مطالب مرتبط:
سایت های باستانی به خاطر بی پولی مدفون می شوند/به پای حفاران غیرمجاز و تخریب گران میراث فرهنگی نمی رسیم/اگر اجازه دهند هیات های مطرح کاوش به ایران می آیند
کشورهای مدعی حقوق بشر از ترس قطع شدن بودجه در قبال عربستان سکوت کرده اند/ سکوت سازمانهای بین المللی درباره جنگ یمن/ آمریکا اجازه نمی دهد حتی گندم به مردم یمن برسد
مجلس سنا: به دولت اجازه خصوصی سازی جنگ را نمی دهیم
تلاش مجلس سنا برای پایان دادن به جنگ یمن: تحریم و ممنوعیت فروش اسلحه به عربستان سعودی/ سناتور مندز: کنگره خواهان پایان یافتن هر چه سریع تر خصومت هاست
میدل ایست آی: رسانه های غربی واقعیت خبرهای جنگ یمن را پوشش نمی دهند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 21:052018-11-17بين الملل

اجازه نمی دهند جنگ یمن در سنا مطرح شود


رند پال سناتور ایالت کنتاکی در صحن این نهاد قانونگذاری ضمن تاکید بر لزوم شدت عمل واشنگتن در قبال ریاض گفته که شر عربستان سعودی برای آمریکا از شر ایران بیشتر است .

- سناتور ایالت کنتاکی در مجلس سنای آمریکا در صحن این مجلس، عربستان سعودی را به تامین مالی تروریست های سُنی در سراسر جهان و صرف میلیاردها دلار برای آموزش نفرت از مسیحیان و یهودیان متهم کرده است.

رند پال سناتور آمریکایی روز پنجشنبه پیش از رای گیری درباره قطعنامه پیشنهادی او برای قطع فروش سلاح به بحرین در صحن سنا توضیحاتی درباره هدف از ارائه این قطعنامه ارائه داد و گفت که به او اجازه داده نشده درباره توقف فروش سلاح به عربستان سعودی و لزوم توقف دخالت آمریکا در جنگ یمن طرح و قطعنامه ای پیشنهاد بدهد.

قطعنامه او درباره توقف فروش سلاح به بحرین با رای مخالف 77 قانونگذار این مجلس راه به جایی نبرد.

وی پیشتر اعلام کرده بود که هدف از این قطعنامه، جلوگیری از فروش سلاح به بحرین به عنوان یکی از کشورهای ائتلاف متجاوز به یمن است.

سناتور مردم ایالت کنتاکی از اینکه کنگره در دهه های متوالی اجازه داده اختیار قوه قانونگذاری در اعلام جنگ به دست قوه مجریه بیافتد و کنگره کاری در جهت توقف دخالت های روسای جمهور در این اختیار قانون اساسی و همچنین مسائل سیاست خارجی انجام ندهند، به شدت انتقاد کرده است.

رند پال در این سخنرانی عربستان سعودی را دشمن آمریکا خواند و بر لزوم توقف دخالت های واشنگتن در جنگ یمن و فروش سلاح به ائتلاف متجاوز تاکید کرده است.

این قانونگذار آمریکایی همچنین به این استدلال در آمریکا مبنی بر اینکه ما برای مقابله با ایران به عربستان سعودی نیاز داریم ، پرداخته و آن را نادرست خوانده است.

پال از یکی از همکارانش در سنای آمریکا هم نقل و قولی کرد که در آن این قانونگذار، ولی عهد عربستان سعودی را قاتل و آدمکش خوانده است.

او در صحن سنا گفت: دیروز یک سناتور موقع ناهار بلند شد و گفت ما می دانیم که او (محمد بن سلمان) فردی دموکرات نیست و اعتقادی به حکومت مبتنی بر نمایندگی ندارد و اینکه او آدم کش است و آنها در عربستان سعودی افراد را دار می زنند اما ما به عربستان سعودی در تقابل با ایران نیاز داریم، اگر ایران کل دنیا را بگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد و ما باید در تک تک نبردها در خاورمیانه با ایران بجنگیم .

