مطالب مرتبط:
کودک آزاری یا کودک همسری؟!
دیدار مدیران شهرداری و کودکان تهرانی در روز جهانی کودک
هویت یابی محور برنامه ریزی های حوزه کودکان باشد
نماینده تهران:
 
 لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی از آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند/ برخی از این کودکان می گفتند یارانه نمی خواهیم، فقط به ما کارت هویت بدهید
افشای هویت کودکان و نوجوانان آزاردیده، ممنوع
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 11:422018-11-17سياسي

کودک همسری هویت کودکان را مخدوش می کند


ازدواج مهم ترین، ارزشمندترین و طولانی مدت ترین قراردادی است که هر فرد در زندگی خود آن را تجربه می کند.

این در حالی است که برای تمامی قراردادها داشتن حداقل سن قانونی 18 سال یک جزء قانونی غیرقابل چشم پوشی است.

- حال آنکه در ازدواج که سرنوشت سازترین و بلندمدت ترین قرارداد زندگی شخصی است به دور از میل و اراده شخصی در ازدواج های زودهنگام اعتبار می یابد که این جای بررسی دقیق دارد.

موضوع کودک همسری یا ازدواج زودهنگام صرفا به دختران محدود نمی شود، بلکه پسران نیز از این ظلم آشکار متاثر هستند، اما به واسطه آسیب های جسمی، روحی و روانی بیشتری که متوجه دختران است، موضوع ممانعت از کودک همسری برای کاهش این آسیب ها در دستور کار فراکسیون زنان مجلس قرار دارد و اهتمام جدی برای کاهش و از بین بردن این خشونت آشکار علیه دختران به کار بسته شده است.

در نشست های کارشناسی تخصصی که با مراجع عظام، متخصصان پزشکی قانونی، روانپزشکی، جامعه شناسان و حقوقدانان برگزار شد موضوع کودک همسری و آسیب شناسی آن از ابعاد گوناگون مورد توجه و بررسی قرار گرفت.

بر این اساس آسیب ها را در دو بعد فردی و اجتماعی می توان بیان کرد.

در بُعد فردی ازدواج زودهنگام دختران را بیشتر در معرض فقر سلامت جنسی، جسمی و روحی قرار می دهد.

آسیب های تهدیدکننده دختران در یک ازدواج تحمیلی زودهنگام به واسطه عدم امکان گذران دوران کودکی منزوی می شوند و به واسطه از دست دادن گروه هم صحبتان و همسالان خود برای معاشرت این انزوا روزبه روز تشدید می شود و آنها نه تنها کودکی را تجربه نمی کنند، بلکه به یک باره، پیش از آنکه بلوغ عقلی، روانشناختی و عاطفی لازم برای بارداری و قبول مسئولیت یک زندگی جدید را داشته باشند با دنیای بزرگسالان و ادبیات و گفتمان دنیای بزرگسالان که کاملا با آن غریبه هستند و غیرقابل درک برای آنهاست مواجه می شوند و تن به رابطه ای باید بدهند که جز خشونت جسمی و جنسی تعبیری برای این دختران ندارد.

در شرایطی که به لحاظ جسمی کمترین آمادگی را دارا هستند، بارداری های مکرر را تحت اجبار و فشار خانوادگی تجربه می کنند که به واسطه ضعف سیستم بدنی سلامت مادر و کودک با خطرات جدی مواجه می شود.

ازدواج زودهنگام دختران آنها را ناگزیر به ترک تحصیل می کند که کم سوادی و تحصیلات پایین زمینه ای برای سلامت و عزت نفس پایین و انزوای فردی می شود و این کودکان در چرخه بازتولید فقر قرار می گیرند تا کودکانی را متولد کنند که آنها نیز همین چرخه پوچ و شوم را ادامه دهند.

آسیب های فردی ازدواج های زودهنگام صرفا محدود به سطح فردی و خانوادگی نمی شود، بلکه کاهش سطح تحصیلات، افزایش بیماری های جسمی و جنسی و روانی که متوجه این کودک همسران است، افزایش نرخ خودکشی، فرآیند بازتولید فقر اقتصادی و فرهنگی، افزایش نرخ طلاق در میان کودک همسران و تجربه بیوگی در کودکی، بارداری های ناخواسته و زایمان های پرخطر و افزایش مرگ ومیر مادر عواملی است که به طور مستقیم اجتماع را از خود متاثر می کند و هزینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مضاعفی را بر دوش جامعه قرار می دهد؛ چرا که این ازدواج زودهنگام هویت این کودکان را مخدوش کرده و به نادرست بزرگسال نامیده می شوند.

در حالی که این کودکان از نظر قدرت تصمیم گیری و استقلال درونی دچار کمبود هستند و نه کودک اند و نه بزرگسال.

هنجارها و الگوهای فرهنگی ناکارآمد، آداب و رسوم مسلط و کم ارزش دیدن دختران برخلاف باورهای دینی، نگاه اقتصادی به ازدواج دختران، نگرش های جنسیتی و ساختار مردسالارانه و فشار اجتماعی، بی سوادی و سطح تحصیلات پایین در برخی مناطق به خصوص مناطق محروم، حاشیه ای و روستایی که تجربه فقر مادی و فرهنگی را توامان تجربه می کنند، باعث استمرار و بازتولید پدیده کودک همسری می شود.

مهم ترین عامل را در ازدواج زودهنگام دختران در فقر فرهنگی می توان قرار داد، پیروی و تبعیت از رسوم بی پایه و اساس گذشته که ازدواج زودهنگام دختران را عاملی برای کاهش بار مسئولیت خانواده می دانند و به نوعی مسئولیت دختر داشتن و آسیب ها که می تواند متوجه دختر شود را به خانواده همسر منتقل می کنند، به همراه این انتقال، با گرفتن شیربها هم کسب درآمدی برای خود می کنند و هم سایر هزینه های دختر را به خانواده همسر انتقال می دهند.

غافل از اینکه این مصداقی آشکار از خشونت جنسی و جسمی به کودکان است و با توجه به اینکه این دختران کمترین آگاهی و شناختی نسبت به نقش های جدید خود همسر بودن، مادر بودن، رابطه فامیلی و مناسبات آن ندارد، در معرض خشونت های خانگی از سوی همسر و خانواده همسر و اطرافیان قرار می گیرد.

با توجه به اینکه با ترک تحصیل فرصت پیشرفت در زندگی و آگاهی و شناخت را از او سلب کرده اند، خود این کودک ناخواسته و بدون شناخت و درک در تبعیت از هنجارهای اجتماعی و رسوم مطرودی قرار می گیرد که در آینده نیز مکلف به تکرار این چرخه می شود.

ازدواجی بی بهره از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که ازدواج های زودهنگام از دو سطح عرف و عادت ها و رسوم سنتی و محلی و قوانین متاثر است که بعضا دوگانگی در نوع نگاه و برخورد را به همراه دارد که اتخاذ راهکارها و رویکردهایی که بتواند این موضوع را به طور مناسب و شایسته سامان دهد با مشکلات چندی مواجه می کند.

باید در نظر داشته باشیم که ازدواج زودهنگام را توصیه دینی مطرح می کنند در حالی که در دین مبین اسلام، هر اقدامی که به سلامت روح و جسم و روان آسیب بزند حرام شناخته شده و آیت ا.

مکارم شیرازی نیز حکم شرعی حرام بودن ازدواج زیر سن 13 سالگی را صادر کرده اند، اما فقر فرهنگی، بی سوادی، کم سوادی و تسلط رسوم ناصحیح مانع تبعیت از ارزش های دین مبین اسلام می شود و برای دور زدن از قوانین بسیاری از این ازدواج ها ثبت نمی شود و عدم ثبت قانونی، امکان ثبت تولد فرزندان حاصل از این ازدواج ها وجود ندارد.

