مطالب مرتبط:
مختار در تشریح جزییات نشست امروز مطرح کرد انتخاب 10 نماینده کمیسیون اجتماعی برای عضویت در کمیسیون ویژه لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری
بلاتکلیفی 6 ماهه لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری در مجلس
روایت بابایی صالح از جزییات نشست کمیسیون اجتماعی لاریجانی: لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین تکلیف شود
بلاتکلیفی 6 ماهه لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری در مجلس
لاریجانی: لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری تا پیش از بررسی بودجه در مجلس تعیین تکلیف شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 22:552018-11-17سياسي

قانون اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری


ساختار سازمانی، شرایط و فرآیند ورود به خدمت و استخدام، نظام جبران خدمت، تشویق و تنبیه و نیز امور مالی و معاملاتی این واحدها بر اساس مقررات خاص که بدون الزام به رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه های اجرایی به تصویب هیأت وزیران می رسد اداره می .

- ساختار سازمانی، شرایط و فرآیند ورود به خدمت و استخدام، نظام جبران خدمت، تشویق و تنبیه و نیز امور مالی و معاملاتی این واحدها بر اساس مقررات خاص که بدون الزام به رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه های اجرایی به تصویب هیأت وزیران می رسد اداره می شوند و شاغلین در این گونه واحدها هیچ گونه رابطه استخدامی با دولت نداشته و کارکنان واحد عملیاتی می باشند.

نظر به آزمایشی بودن قانون مدیریت خدمات کشوری –مصوب 1386- و با توجه به تجربیات حاصل از اجرای قانون مذکور، به منظور رفع ایرادات و دائمی نمودن قانون یادشده، لایحه زیر جهت طی تشریفات قانونی تقدیم می شود: لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری ماده واحده- قانون مدیریت خدمات کشوری –مصوب 1386- و اصلاحات بعدی آن، به شرح زیر اصلاح و دایمی می شود: 1- در ماده (2)، عبارت "کلیه سازمان هایی" به عبارت "کلیه دستگاه هایی" اصلاح می شود.

2- در ماده (3) عبارت "ایجاد شده یا می شود" به عبارت "به این عنوان ایجاد یا شناخته شده یا می شود" اصلاح می شود.

3- متن زیر به عنوان تبصره (4) به ماده (4) الحاق می شود: تبصره 4- شرکت‎هایی که به منظور به کار انداختن سپرده‎های اشخاص نزد بانک‎ها و مؤسسات اعتباری دولتی و یا از محل ذخیره‎های نزد شرکت‎های بیمه ایجاد شده یا می‎شوند شرکت دولتی شناخته نمی‎شوند.

4- متن زیر به عنوان ماده (5) مکرر الحاق می شود: ماده (5) مکرر- واحد عملیاتی: آن دسته از واحدهای سازمانی تابعه دستگاه های اجرایی هستند که تولید، تأمین و ارائه محصول و یا خدمات اصلی و نهایی دستگاه ها را بر عهده دارند.

نظیر مدارس، بیمارستان ها و ورزشگاه ها.

5- در ماده (7)، واژه "قرارداد" به واژه "پیمان نامه" اصلاح می شود.

6- در انتهای بند (الف) ماده (8) واژه "کشور" اضافه می شود.

7- در ماده (10)، عبارت "طرح های تملک دارایی های سرمایه ای" به واژه "اموری" اصلاح می شود.

8- ماده (12) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 13- سازمان: منظور از سازمان در این قانون، سازمان اداری و استخدامی کشور است.

9- متن زیر به عنوان ماده (12) مکرر الحاق می شود: ماده 12 مکرر- مدیریت محلی: نهادی است متشکل از رکن نظارتی شامل شورای اسلامی شهر یا روستا و رکن اجرایی شامل شهرداری یا دهیاری؛ که با استقلال اداری، مالی و حقوقی، اداره امور عمومی شهر یا روستا را در چارچوب وظایف قانونی مصوب و نیز وظایف اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و امور رفاهی که از سوی دستگاه های اجرایی به آنها واگذار می گردد، با رعایت قوانین و مقررات و ضوابط مربوط و با تکیه بر توانمندی ها و منابع محلی، عوارض قانونی و کمک دولت، عهده دار است.

10- بند (5) و تبصره (2) ماده (13) حذف و عنوان "تبصره (1)" به "تبصره" اصلاح و در تبصره مذکور، عبارت "با تأیید هیئت وزیران" پیش از عبارت "مقدور نباشد" الحاق می شود.

11- تبصره (2) ماده (16) حذف و عنوان "تبصره (1)" به "تبصره" اصلاح و در بند (الف) ماده مذکور، عبارت "سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور" به عبارت "سازمان برنامه و بودجه کشور" اصلاح می شود.

12- در ماده (17)، عبارت "بخشی از خدمات مورد نیاز" به عبارت "بخشی از خدمات پشتیبانی اداری" اصلاح و عبارت "دستگاه های اجرایی در قبال نیروهای شرکتی موضوع این ماده هیچگونه تعهد استخدامی ندارند.

" به انتهای ماده یادشده الحاق می گردد.

همچنین عنوان "تبصره" ماده فوق به "تبصره (1)" اصلاح و متن زیر به عنوان تبصره (2) به ماده مذکور الحاق می شود: تبصره 2- سازمان موظف است استانداردهای لازم برای انجام فعالیت های موضوع این ماده را تعیین و با واگذاری خدمات نسبت به تعدیل پست های سازمانی مربوط به خدمات و وظایف واگذار شده اقدام نماید.

در هر حال، واگذاری فعالیت های موضوع این ماده نباید موجب افزایش بار مالی شود.

13- متن زیر به عنوان ماده (18) مکرر الحاق می شود: ماده 18 مکرر- به منظور خدمات رسانی برتر، نوین و کیفی و ارتقای رضایت مندی و اعتماد مردم (بند 17 سیاست های کلی نظام اداری) واحدهای عملیاتی، در فضای رقابتی و مطابق ماده (21) به صورت هدفمند و با رعایت استانداردهای مصوب، قیمت یا هزینه تمام شده و نظام کنترل نتایج و محصول اداره می شوند و از نظر مدیریتی تابع احکام و مقررات ذیل می باشند: الف- این واحدها ضمن دارا بودن اختیارات لازم برای اداره خود در قبال رعایت استانداردها و ضوابط و قوانین و مقررات، حسب مورد به دستگاه های اجرایی یا مدیریت محلی ذی ربط پاسخگو می باشند.

ب- تداوم خدمت، ارتقا و تنزل جایگاه و توسعه این واحدها منوط به ارائه خدمات کیفی، جلب رضایت بهره مندان از خدمات و رعایت قیمت تمام شده در رقابت با سایر واحدهای دولتی، بخش خصوصی و تعاونی و سازمان های مردم نهاد می باشد.

ج- مدیران و کارکنان این واحدها در مزایا و خسارات ناشی از نوسانات بهره وری، سطح کیفی خدمات و کارایی واحد ذیربط سهیم و پاسخگو می باشند.

