مطالب مرتبط:
نمایندگان مجلس با رای قاطع لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی را تصویب کردند
افزایش مناطق آزاد باعث شکسته شدن کمر تولید داخلی می شود/ نمایندگان مجلس با تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد اقتصاد کشور را فلج نکنند
بعیدی نژاد: نمایندگان مجلس با تصویب FATF تثبیت قیمت ارز را تداوم بخشند
سزاوار نیست به نمایندگان موافق CFT خائن بگوییم/ تصویب لایحه CFT در مجلس بلوغ سیاسی نظام جمهوری اسلامی را نشان داد
‏بعیدی نژاد: نمایندگان مجلس با تصویب FATF تثبیت قیمت ارز را تداوم بخشند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 17:512018-11-17اقتصادي

نمایندگان مجلس با تصویب «CGT» رسالت خود را فدای سیاسیون حامی سرمایه داری نکنند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی نامه ای به اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره بررسی مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT در مجلس نوشت: - همانگونه که مستحضر هستید هدایت سیل عظیم نقدینگی به وجود آمده در سال های اخیر به سمت بازار های غیر مولد مانند طلا، ارز و البته مسکن باعث جهش ناگهانی قیمت ها و اثرگذاری منفی بسیار زیادی در اقتصاد کشور و همچنین قدرت خرید مردم شده است.

بر همین اساس یکی از چالش های اساسی که کشور با آن مواجه بوده و طی سال های متمادی کمتر به آن توجه شده، جذابیت بازار های غیر مولد و موازی است.

ریسک پایین و سود بالای فعالیت های غیر مولد و سوداگرانه، انگیزه لازم را برای حضور تقاضا های سرمای های در این بخش از اقتصاد به وجود آورده است.

به عنوان نمونه برخی از افراد در بازار هایی مانند مسکن، زمین، طلا و ارز، به منظور کسب سود های باد آورده، معاملات مکرر انجام می دهند و با این اقدام موجب بالا رفتن قیمت در بازار می شوند.

بطور خاص سیاست گذاری در راستای کاهش جذابیت سرمایه گذاری سوداگرانه و به تبع آن کنترل قیمت ها در بازار مسکن باتوجه به اهمیت باالی آن ضروری می نماید.

طبق گزارش بودجه خانوار بانک مرکزی در سال 1396، هزینه مسکن حدود 5.

35 درصد از کل هزینه های خانوار ها را تشکیل می دهد.

سهم بالای مسکن در سبد هزینه خانوار سبب شده است تا از جایگاه ویژه ای در اقتصاد خرد و کلان برخوردار باشد.

همچنین طبق آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون معامالت مسکن در شهر تهران، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهریور ماه سال 1397 نسبت به سال گذشته 1.

74 درصد رشد داشته است.

همین رشد چشمگیر قیمت باعث شده است تا در بازار مسکن، تعداد معاملات به شدت کاهش یابد.

آمار ها نشان از افت 5.

33 درصدی معامالت مسکن در طی یک سال گذشته را می دهند.

این افزایش قیمت شدید مسکن طی یک سال گذشته، خرید مسکن را برای خانوار ها به یک رویا تبدیل کرده است و با ادامه این روند قیمتی، قطعاً سهم هزینه مسکن از کل هزینه خانوار ها در طول یک سال فراتر از 5.

35 درصد خواهد رفت و این باعث خواهد شد تا خانوار ها برای تامین یک سرپناه از سایر هزینه های خود صرف نظر کنند و این به معنای سقوط خانوار های بیشتری به زیر خط فقر است.

درحالی که دولت محترم هنگامی که لابحه بودجه سال 97 را به مجلس تقدیم می کرد، یکی از اهداف این بودجه را کاهش فقر در سال 97 عنوان کرد؛ بنابراین دولت برای کاهش فقر و افرایش توان اقتصادی خانوار باید با برنامه ریزی مناسب زمینه کاهش و یا ثبات قیمت در بازار زمین و مسکن را فراهم کند.

متاسفانه سیاست های حوزه زمین و مسکن در کشور تاکنون آنگونه که در قانون اساسی ذکر شده در راستای تأمین اهداف عمومی و ایجاد عدالت اقتصادی نبوده و باعث شده این بخش به عنوان بهشت سوداگران و دالالن لقب بگیرد.