دختران را از حقوق قانونی شان در صورت پایان یافتن وصلت زناشویی نیز بی بهره می گذارد.

واقعیت های اجتماعی موجود نشان می دهد که برای مبارزه با کودک همسری ما نیاز به اصلاح هنجارهای فرهنگی و اجتماعی در کنار قانون داریم.

اصلاح ساختارها و هنجارهای فرهنگی و اجتماعی مستلزم استفاده از راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است و یقینا صرف اتکا به راهکارهای کوتاه مدت نمی توانیم این موضوع را حل وفصل کنیم.

آگاه سازی همگانی و آموزش عمومی با استفاده از معتمدین محلی، پایگاه های مقاومت بسیج، مساجد، خانه های بهداشت و رسانه های محلی می تواند نقش تاثیرگذاری در این خصوص داشته باشد.

به طور کلی یک سیستم قانونی قوی و کارآمد می تواند پشتوانه مهم برای بهبود خدمات، تغییرات در هنجارهای اجتماعی و توانمندسازی دختران باشد.

فرآیند قانونگذاری با خود الزاماتی را به همراه می آورد که تا حد قابل توجهی به پیشگیری و جلوگیری از کودک همسری کمک می کند.

منبع: ارمان * نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس
کلید واژه ها: ازدواج - ازدواج زودهنگام - دختران - کودک - قرارداد - کودکان - زندگی - سلامت - بارداری - کاهش - پزشکی - خشونت - از دست دادن - روانشناختی - تحصیل - حقوقدانان - ترک تحصیل - جنسی - تحصیلات - اجتماعی - ادبیات - طولانی - برگزار - رابطه - مراجع - جامعه - مادر - جدید - بلوغ - زنان

آخرین اخبار سرویس:
ارائه 2 واحد درسی جدید در حوزه دفاع مقدس برای دانشجویان علوم پزشکی

لازمه ازدواج موفق هم کفو بودن در مسائل اعتقادی، مالی و فرهنگی است

ضرغامی در دانشگاه شهیدرجایی: هیچ ردپایی در بودجه 98 از نگاه مقاومتی نیست/ تلگرام اولین بار با دستور روحانی فیلتر شد

پیمان مهاجرتی سازمان ملل به تصویب رسید

برای احمدرضا دالوند در باب مدیریت قرائت متن - محمود رییسی*

هرجا جمهوری اسلامی انقلابی عمل کرد، موفق بود

تصویب 52 برنامه عملیاتی در موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت

چرا باید منتظر سخنان و تصمیمات عجیب نمایندگان مجلس باشیم؟!

دشمن به دنبال تردید افکنی است

شرح «سید مهدی شجاعی» از خطبه متقین نهج البلاغه منتشر شد

تصاویر : انتخابات پارلمانی در بحرین در سایه تحریم از سوی شیعیان

5.3 میلیون نفر سود سهام عدالت دریافت کردند

انتصاب مدیران عامل جدید شرکت های پتروشیمی بوشهر، مرجان و مخازن سبز عسلویه

اجرای طرح حفاری آب های ژرف از فروردین 97 در سیستان و بلوچستان؟

فیلم دیده نشده از سخنان آیت الله هاشمی: از لعنت صحابه به داعش رسیدیم!

اعتراضات کارمندان آمازون به نفع کدام احزاب سیاسی است؟ / هزاران نفر در اروپا علیه جف بیزوس قیام کردند

روحانی: نمی شود من شیعه باشم و حنفی و حنبلی و شافعی را به رسمیت نشناسم / نباید دنبال این باشیم که حنفی و شافعی را شیعه کنیم؛ به قدر کافی نامسلمان در دنیا هست؛ برویم آنها را مسلمان کنیم / آن کسی که پول های عربستان را به تارج برد، گفت ما این گاو شیرده را می دوشیم؛ حداقل حفظ احترام خودتان را از ارباب بخواهید / حاضریم از امینت شما دفاع کنیم؛ 450 میلیارد دلار هم نمی خواهیم؛ مردم مکه و مدینه را برادر خود می دانیم / ای کاش حادثه استانبول رخ نمی داد و آن انسان قطعه قطعه نمی شد

تصاویر : رژه نیروهای مسلح لبنان به مناسبت روز استقلال

استفاده از سوخت متانول در خودروهای داخلی با افزودن مکمل های بازدارنده

سازمان فناوری اطلاعات برترین و ضعیف ترین دستگاه ها در دولت الکترونیکی را معرفی کرد

طلبه ای که تمام دغدغه او رسیدن به استادی است، موفق نمی شود

حکم شهردار مشهد صادر شد

مدیر روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد

تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب اسلامی بررسی شد

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رییسی در انتخابات پیروز می شد، وضعیت کشور بهتر بود

ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

حراست ها دیدگان تیزبین امنیت و سلامت دستگاه های ایران هستند

استخدام سازمان شیلات ایران (اعلام نتایج نهایی)

استخدام سازمان دامپزشکی (اعلام نتایج نهایی)

معرفی 5 پلاگین برتر فتوشاپ برای عکاسان حرفه ای

حجت الاسلام دهنوی در جمع دانشجویان رشت : لازمه ازدواج موفق هم کفو بودن در مسائل اعتقادی، مالی و فرهنگی است

نشست شورای حکام توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در تهران برگزار می شود

ورود به مذاکره با آمریکا یک «باتلاق» است/ «بازیِ سازش» محکوم به شکست است

دو وکیل بازداشتی به 5 سال حبس محکوم شدند | جزییات حکم کیخسروی و شعله سعدی

قطع بودجه برخی نهادها می تواند منجر به زمینگیر شدن کل بودجه شود

«افتخار به گذشته و امید به آینده»؛ محوریت برنامه های چهلمین سال پیروزی انقلاب

افتتاحیه دومین همایش تهران هوشمند

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم منصوب شد

فلاحت پیشه: استیضاح ظریف از دستور کار خارج شده است

اعلام انزجار دانش آموزان تهرانی از دستگیری دانش آموزان پاریسی

منشور «اخلاق رسانه ای اسلامی» در دست تالیف است

آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد

گزارش مالی دانشگاه آزاد تا پایان سال ارائه می شود

بزرگداشت خیر مدرسه ساز در قزوین

در دست اجرا بودن چندین طرح عمرانی روستایی در گچساران

روحانی: کسی که شعار می دهد هزینه اش را هم پرداخت کند

مدیر روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد

تحول بیمه سامان در زیرساخت عملیات بیمه گری

هنر، ادب، سلامت و خانواده در چتر حمایت بانک رفاه

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم منصوب شد

تاکید رحمانی موحد بر تقویت و توسعه همکاری های فرهنگی میان ایران و ژاپن

محدودیتی برای افزایش برد موشک ها نداریم

ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

شهردار تهران: زلزله در کمین ماست/ در عمق 10 متری تهران آجر پیدا می کنید؛ یعنی این شهر چندین بار نابود شده است/ بزرگترین تهدید برای پایتخت چیست؟

وزیر اطلاعات: حراست ها چشم های تیزبین سلامت دستگاه ها هستند

علی مطهری: اگر شهید مطهری بود اجازه اشغال سفارت آمریکا را نمی داد / کارها باید بر اساس عقل و منطق انجام شود / امام هم در ابتدا مخالف تسخیر سفارت بود و دستور خروج از آن را داد / آیا ضرورت داشت ما 444 روز افرادی را گروگان بگیریم و آمریکایی ها علیه ما تبلیغ کنند؟ / این ها به ما ضربه می زند

ضرغامی: فیلترینگ تلگرام با دستور روحانی انجام شد

آغاز برنامه روز دانشجو انجمن اسلامی پیشرو تربیت مدرس

با مدیرعامل بانک ملی که هم اکنون مالک شرکت گروه ملی شده برخورد جدی خواهیم کرد

استخدام مشاور حقوقی در موسسه حقوقی و ثبتی نیک در تهران

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) شخصیتی علمی با دیدگاه نواندیشانه بودند

ساخت هنرستان در کلپورگان استان سیستان و بلوچستان توسط دختران روستا

دانلود طرح جابر آماده با موضوع مهره داران

جهانگیری: می توانیم محرومیت را از مناطق محروم برطرف کنیم

تخلف آموزش و پرورش در مراقبت از اموال هزاران میلیاردی بنیاد «آرشام»

استخدام شرکت یک و یک / خوزستان

بدهی نجومی خودروسازان به قطعه سازان

بازنمایی کاذب چالش های انقلاب اسلامی در حوزه نشر

تجمع اعتراضی مقابل سفارت گرجستان در تهران

استخدام شرکت روغن نباتی الوا / گچساران

طرح جابربن حیان اهمیت ساعتهای آفتابی

مطهری: مطهری: اگر شهید مطهری بود اجازه اشغال سفارت آمریکا را نمی داد؛ همچنان که امام هم در ابتدا مخالف بود

دانلود رایگان سوالات استخدامی شرکت توسعه پلیمر پادجم

در نامه سرگشاده رییس کل سازمان نظام پرستاری به رییس جمهور قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرایی شود

نتایج قرعه کشی عتبات دانشگاهیان فردا اعلام می شود/ ثبت نام 52 هزار متقاضی

نتایج نهایی آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی اعلام شد

آغاز برنامه روز دانشجو انجمن اسلامی پیشرو تربیت مدرس

راهکار های هوشمندسازی در حوزه پایداری و تاب آوری شهری

برگزاری یازدهمین اجلاس فرماندهان مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان

سفیر ایران در عمان با همتای آلمانی خود دیدار کرد

واکنش فعالان توییتری به سخنان ساختارشکنانه رییس دانشگاه ایلام

مهدی آزاد نتاقض رفتار رسانه های بیگانه در اخبار تروریستی!

120 نفر از نیازمندان بهمیی به مشهد مقدس اعزام شدند

پیشنهادات 100 انجمن در کتاب خدمات پزشکی اعمال شده است

خط کم رنگ ارتباط میان دانشگاه و صنعت

وزیر اطلاعات: حراست ها دیدگان تیزبین امنیت و سلامت دستگاه های جمهوری اسلامی ایران هستند

هفتمین دوره طرح ملی دادرس در قزوین افتتاح شد

ضرغامی: فیلترینگ تلگرام با دستور روحانی انجام شد

تأثیر محبت اهل بیت (ع) بر ایجاد وحدت اسلامی

با انعقاد تفاهمنامه ای صورت گرفت؛ تقویت همکاری های بانک ملت و صندوق بازنشستگی کارکنان سازمان صدا و سیما

حضور فعالانه بانک در عرصه های مختلف اجتماعی/ هنر، ادب، سلامت و خانواده در چتر حمایت بانک رفاه

ویدئو/ دیالوگی که در خواب به جناب خان الهام شد!

«تفسیر حکیم» و «طرح ملی تلاوت خواهران»؛ مهم ترین رویدادهای معارفی در رسانه ها

آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد

تمرین نظامی رزمندگان فاطمیون در سوریه

تلاش حراست ها برای مقابله و پیشگیری است

تاکید بر مقابله با توطئه مشترک آمریکا، صهیونیست و وهابیت

مطهری: اقدامات هیجانی به نظام ضربه می زند

زمان صدور کارت آزمون فراخوان کشوری دفاتر خدمات سلامت اعلام شد

کودک همسری هویت کودکان را مخدوش می کند

کودک همسری هویت کودکان را مخدوش می کند