د- ساختار سازمانی، شرایط و فرآیند ورود به خدمت و استخدام، نظام جبران خدمت، تشویق و تنبیه و نیز امور مالی و معاملاتی این واحدها بر اساس مقررات خاص که بدون الزام به رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه های اجرایی به تصویب هیأت وزیران می رسد اداره می شوند و شاغلین در این گونه واحدها هیچ گونه رابطه استخدامی با دولت نداشته و کارکنان واحد عملیاتی می باشند.

تبصره- آیین نامه های اجرایی مورد نیاز این ماده و زمان بندی اجرای آن به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه های اجرایی ذی ربط به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

14- در تبصره (2) ماده (21)، پس از عبارت "آیین نامه اجرایی این ماده" عبارت "مشتمل بر چگونگی ادامه اشتراک کارمندان در صندوق بازنشستگی و شرایط حاکم بر بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی آنان" الحاق می شود.

15- متن زیر به عنوان مواد (21) مکرر (1) و (2) الحاق می شود: ماده 21 مکرر 1- در اجرای اصل (100) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای زمینه سازی برای جذب و استفاده از ظرفیت های مردمی در نظام اداری (بند 19 سیاست های کلی نظام اداری)، دولت می تواند وظایف و فعالیت های زیر را به بخش غیر دولتی و یا مدیریت های محلی واگذار نماید.

مدیریت های محلی، وظایف و فعالیت های مذکور را علاوه بر وظایف قانونی با رعایت استانداردها و ضوابط دستگاه های اجرایی ذی ربط و بهره گیری از مشارکت شهروندان انجام می دهند: 1- ساخت، توسعه، تجهیز و اداره اماکن ورزشی، فرهنگی، هنری، مذهبی و گردشگری، پارک¬های جنگلی در حریم شهرها، مراکز بهداشتی و درمانی، توان بخشی و خدمات اجتماعی، مراکز دامپزشکی و انجام فعالیت های مربوط به کاهش آسیب ها و ارتقای امنیت اجتماعی، حفاظت، مرمت و اداره بناها و بافت های ارزشمند تاریخی و فرهنگی به استثنای نفایس ملی و آثاری که به ثبت جهانی رسیده است و ساخت، توسعه و تجهیز مدارس 2- مدیریت کنترل و کاهش آلودگی های زیست محیطی و تجهیز و آماده سازی شهرها و روستاها در مقابل بحران ها و خطرات طبیعی.

3- اجرای برنامه های توسعه اقتصاد شهری و روستایی و حمایت از فعالیت های اقتصادی و کسب و کار تبصره 1- مدیریت محلی در انجام وظایف و فعالیت های محوله از سوی دستگاه های اجرایی نیز موظف است با مشارکت، همکاری و یا از طریق بخش تعاونی، خصوصی و سازمان های مردم نهاد اقدام نماید.

ایجاد واحدهای عملیاتی جدید برای انجام این مأموریت ها و وظایف، توسط دستگاه های اجرایی ذی ربط به استثنای مناطق خاص که مصادیق آن به تأیید هیات وزیران می رسد، ممنوع است.

تبصره 2- آیین نامه اجرایی این ماده شامل حد تفصیل وظایف فوق الذکر، برنامه زمانی واگذاری فعالیت ها متناسب با توانمندی های بخش های غیر دولتی و مدیریت محلی، تعیین آن دسته از وظایفی که در سطح شهر و روستا قابل انجام است و نحوه انتقال امکانات، تجهیزات، منابع انسانی و اعتبارات بر اساس پیشنهاد سازمان و سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری دستگاه اجرایی ذی ربط و وزارت کشور به تصویب هیئت وزیران می رسد به نحوی که به تدریج طی ده سال به صورت کامل اجرا شود.

ماده 21 مکرر 2- دولت مجاز است نسبت به ایجاد سازمان های تنظیم گر صنفی- تخصصی اقدام و اساسنامه آنها را تصویب نماید.

تبصره 1- اساسنامه این سازمان ها مشتمل بر اهداف، موضوع، مدت، مرکز اصلی، ارکان و تشکیلات، وظایف و اختیارات، نحوه انتخاب، نصب و عزل مدیران، شرایط پذیرش عضو، منابع تأمین درآمد و دارایی، تعیین نوع رابطه آنها با دولت با رویکرد کاهش حجم تصدی دولت و جلوگیری از انحصار، ساز و کارهای تولیت، حدود و صلاحیت آنها، مرجع تصویب مقررات، شیوه نامه و دستورالعمل های مربوط، تعیین تخلفات و مجازات های انضباطی- حرفه ای اعضا و نحوه رسیدگی به آنها خواهد بود.

تبصره 2- دولت مکلف است ظرف یک سال پس از تصویب این قانون نسبت به اصلاح اساسنامه سازمان های تنظیم گر صنفی- تخصصی موجود و تطبیق وضعیت آنها با مفاد این ماده اقدام نماید.

تبصره 3- اختیارات شورای رقابت برای پیشنهاد تشکیل نهادهای تنظیم کننده بخشی در حوزه کالا یا خدمتی خاص که بازار آن مصداق انحصار طبیعی است، موضوع ماده (59) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران –مصوب 1386-، به قوت خود باقی است.

16- متن زیر به عنوان ماده (28) مکرر الحاق می شود: ماده 28 مکرر- در اجرای بند (23) سیاست های کلی نظام اداری و به منظور حفظ حقوق مردم، دستگاه های اجرایی و واحدهای عملیاتی موظفند خسارت هایی را که از قصور کارمندان و واحدهای ارائه دهنده خدمات در انجام وظایف یا در نتیجه تصمیمات و اقدامات خلاف قانون و مقررات واحدهای مربوط و مراجع تصمیم گیرنده بر اشخاص وارد می شود، جبران نمایند.

آیین نامه اجرایی این ماده مشتمل بر مصادیق عملی حقوق مردم در نظام اداری و مرجع تشخیص و رسیدگی به قصور کارمندان و واحدهای اداری و نحوه اجرای این ماده به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

تبصره- جبران خسارات ناشی از تقصیر کارمند تابع حکم مقرر در ماده 11 قانون مسئولیت مدنی مصوب سال 1339 می باشد.

17- در بند (الف) ماده (29)، پس از عبارت "و تأیید سازمان" عبارت "و تأمین اعتبار" اضافه و متن زیر به عنوان تبصره به ماده مذکور الحاق می گردد: تبصره- هیئت وزیران با پیشنهاد سازمان، وظایف، فعالیت ها و مشاغل حاکمیتی را با رعایت ماده (8) این قانون تصویب و ابلاغ می کند.

18- ماده (30) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 30- ایجاد واحد سازمانی تابعه در هر یک از سطوح تقسیمات کشوری توسط هر یک از دستگاه های اجرایی (به استثنای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی) با پیشنهاد دستگاه، تأیید سازمان و تصویب هیات وزیران امکان پذیر است.

دستگاه های اجرایی موظفند ساختار سازمانی خارج از مرکز خود را حداکثر ظرف یک سال از تاریخ ابلاغ مصوبه مربوطه با آن تطبیق داده و مراتب را به تایید سازمان برسانند.

19- در انتهای تبصره ماده (32)، عبارت "آیین نامه اجرایی نحوه بکارگیری و پرداخت حقوق این افراد با پیشنهاد سازمان به تصویب هیئت وزیران می رسد" الحاق می شود.

20- ماده (33) حذف می شود.

21- ماده (35) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 35- دستگاه های اجرایی مکلفند در چارچوب احکام ماده (29) و (30) و آیین نامه اجرایی مربوط نسبت به پیشنهاد اصلاح ساختار سازمانی و تشکیلات تفصیلی خود اقدام نمایند.

در غیر اینصورت در پایان مهلت مقرر موافقت با هر گونه پیشنهاد جدید دستگاه برای برخورداری از امتیازات و مزایای استخدامی موکول به اصلاح و تأیید ساختار سازمانی آن خواهد بود.

22- ماده (36) به شرح زیر اصلاح و تبصره آن حذف می شود: ماده 36- دستگاه های اجرایی مکلفند فرآیندهای مورد عمل و روش های انجام کار خود را به منظور افزایش سطح بلوغ الکترونیکی فرآیندها و هوشمند سازی آنها، ارتقا سطح کیفیت تصمیم گیری با بهره گیری فراگیر از فناوری اطلاعات، بر اساس دستورالعمل سازمان طراحی یا اصلاح کرده و به مورد اجرا گذارند و به صورت مستمر این فرآیندها را براساس تغییرات ماموریتی، ساختاری و فناوری های نوین مورد بازبینی و اصلاح قرار دهند.

23- ماده (37) به شرح زیر اصلاح و تبصره آن حذف می شود: ماده 37- دستگاه های اجرایی موظفند با هدف بهبود کیفیت و کمیت ارائه خدمات به مردم و استقرار مدیریت دانش، با رعایت دستورالعملهایی که به پیشنهاد سازمان به تصویب شورایعالی اداری می رسد، اقدامات زیر را انجام دهند: الف- احصاء و مستند سازی خدمات، اخذ شناسه منحصر به فرد برای هر خدمت از سازمان و به روز سازی آنها ب- اطلاع رسانی الکترونیکی در خصوص شیوه ارائه خدمات ج- الکترونیکی کردن کلیه فرآیندهای دارای قابلیت الکترونیکی شدن د- الکترونیکی نمودن کلیه پرداخت های متقاضیان دریافت خدمت بابت هزینه های مربوط به صورت یکپارچه هـ- ساماندهی پایگاه های داده و اطلاعات پایه مربوط و فراهم نمودن امکان تبادل الکترونیکی اطلاعات و پاسخگویی الکترونیکی به استعلام های سایر دستگاههای اجرایی حسب شرح وظایف آنها به صورت رایگان و- پیش بینی سازوکار رسیدگی به شکایات مردمی و اعمال نتایج نظرسنجی مردم در نحوه ارائه خدمات به منظور ارتقاء "مشارکت الکترونیکی" ذینفعان ز- الکترونیکی کردن خدمات مشترک بین دستگاهی به صورت یکپارچه در قالب پنجره واحد خدمات به گونه ای که: 1- کلیه فرآیندها و مراحل بین دستگاهی انجام خدمت بدون نیاز به پی گیری و مراجعه متقاضی به آنها انجام شده و محل درخواست و دریافت خدمت یکسان باشد.

2- در مراجعات مختلف متقاضی به دستگاه های اجرایی، از اخذ اطلاعات تکراری از ارباب رجوع پرهیز شود.

24- ماده (38) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 38- دستگاه های اجرایی موظفند زمینه دسترسی عموم خدمات گیرندگان به کلیه خدمات الکترونیکی قابل ارائه خارج از محیط اداری خود را از طرق مختلف بویژه واحدهای خدمات رسانی الکترونیکی غیردولتی فراهم نمایند.

تبصره- سیاستگذاری وراهبری واحدهای مذکور درخصوص کیفیت و نحوه ارایه خدمات بر عهده سازمان خواهد بود.

آیین نامه اجرایی این ماده (مشتمل بر مجوز تاسیس این واحدها، تعرفه های خدمات، نحوه نظارت بر پاسخگویی و ضوابط و استانداردهای فعالیت) حداکثر ظرف مدت سه ماه توسط سازمان با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

25- ماده (40) و تبصره های آن به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 40- به منظور تحقق مواد این فصل، سازمان عهده دار مسئولیت راهبری، هدایت، نظارت و پایش بر اقدامات مربوط به توسعه دولت الکترونیک در نظام اداری با همکاری دستگاهها به شرح زیر است: الف- فراهم سازی و توسعه زیرساختهای فنی اطلاعات و ارتباطات جهت توسعه دولت الکترونیک و الکترونیکی کردن خدمات بین دستگاهی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات.

ب- ایجاد سازوکار لازم جهت تخصیص اعتبارات مربوط به برنامه های حوزه دولت الکترونیک دستگاههای اجرایی توسط سازمان برنامه و بودجه.

ج- تصویب تعرفه ارائه خدمات دولت الکترونیک توسط بخش غیردولتی توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی.

تبصره 1- در راستای تسهیل شرایط و فرآیندهای انجام کار و شناسایی و پیاده سازی پنجره واحد خدمات، شناسنامه دار کردن خدمات و استعلامات بین دستگاهی و هماهنگی بین انجام ماموریت های این سازمان با ماموریت های هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار موضوع تبصره 3 ماده 7 قانون اصلاح مواد (1)، (6) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی و اجتناب از دوباره کاری، سازمان به عنوان عضو در هیات مذکور اضافه می شود.

تبصره 2- دستگاه های اجرایی مکلفند بر اساس دستورالعمل و سامانه ای که توسط سازمان تهیه و ایجاد می شود، امکان ارزیابی سطح کیفیت خدمات الکترونیکی خود را مبتنی بر سطح سرویس و شاخص های توافق شده دستگاه با سازمان، فراهم کنند.

سازمان موظف است با همکاری دستگاه های ذیربط، سطح کیفیت خدمت رسانی الکترونیکی دستگاه های اجرایی را اندازه گیری کرده و نتایج آن را در ارزیابی عملکرد سالانه لحاظ نماید.

26- بند (هـ) ماده (42) به شرح زیر اصلاح می شود: هـ- نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر موضوع ماده (25) قانون مجازات اسلامی 27- تبصره (4) ماده (42) حذف و عنوان تبصره (5) به تبصره (4) اصلاح و متن زیر به عنوان ماده (42) مکرر الحاق می شود: ماده 42 مکرر- به منظور تحقق بند (3) سیاست های کلی نظام اداری، مبنی بر بهبود معیارها و روزآمدی روش های گزینش منابع انسانی به منظور جذب نیروی انسانی توانمند، متعهد و شایسته و پرهیز از تنگ نظری ها و نگرش های سلیقه ای و غیرحرفه ای، آیین نامه اجرایی قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مصوب -1374- و قانون تسری قانون مذکور به کارکنان سایر وزارتخانه ها و سازمان ها و مؤسسات و شرکت های دولتی -مصوب 1375-، حداکثر ظرف شش ماه با پیشنهاد مشترک سازمان و هیئت عالی گزینش، بازنگری و به تصویب هیئت وزیران می رسد.

با تصویب آیین نامه موضوع این ماده، آیین نامه اجرایی قانون گزینش کشور -مصوب 1377- کمیسیون مشترک آموزش و پرورش و امور اداری و استخدامی مجلس شورای اسلامی لغو می گردد.

