مطالب مرتبط:
گلایه فخاری از بی توجهی هفت ساله شهرداری به مصوبه «شهر دوستدار سالمند»
جلسه شورای شهر؛ شهر باید دوستدار سالمند هم باشد
معرفی سه شهر دوستدار سالمند در لرستان
چرا مصوبه شهر دوستدار سالمند به حال خود رها شده است؟
در جلسه امروز شورای شهر شهردار تهران تذکر گرفت/ تاخیر در اجرایی شدن مصوبه شهر دوستدار سالمند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 21:012018-11-17سياسي

ایمنی سالمندان در شهر دوستدار سالمند


نشریه کرمان شهر در شماره 637 خود با انتشار گزارشی با عنوان ایمنی سالمندان در شهر دوستدار سالمند به اهمیت جایگاه سالمندان از نگاه کارشناسان شهری پرداخته است.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست ایمنی سالمندان در شهر دوستدار سالمند کرمان - نشریه کرمان شهر در شماره 637 خود با انتشار گزارشی با عنوان ایمنی سالمندان در شهر دوستدار سالمند به اهمیت جایگاه سالمندان از نگاه کارشناسان شهری پرداخته است.

در گزارش این نشریه آمده است، در هر ماه یک میلیون انسان در سراسر جهان به 60 سالگی می رسند.

بر اساس تخمین سازمان ملل، تعداد افراد سالمند بالای 60 سال در سال 2025 دو برابر خواهد شد و جمعیت سالمندان از 600 میلیون نفر به یک میلیارد و 200 میلیون نفر می رسد و مجدداً تا سال 2050 این جمعیت به 2 میلیارد نفر خواهد رسید.

شنیدن این آمارها اهمیت توجه به خواسته ها و نیازهای سالمندان در مسایل مربوط به شهرسازی را پررنگ تر می کند، به همین سبب با مهندس مریم بهرامی، کارشناس ارشد معماری و مدرس دانشگاه در مورد محیط شهری مناسب سالمندان گفت وگو کردیم.

**به چه کسی سالمند می گوییم؟لازم است تعریفی از فرد سالمند داشته باشیم تا بدانیم محیط شهری را برای چه کسانی در نظر می گیریم.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش تر کشورهای توسعه یافته ی جهان، سن65 سالگی را به عنوان شاخص تعریف فرد سالمند پذیرفته اند.

خیلی از اوقات این دوران با سنی که فرد در آن می تواند مزایای بازنشستگی را دریافت کند مرتبط است.

توافقی عمومی بر سر سن پیری وجود ندارد مثلاً بر خلاف معیار سنی که در اروپا وجود دارد، در کشورهای در حال توسعه مسن شدن زمانی آغاز می شود که فرد توان مشارکت فعال را نداشته باشد.

**توجه به نیازهای سالمندان در مدیریت شهری چقدر ضروری است؟سرشماری ها در ایران نشان می دهند که جمعیت به سمت میانسالی و پیری در حرکت است به طوری که 45 درصد جمعیت ایران بین 30 تا64 سال دارند.

هم اکنون 10 درصد جمعیت کشورمان سالمند هستند و تا 20 سال آینده30 درصد جمعیت پیر خواهند بود.

این بدین معنی است که متولدین دهه ی 40 تا 1405، متولدین دهه ی50 تا 1415 و متولدین دهه ی 60 تا 1425 به محدوده ی مسن شدن می رسند.

بنابراین با این اوصاف لازم است توجه ونگاه ویژه ای به سمت شهر دوستدار سالمند داشته باشیم.

**شهر دوستدار سالمند چه ویژگی هایی دارد؟ساخت شهر دوستدار سالمند یکی از موثرترین روش های سیاست گذاری برای پاسخ گویی به پیری جمعیتی است.

نسل حاضر سالمندان در مقایسه با نسل های قبل خیلی بیش تر فعال شده اند و یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر حفظ این تحرک، چگونگی ساختار شهر است.

محیط شهر و ساختمان های عمومی تأثیر به سزایی بر تحرک، جابه جایی، خودکفایی و به طور کلی کیفیت زندگی افراد سالمند دارد.

سه ویژگی اصلی شهر دوستدار سالمند ارتقای کیفیت زندگی، ایمنی و دست رسی به خدمات است که هرکدام از این فاکتورها، خودشان دارای بخش های مختلفی هستند.

**چگونه می توانیم کیفیت زندگی سالمندان را در شهرهای مان ارتقا دهیم؟کیفیت زندگی در رابطه با محیط پاکیزه، آرام و دوست داشتنی شهر، وجود فضاهای سبز و دلباز، جا برای استراحت و دسترسی به خدمات و زیرساخت ها مطرح می شود.

سالمندان به آرامش و محیط عاری از سرو صدا نیاز دارند، اگر پای صحبت های آن ها بنشینیم از آلودگی، انتشار سروصدا و بوهای نامطبوع شکایت دارند.

سروصدا برنامه ی خواب و استراحت آنان را مختل می کند.

بوی سیگار و دود باعث ناراحتی های ریوی و تنفسی می شود و صدای بالای اتومبیل، کاربری ها و موزیک آرامش ذهنی آن ها را برهم می زند.

یکی از پاتوق ها و قرارگاه های رفتاری مهم سالخوردگان در شهرهای ما فضاهای سبز هستند اما موانعی بر سر حضور این قشر در پارک ها وجود دارد که کمبود سرویس های بهداشتی مختص معلولان و نیمکت، نبود سرپناه در برابر شرایط نامساعد اقلیمی از آن جمله اند؛ به عنوان مثال در بوستانی که فعالیت هایی چون دوچرخه سواری، اسکیت و اسکیت برد انجام می شود ایمنی حضور سالمندان تأمین نخواهد شد.

**برای رفع این معضل چه باید کرد؟راه کار پیش نهادی ایجاد پارک های کوچک، خلوت و ساکت محلی در کنار پارک های شلوغ و بزرگ مقیاس منطقه ای است، ایجاد فضاهای مکث جمعی در مراکز محله نیز امکان گردهمایی سالمندان را برای تعاملات اجتماعی فراهم می آورد.

عموماً در دست رس بودن مبلمان شهری و محدوده هایی مجهز به نیمکت به عنوان یک ضرورت شهری برای سالخوردگان مطرح بوده است.

آستانه قدم زدن و راه رفتن آن ها با توجه به توانایی های جسمی شان محدود است، پس از طی مسافت کوتاهی ره گذران مسن خسته می شوند و نیاز دارند که استراحت کنند اما متأسفانه این امکان وجود ندارد.

در گذشته سکوهایی به نام پیرنشین در دیوار کوچه ها و در مسیر رفت وآمد قرار داشته که عابران را دعوت به استراحت و خستگی در کردن می کردند.

سکوهای مقابل خانه ها، مساجد، حمام ها و کاروان سراها جایی بود که اهالی و همسایگان بنشینند و گفت وگو کنند.

امروزه نیز می شود دوباره همان سکوهای قدیمی را در کنار ورودی ساختمان ها ساخت و عنصری مفید اما فراموش شده از معماری ایرانی را به شهر برگرداند.

**برای افزایش اعتماد به نفس و سلامت روانی سالمندان چه راهکارهای عملی وجود دارد؟سالمندان نیاز به استقلال و خودکفایی دارند.

هرچه فعال تر زندگی کنند طولانی تر و بدون مراقبت به حیات خود ادامه می دهند و بنابراین باید امکانات آسایش و رفاه مانند خرده فروشی ها، مراکز درمانی در نزدیکی محل سکونت شان جانمایی شوند.

یکی از راهکارهای عملی و انسانی برای تشویق سالمندان به ماندن در شهر، جایی است که نیاز به رانندگی ندارند و خدمات مورد نیازشان در نزدیکی محل سکونتشان فراهم باشد.

**اشاره کردید که ایمنی یکی از ویژگی های مهم شهر دوستدار سالمند است، در چه فضاهایی ایمنی برای فرد مسن مطرح می شود؟ایمنی بسیار بر خواست و اراده ی افراد برای حرکت در محیط تأثیر می گذارد، ایمنی موضوعی است که به نوبه ی خود در تقویت استقلال فردی، سلامت فیزیکی و روابط اجتماعی مفید واقع می شود.

به طور مثال شرایط پیاده روها و کف سازی بر توانایی راه رفتن افراد مسن تأثیر واضحی دارد، در پیاده روهای باریک، ناهموار، ترک خورده، دارای جدول های بلند با سواره رو و مسدود شده با موانع فیزیکی خطرات بالقوه ای برای سالمندان وجود دارد.

سر ریز کالاهای مغازه ها به پیاده رو و یا پارک اتومبیل، موتور و دوچرخه در پیاده روها، رهگذران را مجبور به راه رفتن در خیابان می کند .

لغزندگی کف سازی بعد از بارش برف و باران نیز احتمال آسیب دیدگی این افراد را بالا می برد.

توانایی عبور ایمن از خیابان نیز نگرانی دیگری است که سالمندان را از ترک منازل خود برحذر می دارد.

برای فراهم آوردن امکان عبور عرض ایمن از خیابان، راه حل هایی چون جزیره های ترافیکی، نوارهای عرضی غیرلغزنده برای گذر پیاده و تعبیه شمارش معکوس دیداری در گذر از خیابان(تا بدانند چه قدر زمان برای عبور دارند) توصیه می شود.

از طرفی بیرون رفتن به خصوص در هنگام شب برای قشر سالمند ترسناک است بدین منظور پیشنهاد می شود معابر و فضاهای شهری از روشنایی و خوانایی مطلوب برخوردار باشند.

تعبیه دوربین های نظارتی نیز احتمال وقوع خشونت را کاهش می دهد.

یکی دیگر از مزایای روشنایی مطلوب فضاهای بیرونی این است که سالمند آدرس خود را به آسانی پیدا می کند.

**در مورد دسترسی به خدمات برای سالمندان، منظور شما چه نوع خدماتی است؟حمل ونقل عمومی نقش اساسی در فعال ماندن سبک زندگی سالمندان دارد و حمل ونقل عمومی مورد نیاز سالمندان بایستی مقرون به صرفه، در دسترس، متناوب و مکرر باشد.

در برخی کشورها خدماتی چون کارت های تخفیف کرایه ی اتوبوس، قطار شهری و تاکسی برای همه ی گروه های سالخوردگان وجود دارد (نه فقط بازنشستگان ادارات).

این شیوه ی جابه جایی در شهر دوستدار سالمندان متناوب و قابل اتکاست؛ به این معنی که خدمات رسانی در ساعات شب و روزهای آخر هفته نیز برقرار است.

به لحاظ دسترسی برای رسیدن به مقاصد کلیدی چون بیمارستان، مراکز درمانی، پارک های عمومی، مراکز خرید، بانک ها و مراکز سالمندان فراهم می باشد، اتوبوس ها و قطارهای شهری دارای کف پایین، پله های کم ارتفاع و صندلی های عریض و بلند هستند و صندلی های اولویت بندی شده برای نشستن سالمندان وجود دارد که افراد هم به آن احترام می گذارند.

از دیگر ویژگی های شان برخوردار بودن از تابلویی است که شماره دستگاه و مقصد را نمایش می دهد.

ایستگاه های حمل ونقل در نزدیک ترین فاصله با مسکن سالمندان تعبیه شده اند و توسط صندلی و سرپناه تجهیز شده اند.

**ویژگی های ضروری برای ساختمان های قابل دسترس افراد کم توان چیست؟در بسیاری موارد فقدان رمپ ها در ترازهای ارتفاعی متفاوت مانعی برای دست رسی فیزیکی سالمندان به محیط های ساخته شده است.

وجود آسانسور، پله برقی، رمپ ها، درب های وسیع پاساژها، پله های مناسب با نرده برای ساختمان ها ضروری است و برخی مراکز خرید برای مشتریان خود ویلچر تهیه می کنند.

**یکی از سازمان های فعال در زمینه کیفیت زندگی سالمندان سازمان بهداشت جهانی است، در سال های اخیر این سازمان به چه نکته ای توجه داشته است؟در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی توجه خود را به سمت فاکتورهای اجتماعی و محیطی برای توسعه پیرشدن فعال در محیط های شهری جلب کرده است.

پیش از آن، ایجاد خدمات سلامتی اولیه برای دست رسی به نیازهای سالمندان مورد نظر بود، برنامه شبکه جهانی شهرهای دوستدار سالمندان در تلاش برای روبه رو شدن بهتر با ساکنان سالمند شهرها است.

هدفی که تمام اعضای این شبکه به طور مشترک دنبال می کنند آرزو و تعهد برای ارتقای سلامتی و پیر شدن فعال و فراهم آوردن کیفیت خوب زندگی برای سالمندان است.

**سخن آخر:افراد مسن با توجه به تغییرات حسی و جسمی با چالش های فراوانی مواجه اند، در یک جامعه دوستدار این قشر، سیاست ها و خدمات محیط و اجتماع طوری طراحی شده تا افراد سالخورده را فعال سازد.

با تأسف امروزه طیف گسترده ای از افراد پیر در خانه ها و اجتماعات خصوصی خود زندگی می کنند و از حضور در محیط هایی که متناسب با نیازها و توانایی های جسمی و ذهنی آن ها نیست دوری می کنند.

توصیه رایج برای حل وفصل این نگرانی، استفاده از دانش و تحصیلات شهرسازان و معماران در مورد نیازهای افراد سالمند است تا بتوان از خودکفایی، مشارکت مدنی اجتماعی، عزت و امید به زندگی در میان سالخوردگان حمایت کرد.


کلید واژه ها: سالمند - سالمندان - جمعیت - کارشناس - ایمنی - گزارش - سازمان بهداشت جهانی - کرمان - اهمیت - میلیارد - جمعیت سالمندان - درصد - جهان - پیری - جمعیت ایران - اطلاع رسانی - توسعه - سالگی - ایران - بازنشستگی - محیط - دانشگاه - شهرسازی - بهداشت - مدیریت - معماری - انسان - جهانی - اروپا - رسانی

آخرین اخبار سرویس:
تفاهم نامه ای برای درمان رایگان اهل قلم

سواران کاران کورس پاییزه کشور در یزد رقابت کردند

پیاده روی اربعین باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

بازیگر یهودی هالیوود: قانون سرزمین یهودیان نژاد پرستانه است

وحدت حوزه و دانشگاه لازمه پیشرفت جامعه

ضرورت عینی شدن آثار وحدت حوزه و دانشگاه در جامعه

از بحث سرِ ناموس انقلاب تا سرنوشت جایزه 100 میلیونی

فرود اضطراری هواپیما در فرودگاه شیراز

موسیقیِ بومی ایران درقالب نوین

اتمام حجت احزاب پاکستان در مورد رابطه با رژیم صهیونیستی

تغییر زودهنگام فرمانداران به شهرستان نیر آسیب می زند

وزیر اطلاعات ایران با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

تغییر زودهنگام فرمانداران به شهرستان نیر آسیب می زند

امام جمعه کیش مردم را به هوشیاری در مقابل دشمن فراخواند

شبی برای فریدون بدره ای

حاشیه نگاری بر دیدار مدیران گاج و قلمچی با آیت الله سبحانی

علوی این هفته به مجلس می رود

اولین تصویر از هواپیمای خارجی که در ایران فرود آمد!

کرباسچی: حتی مسائل دینی و اعتقادی منهای بحث اعتقاد شخصی برای تامین منافع ملی است

طرح ملی گردشگری سلامت در کشور عملیاتی می شود

انتقاد تند رحیم پور ازغدی از حوزه: نباید حرف های چهل سال پیش را تحویل مردم بدهیم

پردرآمدترین مودل های جهان

پیاده روی اربعین باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

انتقال سی و پنج بیمار به بیمارستانهای مجاور

دستورکارهفته آینده صحن مجلس/ وزیر اطلاعات برای پاسخ به سوال نماینده تهران به مجلس می آید

هزاران صبح با شما

بازنگری انتقادی در فهم دین، راهکار حل مشکلات تفسیری

امام جمعه کیش مردم را به هوشیاری در مقابل دشمن فراخواند

تغییر زودهنگام فرمانداران به شهرستان نیر آسیب می زند

برگزاری انتخابات نظام دامپزشکی فارس

برگزاری انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی قزوین

نتیجه افراطی گری و خشونت، خون و خون ریزی است

تولیدات ایران خودرو در شأن مردم ایران نیست/زمین میناب از بس جسد جوان تحویل گرفته شرمنده است

تهران گردی مسجدجامعی

وحدت حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

نمی توان هر حکم دینی را فراتاریخی دانست

تاکید شکوری راد بر توجه به هویت ملی

حقوق فرهنگیان کی افزایش می یابد؟ / افزایش حقوق معلمان چقدر است؟

معاملاتی که بلای جان قوه قضاییه شدند

وزیر اطلاعات ایران با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

ویدئو / قهوه سازی که چهره مشتری را روی قهوه حک می کند

تمرکز بر منافع ملی راهکار برون رفت از چالش ها است

وحدت حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

مکرون مردم فرانسه را تحقیر کرد سخنگوی جلیقه زردها: از انقلاب 1979 ایران الهام گرفته ایم

وحدت حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

آیین نکوداشت طبیب و ادیب اردبیلی دکتر جواد وهاب زاده

تربیت جوان کارآمد وظیفه کانون ها و مساجد

گرانی مردم را از پا درآورده است

مقصود از فلسفه کودکان، ایجاد تفکر درونی در آن هاست

پیروزی فولاد با امپراتور/ تراکتورسازی نیم فصل را با باخت به پایان رساند

جزییات بازگشت 1784 لوح تخت جمشید از شیکاگو به ایران

تصاویر / فوران های آتشفشانی سال 2018

مبانی علوم انسانی از منظر قرآن کریم منتشر شد

وکیل سابق ترامپ: ترامپ لیاقت وفاداری ندارد

نفوذ ایران در منطقه آمریکا را عصبانی کرده است

محمد مهاجری توییت کرد: حرف های تکراری برخی ائمه جمعه علیه FATF

اعلام انصراف دو نامزد دیگر از انتخابات پارالمپیک

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

بنای تاریخی گوهرتاج در املش سوخت

قهرمانی بیمه رازی در مسابقات کشتی آزاد جام باشگاه های جهان

وداع مردم یزد با خیر مسجد ساز

تهدید و تحریم نشانه ضعف دشمن مستکبر

شکوری راد: منافع ملی امروز ما این است که براساس یک حکمرانی خوب جامعه اداره شود

میزگرد کسب و کار استارت آپی در ایرنا شهرکرد برگزار شد

امام جمعه زاهدان : دشمنان در نا امن کردن سیستان و بلوچستان ناکامند

چرا اصلاحات از آرمان های خود فاصله گرفتند؟/ ابطحی: تمایل به کسب قدرت اصلاح طلبان را به بنگاه کاریابی تبدیل کرده است/ آفت های افرطی گری و دنیاطلبی در بخشی از اصلاح طلبان به وجود آمد

سانحه رانندگی مرگبار در ماکو

داماد روحانی معاون وزیر صنعت شد!

تعامل حوزه و دانشگاه ضروری است/ تحرکات فرانسه نشانه های قیام ملت ها است

تمرکز بر منافع ملی راهکار برون رفت از چالش ها است

هیات ملی یمن در سوئد جنایات عربستان را به تصویر کشید

میزگرد کسب و کار استارت آپی در ایرنا شهرکرد برگزار شد

نماز جمعه شهرستان

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرهای استان

اقامه نماز جمعه در سراسر آذربایجان غربی

الگوی پیشرفت اسلامی بستر مناسبی برای گفت و گوی ملی است

مناسبات و همکاری های ایران و ترکیه رو به گسترش است

وحدت حوزه و دانشگاه زمینه ساز پیشرفت کشور است

بررسی اتفاقات اخیر هلال احمر در جلسه فوق العاده شورای عالی

مناسبات و همکاری های ایران و ترکیه رو به گسترش است

دشمنی ها علیه ملت ایران واقعی است نه توهم.

نماز جمعه تهران

ناگفته های عملیات شناسایی ارتش درباره داعش/ تولید تمامی قطعات هوانیروز در داخل کشور

آیین نکوداشت پزشک و ادیب اردبیلی برگزار شد

اقامه نماز جمعه در سراسرآذربایجان غربی

خروج هفت اثر تاریخی از ثبت ملی در سال جاری ، صحت ندارد

از رونمایی معاهده گم شده ناپلئون تا افتتاح موزه خاص تهران

ظریف: ما بدون مردم هیچ هستیم

علم الهدی: رهبری فرمودند تلگرام فیلتر و تعطیل شود؛ اما این نرم افزار به صورت اسمی، فیلتر شد / شرایط امامت امام یازدهم (ع) با امر

مردم با بصیرت کامل عرصه را رصد کنند.

آذربایجان غربی آماده برای جشن چهلمین سالگرد انقلاب

وحدت حوزه و دانشگاه در مسیر احیای تمدن اسلامی باشد

ظریف: همه ما در یک کشتی نشسته ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری جناحی نیست

علم الهدی: رهبری فرمودند تلگرام فیلتر و تعطیل شود؛ اما این نرم افزار به صورت اسمی، فیلتر شد / شرایط امامت امام یازدهم (ع) با امروز قابل تطبیق است

کارگاه آموزشی «پژوهشکده شورای نگهبان» در شیراز برپا شد

واعظی خطاب به رییسی: انتخابات تمام شد، از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان

امام جمعه کرج: وحدت حوزه و دانشگاه در مسیر احیای تمدن اسلامی باشد

الگوی پیشرفت اسلامی بستر مناسبی برای گفت و گوی ملی است

ظریف: پشتوانه امنیت ملی ما مردم هستند

ایمنی سالمندان در شهر دوستدار سالمند

ایمنی سالمندان در شهر دوستدار سالمند