نتیجه این سیاست های غلط برخی مسئولین و سیاستگذاران در این حوزه به گونه ای بوده است که طبق آمار سال 95 چیزی حدود 70 درصد از تقاضای مسکن در اختیار سرمایه داران و دالالن است.

از یکسو افراد مستضعف باید هر سال رنج و عذاب خانه به دوشی و مستأجری را بر دوش بکشند و در خانه ای کوچکتر و تنگ تر اسکان یابند و از سوی دیگر افرادی هر سال خانه هایی بر خانه های قبلی خویش اضافه کنند.

فراموش نکنیم که اولین خواسته اقتصادی امام خمینی حل مشکل مسکن مردم بوده است.

ایشان در بخشی از فرمان تاریخی خود برای تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی میفرمایند: در رژیم منفور پهلوی مسئله مسکن یکی از مصیبت بارترین مسکلات اجتماعی مردم ما بود.

بسیاری از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک النه بودند و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانک ها و سودجویان و غارتگران بسر می بردند تا بتوانند پناهگاهی رابرای خود و فرزندانشان دست و پا کنند.

قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم به کلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله ها و اطاقک های تنگ و تاریک و خرابه ها به سر می برند و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان را بایستی برای اجاره آن بپردازند و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعه با چنین مصیبتی دست به گریبان است.

نظام اسلامی چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد و این از حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد، مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند.

همه محرومان باید خانه داشته باشند، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد.

بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند.

یکی از موثرترین راهکار های حل مشکل برای ساماندهی به شرایط بغرنج مسکن و کنترل دلالی و سوداگری، استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT در بخش مسکن جهت کاهش سوددهی این حوزه است.

این مالیات با نرخ بازدارنده بر مابه التفاوت قیمت خرید و فروش اعمال شده و نگاه سرمای های به دارایی هایی مثل مسکن را از رونق میاندازد.

این نوع مالیات علاوه بر ثبات بخشی بر بازار ها و کم رنگ کردن سرمایه گذاری های غیرمولد و سوداگرانه، موجب رشد سرمایه گذاری و پیشرفت موثر اقتصادی در سایه تقویت تولید و هدایت منابع مالی، کاهش نرخ نوسانات قیمتی بازار و تورم می گردد.

از طرف دیگر بخش مسکن در مقایسه با دیگر بخش های اقتصادی از اولویت بیشتری برای ایجاد تحرک اقتصادی برخوردار است.

در حقیقت وابستگی بیش از 100 صنعت کشور به بخش مسکن سبب شده است تا ایجاد رونق در این بخش تأثیر به سزایی در رونق اقتصادی در دیگر بخش های اقتصادی داشته باشد و در نهایت منجر به رونق در صنایع وابسته نیز خواهد شد.

مسکن یکی از لکوموتیو های اقتصادی که توان اشتغال زایی بالایی نیز دارد.

تولید هر 57 متر مربع در سال توان ایجاد یک شغل مستقیم و یک شغل غیر مستقیم را دارد و همچنین حدود 130 گروه شغلی نیز به بخش مسکن وابسته است.

همچنین سرانه ایجاد هر شغل در بخش مسکن به مراتب کمتر از دیگر بخش های اقتصادی است.

در حقیقت با هر 20 میلیون تومان سرمایهگذاری می توان یک شغل پایدار برای یک سال در بخش مسکن ایجاد کرد در حالی که در بخش نفت و پتروشیمی 300 میلیون تومان و یا در صنایع نیروگاهی برای ایجاد هر شغل باید 940 میلیون تومان هزینه کرد؛ بنابراین می توان با سرمایه گذاری کمتر، علاوه بر فعال کردن بیش از 100 صنعت وابسته، زمینه اشتغال بیشتری را فراهم کرد.

اخذ مالیات بر عایدی سرمایه موجب رونق بازار مسکن و خارج شدن آن از حالت رکود خواهد شد.

هنگامی که فعالیت های غیرمولد و سوداگرانه که سهم بیشتری از منابع مالی را تصاحب کرده اند و به نوعی نفس فعالیت های تولیدی را گرفته اند، با اعمال مالیات بر عایدی سرمایه نه تنها نباید هیچ واهمه ای از تعمیق رکود داشت، بلکه با دمیدن روح تازه در کالبد فضای تولیدی کشور بایستی انتظار بروز رونق را داشت.