28- متن زیر به عنوان تبصره به ماده (44) الحاق می شود: تبصره- افرادی که با کسب مقام اول تا سوم در مسابقات ورزشی المپیک و با کسب مقام اول بازی های آسیایی افتخار آفرینی می نمایند، همچنین، نخبگان و استعدادهای برتر و افرادی که در سطح بین المللی، مقام علمی کسب می نمایند، مطابق ضوابطی که به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه های ذیربط به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید، برای استخدام در دستگاه های اجرایی برای مشاغلی که واجد شرایط تصدی آنها هستند از امتحان عمومی معاف می باشند.

29- تبصره (2) ماده (45) حذف و عنوان تبصره های (3) و (4) به تبصره های (2) و (3) اصلاح می شود.

30- در ماده (47)، واژه های "کارمندان" به واژه "کارکنان" اصلاح شود.

31- در تبصره ماده (49)، واژه "عمل" به عبارت "تصفیه حساب" اصلاح می شود.

32- ماده (51) به شرح زیر اصلاح و دو تبصره به عنوان تبصره های (2) و (3) به ماده مذکور الحاق و عنوان تبصره قبلی به تبصره (1) اصلاح می شود: ماده 51- مجموع مجوزهای استخدامی دستگاه های اجرایی و سهم هر یک از آنها با رعایت فصل دوم این قانون و سیاستهای برنامه های پنجساله توسعه کشور با پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می رسد.

تبصره 2- ایجاد هر گونه تعهد استخدامی که موجب الزام دولت یا دستگاه های اجرایی به استخدام افراد در این دستگاه ها شود ممنوع می باشد مگر در موارد خاص در سقف مجوزهای استخدامی و با تأیید سازمان.

تبصره 3- هر گونه تبدیل وضعیت استخدامی کارمندان به استثنای تبدیل وضعیت مقرر در بند ب تبصره (1) ماده (46) ممنوع است و کلیه قوانین و مقررات قبلی در این زمینه از تاریخ تصویب این قانون نسخ می شود.

33- متن زیر به عنوان ماده (54) مکرر الحاق می شود: ماده 54 مکرر - انتصاب کارمندان به پستهای سازمانی و تغییرات بعدی در طول خدمت، متناسب با شرایط احراز مشاغل با دستگاه اجرایی ذی ربط است.

انتقال کارمندان دستگاه های اجرایی در سطح یک شهرستان با توافق دستگاه های ذی ربط بدون موافقت کارمند امکان پذیر است، لیکن انتقال به سایر شهرستان ها باید با موافقت کارمند صورت گیرد.

34- ماده (58) به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق می شود: ماده 58- به منظور ارتقاء سطح کارایی و اثربخشی دستگاه های اجرایی ، نظام آموزش کارمندان دستگاه های اجرایی و نحوه ارتقای شغلی آنان، ظرف سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان تهیه و به تصویب هیئت وزیران می رسد.

تبصره- دستگاه های اجرایی مکلفند با رعایت مقررات این قانون و نظام آموزش کارمندان دولت ، برنامه های آموزشی کارمندان خود را تدوین و راسا و یا در قالب قرارداد با مؤسسات و مراکز آموزشی دولتی و غیردولتی که صلاحیت فنی و تخصصی آنها به تأیید سازمان رسیده باشد، اجرا نمایند.

35- ماده (59) و تبصره آن حذف می شود.

36- در ماده (64) عبارت "و برای بازنشستگان و موظفین یا مستمری بگیران نیز به همین میزان تعیین می گردد" حذف و تبصره آن به شرح زیر اصلاح می شود: تبصره- هیئت وزیران مرجع تصویب افزایش سالانه ضریب ریالی حقوق کارکنان مشمول و غیرمشمول این قانون ومیزان افزایش حقوق بازنشستگان و موظفین یا مستمری بگیران مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری، متناسب با نرخ تورم و در سقف اعتبارات مصوب مندرج در بودجه سنواتی است.

37- الف- حداقل امتیازات مقرر در مواد (65) و (66) به میزان بیست درصد (20%) و حداکثر آنها و همچنین امتیاز شغلی مقرر در ماده (71) به میزان پنجاه درصد (50%) افزایش می یابد.

ب- در تبصره (3) ماده (65)، عبارت "و بهداشتی و درمانی سازمان پزشکی قانونی کشور و سازمان بهزیستی کشور" پس از عبارت "وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" الحاق می شود.

38- الف- امتیازات مذکور در مواد (68) و (75) به میزان بیست درصد (20%) افزایش می یابد.

این میزان تا سقف پنجاه درصد (50%) با تصویب هیئت وزیران قابل افزایش است.

ب- در بند (2) ماده (68) عبارت "و شهدا از سقف امتیاز فوق العاده ایثارگری برخوردار می گردند" پس از عبارت "و به دارندگان نشان های دولتی تا (750) امتیاز تعلق می گیرد" اضافه می شود.

ج- در بند (4) ماده (68) عبارت "و حداکثر سه فرزند" حذف و عبارت "و یا خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله مندی" به عبارت "و خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله مندی و اولاد" اصلاح می شود.

39- متن زیر به عنوان تبصره (3) به ماده (71) الحاق می شود: تبصره 3- مقامات مذکور در این ماده که حداقل دوسال در پست مدیریت های سیاسی انجام وظیفه نموده یا بنمایند پس از تصدی مقام در صورتی که به سمت پایین تری منصوب شوند، چنانچه حقوق ثابت و فوق العاده مستمر آنها در مسؤولیت جدید از هشتاد درصد (80%) حقوق ثابت و فوق العاده مستمر وی در پست قبلی کمترباشد به میزان مابه التفاوت تا (80%) را تفاوت تطبیق دریافت خواهند نمود.

این تفاوت تطبیق با ارتقاء های بعدی ( عوامل شغل و شاغل و فوق العاده ها) مستهلک می گردد و این مابه التفاوت در محاسبه حقوق بازنشستگی و وظیفه نیز ملاک عمل خواهد بود.

40- در ماده (74)، عبارت "رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور" به "رییس سازمان اداری و استخدامی کشور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور" اصلاح و عبارت "و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی" پس از عبارت "وزیر امور اقتصادی و دارایی،" الحاق و در تبصره ماده مذکور، عبارت "در قوای سه گانه" بعد از عبارت "سایر مراجعی که" الحاق می شود.

41- در تبصره ماده (76)، بند (10) ماده (68) نیز اضافه می شود.

42- متن زیر به عنوان ماده (79) مکرر الحاق می شود: ماده 79 مکرر- آن دسته از دستگاه های اجرایی که با تصویب مجلس شورای اسلامی یا هیئت وزیران یا سایر مراجع یا در اجرای بند (الف) ماده (50) قانون برنامه پنجم توسعه پیش از دایمی شدن این قانون از افزایش امتیازات مذکور برخوردار شده اند، اعمال افزایش های یاد شده در مورد آنها پس از کسر افزایش هیا قبلی امکان پذیر است.

43- عبارت زیر به انتهای تبصره (4) ماده (84) الحاق می شود: حداکثر مذکور برای کارمندان زنی که همسر آنان به عنوان مأمور سیاسی به مأموریت ثابت خارج از کشور اعزام می شوند، نه سال خواهد بود.

44- متن زیر به عنوان تبصره (4) به ماده (87) الحاق می شود: تبصره 4- هیئت وزیران مجاز است در شرایط اضطراری و خاص، نظیر آلودگی بیش از حد مجاز هوا و همچنین ایام ماه مبارک رمضان، ساعات کار کارمندان را در سراسر کشور یا مناطق یا استان ها یا شهرستان های معین تا میزان هشت ساعت در هفته برای مدت حداکثر یک ماه کاهش دهد.

مدت یاد شده در موارد ضروری با تصویب هیئت وزیران قابل افزایش است.

45- در ماده (94)، عبارت "چهار ماه" به عبارت "شش ماه" اصلاح می شود.

46- متن زیر به عنوان ماده (100) مکرر الحاق می شود: ماده 100 مکرر- ببه منظور کاهش حجم شکایات واصله به دیوان عدالت اداری و تسریع در رسیدگی به شکایات کارکنان از تصمیمات و اقدامات اداری و استخدامی دستگاه های اجرایی متبوع نسبت به خود، هیأتی مرکب از مدیر واحد حقوقی یا عناوین مشابه، نماینده معرفی شده از سوی معاونت قضایی دیوان عدالت اداری و نماینده صاحب صلاحیت بالاترین مقام دستگاه اجرایی، تحت نظر مقام مذکور در هر دستگاه اجرایی تشکیل می شود.

این هیأت مکلف است ظرف مدت یک ماه نسبت به شکایات واصله داوری و تصمیم خود را اعلام نماید.

تصمیماتی که با موافقت اکثریت اعضای هیأت اتخاذ شده باشد برای همان دستگاه لازم الاجراست، لیکن مانع از طرح شکایت در دیوان عدالت اداری نمی باشد.

در صورت طرح شکایات راجع به تضییع حقوق استخدامی در دیوان عدالت اداری، تصمیم هیأت مزبور باید به عنوان یکی از مدارک و دلایل مورد استناد موضوع ماده (18) قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری –مصوب 1392- ضمیمه دادخواست باشد.

آیین نامه اجرایی این ماده مشتمل بر چگونگی رسیدگی، تشکیل جلسات و فرایند ابلاغ و اجرا با پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت دادگستری به تصویب هیأت وزیران می رسد.

47- ماده (101) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 101- کارمندانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به استخدام پیمانی اعم از کوتاه مدت یا بلندمدت درخواهند آمد مشترک صندوق بازنشستگی کشوری خواهند بود.

تبصره 1- کارمندانی که قبل از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به استخدام پیمانی درآمده اند و یا پس از لازم الاجرا شدن این قانون مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند در خصوص برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی از جمله شرایط بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت، بیکاری و درمان تابع قانون تأمین اجتماعی و در سایر موارد تابع احکام این قانون می باشند.

تبصره 2- در صورت تغییر دستگاه محل خدمت یا اشتغال فرد در بخش غیردولتی به نحوی که منجر به تغییر صندوق یا سازمان بیمه ای شود، کارمند می تواند صندوق قبلی خود را حفظ نماید.

در صورت تغییر صندوق، صندوق بیمه یا بازنشستگی مبدأ موظف است ظرف یک ماه از زمان تقاضای بیمه شده نسبت به محاسبه مبلغ حق بیمه یا کسور بازنشستگی (اعم از سهم بیمه شده و کارفرما) با ذکر مدت بیمه پردازی و انتقال آن به صندوق بیمه یا بازنشستگی مقصد اقدام و صندوق بیمه یا بازنشستگی مقصد نیز موظف است ظرف یک ماه ما به التفاوت متعلقه (سهم شخص) را محاسبه و از شخص وصول نماید.

48- ماده (102) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 102- کارمندان فقط یک بار در طول خدمت، حق تغییر و انتقال سوابق از یک صندوق بازنشستگی به صندوق بازنشستگی دیگری را دارند.

در این صورت برای خدمات تأمین اجتماعی، سهم کارفرمایی دولت حداکثر به میزان سهم کارفرمایی مقررات قانون تأمین اجتماعی می باشد و مابه التفاوت توسط کارمندان پرداخت می¬گردد.

این قبیل کارمندان از لحاظ بازنشستگی، وظیفه، از کارافتادگی و نظایر آن مشمول مقررات صندوقی که انتخاب کرده اند می باشند.

آیین نامه اجرایی این ماده و تبصره (2) ماده (101) مشتمل بر نحوه به روز رسانی و مابه التفاوت قابل پرداخت از سوی کارمند به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان به تصویب هیأت وزیران می رسد.

تبصره 1- کارمندان پیمانی که به بخش غیردولتی مجری وظایف و فعالیت های واگذار شده، انتقال یافته اند، مشمول حکم بند د ماده (21) این قانون می باشند.

تبصره 2- تغییر صندوق بیمه¬ای کارکنان نیروهای مسلح تابع مقررات خاصی است که به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تصویب هیأت وزیران می رسد.

49- ماده (103) و تبصره های آن به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 103- دستگاه های اجرایی می توانند کارمندان خود را با داشتن یکی از شرایط زیر بازنشسته نمایند: الف- دارا بودن (30) سال سابقه خدمت و حداقل (50) سال سن.

شاغلین مشاغل تخصصی با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر می توانند با درخواست خود و موافقت دستگاه تا (35) سال خدمت نمایند.

ب- دارا بودن (60) سال سن و حداقل (25) سال سابقه خدمت با پرداخت حقوق متناسب با سنوات خدمت.

تبصره 1- سابقه مذکور در بند (الف) و همچنین شرط سنی در بند (ب) برای زنان تا پنج سال کمتر است.

تبصره 2- دستگاه های اجرایی مکلفند کارمندانی را که دارای (30) سال سابقه خدمت و حداقل (60) سال سن می باشند و همچنین کارمندان شاغل در مشاغل تخصصی با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را که دارای (35) سال سابقه خدمت و حداقل (65) سال سن می باشند، رأساً و بدون تقاضای آنان بازنشسته نمایند.

تبصره 3- دستگاه های اجرایی موظفند کارمندان دارای (65) سال سن و کارمندان شاغل در مشاغل تخصصی با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را با دارا بودن (70) سال سن با هر قدر سابقه خدمت بازنشسته نمایند.

50- متن زیر به عنوان تبصره به ماده (104) الحاق می شود: تبصره- حقوق وظیفه کارمندانی که به سبب انجام وظیفه از کارافتاد یا فوت می شوند، با رعایت جزء (6) بند (ب) ماده (116) و سایر مقررات مربوط، با ضریب (1/1) محاسبه و تعیین می شود.

51- در ماده (105) پیش از عبارت "مرخصی استحقاقی و استعلاجی" عبارت "حالات استخدامی در حکم اشتغال نظیر" الحاق و عبارت "و مدت خدمت نظام وظیفه" پس از پرانتز حذف و عبارت "مدت دوره ضرورت نظام وظیفه از شروع استخدام محاسبه می شود" به انتهای ماده الحاق می شود و تبصره آن حذف و دو تبصره به شرح زیر به آن الحاق می شود: تبصره 1- مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری که سابقه خدمت آنان واجد شرایط مقرر در این ماده بوده لکن بابت آن کسوری پرداخت ننموده اند مبنای محاسبه کسور بازنشستگی اعم از سهم کارمند و کارفرما بابت مدت مذکور حقوق و فوق العاده های مستمر زمان پرداخت کسور خواهد بود و حسب مورد از مستخدم و کارفرما دریافت خواهد شد.

