مطالب مرتبط:
پاسخی به برخی شبهه سازی ها در مورد اجرای احکام دو مفسد اقتصادی؛ آن روی سکه مجازات
اجرای حکم دو مفسد اقتصادی /سلطان سکه اعدام شد
رهبر انقلاب اسلامی: مجازات مفسدان اقتصادی سریع وعادلانه انجام شود/در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمایید/ رییس قوه قضاییه: هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات اخلالگران ومفسدان اقتصادی ممنوع است
اعدام سلطان سکه کمتر از یک ماه دیگر/ ارجاع پرونده به اجرای احکام
اشد مجازات در انتظار برهم زنندگان امنیت حمل و نقل جاده ای/ گردانندگان سایت های قیمت ساز ارز، مفسد اقتصادی هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 21:402018-11-17اقتصادي

پاسخی به برخی شبهه سازی ها در مورد اجرای احکام دو مفسد اقتصادی/ آن روی سکه مجازات


دستگاه قضایی از سیاستگذاری های اشتباه بانک مرکزی و دولت کنونی و قبلی دفاع نمی کند و بار ها با عملکرد خود نشان داده است که داشتن مقام و مسؤولیت در دستگاه ها را نیز موجب مصونیت اشخاص نمی داند.

- : برخی افراد طی روز های گذشته با انتشار مطالبی درباره مجازات اعدام حمید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی، ضمن انتقاد از این حکم، اعمال آنان را ناشی از سیاست های غلط بانک مرکزی و دولت دانسته، برخورد با مدیران ارشدی را که با سیاستگذاری اشتباه، موجبات سؤاستفاده این محکومان از بازار ملتهب سکه و ارز را فراهم کرده اند، خواستار شده است.

درباره این مطالب، یادآوری هایی چند ضروری است: 1.

اتهام وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی (محمد سالم) بر خلاف آنچه این این افراد عنوان کرده، اساسا خرید یا پیش خرید سکه (به هر مقدار) نبوده تا گفته شود مطابق تجویز دولت و بانک مرکزی عمل کرده و مجازات شده اند، به خصوص که خرید سکه به خودی خود و به هر مقدار، هیچ گونه وصف مجرمانه ندارد.

واقعیت آن است که همانطور که در جلسه دادگاه و پس از ان هم به روشنی بار ها بیان شد این افراد از طریق عملیات گسترده و سازمان یافته اقتصادی مبنی بر جمع آوری پیاپی ارز و سکه از سطح بازار های کشور و تزریق مکرر و ناگهانی آن، طی چند سال و به طور مستمر، آن هم با آگاهی کامل از تأثیر کلان این سلسله معاملات در برهم خوردن نظم و امنیت اقتصادی کشور، اقدام کرده و مرتکب افساد فی الارض شده اند؛ چنان که خود نیز بار ها در اعترافات و مصاحبه هایشان گفته اند که تصمیمات و حتی الفاظ آنان در مقاطع بسیاری تعیین کننده اصلی نوسانات و التهابات بازار ارز و سکه در سطحی وسیع بوده و شواهد نیز مؤید همین امر است.

پیداست افرادی که به قصد ایجاد اختلال در امنیت اقتصادی جامعه، مرتکب این اعمال زیانبار در مقیاس ملی شده و یا دست کم به ضربه خوردن نظام و جامعه از اقداماتشان آگاهی داشته اند، خریداران عادی سکه و ارز به حساب نمی آیند.

در واقع، حجم انبوه و کلان معاملات ارز و سکه توسط این افراد تنها ظاهر امر است و وقتی وصف مجرمانه پیدا می کند که در کنار دو رکن دیگر یعنی رکن قانونی (اختلال در نظام اقتصادی) و رکن معنوی (آگاهی مرتکبان از وسعت زیان های حاصله از اقداماتشان در مقیاس ملی) تحلیل شود.

2.

فردی در این خصوص نوشته است: مگر نه این است که طبق قواعد آمره حقوق جزا، هر جرمی باید قبلا از طریق قانونگذار جرم انگاشته شود و سپس عاملان آن تحت تعقیب قرار گیرند.

اگر چنان عنوان مجرمانه ای وجود دارد، کو؟ .

در پاسخ به این سؤال باید ایشان را به ماده 268 قانون مجازات اسلامی و عنوان مجرمانه افساد فی الارض ارجاع داد که تصویب آن در سال 92 به عنوان آخرین اراده قانونگذار، حکایت از پذیرش و تصریح به حیثیت مستقل جرم افساد فی الارض دارد، به طوری که قانونگذار با جرم انگاری افساد فی الارض در این ماده، برخی ابهامات پیرامون کیفیت تحقق جرم مزبور را نیز که قبلا در سایر قوانین جزایی وجود داشت بر طرف کرد و به لحاظ تعیین شرایط، ارکان و کیفیت تحقق جرم، تلاشی در خور توجه به ویژه در جهت رعایت اصل قانونی بودن جرم و مجازات صورت داد.

این ماده مقرر داشته است: هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور و.

گردد به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی.

در حد وسیع گردد، مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می گردد .

 ملاحظه می شود که تحقق جرم افساد فی الارض در این قانون در گرو شرایط خاصی همچون گستردگی اقدامات مرتکب و وسعت نتایج زیانبار حاصله است که هر دو در رفتار ارتکابی محکومان مورد بحث مصداق داشته است.

افزون بر این، افساد فی الارض در زمره جرایم حدی و کیفیت تحقق آن برگرفته از شرع مقدس است، به طوری که قانونگذار نقشی جز بیان اراده شارع در قالب الفاظ و عبارات قانونی نداشته است.

در واقع، قانونگذار، به این بخش از آیه 33 سوره مبارکه مائده نظر داشته است که می فرماید: و یسعون فی الارض فسادا و بر این اساس، افساد فی الارض را در وسعت و گستردگی جرائم ارتکابی محقق دانسته است.

3.

همان فرد نوشته است نوشته است اگر مأخذ پول افرادی غیر قانونی باشد، یک امر دیگر است و قابل رسیدگی؛ اما اگر قاعده بازی را اشتباه تعیین کرده اید و آنگاه عده ای طبق آن قاعده، بازی کرده اند، به چه جرمی تنبیه شده اند؟ .

بدیهی است مأخذ ثروتی که با افساد فی الارض گردآمده باشد، نامشروع و غیر قانونی است، اما قانونی بودن مأخذ پول افراد، یک مطلب و مطلب دیگر، استفاده مشروع و قانونی از ابزار پول است.

آیا اگر فردی، هزاران میلیارد تومان کالای اساسی و مورد احتیاج حیاتی مردم را انهم در این شرایط تحریم و سختی مردم با سرمایه مشروع خود خریداری و از بازار جمع آوری کرده و سپس احتکار نماید، به نحوی که جامعه برای رفع احتیاجات ضروری خود دچار مشقت و آسیب شود، می توان به منشأ قانونی ثروت وی استناد جست و او را از احتکار مبرا دانست؟ به همین ترتیب فردی که ثروت هنگفت خود را وسیله تضعیف ارزش پول ملی و اخلال در نظام اقتصادی قرار داده و از این طریق به جامعه زیانی گسترده وارد کرده باشد، مسلما نمی تواند از اتهام مبرا باشد، بلکه با واکنش دفاعی جامعه مواجه و مجازات خواهد شد.

4.

همچنین در دفاع از این مجرمان اقتصادی گفته شده است: این افراد در صورت ثبوت تخلف یا جرم، از بستر موجود برای منافع خویش سوءاستفاده کرده اند، [ اما]علت اصلی بحران های اخیر، سیاست های غلط مقامات حاکم و تصمیمات اشتباه آن ها بوده است.

جای شگفتی است که چگونه افراد نالایق و بی کفایتی مثل آقای.

که با خطا های فاحش خود، میلیارد ها دلار از ذخایر ارزی کشور را به باد داده اند؛ همچنان بر مصادر امور تکیه زده اند .

دستگاه قضایی از سیاستگذاری های اشتباه بانک مرکزی و دولت کنونی و قبلی دفاع نمی کند و بار ها با عملکرد خود نشان داده است که داشتن مقام و مسؤولیت در دستگاه ها را نیز موجب مصونیت اشخاص نمی داند.

نکته آن است که تصمیمات غلط دولتمردان اگر حاصل ناکارآمدی، ناتوانی و سؤمدیریت باشد، ضمانت اجرا های اداری و سیاسی خاصی دارد که آقای طبیبیان یکی از منتقدان در ادامه مطلبش به برخی از آن ها اشاره کرده است، اما اعمال این گونه ضمانت اجرا ها از قبیل: برکناری یا سؤال و استیضاح و.

در حیطه اختیارات دستگاه قضایی نیست، بلکه قوه قضاییه تنها در جایی امکان اقدام دارد که تصمیمات و اعمال مسؤولان با سؤنیت و قصد مجرمانه تؤام بوده و در قالب جرم مستقل صورت گرفته و یا آن که جنبه معاونت یا شرکت در جرائم دیگران را یافته باشد.

حتما اطلاع دارند که در این خصوص نیز معاون ارزی بانک مرکزی و دو نفر از مدیران کل مجموعه تحت تعقیب قرار گرفتند و در مجموع برای 5 نفر کیفرخواست صادر شد که در دادگاه رسیدگی خواهد شد.

همچنان که ممنوعی الخروجی رییس سابق بانک مرکزی نیز بی سبب نیست و در صورت وصول گزارش مجلس به دستگاه قضایی و همچنین در ادامه تحقیقات توجه اتهام به وی، محاکمه او دور از ذهن نخواهد بود.

باری حتی این که سیاست های دولت یا بانک مرکزی، اشتباه، زیانبار و حتی جرم زا بوده باشد، دلیل کافی برای برائت مجرمانی که از این شرایط سؤ استفاده کرده اند، نیست.

فرض کنیم سیاست بانک مرکزی مبنی بر تشویق مردم به خرید سکه و در نتیجه، نگهداری از آن در خانه ها، سرقت سکه از منازل را افزایش داده باشد.

در چنین فرضی آیا منطقی و معقول است سارقی را که حین سرقت از خانه های شهروندان دستگیر شده است، به استناد جرم زا بودن سیاست خرید سکه، از مجازات معاف کرد؟وانگهی این که مرتکبان فساد های کلان اقتصادی از سیاست های اشتباه و شرایط ناگوار معیشتی مردم سؤاستفاده کرده و در جنگ تمام عیار اقتصادی، به تضعیف جبهه خودی و تقویت جبهه دشمن کمک کرده اند، آیا باید موجب تخفیف مجازات آنان تلقی شود و یا تشدید آن؟ 5.

آقای طبیبیان همچنین نوشته است: آیا اطلاق عناوینی، چون "سلطان فلان"، می تواند جایگزین طرح ادله کافی و شواهد مستند برای مجازات افراد باشد؟ بعید است که ایشان تصور کنند عنوان سلطان سکه توسط مرجع قضایی ابداع و سپس به استناد آن حکم به مجازات وحید مظلومین صادر شده باشد.

حداقلی از سواد رسانه ای، مبین این واقعیت است که عناوینی از قبیل: سلطان سکه ، خفاش شب ، قاتل سریالی و نظایر آن ساخته و پرداخته رسانه ها و حادثه نگاران است و نه فقط برای مرجع قضایی محلی از اعراب ندارد، بلکه دستگاه قضا با اغلب این گونه نامگذاری ها به دلایل گوناگون از جمله لزوم مراعات حقوق متهم و اجتناب از عوامگرایی کیفری موافق نیست؛ چه رسد به آن که این گونه برداشت های عامه پسند را دلیل اثبانی تلقی کند! بد نیست برخی منتقدین فیلم جلسه دادگاه و گزارش های منتشر شده از آن را مرور کند تا با دلایل اثبات جرم این محکومان که از اقرار تا گزارش های ضابطان قضایی، اسناد، شهادت شهود و امارات متقن وقوع جرم را شامل می شود، آشنا شوند.

 
کلید واژه ها: اقتصادی - بانک مرکزی - مجازات - خرید - بازار - مرکزی - معاملات - محمد - بانک - دولت - اشتباه - اختلال - دستگاه قضایی - جامعه - امنیت - خوردن - بازار ارز - نظام - زیان - کشور - واقعیت - مدیران - مصاحبه - انتقاد - دادگاه - تزریق - قضایی - اعدام - حقوق - نشان

آخرین اخبار سرویس:
شاخص 1509 واحد عقب نشینی کرد/ معاملات کم رمق در بازار +نمودار

بهای نفت در بازار نیویورک افزایش یافت

آیا مسکن مهر در این دولت خواب بود؟

میزان افزایش حقوق فرهنگیان پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان

جزییات پرداخت تسهیلات ارزی در 9 بخش بزرگ اقتصادی

آخرین وضعیت بارش های ایران؛ ادامه پربارشی آذرماه

مذاکره با کشورهای اروپایی برای برندسازی محصولات ارگانیک

بازار پسته را از آمریکا پس می گیریم/دولت از پسته کاران حمایت نکرد

سکه طرح جدید امروز پنجشنبه 22 آذرماه،3 میلیون و 660 هزار تومان شد

بازار ارز در کنترل بانک مرکزی است/ مردم مراقب دلالان باشند

هزینه واردات کره جنوبی به پایین ترین سطح چهار ساله اخیر رسید

وقوع 60 درصد تصادفات در 30 کیلومتری ورودی شهرها

تولید اوپک با کاهش تولید ایران افت کرد/رشد تولید سعودی ها خنثی شد

حذف دلار از مبادلات اقتصادی اروپا هدف اصلی راه اندازی SPV است

رشد سهام آسیایی با چشم انداز توافق تجاری آمریکا و چین

اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه های وارداتی

اهمیت توجه به زیست بوم کارآفرینی نوآورانه

امکان کاهش 30 درصد مصرف برق در کشور وجود دارد

ادامه پربارشی آذرماه + جدول

شیوه اعتراض کسانی که مشمول بسته حمایتی نشده اند

آیا «بازار» در کنترل «بانک مرکزی» است؟

پنتاگون از امارات و سعودی ها 331 میلیون دلار مطالبه می کند

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

تصاویر/ برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2018

بیش از 4.7 میلیون دلار تنه دوچرخه وارد کشور شد+جدول

موتور 1000 اسب بخاری استون مارتین + عکس

چگونه التهاب بازار لوازم خانگی فروکش کرد؟/ تعادل در عرضه و تقاضای بازار لوازم خانگی

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت وگو با فارس: نگرانی از آسیب محصولات تراریخته به محیط زیست وجود دارد

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

ضرب الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه یابی کمبود گاز

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

چاره ای جز ادغام نیست

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

درآمدزاترین منطقه پس از عسلویه کجاست؟

سوالات عجیب استاندار از قیمت طلا و گشت و گذار شبانه در خیابانهای سلیمانیه + عکس و فیلم

اگر بخواهند در پیشرفت صنعت خودرو کمک می کنیم

معرفی دانشگاه های جهان دانشگاه کاردیف؛ دانشگاه برتر در آثار پژوهشی

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

راه اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا

افزایش حقوق 20درصد، تورم بالاتر45درصد!

پاسخ به ابهامات پرونده سلطان سکه/ چرا ظریف اسنادش را به شورای مبارزه با پولشویی نداد

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

دختران مجرد نیز مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

خودرو هست اما گران است

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

رکورد واردات نفت خام توسط چین شکسته شد

مظنه خرید آپارتمان در منطقه پاسداران

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

تبعات پذیرش فرمول خودروسازان و قطعه سازان قیمت گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

آرامش یا چالش؛ مقایسه کیا سراتو وارداتی در برابر ام جی 6

کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می گیرند مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

تولید نانومالچ طبیعی برای اولین بار در ایران

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

ایجاد 130 هزار شغل مستقیم با اعتبار 21 میلیاردی

آمار بی خانمان های انگلیس دراثر سیاست ریاضتی روبه افزایش است

عکس | سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت

روند صعودی قیمت طلا متوقف شد

زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش ذخایر آمریکا

ترامپ: فدرال رزرو نباید نرخ بهره را افزایش دهد

پرواز قیمت مرغ و سکوت سازمان حمایت

با کمترین هزینه به جنگ پیری بروید

غذای 9 میلیون نفر در ایران دور ریخته می شود

استعفای تمامی مدیران دو شغله وزارت تعاون

آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

استاندار اردبیل خبر داد آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

افزایش 25 درصدی خط فقر در یک سال

هنگ کنگ موطف به اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران نیست

مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

آیا پنیرهای فیبردار جذب کلسیم را کاهش می دهند؟

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد

136 هزار برده در انگلیس وجود دارد

سه سناریوی پیشنهادی درباره قیمت بنزین

نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

دلایل کاهش قیمت دلار اعلام شد

کاهش صادرات نفت عربستان

حیف اون دلار گرون برای این دو استقلالی !

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می رود؟

طرح های سرمایه گذاری روسیه در سوریه اجرا خواهند شد؟

36 گلوگاه فساد در شهرداری

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون تومان !

توزیع یارانه باید در بودجه 98 بازنگری شود /مافیای سهام عدالت بوجود آمده است/ باید به سوی نرخ واحد ارز حرکت کنیم

عکس روز: شیشه پاک کن ها

عراق رتبه نخست مشارکت در ایران اکسپو 2018

مغز ربات ها به فروش می رسد!

پاسخی به برخی شبهه سازی ها در مورد اجرای احکام دو مفسد اقتصادی/ آن روی سکه مجازات

پاسخی به برخی شبهه سازی ها در مورد اجرای احکام دو مفسد اقتصادی/ آن روی سکه مجازات