در حقیقت با اعمال مالیات بر عایدی سرمایه کاهش تقاضای سوداگرانه و مخرب اتفاق می افتد.

با حذف تقاضای سوداگرانه توان پاسخگویی به نیاز مصرفی افزایش یافته و از طرف دیگر تقاضای مصرفی فرصت نمایان شدن پیدا می کند.

زیرا با کند شدن روند افزایش قیمت مسکن و کاهش نوسانات و شوک های قیمتی، بخش مصرفی امکان برنامه ریزی و پس انداز برای رفع نیاز مسکن می کند.

در نهایت تقاضای مصرفی با قدرت بالاتر وارد بازار می شود.

همچنین با وضع مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات های دیگری که جنبه تنظیمی ندارند از جمله مالیات نقل و انتقال و مالیات سازندگان مسکن، حذف خواهد شد.

همچنین با معافیت مالیاتی واحد های مسکونی نوساز که 5 سال از تاریخ صدور پروانه ساخت آن ها نگذشته باشد، ساخت و تولید مسکن تشویق می شود؛ لذا انگیزه برای افزایش عرضه بالا خواهد رفت و عرضه مسکن تقویت خواهد شد.

بدین ترتیب با افزایش عرضه در یک سمت و با افزایش تقاضا در سمت دیگر تعادل در بازار و واقعی شدن آن رخ می دهد.

نتیجه آن است که رونق واقعی در بازار اتفاق میافتد، زیرا که بنا بر نظر کارشناسان و از نظر منطقی رونق بازار مسکن تنها در صورت افزایش تولید مسکن و پاسخ به نیاز مصرفی معنا پیدا می کند.

قانون مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان یک پایه مالیاتی از سال ها پیش در کشور های توسعه یافته ای همچون انگلستان، کانادا، امریکا، فرانسه، ژاپن، اسپانیا و دیگر کشور ها در حال اجراست و اثرات آن را می توان در اقتصاد پویا و با ثبات آن ها مشاهده نمود.

در ایران، اما این قانون در دوره نهم مجلس شورای اسلامی مطرح گردید و در حالی که نمایندگان ملت می توانستند با تصویب این قانون بهترین حمایت را از تولید کرده و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور حرکت کنند، با اشکالات بی اساس و غیرکارشناسی رای به حذف این بند مالیاتی که توسط کارشناسان به صورت دقیق و مدون پیشنهاد شده بود دادند.

ژ.

حال و پس از گذشت حدود چهارسال از آن روز و التهاب چندماهه اخیر بازار مسکن، طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجددا در دستور کار مجلس قرار گرفته است و نمایندگان مشغول بررسی این طرح می باشند.

ما از نمایندگان مجلس انتظار داریم تا در کنار مردم بوده و رسالت خود را فدای سیاسیون حامی سرمایه داری نکنند آن هم سرمایه داری که به جای درآمد مشروع و کمک به تولید و اقتصاد مولد همچون زالو در حال مکیدن شریان های حیاتی اقتصاد کشور است.

بنا بر نظر اکثر کارشناسان و اقتصاددانان اجرای مالیات بر عایدی سرمایه برای کشور امری ضروری و از لحاظ علمی و تجربی ثابت شده است.

برخی از مخالفان از روی ناآگاهی و نگرانی از پیامد های این مالیات به مخالفت می پردازند و برخی دیگر به دلیل آنکه این پایه مالیاتی مانع از کسب سود های بادآورده و بدون زحمت آنان می شود، با این پایه مالیاتی مخالفت می کنند.

باتوجه به نزدیک شدن به موعد بررسی این طرح توسط کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر رسالت خود می داند که دادن رای اعتماد به طرح فوق را که تصویب و اجرای آن به منافع و حقوق ملت ایران گره خورده است از شما اعضای محترم این کمیسیون مطالبه نماید.

همچنین به منظور پاسخگویی اعضای کمیسیون در قبال تصمیم خویش، شفافیت آرای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به طرح مالیات بر عایدی سرمایه را خواستاریم و ذکر این نکته را الزامی می دانیم که مجلس محل توجه به منافع گروه های خاص نیست و نباید تحت تاثیر لابی های گروه های قدرت و ثروت قرار گیرد و راه را برای دلالی و سوداگری باز کند و در مسیری بر خالف منافع ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی قدم بردارد.


کلید واژه ها: مسکن - بازار - قیمت - هزینه - اقتصاد - هزینه خانوار - دانشگاه صنعتی امیرکبیر - کاهش - بازار مسکن - بانک مرکزی - هزینه مسکن - سرمایه - مجلس - درصد - مجلس شورای اسلامی - بودجه - گزارش - دانشگاه - معاملات - قدرت خرید مردم - بسیج دانشجویی - جذابیت - سرمایه گذاری - برنامه ریزی - افزایش قیمت - مرکزی - شهریور ماه - خرید مسکن - نامه - امیرکبیر

آخرین اخبار سرویس:
انصاری: نگه داشتن نرخ ارز و روی کار آمدن ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

اعلام رسمی نرخ طلا و سکه در فضای مجازی

بیمارستان میلاد می تواند به یکی از قطب های جذب گردشگری سلامت در منطقه تبدیل شود

دانشجو پلی میان علم و تولید است

تولید نانو تیوب های کربنی

هندلینگ برای تویوتا کرولا و نرمی سواری برای مزدا 3؛ داستان عجیب تعلیق عقب سدان های اقتصادی

روش تشخیص میزان کارکرد واقعی خودروهای دست دوم؛ تلاش برای خواندن دست کلاهبرداران

نمایشگاه چاپ 25 ساله شد + جزییات

پیش بینی بزرگترین بانک روسیه: ارزش روبل کمتر خواهد شد

بررسی فواید و مضرات محصولات تراریخته در میزگرد ایرنا

آخرین وضعیت بازار خودرو یک هفته بعد از «شبه آزادسازی»

شنبه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

انصاری: نگه داشتن نرخ ارز و روی کار آمدن ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

تغییرات تازه و جالب تلگرام برای فارسی زبان ها

هفته قهرمانی کورس اسبدوانی پاییزه آق قلا برگزار شد

بهبود حال اقتصاد با کنترل صادرات و واردات/ نقش برخورد با مفسدان اقتصادی در تنظیم بازار

شناسایی 10 روستای هدف گردشگری در لرستان

یک آموزشگاه خیرساز روستایی در مانه و سملقان افتتاح شد

برآورد میزان خسارات بارندگی در شهرستان کهگیلویه

انصاری: نگه داشتن نرخ ارز و روی کار آمدن ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

برابوس 700 44² Final Edition معرفی شد؛ شاسی بلندی واقعا همه جا رو از آلمان

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

حقوق فرهنگیان افزایش خواهد یافت؟

تکمیل پروژه ریل ملی با تولید شمش ریل

میل جنسی زنان در کدام روزها بیشتر است؟

شنبه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

60 درصد سواحل ژاپن زیر آب می برد

نشانه های اولیه آلزایمر

راه اندازی سایت اتحادیه طلا و جواهر جهت اطلاع رسانی لحظه ای قیمت ها +فیلم

اختصاص اعتبار برای بیمارستان فرهنگ خسروانی

بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادر کنندگان را می خرد

رشد 212 درصدی بارندگی ها در سال 97 + جدول

عدم تشکیل جلسه هیات واگذاری وارد پنجمین ماه شد

سهم 25 هزار تومانی خریداران از سیزدهمین عرضه اولیه بازار سهام

افت 1508 واحدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت

هند آبان 97 روزانه 276 هزار بشکه نفت از ایران خرید

پیشنهاد مشاور وزیر نفت:بنزین را دونرخی کنید /الان پولدارها بیشترین رانت را از قیمت بنزین دارند

پیش بینی بزرگترین بانک روسیه: ارزش روبل کمتر خواهد شد

جدول حق بیمه شخص ثالث خودروهای سواری در سال 97

دبیرکل خانه کارگر: تورم موثر در کشور بالای 50 درصد است/ اجازه نمی دهیم کسی بابت تورم جشن بگیرد

شناسایی 10 روستای هدف گردشگری در لرستان

سومین خط تولید گروه ملی تا پایان هفته جاری وارد مدار می شود

احتمال ورود اقتصاد آمریکا به رکود به 40 درصد افزایش یافت

یک آموزشگاه خیرساز روستایی در مانه و سملقان افتتاح شد

مفاهیم: مالیات تورمی چیست؟

جزییات افزایش حقوق فرهنگیان پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان

طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو به چه قیمتی انجام می شود؟

بازار تایر به زودی به تعادل می رسد

صدور بیمه نامه حادثه؛ بزودی/شرکت های بیمه باید سودده شوند

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده

شنبه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

بزرگراه خواجه - ورزقان تا پایان سال 98 بهره برداری می شود

10 سال زندان برای مدیر عامل سابق صرافی بیت کوین MT GOX

افت شاخص بورس در روزی که سامانه معاملات باز هم مختل شد

در راستای سیاست های ترامپ، اپل مجتمع جدیدی در خاک آمریکا تاسیس می کند

محدودیت فصلی، عامل افزایش قیمت گوجه فرنگی

تعدیل 37 درصدی نیرو در صنعت قطعه سازی خودرو

بزرگراه خواجه - ورزقان تا پایان سال 98 بهره برداری می شود

تحویل ندادن 266 هزار مسکن مهر به دلیل نبود انشعابات

بزرگراه خواجه - ورزقان تا پایان سال 98 بهره برداری می شود

کیسه دوزی رمال ها برای افراد ساده لوح در کهگیلویه و بویراحمد

پرداخت تسهیلات برای بازسازی بافت های فرسوده +فیلم

بخشی از پول مالباختگان ثامن را از 80 میلیارد تومان حساب شرکت پرداخت کنید

ذخیره سد زاینده رود در شرایط بحرانی به سر می برد

تعدیل 37 درصدی نیروهای قطعه سازان خودرو

آیابساط بازار چندنرخی جمع می شود؟

بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادر کنندگان را می خرد

شرکت ترکیه ای در تکمیل فاز 11 پردیس مشارکت می کند

کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

شد 212 درصدی بارندگی ها در سال 97 + جدول

کاهش صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا

سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

تاخیر در افتتاح کنار گذر شهر دورود

افزایش شمار قربانیان استراسبورگ به چهار تن

توسعه قلعه گنج در قاب دوربین خبرگزاری های خارجی

شرکت ترکیه ای در تکمیل فاز 11 پردیس مشارکت می کند

ورود گردشگران اروپایی به طور محسوسی کاهش یافته

کدام بانک بیشترین سود را می دهد؟

بانک آینده حامی تخت جمشید شد

شرکت ترکیه ای در تکمیل فاز 11 پردیس مشارکت می کند

ارتقاء و تولید نسل جدید موتورهای توربوشارژ و تنفس طبیعی ملی

لیست کالاهای وارداتی از ترکیه به ایران

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

تاکید امام جمعه پاسارگاد بر کنترل قیمت ها

اجرای طرح بازآفرینی شهری و نوسازی در سراسر کشور

مرجع تعیین بهای خودرو ضوابط مصوب «هیات تعیین و تثبیت قیمت ها» است

جوانگرایی در وزارت صنعت/ جوان نخبه رییس زمین شناسی شد

مزیت های بنزین اکتان بالا

کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت گذاری خودرو بر اساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت ها

بدافزار شمعون اطلاعات مهم شرکت نفت و گاز در ایتالیا را از بین برد

پریناز ایزدیار خواهان تحریم بازار پرنده فروشان فریدونکنار شد

قیمت سکه امروز جمعه 23 آذر 97 اعلام شد

قیمت طلا 23 آذرماه 97 / قیمت طلای دست دوم اعلام شد

چهار انتصاب جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

منطقه 17 در افق 1400/ دعوت از سرمایه گذاران برای فعالیت در منطقه/ ساخت پارکینگ مشارکتی، نوسازی 26 پلاک فرسوده و ساخت مسکن امید

فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو مشمول قیمت گذاری نیست

نمایندگان مجلس با تصویب «CGT» رسالت خود را فدای سیاسیون حامی سرمایه داری نکنند

نمایندگان مجلس با تصویب «CGT» رسالت خود را فدای سیاسیون حامی سرمایه داری نکنند