تبصره 2- دوران تحصیل که به صورت تعهد خدمت قبل از استخدام یا حین خدمت در اوقات اداری در مقاطع رسمی آموزشی یا معادل آن توسط کارمندان طی شده یا می شود، جزء سابقه خدمت برای بازنشستگی منظور نمی گردد.

حکم مندرج در قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش -مصوب 1369- از این جهت فاقد اعتبار است.

52- ماده (106) و تبصره آن به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 106- مبنای محاسبه کسور بازنشستگی کارمندان مشمول این قانون، حقوق ثابت به علاوه فوق العاده های مستمر و تفاوت تطبیق با رعایت سقف مقرر در ماده (76) می باشد.

تبصره- کارمندان دستگاه های اجرایی مشمول این قانون که از نظر بیمه و بازنشستگی تابع مقررات صندوق تأمین اجتماعی هستند و تا قبل از تاریخ 17/4/1393 از فوق العاده اضافه کار آنان کسور بازنشستگی کسر شده است، متناسب با مبلغ کسر شده در حقوق بازنشستگی آنان بر اساس آیین نامه اجرایی که بنا به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان به تصویب هیئت وزیران می رسد، محاسبه می گردد.

53- ماده (107) به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق می شود: ماده 107- به کارمندان مشمول این قانون که بازنشسته، از کار افتاده یا فوت می شوند به ازای هر سال خدمت، یک ماه آخرین حقوق و فوق العاده های مستمر (تا سی سال) به عنوان پاداش پایان خدمت، به اضافه حقوق و فوق العاده های مستمر مربوط به مرخصی های استحقاقی ذخیره شده پرداخت خواهد شد.

سقف پاداش پایان خدمت حداکثر تا (30) برابر سقف مقرر در تبصره ماده 76 خواهد بود.

این سقف در مورد پرداخت پاداش پایان خدمت کارمندان غیرمشمول این قانون نیز لازم الرعایه است.

آن قسمت از سابقه خدمت کارمندان که در ازای آن وجوه بازخریدی پرداخت شده است، از سنوات خدمتی که مشمول دریافت این وجوه می گردد، کسر می شود.

تبصره- مقامات موضوع ماده 71 و بازنشستگانی که با دارا بودن سنوات خدمت کمتر از سی سال اعاده به خدمت می شوند، به هنگام بازنشستگی مجدد صرفاً به ازای سالهای خدمت بعد از اعاده به خدمت و تا سقف سی سال از پاداش موضوع این ماده برخوردار خواهند شد.

54- ماده (108) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 108- کارکنانی که از نظر بازنشستگی مشمول صندوق بازنشستگی کشوری می باشند اعم از اینکه مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری باشند یا نباشند، با رعایت احکام پیش بینی شده در این فصل تابع مقررات مورد عمل صندوق مذکور خواهند بود.

55- ماده (109) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 109- دولت مکلف است از ابتدای سال 1396 و ظرف بازه زمانی پنجساله، نابرابری موجود بین حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری سنوات مختلف را تعدیل نماید به نحوی که حقوق بازنشستگی و وظیفه هیچ یک از بازنشستگان و وظیفه بگیران مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح که تا پایان سال قبل بازنشسته یا موظّف، شده یا بشوند، پس از اعمال ضریب سالیانه، و از سال پنجم به بعد از هشتاد و پنج درصد (85%) آخرین حقوق و فوق العاده های مشمول کسور بازنشستگی شاغلین مشابه در سال قبل در همان دستگاه کمتر نباشد.

تبصره 1- حقوق و فوق العاده های مشمول کسور بازنشستگی مبنای مقایسه مذکور در این ماده، در مورد کلیه مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری از سقف دریافتی موضوع ماده (76) و در مورد مشترکین سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح از سقف دریافتی موضوع تبصره 3 ماده (117) این قانون تجاوز نخواهد کرد.

تبصره 2- آیین نامه اجرایی این ماده حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ اجرای این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

تبصره 3- بار مالی ناشی از اجرای این ماده در بودجه سالانه کل کشور منظور خواهد شد.

تبصره 4- اجرای این ماده در سایر صندوق های وابسته به دستگاه های اجرایی از محل منابع داخلی آنها با تصویب مراجع ذی صلاح امکان پذیر است.

56- ماده (110) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 110- سقف حقوق و فوق العاده¬های مستمر مبنای کسر کسور بازنشستگی کلیه مشترکین صندوق¬های بازنشستگی در زمان اشتغال نباید از (7) برابر حداقل حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر موضوع تبصره ماده (76) این قانون تجاوز نماید.

این سقف در مورد حقوق بازنشستگی و وظیفه نیز لازم الرعایه است.

57- متن زیر به عنوان بند (3) و تبصره آن به ماده (111) الحاق می شود: 3- دریافت بیش از یک حقوق بازنشستگی یا وظیفه وراث توسط کارمندان یا وراث قانونی، مشروط به این که مجموع دریافتی هر یک از آنها بیش از دو برابر حداقل حقوق و فوق العاده های سالیانه نباشد مجاز است.

در صورتی که دریافتی فرد از یک صندوق بیشتر از این مبلغ باشد، بلامانع و در صورتی که از مبلغ یاد شده کمتر باشد، حقوقی را که مبلغ آن بیشتر است از صندوق ذیربط دریافت و کسری آن را تا سقف مقرر از صندوق دیگر دریافت می نماید.

تبصره- همسر دائم بیمه شده متوفی که خود مشترک یکی از صندوق های موضوع این ماده باشد می تواند توامان از حقوق بازنشستگی یا حقوق وظیفه خود و شوهرش بدون رعایت شرط مذکور در بند 3 استفاده نماید.

58- ماده (112) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 112- نحوه تطبیق و تعیین حقوق بازنشستگان، موظفین یا مستمری بگیران آن دسته از دستگاه های اجرایی که مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت مصوب 1370 نبوده اند به موجب آیین نامه ای خواهد بود که حداکثر ظرف شش ماه به پیشنهاد سازمان، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تصویب هیأت وزیران می رسد.

59- بند (2) ماده (114) به شرح زیر اصلاح و متن زیر به عنوان بندهای (4) و (5) به ماده مذکور الحاق و شماره سایر بندها به ترتیب اصلاح و در انتهای ماده مذکور عبارت "سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور" به عبارت "سازمان" اصلاح می شود: 2- رییس سازمان (عضو و دبیر شورا).

4- رییس سازمان برنامه و بودجه کشور.

5- معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده.

60- در اجزای (1)، (4) و (6) بند (الف) ماده (116)، عبارت "سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور" به عبارت "سازمان" اصلاح و یک بند به عنوان بند (8) به شرح زیر به آن الحاق می شود: 8- یکی از معاونین سازمان برنامه و بودجه کشور به انتخاب رییس آن سازمان و تأیید رییسجمهور.

61- متن زیر به عنوان تبصره های (6) و (7) به ماده (117) الحاق می شود: تبصره 6- مجوزهایی که برای استفاده دستگاه های اجرایی از مقررات استخدامی خاص طی مدت اجرای آزمایشی قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، همچنان معتبر است.

