مطالب مرتبط:
کودک آزاری یا کودک همسری؟!
20فیلم کودک و نوجوان در رقابت نهایی یک نظرسنجی
«کودک همسری»؛ طرحی برای افزایش سن ازدواج دختران
کودک همسری افزایش طلاق را در پی دارد
تسریع در اعلام نظر نهایی قوه قضاییه درباره لایحه «منع خشونت علیه زنان»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 16:022018-11-17سياسي

خشونت؛ محصول نهایی کودک همسری


کودک همسری یکی از آسیب های جدی اجتماعی است که بیشتر تحت تاثیر خرده فرهنگ های اشتباه رایج در جامعه صورت می گیرد، به طور کلی تبعات منفی کودک همسری به نسل آینده نیز تاثیرگذار است، - چرا که در سایه ازدواج کودکان در سن پایین، شاهد خانواده های از هم گسیخته، خشونت، خودسوزی، زنان جوان طلاق یا زنان جوان بیوه خواهیم بود که این موارد خود معضلات بسیاری را به جامعه و خانواده تحمیل می کند، از فرشید یزدانی فعال حقوق کودک، امان ا.

قرایی مقدم جامعه شناس، مریم معین الاسلام عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مصطفی مهرآیین جامعه شناس اقدام کرده است که در ادامه می خوانید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از آرمان ،یک فعال حقوق کودک درباره آسیب های اجتماعی پدیده کودک همسری می گوید: در ابتدا باید به ریشه این پدیده اشاره کنیم.

ازدواج دختران در سنین پایین حاصل مناسبات سلطه گرایانه و مرد سالارانه است.

در واقع یک خواست مردانه است.

به طور طبیعی زمانی که کودکان در سنین پایین مجبور به ازدواج می شوند آسیب های بسیاری متوجه کودک خواهد شد.

فرشید یزدانی با اشاره به مطلب فوق اذعان می دارد:کودک همسری پدیده ای است که آسیب های آن هم متوجه کودک و جامعه در یک روند میان مدت و بلند مدت می شود.

او ادامه می دهد: آسیب های کودک همسری برای کودکان، این افراد از چرخه جامعه پذیری و توانمندشدن باز می مانند که این خود باعث ایجاد مشکلات عدیده از نظر شخصیتی، هویت یابی و تشخیص یافتگی برای کودکان می شود؛ به عبارت ساده تر جایگاهی که یک انسان به طور معمول می تواند به آن دست یابد این کودکان از آن محروم می شوند.

یزدانی یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی کودک همسری را ایجاد خشم دانسته و بیان می کند: در بیشتر موارد این کودکان یک خشمی نسبت به جامعه یا خانواده خود دارند که آنها را به اجبار و تحت سلطه خود مجبور کرده است که از شرایط و فرآیند عادی زندگی باز دارد و این خشم منتقل می شود که این خشم می تواند نسبت به خود فرد،جامعه یا خانواده باشد که پیامد آن می تواند افسردگی یا استرس باشد که این موارد می تواند آثار منفی را بر زندگی فرد برجای بگذارد.

او می افزاید: فرد در زمان کودکی که باید آموزش ببیند، توانمند شود و بازی کند تنها به دلیل مشکلات دیگران به عنوان همسر برگزیده می شود که این مساله تا آخر عمر در ذهن کودک باقی می ماند و بعد اثرات تربیتی خود را فرآیند زندگی نشان خواهد داد.

به عنوان مثال فرد نسبت به جامعه بدبین است و فکر می کند جامعه این ظلم را در حق او کرده است و به طور طبیعی یک مرزی میان خود و جامعه می بیند؛ یعنی به آن انسجام اجتماعی که در هر جامعه ای به آن نیاز دارد، نمی رسد به عبارت ساده تر حس همبستگی با جامعه را ندارد.

هر چند این احساس با بزرگ شدن فرد بیشتر و پررنگ تر خواهد شد.

اگر که فرد خویشتن دار باشد، یعنی فردی باشد که نخواهد از جامعه انتقام بگیرد، باز هم نسبت به جامعه دلخور خواهد بود.

هر چند این مساله به صورت عام است و احتمال وجود استثنا هم باقی است.

به طور کلی چون مناسبات فرد در یک رابطه برابر قرار ندارد، به طور طبیعی فردی که در سنین پایین و به اجبار ازدواج می کند، هیچ گاه فرد خوشحالی نیست و به نظر می رسد کل مناسبات اجتماعی و فردی خانواده و فرد را با مشکل مواجه می کند که این بحران در خانواده می تواند آثار منفی را بر اجتماع بگذارد.

یزدانی در ارتباط با علت اصلی شکل گیری پدیده کودک همسری می گوید: فقر فرهنگی، اقتصادی و حاشیه نشینی را می توان از عمده ترین دلایل ازدواج کودکان در سنین پایین دانست، چرا که زمانی که خانواده فقیر است، به طور حتم نمی تواند فرزند خود را به مدرسه بفرستد یا نیازهای طبیعی او را برآورده کند و مجبور است، زودتر آن را به همسری فرد دیگری در بیاورد تا از این طریق هزینه های خود را کاهش دهد.

به طور کلی فقر به خانواده فشار می آورد و خانواده را مجبور به انجام این کار می کند.

او ادامه می دهد: یک بخشی از این پدیده کودک همسری نیز در سایه وجود فقر فرهنگی و مناسبات اجتماعی، خانوادگی یا قبیله ای است.

به عنوان مثال در حاشیه کشور دختر داد و ستد می شود و به ازدواج یک طرفه تن می دهد که این مهم می تواند به علت پایان دادن به اختلافات طایفه ای یا بر پایه رسم و رسومات اتفاق می افتد.

این فعال حقوق کودکان در ارتباط با اینکه از چه طریق می توان مانع از انجام پدیده کودک همسری در کشور شد ، می گوید:در ابتدا می توان از طریق حمایت این خانواده ها تا حد زیادی مانع از ازدواج کودکان در سنین پایین شد.

او ادامه می دهد: برای جلوگیری از این پدیده می توان با آموزش و حمایت اقتصادی و اجتماعی از این افراد تا حد زیادی مانع از ازدواج زودهنگام کودکان شد.

هر چند باید در این مجال یادآور شد که کودک همسری در ایران بیشتر متوجه دختران می شود.

یزدانی نقش آگاهی رسانی و مطلع کردن افراد از پیامدهای کودک همسری را مثبت ارزیابی کرد و بیان می کند: اگر بتوان افراد را با آثار منفی پدیده کودک همسری آشنا و آنها را متوجه عمق فاجعه کرد، شاید بتوان انتظار داشت تا حدی شاهد کاهش آمار کودک همسری در کشور باشیم.

هر چند این مهم بدون حمایت های مالی و اجتماعی از افراد میسر نمی شود.

به طور کلی اطلاع رسانی در این خصوص می تواند باعث کاهش آمار ازدواج در سنین پایین شود.

این فعال حقوق کودکان درباره نقش قانون برای جلوگیری از این پدیده می گوید: قانون ما تا به امروز اقدام چندانی برای جلوگیری از ازدواج کودکان انجام نداده است، چرا که در گذشته سن ازدواج 9 سال بود، اما پس از ایجاد تغییرات سن قانونی به 13 سال رسید که باز هم این سن برای ازدواج زود است.

او مهم ترین معایب کودک همسری را خیانت، طلاق یا خودسوزی اعلام می کند و ادامه می  دهد: کودکی که در سنین پایین مطلقه می شود، خود به تنهایی یک آسیب جدی برای فرد و جامعه است.

همچنین آسیب های بسیاری نیز متوه کودکان متولد شده از این ازدواج خواهد شد، چرا که مادر هیچ تجربه یا آموزشی برای تربیت کودک خود ندارد، چرا که هنوز خود در دوران کودکی به سر می برد.

یزدانی می گوید: خانواده های بدسرپرست یکی دیگر از پدیده های منفی ازدواج در سنین پایین است، چرا که وجود فاصله سنی زیاد خود مساله ساز است.

افزایش خودکشی در سایه کودک همسرییک جامعه شناس در ارتباط با آسیب های اجتماعی پدیده کودک همسری می گوید: کودک همسری یا ازدواج های پیش از سن قانونی و بر اساس معتقدات دینی که سن ازدواج را 9 سال می داند، این موارد یک پدیده فرهنگی است.

امان ا.

قرایی مقدم با تایید مطلب فوق اذعان می دارد: پدیده کودک همسری آسیب های بسیاری را از نظر جسمی، روحی و روانی برای دختر به همراه دارد و همچنین می تواند عامل افزایش آمار طلاق در سطح جامعه نیز محسوب شود، چرا که ازدواج در کودک همسری اجباری و ناخواسته است و با گذشت زمان به روابط نامشروع نیز منجر می شود.

او می افزاید: خودکشی را می توان در زمره دیگر آسیب های اجتماعی پدیده کودک همسری دانست، چرا که یکی از عوامل مهم در خودکشی در استان های ایلام،کرمانشاه یا کردستان ازدواج های زودهنگام است.

به طور کلی ازدواج در سنین پایین از نظر جسمی، فرزندآوری، روحی و روانی مشکلات بسیاری را برای کودکی که باید دوران کودکی خود را سپری کند، فراهم می کند.

او می گوید: در برخی از استان ها مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان یا در شمال خراسان دختران فروخته می شوند، یعنی پس از جاری شدن صیغه عقد مهریه به طور کامل به خانواده دختر پرداخت می شود.

هر چند شاید نتوان به این پدیده فروش دختران گفته شود، چرا که فروش تداعی گر برده داری است، اما در پدیده کودک همسری دختران در ازای مهریه ای که به پدر و مادر تعلق می گیرد به همسری شخصی در  می آید.

قرایی مقدم در ارتباط با اینکه کودک 9 تا 13 ساله که به همسری شخصی انتخاب می شود چه درکی می تواند از زندگی مشترک داشته باشد ، می گوید: به طور حتم این کودک نه تنها هیچ شناختی از زندگی ندارد، بلکه توانایی مقابله با مشکلات زندگی را نیز نخواهد داشت که همین موارد آسیب های دیگری را به جامعه و خانواده تحمیل می کند.

او ادامه می دهد: ازدواج در سن پایین ریشه در باورهای دینی افراد دارد، چرا که اسلام سن ازدواج را برای دختران 9 سال تعیین کرده است، اما این موضوع از نظر علمی، فیزیولوژیکی و بیولوژیکی نادرست است؛ به طور کلی فرهنگ و ارزش های حاکم بر جامعه می تواند در افزایش سن ازدواج تاثیر گذار باشد، چرا که این فرهنگ است که تمام مسائل را برای مردم جا میندازد یا باز می دارد کودک همسری در کشور نهادینه شده است.

او نقش فقر را در ازدواج زودهنگام تاثیرگذار می داند و می گوید: برخی از افراد تنها به علت فقر و اینکه درآمدی ندارند، می خواهند افراد تحت سرپرستی خود را کم کنند و دختران خود را به ازای بدهی که دارند، به عقد طلبکار خود در می آورند.

به عنوان مثال در سیستان و بلوچستان برخی از افراد دختران خود را به علت بدهی که دارند به عقد طلبکار خود در می آورند تا از این طریق هم بدهی خود را تسویه کنند و هم اینکه افراد تحت سرپرست خود را کاهش دهند.

او می گوید: قانون ناقص است و باید بازنگری های کارشناسانه در این خصوص صورت بگیرد و ضمانت های اجرایی لازم نیز برای آن در نظر گرفته شود.

هر چند در این میان قانون چندان مهم نیست، بلکه باید در ابتدا فرهنگ های رایج درکشور را تغییر داد.

مگر در قانون نیامده است که فرزند خود را تنبیه بدنی نکنید، اما تنبیه بدنی در خانواده ها وجود دارد.

در برخی از موارد علت ازدواج زودهنگام فرار دختران از شرایط نامساعد خانواده است.

فرهنگ قانون نمی شناسد، در جامعه ای کاریزمایی و سنتی که افراد به دنبال کسی هستند تا آنها را نجات دهد چگونه می توان انتظار داشت که به راحتی تابع قوانین شوند.

قرایی مقدم در ارتباط با کودکان حاصل از ازدواج زودهنگام می گوید: کودکان این ازدواج آسیب های روحی و روانی و اجتماعی بسیاری را متحمل می شوند، چرا که در یک خانواده سالم پرورش نمی یابند.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که بیوه شدن زودهنگام دختران در این نوع ازدواج و طلاق گرفتن آنها می تواند آسیب های بیشتری را متوجه دختر کند.

به عنوان مثال یک دختر 15 ساله را به عقد مرد 40 ساله در می آورند، این دختر در اوج جوانی بر اثر فوت همسر بیوه می شودکه این خود هم هزینه و هم آسیبی برای جامعه وخانواده خواهد بود.

این جامعه شناس درباره راه های پیشگیری برای ازدواج زودهنگام می گوید: ارائه آموزش های لازم از سوی آموزش و پرورش یا صدا و سیما می تواند آسیب های ازدواج زودهنگام را به مردم گوشزد کند تا شاید از این طریق شاهد تغییر یافتن فرهنگ ها شویم.

کودک همسری؛ تباه کردن زندگی کودکیک کارشناس حوزه زنان و خانواده درباره ازدواج های زودهنگام می گوید: اگر بخواهیم از نگاه دین به این مساله نگاه کنیم، افراد چنانچه به بلوغ کامل و آمادگی های لازم برسند، یعنی اگر فرد به بلوغ رسیده باشد و توانایی لازم برای اداره زندگی خود داشته باشد، دین دیگر هیچ ممانعتی برای ازدواج قائل نیست و هیچ کس نمی تواند مانعی برای ازدواج شود.

مریم معین الاسلام در گفت وگو با خبرنگار آرمان و در ارتباط با آسیب های اجتماعی و فردی پدیده کودک همسری این گونه بیان می کند: شاید در برخی از موارد این گونه ازدواج ها با مشکل مواجه شود که البته این مهم می تواند در هر ازدواجی رخ دهد.

بنابراین نمی توان این ادعا را داشت ازدواج در سنین پایین محکوم به شکست است.

او می گوید: هر چند ازدواج هایی که با اجبار همراه باشد، به هیچ وجه مورد تایید کسی نخواهد بود، به طور کلی ازدواج به اجبار چه در سنین پایین و چه در سنین بالا می تواند آسیب های بسیاری را برای فرد و جامعه به دنبال داشته باشد، چرا که فرد در این گونه ازدواج ها دیگر از آن نشاط و شادابی لازم برخوردار نخواهد بود.

معین الاسلام در ارتباط با فرزندان حاصل از پدیده کودک همسری بیان می کند: به طور حتم کودکان حاصل از این ازدواج آسیب های اجتماعی یا فردی بیشتری را تحمل خواهند کرد، چرا که در خانواده سالمی پرورش نخواهد یافت.

این کارشناس خانواده در پایان می گوید: اگر ازدواج در سنین پایین به اجبار باشد تنها منجر به تباه کردن زندگی یک فرد خواهد شد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور درباره پدیده کودک همسری می گوید: پدیده کودک همسری موجب از بین رفتن خانواده و حقوق کودک خواهد شد.

مصطفی مهرآیین در گفت وگو با خبرنگار آرمان و با اشاره به مطلب فوق اذعان می دارد: پدیده کودک همسری را در دو وجه فردی و اجتماعی می توان مورد ارزیابی قرار داد.

در مرحله نخست زندگی فرد به طور کلی با چنین ازدواجی دگرگون خواهد شد، چرا که زندگی این دسته از افراد با آسیب مواجه خواهد شد.

در سطح بعدی تاثیرات منفی شامل حال خانواده های این افراد خواهد شد و در سطح وسیع تر نیز آثار منفی پدیده کودک همسری متوجه جامعه می شود.

او ادامه می دهد: کودک همسری بیش از اینکه ریشه در باورهای دینی داشته باشد، برخلاف آنچه که می گویند این پدیده ریشه در اسلام دارد، بلکه این موضوع مرتبط با خانواده های آسیب پذیر است؛ به طوری که ازدواج های کودک همسری بیش از هر چیزی یک معامله است.

به این صورت که فرد بچه خود را می بخشد تا امتیازات نصیبش شود.

به عبارت ساده تر امروزه خانواده های آسیب پذیر در سطح جامعه افزایش یافته است که البته ریشه اصلی این قضیه مربوط به پدران ضعیف می شود، ما امروزه قشر وسیعی از پدران را در جامعه داریم که توانایی انجام وظایف خود را ندارند، اولین اتفاقی که در این خانواده ها رخ می دهد این است که فرزندان و مادران علیه این پدر شورش می کنند و پدران در پی رها شدن از این مخمصه هستند و یکی از الگوهای دفاعی که این پدران دارند فروختن فرزندان خود است.

ازدواج کودکان در سنین پایین یک نوع فروش کودکان است، این موضوع ریشه در وجود پدران ضعیف در جامعه دارد.

او در ارتباط با تبعات منفی این ازدواج بر خانواده کودک می گوید: طبق تحقیقات به عمل آمده تاثیرات منفی این گونه ازدواج بر خانواده دختران قابل مشاهده است، چرا که این خانواده ها بعد از ازدواج فرزندان خود خوشحال نیستند، بلکه رنج بزرگی است که در خانواده باقی می ماند و این رنج به اشکال متفاوت دوباره به خانواده باز می گردد؛ به طور کلی این کودکان نمی توانند زندگی مناسبی داشته باشند و برخلاف آن چیزی که در ابتدا احساس می شود که خانواده با این ازدواج به گشایشی و رهایی برسد، رنج این خانواده تقویت می شود، چرا که این کودک با درد و رنج بیشتری به خانوا ده باز می گردد.

او ادامه می دهد: این بچه قبل از هر چیزی تبدیل به سوژه جنسی در خانواده ها می شود.

به عبارت ساده تر بعد از گذشت زمان که این ازدواج از هم گسیخته می شود و این کودکان به افراد مطلقه تبدیل می شوند.

اولین گام این که به این کودکان مطلقه به عنوان سوژه جنسی نگاه می شود.

مهرآیین در ارتباط با آسیب های اجتماعی پدیده کودک همسری می گوید: زبان و کردارهای زشتی حول این افراد بعد از طلاق شکل می گیرد و به طور کلی نهادهای نامناسبی نیز در سایه این گونه ازدواج ها در جامعه شکل می گیرد.

کودک همسری در سطح کلان باعث ایجاد خشونت و بی اعتمادی در سطح جامعه شده است امروزه جامعه کودک را به موضوع خشونت تبدیل کرده است.

قلمرو و گستره دامنه خشونت در جامعه به علت رواج داشتن پدیده کودک همسری رواج یافته است، اما طبق قوانین موجود آخرین جایی که خشونت بر آن اعمال شود کودک است، اما امروزه خشونت علیه کودکان در سطح اول قرار گرفته است که در پدیده های مختلف مانند کودکان کار یا کودک همسری شاهد آن هستیم.

این جامعه شناس در ارتباط آثار اقتصادی منفی که پدیده کودک همسری بر جامعه می گذارد، می  افزاید: حجم عظیمی از سرمایه و بودجه باید صرف مراقبت از این افراد در جامعه بعد از جدایی شود که اگر قوانین و مقررات به شکلی تغییر می کرد که این اتفاق در جامعه رخ نمی داد، دیگر این هزینه اقتصادی نیز به جامعه تحمیل نمی شد.

او در خصوص آثار منفی سیاسی پدیده کودک همسری می افزاید: به لحاظ سیاسی نیز قدرت را به عنوان یک امر خشن نشان می دهد که این خود نشان دهنده این است که نظام جمهوری اسلامی از منظر قوانین بین الملل به حقوق افراد بی اعتنا است که این خود می تواند باعث نشان دادن تصویر زشت از جامعه به دنیا شود.

مهرآیین در پایان می گوید: پدیده کودک همسری در مدت زمان کوتاه از جامعه برچیده نمی شود و آثار منفی آن نیز تا مدت ها بر جامعه تحمیل می شود.


کلید واژه ها: کودک - جامعه - کودکان - همسر - خانواده - دانشگاه علامه طباطبایی - اجتماعی - ازدواج - زندگی - پدیده - علامه طباطبایی - ازدواج دختران - ازدواج کودکان - دانشگاه علامه - مشکلات - طبیعی - سلامت نیوز - هیات علمی - طباطبایی - بزرگترین - منفی - جوان - حقوق - زنان - عضو هیات - دانشگاه - افسردگی - مردانه - دختران - اشتباه

آخرین اخبار سرویس:
«علی ضیا» و یلدای شبکه یک

دستور رییس جمهور برای حل مشکل نمایندگان مستعفی

سخن نگاشت | بیانات رهبر انقلاب درباره تبعات اخروی ریاست

تلاش برای پس گرفتن گوشی از سارقان موتورسوار + فیلم

دبیرکل سازمان جهانی گردشگری بر همکاری با ایران تاکید کرد

شاه تن به اصلاحات نداد، سقوط کرد

نادیده گرفتن منافع ملی با ابزار استعفا

حمایت تعجب برانگیز برخی از نمایندگان از رفتار نماینده سراوان/ میرزایی نیکو: درِ آن اداره را باید ‏گل گرفت

سرنوشتی بدتر از صدام در انتظار آل سعود است

تأکید ایران و روسیه بر گسترش همکاری ها در زمینه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

آیت الله مکارم شیرازی: باید دولت بودجه کمیته امداد را افزایش دهد

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

بیانیه ستاد پشتیبانی کمک های مردمی یمن در محکومیت جنایات سعودی

ایران و روسیه در خصوص تامین امنیت بین المللی اطلاعات رایزنی کردند

تعداد زنان درپست معاونت دانشگاه ها از انگشتان دست کمتر است

رشد شاخص های پژوهش از نمادهای بالندگی فرهنگی در جامعه است

محمد علی موحد: نظام آموزشی ایران، سترون و اشتیاق کش است

عذرخواهی رییس سازمان راهداری از راننده ها

بررسی سؤال از وزیر دادگستری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

نشست ظریف، لاوروف، چا ووش اوغلو و دی میستورا درباره کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

زندگی هاشمی رفسنجانی را در دوم شخص ورق بزنید

ایران، روسیه و ترکیه بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند

مکارم شیرازی: هر روز صدقه خود را در صندوق صدقات کمیته امداد می اندازم

دو کاریکاتور در مورد فاجعه قطار آنکارا

با حکم شریعتمداری ؛ « دستیار وزیر و رییس امورپیگیریهای ویژه حوزه وزارتی» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

اعتماد مردم به کمیته امداد بیشتر شده است

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 28 آذر 97

استخدام نیروی آقا در موسسه حسابداری مالیاتی امجد حساب

در تقویم دفاع مقدس، 4دی ماه روز کازرون است/تقدیم 80 شهید در کمتر از 8ساعت به نظام جمهوری اسلامی، از افتخارات کازرون است

طرح جایگزین زندان در افغانستان به اجرا گذاشته می شود

غرب راهکار تحت رهبری سوری ها را پذیرفته

توافق سه کشور درمورد کمیته قانون اساسی سوریه

فرصت یک روزه مجلس برای بررسی پرونده جنجالی فیلم نماینده سراوان

اهدای نشان عالی یونسکو به محمدعلی موحد

ستاد احیای زاینده رود تشکیل می شود

بیادی:جوسازی ها را کثیف می دانم/ واعظ آشتیانی:موضوع «داماد» با «ژن خوب»متفاوت است

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

برگزاری نشست وحدت حوزه و دانشگاه در اردبیل

تکریم معاون سابق تشریفات دفتر رییس جمهور

هدفمندسازی پژوهشی راهکار حل مشکلات و کلید توسعه استان است

سه قانون الهی در وقایع یمن

قشر ضعیف جامعه وضعیت مطلوبی ندارد

ترکیه از طرح سازمان ملل برای کمیته قانون اساسی سوریه حمایت می کند

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در پی نشست ژنو

تاکید ایران و روسیه بر اهمیت همکاری های دوجانبه در حوزه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

چگونه زنگ موبایل خود را تغییر دهیم؟

15 طرح برای بازآفرینی مسیر راه آهن تهران - تبریز نهایی شد

فشار هندوهای افراطی برای ساخت معبد در مکان مسجد بابری

آیت الله مکارم شیرازی: قشر ضعیف جامعه وضعیت مطلوبی ندارد

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

حمایت تعجب برانگیز برخی از نمایندگان از رفتار و سخنان رکیک نماینده سراوان / میرزایی نیکو: درِ آن اداره را باید ‏گل گرفت / مافی: رفتار مراجعه کننده با نماینده سراوان بسیار بسیار زشت بود

استخدام حسابدار با ظاهری آراسته در هرمزگان

گام نخست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برای توسعه صنایع دریایی درکیش

استخدام منشی با فن بیان بالا در هرمزگان

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت ماشین سازی آسیا کار باختر

نماینده سراوان ول کن ماجرا نیست: تا پای استیضاح وزیر ایستاده ام

سرقت آشکار بیش از 9000 دلار پول نقد در فرودگاه+فیلم

آیت الله اختری: سرنوشتی بدتر از صدام در انتظار آل سعود است

کنایه ای جالب به سخنان اخیر رضا پهلوی +عکس

تازه ترین جزییات مذاکرات حج 98

باید از ساخت وسازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه ها جلوگیری شود

حوزه و دانشگاه باید با یکدیگر به توافق برسند

علم الهدی: باید با فمینیسم اسلامی مقابله کرد

ارسال اعاده دادرسی باقری درمنی به دیوان عالی کشور

جزییات آتش سوزی در مجلس

جزییات جلسه نمایندگان اصفهان با نوبخت

استخدام نماینده و بازاریاب فعال شرکت فرانوگرایان در کرمان

استخدام فروشنده آقا با مدرک حداقل مدرک دیپلم در احمد آباد

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

«بنیاد خیریه» ترامپ منحل می شود

حقوق عقب افتاده کارکنان شهرداری زنجان پرداخت می شود

نظام آموزشی ایران، سترون و اشتیاق کش است

یادواره شهدای انتظامی و مدافع حرم ملایر

هنر دستان بانوان آران و بیدگل در نجف اشرف

تکریم معاون سابق مراسم و تشریفات دفتر رییس جمهور

ادامه خط 4 مترو تهران بعد از یکسال تکمیل نشد

هزینه غیر باغ بودن را به گردن شورا نیاندازید

گزارش دیوان محاسبات از عملکرد مالی مجلس بررسی شد

استیضاح حجتی برای بررسی در صحن علنی به هیات رییسه ارسال شد

حضرت آیت الله جوادی آملی: مردم هرگز خدمت صادقانه را فراموش نمی کنند

فجایع یمن ذبح ادیان، انسانیت و ایمان است/ یمن پیروز است همان طور که حزب الله پیروز شد

پرداخت معوقات کارکنان، کارگران و نگهبانان شهرداری زنجان تا شب یلدا

دولت آبادی: اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال 88

توضیح سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار عراقچی و برایان هوک

استخدام طراح وبسایت،کارشناس سیستم ها و روش ها در خراسان رضوی

استخدام طراح گرافیست،کارشناس سئو SEO در خراسان رضوی

اتمام تحقیقات از خاتمی/ماجرای احضار خانم بازیگر

نامه نمایندگان اصفهان به رییس جمهور +متن

95 درصد دستگاه های کشور آمادگی ورود به تحول دیجیتال را ندارند

حضرت معصومه (س) نقش ویژه ای در بین زنان متعلق به خاندان عصمت و طهارت دارد

بدون عنوان

لحظه فوت پدر شهیدان «فناخسرو» حین سخنرانی +فیلم

واکنش نیروی انتظامی به کلیپ ضرب وشتم اتباع افغانستانی از سوی یک سرباز

مجلس به سرعت حادثه زاهدان را پیگیری می کند/ مسؤولان گفتند هیچ مدرسه نفتی در کشور وجود ندارد!

هنر گرافیک بخاطر زبان بین المللی اش برای انتقال مفاهیم انقلاب اسلامی حائز اهمیت است/ هنر در اینجا باید به میدان بیاید

خیرین به هر یتیم ماهانه 220 هزار تومان کمک می کنند

نظام بانکی کشور نیازمند حضور متخصصان علوم انسانی است

بازدید «سعید جلیلی» از نمایشگاه کارتون-گرافیک

ایتام اهل سنت تحت سرپرستی حامیان شیعه قرار دارند

خشونت؛ محصول نهایی کودک همسری

خشونت؛ محصول نهایی کودک همسری