مطالب مرتبط:
تنگه هرمز و دریای عمان تا پایان هفته متلاطم است
دریای عمان و شرق تنگه هرمز مواج است
تنگه هرمز و دریای عمان تا پایان هفته متلاطم است
دریای عمان و تنگه هرمز مواج است
دریای عمان و شرق تنگه هرمز مواج است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 16:112018-11-17بين الملل

کمبود اکسیژن دریای عمان از تنگه هرمز تا چابهار در عمق 50متری


ایرنا - رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از حاکم بودن شرایط نامطلوب اکسیژن در دریای عمان خبر داد و گفت: ستون آب در دریای عمان از دهانه تنگه هرمز تا آب های عمیق روبروی چابهار در اعماق بیش از 50 متر با کمبود شدید اکسیژن مواجه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز شنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، بهروز ابطحی با اعلام گزارش سومین گشت دریایی کاوشگر خلیج فارس در محدوده دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس افزود: اگر غلظت اکسیژن محلول در آب به مقادیر کمتر از 2 میلی گرم بر لیتر (حدود 60 میکرومول بر کیلوگرم) کاهش یابد شرایط فقر اکسیژن به وجود می آید.

وی ادامه داد: این پدیده به طور طبیعی در اعماق 200 تا 1000 متری برخی مناطق اقیانوسی و نیز محیط های ساحلی آلوده به فاضلاب و کودهای کشاورزی و در اثر تجزیه باکتریایی مواد آلی و بقایای اجساد موجودات زنده و مصرف اکسیژن ایجاد می شود.

ابطحی گرم شدن کره زمین (کاهش حلالیت اکسیژن در آب و تقویت لایه بندی در اقیانوس ها و دریاها) و افزایش ورود فاضلاب ها و کودهای شیمیایی حاوی فسفر و نیتروژن معدنی را از عوامل اصلی تشدید پدیده کاهش اکسیژن در محیط های دریایی عنوان کرد.

وی افزود: این عوامل باعث شده تا حجم و مساحت قابل توجهی از محیط های دریایی جهان به مناطق مرده (dead zone) تبدیل شوند، پژوهش ها نشان می دهد که وسعت و تعداد مناطق مرده دریایی با شرایط زیست محیطی فعلی حاکم بر کره زمین در حال افزایش بوده و اقیانوس ها در حال از دست دادن تنفس خود هستند.

از دهه 1960 تا کنون 4.

5 میلیون کیلومتر مربع بر مساحت مناطق مرده در دریاها و اقیانوس ها اضافه شده است.

ابطحی اظهار داشت: بر اساس نتایج این گشت دریایی پیش بینی می شود برای بسیاری از موجودات زنده (بویژه ماهیان) در دریای عمان، زندگی، محدود به لایه بسیار نازکی از سطح آب (ضخامت چند 10 متر) شده است.

از آنجاییکه احتمال به سطح رسیدن و انتشار آب های کم اکسیژن در سراسر سواحل دریای عمان تحت تاثیر جریان های عمودی و افقی که از ویژگی های منطقه مذکور است وجود دارد، استقرار چنین توده عظیمی از آب های کم اکسیژن و بسیار نزدیک به سطح در دریای عمان می تواند به عنوان یک عامل تهدید کننده برای منابع زیستی این منطقه به شمار آید.

وی تصریح کرد: نتایج اندازه گیری های میدانی نشان می دهد در بیشتر نواحی خلیج فارس و تنگه هرمز، حتی در فصول گرم سال که شدید ترین شرایط لایه بندی در ستون آب برقرار است، غلظت اکسیژن محلول وارد محدوده هایپوکسیا نشده است، دلیل این پدیده را می توان به تهویه مناسب آب های عمقی توسط جریان پایین رونده آب های شور و چگال و اکسیژن دار بخش های کم عمق جنوب خلیج فارس نسبت داد.

با این حال، نتایج نشان می دهد در آب های نزدیک به بستر در نقاط محدودی از خلیج فارس و تنگه هرمز احتمال بروز شرایط فقر اکسیژن در برخی فصول سال وجود دارد.

همچنین ابوالفضل صالح عضو هیات علمی پژوهشگاه و مدیر سومین گشت دریایی کاوشگر خلیج فارس در تشریح جزییات این گشت اظهار داشت: محققان پژوهشگاه با استفاده از تجهیزات نمونه برداری، نمونه های آب را از اعماق دریای عمان به روی شناور منتقل کرده و مورد بررسی قرار دادند.

نتایج سنجش اکسیژن این نمونه برداری ها نشان می دهد که در سراسر دریای عمان در اعماق بیش از 40 متر تا بستر دریا (در عمق 1000 متر) در زمان انجام این مطالعه شرایط فقر اکسیژن حاکم است.

صالح افزود: اگرچه آب شور و نسبتا گرم و اکسیژن دار خلیج فارس که از طریق تنگه هرمز وارد دریای عمان می شود در اعماق حدود 200 تا 400 متر باعث افزایش اندک غلظت اکسیژن در این لایه در دریای عمان می شود، اما با این حال شرایط فقر اکسیژن در این لایه نیز همچنان حاکم است.

مسوول اجرای برنامه علمی کاوشگر خلیج فارس معتقد است که مصرف اکسیژن (بدون جایگزین شدن) همراه با تولید دی اکسید کربن در ستون آب باعث افزایش قابل توجه اسیدیته آب می شود به طوری که در اعماق حدود 1000 متر در دریای عمان، pH آب حدود 0.

7 اسیدی تر از آب های سطحی به ثبت رسید.

همچنین افزایش اسیدیته آب نیز یکی از عوامل محدود کننده زیست در محیط های دریایی بویژه برای موجوداتی است که دارای اسکلت یا پوسته کربنات کلسیمی هستند.

کاهش شدید غلظت اکسیژن همچنین شرایط مناسبی را برای تولید گازهای بسیار سمی مانند دی هیدورژن سولفید و گاز گلخانه ای نیتروس اکسید در محیط های دریایی فراهم می آورد.

صالح ضمن اشاره به مطالعات اقیانوس شناسی پیشین خاطرنشان کرد که بر اساس مطالعات اقیانوس شناسی، دریای عمان و شمال دریای عرب (که در جنوب دریای عمان واقع شده است) به طور طبیعی در بردارنده توده عظیمی از آب های کم اکسیژن و یا فاقد اکسیژن هستند.

وی یادآور شد: در سال 2017 میلادی، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه آنگلیای شرقی در انگلستان با همکاری دانشگاه سلطان قابوس عمان با استفاده از ربات های سی گلایدر (seaglider) به پژوهش در دریای عرب و دریای عمان تا عمق 1000متری پرداختند و نتایج تحقیقات آنها نشان داد که این منطقه وسیع ترین و ضخیم ترین منطقه دریایی مرده بر روی زمین محسوب می شود.

دکتر باستین کویست رهبر این تیم تحقیقاتی از این منطقه به عنوان یک منطقه مرده وسیع و روبه گسترش یاد می کند که عمدتا از موجودات زنده عاری شده است.

محققان پژوهشگاه خاطرنشان کردند که امروزه گسترش مناطق مرده دریایی و کاهش اکسیژن محلول در آب دریا که عمدتا تحت تاثیر عوامل انسانی مانند مصرف سوخت های فسیلی و ورود فاضلاب های شهری و کشاورزی به محیط های دریایی تشدید می شود، همراه با سایر استرس های موجود محلی، منطقه ای و جهانی مانند صید بی رویه، تخریب فیزیکی زیستگاه ها، ورود آلاینده ها، اسیدی شدن دریاها و گرمایش جهانی، تهدیدی جدی برای منابع زیستی دریایی محسوب می شوند.

اقدام های مشترک در زمینه کاهش استرس های محلی و منطقه ای می تواند از تاثیرات منفی چنین پدیده هایی بر منابع زیستی دریایی بکاهد.

سومین گشت دریایی کاوشگر خلیج فارس که در راستای برنامه بلند مدت پایش اقیانوس شناسی خلیج فارس و دریای عمان در 26 شهریور 1397 به مدت دو هفته در محدوده دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس انجام شد.

در این گشت دریایی که با حضور 12 پژوهشگر و در 27 ایستگاه نمونه برداری با موفقیت انجام شد، پژوهشگران با تمرکز بر چالش های پیش روی خلیج فارس و دریای عمان پیرامون موضوع های کاهش میزان اکسیژن در بخش های عمیق خلیج فارس و دریای عمان و اثرات آن بر شناورزیان و کفزیان دریایی، میزان اسیدی شدن محیط های دریایی کشور، تخمین عواقب ناشی از افزایش آلاینده های شهری و کشاورزی بر روی منابع زیستی خلیج فارس، آلاینده های نفتی و میکروپلاستیک ها، بازسازی شرایط محیطی در چند قرن اخیر در خلیج فارس و غیره، مطالعه و بررسی های لازم را انجام دادند.

پایش وضعیت اکسیژن محلول در دریای عمان و تغییرات فصلی و بلندمدت آن و تاثیر متقابل غلظت اکسیژن محلول بر موجودات زنده و رژیم بیوژئوشیمیایی ستون آب در این منطقه جزء اهداف برنامه پایش اقیانوس شناسی پژوهشگاه بوده و در مراحل آتی برنامه پایش با جزییات بیشتری مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها: اکسیژن - اقیانوس - تنگه هرمز - دریایی - عمان - خلیج فارس - مناطق - شرایط - پژوهشگاه - محیط - ابطحی - پدیده - خلیج - چابهار - کاهش - فارس - افزایش - فاضلاب - اندازه گیری - روابط عمومی - گزارش - منطقه - ایرنا - از دست دادن - زیست - علوم - میلی - نشان - زمین - زنده

آخرین اخبار سرویس:
نتانیاهو:
 
 خروج آمریکا از برجام، مهم ترین اتفاق سال گذشته بود

تصمیم برای عقب نشینی از سوریه تغییر نمی کند

شرکت کره جنوبی در مجمع جهانی اقتصاد

واکنش اف بی آی به بازداشت مجری پرس تی وی

ظریف: پمپئو حق دخالت در روابط ایران و عراق ندارد

شورای نظامی «منبج» مدعی شناسایی یک هسته تروریستی شد

پیشنهاد واشنگتن؛ تشکیل کشور فلسطین در کرانه باختری و قدس شرقی

نشست بین المللی درباره نقض حقوق بشر بحرین در بیروت

تدارک حفتر برای حمله به طرابلس

ابقای نخست وزیر بریتانیا و آینده نامعلوم برگزیت/تحلیل

ظریف: ایران و عراق قبل از ایجاد دولت آمریکا، رابطه داشتند/رابطه ما تصنعی نیست

امانوئل ماکرون به نفرت ورزی علیه طبقات فقیر متهم است/آتشِ مخالفانِ رییس جمهوری تندتر شد

پیامدهای عادی سازی روابط اسراییل با کشورهای عربی

شلیک همزمان 3 موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

صربستان آماده ی استقبال از ولادیمیر پوتین

پیشنهاد واشنگتن؛ تشکیل کشور فلسطین بر قسمت اعظم کرانه باختری و بخش هایی از قدس شرقی

فرش قرمز را آماده کنید!!!

رهبران حزب دموکرات آمریکا از ترامپ خواستند به کنگره نرود

تردید دولت ترامپ در ادامه تحریم نفتی ایران

اتکای آمریکا بر بازدارندگی هسته ای در تقابل با چین و روسیه

استمرار حقوق های نامتعارف دولتمردان

3000 فعال ضدجنگ از اروپا خواستند نشست ضدایرانی را بایکوت کند

اخلال در نظام حمل ونقل تونس در پی اعتصاب یک روزه

جنتی: معیشت مردم خوب نیست| چرا مسوولان برجام را آتش نزدند؟| دل بستن به اروپا سفاهت است

پارلمان یونان به سیپراس رای اعتماد داد

خشم ترامپ از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس

تشکر عراقچی از ترامپ!

30 کشته و زخمی در درگیری های طرابلس

غیبت محمود عباس در اجلاس اتحادیه عرب

حکم بازداشت کشیش آمریکایی به اتهام آزار جنسی کودکان

نماینده ارشد کره شمالی در مذاکرات با آمریکا وارد پکن شد

پنتاگون از راهبرد استقرار تسلیحات موشکی در فضا رونمایی می کند

یورش نیروهای پاکستان به منازل فرماندهان طالبان

افشای جزییات جدید از معامله قرن

بروز اختلاف بین مصر و امارات

کاخ سفید حمله به نیرو های آمریکایی در سوریه را محکوم کرد

حمله منبج،بهانه ای برای رفتن یا ماندن آمریکا در شمال سوریه است

واشنگتن: سامانه های موشکی در اروپا با هدف مقابله با تهدیدات ایران است

پایان دی ماه آخرین مهلت برای انتقال مشاغل مزاحم مهاباد به شهرک صنفی کاوه

پارلمان یونان به سیپراس رای اعتماد

تشدید حملات ارتش سوریه علیه تروریست ها در حماه/ شماری از تروریست ها کشته و زخمی شدند

رفتار خشونت آمیز و تحقیر کننده با خبرنگار سرشناس ایرانی شبکه خبری پرس تی وی، مصداق کامل دستگیری خودسرانه، شکنجه، نقض آشکار آزادی بیان و عقیده است/ کمیسر عالی این اقدام غیر انسانی را سریعا و صریحا محکوم کند

اولویت طرح جدید موشکی آمریکا ، مقابله با ایران است

نشست سران آستانه پس از دیدار پوتین واردوغان برگزار می شود

دوچرخه ی شماره ی 947 منتشر شد

وزیر اسراییلی از مسجد تاریخی محمدعلی قاهره بازدید کرد

عربستان اقدام ضدقطری دیگری را کلید زد

محمد بن سلمان برادرش را بازداشت کرد!

نفر دوم کره شمالی از چین به آمریکا می رود / برنامه ریزی دومین نشست کیم جونگ اون با ترامپ

کارشناس سوری: با حضور ترکیه هیچ منطقه امنی وجود ندارد

دیدار عضو «فتح» با وزیر کشور لبنان/عباس به نشست بیروت نمی آید

حمله موشکی ارتش سوریه به مواضع تروریست ها در حومه شمالی حماه

ادعای نادرست پومپئو درباره اتحاد منطقه ای علیه تهران

تشکیلات خودگردان فلسطین: توطئه ها علیه ملت فلسطین محکوم به شکست است  

مهارت های پایه که هرمردی باید بداند

هدف نشست لهستان ایجاد ایران هراسی است یا طرح توطئه ای جدید؟

همکاری دوباره سوفیا کاپولا و بیل موری

رییس بسیج جامعه زنان درخواست کرد دستگاه دیپلماسی پیگیر وضعیت مرضیه هاشمی باشد/ حقوق بشر آمریکایی یک شعار توخالی است

ظریف: پمپئو حق دخالت در روابط ایران و عراق ندارد

یک مقام نظامی گزارش کرد 2018؛ سال امنیتی موفق برای لبنان

دو معلم به دلیل پوشش روبنده در الجزایر اخراج شدند

خروج آمریکا از برجام، مهم ترین اتفاق سال گذشته بود

عذرخواهی امیر کویت به دلیل عدم حضور در نشست اقتصادی بیروت

ظریف: پمپئو حق دخالت در روابط ایران و عراق ندارد

حمله موشکی یمن به جنوب عربستان/ رأی شورای امنیت به استقرار 75 ناظر بین المللی در الحدیده

فردی که قصد حمله به کاخ سفید با راکت ضدتانک را داشت بازداشت شد

نماینده کره شمالی وارد پکن شد

جزییات بازداشت خبرنگار و مجری صداوسیما در آمریکا

ترزا می » و سیاست هایش علت اصلی نابسامانی های انگلیس

ایران در قِبال برجام با حُسن نیت عمل کرده است

سایه بزرگ رسوایی بر ورزش کره جنوبی

پنج شنبه 27 دی | پوند افزایش یافت، یورو کاهش

خاک عربی در راه خوزستان

واکنش تند اردوغان به اهانت خانم بازیگر به دختران محجبه +عکس

در دیدار غلامی با کمیسیونر علوم پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا مطرح شد ضرورت گسترش مشارکت ایران در برنامه پژوهشی اتحادیه اروپا

آیا بولتون آمریکا را به جنگ با ایران خواهد کشاند؟

سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس

جنگ یا صلح؛ انتخاب با طالبان است

هشدار اندیشکده آمریکایی درباره جنگ چریکی در سوریه

ضرورت همبستگی جهانی با ایران در مسیر مبارزه با مواد مخدر

کنترل شهروندان به مدرسه ها رسید؛ «یونیفرم های هوشمند» به تن دانش آموزان چینی

غرق کردن ناوهای ایالات متحده امکان پذیر است؟!

نفر دوم کره شمالی از چین به آمریکا می رود

مخالفان ترامپ کناره گیری وی را پیش بینی کردند

برنامه ریزی حمله موشکی به کاخ سفید

حمله با مواد منفجره به کاخ سفید

ناکامی وزیر امور خارجه آمریکا

دستگیری پنج عضو داعش در سوریه

ادامه تلاش پاکستان در به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان

نماینده کره شمالی وارد پکن شد

بن سلمان برادر خود را بازداشت کرد

سفارت ایران در ورشو صدور روادید برای شهروندان لهستانی را متوقف کرد

آغاز اعتصاب سراسری در تونس

دعوت حزب حاکم سودان از جوانان و دانشجویان برای عدم مشارکت در تظاهرات روز پنجشنبه

روشی عجیب برای فرار از دیوار مرزی ترامپ! +عکس

افزایش 2 میلیارد دلاری حجم تجارت میان ترکیه و قطر در سال 2018

دیدار ترامپ از پنتاگون برای دریافت نتایج بازبینی سامانه های دفاع موشکی

کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات 2016 / وکیل رییس جمهور آمریکا: هیچ وقت نگفتم افراد ستاد ترامپ با روسیه تبانی نکرده اند؛ حرفم این بود که خود ترامپ این کار را نکرده

ترزا می بار دیگر رای اعتماد گرفت

کمبود اکسیژن دریای عمان از تنگه هرمز تا چابهار در عمق 50متری

کمبود اکسیژن دریای عمان از تنگه هرمز تا چابهار در عمق 50متری