آن قسمت از مقررات اداری و استخدامی و مالی که برای اداره کارآمد دستگاه های اجرایی و مدیریت بنگاه های اقتصادی دولتی نظیر بانک ها، بیمه ها و سایر شرکت های دولتی در فضای رقابتی داخلی و بین المللی، ضرورت استثنا از مقررات این قانون دارد، ظرف یک سال با پیشنهاد وزارتخانه ذیربط، تأیید سازمان و پس از تصویب هیئت وزیران به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد.

تبصره 7- احکام مقرر در مواد (74) و (108) این قانون و همچنین احکام مقرر در سایر قوانین که دستگاه های موضوع ماده (5) این قانون را مورد خطاب قرار می دهد، شامل دستگاه های مستثنی شده از این قانون نیز می شود.

62- در تبصره های (1) و (2) ماده (122) واژه "مزایای" به عبارت "فوق العاده های" اصلاح می شود.

63- ماده (125) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 125- وظایف سازمان علاوه بر وظایفی که از سوی رییس جمهور به رییس سازمان محول می شود و مواردی که در این قانون و سایر قوانین ذکر شده است عبارتند از: 1- طراحی نظام اداری مطلوب و نظام های تصمیم گیری 2- طراحی ساختار کلان دولت و راهبری امور تمرکز زدایی و استقرار مدیریت محلی 3- طراحی نظام شایستگی و مدیریت فرایندهای منابع انسانی 4- راهبری و مراقبت جهت استقرار دولت الکترونیک و سایر فنآوری های نوین مدیریتی، از قبیل نظام های مشارکتی، خصوصی سازی و برون سپاری و نظام ارتقای سلامت اداری و صیانت از حقوق شهروندی در نظام اداری 5- راهبری و پایش جهت تقویت و توسعه فرهنگ سازمانی در دستگاه های اجرایی 6- تهیه و ابلاغ سازوکارهای لازم برای گسترش نظم و انضباط در نظام اداری و نظارت بر اجرای آنها تبصره 1- به منظور برنامه ریزی برای اعمال سیاست های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری و اجرای تکالیف مقرر در قانون مدیریت خدمات کشوری و آیین نامه و دستورالعمل های اجرایی آن، در هر یک از دستگاه های اجرایی مشمول قانون ، شورایی با عنوان شورای راهبری توسعه مدیریت زیر نظر بالاترین مقام اجرایی دستگاه تشکیل می شود.

ترکیب اعضا و وظایف این شوراها و شوراهای مشابه در سطح استان ها، به تصویب شورای عالی اداری خواهد رسید.

تبصره 2- نماینده سازمان به عنوان عضو اصلی و دارای حق رأی، به اعضای شورای گسترش آموزش عالی و شورای گسترش آموزش پزشکی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فنآوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز اعضای هیئت امنای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و همچنین فرهنگستان های تخصصی اضافه می شود.

64- ماده (126) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 126- استفاده از افزایش امتیازات فصل دهم این قانون منوط به پیش بینی اعتبار در قوانین بودجه سنواتی با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور و تصویب مرجع ذی صلاح مقرر در قانون خواهد بود.

65- ماده (127) به شرح زیر اصلاح می شود: ماده 127- از تاریخ لازم الاجراءشدن این قانون: الف- قوانین زیر در مورد مشمولین این قانون قابلیت اجرا ندارد: 1- لایحه قانونی مربوط به حداکثر و حداقل حقوق مستخدمان شاغل و بازنشسته و آماده به خدمت –مصوب 1358- 2- بند (4) ماده (20) قانون حفاظت در برابر اشعه -1368- 3- قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت –مصوب 1370- و اصلاحات بعدی آن ب- قوانین زیر لغو می گردد: 1- قانون مقررات استخدامی شرکت های دولتی -مصوب 1352- و اصلاحات بعدی آن 2- قانون احتساب دوره خدمت سپاهی گری جزو سوابق خدمت دولتی –مصوب 1353- 3- قانون پرداخت حقوق وظیفه به فرزندان مستخدمین متوفی –مصوب 1355- 4- لایحه قانونی احتساب سابقه خدمت محکومان سیاسی –مصوب 1358- و اصلاحات بعدی 5- لایحه قانونی نحوه انتقال مستخدمین وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی مشمول قانون استخدام کشوری به مؤسسات مستثنی شده از قانون مزبور و بالعکس -مصوب 1359- 6- قانون راجع به اعزام مستخدمان شرکت های دولتی و مؤسسات دولتی غیرمشمول قانون استخدام کشوری به عنوان مأمور به وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی مشمول این قانون و سایر شرکت ها و مؤسسات دولتی –مصوب 1363- 7- قانون نحوه تعدیل نیروی انسانی دستگاه های اجرایی –مصوب 1366- 8- قانون تعیین تکلیف لوایح قانون مربوط به رفع آثار محکومیت های سیاسی –مصوب 1366- 9- قانون جذب نیروی انسانی به نقاط محروم و دورافتاده و مناطق جنگی –مصوب 1367- 10- قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی و وظیفه مصوب 1373 و اصلاحات بعدی ج- سایر قوانین و مقررات عام و خاص مغایر با این قانون لغو می گردد.

66- متون زیر به عنوان مواد (128) و (129) الحاق می شود: ماده 128- در بندهای (هـ) و (و) ماده (16) و تبصره (1) ماده مذکور، مواد (17)، (22)، تبصره (2) ماده (24)، بندهای (1)، (8) و (10) ماده (68) و ماده (76) عبارت "و سازمان برنامه و بودجه کشور" بعد از عبارت "سازمان" الحاق می شود.

ماده 129- قانون مدیریت خدمات کشوری از تاریخ 1/1/1397 لازم الاجراست و دایمی می شود.

67- با الحاق مواد جدید و حذف برخی از مواد قانون، شماره مواد به ترتیب بر همین اساس اصلاح می گردد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت شناسنامه قانون تاریخ انتشار 28 دی96، کدخبر: 4029، www.

shenasname.

ir
کلید واژه ها: ماده - اصلاح - قانون - مدیریت - کشور - کشوری - امور مالی - استخدامی - قوانین - ساختار - دولت - تنبیه - تشویق - شرایط - اداره - بیمارستان - مالی - نظام - کارکنان - اصلاحات - تشریفات - ورزشگاه - دارایی - سرمایه - اسلامی - اداری - شورای - روستا - رابطه - بیمه

آخرین اخبار سرویس:
جلسه شورای انقلاب فرهنگی

پیگیری های خود را علیه عوامل برنامه هنجارشکنانه «بازگشت به دانشگاه» ادامه می دهیم

