مطالب مرتبط:
روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند/ هیچ نوع بازخواستی در زمینه ی عدم تحقق انتظارات در دستور کار نیست
روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند/ توهم برنامه ریزی داریم نه برنامه/ ورود نهادگرایان به دولت دروغ بزرگ است/ مسببان افزایش نرخ ارز از پذیرش مسوولیت فرار می کنند
روحانی به جای بازخواست مدیران خود فقط از آنها انتقاد می کند!
انتقاد تند یک اقتصاددان اصلاح طلب از سیاست های اقتصادی دولت روحانی
معیشت مردم در سرازیری؛ تورم دو رقمی شد/روند افت قدرت خرید خانوار ادامه دارد/شاهد فاصله گرفتن دهک های درآمدی در اقتصاد هستیم/نرخ ارز یکی از شاخص های تاثیرگذار کلان اقتصادی است/به جای انتقاد از تحلیل های موجود، سیاست های اشتباه را در بازارهای اقتصادی کشور ب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 14:312018-11-17اقتصادي

روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند!/ بار افتضاح اقتصادی را به گردن نهادگراها می اندازند


روحانی بجای اینکه خطای فاحش خود را در نادیده گرفتن تذکرات اقتصاددان ها مورد توجه قرار دهد، کارشناسان را نصیحت می کند! - " دکتر فرشاد مؤمنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست ارزیابی دستاورد ها و هزینه های طرح تحول سلامت به انتقاد از نقصان برنامه ریزی توسعه در ایران پرداخت و گفت:چرا برنامه های ده گانه ای که در دوره های قبل و بعد از انقلاب به اجرا درآمده و همین گونه برنامه ی یازدهمین آن که ششمین برنامه ی بعد از انقلاب محسوب می شود دستاوردهای انتظاری را نداشته و نه تنها ایران هنوز در زمره ی کشورهای در حال توسعه به شمار می رود بلکه حتی در بعضی از زمینه های سرنوشت ساز توسعه جایگاه نسبی ما در جهان بعضاً روندهای قهقرایی را هم نشان می دهد.

برنامه ریزی توسعه شکل و شمایل یک مناسک ظاهری را به خودش گرفته و سیستم های نظارت و کنترل بر آن هم کار نمی کند هیچ نوع بازخواستی هم در زمینه ی عدم تحقق انتظارات علی رغم تحقق همه ی منابع مادی و انسانی پیش بینی شده برای آن در دستور کار نیست.

ما بر این باور بوده ایم که به ویژه از نقطه ی عطف روی کار آمدن رییس جمهور آمریکا و تهدیدهای او مبنی بر خروج از برجام به دلایل و علل گوناگون شدت نیاز کشور ما به برنامه ریزی را در یک ابعاد خارق العاده تری افزایش یافته است.

اما آنچه عملاً مشاهده می شود این هست که دقیقاً در نقطه ی مقابل اقتضاء زمانه، یک برنامه گریزی با شدت کم سابقه ای طی سال های اخیر عملاً مشاهده می شود.

این صاحب نظر اقتصاد ایران، با انتقاد از بی کیفیتی برنامه ششم توسعه گفت: از نظر حرفه ای ما می توانیم ادعا کنیم آنچه به عنوان برنامه ی ششم به تصویب رسیده و آن سندی که در سازمان برنامه تحت عنوان سند برنامه ی ششم تهیه شد یکی از بی کیفیت ترین اسناد تاریخ برنامه ریزی ایران به شمار می رود.

بحث بر سر این است که حتی آن جنبه هایی از این سند هم که وجه قانونی پیدا کرده با اعتنای بایسته روبرو نیست .

دکتر مؤمنی در ادامه به تمرکز رسانه ها بر روی سخنان رییس جمهور با مسئولان وزارت اقتصاد و امور دارایی در روز چهاردهم آبان ماه اشاره کرد و گفت: آقای رییس جمهور در بخشی از صحبت های خود نشان داد گویی سطوحی از درک تذکرات مشفقانه و نقد ها و هشدار های اقتصاددان ها برای ایشان پدید آمده است.

ایشان سخنانی با این مضمون گفتند که عده ای اقتصاددان طی چند ماهه ی اخیر مکرر به ایشان توصیه می کردند که راه را برای افزایش نرخ ارز باز کنند و به تعبیر ایشان اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد ایران گلستان می شود ولی به قاعده ی تجربه ی سی ساله از همان ابتدا برای اکثریت اقتصاددان های ایران محرز شده بود و این احراز مطلق حتی در بی شمار اسناد رسمی منتشره توسط سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی هم انعکاس یافته بود و از روز سرکار آمدن آقای حسن روحانی تا به امروز هم بارها و بارها اقتصاددان ها در این زمینه هشدارهای کافی داده بودند.

وی افزود: آقای رییس جمهور در صحبت های خود ضمن اینکه اذعان کرد؛ در حالی که میزان نرخ ارز بسیار فراتر از آنچه که مطالبه کنندگان آن انتظار داشتند افزایش پیدا کرد، اما گلستان موعود حاصل نشد در عین حال بجای اینکه انتقاد از خود کند و خطای فاحش خود را در نادیده گرفتن پنج ساله ی تذکرات مشفقانه ی اقتصاددان ها مورد توجه قرار بدهند به نصیحت و توصیه ی کارشناسی به اقتصاددان ها اقدام کردند و فرمود چون آن گلستان موعود متوهم ها و ذی نفع ها حاصل نشده، این اقتصاددان ها هستند که باید توجه کنند با یک عمل پیچیده سروکار دارند.

خیلی مهم تر است که یک مقام رسمی به صراحت اذعان کرده که این سیاست هیچ دستاوردی برای کشور نداشته و یکبار دیگر هم پس از سه دهه تجربه ی شکست خورده مقام رسمی اینبار خیلی صریح تر از تجربه های قبلی خود و مقامات قبلی سیاستگذاری کشور بر روی این مسئله صحه گذاشت.

ایشان بجای اینکه از اقتصاددان های مشفق عذرخواهی کند که پنج سال مستمر به ایشان می گفتند که شما اقتصاد را دارید با چشمی می بینید که تنها یک چشم است و ناکارآمدی آن هم طی سه دهه محرز شده، از موضع اینکه ایشان به کشف و شهودی نائل شدند که اقتصاددان ها گویی نمی دانستند، فرمودند ما از این به بعد به پیچیدگی علم اقتصاد توجه بیشتری کنیم.

ما از این توصیه سپاسگزاری می کنیم و گرامی می داریم ولی به ایشان با صراحت می گوییم که ما باید در عمل ملاحظه کنیم آنچه ایشان در مورد بی ثمر بودن افزایش نرخ ارز فهمیدند و به زبان آوردند از لحظه ای که فهمیدند به بعد دستاوری عملی آن چیست و تفاوتش با کارهایی که در گذشته می شد چه چیزهایی خواهد بود؟در اینجا دوباره ما مشفقانه نصیحت خودمان را تکرار می کنیم که همان گونه بارها گفته ایم برای سامان دادن ماجرای ارز و نرخ آن و نحوه ی تخصیص آن در اقتصاد ملّی اگر فکر کنند که این ماجرای را فی نفسه می توانند حل و فصل کنند و به اصلاحات مبتنی بر برنامه ی متناسب در سایر سیاستگذاری های غلطی اهتمام نکنند که پشتیبانی کننده از رویکرد غلطی است که دولت اتخاذ کرده بود، ما دوباره با شکست روبرو خواهیم شد و این باید دانسته شود.

اما چون در این زمینه روزمرگی بر دولت حاکم هست و برنامه ای وجود ندارد همان گونه که عرض کردم اصطکاک هایی هم پیش می آید.

سیاست انحطاط آور افزایش شدید نرخ ارز ما در تجربه تاریخی گذشته ی خود شاهد این بودیم که وقتی سیاست انحطاط آور افزایش شدید نرخ ارز در سال های اولیه ی دهه ی1370 به بحران و بن بست خورد طیفی از کسانی که به اصطلاح اقتصاددان خوانده می شوند و پای این علم سینه می زدند مهمترین آن ها هنگامی که اولین علائم بن بست ظاهر شد هر کدام به طریقی از پاسخگویی ترفه رفتند و ژستی گرفتند.

یک نفر از آن ها استعفا داد و گفت من کار نمی کنم؛ شخص دیگری فرصت مطالعاتی گرفت و به خارج رفت و شخصی دیگری بورس تحصیلی گرفت و بعد از اینکه اوضاع کشور را آشفته کرد تازه رفت که ادامه تحصیل دهد.

کسانی که مسئولیت گریزتر بودند زودتر اقداماتی برای فرار از مسئولیت انجام دادند زمانی که اولین علائم جدّی انحطاط آوری و شکست سیاست افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد.

در آن دوره هم یکی از کسانی که بیشترین مسئولیت را داشت و اکنون هم بی پرواترین هتاکی ها را به نام علم در ساحت اقتصاد انجام می دهد در مراسم تودیع خود در سازمان برنامه فرافکنانه و گستاخانه تحت این عنوان گفته بود که من دارم می روم، زیرا در سوبسید نمی توانم زندگی کنم .

از نظر ایشان آن شکست که به تورم های هنوز تکرار نشده در سال های میانی دهه ی 1370اتفاق افتاده بود کافی نبود و نظرش این بود که همچنان سیاست های انحطاط آور ادامه پیدا کند و بجای اینکه عذرخواهی کند و مسئولیت بپذیرد فرار همراه با هتاکی و فرافکنی کرد.

وی افزود: اکنون هم علائمی از این مسئله در درون دولت حسن روحانی دوباره مشاهده می شود.

وقتی بن بست و خسارت بار بودن و پر هزینه بودن این سیاست آشکار شد چند ماهی هست زمزمه هایی مطرح می شود کسانی که از این سیاست دفاع می کردند یک نفر یک نفر دارند لیز می خورند و با همان سبک و سیاق سابق بجای پاسخگویی فرار را بر قرار ترجیح می دهند.

اما سیستم مافیای رسانه ای که از این ایده پشتیبانی می کند یک موجی را سامان دهی می دهد تحت عنوان اینکه این اندیشه در دولت نیست.

خود این مسئله ماجرایی دارد که باید آقای رییس جمهور و دم دستگاه مشاورین ایشان در هوشیاری لازم را از خود نشان دهند.

موج دیگری که در همین چارچوب مافیای رسانه ای راه انداخته این است که می گوید وقتی آن ها کنار رفتند به معنای مسلط شدن نهادگرایان در عرصه ی مدیریت اقتصادی کشور است که این یک دروغ بزرگ است.

به مفهوم دقیق کلمه و در کادر صلاحیت ها و ترجیحات و توصیه های نهادگرایی هرگز تاکنون دولت هیچ نوع اصلاحی در جهت گیری سیاستی خود در چهارچوب آموزه ی نهادگرایی در دستور کار قرار نداده است.

از نظر نهادگراها برای حرکت به سمت بهبود هیچ متغیری به اندازه ی امنیت حقوق مالکیت سرنوشت ساز و تعیین کننده نیست.

در این زمینه دولت فعلی مانند دولت های قبلی نه در اسناد برنامه ای خود کوچکترین اهتمامی در این زمینه در دستور کار قرار داده و نه اکنون هیچ صحبتی در این زمینه می شود.

هیچ یک از مسئولیت های کلیدی اقتصادی کشور هم تغییری به آن معنا نکرده که بگوییم تغییر بینشی اتفاق افتاده است.

وی با انتقاد از عدم تغییر مواضع اقتصادی دولت گفت: دولت مطلقاً بعد از اینکه آقای رییس جمهور فهمید آن رویکرد فقط می تواند برای کشور فاجعه سازی کند هیچ اهتمامی برای برخورد برنامه ای با چالش های موجود را از خود به نمایش نگذاشته و حتی رسانه های سالم را هم تحت تأثیر قرار داده و بعضی از رسانه های سالم هم بازی این ماجرا را خورده اند و می خواهد سطح بالاتری از مسئولیت گریزی را نسبت به تجربه دهه ی 1370 انجام دهند؛ به این معنا که می خواهند به طور هم زمان در حین اینکه خودشان از مسئولیت فرار می کنند بار افتضاحات کنونی اوضاع اقتصادی کشور را هم به گردن نهادگراها بیندازند.

دکتر مؤمنی گفت: تردید ندارم که در دولت، مجلس و سطح رسانه های ما آدم های مستقل و آگاه و هوشمند وجود دارند و من فقط آن ها را به این فرا می خوانم که بازی مافیای رسانه ای رانت محور را که از طریق بازی های پی درپی و دستکاری های بی ثبات ساز در متغیرهای کلیدی منافع خود و هم پیمانان خود را تأمین می کند نخورند و تحت بازی آن ها موجی راه نیندازند که چون آن ها رفتند پس نهادگراها آمدند؛ چنین خبری نیست یا لااقل می توانیم بگوییم نه تنها تاکنون کوچکترین علامتی در این زمینه وجود ندارد بلکه ما کوچکترین اراده ای در این زمینه نمی بینیم و در بضاعت مدیریت اقتصادی بی کیفیت کنونی کشور هم اصلاً نمی بینیم که بتواند خودش را در یک فرصت زمانی باقی مانده برای این دولت مجهز کند مگر اینکه رویه های خودشان را تغییر دهند و هم به شرحی که ما بارها از مسئولان کلیدی کشور خواسته ایم کمی به توصیه های مشفقانه کارشناسی تن در بدهند و هم مسئله نیاز شدید کشور به برنامه ریزی و هم برخورد فرصت طلبانه و مسئولیت گریزانه ای که طرفداران شوک درمانی در ایران در دستور کار قرار دادند.

برخورد دولت روحانی با تحول سلامت شباهت های زیادی با طرز برخورد دولت احمدی نژاد با مسکن مهر دارد وی در ادامه گفت: موضوع جلسه امروز ما هم یکی دیگر از مصداق های برخورد غیر برنامه ای با مسائل حیاتی کشور است.

زمانی که دولت اول آقای روحانی ایده ی طرح تحول سلامت را مطرح کرد ما در همین مسئله حداقل ده جلسه ی ارزیابی انتقادی این طرح را برگزار کردیم.

در این جلسه ها مشفقانه به آن ها گوشزد کردیم که طرز برخورد دولت آقای روحانی با طرز تحول سلامت شباهت های حیرت انگیزی با طرز برخورد دولت آقای احمدی نژاد با مسکن مهر داشت.

بدین معنا هر دوی آن ها در تشخیص حوزه ی بحرانی با مشکلات بسیار جدّی و حاد بسیار خوب عمل کرده بودند.

اما از آن جایی که شتابزدگی و بی برنامگی حرف اول را می زد و یک بی اعتنایی غیر متعارفی به اسناد فرا دست در این زمینه مشاهده می شد ما پیش بینی می کردیم که این طرح هم مثل هر اقدام غیر برنامه ای دیگر به هیچ وجه انتظارات موعود را برآورده نمی کند اما گرفتاری های جدیدی برای کشور ایجاد می کند.

اما امیدواریم که در این دولت لااقل تا قبل از پایان دوره ی عمرشان زودتر متوجه شوند که برخورد بی برنامه ولو اینکه با حداکثر حسن نیّت هم همراه باشد برای موفقیت کفایت نمی کند.

دکتر مؤمنی در ادامه با اشاره به تجربه مسکن مهر در دولت احمدی نژاد گفت: در مورد مسکن مهر با اینکه تقریباً نیمی از دولت دوم آقای روحانی هم سپری شده هنوز هم نتوانستند سامان مناسبی برای مسکن مهر ایجاد کنند.

ما باید امیدوار باشیم و تلاش های خودمان را در زمینه ی استمرار ارزیابی های مشفقانه ادامه دهیم از مسئله ای که در حیطه ی حیاتی کشور هست تا لااقل در این دولت اندکی زودتر از دولت قبلی به هوش بیایند و با تن در دادن به ملاحظات کارشناسی و گفتگوهای سالم و غیر هتاکانه راه را باز کنند به سمت اصلاحاتی که اداره ی امور سلامت کشور را کم هزینه تر و پر دستاوردتر امکان پذیر کنند.


کلید واژه ها: برنامه - اقتصاد - برنامه ریزی - اقتصاددان - رییس جمهور - ایران - توسعه - بعد از انقلاب - دانشگاه علامه طباطبایی - انتقاد - رییس جمهور آمریکا - برنامه ششم توسعه - بی کیفیت - دستاورد - علامه طباطبایی - افزایش نرخ ارز - طرح تحول سلامت - دانشگاه علامه - سازمان برنامه - روحانی - افزایش - وزارت اقتصاد - خارق العاده - اتفاق بیفتد - دکتر - طباطبایی - کشور - قبل و بعد - نشان - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
حذف عامل روانی از بازار ، قیمت سکه و ارز را نزولی کرد

حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

قیمت آپارتمان در شهرک راه آهن

بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت

وصول 3 هزار میلیاردی مطالبات معوق بانکی /پل عبور از ناترازی بانکی /تجارت میلیاردی با مشق شب

حدود 30 تا 40 درصد منابع مالیاتی قابل وصول، فرار مالیاتی است

قاچاق کتاب بیش از سرقت بانک سود دارد!

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 25آذر

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 25آذر

احتمال گرانی قیمت کالاهای مهم در سال آینده

دست خالی کشاورزان از بازار پرسود آجیل

پرداخت 1276 فقره کمک هزینه ازدواج به مددجویان گیلانی

/ فارس من/ معاون وزیر صنعت در گفت وگو با فارس عنوان کرد وعده معاون وزیر برای کمک به خودروسازان در عمل به تعهدات / بسته حمایتی مشکلات را حل می کند

پیچ و خم های اداری مانع سرمایه گذاری در صنعت گردشگری خوزستان

پیچ و خم های اداری مانع سرمایه گذاری در صنعت گردشگری خوزستان

یورو نیمایی چند؟

چه کسانی دور دوم سبد حمایتی می گیرند؟

نقش جمعیت سالخورده کشور در تحولات اقتصادی

آخرین وضعیت شناسایی اموال سلطان سکه

تشکیل 11 تیم ویژه برای نظارت بر بازار شب یلدا

چله نشینی چقدر آب می خورد؟

92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

تصاویر/ بازار آجیل شب یلدا

پیچ و خم های اداری مانع سرمایه گذاری در صنعت گردشگری خوزستان

فرمول جدید قیمت خودرو

در نشست صمیمی مدیرعامل بانک کشاورزی با مدیر شعب این بانک در استان فارس عنوان شد : رشد 160 درصدی سرانه مبلغ ضمانت نامه های صادره در استان

صفر تا 100 کارخانجات فولاد در داخل ساخته می شود

تامین سرمایه بنگاه های اقتصادی با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/9/24

زمان واریز یارانه آذر ماه

هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می کند

تخلف میلیاردی مدیرکل و معاون سابق یک نهاد فرهنگی در مازندران

تولید هواپیمای بویینگ 737 در چین کلید خورد

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را 24 درصد حفظ کرد

حمله بدافزاری به تجهیزات شرکت حفاری نفت

قابلیت های جدیدی که به زودی به واتس اپ می آیند

خط فقر در تهران بیش از 25 درصد است

آمار عجیب خرید مسکن در ازمیر

قیمت خودروهای داخلی در امروز

یلدا گران ترین شب سال/ امسال سفره ها خودمانی پهن می شوند!

فارس گزارش می دهد منّت سازمان برنامه و بودجه بر سر گندم کاران/ حمایت از کشاورزی فقط در ایران است؟

مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

چرا قیمت لبنیات بعد از اعلام فهرست جدید مواد لبنی گرانتر شد؟ +فیلم

چنددستگی بازار درباره روند این هفته قیمت طلا

ژاپن پیش نویس بودجه 894.4 میلیارد دلاری را ارائه کرد

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد

کاریکاتور: بسته های حمایتی کارگران توزیع نشد

در 5 سال آینده اقتصادهای نوظهور جای آمریکا را می گیرند

7 نماد آتی سبد سهام در سامانه پس از معاملات درج شد

آب خزر ظرفیتی در توسعه اقتصاد گلستان

تعداد یارانه بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

اینفوگرافی / وضعیت سفرهای خارجی ایرانی ها

چه کنیم تا صبحانه کودک مقوی و اشتهابرانگیز باشد؟

در آینده با کمبود مرغ روبه رو هستیم؟

اعضای هیات دولت از «جشنواره ارگانیک» دیدن کنند

واکنش شریعتمداری به ضرب الاجل حذف مدیران چند شغله

هویت شما چطور دزدیده می شود؟!

ریزش شدید شاخص ها در بورس آمریکا

یارانه نقدی ابزار فریب مردم شده است؟

عامل گرانی آجیل شب یلدا چیست؟

صادرات نفت ایران به کره جنوبی برای سومین ماه متوالی متوقف شد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی معدن - دولتی 92

جک چینی صفر کیلومتر چند می ارزد؟

تیزر کراس اوور برقی اینفینیتی پیش از رونمایی رسمی منتشر شد

پرداخت بیش از 217 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در استان کرمانشاه

سهم خواهی هیات امنای ارزی از شرکت های واردکننده واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

اختصاصی فارس/ 92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

آب خزر ظرفیتی در توسعه اقتصاد گلستان

برداشت نیشکر با 35 روز تاخیر در خوزستان شروع شد

آخرین مهلت کارخانه های لبنی برای اصلاح قیمت ها

مصوبه جدید هیات مقررات زدایی برای سازمان مالیاتی

یک سنت هم از طریق کونلون بانک جابجا نکردیم

انحراف در هدفمندی یارانه ها

وزارت صنعت اختیار ثبت سفارش ها را به استان ها تفویض کرد/صادرات یک هزار میلیارد دلاری به کشورهای همسایه

4500 میلیارد تومان سرمایه لرستانی ها در بانک ها بلوکه شده است

کشش افزایش نرخ ارز در بازار وجود ندارد

آمریکا تاریخ جدید افزایش تعرفه های خود را 2 مارچ تعیین کرد

افزایش قریب الوقوع نرخ جرایم راهنمایی و رانندگی

استخدام حسابدار مسلط به سیستم سپیدار در تهران

ترکان: بیشتر از دو دهک مردم در معرض آسیب پذیری هستند

دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته های حمایتی

صفر تا 100 کارخانجات فولاد در داخل ساخته می شود/ لزوم تسهیل صادرات مازاد فولاد

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران: صفر تا 100 کارخانجات فولاد در داخل ساخته می شود/ لزوم تسهیل صادرات مازاد فولاد

بازدید سرزده شهردار تهران از «یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران»

تایید خبر انتصاب داماد روحانی به عنوان معاون وزیر صنعت؛ بدون سوابق اجرایی قابل توجه!

رونق معاملات اوراق بدهی و ETF در فرابورس

وزیر صنعت: معدن، جایگزینی مناسب برای درآمد نفتی است

مجموع فروش ارز حاصل از صادرات تا امروز

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودروهای سنگین

طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا ادامه دارد

دنا پلاس 107 میلیون تومان شد

ممنوعیت واردات کالاهای غیراستاندارد

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودروهای سنگین

عملکرد اتاق ضد تحریم وزارت اقتصاد

پادزهری برای بوروکراسی

همکاری مشترک برای تجاری سازی سامانه رهاسازی دارو

پولشویی از طریق چک های تضمینی و کارت های بانکی متوقف شد

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه 25 آذر 97

روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند!/ بار افتضاح اقتصادی را به گردن نهادگراها می اندازند

روحانی به جای انتقاد از خود اقتصاددانان را نصحیت می کند!/ بار افتضاح اقتصادی را به گردن نهادگراها می اندازند