پال ادامه داد: اما می دانید که موضوع چیست باید سوال کرد که چه کسی شیطانی تر است؟ ایران یا پادشاهی عربستان سعودی؟ اگر شما به صورت واقعی به این موضوع نگاه کنید، این عربستان سعودی بوده که 100 میلیارد دلار صرف آموزش نفرت از مسیحیان، هندوها و یهودیان در سراسر جهان کرده است و آنها ده ها هزار مدرسه (برای تعلیم آموزه هایشان) تاسیس کرده اند، شبکه حقانی که سربازان ما را در افغانستان کشته است با پول هایی که سعودی ها در اختیارشان قرار داده اند تامین مالی شده است، طالبان از سعودی ها پول گرفته اند، گزارشی منتشر شده مبنی بر اینکه که یک سعودی عضو خانواده سلطنتی 267 میلیون دلار چک به طالبان داده بود.

خوب ما باید با این افراد بجنگیم نه اینکه به آنها پول بدهیم و نباید به دشمنان پول بدهیم .

سناتور جمهوری خواه ادامه داد: این فقط روایت یک طرف (جمهوری خواه) نیست و طرف مقابل (حزب دموکرات) هم این موضوع را تاکید کرده است، فقط جمهوری خواهان نیستند که این موضوع را می گویند، هیلاری کلینتون در یک سندی که فاش شد، گفته که "عربستان سعودی یک نیروی مهم در زمینه تامین مالی تروریست های سُنی در سراسر جهان است" .

هیلاری کلینتون و ملک سلمان این قانونگذار عضو کمیته روابط خارجی سنا با انتقاد از بازداشت های مخالفان و کشتن افراد زیر سن قانونی در عربستان سعودی، به مواضع کسانی که در آمریکا می گویند ریاض متحد و دوست واشنگتن است تاخت.

وی گفت: در عربستان سعودی در حال حاضر سه هزار نفر زندانی هستند که حتی محاکمه هم نشده اند و تقریبا هزار نفر هستند که حدود سه سال بدون محاکمه شدن در زندان به سر می برند، هزار نفر سه سال بدون محاکمه در زندان هستند و ما همچنان می گوییم که آنها مخالف ایران هستند.

چه کسی بدتر است، ایران یا عربستان سعودی؟ شاید هیچ کدام از آنها خوب نیستند.

آیا شما می خواهید پسرتان را به جنگ در کنار نیروهای سپاه پاسداران ایران بفرستید؟ البته که نه نمی خواهید.

آیا شما می خواهید پسر و دخترتان را به جنگ برای پادشاه سعودی که افراد را به دار می کشد؟ نه نمی خواهید.

شاید ما مجبور نیستیم که (بین ایران و عربستان سعودی) طرف یکی را بگیریم، این جنگ هزار ساله سنی و شیعه است و بگذارید خودشان این جنگ را انجام دهند.

دلیل ندارد که ما پسران و دخترانمان را به جنگ در خاورمیانه بفرستیم، بعضی افراد می گویند که این کار برای نفت است البته این از نظر من توهین آمیز است که ما چنین کارهایی را برای نفت و منافع آن انجام دهیم اما ما اکنون به نفت آنها وابسته نیستیم، مستقل هستیم و ما نفت صادر می کنیم و به نفت عربستان سعودی نیاز نداریم .

پال ادامه داد: افرادی می گویند که ما باید آنها را داشته باشیم وگرنه ایران بر کل دنیا مسلط خواهد شد اما این عربستان سعودی و شرکای ائتلافش هشت برابر ایران صرف هزینه های نظامی می کنند، می دانید هر وقت که ما یک دلار سلاح به عربستان سعودی می فرستیم چه می شود، ایران از روسیه برای تجهیزات نظامی درخواست می دهد در نتیجه این یک مسابقه تسلیحاتی است که توسط دو قدرت بزرگ خارجی در آن دمیده می شود و ما حالا شاهد جنگ های نیابتی در منطقه هستیم اما اگر خودتان را به حماقت بزنید و بگویید که عربستان سعودی طرف خوب و ایران طرف بد ماجرا است باید به میلیاردها دلار پولی که عربستان سعودی برای آموزش نفرت از مسیحیت، هندوها و یهودیت هزینه کرده، توجه کند.

برخی می گویند که ما هم از عربستان سعودی پول های کلان درآورده و مشاغل ایجاد کردیم، اما اگر من باشم حاضر نیستم که حتی یک شغل هم با فروش سلاح به دشمنانمان ایجاد کنم، اگر قرار باشد که ما به دشمنانمان سلاح بدهیم، من اصلا هیچ اهمیتی به ایجاد شغل نمی دهم.

تسلیحات آمریکا به مردم آمریکا تعلق دارد و تسلیحات باید به عنوان دارایی های ملی در نظر گرفته شودند، ما به روسیه و چین سلاح نمی فروشیم و ما باید به سعودی ها که در حال آموزش نفرت از مسیحیان هستند هم سلاح بفروشیم .

ترامپ و ملک سلمان قانونگذار آمریکایی که از مخالفان سرسخت مواضع این کشور در قبال جنگ یمن و حمایت از ائتلاف متجاوز بوده، در این سخنرانی باز هم مخالفتش را تکرار کرده است.

او به همکارانش در سنا گفت: حتی آنهایی که حامی جنگ(یمن) بوده اند حالا دارند اذعان می کنند که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد، اخیرا وزیر خارجه (مایک) پامپئو گفت که یمن راه حل نظامی ندارد و باید بمباران ها متوقف شود، ژنرال (جیمز) متیس (وزیر دفاع) هم همین را گفت اما آنها (ائتلاف عربستان و امارات) پیام ما را دریافت نکرده اند، ما داریم به آنها می گوییم که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد و ما به آنها می گوییم که بمباران و حملات به مراکز غیرنظامی را متوقف کنند اما همچنان دارند این مناطق را بمباران می کنند.

چند هفته قبل وزیر خارجه پامپئو به آنها گفته که این حملات را متوقف کنند اما آنها دو هزار بمب روی الحدیده ریختند، سعودی ها در حال دریافت پیام ما نیستند، بحرینی ها هم بخشی از ائتلاف سعودی هستند، بیایید به آنها پیامی بفرستیم، من نمی گویم که آنها را تحریم کنیم یا دیگر آنها را متحد خود ندانیم و از خود دور کنیم یا روابطمان را با بحرینی ها پایان بدهیم، بلکه می گویم که همین یک بار به آنها سلاح ندهیم.

به نظر شما آیا آنها پیام را دریافت خواهند کرد؟ ببینید این یک پیغام از روی قدرت است.

خیلی ها درباره این صحبت می کنند که ما باید صلح را از طریق قدرت و ارتشی قوی به دست آوریم اما می دانید موضوع چیست؟ ما باید سیاست خارجی قدرتمندی هم داشته باشیم و نباید توسط یک مشت دیکتاتور در خاورمیانه به عقب رانده شویم، ما نباید با فروش سلاح به جنگی که در آن هزاران غیرنظامی کشته می شوند، ارزش هایمان را کنار بزنیم.

17 میلیون نفر از جمعیت یمن در معرض گرسنگی هستند، شهری که 80 درصد کمک های انسانی از آنجا تامین می شود، الحدیده است که سعودی ها راه های ورودی به آن را مسدود کرده اند .

پال افزود: وقتی پای موضوعات سیاست خارجی به میان می آید، اولین چیزی که در اینجا (سنای آمریکا) باید مطرح شود آن است که قانون اساسی در نظر داشته که اعلام جنگ بر عهده ما است و سیاست خارجی از مردمی نشات می گیرد که منتخبانشان را به دو مجلس سنا و نمایندگان فرستاده اند.

خوب اگر ما این مناظره را داشته باشیم باید از خود بپرسیم، آیا دخالت ما در جنگ یمن به نفع منافع ملی ما است؟ آیا حضور ما در یمن به تقویت و گسترش منافع ملی ما منجر شده است؟ به نظر من، بدون تردید پاسخ به این سوال ها، جواب نه است .

قانونگذار سنای آمریکا درباره حملات 11 سپتامبر 2001 و دست داشتن اتباع عربستان سعودی در این حملات هم اشاره کرد.

وی گفت: خطاب من به آنهایی که می گویند باید با ایران مقابله کنیم، آن است که هرچند عربستان سعودی در حال مقابله با ایران بوده اما این ایران نبوده که با گذر از اقیانوس ها به ما ضربه زده، حدس بزنید که چه کسی چنین کاری کرده است.

11 سپتامبر (2001) یادتان می آید؟ خاطرتان هست که ربایندگان (هواپیماها) چه کسانی بودند؟ 15 تن از 19 رباینده (تبعه) عربستان سعودی بودند.

28 صفحه ().

سناتور ایالت کنتاکی افزود: امروز فرصتی برای شما است، این یک رای نیابتی درباره جنگ یمن است، یک رای گیری مستقیم درباره یمن وجود ندارد چرا که آنها اجازه این کار را نمی دهند، این یک رای گیری نیابتی و درباره بحرین است و به ما اجازه رای گیری مستقیم درباره یمن داده نمی شود.

البته ما باید این کار را بکنیم و چرا که یکی از کارکردها و وظایف مجلس سنا باید مدیریت سیاست خارجی و همچنین تصمیم گیری درباره شروع یک جنگ باشد، این شاید یکی از مهم ترین وظایف ما طبق قانون اساسی باشد اما ما دهه ها است که این وظیفه را رها و واگذار کرده ایم.

به نظر من، ناامیدی مردم آمریکا در قبال عربستان سعودی در حال گسترش است و مردم آمریکا خواهان ارسال یک پیغام رسا در این باره هستند، اگر شما پیغام دیگری بدهید مثلا برخی ها پیشنهاد اعمال تحریم ها علیه قاتلان (جمال خاشقچی) می دهند، آنها که در زندان هستند و احتمالا اعدام خواهند شد، خوب به نظر شما باید بعضی از افراد که زندانی هستند و اعدام می شوند را تحریم کنیم، سعودی ها به این کار خواهند خندید چرا که این نشانه ضعف ما است.

حتی وقتی که طی همین سه هفته اخیر وزیر خارجه پامپئو به آنها گفته باید به بمباران مناطق غیرنظامی در یمن پایان دهید، سعودی ها دو هزار بمب در مناطق غیرنظامی الحدیده ریختند، آنها پیغام ما را دریافت نمی کنند، اگر ما می خواهیم به آنها پیغامی رسا و واضح بفرستیم، باید به آنها بگوییم که دیگر سلاحی به شما نمی دهیم .


کلید واژه ها: عربستان سعودی - عربستان - سعودی - آمریکا - قانون - ایران - سنای آمریکا - سلاح - فروش - آمریکایی - مجلس سنای آمریکا - بحرین - سناتور آمریکایی - میلیارد - پیشنهاد - واشنگتن - مجلس - ائتلاف - قانون اساسی - روسای جمهور - سیاست خارجی - کنگره - آموزش - خاورمیانه - نمایندگی - دلار - سخنرانی - تروریست - انتقاد - تامین

آخرین اخبار سرویس:
تلفن همراه بلای جان رانندگان در ایتالیا

معاون و دستیار سمیع الحق در مخفیگاهش بازداشت شد

گوترش: دور بعدی مذاکرات یمن ژانویه برگزار می شود

انگلیس به مذاکرات صلح یمن پیوست

سودان: به اسراییل اجازه استفاده از حریم هوایی مان را نداده ایم

سلبریتی ها نباید بدون آگاهی کافی نظر بدهند

نظرسنجی: اکثر آمریکایی ها معتقدند ترامپ پیروز دور بعدی انتخابات نخواهد بود

یتیم خانه اسلامی در میانمار که آتش زده شد، اجازه ساخت دوباره نیز ندارد

حمایت ایران از تفاهمات اولیه میان یمنی ها

ناتو ارتش اوکراین را با تجهیزات پیشرفته مخابراتی مجهز می کند

محاصره «رام الله» و «البیره» به دستور نتانیاهو

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

استقرار نظامیان اسراییلی در کرانه غربی رود اردن

دخالت سعودی ها و صهیونیست ها به نفع ترامپ در انتخابات 2016 آشکار می شود

اتحادیه اروپا تحریم های روسیه را تمدید کرد

تهیه سلاح در اروپا برای افراد عادی بسیار آسان است

خواب پریشان رژیم صهیونیستی هرگز تعبیر نخواهد شد

فراخوان گسترده جلیقه زردهای فرانسه برای اعتراضات بزرگ

اذعان رژیم صهیونیستی به شجاعت عامل تیراندازی در کرانه باختری

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را تمدید کرد

5 گل برتر آث میلان در پایتخت کشورهای اروپا

بازرگانان ایرانی هم اجازه ورود به خاک گرجستان را نیافتند

دستور تخریب منزل عاملان عملیات کرانه باختری توسط نتانیاهو

پمپئو: سعودی ها بهای کارشان را پرداخت کردند!

قانونگذار آمریکایی قطعنامه ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

نتانیاهو: ضربه دردناکی در «سلواد» به ما وارد شد

تظاهرات صد ها صهیونیست در قدس اشغالی علیه «بنیامین نتانیاهو»

قطعنامه سناتور آمریکایی برای پاسخگو کردن بن سلمان بابت قتل خاشقچی ارائه شد

افسر سابق امنیتی انگلیس: بدست آوردن سلاح در اروپا بسیار آسان است

بازداشت هفت تن از حامیان مالی داعش در روسیه

وزیر دفاع روسیه از تشکیل گروه همکاری نظامی میان روسیه و هند خبر داد

یک کشته در درگیری مسلحانه در اهواز

مراسم سالانه خبرنگاران در کاخ سفید لغو شد

تظاهرات صد ها شهرک نشین در مقابل منزل نتانیاهو

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را تمدید کرد

آزاد راه امیرالمومنین؛ بزرگترین پروژه آزادراهی ایران و عراق ایلام به بزرگترین شبکه آزادراهی منطقه متصل می شود

سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی ائتلاف متجاوز سعودی در جیزان

توافق طرف های یمنی برای عقب نشینی نیرو های نظامی از بندر الحدید و تبادل زندانیان و اسرا

اولین واکنش عربستان به توافق طرفهای یمنی در سوئد

استقبال ایران از تفاهمات اولیه میان یمنی ها

واکنش ایران به توافقات اولیه میان یمنی ها

بلومبرگ: عربستان صادرات نفت خود را به شدت کاهش می دهد

آرامگاه مولانا در قونیه

عبدالسلام: آتش بس در الحدیده پیروزی ملت یمن است

بازیگر یهودی هالیوود قانون «کشور یهود» را نژادپرستانه خواند

سوپر گل دیدنی ویلیان به مول ویدی + ویدئو

اعتراض وریا غفوری به نحوه عملکرد داوری ها علیه استقلال + ویدئو

بلومبرگ: عربستان صادرات نفت خود را به شدت کاهش می دهد

دیدار سفیر ایران با وزیر امور خارجه گرجستان

استقبال وزارت خارجه از توافقات اولیه میان یمنی ها

استقبال ایران از تفاهمات اولیه میان یمنی ها

بدعهدی خارجی ها در قراردادهای خود با ایران

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را تمدید کرد

استقبال وزارت خارجه از توافقات اولیه میان یمنی ها

ارائه لایحه ای به سنا که بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی می کند

دومین تبعه کانادایی در چین دستگیر شد

اتحادیه اروپا تحریم های روسیه را تمدید کرد

نتانیاهو خواستار تخریب خانه «شهید البرغوثی» در کرانه باختری شد

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را تمدید کرد

استقبال وزارت خارجه از توافقات اولیه میان یمنی ها

واکنش وزارت خارجه به ادعای عملیات نظامی داخل ایران

کشته شدن یک نظامی ترکیه در سوریه

حزب الله لبنان: عملیات قدس و رام الله دست برتر مقاومت را نشان داد

نیروهای اسراییلی در مرز اردن

آمار توییتری ظریف درباره هزینه های نظامی کشورهای منطقه

نتانیاهو خواستار تخریب خانه «شهید البرغوثی» در کرانه باختری شد

استقبال ایران از تفاهمات اولیه میان یمنی ها

تظاهرات صدها صهیونیست در قدس اشغالی علیه «بنیامین نتانیاهو»

تصاویر/ هوای پاییزی کره شمالی

سعودی، ترکیه و اردن کانون تبلیغات ضد عراقی در فیسبوک هستند

به زودی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را اعلام می شود

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را تمدید کرد

گرو کشی سازمان ملل از ایران و یمن

تولید «کالاشنیکوف» در هند

تولید تسلیحات روسی در هند

قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

اعتراض کنگره آمریکا به سیاست های ترامپ در رابطه با عربستان

تمدید تحریم های اروپا علیه روسیه

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را تمدید کرد

قطعنامه سناتور آمریکایی برای پاسخگو کردن بن سلمان بابت قتل خاشقچی ارائه شد

کینه توزی جدید ترامپ علیه رسانه ها

طرف های درگیر یمن به توافق رسیدند/ الجزیره: فشار عربستان بر منصور هادی برای پذیرش توافق

جسد صیاد کشته شده بدست پلیس امارات به بوشهر منتقل شد

کینه توزی جدید ترامپ علیه رسانه ها

افشاگری جدید درباره نقشه بن سلمان برای قتل خاشقجی

صهیونیست ها به دنبال احداث منطقه دیپلماتیک در قدس اشغالی

شهادت یک فلسطینی در کرانه باختری

اینستاگرام فریبرز عرب نیا هک شد

تظاهرات صدها شهرک نشین در مقابل منزل نتانیاهو

تظاهرات صدها صهیونیست در قدس اشغالی علیه «بنیامین نتانیاهو»

اتحادیه اروپا تحریم های روسیه را تمدید کرد

واکنش وزارت خارجه به ادعای نتانیاهو درباره احتمال حمله به ایران: هرگز جرات چنین اقدامی را نخواهد داشت

واکنش وزارت خارجه به یاوه گویی نتانیاهو درباره احتمال انجام عملیات نظامی داخل مرزهای ایران

قطعنامه سناتور آمریکایی برای پاسخگو کردن بن سلمان بابت قتل خاشقچی ارائه شد

ایران، روسیه و ترکیه به زودی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را اعلام می کنند

اروپایی ها احتمال پذیرش 12 شرط آمریکا توسط ایران را مسخره می کنند

قطعنامه سناتور آمریکایی برای پاسخگو کردن بن سلمان ارائه شد

گشوده شدن صفحه ای جدید در مقاومت در برابر اشغالگران

حماس خطاب به صهیونیستها: از سرزمین ما بروید

آمریکا، پرداخت وام به پاکستان را مشروط کرد

اجازه نمی دهند جنگ یمن در سنا مطرح شود

اجازه نمی دهند جنگ یمن در سنا مطرح شود