دومین همایش ملی کارآفرینی

آیت الله جوادی آملی: عده ای موش صفت فقط در حال ذخیره کردن ذخایر طلا و ارز هستند

سردار حاجی زاده: آماده ایم به خودروسازان کمک کنیم

تایید تست اخیر موشک بالستیک توسط ایران

پاتک عجیب و به ظاهر موثر وزارت علوم به طرح استیضاح وزیر! +اسناد

دشمن می خواست ایران را هم شبیه سوریه کند

آیت الله اراکی: بسیاری از حاکمان اسلامی، اراده ای از خود ندارند

سلحشوری: روند فساد کاهش نداشته و شرایط اصلاً خوب نیست  

نمایشگاه صنایع دستی زنان مینودری در قزوین برپا شد

مولاوردی: نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

گویا دوستان فکر می کنند فقط یک نوع استیضاح وجود دارد

چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

سردار غیب پرور: مسیر اصلی بسیج تحقق مردم سالاری دینی است

تصویب 78پروژه در سفر رییس جمهور به استان سمنان

«آنگاه نگاه گاه آه» علی قمصری در تالار رودکی شنیدنی می شود

گروه کر شهر تهران به رهبری مهدی قاسمی روی صحنه می رود

پنج قانون طلایی برای بهبود مهارت های ارتباط موثر

معارفه جوان ترین معاون وزیر تعاون؛ تکریم کلانتری

پنج مرکز آموزشی در نجف آباد احداث می شود

خشکسالی در کشور چارچوب مدون و مصوب ندارد

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای حل مشکلات ضروری است

تاکید سید عمار حکیم بر پایان یافتن جنگ یمن

دیدار غریب آبادی با معاونان آمانو

لایحه تامین امنیت زنان توسط 18 قاضی بررسی شده است

ظریف: متجاوزان دست از حملات و جنایت علیه بشریت بردارند

وزیر سابق علوم: رتبه نخست تولید مقاله عملی در منطقه را داریم

استخدام فروشنده قهوه در هایپرمارکت پالادیوم در تهران

آثار مهر و محبت به دیگران از بعد روانی

با تندی و بداخلاقی نمی شود نوجوان و جوان را مسجدی کرد

امام خمینی با ارثیه پدری شان در خمین چه کردند؟

آیت الله اراکی: حل مشکلات جهان اسلام با بازگشت به هویت اسلامی ممکن است

ظرفیت های فکری و سیاسی سرمایه های نظام اسلامی هستند

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای حل مشکلات ضروری است

سردار محمدرضا یزدی: دشمن به دنبال منفعل کردن جوانان است/دشمن به جوانان ما آدرس غلط می دهد

دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان: نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

رییس جمهور برای افتتاح راه آهن به گیلان سفر می کند

تمسک به قرآن و اهل بیت (ع) راه دوری از گمراهی ها

ایجاد 400هزار فرصت شغلی در کشور

پاسخ کرباسچی به مشاور روحانی | آشنا بگوید کی، کجا و چه کسی را به روحانی پیشنهاد کرده ام؟

پایه های فکری و عقیدتی جوانان را مستحکم کنیم

گشایش تعاملات بانکی بین الملل با الحاق به ` FATF`

دانلود موزیک ویدیو جدید مهدی جهانی بنام دوریت عادت میشه

برکناری دبیر کل هلال احمر تصمیم یک شبه نبود

آقای مطهری! نمی شود درآمدهای مردم ریالی باشد؛ هزینه ها دلاری!

نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی اعلام شد

پی گیری مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه

سالانه 4 هزار نفر در کشور در اثر سوءمصرف مواد مخدر می میرند

لایحه تامین امنیت زنان توسط 18 قاضی بررسی شده است

مطهری: باید موشک داشته باشیم اما نباید روز امضای برجام آن را هوا کنیم

اردوی جهادی طلاب بجنوردی در مناطق محروم راز و جرگلان

دخترهای ایرانی کم تحرک شده اند

تنها راه موفقیت اقتصاد مقاومتی کارگاه های کوچک زود بازده هستند

مولاوردی: زنان هنوز انواع خشونت های سنتی را تجربه می کنند/ نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

جمع آوری تمام مدارس کانکسی و کپری تا مهر 98

برخی نهادهای نظارتی علاقمندند فراتر از نظارت ورود کنند/ احضار1700 نفر و ممنوع الخروجی 540 فرد در جریان رسیدگی به پرونده های اقتصادی

جشن امضای 3 کتاب گلعلی بابایی در نمایشگاه کتاب بیروت

اعزام 35 کودک و نوجوان به مسابقات محاسبات ذهنی با چرتکه

جهانگیری از مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحلی بازدید کرد

معاون پارلمانی وزارت کشور هیچ نسبت سببی و نسبی با من ندارد/ هیچ حکومتی بدون انتقاد باقی نمی ماند

اعلام نتایج آزمون قضاوت 1397 ویژه داوطلبان حوزوی تا نیمه دی ماه

آیت الله اراکی: بسیاری از حاکمان اسلامی، اراده ای از خود ندارند

خشکسالی در کشور چارچوب مدون و مصوب ندارد

خدمات دهی بیمارستان حضرت فاطمه(س) سرمایه سلامت در ساوه است

پنج مرکز آموزشی در نجف آباد احداث می شود

نماینده ایران با مقام های ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد

540 نفر ممنوع الخروج شدند

شیوع تجرد قطعی در ایران؛ تنهایی بی انتها

تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) راه دوری از گمراهی هاست

تصویب 78 پروژه در سفر رییس جمهور به استان سمنان

انتصاب نماینده انجمن علمی توسعه روستایی ایران در خراسان جنوبی

در شرایط تحریم پاس گل به دشمن ندهیم

گوگل به دلیل نقض قانون 500 هزار روبل جریمه شد

حذف 250 مدیر ارشد در شهرداری تهران

مطهری: تنها راه رفع حصر ورود مجلس خبرگان است

درخواست علما و دانشجویان برای فیلترینگ اینستاگرام

آغاز برنامه «تب تاب» از امشب در شبکه سه/ برنامه ای جدید با اجرای «باربد بابایی»

دروغ که عوارض ندارد/ آشنا تا کنون هیچ عملکرد مثبتی نداشته است

گشایش تعاملات بانکی بین الملل یالحاق به FATF

شکوه یک اجلاسیه

احضار1700 نفر در پرونده های شعب ویژه اقتصادی| 540 نفر ممنوع الخروج شدند

مولاوردی: زنان هنوز انواع خشونت های سنتی را تجربه می کنند/ نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

ساخت و سازهای غیرمجاز حریم شهر قرچک زیر ذره بین مدیریت شهری

گزارشی از ٤ برج لاکچری تهران بخوانید

​خانه معمار محله چهارصد دستگاه به مزایده گذاشته شد

همکاری های مشترک افغانستان و روسیه در مبارزه با تروریزم

لحظه سرقت پلاک خودرو در کمتر از 5 ثانیه + فیلم

پایان سیاه دختری که در تهران کشف حجاب کرد

آشوب در فرانسه/ واکنش در تهران

پاسخ تند کرباسچی به اظهارات آشنا

هدیه جالب دانشجویان به نماینده مجلسی که با موگرینی سلفی گرفته بود

ایجاد400 هزار فرصت شغلی در کشور

آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهید رنجبر

اجرای صد طرح اشتغال زایی حمایتی در اژیه اصفهان

اشتغال زایی فعالیت اصلی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

تخریب زنان مسلمان راه یافته به کنگره آمریکا

«تبلیغات صدا و سیما» به توهم یادگیری در خانواده ها دامن می زند

تقدیر عراقچی از ابتکار دانشجویان دانشگاه هنر

برکناری دبیرکل هلال احمر تصمیم یک شبه نبود

قانون اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری

قانون اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری