شاید به ظاهر نشانه هایی از قتل عمد باشد، اما اگر با نگاهی کارشناسی حادثه را ببینیم و ریز جزییات را بررسی کنیم، سهوی است.

 به گفته محبت خانی، علاوه بر حکمی که برای محیط بان مومیوند صادر شده، نورمحمدی، فرمانده این محیط بان هم به پنج سال حبس محکوم شده است: محیط بان نورمحمدی هم با توجه به این که آمر بوده، به پنج سال حبس محکوم شده است.

دو شاهد همراه متخلف بوده اند که در دادگاه گفته اند از فرمانده شنیده اند که او فرمان داده شکارچی را بکش.

آن ها اینطور شهادت داده اند، اما روایت های دیگری هم می گوید همین دو همراه، همان ابتدای هشدار محیط بان مومیوند فرار کرده اند.

 اکنون سازمان محیط زیست درحال تنظیم لایحه ای برای فرجام خواهی است که در روز های آینده به دادگاه تقدیم خواهد شد.

فرمانده یگان محیط زیست هم امیدوار است که با بررسی مدارک و نیت محیط بان و سهوی بودن این اتفاق، این حکم در دیوان عالی تایید نشود، هر چند درنهایت این قاضی است که باید حکم نهایی را صادر کند.

اکنون پرونده قتل به دیوان عالی آمده و باید منتظر رأی دادگاه بود.

محبت خانی می گوید: اگر خدا بخواهد بعید می دانم اعدام شود.

 اینطور که او توضیح می دهد، مقتول از شکارچیان سابقه دار بوده و سلاح غیرمجاز به همراه داشته: همین حالا یکی از برادران او به علت جرمی مربوط به موادمخدر، در زندان حبس ابد می کشد.

محمدرضا محمدی، مدیرکل وقت محیط زیست استان همدان هم پس از وقوع حادثه گفته بود: شلیک گلوله از سوی محیط بان به منظور دفاع از خود بوده و محیط بانان آموزش های لازم را گذرانده اند و تنها در شرایط حیاتی از اسلحه استفاده می کنند.

ادله کافی برای اثبات سهوی بودن این شلیک وجود دارد.

 به گفته محبت خانی، محیط بان مومیوند یک فرزند دارد و همسرش به دلیل فشار و استرس های این مدت، دچار بیماری MS شده است.

از طرف دیگر محیط زیست استان با اولیای دم هم در ارتباط بوده و به دنبال جلب رضایت آنهاست.

 فرمانده یگان محیط زیست معتقد است، محیط بانی که جانش را برای حفاظت از حیات وحش می گذارد، حاضر نیست که جان هیچ انسانی را بگیرد.

محیط بانان شب و روز برای حیات وحش سینه سپر می کنند و می توان این از خودگذشتی را در 123 شهید محیط زیست دید.

 در یک سال گذشته درگیری میان شکارچیان غیرمجاز و محیط بانان به مرگ یک شکارچی و شهادت 4 محیط بان انجامیده است.

محبت خانی می گوید: نگاهی به تعداد شهدای محیط بان، نشان از مظلومیت این قشر دارد و تأیید می کند که آن ها حاضرند جانشان را برای حیات وحش بگذارند، نه این که جان انسان دیگری را بگیرند.

او همین طور خبر های دیگری هم درباره دو محیط بان محکوم دیگر دارد: در کرمان هم محیط بان افضلی از 8 سال پیش در زندان است.

حکم قصاص او رسیده است و درحال رایزنی با خانواده، ولی دم هستیم.

هرچند شرایط متفاوتی نسبت به محیط بان همدان داشته و خارج از قوانین به شکارچی شلیک کرده است.

همچنین محیط بان دیگری هم در اصفهان در زندان است و در انتظار حکم.

او هم در یکی از درگیری ها سهوا باعث مرگ یک شکارچی شد.

این محیط بان هم درحالی زندانی است که دو محیط بان دیگر همراهش که در همان درگیری تیر خورده بودند، هنوز در بیمارستان بستری اند.

  خون شهید باشقره هنوز خشک نشده، باید در هراس اعدام باشیم بهمن ایزدی، مدیرعامل گنجه پشتیبان زیست بوم و فعال پیشکسوتی که سال هاست برای آزادی محیط بانان دربند تلاش می کند، به شهروند می گوید: اگر هنوز درخصوص محیط بان همدانی حکم هنوز تأیید نشده باشد، امید هست، اما باید منتظر رأی نهایی دادگاه باشیم.

شاید حکم دادگاه بدوی رد شود و دراین صورت با پرداخت دیه قضیه تمام می شود، اما اگر این حکم تأیید بشود، راهی جز اعدام نیست و باید برای رهایی محیط بان به دنبال رضایت گرفتن از اولیای دم باشیم.

 پیش از این رضا رضایی، برادر شکارچی متوفی به فارس گفته بود: بنده که دنبال قصاص نیستم، هرچند تصمیم نهایی را مادر، همسر و فرزندان مرحوم می گیرند.

ما در کنار تلاش برای زنده ماندن برادرم و تلاش برای نجات محیط بان هم داشتیم.

 ایزدی معتقد است، تکرار درگیری میان شکارچیان و محیط بانان، از یک سو به دلیل خلأ قانونی و از سوی دیگر به علت نبود آموزش است: به محیط بان اسلحه داده اند، اما آن ها موازی با نیرو های مسلح از حمایت قوانین حمل اسلحه برخوردار نیستند.

همه می دانیم که قوانین ما نقض دارد.

شکارچیان غیرمجاز هم این را می دانند و به هشدار های محیط بانان بی اعتنایی می کنند و در برابرشان مقاومت می کنند.

آن ها از وجود این خلأ قانونی سوء استفاده می کنند و کار به درگیری می کشد.

 او ادامه می دهد: از طرف دیگر سازمان حفاظت محیط زیست از بدو ظهور تا امروز و همین طور ما به عنوان مردم و فعالان، راه نرفته دور و درازی داریم و هنوز نتوانسته ایم درخصوص افزایش آگاهی کار به خصوصی انجام دهیم.

باید برنامه آموزشی همه جانبه ای برای محیط بانان، شکارچیان و گروه های مختلف مردمی وجود داشته باشد و کم کم فاصله سازمان محیط زیست با آحاد مردم کم شود.

اکنون شکاف عریضی بین جامعه و اهداف سازمان محیط زیست وجود دارد و این بزرگترین مشکلی است که به درگیری هایی شبیه به این می انجامد.

علاوه بر این، محیط بانان هم باید درباره استفاده از سلاح آموزش جدی ببینند تا خسارت های جانی به پایین ترین حد ممکن برسد.

ما باید به جای استفاده از سلاح، مقابله آموزشی کنیم.

ما ارزش حفاظت از محیط زیست و حیات وحش را به گوش مردم نرسانده ایم.

 ایزدی اروپا را مثال می آورد که محیط بانان با وجود داشتن سلاح و امکانات به روز، کمتر از اسلحه شان استفاده می کنند: آن ها به قدری کار فرهنگی و آموزشی کرده اند که خود مردم هم در فرآیند حفاظت محیط زیست قرار گرفته اند.

در عوض تعداد وحوش همچنان بالا می رود که جمعیت را با توجه به ظرفیت مناطق با صدور پروانه شکار تروفه کنترل می کنند.

در ایران، اما اینکه در طول 50 سال گذشته صرفا کار حفاظتی انجام شده، نشان از شکست این روش دارد و تعداد شهدای محیط زیست شاهد این واقعیت است.

 از نگاه این فعال محیط زیست، برنامه های سازمان محیط زیست جدا از منافع اصلی، نیاز ها و برنامه های مردم است و آن ها هنوز نتوانسته اند مردم را در تصمیمات خود و مدیریت مشارکتی سهیم کنند: شکارچی نمی داند محیط بان به چه دلیلی حفاظت انجام می دهد.

این درحالی است که محیط بان ها برای حفظ محیط زیست سینه سپر کرده اند و تلاش می کنند.

تا امروز 123 محیط بان از دست داده ایم.

خون محیط بان شهید باشقره، هنوز خشک نشده است و باید در هراس اعدام یک محیط بان باشیم.

  محیط بانان نجات یافته از قصاص چه کسانی بودند؟ این نخستین بار نیست که صدور حکم قصاص برای یک محیط بان خبرساز می شود.

سال 94 بود که مسئولان سازمان محیط زیست اعلام کردند تا به حال 9 محیط بان به اعدام محکوم و هفت نفرشان آزاد شده اند؛ غلامحسن خالدی و اسعدالله تقی زاده، دو محیط بان دنا که آزادشدنشان تا آخر سال 94 طول کشید و دست آخر در اسفند همان سال با رضایت خانواده های مقتولان آزاد شدند تا آن سال به نام محیط بانان آزادشده تمام شود.

معصومه ابتکار رییس وقت سازمان محیط زیست، آن زمان این آزادی ها را نتیجه تلاش و مدیریت خوب دستگاه قضا، همکاری و همراهی اولیای دم، نقش معتمدین و افراد متنفذ محلی و مسئولان و مقامات اجرایی در سطح ملی و استان ها دانست و گفت که با فراگیری آموزش های لازم تا حدود زیادی چالش موجود در نحوه برخورد محیط بانان با متخلفان برای مدیریت صحیح صیانت از منابع زیست محیطی نیز مرتفع خواهد شد.

 پس از آن و در اردیبهشت 97 بود که آزادی محیط بان اهل گمیشان که مهر سال 95 یک صیاد را در منطقه تالاب بین المللی گمیشان بر اثر تیراندازی کشته بود و به علت قتل غیر عمد در زندان بازداشت بود، با گذشت اولیای دم و پرداخت دیه توسط سازمان حفاظت محیط زیست از زندان آزاد شد.

قربان محمد دبیری محیط بان تالاب بین المللی گمیشان، در حین گشت و کنترل در حاشیه این تالاب متوجه حضور چند صیاد شد و در حین تیراندازی هوایی برای متواری کردن این صیادان بر اثر تیراندازی غیر عمد و اشتباه این محیط بان، یکی از صیادان از ناحیه پا مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

دو ماه بعد از آزادی محیط بان دبیری، آزادی وطن نوروزی محیط بان اهل فارس خبرساز شد.

  او با گذشت خانواده شکارچی که مرداد سال 93 در پی درگیری با این محیط بان جان خود را از دست داده بود، از قصاص رهایی یافت.

در همه این مدت مردم برای جمع آوری پول وجه المصالحه یا دیه محیط بانان محکوم تلاش زیادی کرده اند و به گفته مسئولان سازمان محیط زیست، اگر حضور آن ها نبود، این محیط بانان همچنان در زندان بودند و حالا با مورد جدید قصاص یک محیط بان هنوز مشخص نیست که باید این بار هم به کمک مردم امیدوار باشیم یا این که قبل از این حرف ها، کار او تمام می شود.

منبع: شهروند
کلید واژه ها: محیط بان - محیط - شکارچی - محیط زیست - همدان - حفاظت محیط زیست - مومیوند - تعقیب و گریز - سازمان حفاظت محیط زیست - اعدام - اسلحه - حادثه - قصاص - همدانی - تیراندازی - زیست - منطقه - درگیری مسلحانه - قتل عمد - انتظار - دادگاه - مجروح - تشخیص - هوایی - بیمارستان - نیرو - شکارچیان - نورمحمدی - نشان - کارشناس

آخرین اخبار سرویس:
دستگیری یک مالخر با 30 قلم اموال مسروقه

1.3 تن انواع مواد مخدر در سراوان کشف شد

مرگ مشکوک 3 جوان در یاسوج

شیلا من را وسوسه کرد !

آزار مرگبار دخترک مشهدی با سیگار و سیم داغ

اجرای برنامه های حفاظتی ویژه منابع طبیعی استان تهران/ گشت زنی 24 ساعته در شهرستان های استان

کودک اقلیدی قربانی بی احتیاطی راننده

مالخر سابقه دار منطقه احسان دستگیر شد

توقیف کامیون حامل دام قاچاق در بویین زهرا

تامین نیاز 15 کارخانه ایرانی در فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری

زنده شدن یک از جوانان فوت شده در یاسوج صحت ندارد

عکس جسد زن 24 ساله قمی که از بالای کوه دوبرادران سقوط کرد / او مرگ بدی داشت

زنده شدن یکی از 3 جوان فوت شده یاسوجی صحت ندارد

زنده شدن یک از جوان فوت شده یاسوجی صحت ندارد

یگان حفاظت محیط زیست: حیوان آزار تهرانی که گربه ای را مورد ضرب و شتم قرار داده بود، شناسایی شد / این فرد به مراجع قضایی معرفی شده

ماکسیما کودک شیرازی را له کرد و کشت

آتش بازی کودکانه خانه مرد مشهدی را به آتش کشید !

مرگ خاموش راننده در پارک شریعتی خرم آباد

سه جوان در یک خانه جان خود را از دست دادند

سارق 19 فقره سرقت داخل خودرو دستگیر شد

7 مصدوم در تصادف اتوبوس با کامیون در آزادراه تبریز - زنجان

تست دی ان ای پرستار آمریکایی را لو داد/او زنی را که در کما بود باردار کرد

یک کشته و دو مصدوم درحادثه مسمومیت گاز مونوکسید کربن

کشف بیش از 800 تن مواد مخدر در کشور طی یک سال گذشته

کشف 53 تن مواد مخدر در مرزهای کشور

پایان پرونده جنایت به دلیل رابطه نامشروع زن شوهردار

واکنش مهناز افشار به حواشی حمله سگ ها به دختر 10 ساله/عکس

سند 151 ساله از پیامد بوی نامطبوع

نیرو های مسلح نباید آسیب ببیند و به جای برخورد باید درصدد پیشگیری باشیم

قتل مرد 52 ساله توسط پسرش در بابل

اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در خرم آباد

انهدام باند سرقت خودرو در شرق تهران

مرگ مشکوک 3 کارمند علوم پزشکی

کشف 17 کیلو گرم تریاک از خرده فروشان شهرک کاروان

کشف محموله میلیاردی قرص زینک پلاس قاچاق در اصفهان

کشف بیش از 1000 عدد مواد محترقه قاچاق در لردگان

سارق 19 فقره سرقت داخل خودرو دستگیر شد

کشف جسد و مرگ مشکوک سه جوان در یاسوج

سارق 19 فقره سرقت داخل خودرو دستگیر شد

اسلحه ای که صدا شلیک می کند!

سارق حرفه ای، به 6 فقره سرقت اعتراف کرد

هزار فقره سرقت، 200 نفر شاکی

سند 151 ساله از پیامد بوی نامطبوع

چرا خانم ها بعد از ازدواج خیانت می کنند؟

ماکسیما کودک شیرازی را له کرد و کشت

دستگیری 3 کیف قاپ مشتریان صرافی ها

سرقت کاغذ A. 4 برای تامین هزینه اعتیاد!

طراحی سرقت از شرکت توسط پیک موتوری شرکت

کشف تریاک در داراب

معرفی یک حیوان آزار در تهران به مرجع قضایی

مرگ بانوی باردار در بیمارستانی در رشت

جزییات مرگ مشکوک 3 جوان در یاسوج + اسامی

بازداشت یک پرستار در ارتباط با زنی که در وضعیت نباتی باردار شده بود + عکس

دستگاه قضایی مجال عرض اندام به کارچاق کن ها را نخواهد داد/ مردم هنگام مراجعه به مراکز قضایی در برابر دلالان هوشیار باشند

7 مصدوم در تصادف اتوبوس با کامیون در آزادراه تبریز - زنجان

ریزش قلعه تاریخی قلعه رییسی

کشف بیش از 30 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در قم

مرگ مشکوک 3 کارمند علوم پزشکی در یاسوج

کشف دام قاچاق در ممسنی

مواد خوراکی قاچاق در قزوین کشف شد

دستگیری شکارچی پلنگ در رودبار تلاش برای دستگیری همدستان شکارچی متخلف

7 مصدوم در تصادف اتوبوس با کامیون در آزادراه تبریز - زنجان

مرگ مشکوک 3 کارمند علوم پزشکی در یاسوج

تصادف سرویس کارگران 2 شرکت صنعتی در شهرستان ساوه

کشف بیش از یک تن مواد افیونی در سراوان

دستگیری شکارچی پلنگ در رودبار/ تلاش برای دستگیری همدستان شکارچی متخلف

محدودیت های ترافیکی محور کرج - چالوس اعلام شد

مرگ مشکوک 3 کارمند علوم پزشکی در یاسوج

تصادف زنجیره ای 16 خوردو در آذربایجان شرقی/ مصدومیت 40 مسافر

مرگ مشکوک 3 کارمند علوم پزشکی در یاسوج

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان خبر داد کشف بیش از یک تن مواد افیونی در سراوان

سواری با سگ در اسکاتلند

آتش سوزی یک فروشگاه لوازم ساختمانی در قزوین مهار شد

265 راس دام قاچاق در بجستان کشف شد

مرگ مشکوک 3 جوان در یاسوج

کودک آزاری با سیم داغ و سیگار در مشهد +عکس

خاموش کردن آتش جنگل به جای زندان

اطلاعات سپاه دکتر میلیاردر را دستگیر کرد + عکس

نجات کودک یک ماهه از چنگال آدم ربا در باخرز

سه نفر از آتش سوزی تراشکاری در مشهد نجات یافتند

مرگ مشکوک 3 جوان در یاسوج

تصادف سرویس کارگران 2 شرکت صنعتی در شهرستان ساوه

مرگ مشکوک 3 کارمند علوم پزشکی در یاسوج

طراحی سرقت از شرکت توسط پیک موتوری شرکت

تصادف اتوبوس و خاور در اتوبان حادثه آفرید+ اسامی

مرگ مشکوک 3 جوان در یاسوج

به بن بست رسیدم؛ می خواهم همین جا بمیرم+عکس

سرقت کاغذ A4 مدرسه برای تامین هزینه اعتیاد!

4 کشته و مجروح در واژگونی سواری دنا محور زاهدان-نهبندان

سقوط پنجره هتل بر سر گردشگر زن!

آزار مرگبار دخترک مشهدی با سیگار و سیم داغ

کودک آزاری با سیم داغ و سیگار در مشهد

قتل مادر توسط پسر معتاد

محدودیت های ترافیکی جاده چالوس

انهدام باند سرقت خودرو در شرق تهران

رانندگی مرد ماهیگیر با کوسه 165 کیلویی در اتوبان! +عکس

قطع دست کارگر جوان معدن در شهرآباد بردسکن

فوت 670 نفر بر اثر سوانح رانندگی در جاده های استان

دستگیری برادران دالتون و باندشان برای چندمین بار

قطع دست کارگر جوان معدن در شهرآباد بردسکن

سه محیط بان در خطر اعدام

سه محیط بان در خطر اعدام