مطالب مرتبط:
روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند/ هیچ نوع بازخواستی در زمینه ی عدم تحقق انتظارات در دستور کار نیست
روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند!/ بار افتضاح اقتصادی را به گردن نهادگراها می اندازند
روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند/ توهم برنامه ریزی داریم نه برنامه/ ورود نهادگرایان به دولت دروغ بزرگ است/ مسببان افزایش نرخ ارز از پذیرش مسوولیت فرار می کنند
فرشاد مومنی: جلسه اقتصاددانان با روحانی تبلیغاتی و نمایشی بود
روحانی به جای بازخواست مدیران خود فقط از آن ها انتقاد می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 14:352018-11-17اقتصادي

فرشاد مومنی: روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند


آقای رییس جمهور در صحبت های خود ضمن اینکه اذعان کرد؛ در حالی که میزان نرخ ارز بسیار فراتر از آنچه که مطالبه کنندگان آن انتظار داشتند افزایش پیدا کرد، - " - دکتر فرشاد مؤمنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در ابتدای نشست ارزیابی دستاورد ها و هزینه های طرح تحول سلامت در مؤسسه دین و اقتصاد به انتقاد از نقصان برنامه ریزی توسعه در ایران پرداخت و با اشاره به این که امسال هفتادمین سال تجربه ی برنامه ریزی توسعه در ایران است، گفت: از این نظر شاید بتوان ادعا کرد که ایران در میان کشورهای در حال توسعه یکی از پیشگامان محسوب می شود.

پرسش بسیار مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا برنامه های ده گانه ای که در دوره های قبل و بعد از انقلاب به اجرا درآمده و همین گونه برنامه ی یازدهمین آن که ششمین برنامه ی بعد از انقلاب محسوب می شود؛ چرا دستاوردهای انتظاری را نداشته و علی رغم اینکه در میان کشورهای در حال توسعه به طور نسبی بی سابقه ترین سطوح تخصیص منابع مادی و انسانی در چهارچوب این برنامه ها اتفاق افتاده، نه تنها ایران هنوز در زمره ی کشورهای در حال توسعه به شمار می رود بلکه حتی در بعضی از زمینه های سرنوشت ساز توسعه جایگاه نسبی ما در جهان بعضاً روندهای قهقرایی را هم نشان می دهد.

وی در پاسخ به این پرسش گفت: در فرآیند برنامه ریزی توسعه از آغاز تا به امروز وجوه شکلی و ظاهری ماجرای برنامه ریزی به وجوه کارکردی و تعهدات و بستر نهادی پشتیبان از آن غلبه داشته است و برنامه ریزان ما به تدریج و به صورت فزاینده ماجرا را به سمتی پیش بردند که گویی برنامه ریزی شکل و شمایل یک مناسک ظاهری را به خودش گرفته، در حالی که هیچ یک از بنیان های اصلی معرفتی و نهادی آن فراهم نمی شود و سیستم های نظارت و کنترل بر آن هم کار نمی کند هیچ نوع بازخواستی هم در زمینه ی عدم تحقق انتظارات علی رغم تحقق همه ی منابع مادی و انسانی پیش بینی شده برای آن در دستور کار نیست.

این صاحب نظر اقتصاد توسعه، با انتقاد از پدیده تبدیل برنامه ریزی به مناسک در ایران خطاب به مردم ایران گفت: بدانید این پدیده کار را به جایی رسانده که هر قدر به امروز نزدیکتر می شویم آنچه به عنوان فرآیند برنامه ریزی مطرح می شود بیشتر شکل و شمایل ظاهرگرایانه و صوری و متوهمانه دارد و به هیچ وجه سمت اصول و بنیان ها نمی رود.

این مسئله خود یک نوع بی اعتنایی نظام وار به اصل و ضرورت برنامه ریزی را هم القاء می کند.

اکنون ما از این نظر یک وضعیت به معنای دقیق کلمه پارادوکسیکال داریم.

به این معنا که از یک طرف با شدت و وسعت و تعداد بحران ها و چالش های کوچک و بزرگی که کشور ما با آن روبروست مواجهیم و از طرف دیگر اراده ی غیرمتعارفی عملاً در ساختار قدرت در دستور کار است که گویی به صورت نظام وار بی برنامه بودن را به برنامه دار بودن ترجیح می دهند و این اراده شرایطی را برای ما فراهم کرده که اگر هر چه سریعتر فکری درباره ی آن نشود احتمال اینکه هزینه های ناشی از بی نامگی در ایران مرتباً رو به افزایش بگذارد کم نیست.

دکتر مؤمنی با توجه به مواضع و مباحث طرح شده در مؤسسه دین و اقتصاد گفت: ما بر این باور بوده ایم که به ویژه از نقطه ی عطف روی کار آمدن رییس جمهور آمریکا و تهدیدهای او مبنی بر خروج از برجام به دلایل و علل گوناگون شدت نیاز کشور ما به برنامه ریزی را در یک ابعاد خارق العاده تری افزایش یافته است.

اما آنچه عملاً مشاهده می شود این هست که دقیقاً در نقطه ی مقابل اقتضاء زمانه، یک برنامه گریزی با شدت کم سابقه ای طی سال های اخیر عملاً مشاهده می شود.

بدین معنا به غیر از وجوه مناسکی که انجام می شود و در ظاهر ما اکنون قانون مصوب برنامه ی ششم را هم داریم، اما کارنامه ی برنامه های چهارم و پنجم کشور که از سوی نهادهای رسمی مورد ارزیابی قرار گرفته نشان دهنده ی این است که آنچه اجرا شده تقریباً هیچ نسبتی با برنامه ی تصویب شده نداشته است.

این مسئله کم و بیش با کمال تأسف در مورد برنامه ی ششم مصوب هم صادق هست.

این صاحب نظر اقتصاد ایران، با انتقاد از بی کیفیتی برنامه ششم توسعه گفت: از نظر حرفه ای ما می توانیم ادعا کنیم آنچه به عنوان برنامه ی ششم به تصویب رسیده و آن سندی که در سازمان برنامه تحت عنوان سند برنامه ی ششم تهیه شد یکی از بی کیفیت ترین اسناد تاریخ برنامه ریزی ایران به شمار می رود.

بحث بر سر این است که حتی آن جنبه هایی از این سند هم که وجه قانونی پیدا کرده با اعتنای بایسته روبرو نیست و برآوردهای ما نشان می دهد بحران ها و چالش های متعددی که کشور با آن ها روبروست و پیوندها و در هم تنیدگی ها و تعامل هایی که بین این مسائل و گرفتاری های حاد وجود دارد از یک طرف و فشارهای ناشی از موج جدید تحریم ها از طرف دیگر اقتضاء می کند که ما خیلی بیشتر به رویکرد مبتنی بر برنامه ریزی اقبال نشان دهیم؛ برای اینکه این یک تجربه ی جهانی است و مبانی نظری بسیار مستحکمی هم پیدا کرده که نشان می دهد برخورد برنامه ای با مسائل و چالش های هر کشور حتی اگر برنامه ی با کیفیت بایسته هم نباشد هزینه ی فرصت آن برای نظام ملّی بسیار کمتر خواهد بود از شرایط کشوری که به بدون برنامه اداره می شود.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: با وجود اینکه به ویژه از زمان اعلام رییس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام ما این مسئله را بارها و بارها و با تکیه بر شواهد و مستندات کافی گوشزد کرده ایم با کمال تأسف توجه بایسته ای مشاهده نمی شود و در این فضای بی نامگی غیر از اینکه کشور هزینه های غیرمتعارف و اجتناب پذیری را تحمل می کند ما شاهد موج های جدیدی از به هم ریختگی ها هم هستیم.

حداقل زیان این به هم ریختگی ها و اصطکاک هایی پیآمد آن این است که بجای اینکه همه ی ظرفیت های دانایی کشور را برای مواجهه ی هر چه خردورزانه تر با شرایط خطیر موجود بسیج کند بعضاً این ظرفیت ها را به رویارویی و خنثی سازی اقدامات یکدیگر هم می کشاند که به هیچ وجه به صلاح کشور نیست و باید یکبار دیگر صمیمانه و مشفقانه با مسئولان کشور در سطح هر سه قوه و همین گونه نهاد های نظارتی بخواهیم تا این تصور که بدون برنامه می توان برخوردی فعال و مؤثر با شرایط پیچیده ی همراه با تحریم های از سر گرفته شده برقرار کرد تقریباً غیر ممکن است.

دکتر فرشاد مؤمنی در ادامه ای به نمونه ای از اصطکاک هایی پدید آمده از بی برنامگی حاکم بر نظام تصمیم گیری و تخصیص منابع اشاره کرد و گفت: من می توانم به ماجرای دستکاری نرخ ارز به عنوان یک نمونه اشاره کنم.

همان گونه که چندین بار در جلسات این مسئله مورد بررسی قرار گرفت هیچ یک از انتظارات طرفداران افزایش نرخ ارز در طی سی ساله ی گذشته اتفاق نیفتاده است.

اما در عوض تا دلتان بخواهد آسیب ها و خسارت های بعضاً غیر قابل جبرانی بر اثر اجرای سیاست آشفته ساز به کشور ما تحمیل شده است.

دکتر مؤمنی در ادامه به تمرکز رسانه ها بر روی سخنان رییس جمهور با مسئولان وزارت اقتصاد و امور دارایی در روز چهاردهم آبان ماه اشاره کرد و گفت: آقای رییس جمهور در بخشی از صحبت های خود نشان داد گویی سطوحی از درک تذکرات مشفقانه و نقد ها و هشدار های اقتصاددان ها برای ایشان پدید آمده است.

ایشان سخنانی با این مضمون گفتند که عده ای اقتصاددان طی چند ماهه ی اخیر مکرر به ایشان توصیه می کردند که راه را برای افزایش نرخ ارز باز کنند و به تعبیر ایشان اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد ایران گلستان می شود ولی به قاعده ی تجربه ی سی ساله از همان ابتدا برای اکثریت اقتصاددان های ایران محرز شده بود و این احراز مطلق حتی در بی شمار اسناد رسمی منتشره توسط سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی هم انعکاس یافته بود و از روز سرکار آمدن آقای حسن روحانی تا به امروز هم بارها و بارها اقتصاددان ها در این زمینه هشدارهای کافی داده بودند.

وی افزود: آقای رییس جمهور در صحبت های خود ضمن اینکه اذعان کرد؛ در حالی که میزان نرخ ارز بسیار فراتر از آنچه که مطالبه کنندگان آن انتظار داشتند افزایش پیدا کرد، اما گلستان موعود حاصل نشد در عین حال بجای اینکه انتقاد از خود کند و خطای فاحش خود را در نادیده گرفتن پنج ساله ی تذکرات مشفقانه ی اقتصاددان ها مورد توجه قرار بدهند به نصیحت و توصیه ی کارشناسی به اقتصاددان ها اقدام کردند و فرمود چون آن گلستان موعود متوهم ها و ذی نفع ها حاصل نشده، این اقتصاددان ها هستند که باید توجه کنند با یک عمل پیچیده سروکار دارند.

دکتر فرشاد مؤمنی گفت: برای ما قسمت اول ماجرا خیلی مهم تر است که یک مقام رسمی به صراحت اذعان کرده که این سیاست هیچ دستاوردی برای کشور نداشته و یکبار دیگر هم پس از سه دهه تجربه ی شکست خورده مقام رسمی اینبار خیلی صریح تر از تجربه های قبلی خود و مقامات قبلی سیاستگذاری کشور بر روی این مسئله صحه گذاشت.

ایشان بجای اینکه از اقتصاددان های مشفق عذرخواهی کند که پنج سال مستمر به ایشان می گفتند که شما اقتصاد را دارید با چشمی می بینید که تنها یک چشم است و ناکارآمدی آن هم طی سه دهه محرز شده، از موضع اینکه ایشان به کشف و شهودی نائل شدند که اقتصاددان ها گویی نمی دانستند، فرمودند ما از این به بعد به پیچیدگی علم اقتصاد توجه بیشتری کنیم.

ما از این توصیه سپاسگزاری می کنیم و گرامی می داریم ولی به ایشان با صراحت می گوییم که ما باید در عمل ملاحظه کنیم آنچه ایشان در مورد بی ثمر بودن افزایش نرخ ارز فهمیدند و به زبان آوردند از لحظه ای که فهمیدند به بعد دستاوری عملی آن چیست و تفاوتش با کارهایی که در گذشته می شد چه چیزهایی خواهد بود؟ استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: در اینجا دوباره ما مشفقانه نصیحت خودمان را تکرار می کنیم که همان گونه بارها گفته ایم برای سامان دادن ماجرای ارز و نرخ آن و نحوه ی تخصیص آن در اقتصاد ملّی اگر فکر کنند که این ماجرای را فی نفسه می توانند حل و فصل کنند و به اصلاحات مبتنی بر برنامه ی متناسب در سایر سیاستگذاری های غلطی اهتمام نکنند که پشتیبانی کننده از رویکرد غلطی است که دولت اتخاذ کرده بود، ما دوباره با شکست روبرو خواهیم شد و این باید دانسته شود.

اما چون در این زمینه روزمرگی بر دولت حاکم هست و برنامه ای وجود ندارد همان گونه که عرض کردم اصطکاک هایی هم پیش می آید.

وی افزود: ما در تجربه ی تاریخی گذشته ی خود شاهد این بودیم که وقتی سیاست انحطاط آور افزایش شدید نرخ ارز در سال های اولیه ی دهه ی 1370 به بحران و بن بست خورد طیفی از کسانی که به اصطلاح اقتصاددان خوانده می شوند و پای این علم سینه می زدند مهمترین آن ها هنگامی که اولین علائم بن بست ظاهر شد هر کدام به طریقی از پاسخگویی ترفه رفتند و ژستی گرفتند.

یک نفر از آن ها استعفا داد و گفت من کار نمی کنم؛ شخص دیگری فرصت مطالعاتی گرفت و به خارج رفت و شخصی دیگری بورس تحصیلی گرفت و بعد از اینکه اوضاع کشور را آشفته کرد تازه رفت که ادامه تحصیل دهد.

کسانی که مسئولیت گریزتر بودند زودتر اقداماتی برای فرار از مسئولیت انجام دادند زمانی که اولین علائم جدّی انحطاط آوری و شکست سیاست افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد.

در آن دوره هم یکی از کسانی که بیشترین مسئولیت را داشت و اکنون هم بی پرواترین هتاکی ها را به نام علم در ساحت اقتصاد انجام می دهد در مراسم تودیع خود در سازمان برنامه فرافکنانه و گستاخانه تحت این عنوان گفته بود که من دارم می روم، زیرا در سوبسید نمی توانم زندگی کنم .

از نظر ایشان آن شکست که به تورم های هنوز تکرار نشده در سال های میانی دهه ی 1370 اتفاق افتاده بود کافی نبود و نظرش این بود که همچنان سیاست های انحطاط آور ادامه پیدا کند و بجای اینکه عذرخواهی کند و مسئولیت بپذیرد فرار همراه با هتاکی و فرافکنی کرد.

وی افزود: اکنون هم علائمی از این مسئله در درون دولت حسن روحانی دوباره مشاهده می شود.

وقتی بن بست و خسارت بار بودن و پر هزینه بودن این سیاست آشکار شد چند ماهی هست زمزمه هایی مطرح می شود کسانی که از این سیاست دفاع می کردند یک نفر یک نفر دارند لیز می خورند و با همان سبک و سیاق سابق بجای پاسخگویی فرار را بر قرار ترجیح می دهند.

اما سیستم مافیای رسانه ای که از این ایده پشتیبانی می کند یک موجی را سامان دهی می دهد تحت عنوان اینکه این اندیشه در دولت نیست.

خود این مسئله ماجرایی دارد که باید آقای رییس جمهور و دم دستگاه مشاورین ایشان در هوشیاری لازم را از خود نشان دهند.

موج دیگری که در همین چارچوب مافیای رسانه ای راه انداخته این است که می گوید وقتی آن ها کنار رفتند به معنای مسلط شدن نهادگرایان در عرصه ی مدیریت اقتصادی کشور است که این یک دروغ بزرگ است.

به مفهوم دقیق کلمه و در کادر صلاحیت ها و ترجیحات و توصیه های نهادگرایی هرگز تاکنون دولت هیچ نوع اصلاحی در جهت گیری سیاستی خود در چهارچوب آموزه ی نهادگرایی در دستور کار قرار نداده است.

از نظر نهادگراها برای حرکت به سمت بهبود هیچ متغیری به اندازه ی امنیت حقوق مالکیت سرنوشت ساز و تعیین کننده نیست.

در این زمینه دولت فعلی مانند دولت های قبلی نه در اسناد برنامه ای خود کوچکترین اهتمامی در این زمینه در دستور کار قرار داده و نه اکنون هیچ صحبتی در این زمینه می شود.

هیچ یک از مسئولیت های کلیدی اقتصادی کشور هم تغییری به آن معنا نکرده که بگوییم تغییر بینشی اتفاق افتاده است.

وی با انتقاد از عدم تغییر مواضع اقتصادی دولت گفت: دولت مطلقاً بعد از اینکه آقای رییس جمهور فهمید آن رویکرد فقط می تواند برای کشور فاجعه سازی کند هیچ اهتمامی برای برخورد برنامه ای با چالش های موجود را از خود به نمایش نگذاشته و حتی رسانه های سالم را هم تحت تأثیر قرار داده و بعضی از رسانه های سالم هم بازی این ماجرا را خورده اند و می خواهد سطح بالاتری از مسئولیت گریزی را نسبت به تجربه ی دهه ی 1370 انجام دهند؛ به این معنا که می خواهند به طور هم زمان در حین اینکه خودشان از مسئولیت فرار می کنند بار افتضاحات کنونی اوضاع اقتصادی کشور را هم به گردن نهادگراها بیندازند.

دکتر مؤمنی گفت: من تردید ندارم که در دولت، مجلس و سطح رسانه های ما آدم های مستقل و آگاه و هوشمند وجود دارند و من فقط آن ها را به این فرا می خوانم که بازی مافیای رسانه ای رانت محور را که از طریق بازی های پی درپی و دستکاری های بی ثبات ساز در متغیرهای کلیدی منافع خود و هم پیمانان خود را تأمین می کند نخورند و تحت بازی آن ها موجی راه نیندازند که چون آن ها رفتند پس نهادگراها آمدند؛ چنین خبری نیست یا لااقل می توانیم بگوییم نه تنها تاکنون کوچکترین علامتی در این زمینه وجود ندارد بلکه ما کوچکترین اراده ای در این زمینه نمی بینیم و در بضاعت مدیریت اقتصادی بی کیفیت کنونی کشور هم اصلاً نمی بینیم که بتواند خودش را در یک فرصت زمانی باقی مانده برای این دولت مجهز کند مگر اینکه رویه های خودشان را تغییر دهند و هم به شرحی که ما بارها از مسئولان کلیدی کشور خواسته ایم کمی به توصیه های مشفقانه ی کارشناسی تن در بدهند و هم مسئله ی نیاز شدید کشور به برنامه ریزی و هم برخورد فرصت طلبانه و مسئولیت گریزانه ای که طرفداران شوک درمانی در ایران در دستور کار قرار دادند.

وی در ادامه گفت: موضوع جلسه ی امروز ما هم یکی دیگر از مصداق های برخورد غیر برنامه ای با مسائل حیاتی کشور است.

زمانی که دولت اول آقای روحانی ایده ی طرح تحول سلامت را مطرح کرد ما در همین مسئله حداقل ده جلسه ی ارزیابی انتقادی این طرح را برگزار کردیم.

در این جلسه ها مشفقانه به آن ها گوشزد کردیم که طرز برخورد دولت آقای روحانی با طرز تحول سلامت شباهت های حیرت انگیزی با طرز برخورد دولت آقای احمدی نژاد با مسکن مهر داشت.

بدین معنا هر دوی آن ها در تشخیص حوزه ی بحرانی با مشکلات بسیار جدّی و حاد بسیار خوب عمل کرده بودند.

اما از آن جایی که شتابزدگی و بی برنامگی حرف اول را می زد و یک بی اعتنایی غیر متعارفی به اسناد فرا دست در این زمینه مشاهده می شد ما پیش بینی می کردیم که این طرح هم مثل هر اقدام غیر برنامه ای دیگر به هیچ وجه انتظارات موعود را برآورده نمی کند اما گرفتاری های جدیدی برای کشور ایجاد می کند.

یا بر گرفتاری های موجود بسی خواهد افزود و یا ترکیبی از هر دوی آن ها که در چند سال اخیر اتفاق افتاده بیشتر به گزینه ی سوم نزدیک است.

با کمال تأسف در این مورد هم رویکردی که در وزارت بهداشت در دستور کار قرار گرفت از همان آغاز بی اعتنایی کامل به تذکرات مشفقانه ی کارشناسی و اتخاذ رویکرد فرافکنانه و فرار به جلو بود.

رویکردهایی مثل بر چسب زدن به منتقدان حتی برخورد هتاکانه و غیر مؤدبانه با آن ها و دادن وعده های عجیب و غریب بر جدّی گرفتن این توصیه ها بیشتر ترجیح داده شد.

کشور هزینه ها را اینبار هم پرداخت؛ مانند هزینه هایی که در مسکن مهر پرداخت.

اما امیدواریم که در این دولت لااقل تا قبل از پایان دوره ی عمرشان زودتر متوجه شوند که برخورد بی برنامه ولو اینکه با حداکثر حسن نیّت هم همراه باشد برای موفقیت کفایت نمی کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران دکتر مؤمنی در ادامه با اشاره به تجربه مسکن مهر در دولت احمدی نژاد گفت: در مورد مسکن مهر با اینکه تقریباً نیمی از دولت دوم آقای روحانی هم سپری شده هنوز هم نتوانستند سامان مناسبی برای مسکن مهر ایجاد کنند.

ما باید امیدوار باشیم و تلاش های خودمان را در زمینه ی استمرار ارزیابی های مشفقانه ادامه دهیم از مسئله ای که در حیطه ی حیاتی کشور هست تا لااقل در این دولت اندکی زودتر از دولت قبلی به هوش بیایند و با تن در دادن به ملاحظات کارشناسی و گفتگوهای سالم و غیر هتاکانه راه را باز کنند به سمت اصلاحاتی که اداره ی امور سلامت کشور را کم هزینه تر و پر دستاوردتر امکان پذیر کنند.


کلید واژه ها: برنامه ریزی - برنامه - توسعه - ایران - بعد از انقلاب - اقتصاد - دانشگاه علامه طباطبایی - انتقاد - انتظار - دستاورد - علامه طباطبایی - طرح تحول سلامت - دانشگاه علامه - پدیده - امروز - رییس جمهور - قبل و بعد - طباطبایی - پیش بینی - دانشگاه - نرخ ارز - افزایش - روحانی - سلامت - هزینه - نظارت - میزان - جهان - نظام - صورت

آخرین اخبار سرویس:
شرایط پیش فروش جک S3 اتوماتیک (آذر 97)

گزارش ویدئویی فارس چرا نرخ تورم مرکز آمار با تورمی که مردم حس می کنند زمین تا آسمان فرق دارد!؟

فارس گزارش می دهد صدای پزشکان هم در آمد/ملزوماتی که با کاهش نرخ دلار ارزان نمی شوند

در گفت وگوی تفصیلی فارس با معاون صنایع دستی مطرح شد بررسی عملکرد «ساره بیات» به عنوان سفیر صنایع دستی/رایزنی با وزارت خارجه برای فروش صنایع دستی درسایر کشورها

نرخ لایبور چیست؟

مالیات علی الراس چه نوع مالیاتی است؟

آربیتراژ در علم اقتصاد به چه معناست؟

خاطرات مطهری از کاربرد «کف گرگی» و «ناسزاگویی» در مجلس

پورشه طلایی در تهران! +عکس

نحوه تشخیص سنگ فیروزه اصل از بدل

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

قیمت خودروهای داخلی در 1397/9/20

​بد مسکنی 20 میلیون ایرانی

لغو کمک 250 میلیون دلاری بانک جهانی به پاکستان

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

‍ محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

امتیاز های ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

بد مسکنی 20 میلیون ایرانی

امتیاز های ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

جدیدترین جدول نرخ سکه و ارز

برانکو خرید عجیبش را احیا می کند؟!

بازار گاوی و خرسی در بورس چیست؟

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات

نمایش اثر نرخ ارز بر نسبت سفرهای ورودی و خروجی در هفت ماه اول سال 97

شورای هماهنگی و حاکمیت قانون

نماگرهایی برای سرمایه گذاری سودآور

افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اروپا

رونمایی از کمباین نوین ایرانی

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

خودروسازان پیش چشم دولت مردم را زیر گرفتند!

37 خانه غیر مجاز عرضه قلیان در مشهد شناسایی و پلمب شد

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

کارگران کارگاه های درب و پنجره سازی شهرستان جم دست از کار کشیدند

نگاهی به بودجه 98

عملکرد دستگاه های نظارتی لرستان مطلوب است

بدون همکاری با بانک های خارجی هم مشکل اقتصاد ما حل می شود اما گران تر

حداقل قیمت گندم 2 هزار تومان است

خیز عربستان و آمریکا برای فتح بازار گاز عراق

ایران از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شد

هدف ترکیه: کسب 40 میلیارد دلار از طریق گردشگری در سال 2019

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی در میادین میوه و تره بار

طرح توسعه بیمارستان ولی عصر (عج) زنجان، موانع و ظرفیت ها

افتتاح نمایشگاه تخصصی فرش ماشینی دستباف در اصفهان

5 میلیون نفر بیکار با درآمد بالا!

معادن فارس خاک می خورند/ دنده عقب در سرمایه گذاری

خودروهای ژاپنی در بازار تهران چند؟

هدف ترکیه: کسب 40 میلیارد دلار از طریق گردشگری در سال 2019

رونق قالی بافی در شهرستان فسا

خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود/وضع ایرلاین ها خوب نیست

چرا باید نگران افزایش سهم شبه پول در نقدینگی باشیم؟

44 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات ثبت شد

احتمال افزایش مجدد نرخ بهره در ماه دسامبر وجود دارد

چشم انداز مثبت صنعت خودرو در برزیل

بزهکاری در نوجوانان

تکذیبیه بانک صنعت و معدن در خصوص انتشار یک خبر

آزمایش سنجش آستانه مطلق

بیمه بافندگان فرش دستباف پیگیری می شود

اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام شده است.

افزایش حقوق ها به زیان مردم

آغاز اعلام رسمی نرخ طلا و سکه در فضای مجازی

هدف فولکس برای تولید خودروهای برقی

غیبت جگوار در نمایشگاه خودروی ژنو

مکانیزم پرداخت با ایران چند هفته دیگر راه اندازی می شود

بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام شده است.

بیمه بافندگان فرش دستباف پیگیری می شود

بررسی مسائل و مشکلات صنایع ساوه با حضور استاندار

کیفیت مُد فدای کمیت شده است

چه اشکال دارد سوخت را 2 نرخی کنیم؟

اختصاص هفت هزار میلیارد تومان برای مقابله با فقر

پلمپ نشان های پوشاک بدون مجوز از اول دی

ایران از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شد

رکوردشکنی فیلم Aquaman در افتتاحیه کشور چین

بازی « من نبودم » با دلار 4200 تومانی و رانت 180 هزار میلیاردی

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با فارس خبر داد بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرد

برخورد جدی با فروشندگان پوشاک قاچاق از اول دی

فروش خودرو 5 درصد زیر قیمت بازار

پیش بینی کاهش چشمگیر فروش آیفون در سال آینده

تسخیر نمایشگاه ژنو توسط سدان ها

امسال بودجه پژوهش و فناوری کشور به بالای 14 هزار میلیارد تومان می رسد

سهم کشور ما از مقاله های علمی دنیا در حال رشد است

انتصاب مدیرعامل جدید شستا

متوسط عمر مدیرعاملی شستا فقط 21 ماه!

هشدار رییس انجمن علوم خاک ایران

سرقت برخی تاسیسات ساختمان کتابخانه مرکزی یزد

آجیل ارزان شب یلدا رسید

قره خانی: هنوز تصمیمی درباره افزایش قیمت بنزین گرفته نشده است

تمایل اندونزی به افزایش ارتباطات تجاری با ایران

تغییر نظر وزیر صنعت در 20 روز/ خودرو رسماً گران شد

گردنبند نجات غریق ساخته شد

ثبت نام یک میلیون و100 هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی

نرخ جدید حمل و نقل جاده ای تعیین شد/هر تن-کیلومتر 1033ریال

37 خانه غیرمجاز عرضه قلیان در مشهد شناسایی شد

استارتاپ ویکند زیست محیطی، فردا در بجنورد

سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

نوبخت: حذف یارانه پردرآمدها سلیقه ای نخواهد بود

4.8 میلیون نفر در کشور می خورند و می خوابند و پول در می آورند

قیمت کالاهای اساسی بررسی شد

مشارکت شهروندان در صنعت بیمه باید افزایش یابد

فرشاد مومنی: روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند

فرشاد مومنی: روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند